هنا کسبانی کورانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هَنا کَسبانی کُورانی
زادروز۱۸۷۰ / ۱۲۸۷ق
کفرشیما
درگذشت۱۸۹۸ / ۱۳۱۶ق
کفرشیما
ملیتامپراتوری عثمانی لبنانی، عثمانی
پیشهادیب، نویسنده
آثار«التمدّن الحدیث وتأثیره فی الشرق»

هَنا کَسبانی کُورانی (۱ فوریه ۱۸۷۰فوریه ۱۸۹۸) بانوی نویسنده و ادیب لبنانی بود. «التمدّن الحدیث وتأثیره فی الشرق» و «فارس و حماره» و «زقاق المقلاة» از آثار اوست. او به زبان‌های عربی و انگلیسی می‌نوشت و پیش از ورود به ۲۹ سالگی‌اش درگذشت.[۱]

زندگی[ویرایش]

در (۱ فوریه ۱۸۷۰ در کفرشیما در استان جبل لبنان به دنیا آمد. خانواده‌اش از کودکی به آموزش و پرورش علمی او همت گماشتند. او را در مدرسه «المرسلین الأمریکان» در زادگاهش ثبت نام نمودند. مدرسه‌اس که دستور زبان‌های عربی و انگلیسی و علوم طبیعی را به شکل نوین درس می‌داد. هنا کسبانی در اوایل سال ۱۸۹۲م به آمریکا] به عنوان نمایندهٔ انجمن زنان سوریه برای حضور در کنفرانس علمی زنان در نمایشگاه شیکاگو سفر کرد. در آن همایش به عضویت انجمن سلطنتی زنان در برلین برگزیده شد.

به جز پویایی‌ها در امور زنان، کسبانی به ادبیات و رمان نیز روی آورد. برخی از آثارش که به عربی بود، نشر یافته است؛ اما آثار انگلیسی او کمتر مورد توجه بوده است. «فارس و حماره» و «زقاق المقلاة» از آثار داستانی اوست. درس‌گفتار او در کنفرانس علمی زنان نیز چاپ شده است.

منابع[ویرایش]

  1. کحاله، عمر رضا (۱۹۵۹). أعلام النساء فی عالمی العرب والإسلام. ۵. بیروت: موسسة الرسالة. ص. ۲۱۳. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)