همه چیز درباره مادرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
همه چیز دربارهٔ مادرم
پوستر اصلی فیلم
کارگردانپدرو آلمودوار
تهیه‌کنندهآگوستین آلمودوار
میگل روبن
نویسندهپدرو آلمودوار
بازیگرانسیسیلیا روت
ماریسا پاردس
آنتونیا سن خوان
پنه‌لوپه کروز
کاندلا پنیا
رزا ماریا ساردا
فرناندو گی‌ین کوئربو
کایتانا گی‌ین کوئربو
کارمن بالاگه
تونی کانتو
موسیقیآلبرتو ایگلسیاس
تدوین‌گرخوزه سالسدو
تاریخ‌های انتشار
۱۶ آوریل، ۱۹۹۹
مدت زمان
۱۰۱ دقیقه
زباناسپانیایی

همه چیز دربارهٔ مادرم (به اسپانیایی: Todo sobre mi madre) فیلمی اسپانیایی به کارگردانی پدرو آلمودُوار محصول سال ۱۹۹۹ است.

این فیلم برنده جایزه‌های مهم زیادی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان، جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان، جایزه بفتا برای بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان و نیز چندین جوایز گویا (جوایز ملی سینمای اسپانیا) شده‌است.

دربارهٔ فیلم‌نامه[ویرایش]

آلمودووار در ابتدای این فیلم نامه پسر نوجوانی به نام استبان را به عنوان نویسنده فیلم‌نامه انتخاب کرده و خواننده در ابتدا فکر می‌کند که نویسنده در متن حضور دارد اما با کشته شدن پسر این مورد از ذهن خواننده برطرف می‌شود.

ویژگی‌های فیلم‌نامه[ویرایش]

پدرو آلمودووار در نوشتن این فیلم‌نامه از تضاد شخصیتها استفاده کرده و آنها در انکار واقعیت‌ها در رفتارهایشان نسبت به هم تضاد دارند.

دیدگاه آلمودووار دربارهٔ حوادث منفی در زندگی جبری است نه اختیاری. او در شخصیت مانوئلا تسلیم شدن به حوادث جبری را قرار داده‌است. او مرگ پسرش و نیز برگشت از مادرید به بارسلون را اجباراً می‌پذیرد.

شکست، امید و تلاش سه مرحله‌است که شخصیت‌های این فیلم‌نامه از هر سه می‌گذرند.

منابع[ویرایش]

Tout sur ma mère- Pedro Almodovar- Traduit de l'espagnol par Marie Delporte- El Deseo, Teresa Isasi- Imprimerie Darantière à Quetigny- 1999- France

پیوند به بیرون[ویرایش]