سوک-بین چو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از همسر سوک از قبیله چو)
پرش به: ناوبری، جستجو

همسر سلطنتی نجیب زاده پادشاه سوک از قبیله چوی (۱۶۷۰-۱۷۱۸) یکی از همسران سوکجونگ پادشاه چوسان بود.او دختر چوی هیو وُن که به عنوان یک قدرت سیاسی شناخته شده به شمار می رفت بود.

سرگذشت[ویرایش]

ملکه دونگ یی در اصل به عنوان خدمتکار در قصر، به ملکه اینهیون خدمت می‌کرد. یک شب او داشت برای سلامتی ملکه اینهیون دعا می‌کرد و در همان زمان پادشاه سوک جونگ برای خروج از کاخ از کنار در آنجا می‌گذشت که صدای او را شنید، و با مهربانی به سمت او رفت (پادشاه سوک جونگ در آن زمان پریشان حال بود.)

در سال ۱۶۹۳، در ماه چهارم از نوزدهمین سال سلطنت پادشاه سوک جونگ،او به صیغه پادشاه سوک جونگ درآمد و به رتبه سوک-وون دست یافت. در سال ۱۶۹۴، بیستمین سال از سلطنت پادشاه سوک جونگ پس از به دنیا آوردن دومین پسر خود (پس از مرگ پسر اول خود بر اثر بیماری سرخک)، شاهزاده گیوم یونینگ (شاه یئونگجو از چوسان) به مقام سوک یویی(همسر سلطنتی نجیب دوم)رسید. در سال ۱۶۹۵ او دوباره با افزایش رتبه به درجه گوای-این رسید. همچنین در سال ۱۶۹۹ با افزایش رتبه به درجه بین (همسر سلطنتی نجیب) با صفت سوک (به صورت تنها) رسید.

مرگ و خاک سپاری[ویرایش]

سرانجام در سال ۱۷۱۸ در اقامتگاه خصوصی خود در سن ۴۹ سالگی درگذشت. سوک بین از چوی در باغ سوری یونگ وون در شهر پاجو به خاک سپرده شد. این سایت تاریخی به شماره ۳۵۸ ثبت شده‌است. پادشاه یونگ جو برای سوگواری خود در کنار قبر او یک جسیل ساخت و سنگ قبری برای او ساخت که در چهار نقطه آن مطالبی دربارهٔ او نوشته شده‌است.

فرزندان[ویرایش]

همسر سلطنتی پادشاه سوک سه پسر داشت:

  • شاهزاده یونگ سو (۱۶۹۳)، در جوانی مرد.
  • شاهزاده یونینگ (۱۶۹۴-۱۷۷۶)،به عنوان پادشاه یئونگجو بر چوسان حکومت کرد.
  • پسر بدون نام (۱۶۹۸)، در جوانی مرد

در رسانه[ویرایش]

در سال ۲۰۱۰ سریالی کره ای با نام (دونگ یی) در رابطه با سرگذشت بانو سوک بین ، بوسیله ی شرکت ام‌بی‌سی کره ساخته شده است.

منابع[ویرایش]