هلند نو (مستعمره در آمریکای شمالی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشهٔ قلمرو هلند نو (با رنگ صورتی) و سوئد نو (با رنگ بنفش) پیرامون سال ۱۶۵۰ میلادی

هلند نو (به هلندی: Nieuw-Nederland) نام مستعمره‌ای‌است متعلق به جمهوری هلند در سدهٔ هفدهم میلادی (میان سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۶۷). این مستعمره در کرانه‌های خاوری آمریکای شمالی جای‌داشت. سرزمین‌های مورد ادعای این مستعمره نیز از شبه‌جزیره دلماروا تا دماغه کاد کشیده‌می‌شد. پایتخت این مستعمره هم نیو آمستردام بود.

رونق این مستعمره به واسطهٔ بازرگانی پوست خز بود ولی به دلیل درگیری با سرخ‌پوستان و نیز سوء مدیریت کمپانی هند غربی هلند -متولی هلند نو- رشد این مستعمره به کندی شکل می‌گرفت. ولی از دههٔ ۱۶۵۰ آن مستعمره مرکزی مهم برای بازرگانی خز در اقیانوس اطلس شمالی گشت. سرانجام پس از درگیری‌هایی میان انگلستان و هلند که به دست به دست شدن این مستعمره میان آنان انجامید، هلندی‌ها برپایهٔ پیمان وستمینستر در ۱۶۷۴ از مالکیت هلند نو چشم پوشیدند.

باشندگان هلند نو سرخ‌پوستان، اروپاییان و سیاهان آفریقایی بودند. زبان‌های پررواج در این مستعمره هم هلندی، انگلیسی و فرانسوی بود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "New Netherland," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=New_Netherland&oldid=320988759 (accessed November 2, 2009).