هلشتاین فریزن (نژاد گاو)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هلشتاین فریزن (نژاد گاو)
گاو هلشتاین
گاو هلشتاین
نام‌های دیگرHolstein Cattle
کشور پیدایشهلند، آلمان، دانمارک، اتریش، سوییس، بلژیک
کاربردلبنیاتی و گوشت (گوشت چرخ کرده و روست بیف)
ویژگی‌ها
WeightFemale: 600 - 700 کیلوگرم
یادداشت ها
یک نژاد با دو کاربرد،هم برای لبنیات و هم برای گوشت گوساله استفاده می‌شود.
گاو
Bos primigenius

هلشتاین فریزن (انگلیسی: Holstein Friesian cattle‎) (که در آمریکای شمالی با نام اختصاری هلشتاین و در انگلستان و ایرلند با نام فریزن شناخته می‌شود) یکی از نژادهای پرورشی گاو شیری است که منشأ آن به هلند شمالی و فریسلاند و شلسویگ-هولشتاین در آلمان شمالی برمی‌گردد. این نژاد گاو بالاترین میزان تولید شیر در میان کل حیوانات شیرده جهان را دارا می‌باشد.

نژاد هلشتاین فریزن نتیجهٔ تلاش دامداران هلندی و آلمانی است که به دنبال دستیابی به گاوهایی بودند که بتوانند بیشترین استفاده را از علوفه مصرفی داشته باشند. با رشد جمعیت جهان، این نژاد، به منظور توسعهٔ بازارهای تولید شیر، از هلند به آمریکای شمالی و جنوبی وارد شد. در گذشته در شمال اروپا، از این نژاد برای شیردهی و در جنوب اروپا برای مصرف گوشت استفاده می‌شد. از سال ۱۹۴۵، توسعهٔ پرورش گاو به خصوص گاوهای شیری در اروپا بسیار مورد توجه است. این نژاد گاو به طور میانگین، سالانه 10200 لیتر شیر تولید می کند. حدود 3.7 درصد از شیر تولیدی شامل چربی و 3.1 درصد از شیر این گاو حاوی پروتئین می باشد.[۱] وزن گوساله در هنگام تولد بین 40-50 کیلوگرم و وزن گاو بالغ بین 680 تا 770 کیلوگرم است. طول دوره بارداری در این نژاد حدود 9 ماه و نیم بوده و رنگ پوست این گاو سیاه و سفید یا قرمز(قهوه ای) و سفید و در مواردی رنگی مشابه آبی نیز مشاهده شده.[۲]


نژادهای اصیل هلندی این گاو با نژادهایی که در ایالات متحده آمریکا پرورش یافته‌اند، بسیار متفاوت می‌باشند. نژادهای هلندی، گاوهایی دو منظوره هستند که هم برای شیردهی و هم برای تولید محصولات گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در حالیکه نژادهایی که در آمریکا پرورش یافته‌اند، فقط برای شیردهی استفاده می‌شوند. این مساله باعث ایجاد گاوهایی تحت عنوان «سوپر هلشتاین» شده‌است که توانایی تولید ۶۰–۸۰ کیلوگرم شیر در روز را دارند.

به گاوهایی از این نژاد که در آمریکا برای تولید شیر اختصاصی شده‌اند، «هلشتاین» می‌گویند و برای گاوهای اصیل اروپایی که دو منظوره هستند، واژهٔ «فریزن» استفاده می‌شود. همچنین دامداران، گاوهای آمریکایی را با گاوهای اروپایی آمیزش دادند. به این گاوهایی که نتیجهٔ زادگیری بین این دو هستند، «هلشتاین-فریزن» گفته می‌شود.

در ایران، این نوع گاو بسیار پرطرفدار است و نژاد پرورشی در ۹۸ درصد از گاوداری‌ها هلشتاین فریزن است و دو درصد بقیه نیز به نژاد براون سوییس اختصاص دارد.

منابع[ویرایش]

  1. «Holstein Association USA, The World's Largest Dairy Cattle Breed Association». www.holsteinusa.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۰۹.
  2. «Breeds of Livestock - Holstein Cattle — Breeds of Livestock, Department of Animal Science». afs.okstate.edu. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۱-۰۹.

پیوند به بیرون[ویرایش]