هفته مقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ورود عیسی به اورشلیم در یکشنبه نخل که روز آغازین هفته مقدس می‌باشد.

در مسیحیت هفته مقدس آخرین هفته روزه بزرگ می باشد که از یکشنبه نخل آغاز می شود و تا شنبه شب زنده داری عید پاک ادامه می یابد. این هفته شامل روزهای مذهبی و تعطیل یکشنبه نخل، پنج‌شنبه فرمان (روز شستن پای بی‌نوایان) و جمعه نیک می باشد. این هفته از یکشنبه نخل (در کشورهای مسیحی شرقی به خصوص مذهب ارتودوکس، یکشنبه لازاروس) آغاز می شود و در کل شامل عید پاک نمی‌ باشد. عید پاک نخستین روز عید پنجاه روزه (عید پنجاهه یا عید گلریزان) می‌باشد. بنا بر نوشته‌های چهار انجیل معتبر، هفته مقدس هفته آخر زندگی عیسی مسیح در کره خاکی بوده است که توسط مسیحیان به صورت سالانه جشن گرفته می‌شود.[۱]

زمان سالنامه‌ای هفته مقدس[ویرایش]

سال آغاز پایان
۲۰۱۵ یکشنبه ۲۹ مارس شنبه ۳ آوریل
۲۰۱۶ یکشنبه ۲۰ مارس شنبه ۲۶ مارس
۲۰۱۷ یکشنبه ۹ آوریل شنبه ۱۵ آوریل
۲۰۱۸ یکشنبه ۲۵ مارس شنبه ۳۱ مارس
۲۰۱۹ یکشنبه ۱۴ آوریل شنبه ۲۰ آوریل
۲۰۲۰ یکشنبه ۵ آوریل شنبه ۱۱ آوریل

یکشنبه نخل[ویرایش]

نوشتار اصلی: یکشنبه نخل
نمای از ورود عیسی به خیابان‌های اورشلیم و استقبال مردم شهر از او . نقاشی توسط جیمز تیسوت.

هفته مقدس با یکشنبه نخل در گاه‌شمار کلیسای کاتولیک ، متودیست و دیگر کلیساهای پروتستان آغاز می‌شود.بر پایه روایت اناجیل عیسی در این روز سوار بر الاغ خود به اورشلیم وارد شد و مردم برای استقبال او شاخه‌های درخت خرما را در دست گرفته بودند و آیات ۲۵ و ۲۶ از باب ۱۱۸ کتاب مزامیر را در ستایش عیسی می‌خواندند. یکی از دلایل برگزیدن الاغ به جای اسب توسط عیسی پیام صلح این حیوان بود، حال آنکه اسب حیوانی بود که در جنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دوشنبه تا چهارشنبه هفته مقدس[ویرایش]

روزهای مابین یکشنبه نخل تا پنج‌شنبه فرمان در این هفته به عنوان دوشنبه مقدس ، سه‌شنبه مقدس چهارشنبه مقدس نام‌گذاری شده‌اند.بر طبق روایت انجیل یوحنا ( باب ۱۲ ۱-۱۱) عیسی در این روز ایلعازر را از مردگان برخیزانید آنگاه شخصی به‌نام مریم رطلی پاهای عیسی را با عطر سنبل خالص شستشو می‌دهد و سپس با موهای خود پاهایش را خشک می‌کند.

  • در سه‌شنبه مقدس بر طبق انجیل یوحنا (۱۳: ۲۱-۳۸) عیسی از خیانت یکی از یاران و انکار سه‌گانۀ عیسی توسط پطرس پیش از بانگ خروس خبر می‌دهد.
  • در چهارشنبه مقدس که گاهاً چهارشنبه بزرگ و مقدس خوانده می‌شود، یهودا اسخریوطی نزد کاهنۀ بزرگ یهود می‌رود و با خیانت به عیسی محل اقامت او و دیگر حواریون را برای آنان بازگو و افشا می‌کند.

پنج‌شنبه فرمان[ویرایش]

نوشتار اصلی: پنج‌شنبه فرمان

این روز پنجمین روز از هفته مقدس و پیش از آدینه نیک است و گاه با نام پنج‌شنبه میثاق و یا پنج‌شنبه اسرارآمیز از آن یاد می‌شود.بر اساس تعالیم اناجیل، (انجیل یوحنا ۱۳) عیسی پاهای شاگردان خود را شست و این را به رسمی برای معتقدین باورمند به آیین مسیحیت قرار داد. عيسی با اينكه می‌دانست كه پدر همه چيز را بدست او داده است و از نزد خدا آمده و به جانب خدا می‌رود

از شام برخاست و جامه خود را بيرون كرد و دستمالی گرفته، به كمر بست.

پس آب در لگن ريخته، شروع كرد به شستن پايهای شاگردان و خشكانيدن آنها با دستمالی كه بر كمر داشت.

پس چون به شمعون پطرس رسيد، او به وی گفت: ای آقا تو پايهای مرا می‌شويی؟

عيسی در جواب وی گفت: آنچه من می‌كنم الان تو نمی‌دانی، لكن بعد خواهی فهميد.

پطرس به او گفت: پايهای مرا هرگز نخواهی شست. عيسی او را پاسخ داد: اگر تو را نشويم تو را با من نصيبی نيست.

شمعون پطرس بدو گفت: ای آقا نه پايهای مرا و بس، بلكه دستها و سر مرا نيز.

در انجیل متی (۲۶ : ۲۶ –۲۸ ) آیین شام خداوند به صورت کلی‌تر شرح داده شده است:

چون هنوز مشغول خوردن بودند، عیسی نان را برگرفت و پس از شکرگزاری، پاره کرد و به شاگردان داد و فرمود: «بگیرید، بخورید؛ این است بدن من.» سپس جام را برگرفت و پس از شکرگزاری آن را به شاگردان داد و گفت: «همۀ شما از این بنوشید. این است خون من برای عهد [جدید] که به‌خاطر بسیاری به‌جهت آمرزش گناهان ریخته می‌شود.

این تعالیم سبب شد که آیین این روز جایگاه ویژه‌ای را در مسیحیت به دست آورد و تبدیل به یکی از هفت آیین مهم این دین گردد. پنج‌شنبه فرمان کشورهای کلمبیا ، کاستاریکا ، دانمارک ، ایسلند ، نروژ ، مکزیک ، پاراگوئه ، ونزوئلا ، اسپانیا و فیلیپین تعطیل رسمی است[۲]. ادارات دولتی در آلمان در این روز تعطیل هستند و همچنین در این روز تا پیش از سال ۲۰۱۲ ادارات تامین اجتماعی و خدماتی در بریتانیا نیمه تعطیل بودند.

آدینه نیک[ویرایش]

نوشتار اصلی: آدینه نیک
تابلو نقاشی مادر ایستاده به لاتین : (stabat mater) بازگو کننده لحظاتی پس از مردن مسیح بر روی چلیپا و نظارۀ مریم بر بدن بی‌جان مسیح بر روی چلیپا، اثر نقاش روس اِوگراف سِمِنویچ سوروکین ، ۱۸۷۳

این روز بر پایه سنت و آیین مسیحیت، روز چلیپا کردن مسیح بر روی تپه گلگتا در اطراف شهر اورشلیم است. از این روز همچنین به نام‌های آدینه مقدس ، آدینه بزرگ و یا آدینه سیاه یاد می‌شود. این روز در بسیاری از کشورهای جهان تعطیل رسمی است.

شرح کامل چلیپای مسیح در اناجیل به ویژه در انجیل متی (۲۷) آمده است.

شنبه مقدس[ویرایش]

نوشتار اصلی: شنبه مقدس

شنبه مقدس یا شنبه بزرگ؛ روز پس از آدینه پاک و واپسین روز از هفته مقدس است که فردای این روز یعنی یک‌شنبه، عید پاک یا همان عید قیام مسیح از مردگان است. این روز از اهمیتی ویژه در میان مسیحیان باورمند برخوردار است. آنان این روز را با آیین روزه ، نیایش و قربانی کردن گرامی می‌دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Holy Week». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۱.
  2. "Planning your trip_www.visitdenmark.com". VisitDenmark. Retrieved 2013-08-13.