هشام بن عبدالملک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هشام بن عبدالملک
هشام بن عبدالملک
Siria (damasco), califfo hisham, dirhem omayyade, 724-743.JPG
سکه هشام بن عبدالملک
سلطنت ۲۶ ژانویه ۷۲۴ – ۶ فوریه ۷۴۳
نام کامل هشام بن عبدالملک بن مروان
زاده ۶۹۱
دمشق، سوریه
درگذشته ۶ فوریه ۷۴۳
الرصافه، سوریه
بعد از یزید دوم
قبل از ولید دوم
فرزندان معاویه
سلیمان
مسلمه
یزید
سعید
سلسله خلافت امویان، شاخه مروانیان
پدر عبدالملک
مادر فاطمه بنت هشام
لوح موزائیکی در قصر هشام

هشام بن عبدالملک (۷۲–۱۲۵ هجری/ ۶۹۱ – ۶ فوریه ۷۴۳) زاده شده در دمشق، دهمین خلیفه از خلفای اموی بود که از ۱۰۵ تا ۱۲۵ هـ. (۷۲۴–۷۴۳ م.) حکومت کرد؛ او جانشین برادرش یزید بن عبدالملک گردید و نوزده سال و هفت ماه بر سرزمین‌های اسلامی فرمان راند. هشام سپاهی به هند فرستاد تا شورش هندوان را در سند فرونشاند و خود دستور به کشتن فرمانده ایشان جای سینگ داد؛ او همچنین سپاهی به ناربون در فرانسه فرستاد. از جمله شورشهایی که در دوره وی روی داد، شورش زید بن علی بود که به دستور خلیفه سرکوب شد. هشام، شخصی به شدت متوجه به شریعت بود، پسرش را به جهت عدم حضور در نماز جمعه سرزنش می‌کرد؛ و بر دیگر پسرش که حاکم شهر حمص بود، به سبب زنا، حد جاری کرد. هشام علاوه بر تعلق خاطری که به زهری داشت، کسان دیگری از محدثان را به خود جذب کرده بود که از جمله آنها «منصور بن معتمر» بوده‌است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. تاریخ طبری ۵ ص ۵۱۶

منابع و یادکردها[ویرایش]

  • ثابت اسماعیل راوی. تاریخ العصر الاموی من الناحیة السیاسیة و الادرایة و الاجتماعیة. مصعب محمد ابوبکر. قاهره: المکتبة النهضه المصریه، ۱۹۶۵. ۸۸. 
  • رسول جعفریان. تاریخ اسلام از پیدایش تا ایران اسلامی. مرتضی رحیمی. قم: انتشارات حوزه علمیه، ۱۳۷۸. ۸۸. 
  • جرالد هاوتینگ. امویان: نخستین دودمان حکومت‌گر در اسلام (۶۶۱–۷۵۰م). ترجمهٔ عیسی عبدی. سعید ذوالفقاری. تهران: امیرکبیر، ۱۳۸۷. ۹۷.