هسپریس بانوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هسپریس بانوان
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: کلم‌سانان
تیره: شب‌بویان
سرده: شب بوی ایرانی
گونه: H. matronalis
نام دوبخشی
Hesperis matronalis
شاخ و برگ

هسپریس بانوان (نام علمی: Hesperis matronalis)گونه‌ای گیاه علفی از تیره خردل شب‌بویان است. این گیاهان دو سالانه یا پایای کوتاه-مدت و بومی اوراسیا هستند و در مناطق زیادی از جهان به خاطر گلهای جذابشان در بهار کاشته می‌شوند. در بعضی از آن نواحی این گیاهان دیگر نیازی به کاشت ندارند و تبدیل به گیاه خودرو شده‌اند. نام این گونه که هسپریس نامیده می‌شود به زبان یونانی به معنی عصر است، و احتمالاً این نام به آنها به این دلیل داده شده است که بوی آنها عصرها آشکارتر می‌شود.[۱]

توصیف[ویرایش]

هسپریس بانوان تا ارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر یا بیشتر رشد می‌کند،ساقه‌ها چندگانه ،قائم و دارای کرک هستند.معمولاً در اولین سال رشدش شاخ و برگ زیادی تولید کرده و در سال دوم گل می‌دهد،معمولاً گیاهی دو ساله است،اما بعضی از نژادها هم می‌توانند پایای کوتاه‌مدت باشند.این گیاهان از اوایل تا اواسط بهار شکوفا می‌شوند.برگ‌ها به طور متناوب روی ساقه‌های قائم قرار گرفته‌اند و نیزه‌ای شکل هستند،معمولاً دمبرگشان بسیار کوتاه است یا دمبرگ ندارند، حاشیه برگها دندانه‌دار است.اما گاهی اوقات برگها بدون دندانه هستند و ته‌شان عریض‌تر است.شاخ و برگها کرک‌های کوتاهی در سطح بالایی و زیرین دارند که به برگ ظاهر زبر داده است.برگهای بزرگتر حدود ۱۲ سانتیمتر طول و ۴ سانتیمتر عرض دارند.

منابع[ویرایش]

  1. Britton, N. F.; Brown, Addison (1970). An illustrated flora of the northern United States and Canada: from Newfoundland to the parallel of the southern boundary of Virginia, and from the Atlantic Ocean westward to the 102d meridian. New York: Dover Publications. pp. 175. ISBN 0-486-22643-3.