هراتی (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

طایفه هراتی این طایفه ازنسل خاقان حاکم وقت خراسان واز نسل مصیب یامصعب بن رزیق خزاعی حاکم هرات میباشند این طایفه قبل از حکومت طاهریان به سیستان وارد شده اند.طوایفی سیستانی که از نسل مصیب حاکم هرات میباشند. طایفه هراتی .خزاعی.کول.میرشاه.میران کلانتر.میران خزاعی.عرب .عرب خزاعی.عرب صاحبی.عرب کیبرکوه.عرب قدیمی.

پیشینه[ویرایش]

یک اتفاق مهم که در دوره اواخر دوران سلطنت نادر شاه و اوایل سلطنت برادر زاده وی، عادل شاه سبب کوچ عده‌ای از مردم شیعه غوریان هرات به سوی سیستانِ ایران شد که مطلعین طایفه از آن به دو صورت سخن می‌گویند.

گروه اول معتقدند که اختلاف بین شیعه و سنی، سبب اصلی این جلای وطن بوده‌است.

گروه دوم می‌گویند که یکی از سران غوریان هرات، از طایفه هراتی دختر می‌خواهد تا به حاکم خود پیشکش نماید. این درخواست سبب گردید تا خانواده‌های این طایفه از غوریان بگریزند و به منطقه شاهان گرماب، در ۱۲۰ کیلومتری شهرستان سرخس کوچ کنند. در این اتفاق، مردی به نام محمد با دختران و دوپسر خود یعنی مصطفی ومرتضی، بعد از این که وارد شاهان گرماب سرخس شدند، همچنان تحت تعقیب نیروهای حاکم هرات بودند. در نتیجه محمد با خانواده خود به جنوب تربت حیدریه مهاجرت کرده وسپس به بیرجند وشوسف می‌روند.

مصطفی در شوسف ازدواج می‌کند و در در همان‌جا نیز از دنیا می‌رود؛ و باقی افراد خانواده به سیستان وارد شده و توسط دوست محمد کول در محل سکونت فعلی شان ساکن می‌شوند.

یزد، سرخس، گیلان، سیستان و بلوچستان، گلستان و مناطق کردنشین غرب ایران و در کشورهای لبنان، ترکیه، افغانستان، فلسطین اشغالی بصورت پراکنده زندگی می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • زادسروان سیستان- رئیس الذاکرین-چ۱۳۷۰ –مشهد