هرآنچه دوست داری، از دست خواهی داد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
'
نویسنده استیون کینگ
ناشر د نیویورکز
چاپ نخستین چاپ: ۲۰۰۲
موضوع خیال‌پردازی ، داستان کوتاه
زبان انگلیسی

هرآنچه دوست داری، از دست خواهی داد یا هرآنچه دوست داری، از کف خواهی داد (به انگلیسی: Everything's Eventual) عنوان یک داستان کوتاه از استیون کینگ می‌باشد که اولین بار در مجله د نیویورکز در سال ۲۰۰۲ به چاپ رسید .

خلاصه داستان[ویرایش]

مردی به نام آلفرد زیمر ، یک فروشنده سیار است . او خانواده اش را ازدست داده و هیچ هدفی در زندگی ندارد و به همین دلیل تصمیم دارد تا در یک متل خودکشی کند . اما وی دفترچه‌ای دارد که تمام نوشته‌هایی که به نظرش جالب می رسد - و اکثر آن‌ها را در دستشویی‌های بین راهی که بر روی در و دیوار نوشته شده‌است جمع‌آوری کرده - در آن می نویسد . یکی از این جمله‌ها "هرآنچه دوست داری، از دست خواهی داد" است . جمله‌ای که بی شباهت به زندگی آلفرد نیست ...

داستان به روایت کینگ[ویرایش]

استیون کینگ درباره انگیزه نوشتن هرآنچه دوست داری، از دست خواهی داد ، پایان داستان و چند نکته دیگر در انتهای داستان این جملات را نوشته است :

من از رانندگی خوشم می‌آید، به خصوص کشته مرده بزرگراه‌های پایان ناپذیر ایالتی ام . بزرگراه‌هایی که در آن‌ها چیزی مشاهده نمی‌کنید مگر مرغزارهای دوطرفه اش و هر شصت هفتاد کیلومتر یکبار هم توالت‌های عمومی بلوکه سیمانی . توالت‌های عمومی معمولاً پر از انواع و اقسام نوشته‌ها و یادداشت‌ها هستند . بعضی از آن‌ها خیلی عجیب و غریب اند . من شروع کردم به جمع‌آوری این پیام‌ها از هرجایی که دم دستم بود و آن‌ها را در دفترچه یادداشتی جیبی نوشتم ، مابقی جملات را هم از طریق اینترنت پیدا کردم (دو سه تا وب سایت به این‌طور جمله‌ها اختصاص دارند) و بالاخره داستان متعلق به این جمله‌ها را نوشتم . همین داستانی که خواندید از آب درآمد . نمی‌دانم داستان خوبی شده یا نه ، اما خیلی نگران مرد تنهای داستان بودم و واقعاً امیدوارم بودم اوضاع به خوبی و خوشی برایش پیش برود همه چیز زندگی اش روبه راه شود . در پیش طرح اولیه داستان ، همین اتفاق افتاده بود . اما بیل بیوفورد نیو یورکر پایانی پر ایهام و ابهام برای داستان در نظر بگیرم . احتمالاً حق با او بوده ، اما همه ما اگر که بخواهیم ، می‌توانیم برای کل الفی زمیرهای دنیا دعا کنیم .

برداشت سینمایی[ویرایش]

از این داستان تاکنون چهار اقتباس سینمایی صورت گرفته‌است .

ترجمه در ایران[ویرایش]

این داستان توسط ماندانا قهرمانلو ترجمه و توسط انتشارات افراز در یک مجموعه داستان از نوشته‌های کینگ به چاپ رسیده‌است .

پیوند به بیرون[ویرایش]

http://www.adinebook.com/gp/product/9642837717