هجا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یک هجا یا بخش یک واحد سازمان‌دهنده برای سلسله صداهای گفتاری است. هجا اساساً از یک هسته (بیشتر اوقات مصوت) همراه با لبه‌های آغازین و پایانی (معمولاً صامتها) تشکیل می‌شود.

هجاها معمولاً به‌عنوان واجگان «سازندۀ قطعات» حروف شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند ریتم یک زبان، قواعد شعری، الگوهای تاکید و... آنرا تغییر دهند.

پیشینه[ویرایش]

نحو نوشتار هجایی هزاران سال قبل از اولین حروف آغاز شد. قدیمی‌ترین سند هجاها بر روی لوحه‌هایی نوشته شده که مربوط به تقریبا ۲۸۰۰ سال ق.م است که در شهر سومری اور به‌دست آمده. این جهش از پیکتوگرام‌ها به سیلاب‌ها به عنوان «بزگترین پیشرفت در تاریخ نوشتار» شناخته می‌شود.

واژه‌های تک‌هجایی یا چندهجایی[ویرایش]

یک کلمه که از یک هجای واحد تشکیل شده‌است (مانند فارس ) یک تک‌هجا خوانده می‌شود (مثل کلمه‌ای که یک‌بخشی است)، در حالی‌که کلمه‌ای که از دو هجا تشکیل شده‌است (مانند گربه) دوهجایی خوانده می‌شود (شبیه کلمه دوبخشی). کلمه‌ای که از سه هجا تشکیل شده باشد (مانند نوشتار) سه‌هجایی خوانده می‌شود (شبیه کلمه سه‌بخشی). کلمه‌ای که بیش از سه‌هجا داشته باشد را چند هجایی می‌خوانند (مانند نمایشگاه)، همچنین این اصطلاح معمولاً برای تشریح کلماتی که بیش از دو هجا دارند به‌کار می‌رود.[۱] کلمات یک‌هجایی(یک‌بخشی) معنا در حداکثر چهار از چهار صدا تشکیل شده‌اند که حتماً دو صامت آن‌ها امتدادپذیر است.

انواع هجا در فارسی[ویرایش]

در زبان فارسی شش نوع هجا یا بخش صدایی با مقطع اصوات وجود دارد:

  • صامت + مصوت کوتاه

مانند: نه، که، دو

  • صامت + مصوت بلند

مانند : با، بی، بو

  • صامت + مصوت کوتاه + صامت

مانند: در، شن، خور

  • صامت + مصوت بلند + صامت

مانند: دور، دیر، دار

  • صامت + مصوت کوتاه + صامت + صامت

مانند: درد، چهر، برد

  • صامت + مصوت بلند + صامت + صامت

مانند: داشت، ریخت، پوست

پانویس[ویرایش]