هایپروایزر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هایپروایزر (به انگلیسی: Hypervisor) یا ناظر ماشین مجازی (به انگلیسی: virtual machine monitor (VMM)) نوعی برنامه کامپیوتری است که اجازه ساخت و اجرای ماشین‌های مجازی را می‌دهد. در واقع با توجه به اینکه اصطلاح هایپروایزر برگرفته از سوپروایزر می باشد و از لحاظ مفهوم هایپر بالاتر از سوپر است، در نتیجه هایپروایزر ناظری بر یک ناظر دیگر شناخته می شود. [۱] ماشینی که هایپروایزر در آن اجرا می‌شود به عنوان ماشین میزبان شناخته می‌شود و هر ماشین مجازی ساخته شده روی آن ماشین میهمان خوانده می‌شود. ماشین میزبان برای هر میهمان یک سخت‌افزار مجازی فراهم و آن ماشین را مدیریت می‌کند. هایپروایزر شامل دو گونه می‌شود که در زیر بدان‌ها اشاره شده است.[۲]


هایپروایزرهای گونه ۱ و گونه ۲

هایپروایزر گونه ۱[ویرایش]

در هایپروایزر گونه نخست یا Type 1 Hypervisor، هایپروایزر برای پشتیبانی از ماشین‌های مجازی به طور مستقیم روی سخت افزار نصب می‌شود. از جمله هایپروایزرهای گونه نخست می‌توان به مایکروسافت هایپروی (Microsoft Hyper-v)، وی‌ام‌ویر ای‌اس‌اکس (VMware ESX/ESXi)، اوراکل وی‌ام سرور (Oracle VM Server)، لینوکس کی‌وی‌ام (Linux KVM) و سیتریکس زن سرور (Citrix Xen Server) اشاره کرد. همچنین هایپروایزر گونه ۱ را با نام‌های دیگری چون هایپروایزر مستقل/اصلی (Native Hypervisor) و هایپروایزر ماشین لخت/فلز لخت (Bare Machine/Metal Hypervisor) نیز می‌شناسند.

هایپروایزر گونه ۲[ویرایش]

هایپروایزر گونه ۲ یا Type 2 Hypervisor قابلیت نصب روی سیستم عامل را دارد. از جمله هایپروایزرهای گونه ۲ که به آن هیاپروایزر وابسته نیز گفته می‌شود می‌توان به مایکروسافت ویرچوال پی‌سی (Microsoft Virtual PC)، وی‌ام‌ویر ورک‌استیشن (VMware Workstation) و اوراکل ویرچوال باکس (Oracle Virtual Box) اشاره نمود.

منابع[ویرایش]

  1. «terminology - How did the term hypervisor come into use؟». بازبینی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۸. 
  2. پوپک، جرالد جی. و روبرت پی. گلدبرگ. «نیازمندی‌های فرمال برای معماری‌های قابل مجازی‌سازی نسل سوم». ارتباطات ای‌سی‌ام ۱۷، ش. ۷ (۱۹۷۴): ۴۱۲-۴۲۱. doi:10.1145/361011.361073. 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Hypervisor». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.