هایدرانوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هایدرانوس یا هیدارنس یا ویدرنه (انگلیسی:Hydarnes)، در قیام هفت یار شرکت داشت و با داریوش بزرگ جلوی گئومات غاصب را گرفتند.

در زمان خشایارشا فرمانده سپاه جاویدان هخامنشیان و ساتراپ پارت و چند ساتراپی دیگر بود.

در زمان او بود که گارد جاویدان، ده هزار نفر شد.

او در سال ۴۸۰ پیش از میلاد، به فرماندهی گارد جاویدان انتخاب شد.

نام او به معنی چاک دهندهاست.

قیام هفت یار[ویرایش]

گئومات غاصب، بعد از دست انداختن به تاج و تخت، تمام زنان متعلق به کمبوجیه را نیز در اختیار گرفت. یکی از این زنان، فیدیما، دختر مردی به نام هوتن (اوتانه یا اتانس) یکی از تواناترین نجبای ایران در زمان هخامنشیان بود.

اولین کسی، که پس از هفت ماه فرمانروایی به گئومات ظنین شد، که او فرزند کوروش نیست! بلکه مرد شیادی است، هوتن بود. او موضوع را از دختر خود پرس و جو کرد و دخترش نتیجهٔ تحقیق را به پدر اطلاع داد ...

هوتن نیز بلافاصله، یک دستهٔ شش نفره از نجبای پارس را، که به آنها اطمینان داشت، در شوش تشکیل داد و با ورود داریوش به پارس، این تصمیم اتخاذ شد که او را نیز در گروه خویش وارد سازند. این هفت تن با هم قسم خوردند که برای دفع غاصب اقدام کنند.

نام این هفت تن، در کتاب هرودوت و در کتیبه بیستون، از این قرار است:

 1. اتانس /اوتانه
 2. اسپاتینس /اردومنش
 3. گبریاس /گئوبروو
 4. اینتافرنس /وین دِفرنه
 5. مگابیز یکم /بغابوخش یکم
 6. هیدارنس یا هایدرانوس /ویدرنه
 7. داریوش (داریوش) [۱]

هرودوت می‌نویسد: در پی کشته شدن گئومات و در طی مذاکره راجع به تعیین نوع حکومت ایران در زمان داریوش بزرگ بغابوخش یا مگابیز، پیشنهاد حکومت الیگارشی یا چند تنی را به داریوش داده‌است ...! [۲]

برکناری توسط خشایارشا[ویرایش]

یکی از ناشایسته‌ترین و بی‌تدبیرانه‌ترین کارهای خشایارشا، برکناری هایدرانوس، پس از نبردهایش با یونان بود.

سپس خشایارشا، اردوان را به سمت فرماندهی سپاه خویش منصوب کرد. در نهایت، اردوان و خواجه ای به نام میترا، در سال ۴۶۵ پیش از میلاد، خشایارشا را در بسترش به قتل رساندند.

یونانیها بخاطر شکستهای بسیار پیچیده ای که از سپاه خشایارشاه خوردند، همواره در کتابهای تاریخی خود، سعی در تخریب شخصیت وی داشته‌اند!

هایدرانوس، به شکل عجیبی سپاه ایران را از تنگه های بسفر و داردانل امروزی، عبور می‌دهد و فرماندهی ناوگان دریایی ایران، در محاصره آتن را بر عهده داشته که گفته می‌شود، شگفت انگیزترین حمله دریایی تاریخ باستان است.

متأسفانه در این حمله دریایی، هر چند نیروی دریایی ایران پیروز میشود، اما کشتی هایدرانوس در یک سانحه طبیعی غرق می‌شود ... که در کتب یونانی، از آن به شکست نیروی دریایی ایران، یاد میشود! زیرا پس از این سانحه، نیروی دریایی ایران از محاصره آتن عقب نشینی می کند و ... که در نهایت از راه خشکی، آتن را تصرف می کند.

در فیلم ها[ویرایش]

 • در فیلم ۳۰۰ اسپارتا ؛ سال ۱۹۶۲؛ دونالد هاتسون (Donald Houston) نقش هایدرانوس را بازی می‌کرد.
 • در فیلم درهای آتشین (Gates of Fire)؛ هایدرانوس ، یکی از شخصیت‌های این فیلم است.
 • در بازی ۳۰۰ تا شکوه برای فیلم ۳۰۰ ؛ هایدرانوس نیز مانند بقیه اشخاص است.

منابع[ویرایش]

 1. هرودوت، ص ۲۱۳
 2. هرودوت، ص ۲۱۷

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Hydarnes». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.