هاگاکوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هاگاکور)
پرش به: ناوبری، جستجو
یاماموتو چونه‌تومو. هاگاکوره، بر اساس مجموعه شرح‌هایی نوشته شده است که چوراموتو تاشیرو، آن‌ها را در گفتگوهایی که با چونه‌تومو داشته، گردآوری کرده است.

هاگاکوره (کیوجیتای: 葉隱، شینجیتای: 葉隠) (به معنای پنهان شده میان برگ‌ها یا برگ‌های پنهان) یا هاگاکوره کیکیگاکی (葉隠聞書) کتاب راهنمایی عملی و روحانی برای یک جنگجو است، که بر اساس مجموعه شرح‌های نوشته شده توسط یک سامورایی به نام یاماموتو چونه‌تومو که یکی از ملازمان سابق نابشیما میتسوشیگه –سومین حکمران منطقه‌ای که امروزه در ژاپن، استان ساگا نامیده می‌شود– نگارش یافته است. چوراموتو تاشیرو، مجموعه شرح‌های مندرج در این کتاب را در گفتگوهایی که با چونه‌تومو در سال‌های ۱۷۰۹ تا ۱۷۱۶ میلادی داشته، گرد‌آوری کرده است؛ با این حال، این مجموعه، تا سال‌های پس از آن انتشار نیافت. کتاب هاگاکوره، با عناوینی همچون کتاب سامورایی، قطعات ادبی نابشیما و قطعات ادبی هاگاکوره نیز شناخته می‌شود.

محتوای کتاب[ویرایش]

این کتاب، حاوی دیدگاه‌های چونه‌تومو در مورد بوشیدو و رموز سلحشوری یک سامورایی است. در هاگاکوره اظهار شده است که بوشیدو در واقع «طریقه مردن» یا زندگی کردن با این طرز فکر است که فرد، از پیش مرده است و این که یک سامورایی برای این که ارادت خود را نسبت به امیر خویش ثابت کند، باید در هر لحظه‌ای مشتاق مرگ باشد. اشاره چونه‌تومو به این موضوع که «طریقت سلحشوری، مردن است»، در واقع تمایل به قربانی شدن می‌باشد که در بوشیدو نیز آمده است.

کتاب هاگاکوره درباره ی اراده است؛ اگرچه ادبیات متفاوتی دارد و در موقعیت اجتماعی و فرهنگی متفاوتی نوشته شده است.[۱]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hagakure»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۶ مه ۲۰۱۵).
  1. یاماموتو چونه‌تومو. هاگاکوره. نشر چشمه، ۱۳۸۹. ۸. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۳۶۲-۶۵۱-۸.