پرش به محتوا

هاوک‌آی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هاوک‌آی
جلد شاهین چشم جلد ۳، شماره ۵ام، توسط کارلو پاچکو و جیسس مرینو
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورداستان‌های ابر حواس شماره ۵۷ام (سپتامبر ۱۹۶۴)
پدیدآوراستن لی
دان هک
اطلاعات داستانی
نام کاملکلینتون فرانسیس «کلینت» بارتون
گونهانسان
جهان زادگاهزمین ۶۱۶
وابستگی به تیمانتقام جویان
آکادمی انتقام جویان
انتقام جویان سری[۱]
مدافعان
انتقام جویان گریت لیک
انتقام‌جویان جدید
صاعقه‌ها
انتقام جویان سواحل غربی
سازمان جهانی ضد تروریسم
شیلد
انتقام جویان جدید
هم‌دستانعنکبوت سیاه
توانایی‌ها
 • کمانگیری توانا
 • تیر اندازی ماهر
 • دید دقیق و نشانه گیری حرفه ای در فاصله ی دور
 • استفاده از پیکان‌های حیله
 • ورزشکاری بی‌همتا
 • آکروبات و ژیمناستیک کار ماهر
 • رزمی کار حرفه ای و مبارزات تن به تن
 • متخصص فنون جنگی و تاکتیک های نظامی
 • مهارت های نظامی
 • شمشیر باز حرفه ای و مهارت بالا در مبارزه انواع سلاح های سرد
 • رهبر دانا

هاوک‌آی یا شاهین‌چشم (به انگلیسی: Hawkeye) با نام اصلی کلینتون فرانسیس «کلینت» بارتون (به انگلیسی: Clinton Francis "Clint" Barton)، که همچنین شناخته شده با عنوان‌های جالوت و رونین، یک شخصیت تخیلی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک انتشارات مارول کامیکس می‌باشد. او توسط نویسنده استن لی و تصویرگر دان هک خلق شده و اولین بار به عنوان یک تبهکار در داستان‌های ابر حواس شماره ۵۷ام (سپتامبر ۱۹۶۴) ظاهر شد، همچنین در انتقام جویان شماره ۱۶ام (می ۱۹۶۵) به انتقام‌جویان پیوست و از آن موقع به عنوان یکی از اعضای اصلی در تیم باقی ماند. بر اساس رده‌بندی ۱۰۰ قهرمان برتر کتاب‌های کامیک آی‌جی‌ان، رتبهٔ ۴۴ام متعلق به شاهین‌چشم است.[۲]

جرمی رنر بازیگر آمریکایی، این شخصیت را در چندین فیلم سینمایی از مارول استودیوز در دنیای سینمایی مارول بازی کرده‌است. او در یک سکانس فیلم ثور (۲۰۱۱)، انتقام‌جویان (۲۰۱۲)، انتقام جویان: عصر اولتران، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی و انتقام‌جویان: پایان بازی به ایفای نقش این شخصیت پرداخت. در سال ۲۰۲۱ سریال اختصاصی این شخصیت با عنوان هاکای از شبکهٔ دیزنی پلاس پخش شد.

شاهین‌چشم و بیوه سیاه[ویرایش]

شاهین‌چشم و بیوه سیاه در کمیک‌های ۱۹۹۹–۲۰۰۵

شاهین‌چشم و بیوه سیاه اوایل زندگی خودشان جنایتکار ماهری بودند و با هم همکار بودند؛ ولی مرد آهنی با آن دو جنگید و توانست آنها را به انتقام جویان دعوت کند و آن دو را تبدیل به ابر قهرمان کند. آنها کم‌کم به اعضای اصلی انتقام جویان هم تبدیل شدند و کمیک‌های زیادی از آنها ساخته شد. دان هک تصویر گر آن دو شخصیت بود و آن دو به زوج‌های عاشقی تبدیل شدند و با هم ازدواج کردند. آن‌ها عشق‌های اصلی همدیگر بودند و جدایی برایشان سخت بود، پس با هم همکاری کردند و عضو سازمان شیلد شدند.

آنها با هم آموزش دیده‌اند و حرکات آکروباتیک هم می‌توانند بکنند و آن‌ها در بازی‌های زیادی بودند مانند لگو ابر قهرمانان مارول و بازی‌های …. آنها در فیلم‌های انتقام جویان ۲۰۱۲ و انتقام جویان: عصر اولتران حضور داشتند و شاهین‌چشم با بازیگری: جرمی رنر و بیوه سیاه با بازیگری: اسکارلت جوهانسون. آنها سلاح‌های مجهزی مانند تیر کمان الکتریکی، دست بند الکتریکی، تفنگ و… را دارند.

قدرت‌ها و توانایی‌ها[ویرایش]

شاهین‌چشم در طرح جدیدش بر روی جلد شاهین‌چشم شماره دوم (۲۰۱۲)

با وجود آنکه شاهین‌چشم قدرت ابرانسانی ندارد (به غیر از زمانی که به کمک ذرات پیم به جالوت تبدیل شده بود)، او در قله توانایی‌های انسانی است؛ او شمشیربازی استثنایی، آکروبات باز و تیراندازی بزرگ است و از بچگی در سیرک توسط خلافکارانی چون تیر حیله و شمشیرزن آموزش دیده‌است.

شاهین‌چشم همچنین توسط کاپیتان آمریکا آموزش تاکتیک‌های نظامی، هنرهای رزمی و مبارزات تن به تن دیده‌است. او در استفاده از اکثر سلاح‌های دور برد، مخصوصاً تیر و کمان حرفه‌ای است و همیشه چندین «پیکان حیله» را با خود حمل می‌کند. زمانی که در نقش رونین بود، او توانست حرکات زیبا و پیچیده‌ای را با کاتانا در جنگ به نمایش بگذارد. او برای آنکه می‌تواند «هر شیء را به سلاح تبدیل کند»، شهرت دارد، به‌طوری که می‌تواند با بشقاب حلبی، سکه، تکه چوب یا دیگر خرده آشغال‌ها دشمنش را از پا درآورد.

همچنین شاهین‌چشم از وسیله‌ای به نام «چرخه-آسمان» به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده می‌کند. این وسیله شبیه به اسنوموبیل است که با تکنولوژی ضد جاذبه تقویت شده، خلبان خودکار دارد و با صدا عمل می‌کند. چرخه-آسمان ابتدا تنها برای شاهین‌چشم توسط جورج لاتمن زمانی که در شرکت‌های فناوری کراس بود اختراع شد.[۳] بعدها وقتی که لاتمن توسط انتقام جویان ساحل غربی استخدام شد، چندین نمونه دیگر از آن را ساخت.[۴]

در دیگر رسانه‌ها[ویرایش]

شاهین‌چشم (راست) در انتقام جویان: قویترین قهرمانان زمین
جرمی رنر در نقش شاهین‌چشم در انتقام‌جویان

تلویزیون[ویرایش]

 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی ابرقهرمانان مارول(۱۹۶۶) با صدای کریس ویگینز و پل سولز حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی مرد آهنی با صدای جان ریلی حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در قسمتی از سریال کارتونی چهار شگفت‌انگیز به عنوان جالوت حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی انتقام جویان: متحد می‌ایستند با صدای تونی دنیلز حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی نمایش چهارگانه ابرقهرمانان با صدای آدرین پاسدار حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی انتقام جویان: قویترین قهرمانان زمین با صدای کریس کاکس حضور داشت.[۵]
 • شاهین‌چشم در چندین قسمت از سریال کارتونی مرد آهنی: ماجراجویی با زره با صدای اندرو فرانسیس حضور داشت.
 • شاهین‌چشم در سریال کارتونی گردهمایی انتقام جویان با صدای تروی بیکر حضور خواهد داشت.[۶]

سینما[ویرایش]

 • فرزند شاهین‌چشم فرانسیس، در انیمیشن انتقام جویان بعدی: قهرمانان فردا(۲۰۰۸) حضور داشت.
 • در فیلم سینمایی ثور(۲۰۱۱) از شاهین‌چشم تنها به نام «بارتون» اشاره می‌شود که جرمی رنر بازیگر آن بود.[۷]
 • جرمی رنر برای باری دیگر نقش شاهین‌چشم را این بار در انتقام‌جویان (۲۰۱۲) بازی کرد.[۸] پیش از انتشار فیلم، رنر گفته بود که این شخصیت لباس بنفش کتاب‌های کامیک نخواهد پوشید تا «کمی واقعی تر» به نظر برسد.[۹]
 • شاهین‌چشم در انیمه مرد آهنی: قیام تکنوور (۲۰۱۳) حضور خواهد داشت.
 • بار دیگر جرمی رنر نقش شاهین‌چشم را در فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران بازی کرد.

منابع[ویرایش]

 1. Secret Avengers #21.1
 2. "Top 100 Comic Book Heroes - IGN". Archived from the original on 24 November 2016. Retrieved 27 September 2012.
 3. Hawkeye Vol.1 #1
 4. Official Handbook of the Marvel Universe Deluxe Edition #1
 5. Bush, Jenna (February 8, 2010). "AVENGERS Animated Assembling w/ Phil Lamarr". Newsarama. Retrieved September 7, 2010.
 6. http://www.superherohype.com/news/articles/173171-nycc-marvel-to-premiere-avengers-assemble-a-agents-of-smash-next-summer
 7. "Cinema Con: We've Seen Hawkeye In Thor And It's More Than A Walk On". CinemaBlend. 2011-03-28. Archived from the original on 14 اكتبر 2012. Retrieved 2011-03-28. {{cite news}}: Check date values in: |archive-date= (help)
 8. Lussier, Germain (July 24, 2010). "SDCC 2010: Marvel Studios Officially Announces Mark Ruffalo and Jeremy Renner for THE AVENGERS; Surprises With Full Cast at Comic-Con!". Collider. Archived from the original on 27 November 2010. Retrieved August 6, 2010.
 9. Mark "RorMachine" Cassidy - 9/15/2010 (2010-09-15). "Hawkeye Will Not Have His Purple Costume From The Comics In The Avengers". Comicbookmovie.com. Archived from the original on 19 September 2012. Retrieved 2012-08-13.

رده:تمیزکاری جعبه‌های ناوبری کمیک