هانیبالیانوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هانیبالیانوس
Hannibalianus
Hannibalianus - Follis s3935.jpg
سکه‌ای منقش به نگاره و نام هانیبالیانوس
شناسنامه
نام کامل فلاویوس هانیبالیانوس
معروف به شاه شاهان[۱][۲]
زادروز پیرامون ۳۱۵[۲]
تاریخ مرگ پس از ۲۲ مه ۳۳۷[۲]
همسر(ان) کنستانتینا
خویشاوندان سرشناس کنستانتین یکم
اطلاعات سیاسی
سمت از اعضای خاندان امپراتوری کنستانتینی

هانیبالیانوس با نام کامل فلاویوس هانیبالیانوس (به لاتین: Flavius Hannibalianus) (زادهٔ پیرامون ۳۱۵ - درگذشتهٔ ۳۳۷) پسر کنسول و سرشمار روم فلاویوس دالماتیوس[۲]، برادر سزار دالماتیوس و برادرزادهٔ کنستانتین یکم، امپراتور روم بود.[۱] خانوادهٔ آن‌ها در تولوسا (تولوز امروزی) زندگی می‌کردند و پدرش او و برادرش را در همان‌جا برای آموزش به اکزوپریوس که عالم در علم بدیع بود سپارد.[۱] او سپس عنوان بالای نوبیلیسیموس به معنای نجیب‌زاده‌ترین را از عمویش کنستانتین دریافت داشت[۱] و با دختر او کنستانتینا در ۳۳۵ ازدواج کرد.[۲]

کنستانتین یکم در ۳۳۷ آمادهٔ جنگ با ایرانیان می‌شد. او که پیشتر دیگر برادرزاده‌اش دالماتیوس را به عنوان سزار و جانشین خود انتخاب کرده بود در این زمان لقب «رکس رگوم اِت پونتیکاروم جِنتیوم» (به لاتین: Rex Regum et Ponticarum Gentium) به معنای شاه شاهان و شاه مردم پونتیک (دریای سیاه) را به هانیبالیانوس اعطا کرد.[۱] او احتمالاً درصدد بود تا در صورت پیروزی بر ایرانیان در نهایت هانیبالیانوس را بر تخت پادشاهی ایران بنشاند.[۱][۲] اما کنستانتین در ۲۲ مه ۳۳۷ درگذشت و پس از مرگ او بسیاری از اعضای خانوادهٔ امپراتوری از جمله سزار دالماتیوس به قتل رسیدند و هانیبالیانوس نیز در همان سال کشته شد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ Michael DiMaio, Jr.. «Hannibalianus Rex Regum (335-337 A.D)». De Imperatoribus Romanis: An Online Encyclopedia of Roman Rulers and Their Families، ۱۹۹۶. بازبینی‌شده در ۹ آوریل ۲۰۱۱. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ «Rex Regum Flavius Hannibalianus Constantius». MY LINES. بازبینی‌شده در ۹ آوریل ۲۰۱۱.