هالو نووس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Halo nevus
نام‌های دیگرLeukoderma acquisitum centrifugum of sutton
SkinTumors-281.jpg
تخصصپوست‌شناسی ویرایش این در ویکی‌داده
طبقه‌بندی و منابع بیرونی

هالو نووس به انگلیسی: Halo nevus ( که به "سانتریفیوژ لوکودرما آکوئیستوم" و پرینووئید ویتیلیگو" و "نووس ساتون" هم شناخته می‌شود[۱]) نوعی خال است که توسط حلقه‌ای بدون رنگدانه یا "هاله" احاطه شده است.

توضیح[ویرایش]

هالو نووس‌ها به خال‌های ساتون یا سانتریفیوژ لکودرما آکوئیسیتوم نیز معروف هستند. به این دلیل هالو نامیده می‌شوند چون خال‌ (نووس)هایی هستند که توسط ناحیه‌ای بی‌رنگ شبیه به هاله احاطه شده‌اند.

هالو نووس‌ها با ویتیلیگو مرتبط هستند. گاهی اوقات نواحی رنگ پریده (هیپوپیگمانته) خود به خود بهبود می‌یابند و رنگدانه به پوست برمی‌گردد.

علل[ویرایش]

باور بر این است که تشکیل هاله در اطراف خال‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های سفید خاصی به نام لنفوسیت‌های CD8+ T سلول‌های تولید‌کننده رنگدانه پوست(ملانوسیت‌ها) را از بین ببرند.[۲] علت این حمله‌ها مشخص نیست.[۳]

درمان[ویرایش]

عکس هالو نووس روی صورت

از آنجایی که هالو نووس‌ها فقط از نظر زیبایی اهمیت دارند، نیازی به درمان آنها نیست[۴] و بیماران بدون علامت خواهند بود. اگرچه این نووس‌ها بی‌ضرر هستند، اما ضروری است که ضایعه را به طور منظم تحت نظر داشت[۵] و مراقب هرگونه تغییر در ظاهر نووس‌های موجود یا جدید بود. در صورت وجود هرگونه تغییر در ظاهر آنها یا بروز درد، خارش و عفونت، باید فوراً با پزشک مشورت شود تا احتمال ملانوما نرود.

همه‌گیرشناسی[ویرایش]

تخمین زده می‌شود که هالو نووس‌ها در میان ۱٪ از جمعیت عمومی وجود داشته باشد و در افراد مبتلا به ویتیلیگو، ملانومای بدخیم[۳] یا سندرم ترنر شیوع بیشتری دارد.[۶] همۀ نژادها و جنس‌ها به یک اندازه مستعد ابتلا به این بیماری هستند، هرچند که یک گرایش خانوادگی در بروز آن نیز گزارش شده است. متوسط سن بروز این نووس‌ها، معمولاً در نوجوانی فرد است.

منابع[ویرایش]

  1. James, William D.; Berger, Timothy G.; et al. (2006). Andrews' Diseases of the Skin: clinical Dermatology. Saunders Elsevier. ISBN 0-7216-2921-0.
  2. Mundinger, Gerhard S. (January 16, 2014). "Halo Phenomenon". New England Journal of Medicine. 370 (3): 262. doi:10.1056/NEJMicm1306230. PMID 24428471.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ "Halo Nevus - skinsite.com". Retrieved August 4, 2008.
  4. "CareFair.com - Halo Nevis". Retrieved August 4, 2008.
  5. "DermaTalk - Halo Nevus".
  6. Halo Nevis در ئی‌مدیسین