هارمونی کوارتال و کوینتال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هارمونی کوارتال (انگلیسی: Quartal harmony) در موسیقی یک ساختار هارمونیک ساخته شده از فواصل چهارم درست، چهارم افزوده و چهارم کاسته است. به عنوان مثال با تشکیل سه نت به فاصلهٔ «چهارم درست» روی نت دو، یک آکورد کوارتال (دو، فا، سی بمل) ساخته می‌شود.

هارمونی کوینتال (انگلیسی: quintal harmony) یک ساختار هارمونیک ساخته شده از فواصل پنجم درست، پنجم افزوده و پنجم کاسته است. به عنوان نمونه با تشکیل سه نت به فاصلهٔ «پنجم درست» روی نت دو، آکورد کوینتال (دو، سل، ر) شکل می‌گیرد.

ویژگی[ویرایش]

آکورد کوارتال روی ترکیبی از اجزا آکورد سیزده بر پایه نت سی بمل دربارهٔ این پرونده بشنوید

استفاده از اصطلاح کوارتال و کوینتال از یک تضاد، ترکیب یا احساس، از ساختار هارمونی تیرس ایجاد می‌شود. شنوندگان آشنا با «دوران قواعد مشترک»، موسیقی تنال را درک و دریافت می‌کنند که تشکیل شده‌است از گام ماژور، مینور، آکورد و گام که در آن سوم بزرگ و سوم کوچک، پایه و ساختار هارمونی را تشکیل می‌دهند.

هارمونی کوینتال یک اصطلاح کمتر استفاده شده‌است. از آنجایی که معکوس پنجم، فاصلهٔ چهارم است، هارمونی کوینتال معمولاً یک هارمونی کوارتالِ پنهان است. با توجه به این «رابطهٔ صداها»[الف]، هر آکورد کوارتال داده شده را با تغییر زوایا و گام آن، می‌توان به یک آکورد کوینتال تغییر داد. یک آکورد کوارتال یا کوینتال مانند آکوردهای سه‌صدایی را می‌توان با روش‌های متفاوتی بیان کرد. برخی از آنها ساختار کوارتال را مبهم می‌کنند.[۱] به عنوان مثال آکورد کوارتال (دو، فا، سی بمل) در چهار وضعیت مختلف:{
\override Score.TimeSignature #'stencil = ##f
\relative c' {
  \clef treble \time 4/4 <c f bes>1 <f bes c> <bes c f> <f bes c f>
} }

تاریخچه[ویرایش]

در قرون وسطی از فاصلهٔ چهارم به عنوان صدای دوم برای همراهی ملودی استفاده می‌شد. در «دوران قواعد مشترک» (حدود ۱۶۰۰ تا ۱۹۰۰م) به عنوان فاصله‌ای نامطبوع (هنگامی که به عنوان نت زینت یا در موقعیت نت باس با بخش بالایی قرار می‌گرفت) شناخته می‌شد. در اواخر قرن نوزدهم و با فروپاشی تنالیسم در موسیقی کلاسیک، تمام فواصل و رابطهٔ بین آنها مورد ارزیابی دوباره قرار گرفت و توسعه یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت[ویرایش]

  1. Voicing

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Quartal and quintal harmony». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۰ مه ۲۰۱۹.
  • پرسیکتی، وینسنت (۱۳۹۱). هارمونی قرن بیستم. ترجمهٔ هوشنگ کامکار. تهران: دانشگاه هنر. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۶۲۱۸-۰۱-۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]