یورگن هابرماس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هابرماس)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یورگن هابرماس
JuergenHabermas retouched.jpg
شناسنامه
حیطه نظریه اجتماعی، معرفت‌شناسی
فلسفه سیاسی، کاربردشناسی
دوره فلسفه غربی
مکتب فلسفه قاره‌ای
زادروز ۱۸ ژوئن ۱۹۲۹ ‏(۹۰ سال)
زادگاه دوسلدورف، آلمان

یورگن هابرماس (به آلمانی: Jürgen Habermas) (زاده ۱۸ ژوئن ۱۹۲۹ در دوسلدورف آلمان) از فیلسوفان و نظریه‌پردازان اجتماعی معاصر و وارث مکتب فرانکفورت است که در چارچوب سنت نظریه انتقادی و پراگماتیسم آمریکایی کار می‌کند. او در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۱ سفری به ایران داشت.

تمرکز پژوهش‌های او بر روی شناخت‌شناسی، مدرنیته و تجزیه و تحلیل تحولات اجتماعی جوامع پیشرفته صنعتی سرمایه‌داری و سیاست روز آلمان به ویژه با توجه به نقش رسانه‌های همگانی است. شهرت او بیشتر به ابداع اصطلاح و تز گستره همگانی یا فضای عمومی است که فضایی فکری و اجتماعی را مدنظر دارد که در آن، فعالیت‌های آگاهی بخش رسانه‌ای به ایجاد زمینه برای بحث‌های اجتماعی و انتقادی و ظهور چیزی که او آن را برای دموکراسی بنیادی می‌داند، می‌انجامد.

به نظر وی اطلاعات (اکسیژن دموکراسی) در این گستره فرآوری می‌شود و هرچه فرایندها و روندهای این تولید، آزادتر و خردورزانه تر و با مشارکت حداکثری همه نیروهای اجتماعی باشد، مزایای دموکراسی واقعی تر و تأثیرگذارتر می‌شود. گستره همگانی فضای اجتماعی ای است که در آن مردم آزادانه شرایط اجتماعی خودرا نقد کرده و مشکلات را برشمرده و بر جریان تصمیم‌گیری سیاسی تأثیر می‌گذارند. به نظر هابرماس گستره همگانی خاستگاه افکارعمومی است. گستره همگانی میانجی فضای خصوصی و فضای عمومی است و هرچه آزادتر و فکورانه تر باشد مناسبات اجتماعی خردورزانه تر و انسانی تر خواهد بود. هابرماس بر این اعتقاد است که از اواخر سده نوزدهم گستره همگانی بر اثر افزایش فعالیت‌های تجاری و بازرگانی و سودگرایی دارندگان این رسانه‌ها و نیز فروکش کردن تمایلات انقلابی پیشین سرمایه‌داری رو به کاهش گذاشته‌است.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

هابرماس از بزرگ‌ترین فلاسفه و عالمان اجتماعی زنده دنیا و وارث مکتب فکری بانفوذِ فرانکفورت است؛ مکتبی که تأثیری بسیار ژرف بر تحول فکری او گذاشته‌است. تا آن‌جا که پیش از هر چیز نام او، مکتب فرانکفورت را تداعی می‌کند. شاید به دلیل رفتار رسمی هابرماس باشد که اطلاع چندانی از زندگی شخصی و خانوادگی او در دست نیست؛ جز این‌که ازدواج کرده و سه فرزند دارد؛ در دوران آلمان نازی بزرگ شده و همین، نقطه آغاز بسیاری از تحولات فکری‌اش می‌باشد. به این معنا که او هم مانند بسیاری از روشنفکرانی که نازیسم را تجربه کرده‌اند، در آغاز کار روشنفکرانه‌اش سخت کنجکاو شد تا بداند چطور می‌توان ظهور نازیسم را در آلمان – کشوری با این همه اندیشه فلسفی درخشان و رهایی‌بخش – تبیین کرد و توضیح داد؟ او هم، مانند سایر روشنفکران معاصر خود، به صرافت بازاندیشی و تعیین دوباره جایگاهِ دقیقِ سنت تفکر آلمانی که این‌چنین تحقیر شده بود، افتاد.

هابرماس، در ۱۹۲۹ در دوسلدورف آلمان، به دنیا آمد. پدرش، رئیس دفتر صنعت و تجارت شهر و پدربزرگش، مدیر آموزشگاه محلی بود. پس خاستگاه خانوادگی‌اش، از طبقه متوسط و اهل اندیشه‌است. تحصیلاتش را در شهر گومزباخ و در دانشگاه‌های گوتینگن، بن و زوریخ گذراند و مدتی روزنامه‌نگار بود. در ۱۹۵۴ از رساله‌اش با عنوان مطلق و مفهوم تاریخ: در بررسی تضاد بین مطلق و مفهوم تاریخ در اندیشه شلینگ دفاع کرد.

در دهه ۱۹۵۰، هابرماس آثار لوکاچ را خواند و به‌شدت تحت تأثیر قرار گرفت. وی بعد از اتمام رساله اش در سال ۱۹۵۶ به مؤسسه تحقیقات اجتماعی در فرانکفورت رفت.[۲] بعد به مطالعه نوشته‌های دیگر متقدمان مکتب فرانکفورت روی آورد. بین سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۹ دستیار آدورنو شد و به این ترتیب از استادش بسیار آموخت و مجموعاً همه این‌ها باعث گردید تا اولین اثرش یعنی دگرگونی ساختاری حوزه عمومی را در ۱۹۶۲ بنویسد. مجموعه تأییدها، کاربست‌ها و نقدهای بسیار، این کتاب را – که البته با تأخیر زیاد در سال ۱۹۸۹ به انگلیسی ترجمه شد – به اثری هم‌چنان زنده و پرخواننده بدل ساخته‌است.

هابرماس، از ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ در دانشگاه هایدلبرگ به تدریس فلسفه پرداخت و نیز از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۱ در دانشگاه فرایبورگ جامعه‌شناسی و فلسفه تدریس کرد. از ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۱ مدیریت مؤسسه تحقیقات ماکس پلانک در استارنبرگ را بر عهده گرفت. پس از بازگشت به فرانکفورت در ۱۹۸۱، بزرگ‌ترین اثر خود، نظریه کنش ارتباطی را منتشر ساخت. از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ نیز در دانشگاه گوته فرانکفورت به تدریس اشتغال داشت و اکنون بازنشسته شده. جز این‌ها، مطالعه پراگماتیسمِ آمریکایی و اندیشه‌ورزی در حوزه‌های متنوع فلسفی – که مغفولِ دانش‌جویان هم‌نسلش بود – او را از سایر اندیشمندان هم‌ترازش متمایز ساخته‌است.

او در مقالات و کتاب‌های خود از کارل پوپر، هانس گئورگ گادامر، فرانسوا لیوتار و ژاک دریدا انتقاداتی داشته و آنان را به مباحثه خوانده‌است. وی همچنین بزرگترین نظریه‌پرداز جنبش دانشجویی تاکنون بوده و بیشترین ارتباطات دانشگاهی و تشکیلاتی را با آنان داشته‌است. هر چند که تندروی‌های دانشجویان آلمانی در جریان انقلابات دانشجویی دهه هفتاد او را خشمگین ساخت بگونه‌ای که حرکت‌های دانشجویان را فاشیسم چپ‌گرا خواند. او بعدها از کاربرد شتابزده این اصطلاح پشیمان شد اما بر مواضع انتقادی خود از آنان باقی‌ماند.

اندیشه[ویرایش]

مطالعه آثار هابرماس، خواننده را پیشاروی جامعه‌شناسی قرار می‌دهد که بن‌مایه‌های قوی فلسفی دارد و این موضوع، یکی از تفاوت‌های او با فرانکفورتی‌های قدیمی‌تر است. هابرماس گرچه هم دانش‌آموخته و هم این‌روزها نمایندهٔ زنده – و به بیانی، آخرین بازمانده – مکتب فرانکفورت است؛ اما در مواردی با آن‌ها هم‌رأی نیست. از جمله این‌که زیربنا و بن‌مایه کارهای هابرماس فلسفی‌ست؛ در حالی‌که مثلاً در اندیشه‌های آدورنو و هورکهایمر – شاید جز در مقاله نظریه انتقادی و نظریه سنتی و در مانیفست ۱۹۳۷ و همین‌طور در نطق افتتاحیه هورکهایمر – تأکید زیادی بر فلسفه وجود ندارد. در یک‌کلام، هابرماس از پیشینه فلسفی آلمان، بسیار پرمایه‌تر از دیگر فرانکفورتی‌ها بهره برده‌است و این، خود را در نقد هابرماس به آدورنو و دیگر فرانکفورتی‌ها نشان می‌دهد، آن‌جا که سرزنش‌وار از عدمِ توجه آن‌ها به هایدگر می‌گوید. باز به همین شکل، با اینکه بسیاری از فرانکفورتی‌های نسل اول برای رهایی از نازیسم، مدتی کم و بیش طولانی را در آمریکا گذراندند، هابرماس در نقد آن‌ها از کم‌توجهی‌شان به جامعه‌شناسی آمریکایی می‌گوید. در حالی‌که خود، کاملاً از جامعه‌شناسی آمریکایی در نظریه‌پردازی سود برده‌است.

نیز، هابرماس، اشکالِ نمادین تعامل اجتماعی را به نظریه انتقادی فرانکفورت افزوده‌است و به‌هیچ‌وجه، بدبینی فرانکفورتی‌ها را نسبت به خِرَد ابزاری ندارد. او، به خرد رهایی‌بخش و بهترشدن زندگی مردم معتقد است. بن‌مایه‌های فلسفی کار هابرماس و تعلقش به مکتب انتقادی باعث می‌شود که برای جامعه‌شناسی به جز تحلیل و تبیین، وظیفه ارائه راه حل و یاری رساندن به دیگران را نیز قایل باشد و همه این‌ها، مجموعاً او را به اندیشمندی بزرگ و متفاوت بدل نموده‌است. این تفاوت را پیوزی، به خلاصه‌ترین وجه، این‌طور بیان می‌کند:

هابرماس، از توجه زیادی که به او شده در شگفت است. برای او، زندگی فکری، بازی، شغل و پرورش هوش و استعداد نیست؛ بلکه قبل از هر چیز، احساس انجامِ وظیفه‌است و همین احساسِ انجامِ وظیفه از طریقِ جدیت اخلاقی، بر تمام کارهای او سایه افکنده‌است. تنها هدفِ تحقیقاتی هابرماس، پیش‌بینی و توجیهِ جامعه بهتر جهانی‌ست که فرصت‌های بیشتری را برای نیکبختی و صلح و وحدت ممکن سازد. جامعه‌ای عقلانی‌تر و منطبق با نیازهای جمعی و نه منطبق با قدرت‌های خودکامه. هابرماس پس از فاجعه ۱۱ سپتامبر در گفتگویی مسئله ناهمزمانی تفکر و ابزار را مطرح می‌کند که در جوامع پیش و در حال گذار موجب خشونت و در نهایت تروریسم می‌شود. هابرماس از حمله نظامی آمریکا علیه صرب‌ها در جنگ کوزوو حمایت کرد که با انتقادهای زیادی مواجه شد.[۳]

نظریه کنش ارتباطی[ویرایش]

یکی از بهترین ایده‌های هابرماس ” کنش ارتباطی” است که در آن کنشگران در جامعه با مباحثه استدلالی، توافق و همکاری به دنبال دستیابی به فهم مشترک و کنش‌های تفاهمی هستند درحالی که در کنش استراتژیک کنشگران صرفاً به دنبال اهداف خود هستند.[۴]

هابرماس و رسانه[ویرایش]

از نگاه هابرماسی، سرشت همه جایی و همه شمول رسانهها، هیچ راهی برای شکل‌گیری و بالیدن تفکر انتقادی یا کنش انتقادی برای افراد بازنمی‌گذارد. وقتی قدرت برخورد انتقادی و سازندهٔ افراد با دانش و اطلاعاتی که از بالا دریافت می‌کنند به یغما می‌رود، آنان به صورتی منفعل و منزوی در زیست‌جهان به سر می‌برند و روالها مکرر روزمره را بدون تفکر می‌پذیرند و ان را صرفاً طبیعتی ثانوی به‌شمار می‌آورند.[۵] (swingewood,1997: 77)

هابرماس در ایران[ویرایش]

او که به دعوت مرکز گفتگوی تمدن‌ها به ایران آمده بود، در روز ‎۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۱ در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت. در این سخنرانی او به نقد جامعهٔ سکولار غرب و نتایج سکولار شدن جامعه پرداخت و به سوالات حاضرین پاسخ داد. وی پس از بازگشت به آلمان، در مصاحبه‌ای با فرانکفورتر آلگماینه وقایع سفر و نتایج آن را شرح داد.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. (وبستر۱۳۸۳)
 2. جلائی پور، حمیدرضا. نظریه‌های متاخر جامعه‌شناسی. تهران: نشر نی.
 3. «Jürgen Habermas—Germany's state philosopher turns 85».
 4. Habermas, J. (1984), Reason and the Rationalization of Society, Volume 1 of The Theory of Communicative Action, English translated by Thomas McCarthy
 5. فرهنگ و زندگی روزمره - اثر اندی بنت - ترجمهٔ لیلا جوافشانی/ حسن چاوشیان - نشر اختران - چاپ اول ۱۳۸۶ - ص ۳۱–۳۲
 6. «Jürgen Habermas trifft im Iran auf eine gesprächsbereite Gesellschaft». دانشگاه جورجیا به نقل از فرانکفورتر آلگماینه. ۱۳ ژوئن ۲۰۰۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۸ مارس ۲۰۱۱.

منابع[ویرایش]

 • نوذری، حسینعلی (۱۳۸۱)؛ بازخوانی هابرماس؛ چاپ اول؛ تهران: نشر چشمه
 • وایت، استیون (۱۳۸۰)؛ خرد، عدالت و نوگرایی: نوشته‌های اخیر یورگن هابرماس؛ ترجمه محمد حریری اکبری؛ چاپ اول؛ تهران: نشر قطره
 • پیوزی، مایکل (۱۳۷۹)؛ یورگن هابرماس؛ ترجمه احمد تدین؛ چاپ اول؛ تهران: نشر هرمس
 • وبستر، فرانک، نظریه‌های جامعه اطلاعاتی، ترجمه اسماعیل قدیمی (تهران: قصیده سرا ۱۳۸۳ چ۲)
Jürgen Habermas
Habermas10 (14298469242).jpg
Habermas in 2014
Born (1929-06-18) 18 June 1929 (age 90)
EducationUniversity of Bonn (PhD)
University of Marburg (Dr. phil. hab.)
Spouse(s)Ute Wesselhöft
EraContemporary philosophy
RegionWestern philosophy
School
Main interests
Notable ideas
Signature
Jürgen Habermas signature.jpg

Jürgen Habermas (UK: /ˈhɑːbərmæs/, US: /-mɑːs/;[4] German: [ˈjʏʁɡn̩ ˈhaːbɐmaːs];[5][6] born 18 June 1929) is a German philosopher and sociologist in the tradition of critical theory and pragmatism. His work addresses communicative rationality and the public sphere.

Associated with the Frankfurt School, Habermas's work focuses on the foundations of epistemology and social theory, the analysis of advanced capitalism and democracy, the rule of law in a critical social-evolutionary context, albeit within the confines of the natural law tradition,[7] and contemporary politics, particularly German politics. Habermas's theoretical system is devoted to revealing the possibility of reason, emancipation, and rational-critical communication latent in modern institutions and in the human capacity to deliberate and pursue rational interests. Habermas is known for his work on the concept of modernity, particularly with respect to the discussions of rationalization originally set forth by Max Weber. He has been influenced by American pragmatism, action theory, and poststructuralism.

Biography

Habermas was born in Gummersbach, Rhine Province, in 1929. He was born with a cleft palate and had corrective surgery twice during childhood.[8] Habermas argues that his speech disability made him think differently about the importance of deep dependence and of communication.[9]

As a young teenager, he was profoundly affected by World War II. Until his graduation from gymnasium, Habermas lived in Gummersbach, near Cologne. His father, Ernst Habermas, was Executive director of the Cologne Chamber of Industry and Commerce, and was described by Habermas as a Nazi sympathizer and, from 1933, a member of the NSDAP. Habermas himself was a Jungvolkführer, a leader of the German Jungvolk, which was a section of the Hitler Youth. He was brought up in a staunchly Protestant milieu, his grandfather being the director of the seminary in Gummersbach. He studied at the universities of Göttingen (1949/50), Zurich (1950/51), and Bonn (1951–54) and earned a doctorate in philosophy from Bonn in 1954 with a dissertation written on the conflict between the absolute and history in Schelling's thought, entitled, Das Absolute und die Geschichte. Von der Zwiespältigkeit in Schellings Denken ("The Absolute and History: On the Schism in Schelling's Thought"). His dissertation committee included Erich Rothacker and Oskar Becker.[10]

From 1956 on, he studied philosophy and sociology under the critical theorists Max Horkheimer and Theodor W. Adorno at the Goethe University Frankfurt's Institute for Social Research, but because of a rift between the two over his dissertation—Horkheimer had made unacceptable demands for revision—as well as his own belief that the Frankfurt School had become paralyzed with political skepticism and disdain for modern culture,[11] he finished his habilitation in political science at the University of Marburg under the Marxist Wolfgang Abendroth. His habilitation work was entitled Strukturwandel der Öffentlichkeit. Untersuchungen zu einer Kategorie der bürgerlichen Gesellschaft (published in English translation in 1989 as The Structural Transformation of the Public Sphere: An Inquiry into a Category of Bourgeois Society). It is a detailed social history of the development of the bourgeois public sphere from its origins in the 18th century salons up to its transformation through the influence of capital-driven mass media. In 1961 he became a Privatdozent in Marburg, and—in a move that was highly unusual for the German academic scene of that time—he was offered the position of "extraordinary professor" (professor without chair) of philosophy at the University of Heidelberg (at the instigation of Hans-Georg Gadamer and Karl Löwith) in 1962, which he accepted. In this same year he gained his first serious public attention, in Germany, with the publication of his habilitation. In 1964, strongly supported by Adorno, Habermas returned to Frankfurt to take over Horkheimer's chair in philosophy and sociology. The philosopher Albrecht Wellmer was his assistant in Frankfurt from 1966 to 1970.

He accepted the position of Director of the Max Planck Institute for the Study of the Scientific-Technical World in Starnberg (near Munich) in 1971, and worked there until 1983, two years after the publication of his magnum opus, The Theory of Communicative Action. He was elected a Foreign Honorary Member of the American Academy of Arts and Sciences in 1984.[12]

Habermas then returned to his chair at Frankfurt and the directorship of the Institute for Social Research. Since retiring from Frankfurt in 1993, Habermas has continued to publish extensively. In 1986, he received the Gottfried Wilhelm Leibniz Prize of the Deutsche Forschungsgemeinschaft, which is the highest honour awarded in German research. He also holds the position of "Permanent Visiting" Professor at Northwestern University in Evanston, Illinois, and "Theodor Heuss Professor" at The New School, New York.

Habermas was awarded The Prince of Asturias Award in Social Sciences of 2003. Habermas was also the 2004 Kyoto Laureate[13] in the Arts and Philosophy section. He traveled to San Diego and on 5 March 2005, as part of the University of San Diego's Kyoto Symposium, gave a speech entitled The Public Role of Religion in Secular Context, regarding the evolution of separation of church and state from neutrality to intense secularism. He received the 2005 Holberg International Memorial Prize (about €520,000). In 2007, Habermas was listed as the seventh most-cited author in the humanities (including the social sciences) by The Times Higher Education Guide, ahead of Max Weber and behind Erving Goffman.[14]

Jürgen Habermas is the father of Rebekka Habermas, historian of German social and cultural history and professor of modern history at the University of Göttingen.

Teacher and mentor

Habermas is a famed teacher and mentor. Among his most prominent students were the pragmatic philosopher Herbert Schnädelbach (theorist of discourse distinction and rationality), the political sociologist Claus Offe (professor at the Hertie School of Governance in Berlin), the social philosopher Johann Arnason (professor at La Trobe University and chief editor of the journal Thesis Eleven), the social philosopher Hans-Herbert Kögler (Chair of Philosophy at the University of North Florida), the sociological theorist Hans Joas (professor at the University of Erfurt and at the University of Chicago), the theorist of societal evolution Klaus Eder, the social philosopher Axel Honneth (the current director of the Institute for Social Research), the political theorist David Rasmussen (professor at Boston College and chief editor of the journal "Philosophy & Social Criticism"), the environmental ethicist Konrad Ott, the anarcho-capitalist philosopher Hans-Hermann Hoppe (who came to reject much of Habermas's thought),[15] the American philosopher Thomas McCarthy, the co-creator of mindful inquiry in social research Jeremy J. Shapiro, and the assassinated Serbian prime minister Zoran Đinđić.

Philosophy and sociology

Habermas has constructed a comprehensive framework of philosophy and social theory drawing on a number of intellectual traditions:[16]

Jürgen Habermas considers his major contribution to be the development of the concept and theory of communicative reason or communicative rationality, which distinguishes itself from the rationalist tradition, by locating rationality in structures of interpersonal linguistic communication rather than in the structure of the cosmos. This social theory advances the goals of human emancipation, while maintaining an inclusive universalist moral framework. This framework rests on the argument called universal pragmatics—that all speech acts have an inherent telos (the Greek word for "purpose")—the goal of mutual understanding, and that human beings possess the communicative competence to bring about such understanding. Habermas built the framework out of the speech-act philosophy of Ludwig Wittgenstein, J. L. Austin and John Searle, the sociological theory of the interactional constitution of mind and self of George Herbert Mead, the theories of moral development of Jean Piaget and Lawrence Kohlberg, and the discourse ethics of his Frankfurt colleague and fellow student Karl-Otto Apel.

Habermas's works resonate within the traditions of Kant and the Enlightenment and of democratic socialism through his emphasis on the potential for transforming the world and arriving at a more humane, just, and egalitarian society through the realization of the human potential for reason, in part through discourse ethics. While Habermas has stated that the Enlightenment is an "unfinished project," he argues it should be corrected and complemented, not discarded.[18] In this he distances himself from the Frankfurt School, criticizing it, as well as much of postmodernist thought, for excessive pessimism, radicalism, and exaggerations.[18]

Within sociology, Habermas's major contribution was the development of a comprehensive theory of societal evolution and modernization focusing on the difference between communicative rationality and rationalization on one hand and strategic / instrumental rationality and rationalization on the other. This includes a critique from a communicative standpoint of the differentiation-based theory of social systems developed by Niklas Luhmann, a student of Talcott Parsons.

His defence of modernity and civil society has been a source of inspiration to others, and is considered a major philosophical alternative to the varieties of poststructuralism. He has also offered an influential analysis of late capitalism.

Habermas perceives the rationalization, humanization and democratization of society in terms of the institutionalization of the potential for rationality that is inherent in the communicative competence that is unique to the human species. Habermas contends that communicative competence has developed through the course of evolution, but in contemporary society it is often suppressed or weakened by the way in which major domains of social life, such as the market, the state, and organizations, have been given over to or taken over by strategic/instrumental rationality, so that the logic of the system supplants that of the lifeworld.

Reconstructive science

Habermas introduces the concept of "reconstructive science" with a double purpose: to place the "general theory of society" between philosophy and social science and re-establish the rift between the "great theorization" and the "empirical research". The model of "rational reconstructions" represents the main thread of the surveys about the "structures" of the world of life ("culture", "society" and "personality") and their respective "functions" (cultural reproductions, social integrations and socialization). For this purpose, the dialectics between "symbolic representation" of "the structures subordinated to all worlds of life" ("internal relationships") and the "material reproduction" of the social systems in their complex ("external relationships" between social systems and environment) has to be considered.

This model finds an application, above all, in the "theory of the social evolution", starting from the reconstruction of the necessary conditions for a phylogeny of the socio-cultural life forms (the "hominization") until an analysis of the development of "social formations", which Habermas subdivides into primitive, traditional, modern and contemporary formations. "This paper is an attempt, primarily, to formalize the model of "reconstruction of the logic of development" of "social formations" summed up by Habermas through the differentiation between vital world and social systems (and, within them, through the "rationalization of the world of life" and the "growth in complexity of the social systems"). Secondly, it tries to offer some methodological clarifications about the "explanation of the dynamics" of "historical processes" and, in particular, about the "theoretical meaning" of the evolutional theory's propositions. Even if the German sociologist considers that the "ex-post rational reconstructions" and "the models system/environment" cannot have a complete "historiographical application", these certainly act as a general premise in the argumentative structure of the "historical explanation"".[19]

The public sphere

In The Structural Transformation of the Public Sphere, Habermas argues that prior to the 18th century, European culture had been dominated by a "representational" culture, where one party sought to "represent" itself on its audience by overwhelming its subjects.[20] As an example of "representational" culture, Habermas argued that Louis XIV's Palace of Versailles was meant to show the greatness of the French state and its King by overpowering the senses of visitors to the Palace.[20] Habermas identifies "representational" culture as corresponding to the feudal stage of development according to Marxist theory, arguing that the coming of the capitalist stage of development marked the appearance of Öffentlichkeit (the public sphere).[21] In the culture characterized by Öffentlichkeit, there occurred a public space outside of the control by the state, where individuals exchanged views and knowledge.[22]

In Habermas's view, the growth in newspapers, journals, reading clubs, Masonic lodges, and coffeehouses in 18th-century Europe, all in different ways, marked the gradual replacement of "representational" culture with Öffentlichkeit culture.[22] Habermas argued that the essential characteristic of the Öffentlichkeit culture was its "critical" nature.[22] Unlike "representational" culture where only one party was active and the other passive, the Öffentlichkeit culture was characterized by a dialogue as individuals either met in conversation, or exchanged views via the print media.[22] Habermas maintains that as Britain was the most liberal country in Europe, the culture of the public sphere emerged there first around 1700, and the growth of Öffentlichkeit culture took place over most of the 18th century in Continental Europe.[22] In his view, the French Revolution was in large part caused by the collapse of "representational" culture, and its replacement by Öffentlichkeit culture.[22] Though Habermas's main concern in The Structural Transformation of the Public Sphere was to expose what he regarded as the deceptive nature of free institutions in the West, his book had a major effect on the historiography of the French Revolution.[21]

According to Habermas, a variety of factors resulted in the eventual decay of the public sphere, including the growth of a commercial mass media, which turned the critical public into a passive consumer public; and the welfare state, which merged the state with society so thoroughly that the public sphere was squeezed out. It also turned the "public sphere" into a site of self-interested contestation for the resources of the state rather than a space for the development of a public-minded rational consensus.

His most known work to date, the Theory of Communicative Action (1981), is based on an adaptation of Talcott Parsons AGIL Paradigm. In this work, Habermas voiced criticism of the process of modernization, which he saw as inflexible direction forced through by economic and administrative rationalization.[23] Habermas outlined how our everyday lives are penetrated by formal systems as parallel to development of the welfare state, corporate capitalism and mass consumption.[23] These reinforcing trends rationalize public life.[23] Disfranchisement of citizens occurs as political parties and interest groups become rationalized and representative democracy replaces participatory one.[23] In consequence, boundaries between public and private, the individual and society, the system and the lifeworld are deteriorating.[23] Democratic public life cannot develop where matters of public importance are not discussed by citizens.[24] An "ideal speech situation"[25] requires participants to have the same capacities of discourse, social equality and their words are not confused by ideology or other errors.[24] In this version of the consensus theory of truth Habermas maintains that truth is what would be agreed upon in an ideal speech situation.

Habermas has expressed optimism about the possibility of the revival of the public sphere.[26] He discerns a hope for the future where the representative democracy-reliant nation-state is replaced by a deliberative democracy-reliant political organism based on the equal rights and obligations of citizens.[26] In such a direct democracy-driven system, the activist public sphere is needed for debates on matters of public importance and as well as the mechanism for that discussion to affect the decision-making process.

Criticism

Several noted academics have provided various criticisms of Habermas's notions regarding the public sphere. John B. Thompson, a Professor of Sociology at the University of Cambridge and a fellow of Jesus College, Cambridge,[27] has claimed that Habermas's notion of the public sphere is antiquated due to the proliferation of mass-media communications.[citation needed]

Michael Schudson from the University of California, San Diego argues more generally that a public sphere as a place of purely rational independent debate never existed.[citation needed]

Nancy Fraser, the Henry A. and Louise Loeb Professor of Political and Social Science and professor of philosophy at The New School in New York City,[28] is a noted feminist critic of Habermas's work on the public sphere, arguing for the existence of multiple spheres and counterpublics.

Habermas versus postmodernists

Habermas offered some early criticisms in an essay, "Modernity versus Postmodernity" (1981), which has achieved wide recognition. In that essay, Habermas raises the issue of whether, in light of the failures of the twentieth century, we "should try to hold on to the intentions of the Enlightenment, feeble as they may be, or should we declare the entire project of modernity a lost cause?"[29] Habermas refuses to give up on the possibility of a rational, "scientific" understanding of the life-world.

Habermas has several main criticisms of postmodernism:

 1. The postmodernists are equivocal about whether they are producing serious theory or literature;
 2. Habermas feels that the postmodernists are animated by normative sentiments but the nature of those sentiments remains concealed from the reader;
 3. Habermas accuses postmodernism of a totalizing perspective that fails "to differentiate phenomena and practices that occur within modern society";[29]
 4. Habermas asserts that postmodernists ignore that which Habermas finds absolutely central – namely, everyday life and its practices.

Key dialogues

Historikerstreit (Historians' Quarrel)

Habermas is famous as a public intellectual as well as a scholar; most notably, in the 1980s he used the popular press to attack the German historians Ernst Nolte, Michael Stürmer, Klaus Hildebrand and Andreas Hillgruber. Habermas first expressed his views on the above-mentioned historians in the Die Zeit on 11 July 1986 in a feuilleton (a type of culture and arts opinion essay in German newspapers) entitled "A Kind of Settlement of Damages". Habermas criticized Nolte, Hildebrand, Stürmer and Hillgruber for "apologistic" history writing in regard to the Nazi era, and for seeking to "close Germany's opening to the West" that in Habermas's view had existed since 1945.[30]

Habermas argued that Nolte, Stürmer, Hildebrand and Hillgruber had tried to detach Nazi rule and the Holocaust from the mainstream of German history, explain away Nazism as a reaction to Bolshevism, and partially rehabilitate the reputation of the Wehrmacht (German Army) during World War II. Habermas wrote that Stürmer was trying to create a "vicarious religion" in German history which, together with the work of Hillgruber, glorifying the last days of the German Army on the Eastern Front, was intended to serve as a "kind of NATO philosophy colored with German nationalism".[31] About Hillgruber's statement that Adolf Hitler wanted to exterminate the Jews "because only such a 'racial revolution' could lend permanence to the world-power status of his Reich", Habermas wrote: "Since Hillgruber does not use the verb in the subjunctive, one does not know whether the historian has adopted the perspective of the particulars this time too".[32]

Habermas wrote: "The unconditional opening of the Federal Republic to the political culture of the West is the greatest intellectual achievement of our postwar period; my generation should be especially proud of this. This event cannot and should not be stabilized by a kind of NATO philosophy colored with German nationalism. The opening of the Federal Republic has been achieved precisely by overcoming the ideology of Central Europe that our revisionists are trying to warm up for us with their geopolitical drumbeat about "the old geographically central position of the Germans in Europe" (Stürmer) and "the reconstruction of the destroyed European Center" (Hillgruber). The only patriotism that will not estrange us from the West is a constitutional patriotism."[33]

The so-called Historikerstreit ("Historians' Quarrel") was not at all one-sided, because Habermas was himself attacked by scholars like Joachim Fest,[34] Hagen Schulze,[35] Horst Möller,[36] Imanuel Geiss[37] and Klaus Hildebrand.[38] In turn, Habermas was supported by historians such as Martin Broszat,[39] Eberhard Jäckel,[40] Hans Mommsen,[41] and Hans-Ulrich Wehler.[42]

Habermas and Derrida

Habermas and Jacques Derrida engaged in a series of disputes beginning in the 1980s and culminating in a mutual understanding and friendship in the late 1990s that lasted until Derrida's death in 2004.[43] They originally came in contact when Habermas invited Derrida to speak at The University of Frankfurt in 1984. The next year Habermas published "Beyond a Temporalized Philosophy of Origins: Derrida" in The Philosophical Discourse of Modernity in which he described Derrida's method as being unable to provide a foundation for social critique.[44] Derrida, citing Habermas as an example, remarked that, "those who have accused me of reducing philosophy to literature or logic to rhetoric ... have visibly and carefully avoided reading me".[45] After Derrida's final rebuttal in 1989 the two philosophers did not continue, but, as Derrida described it, groups in the academy "conducted a kind of 'war', in which we ourselves never took part, either personally or directly".[43]

At the end of the 1990s, Habermas approached Derrida at a party held at an American university where both were lecturing. They then met at Paris over dinner, and participated afterwards in many joint projects. In 2000 they held a joint seminar on problems of philosophy, right, ethics, and politics at the University of Frankfurt.[43] In December 2000, in Paris, Habermas gave a lecture entitled "How to answer the ethical question?" at the Judeities. Questions for Jacques Derrida conference organized by Joseph Cohen and Raphael Zagury-Orly. Following the lecture by Habermas, both thinkers engaged in a very heated debate on Heidegger and the possibility of Ethics. The conference volume was published at the Editions Galilée (Paris) in 2002, and subsequently in English at Fordham University Press (2007).

In the aftermath of the September 11 attacks, Derrida and Habermas laid out their individual opinions on 9/11 and the War on Terror in Giovanna Borradori's Philosophy in a Time of Terror: Dialogues with Jürgen Habermas and Jacques Derrida. In early 2003, both Habermas and Derrida were very active in opposing the coming Iraq War; in a manifesto that later became the book Old Europe, New Europe, Core Europe, the two called for a tighter unification of the states of the European Union in order to create a power capable of opposing American foreign policy. Derrida wrote a foreword expressing his unqualified subscription to Habermas's declaration of February 2003 ("February 15, or, What Binds Europeans Together: Plea for a Common Foreign Policy, Beginning in Core Europe") in the book, which was a reaction to the Bush administration's demands upon European nations for support in the coming Iraq War.[46] Habermas has offered further context for this declaration in an interview.[citation needed]

Religious dialogue

Habermas's attitudes toward religion have changed throughout the years. Analyst Phillippe Portier identifies three phases in Habermas's attitude towards this social sphere: the first, in the decade of 1980, when the younger Jürgen, in the spirit of Marx, argued against religion seeing it as an "alienating reality" and "control tool"; the second phase, from the mid-1980s to the beginning of the 21st Century, when he stopped discussing it and, as a secular commentator, relegated it to matters of private life; and the third, from then until now, when Habermas has recognized the positive social role of religion.[47]

In an interview in 1999 Habermas had stated:

For the normative self-understanding of modernity, Christianity has functioned as more than just a precursor or catalyst. Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. This legacy, substantially unchanged, has been the object of a continual critical reappropriation and reinterpretation. Up to this very day there is no alternative to it. And in light of the current challenges of a post-national constellation, we must draw sustenance now, as in the past, from this substance. Everything else is idle postmodern talk.[48][49][50][51]

The original German (from the Habermas Forum website) of the disputed quotation is:

Das Christentum ist für das normative Selbstverständnis der Moderne nicht nur eine Vorläufergestalt oder ein Katalysator gewesen. Der egalitäre Universalismus, aus dem die Ideen von Freiheit und solidarischem Zusammenleben, von autonomer Lebensführung und Emanzipation, von individueller Gewissensmoral, Menschenrechten und Demokratie entsprungen sind, ist unmittelbar ein Erbe der jüdischen Gerechtigkeits- und der christlichen Liebesethik. In der Substanz unverändert, ist dieses Erbe immer wieder kritisch angeeignet und neu interpretiert worden. Dazu gibt es bis heute keine Alternative. Auch angesichts der aktuellen Herausforderungen einer postnationalen Konstellation zehren wir nach wie vor von dieser Substanz. Alles andere ist postmodernes Gerede.

— Jürgen Habermas, Zeit der Übergänge (2001), p. 174f.

This statement has been misquoted in a number of articles and books, where Habermas instead is quoted for saying:

Christianity, and nothing else, is the ultimate foundation of liberty, conscience, human rights, and democracy, the benchmarks of Western civilization. To this day, we have no other options. We continue to nourish ourselves from this source. Everything else is postmodern chatter.[52]

In his book Zwischen Naturalismus und Religion (Between Naturalism and Religion, 2005), Habermas stated that the forces of religious strength, as a result of multiculturalism and immigration, are stronger than in previous decades, and, therefore, there is a need of tolerance which must be understood as a two-way street: secular people need to tolerate the role of religious people in the public square and vice versa.[53][54]

In early 2007, Ignatius Press published a dialogue between Habermas and the then Prefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith of the Holy Office Joseph Ratzinger (elected as Pope Benedict XVI in 2005), entitled The Dialectics of Secularization. The dialogue took place on January 14, 2004 after an invitation to both thinkers by the Catholic Academy of Bavaria in Munich.[55] It addressed contemporary questions such as:

In this debate a shift of Habermas became evident—in particular, his rethinking of the public role of religion. Habermas stated that he wrote as a "methodological atheist," which means that when doing philosophy or social science, he presumed nothing about particular religious beliefs. Yet while writing from this perspective his evolving position towards the role of religion in society led him to some challenging questions, and as a result conceding some ground in his dialogue with the future Pope, that would seem to have consequences which further complicated the positions he holds about a communicative rational solution to the problems of modernity. Habermas believes that even for self-identified liberal thinkers, "to exclude religious voices from the public square is highly illiberal."[56]

Though, in the first period of his career, he began as a skeptic of any social usefulness of religion, he now believes there is a social role and utilitarian moral strength in religion, and notably, that there is a necessity of Judeochristian ethics in culture.[57]

In addition, Habermas has popularized the concept of "post-secular" society, to refer to current times in which the idea of modernity is perceived as unsuccessful and at times, morally failed, so that, rather than a stratification or separation, a new peaceful dialogue and coexistence between faith and reason must be sought in order to learn mutually.[58]

Socialist dialogue

Habermas has sided with other 20th-century commentators on Marx such as Hannah Arendt who have indicated concerns with the limits of totalitarian perspectives often associated with Marx's apparent over-estimation of the emancipatory potential of the forces of production. Arendt had presented this in her book The Origins of Totalitarianism and Habermas extends this critique in his writings on functional reductionism in the life-world in his Lifeworld and System: A Critique of Functionalist Reason. As Habermas states:

…traditional Marxist analysis… today, when we use the means of the critique of political economy… can no longer make clear predictions: for that, one would still have to assume the autonomy of a self-reproducing economic system. I do not believe in such an autonomy. Precisely for this reason, the laws governing the economic system are no longer identical to the ones Marx analyzed. Of course, this does not mean that it would be wrong to analyze the mechanism which drives the economic system; but in order for the orthodox version of such an analysis to be valid, the influence of the political system would have to be ignored.[16]

Awards

Major works

 • The Structural Transformation of the Public Sphere (1962) ISBN 0-262-58108-6
 • Theory and Practice (1963)
 • On the Logic of the Social Sciences (1967)
 • Toward a Rational Society (1967)
 • Technology and Science as Ideology (1968)
 • Knowledge and Human Interests (1971, German 1968)
 • Legitimation Crisis (1975)
 • Communication and the Evolution of Society (1976)
 • On the Pragmatics of Social Interaction (1976)
 • The Theory of Communicative Action (1981)
 • Moral Consciousness and Communicative Action (1983)
 • Philosophical-Political Profiles (1983)
 • The Philosophical Discourse of Modernity (1985)
 • The New Conservatism (1985)
 • The New Obscurity: The Crisis of the Welfare State (1986)
 • Postmetaphysical Thinking (1988)
 • Justification and Application (1991)
 • Between Facts and Norms: Contributions to a Discourse Theory of Law and Democracy (1992)
 • On the Pragmatics of Communication (1992)
 • The Inclusion of the Other (1996)
 • A Berlin Republic (1997, collection of interviews with Habermas)
 • The Postnational Constellation (1998)
 • Religion and Rationality: Essays on Reason, God, and Modernity (1998)
 • Truth and Justification (1998)
 • The Future of Human Nature (2003) ISBN 0-7456-2986-5
 • Old Europe, New Europe, Core Europe (2005) ISBN 1-84467-018-X
 • The Divided West (2006)
 • The Dialectics of Secularization (2007, w/ Joseph Ratzinger)
 • Between Naturalism and Religion: Philosophical Essays (2008)
 • Europe. The Faltering Project (2009)
 • The Crisis of the European Union (2012)
 • This Too a History of Philosophy (2019)

See also

References

 1. ^ "Pragmatism". iep.utm.edu. Internet Encyclopedia of Philosophy.
 2. ^ Anders Bordum, "Immanuel Kant, Jürgen Habermas and the categorical imperative", Philosophy & Social Criticism 31(7), 2005.
 3. ^ Christian Damböck (ed.), Influences on the Aufbau, Springer, 2015, p. 258.
 4. ^ "Habermas". Collins English Dictionary.
 5. ^ Max Mangold and Dudenredaktion: Duden Aussprachewörterbuch. In: Der Duden in zwölf Bänden. Volume 6, 6th edition, Dudenverlag, Mannheim/Leipzig/Wien/Zürich 2005 ISBN 978-3-411-04066-7, "Jürgen" p. 446 and "Habermas" p. 383.
 6. ^ Krech, Eva-Maria; Stock, Eberhard; Hirschfeld, Ursula; Anders, Lutz Christian (2009). Deutsches Aussprachewörterbuch [German Pronunciation Dictionary] (in German). Berlin: Walter de Gruyter. pp. 561, 629. ISBN 978-3-11-018202-6.
 7. ^ Cf. Thomas Kupka, Jürgen Habermas' diskurstheoretische Reformulierung des klassischen Vernunftrechts, Kritische Justiz 27 (1994), pp. 461-469. The continuity with the natural law tradition was controversial at the time, see the reply by Habermas' PhD-student Klaus Günther, Diskurstheorie des Rechts oder liberales Naturrecht in diskurstheoretischem Gewande?, Kritische Justiz 27 (1994), pp. 470-487.
 8. ^ Simplican, Clifford; Stacy (28 October 2017). "Disabling Democracy: How Disability Reconfigures Deliberative Democratic Norms". SSRN 1451092. Cite journal requires |journal= (help)
 9. ^ Habermas, Jurgen. 2008. Between Naturalism and Religion: Philosophical Essays. (First chapter).
 10. ^ Habermas, Jurgen (1954). Das Absolute und die Geschichte: von der Zwiespältigkeit in Schellings Denken. Gummers.
 11. ^ Craig J. Calhoun, Contemporary Sociological Theory, Wiley-Blackwell, 2002, p. 352. ISBN 0-631-21350-3.
 12. ^ "Book of Members, 1780–2010: Chapter H" (PDF). American Academy of Arts and Sciences. Retrieved 19 April 2011.
 13. ^ Public space and political public sphere Archived 2012-02-04 at the Wayback Machine (pp. 2–4).
 14. ^ "The most cited authors of books in the humanities". timeshighereducation.co.uk. 2009-03-26. Retrieved 2009-11-16.
 15. ^ Lew Rockwell, introduction to Hoppe's A Short History of Man (2015), Auburn, Mississippi: Mises Institute, p. 9.
 16. ^ a b c Habermas, Jurgen (1981), Kleine Politische Schrifen I-IV, pp. 500f.
 17. ^ Müller-Doohm, Stefan. Jürgen Habermas. Frankfurt, Suhrkamp, 2008 (Suhrkamp BasisBiographie, 38).
 18. ^ a b Calhoun (2002), p. 351.
 19. ^ Corchia, Luca (1 September 2008), "Explicative models of complexity. The reconstructions of social evolution for Jürgen Habermas", in Balbi, S; Scepi, G; Russolillo, G; et al. (eds.), Book of Short Abstracts, 7th International Conference on Social Science Methodology – RC33 – Logic and Methodology in Sociology, Napoli, IT: Jovene Editore
 20. ^ a b Blanning, T. C. W. The French Revolution Class War or Culture Clash?, New York: St. Martin's Press (1987), 2nd edition 1998, p. 26.
 21. ^ a b Blanning (1998), pp. 26–27.
 22. ^ a b c d e f Blanning (1998), p. 27.
 23. ^ a b c d e Calhoun (2002), p. 353.
 24. ^ a b Calhoun (2002), p. 354.
 25. ^ Payrow Shabani, Omid A. (2003). Democracy, Power and Legitimacy: The Critical Theory of Jürgen Habermas. University of Toronto Press. p. 49. ISBN 978-0-8020-8761-4.
 26. ^ a b Calhoun (2002), p. 355.
 27. ^ "Jesus College website". cam.ac.uk. Archived from the original on 1 June 2008. Retrieved 28 October 2017.
 28. ^ "Departments - The New School for Social Research (NSSR)". www.newschool.edu. Retrieved 28 October 2017.
 29. ^ a b Ritzer, George, Sociological Theory, From Modern to Postmodern Social Theory (and Beyond), McGraw-Hill Higher Education, New York, New York, 2008, pp. 567–568.
 30. ^ Habermas, Jürgen, "A Kind of Settlement of Damages On Apologetic Tendencies In German History Writing", pp. 34–44 from Forever In the Shadow of Hitler? ed. Ernst Piper, Humanities Press, Atlantic Highlands, 1993, p. 43.
 31. ^ Habermas, Jürgen "A Kind of Settlement of Damages" pp. 34–44 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 42–43.
 32. ^ Habermas, Jürgen "A Kind of Settlement of Damages" pp. 34–44 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 37–38.
 33. ^ Habermas in Piper (1993) p. 43
 34. ^ Fest, Joachim, "Encumbered Remembrance: The Controversy about the Incomparability of National-Socialist Mass Crimes", pp. 63–71 & "Postscript, April 21, 1987", pp. 264–265 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 64–65.
 35. ^ Schulze, Hagen, "Questions We Have To Face: No Historical Stance without National Identity" pp. 93–97 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), p. 94.
 36. ^ Möller, Horst, "What May Not Be, Cannot Be: A Plea for Rendering Factual the Controversy about Recent History", pp. 216–221, Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 216–218.
 37. ^ Geiss, Imanuel, "On the Historikerstreit", pp. 254–258 from Forever In The Shadow Of Hitler? ed. Piper (1993), p. 256.
 38. ^ Hildebrand, Klaus, "The Age of Tyrants: History and Politics The Administrators of the Enlightenment, the Risk of Scholarship and the Preservation of a Worldview A Reply to Jürgen Habermas", pp. 50–55, & "He Who Wants To Escape the Abyss Will Have Sound It Very Precisely: Is the New German History Writing Revisionist?" pp. 188–195 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993).
 39. ^ Broszat, Martin, "Where the Roads Part: History Is Not A Suitable Substitute for a Religion of Nationalism", pp. 123–129, Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), p. 127.
 40. ^ Jäckel, Eberhard, "The Impoverished Practice of Insinuation: The Singular Aspect of National Socialist Crimes Cannot Be Denied", pp. 74–78 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 74–75.
 41. ^ Mommsen, Hans, "The New Historical Consciousness and the Relativizing of National Socialism", pp. 114–124 from Forever In The Shadow of Hitler? ed. Piper (1993), pp. 114–115.
 42. ^ Evans, Richard, In Hitler's Shadow, New York: Pantheon Books, 1989, pp. 159–160.
 43. ^ a b c Derrida, J (2006), Lasse Thomassen (ed.), "Honesty of Thought", The Derrida-Habermas Reader, Chicago Ill: The University of Chicago Press, p. 302, ISBN 9780226796833
 44. ^ Thomassen, L. "Introduction: Between Deconstruction and Rational Reconstruction" in The Derrida-Habermas Reader, ed. Thomassen (2006), pp. 1–7. P.2.
 45. ^ Derrida, J., "Is There a Philosophical Language?" in The Derrida-Habermas Reader, ed. Thomassen (2006), pp. 35–45. P.37.
 46. ^ Habermas, J. and Derrida, J. "February 15, Or What Binds Europeans Together: A Plea for a Common Foreign Policy, beginning in the Core of Europe" in The Derrida-Habermas Reader, ed. Thomassen (2006), pp. 270–277. P. 302.
 47. ^ Sánchez, Rosalía. 2011. 'San' Jürgen Habermas. El Mundo. Access date: January 10, 2015
 48. ^ Habermas, Jurgen, Religion and Rationality: Essays on Reason, God, and Modernity, ed. Eduardo Mendieta, MIT Press, 2002, p. 149. And Habermas, Jurgen, Time of Transitions, Polity Press, 2006, pp. 150–151.
 49. ^ First Principles Journal– Recovering the Western Soul, Wilfred M. McClay (from IR 42:1, Spring 2007) – 01/01/09. Accessed: 2 December 2012.
 50. ^ Secularization and Cultural Criticism: Religion, Nation, and Modernity, Vincent P. Pecora..
 51. ^ "A misquote about Habermas and Christianity". habermas-rawls.blogspot.fi. 2009-06-08. Retrieved 28 October 2017.
 52. ^ Ambrose Ih-Ren Mong. Dialogue Derailed: Joseph Ratzinger's War against Pluralist Theology. Wipf and Stock Publishers. p. 279
 53. ^ A “post-secular” society – what does that mean? Archived 2009-03-29 at the Wayback Machine by Jurgen Habermas, June 2008.
 54. ^ Espinosa, Javier. "The religion in the public sphere. Habermas, Toland and Spinoza" (PDF). Universidad de Castilla-La Mancha. Archived from the original (PDF) on 2016-01-08.
 55. ^ (Papst), Benedikt XVI; Habermas, Jürgen (28 October 2017). Dialectics of Secularization: On Reason and Religion. Ignatius Press. ISBN 9781586171667. Retrieved 28 October 2017 – via Google Books.
 56. ^ Pearson, Rodney. 2014. ’Tis the Season to Reveal What Atheists Really Want Archived 2015-01-10 at the Wayback Machine. American Thinker. Access date: January 10, 2015
 57. ^ Forum Libertas. 2006. Jürgen Habermas, pensador icono de la izquierda, reivindica el valor de la religión.
 58. ^ Buston, Fernando del. 2014. El Estado debe proteger a la religión. El Comercio. Date access January 10, 2015: "Jürgen Habermas ha acuñado el término de postsecularidad.Se da por fallida la idea central de la modernidad de que la religión iba a desaparecer y se establece una nueva relación entre razón y religión. Habermas plantea que es necesario emprender un aprendizaje mutuo entre las sociedades modernas y las creencias, o entre razón secular y fe. Se inicia una nueva época de mutuas tolerancias. La razón no puede echar por la borda el potencial de sentido de las religiones y éstas deben traducir sus contenidos racionalmente."
 59. ^ "The future of democracy, with Jürgen Habermas". KNAW. Retrieved 6 November 2013.

Further reading

 • Gregg Daniel Miller, Mimesis and Reason: Habermas's Political Philosophy. SUNY Press, 2011.
A recent analysis which underscores the aesthetic power of intersubjective communication in Habermas's theory of communicative action.
 • Jürgen Habermas: a philosophical—political profile by Marvin Rintala, Perspectives on Political Science, 2002-01-01
 • Jürgen Habermas by Martin Matuštík (2001) ISBN 0-7425-0796-3
 • Postnational identity: critical theory and existential philosophy in Habermas, Kierkegaard, and Havel by Martin Matuštík (1993) ISBN 0-89862-420-7
 • Thomas McCarthy, The Critical Theory of Jürgen Habermas, MIT Press, 1978.
A highly regarded interpretation in English of Habermas's earlier work, written just as Habermas was developing his full-fledged communication theory.
 • Raymond Geuss, The Idea of a Critical Theory, Cambridge University Press, 1981.
A clear account of Habermas' early philosophical views.
 • J.G. Finlayson, Habermas: A Very Short Introduction, Oxford University Press, 2004.
A recent, brief introduction to Habermas, focusing on his communication theory of society.
Discussing Habermas' legal philosophy in the 1992 original German edition of Between Facts and Norms.
 • Andreas Dorschel: 'Handlungstypen und Kriterien. Zu Habermas' Theorie des kommunikativen Handelns', in: Zeitschrift für philosophische Forschung 44 (1990), nr. 2, pp. 220-252. A critical discussion of types of action in Habermas. In German.
 • Erik Oddvar Eriksen and Jarle Weigard, Understanding Habermas: Communicative Action and Deliberative Democracy, Continuum International Publishing, 2004 (ISBN 082647179X).
A recent and comprehensive introduction to Habermas' mature theory and its political implications both national and global.
 • Detlef Horster. Habermas: An Introduction. Pennbridge, 1992 (ISBN 1-880055-01-5)
 • Martin Jay, Marxism and Totality: The Adventures of a Concept from Lukacs to Habermas (Chapter 9), University of California Press, 1986. (ISBN 0-520-05742-2)
 • Ernst Piper (ed.) "Historikerstreit": Die Dokumentation der Kontroverse um die Einzigartigkeit der nationalsozialistschen Judenvernichtung, Munich: Piper, 1987, translated into English by James Knowlton and Truett Cates as Forever In The Shadow Of Hitler?: Original Documents Of the Historikerstreit, The Controversy Concerning The Singularity Of The Holocaust, Atlantic Highlands, N.J.: Humanities Press, 1993 (ISBN 0391037846) Contains Habermas's essays from the Historikerstreit and the reactions of various scholars to his statements.
 • Edgar, Andrew. The Philosophy of Habermas. Мontreal, McGill-Queen's UP, 2005.
 • Adams, Nicholas. Habermas & Theology. Cambridge, Cambridge University Press, 2006.
 • Mike Sandbothe, Habermas, Pragmatism, and the Media, Online publication: sandbothe.net 2008; German original in: Über Habermas. Gespräche mit Zeitgenossen, ed. by Michael Funken, Darmstadt: Primus, 2008.
 • Müller-Doohm, Stefan. Jürgen Habermas. Frankfurt, Suhrkamp, 2008 (Suhrkamp BasisBiographie, 38).
 • Moderne Religion? Theologische und religionsphilosophische Reaktionen auf Jürgen Habermas. Hrsg. v. Knut Wenzel und Thomas M. Schmidt. Freiburg, Herder, 2009.
 • Luca Corchia, Jürgen Habermas. A bibliography: works and studies (1952-2013): With an Introduction by Stefan Müller-Doohm, Arnus Edizioni - Il Campano, Pisa, 2013.
 • Corchia, Luca (April 2018). Jürgen Habermas. A Bibliography. 1. Works of Jürgen Habermas (1952-2018). Department of Political Science, University of Pisa (Italy), 156 pp..
 • Corchia, Luca (February 2016). Jürgen Habermas. A bibliography. 2. Studies on Jürgen Habermas (1962-2015). Department of Political Science, University of Pisa (Italy), 468 pp..
 • Peter Koller, Christian Hiebaum, Jürgen Habermas: Faktizität und Geltung, Walter de Gruyter 2016.

External links

Awards
Preceded by
Norbert Elias
Theodor W. Adorno Award
1980
Succeeded by
Günther Anders
Preceded by
William Heinesen
Sonning Prize
1987
Succeeded by
Ingmar Bergman
Preceded by
Anthony Giddens
Princess of Asturias Award
for Social Sciences

2003
Succeeded by
Paul Krugman
Preceded by
Tamao Yoshida
Kyoto Prize in Arts and Philosophy
2004
Succeeded by
Nikolaus Harnoncourt
Preceded by
Julia Kristeva
Holberg Prize
2005
Succeeded by
Shmuel Eisenstadt
Preceded by
Daniel Dennett
Erasmus Prize
2013
Succeeded by
Frie Leysen
Preceded by
Fernando Henrique Cardoso
Kluge Prize
2015
With: Charles Taylor
Succeeded by
Drew Gilpin Faust