نیوز آو د ورلد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیوز آو د ورلد
نشان روزنامه
نوعروزنامه هفتگی
صاحب امتیازNews Group Newspapers
روپرت مرداک
سردبیرColin Myler
زبانانگلیسی

نیوز آو د ورلد (به انگلیسی: News of the World) نام قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین هفته نامه در انگلستان است. که یکشنبه (۱۰ ژوئن ۲۰۱۱) به دلیل رسوایی هک تلفن، و شنود غیرقانونی تلفنی انتشارش متوقف شد. و پرونده‌ای در بریتانیا در مورد هک تلفن‌های عده‌ای از افراد مشهور، و رشوه به پلیس برای دریافت اطلاعات باز شد. هفته‌نامه «نیوز آف دِ ورد» در طول عمر ۱۶۸ ساله‌اش، چند بار تا آستانهٔ بسته‌شدن پیش می‌رود. یکی از آخرین موارد زمانی بود که روپرت مرداک منجی آن شد، و هفته‌نامه را خرید، نیم قرن بعد اتفاقاتی روی داد که بسته‌شدن روزنامه را ناگزیر کرد.

به دست آوردن اطلاعاتی که نشان می‌داد این هفته‌نامه برای جمع آوری اطلاعات از هک کردن تلفنی استفاده کرده‌است، خشم افکار عمومی را در بریتانیا برانگیخت. حتی گفته شده به پلیس رشوه داده شده که اطلاعات به دست آورد. روپرت مرداک که نشریه «نیوز آف دِ ورد» تنها بخشی از امپراطوری رسانه‌ای اوست، تصمیم گرفت نشریه را تعطیل کند تا نشان دهد به افکار عمومی توجه کرده‌است. اما همچنان از «ربکا بروکز» مدیر موسسه که نشریه را منتشر می‌کرد دفاع می‌کند. به نظر نمی‌آید غائله با بستن هفته نامه تمام شود، این رسوایی در مورد نفوذ روپرت مرداک در میان سیاست‌مداران بریتانیایی سؤال‌هایی را ایجاد کرده و حتی باعث شده حذب مخالف دولت یکی از قراردادهای مهم مرداک یعنی قرارداد، «بی‌اس‌کای‌پی» را زیر سؤال ببرد. و خواهان بازبینی آن شود. مسئله آانقدر پیچیده شده، که خود روپرت مرداک تصمیم می‌گیرد با سفر به بریتانیا ان را شخصاً مدیریت کند.

در این باره، کالین میلر سردبیر پیشین این هفته‌نامه می‌گوید:

این چیزی نیست که ما می‌خواستیم و استحقاقش و داشتیم، اما این آخرین هدیهٔ ماست به ۷/۵ میلیون خواننده نشریه. این برای شماست و برای کارمندان نشریه.

آخرین انشار[ویرایش]

در آخرین شماره سردبیر این هفته‌نامه ضمن عذرخواهی گفته‌است: «خیلی ساده‌است، ما از راهمان منحرف شدیم.»

منابع[ویرایش]