نینا انصاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نینا انصاری
Dr. Nina Ansary.jpg
در ۲۰۱۶
زاده۱۹۶۶ (۵۳–۵۴ ساله)
تهران
ملیتایالات متحده آمریکا
شهروندیUnited States
تحصیلاتمطالعات خاور میانه و علوم سیاسی
محل تحصیلکالج بارنارد
دانشگاه کلمبیا
شغلتاریخ‌نگار، نویسنده
خویشاوندانهوشنگ انصاری (پدر),
سیروس انصاری (عمو)
وبگاهninaansary.com

نینا انصاری (متولد ۱۳۴۵ در تهران) تاریخ‌نگار و نویسندهٔ ایرانی آمریکایی که به خاطر پژوهش و فعالیت دربارهٔ برابری حقوق زنان و مردان در ایران شناخته شده‌است. نینا انصاری همچنین دختر «هوشنگ انصاری» (وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران در سال ۱۳۵۶–۱۳۴۸ در کابینهٔ «امیرعباس هویدا») می‌باشد. انصاری در سال ۱۳۵۶ و در سن ۱۱ سالگی ایران را ترک کرد و به آمریکا مهاجرت نمود. دکتر انصاری در سال‌های اخیر تحقیقات بسیاری دربارهٔ زنان ایران انجام داده و مقالات بسیاری نوشته و مصاحبه‌های بسیاری کرده است. پژوهش او با فرضیه‌های معمول ترقی زنان در ایران مقابله کرده و در عین حال مدافع آزادی کامل است.

به عقیدهٔ انصاری بخش بزرگی از فعالیت‌های اجتماعی و جنبش آزادی و برابری خواهی زنان ایران بعد از وقوع «انقلاب ۱۳۵۷ ایران» جوانه زده است… وی می‌گوید: «در عصر سلطنت «دودمان پهلوی» به زنان ایرانی ازادی‌های بسیاری از جمله حق رای و انتخاب نوع پوشش داده شد اما زنان ایرانی خود این ازادی‌ها را به دست نیاوردند بلکه از سوی حکومت و مسئولین بالای مملکت به ان‌ها دیکته شده بود ولی بعد از وقوع انقلاب اسلامی و در پی به وجود آمدن قوانین محدود کنندهٔ بسیاری برای زنان، زنان ایرانی خود دست به یک مبارزهٔ مدنی زدند و در برابر این عوامل و موانع ایجاد شده توسط «جمهوری اسلامی» ایستادند به طوریکه زنان ایرانی در تحصیلات از مردها جلو زدند.»... وی همچنین معتقد است یکی از دلایل مهم وقوع انقلاب اسلامی ۵۷ تقلا و اصرار دستگاه پهلوی برای غربی کردن جامعهٔ ایران به صورت هرچه شتابان و سریع تر است که این فرایند «یک شبه غربی شدن» جامعهٔ ایران مورد قبول اکثریت مردم مذهبی قرار نگرفت و فقط بخش تحصیلکردهٔ جامعه از این فرایند استقبال کرد. انصاری بر این عقیده است که پادشاه وقت ایران «محمدرضا پهلوی» می‌بایست روند غربی کردن جامعهٔ ایران را به صورت آهسته و تدریجی پی می‌گرفت و جامعه را دگرگون می‌ساخت و نباید شتابان عمل می‌کرد.

انصاری در سال ۲۰۱۵ کتابی تحت عنوان «جواهرات الله» (Jewels of Allah: The Untold Story of Women in Iran) چاپ و منتشر کرد که بسیار پرفروش شد و جوایزی نیز دریافت کرد. این کتاب دربارهٔ شرایط زندگی زنان ایران و چالش‌های آنان در قبل و بعد از وقوع انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ می‌پردازد.

نینا انصاری در عرصه‌های فرهنگی و دانشگاهی و خیریه هم فعال است و عضو هیئت مدیره و هیئت امنای چندین مؤسسه خیریه در امریکاست.[۱][۲] در سال ۲۰۱۵ «ویمنز اینیوز» انصاری را به عنوان یکی از ۲۱ رهبر قرن ۲۱ام معرفی کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Loffreda, Daniela (January 29, 2015). "Dr Nina Ansary speaks about the Iranian women's movement". Middle East Eye. Retrieved May 12, 2015.
  2. Paschal, Jan (January 2, 2015). "21 Leaders 2015: Seven Who Interrupt Legacy Narratives". Women's E-News. Retrieved May 15, 2015.