نیمکره ماگدبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نیمکره ماگدبورگ اصلی که در مونیخ آلمان نگهداری می‌شود.

نیمکره‌های ماگدبورگ یک وسیله آزمایشی برای نشان دادن میزان قدرت فشار هوا است که به وسیله دانشمند و مخترع آلمانی اُتو فون گریک در سال ۱۶۵۶ و در شهر ماگدبورگ آلمان ساخته شد.[۱]

بررسی اجمالی[ویرایش]

این وسیله از دو نیم کره تو خالی از جنس مس به قطر ۵۰ سانتیمتر (۲۰ اینچ) تشکیل شده بود که برای نشان دادن فشار اعمال شده از جانب اتمسفر بر سطوح مختلف (رو به داخل) استفاده ساخته شد.[۲][۳][۴][۵] به‌طور مثال بدن ما، در حالت معمولی این فشار را حس نمی‌کند، زیرا درون آن، هوا یا سیالی وجود دارد که رو به بیرون فشار وارد می‌آورد و بین این دو فشار (هوا و درون بدن) تعادل ایجاد می‌کند.

فون گریک برای اثبات اهمیت این تعادل، خود یک دستگاه پمپ تخلیه هوا ابداع کرد، سپس هوای درون کره متشکل از دو نیم کره را تخلیه و به این ترتیب، فشار هوا فقط از جانب بیرون و رو به داخل بر آن‌ها وارد شد که فشاری برابر با وزن یک کامیون ۳ تنی (۳۰۰۰۰ نیوتن) ایجاد می‌کرد. برای نشان دادن قدرت این فشار، وی در یک آزمایش چند مرد قوی هیکل را انتخاب کرد تا این دو نیمکره را در جهات مخالف بکشند. اما آنها نتوانستند آن دو را که تنها به وسیله خلأ هوا به هم چسبیده بودند از هم جدا کنند.[۶][۷]

نیمکره‌های ماگدبورگ که نام خود را از شهری به همین نام در شمال شرقی کشور آلمان وامدار هستند، اکنون در موزه علوم و فناوری مونیخ نگهداری می‌شوند.

منابع[ویرایش]

  1. "Guericke, Otto von". Encyclopædia Britannica, 11th Ed. Vol. 12. Cambridge Univ. Press. 1910. p. 670.
  2. Hablanian, M. H.; Hemeon, C. H. (2003). "Comments about Magdeburg hemispheres reenactment". 50 years of the AVS. American Vacuum Society. Archived from the original on 2008-08-03.
  3. Nave, C.R. (2000). "Original Magdeburg Hemispheres". Hyperphysics. Dept. of Physics and Astronomy, Georgia State Univ.
  4. "Magdeburg hemispheres". Multimedia Catalogue. Institute and Museum of the History of Science, Florence, Italy. 2006.
  5. Hall, Edwin H.; Bergen, Joseph Y. (1903). A Textbook of Physics, 3rd Ed. New York: Henry Holt & Co. p. 52.
  6. Nave, Carl R. (2012). "Magdeburg Hemispheres". Hyperphysics. Dept. of Physics and Astronomy, Georgia State Univ. Retrieved November 12, 2012.
  7. Calculated using a diameter of 0.5 m with atmospheric pressure; force is given by P₀ * π * r², where P₀=air pressure and r=cross-sectional radius of the hemisphere. Due to the inefficiencies of the vacuum pump, the artificial vacuum was likely much weaker.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Magdeburg hemispheres»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.