نیشکر (گونه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیشکر (گونه)
Saccharum officinarum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-125.jpg
گونه نیشکر، Saccharum officinarum
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
راسته: گندم‌سانان
تیره: گندمیان
سرده: نیشکر
Species: S. officinarum
نام علمی
Saccharum officinarum

نیشکر افیسیناروم (نام علمی: Saccharum officinarum) نام یک گونه از سرده نیشکر، از تیره غلات و بومی مناطق معتدل گرم تا مناطق حاره .

خاستگاه این گونه، گینه نو در غرب اقیانوس آرام و در شمال قاره اقیانوسیه می‌باشد . این گیاه چند ساله، در توده‌هایی تشکیل می‌شود که شامل ریزوم و تعدادی از ساقه‌ها است. یک شبکه از ریزوم‌ها در زیر خاک تشکیل می‌شود که شاخه‌های ثانویه را در نزدیکی گیاه مادر بزرگ می‌کند. ساقه‌های رنگی متفاوت، سبز، صورتی، یا بنفش هستند و می‌توانند تا ارتفاع بیش از 5 متر رشد کنند.

ساقه ها درپایه متصل هستند و از گره‌ها و میان گره‌ها تشکیل شده‌اند، گره‌ها در پایه برگ‌های متناوب حضور دارند. میانگره‌ها حاوی اسفنج سفید فیبری هستند که در آن شیره نیشکر قرار دارد.

برگها ضخیم، خطی و سبز هستند و به صورت متناوب روی ساقه از محل گره‌ها خارج می‌شوند. هر برگ از پهنک و غلاف تشکیل شده‌است. برگ‌ها حاوی رگبرگ‌های ضخیم و لبه‌های دندانه دار و به طول حدود 30 تا 60 سانتی متر و عرض 5 سانتی متر رشد می‌کنند.[۱]

گل آذین نیشکر به صورت خوشه‌ای مرکب و دارای انشعاب زیاد به طول 30 تا 100 سانتیمتر و از انتهای ساقه به وجود می‌آید گل دارای 3 پرچم و مادگی می‌باشد.

سنبلچه‌ها در شاخه‌های جانبی قرار دارند و در حدود 3 میلی‌متر طول دارند و در موهای بلند و ابریشمی پنهان شده‌اند. همچنین

میوه‌ها خشک و هر کدام شامل یک دانه می‌باشد .

منابع[ویرایش]

  1. علی اصغر گرایلی. «بیولوژی - نیشکر».

توسط Ali asghar Geraili

https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=42058#null

پیوند به بیرون[ویرایش]