نیروی هوایی پادشاهی تایلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیروی هوایی پادشاهی تایلند
Emblem of the Royal Thai Air Force.svg

نشان نیروی هوایی پادشاهی تایلند
کنش ۲ نوامبر ۱۹۱۳
کشور  تایلند
اندازه ۴۵۰۰۰ پرسنل فعال
۵۸ هواپیمای آموزشی
۱۵۸ جنگنده
۱۰ هوپیمای شناسایی
۲۲ هواپیمای ترابری
۳۳ هلیکوپتر
بخشی از نیروهای مسلح پادشاهی تایلند
پادگان پایگاه نیروی هوایی دن موانگ رویال تای
سالگرد ۹ آوریل ۱۹۳۷
نبردها جنگ جهانی یکم
جنگ فرانسه و تایلند
جنگ اقیانوس آرام
جنگ کره
جنگ ویتنام
فرماندهان
فرماندهٔ نیروی هوایی ارتشبد پراجینگ جانتنگ
نشان
پرچم نیروی هوایی پادشاهی تایلند
Flag of the Royal Thai Air Force.svg
رنگ یگان
Royal Thai Air Force Unit Colour.svg
نشان نیروی هوایی پادشاهی تایلند
Roundel of Thailand.svg
هواگردها
جنگنده آئرو ال-۳۹ آلباترس
داسو/درنیه آلفاجت
فرچایلد ای یو-۲۳ پیسمیکر
ساب ۳۹ گریپن
جنرال داینامیکس اف-۱۶ فایتینگ فالکن
نورثرپ اف-۵
شناسایی لیرجت
آی ای آی آراوا
ساب۳۴۰
آموزشی پی ای سی سی تی/۴ ارترینر
پیلاتوس پی سی-۹
دیاموند دآ۴۲
ترابری سی-۱۳۰ هرکولس
باسلر بی تی-۶۷
جی ای اف نومد
آ ت ار۷۲
بوئینگ ۷۳۷
ایرباس-۳۲۰
ایرباس-۳۱۰
بالگرد باری اُروکوپتر اِسِ۷۲۵
بالگرد چندکاره بل ۴۱۲
یواچ-۱ ایروکوای
بالگرد کاربردی یواچ-۱ ایروکوای

نیروی هوایی پادشاهی تایلند در سال ۱۹۱۳ به عنوان یکی از نخستین نیروهای هوایی آسیا برپا گردید. این نیرو در چندین نبرد بزرگ و کوچک درگیر بوده است. در خلال جنگ ویتنام نیروی هوایی تایلند با تجهیزات نیروی هوایی ایالات متحدهٔ آمریکا پشتیبانی می‌شد.

تاریخچه[ویرایش]

در فوریهٔ ۱۹۱۱ خلبان بلژیکی کارل ون دن بورن برای نخستین بار هواپیمایی را در سیام در میدان سوارکاری ساپاثوم به نمایش گذاشت. مقامات سیامی تحت تاثیر این اختراع قرار گرفته و در ۲۸ فوریه ۱۹۱۲ سه افسر را برای آموزش خلبانی به فرانسه که در آن زمان مرکز توسعه هوانوردی بود گسیل داشتند. پس از یادگیری پرواز هر سه افسر در نوامبر ۱۹۱۳ با هشت هواپیما(چهار برِگه و چهار نیوپر ۴) به سیام بازگشتند. در مارس سال بعد آنها از فرودگاه ساپاثوم به دن موانگ منتقل شدند.

وزارت دفاع کادر پروازی را زیر نظر دپارتمان کل بازرسی مهندسی ارتش گذاشت. پرنس پوراچاترا، فرماندهٔ مهندسان ارتش و برادرش پرنس چاکرابونگسه بووانات در توسعهٔ خدمات هواناوبری پادشاهی سیام که در سال ۱۹۱۹ این نام بر آن گذاشته شد نقش داشتند. در سال ۱۹۳۷ این نهاد به عنوان یک خدمات مستقل به نام نیروی هوایی پادشاهی سیام تغییر نام پیدا کرد، ولی قدرت گرفتن گروه قومی تای باعث شد که این نام تا سال ۱۹۳۹ بیشتر به کار نرود و از این تاریخ نام نیروی هوایی پادشاهی تایلند بر آن گذاشته شد. در خلال جنگ فرانسه و تایلند نیروی هوایی تایلند چندین پیروزی هوایی در برابر نیروی هوایی فرانسهُ ویشی داشت. در خلال جنگ جهانی دوم نیروی هوایی تایلند ارتش تایلند را در سال ۱۹۴۲ هنگام اشغال ایالت‌های شان برمه پشتیبانی می‌کرد. برمه در آن زمان متحد ژاپنی‌ها بود. نیروی هوایی تایلند از بانکوک در برابر پرواز هواپیماهای متحدین در دوره‌های بعدی جنگ دفاع می‌کرد. برخی از پرسنل نیروی هوایی تایلند به مقاومت در برابر ژاپنی‌ها کمک می‌کردند. پس از جنگ جهانی دوم نیروی هوایی تایلند سه فروند سی-۴۷ را برای پشتیبانی از سازمان ملل در جنگ کره فرستاد. خلبان سی-۴۷ در جنگ ویتنام نیز به نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا پیوستند. در امتداد مرزها نیروی هوایی تایلند عملیات بسیاری علیه نیروهای کمونیست مانند بان نام تا در لائوس انجام داد. همچنین درگیری‌هایی با نیرویهای ویتنام در طول مرز تایلند و کامبوج داشت. پس از دوران جنگ سرد نیروی هوایی تایلند در عملیات پشت مرزی ۹۶۳۱ در طول مرز تایلند-برمه در سال ۱۹۹۹ شرکت کرده و در خارج کردن اتباع خارجی از کامبوج در خلال شورش‌های پنوم پن سال ۲۰۰۳ نقش داشت.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Royal Thai Air Force». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.