نوکیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
نوکیا
نوع شرکت عمومی محدود
نماد معاملاتی اوام‌اکسNOK1V
NYSENOK
صنعت تجهیزات مخابراتی
بنا نهاده تامپره، فنلاند (۱۸۶۵)
نوکیا، فنلاند (۱۸۷۱)
بنیانگذاران
دفتر مرکزی اسپو، اوسیما، فنلاند[۱]
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی
محصولات نوکیا ۷۲۵۰
خدمات خدمات نقشه و مکان‌یابی
خدمات پیام‌رسانی
نرم‌افزارهای رسانه دیجیتال
درآمد افزایش ۱۲٫۷۰ میلیارد یورو (۲۰۱۳)[۲]
سود ناخالص افزایش ۱٫۶۳ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
سود افزایش ۱٫۱۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع دارایی افزایش ۲۱٫۰۶ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع سهام افزایش ۸٫۶۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
کارکنان ۶۱٫۶۵۶ (۲۰۱۴)[۳]
شرکت‌های وابسته نوکیا سولوشنز اند نتورکس
هیر نوکیا
نوکیا تکنولوژی
وب‌گاه Nokia

نوکیا (به انگلیسی: NOKIA)معروف به غول موبایل جهان و وبزرگترین نوآور و قدیمی‌ترین شرکت موبایل جهان است. شرکت تجهیزات مخابراتی فنلاندی و چندملیتی(هند و مجارستان و چین) است، که تمرکز اصلی آن بر تولید تجهیزات و زیرساخت‌های ارتباطات مخابراتی و نرم‌افزارهای نقشه و ناوبری معطوف می‌باشد. این شرکت از طریق شرکت تابعه نوکیا سولوشنز اند نتورکس در حوزه‌های تجهیزات پهنای باند شبکه‌های موبایل و خدمات مولتی‌مدیا نیز فعالیت می‌کند.

ریشه‌های تأسیس شرکت نوکیا به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد، که فردریک ایدستام با مشارکت لئو میشلن اقدام به راه‌اندازی شرکت نوکیا نمود. این شرکت در آغاز در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کرد، ولی در سال ۱۸۹۶ ایدستام بازنشسته شد و میشلن ریاست شرکت را در دست گرفت که در پی آن در سال ۱۸۹۸ نوکیا شروع به تولید لاستیک و تایر اتومبیل نمود.

از ۱۹۱۲ این شرکت وارد عرصه تولید تجهیزات خطوط تلفن، تلگراف و سیم‌کشی الکتریکی شد. بعدها وارد بازار مخابرات گردید. در سال ۱۹۸۸ بخش تولید تایر این شرکت تحت نام نوکیان تایرز تفکیک شد و در ۱۹۸۹ نیز بخش تولید کاغذ نوکیا نیز به شرکت اس‌سی‌آ واگذار گردید. این شرکت از ابتدای دهه ۱۹۹۰ فعالیت خود را تنها بر بازار مخابرات متمرکز نمود.

بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد.)

ساختمان دفتر مرکزی نوکیا در شهر اسپو، فنلاند قرار دارد. سهام شرکت نوکیا در بازار بورس نیویورک و بورس اوراق بهادار هلسینکی معامله می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

قبل از حوزه مخابرات[ویرایش]

چیزی که هم اکنون ما به عنوان نوکیا می‌شناسیم، در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک شرکت تبدیل چوپ به ورقه‌های کاغذ توسط مهندس معدنی به نام فردریک ایدستام در شهرستان تامپره در جنوب غربی فنلاند و در دوران تسلط امپراطوری روسیه بر این کشور تأسیس شد. در سال ۱۸۶۸ ایدستام کارخانه دیگری (دومین) را در نزدیکی شهر نوکیا، فنلاند در ۱۵ کیلومتری غرب تامپره که منبع بهتری برای تولید نیروی برق‌آبی بود را ساخت.

این همان نامی است که این شرکت هم اکنون از آن استفاده می‌کند. شرکت نوکیا که در سال ۱۸۶۷ ساخته شد به چند بخش از جمله تولید محصولات کاغذی، دوچرخه و تایر اتومبیل، کفش، رایانه‌های شخصی، کابل‌های ارتباطی، تلویزیون، لوازم برقی، باتری، آلمینیوم و.. تقسیم شد.

حوزه مخابرات[ویرایش]

زمینه ورود به نوکیا فعلی با تشکیل بخش الکترونیک در قسمت کابل‌ها در سال ۱۹۶۰ ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ این بخش به قسمت جداگانه تبدیل شد و شروع به تولید لوازم مخابرات کرد.

در سال ۱۹۷۰، نوکیا با ساختن نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ که یک سوئیچ دیجیتال تلفن بود، بیشتر در زمینه مخابرات درگیر شد.

در سال ۱۹۸۰ نوکیا یک سری از کامپیوترهای شخصی که میکرومیککو نام داشت، تولید کرد. گرچه قسمت رایانه‌های شخصی به شرکت ICL فروخته شد که این شرکت بعدها یک قسمتی از فوجیتسو شد.

ارتباط راه دور[ویرایش]

فعالیت‌های کارخانهٔ فنلاندی در زمینهٔ لاستیک در اوایل قرن بیستم تأسیس شد و با به کار گیری نوکیا و شاخه‌اش شروع به کار کرد. شرکت نوکیا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. کمپانی جدید بخش‌های مختلفی داشت در یک زمان به تولیدات لاستیک دوچرخه و ماشین و کفش و کامپیوترهای شخصی و کابل‌های مخابراتی وتلویزیون، ماشین‌های تولید برق، خازن‌ها، آلومینیم و غیره داشت.

دوران مخابراتی[ویرایش]

پایه کارخانهٔ فعلی نوکیا بنا شد با ساخت بخش الکترونیکی و زیر بخش کابلی در دهه ۱۹۶۷ این بخش از بخش‌های دیگر جدا شد و شروع به تولید وسایل ارتباط از راه دور کرد.

نخستین تلفن همراه[ویرایش]

Mobira Cityman ۲۰۰ گوشی نوکیا مدل

نوکیا به عنوان تکنولوژی مخابراتی رادیویی موبایل ارتش و تجاری تولید شد. در دههٔ ۱۹۶۰ هنگامی که در سال ۱۹۶۴ نوکیا به صورت همزمان با salora oy به عنوان رادیوی VAF گسترش یافت و سپس در ۱۹۷۱ به عنوان گوشی ARP در سال ۱۹۷۹ با ادغام دو کمپانی منجر به تأسیس موبیرا اوی شد.

موبیرا شروع به گسترش موبایل برای شبکهٔ استاندارد NMT کرد و در دههٔ ۱۹۸۰ در سال ۱۹۸۲ اولین گوشی ماشین ابداع شد. نوکیا در سال ۱۹۶۴ صد درصد کارخانه را صاحب شد و شاخه ارتباط از راه دور کمپانی را به اسم نوکیا موبیرا اوی تغییر داد. موبیرا تاکمن در سال ۱۹۸۴ اولین گوشی‌های موبایل دنیا را صاحب شد در سال ۱۹۸۷ نوکیا یکی از گوشی‌های همراه اولیه دنیا را معرفی کرد موبیرا تاکمن ۹۰۰ زمانی که موبیرا سناتور در سال ۱۹۹۲ وزنی به اندازه ۹و۸ گیلوگرم داشت وتاکمن وزنی زیر ۵ کیلو گرم و موبیرا تاکمن وزنی زیر ۸۰۰ گرم همراه با باتری داشت. قیمت ان ۲۴۰۰۰ مارک فنلاند تقریباً معادل ۴۵۶۰ یورو است.

درگیری در جی‌اس‌ام[ویرایش]

تلفن همراه نوردیک اولین گوشی استاندارد تلفن دنیا به عنوان رومینگ بین‌المللی شناخته شد و تجارت ارزشمندی برای نوکیا، شرکت کردن نزدیک برای گسترش سیستم اصلی برای ارتباط موبایلی جی‌اس‌ام بود. این یک استاندارد دیجیتالی بود که به تلفن دنیا در دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۶ با بیش از ۲ بیلیون موبایل تلفن برکل دنیا چیره شد و حدود هشتاد درصد موبایل تولیدی ان در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا وجود داشت، اولین تلفن تجاری جی‌اس‌ام در سال ۱۹۹۱ در هلسینگ سینس در شبکه دنیا به وسیلهٔ نخست وزیر فنلاند هری هولکری با به کارگیری گوشی‌های دنیا به دست آمد.

مسایل شبکه[ویرایش]

گوشی نوکیا N95

در دههٔ ۱۹۷۰ نوکیا شامل صنعت ارتباط از راه دور با گسترش نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ یک سوییچ دیجیتال برای ارتباط تلفنی شد در سال ۱۹۸۲ سوییچ دی‌ایکس۲۰۰ اولین سوییچ تلفن دیجیتال دنیا شد که کاربرد عملیاتی داشت دی‌ایکس۲۰۰ به عنوان اسب بارکش شبکهٔ دنیا شد ساختمان قابل انعطاف یا مناسب اندازهٔ قابل ساخت تا به تولیدات سوییچ‌های مختلفی گسترش یابد. برای دههٔ ۱۹۷۰ شبکهٔ نوکیا شبکهٔ تولید وسایل نوکیا مجزا شد به تلفنو، شرکتی که صاحب شرکت‌های مرجع و شرکت صاحب ایالت فنلاندی بود شریک‌هایش را به شرکت دنیا فروخت اسم آن به ارتباطات از راه دور دنیا تغییر یافت در دههٔ ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سیستم پیام رسانی برای نیروی دفاع فنلاند را گسترش داد.

وسایل[ویرایش]

مدل‌های ۹۰۰۰, ۹۱۱۰, ۹۲۱۰ و ۹۵۰۰

تقسیم بندی وسایل در تلفن‌های موبایل اصلی ترکیب شده‌است با زیر بخش‌های مجزا سازنده به عنوان مالتی مدیا یا سری ان یا سری ایی به عنوان وسایل هسته‌ای کنترل شدهٔ تحقیق و توسعه به عنوان تکنولوژی پلتفرم نامیده می‌شود این تقسیم بندی یک عمومیت با صدای موبایل و داده در حول رنج و سعی از وسایل موبایل فراهم می‌کند با صدای زیاد گوشی‌ها و یا وسایل موبایل مصرف کننده و کلاس‌های سری و سری ایی بسیار گران‌قیمت وسایل براساس تکنولوژی سلولی در چهار سال اول ۲۰۰۶ نوکیا بیش از ۱۵ میلیون تلفن موبایل ام‌پی‌تری فروخت که این به این معنی است که نوکیا نه تنها فراهم کنندهٔ جهانی تلفن همراه است بلکه باور شده‌است که نوکیا اخیراً شرکت کوداک را در تولید دوربین و گرفتن بیشترین نقاط دنیا جلو زده‌است هم چنین نوکیا امروزه به عنوان فراهم کنندهٔ پلیرهای صوتی دیجیتال یا ام‌پی۳ هاو فروش وسایلی مانند آی‌پاد از شرکت اپل دارند در اواخر سال ۲۰۰۷ دنیا بیش از ۴۴۰ میلیون گوشی را که ۴۰ درصد گوشی‌های اصلی فروش تلفن را بود مدیریت کرد.

بازارها[ویرایش]

سازمان دهی مصرف کننده‌ها و بازاریان نوکیا و همچنین فروش‌ها، بازاریابی و تولیدات کمپانی به وسیلهٔ آنسی وانجوکی هدایت می‌شود. هم اکنون نوکیاهای لومیا با سیستم عامل ویندوز فون وآشا باسیستم عامل نوکیا پلتفرم و گوشی‌های سری ایکس ا سیستم عامل آندروید و گوشی‌های سیمیانی نیز در ایران به فروش می‌رسد.

شبکهٔ ارتباطی نوکیاسولوشنز اند نتورکس[ویرایش]

شبکهٔ ارتباطی نوکیا (عملا شبکه نوکیا) فراهم می‌کند شبکهٔ زیر بنایی ارتباطات تلفن همراه و سکوهای خدمات ارتباطی را، به خوبی خدمات رسانی حرفه‌ای برای اپراتورها و تهیه کنندگان خدماتخدمات شرکت‌هایی همجون سونی و سامسونگ و اچ تی سی و حتی اپل نیز هست.و شبکه نسل 3و 4 ایران نیز به عهدع این شرکت است.

شبکه‌ها در GSM، EDGE، 3G/WCDMA و شبکهٔ ارتباطی رادیو WIMAX، شبکهٔ مرکزی با افزایش در IP و توانایی دستیابی زیاد و خدمات متمرکز می‌شوند. در پایان سال ۲۰۰۵ شبکه ارتباطی نوکیا از ۱۵۰ خریدار شبکهٔ تلفن همراه در بیش از ۶۰ کشور داشت که سیستم خدمات رسانی اش به بیش از ۴۰۰ میلیون مشترک را به عهده داشت. در نوزده ژوین ۲۰۰۶ نوکیا و زیمنس اعلام کردند که تلفن همراه و تجارت تجهیزات دایمی تلفنشان را برای ایجاد بزرگترین شرکت‌های تجاری به نام شبکهٔ نوکیا زیمنس قرار است با هم ادغام شوند مارک شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس متعاقباً در ۳GSM World Congress در Barcelona در فوریه ۲۰۰۷ به کار گرفته شد.

سرویس‌ها[ویرایش]

این شرکت صاحب قوی‌ترین سرویس نقشه (here)که دارای ۴۸ ماهواره است و اخیرا سامسونگ نیز از این نقشه ها استفاده می کند دارای وسعت و دقت امکانات بیشتری نسبت به گوگل ماپس است. لانچری را برای اندروید ارایه داده که کارهای شما را زیر نطر می‌گیرد ومورد علاقه‌های شما را چه شماره باشد یا بازی یا برنامه و یا موارد اینترنتی. از و با نوشتن دستی حروف اول کلمات کار می‌کند که بسیار راحت تر از منوهای اندروید است وای لانچر z نام دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

سیستم عامل‌ها[ویرایش]

این شرکت سیستم عامل سیمبیان (سری ۶۰/۴۰/۹۰) را طی سالیان متمادی به کار گرفت که لقب پر استفاده‌ترین سیستم عامل همراه را به خود گرفت و پس از آن ویرایش آنا و میگو را ارایه کرد که هوشمند بودند و پس از آن سبستم عامل ویندوز رادر پیش گرفتکه خیلی موفق نبود و دیگر از آن سیستم عامل اندروید را نیز استفاده می کند.

باورش سخت است[ویرایش]

شاید ندانید اما شرکت‌های سامسونگ / سونی (سونی اریکسون)/ موتورلا / و... همگی دوربین‌های موبایل خود را از نوکیا می‌خرند. در واقع نوکیا صاحب امتیاز بزرگترین شرکت‌های تولید دوربین و قطعه آنتن موبایل و صاحب امتیاز تکنولوژی pure viwe که بهترین کیفیت دوربین تلفن همراه است که استفاده آن را با گوشی‌هایی با دوربین۴۱ مگا پیکسلی با ۸ لنز مجزا دیده‌ایم.

نظارت و کنترل شرکت[ویرایش]

کنترل و نظارت نوکیا در یک مجمع عمومی و گروه اجرایی هییت مدیره تحت نظارت هییت مدیره، تقسیم بندی شده‌است رئیس و سایر اعضای گروه اجرایی هییت مدیره توسط هییت مدیره گماشته می‌شود تنها مدیر گروه اجرایی هییت مدیره می‌توانند به گروه اجرایی هییت مدیره و خود هییت مدیره متعلق باشد. ًکمیسیون هییت مدیره‌ها شامل کمیتهٔ بازرسی، کمیتهٔ پرسنلی و نظارت برشرکت و کمیسیون انتخابی می‌شود.

خریداری توسط مایکروسافت[ویرایش]

در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۱۲ شهریور ۱۳۹۲) نوکیا و مایکروسافت اعلام کردند که بخش تولید تلفن‌های همراه نوکیا، به ارزش 8 میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو به مایکروسافت واگذار خواهد شد. این خبر، فوراً به افزایش ۴۵ درصدی در ارزش سهام نوکیا در بورس هلسینکی انجامید.
با موافقت سهام‌داران، این معامله در آوریل ۲۰۱۴ نهایی شد و بخش موبایل نوکیا به مایکروسافت منتقل شد(بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد)). بدین ترتیب تولید گوشی‌های نوکیا با نام نوکیا میکرو سافت موبایل تولید می‌شوند (به مدت ۱۰ سال). نوکیا اعلام کرده از این پس بر خدمات نرم‌افزاری، نقشه‌کشی، شبکه‌سازی و پیشبرد فناوری و ساخت تبلت ها درجه 1 متمرکز خواهد شد؛ اما این همکاری نتیجه خوشایندی نداشت و نوکیا از مایکروسافت جدا شد.

بازگشت به اوج با اندروید[ویرایش]

نوکیا به طور مخفیانه از مایکروسافت خانواده x را روانه بازار کرد که با سخت‌افزاری متوسط به بالا و ظاهری بسیار زیبا. سیستم عامل آندروید و رابط کاربری جذاب با قیمتی نسبتاً کم روانه بازار کرد و آخرین محصول این خانواده نوکیا x2 dual simاست که بازخورد بسیار بسیار خوبی را داده است. Nokia x2 dual sim از نسخه 4.3 اندروید پشتیبانی میکند. علاوه بر خانواده ایکس این شرکت تبلت N1 را روانه بازار کرد تا امیدهای این شرکت برای بازگشت به اوج زیاد شود. این شرکت در دقیقه اول معرفی ۲۰۰۰۰ تبلت N1 را فروخت. طبق گفته‌ها این شرکت با رونمایی از نوکیاC1 در اواسط بهار ۲۰۱۵ به اوج باز می‌گردد.

تصاحب alcatel-lucent توسط نوکیا[ویرایش]

بعد از کش و قوس‌های بسیار، در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۵ نوکیا تأئید کرد که کمپانی Alcatel-Lucent را به ارزش ۱۶٫۶ بیلیون دلار خریداری کرده است و اکنون شرکت‌های ادغامی نوکیا + الکاتل-لوسنت، متشکل از ۴۰۰۰۰ کارمند در ایالات متحده و فرانسه گامی بلند به سوی دستیابی به جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی و شبکه ایی، برداشته است و قطعاً نقش بزرگی در خدمات ارتباطی ۵G، شبکه‌های تعریف شدهٔ نرم‌افزاری، عکس برداری و … ایفا خواهد کرد.

Alcatel-Lucent یکی از شرکت‌های ارائه خدمات بیسیم است و نبایستی با شرکت چینی تولید کنندهٔ تلفن اشتباه گرفته شود.

یکی از موارد دیگری که نوکیا بر روی آن تمرکز کرده و به دنبال سرمایه‌گذاری کلان روی آن می‌باشد، مجموعهٔ نرم‌افزارهای مسیر یابی HERE است. با اعلام این موضع، نوکیا گزینه‌های پیش رو را برای سرمایه‌گذاری روی مجموعهٔ پیشتاز خود در زمینهٔ مسیریابی بررسی می‌کند. به گفتهٔ یکی از بالا رده‌های نوکیا، اکنون بهترین موقعیت برای سرمایه‌گذاری روی HERE با توجه به وضعیت تغییر یافتهٔ کمپانی است. نوکیا اعلام کرده مراحل نهایی این تغییرات در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶ اجرایی می‌شود.

بازگشت به بازار گوشی های هوشمند[ویرایش]

در 29 خرداد 1394 مدیر عامل نوکیا تایید کرداین کمپانی به بازار گوشی های هوشمند بر می گردد

جستاری‌های وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. "Nokia Oyj" (in Finnish). YTJ.fi. Retrieved 2 March 2013. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ "Nokia Corporation Report for Q4 2013 and Full Year 2013" (PDF). Nokia Corporation. 24 January 2014. Retrieved 10 Aug 2014. 
 3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام AR2014 وارد نشده‌است.

منابع[ویرایش]

 • www.company.nokia.com
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nokia»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۰۷).

پیوند به بیرون[ویرایش]

This article is about the telecommunications company. For other uses, see Nokia (disambiguation).
This article is about the telecommunications company. It is not to be confused with Microsoft Mobile.
Nokia Corporation
Julkinen osakeyhtiö
(Public company)
Traded as OMXNOKIA
NYSENOK
Industry Telecommunications equipment
Computer software
Founded May 12, 1865; 150 years ago (1865-05-12) Tampere, Grand Duchy of Finland
incorporated in Nokia (1871)
Founder
Headquarters Espoo, Uusimaa, Finland[1]
Area served
Worldwide
Key people
Products List of Nokia products
Revenue Increase €12.73 billion (2014)[2]
Increase €1.63 billion (2014)[2]
Profit Increase €1.17 billion (2014)[2]
Total assets Decrease €21.06 billion (2014)[2]
Total equity Increase €8.67 billion (2014)[2]
Number of employees
61,656 (Q4/2014)[2]
Subsidiaries Nokia Networks
Nokia Technologies
Website Nokia

Nokia Corporation[3] (Finnish: Nokia Oyj, Finnish pronunciation: [ˈnokiɑ], UK /ˈnɒkiə/, US /ˈnkiə/) is a Finnish multinational communications and information technology company. Nokia is headquartered in Espoo, Uusimaa, in the greater Helsinki metropolitan area.[1] In 2014, Nokia employed 61,656 people across 120 countries, conducts sales in more than 150 countries and reported annual revenues of around €12.73 billion.[2] Nokia is a public limited-liability company listed on the Helsinki Stock Exchange and New York Stock Exchange.[4] It is the world's 274th-largest company measured by 2013 revenues according to the Fortune Global 500.[5]

The company currently focuses on large-scale telecommunications infrastructures, technology development and licensing.[6] Nokia is also a major contributor to the mobile telephony industry, having assisted in development of the GSM and LTE standards, and was, for a period, the largest vendor of mobile phones in the world. Nokia's dominance also extended into the smartphone industry through its Symbian platform, but it was soon overshadowed by the growing dominance of Apple's iPhone line and Android devices. Nokia eventually entered into a pact with Microsoft in 2011 to exclusively use its Windows Phone platform on future smartphones.

In September 2013, Microsoft announced that it would acquire Nokia's mobile phone business as part of an overall deal totaling €5.44 billion (US $7.17 billion).[7][8] Stephen Elop, Nokia's former CEO, and several other executives joined the new Microsoft Mobile subsidiary of Microsoft as part of the deal, which was completed on April 25, 2014.[9] In November 2014, Nokia began to license product designs and technologies to third-party manufacturers, to enable a continued presence for the Nokia brand in the consumer electronics hardware market.[6] The company is a component of the Euro Stoxx 50 stock market index.[10]

History

Main article: History of Nokia

2014 to present

In October 2014, Nokia and China Mobile signed a $970 million framework deal for delivery between 2014 and 2015.[11]

On November 17, 2014, Nokia technologies head Ramzi Haidamus disclosed that the company planned to re-enter the consumer electronics business by licensing in-house hardware designs and technologies to third-party manufacturers. Haidamus stated that the Nokia brand was "valuable" but "is diminishing in value, and that's why it is important that we reverse that trend very quickly, imminently."[12] The next day, Nokia unveiled the N1, an Android tablet manufactured by Foxconn, as its first product following the Microsoft sale.[13] Haidamus emphasized that devices released under these licensing agreements would be held to high standards in production quality, and would "look and feel just like Nokia built it."[6] Nokia CEO Rajeev Suri has stated that the company plans to re-enter the mobile phone business in this manner in 2016, following the expiration of its non-compete clause with Microsoft.[14]

According to Robert Morlino, the spokesman of Nokia Technologies, Nokia will most probably follow the brand-licensing model for its revival as the company is not in the position of making and selling mobile phones on its own due to the selling of its mobile phone division to Microsoft.[15] Nokia is taking massive steps for this comeback, evident through its hiring of software experts, testing of new products and seeking of sales partners.[16]

Acquisition of Alcatel-Lucent, sale of Here

On April 14, 2015, Nokia confirmed that it was in talks with the French telecommunications equipment company Alcatel-Lucent regarding a potential merger.[17] The next day, Nokia officially announced that it had agreed to purchase Alcatel-Lucent for €15.6 billion in an all-stock deal.[18] The acquisition aims to create a stronger competitor to the rival firms Ericsson and Huawei, whom Nokia and Alcatel-Lucent had surpassed in terms of total combined revenue in 2014. The acquisition is expected to be completed in early 2016, and is subject to regulatory approval. At completion, Nokia shareholders will hold 66.5% while Alcatel-Lucent shareholders will hold 33.5% of the new combined company. The Bell Labs division will be maintained, but the Alcatel-Lucent brand will be replaced by Nokia.[18][19][20] As of October 2015, following approval of the deal by China's Ministry of Commerce, the merger awaits approval by French regulators.[21] Despite the initial intents of selling the submarine cable division separately, Alcatel-Lucent later declared that it would not sell this strategic business unit separately.[22] This will provide Nokia with a good hold over the global internet connection business after the completion of the acquisition. Supporting his move further, Nokia's CEO said that the acquisition will ensure greater scopes for Nokia to engage in upcoming 5G revolution.[23]

On August 3, 2015, Nokia announced that it had reached a deal to sell its Here digital maps division to a consortium of three German automakers—BMW, Daimler AG and Volkswagen Group, for €2.8 billion.[24]

Operations

Nokia is a public limited-liability company listed on the Helsinki and New York stock exchanges.[4] Nokia played a very large role in the economy of Finland.[25][26] It is an important employer in Finland and works with multiple local partners and subcontractors.[27] Nokia contributed 1.6% to Finland's GDP, and accounted for about 16% of Finland's exports in 2006.[28]

Nokia currently comprises two business groups: Nokia Networks and Nokia Technologies.

Nokia Networks

Main article: Nokia Networks

Nokia Networks (previously known as Nokia Siemens Networks (NSN) and Nokia Solutions and Networks (NSN)) is a multinational data networking and telecommunications equipment company headquartered in Espoo, Finland. It is the world's fourth-largest telecoms equipment manufacturer measured by 2011 revenues (after Ericsson, Huawei and Alcatel-Lucent).[29] It has operations in around 150 countries.[30]

The NSN brand identity was launched at the 3GSM World Congress in Barcelona in February 2007 as a joint venture between Nokia (50.1%) and Siemens (49.9%), but is now a wholly owned subsidiary of Nokia.[31] It provides wireless and fixed network infrastructure, communications and networks service platforms, as well as professional services to operators and service providers.[32] It focuses on GSM, EDGE, 3G/W-CDMA, LTE and WiMAX radio access networks; core networks with increasing IP and multiaccess capabilities and services.

In July 2013, Nokia bought back all shares in Nokia Siemens Networks for a sum of US$2.21 billion and renamed it to Nokia Networks.[33]

Nokia Technologies

Main article: Nokia Technologies

Nokia Technologies develops and licenses innovations and the Nokia brand.[34]

Nokia Technologies consists of an advanced development team. The development is done in wide areas from imaging, sensing, wireless connectivity, power management and advanced materials. Other areas are the expansion of IP licensing program.

Nokia Technologies also provides public participation in its development through a program Invent with Nokia.[35]

In November 2014, Nokia Technologies launched N1, an Android Lollipop tablet manufactured by Foxconn, as its first product following the Microsoft sale.[13]

Corporate affairs

Corporate governance

The control and management of Nokia is divided among the shareholders at a general meeting and the Nokia Leadership Team (left),[36] under the direction of the board of directors (right).[37] The chairman and the rest of the Nokia Leadership Team members are appointed by the board of directors. Only the Chairman of the Nokia Leadership Team can belong to both the board of directors and the Nokia Leadership Team. The board of directors' committees consist of the Audit Committee,[38] the Personnel Committee[39] and the Corporate Governance and Nomination Committee.[40][41]

The operations of the company are managed within the framework set by the Finnish Companies Act,[42] Nokia's Articles of Association[3] and Corporate Governance Guidelines,[43] and related board of directors adopted charters.

Nokia Leadership Team [36]
Rajeev Suri (Chairman), b. 1967
President and CEO since 1 May 2014
Joined Nokia on 1995

Samih Elhage
Executive Vice President and Chief Financial and Operating Officer of Nokia Networks
Joined Nokia Networks 2012
Ramzi Haidamus, b.
President of Nokia Technologies
Joined Nokia in 2014
Timo Ihamuotila, b. 1966
Executive Vice President and Group Chief Financial Officer
With Nokia 1993–1996, rejoined 1999, Nokia Leadership Team member since 2007
Board of directors[37]
Risto Siilasmaa (Chairman), b. 1966
Board member since 2008, Chairman of the board of directors since 3 May 2012
Chairman of the Corporate Governance and Nomination Committee
Founder and Chairman of F-Secure Corporation
Jouko Karvinen (Vice chairman), b. 1957
Board member since 3 May 2011, Chairman of the Audit Committee, Member of the Corporate Governance and Nomination Committee
CEO of Stora Enso Oyj
Vivek Badrinath, b. 1969

Deputy Chief Executive Officer, Accor Group
Bruce Brown, b. 1958
Board member since 3 May 2012, Member of the Personnel Committee
Chief Technology Officer of Procter & Gamble
Elizabeth Doherty, b. 1957
Board member since May 2013
independent director
Elizabeth Nelson, b. 1960
Board member since 3 May 2012, Member of the Audit Committee
Independent Corporate Advisor
Kari Stadigh, b. 1955
Board member since 3 May 2011, Member of the Personnel Committee
Group CEO and President of Sampo plc

Former corporate officers

Chief executive officers Chairmen of the board of directors[44]
Björn Westerlund 1967–1977   Lauri J. Kivekäs 1967–1977  Simo Vuorilehto 1988–1990
Kari Kairamo 1977–1988 Björn Westerlund  1977–1979 Mika Tiivola 1990–1992
Simo Vuorilehto 1988–1992 Mika Tiivola 1979–1986 Casimir Ehrnrooth  1992–1999
Jorma Ollila 1992–2006 Kari Kairamo 1986–1988 Jorma Ollila 1999–2012
Olli-Pekka Kallasvuo  2006–2010
Stephen Elop  2010–2013

Stock

Nokia is a public limited liability company and is the oldest company listed under the same name on the Helsinki Stock Exchange, beginning in 1915.[45] Nokia has had a secondary listing on the New York Stock Exchange since 1994.[4][45] Nokia shares were delisted from the London Stock Exchange in 2003, the Paris Stock Exchange in 2004, the Stockholm Stock Exchange in 2007 and the Frankfurt Stock Exchange in 2012.[46]

In 2007, Nokia had a market capitalisation of €110 billion; by July 17, 2012 this had fallen to €6.28 billion; by 23 February 2015, the market cap had increased to €26.07 billion.

Corporate culture

Nokia's official corporate culture manifesto, The Nokia Way, emphasises the speed and flexibility of decision-making in a flat, networked organization.[47]

The official business language of Nokia is English. All documentation is written in English, and is used in official intra-company spoken communication and e-mail.

In May 2007, Nokia redefined its values after initiating a series of discussions worldwide as to what the new values of the company should be. Based on the employee suggestions, the new values were defined as: Engaging You, Achieving Together, Passion for Innovation and Very Human.[47]

In August 2014, Nokia redefined its values after the sale of its Devices business. The new values were defined with the key words Respect, Achievement, Renewal and Challenge.

Headquarters

The Nokia House, Nokia's head office located by the Gulf of Finland in Keilaniemi, Espoo, was constructed between 1995 and 1997. It was the workplace of more than 1,000 Nokia employees.[45]

The Nokia House was the head office building of Nokia Corporation, located in Keilaniemi, Espoo, just outside Helsinki, the capital of Finland. The two most southern parts of the building were built in the early 1990s and the third most northern part was built in 2000. Around 5000 employees work in the premises.

In December 2012, Nokia announced that it has sold its head office building to Finland-based Exilion for €170 million and leasing it on a long term basis.[48]

The building was sold to Microsoft as a part of sale of mobile phone business in April 2014. The building was renamed to Microsoft Talo.[49][50]

After the sale, Nokia has its headquarters in Karaportti, Espoo, Finland.[51]

Logos

Controversies

NSN's provision of intercept capability to Iran

In 2008, Nokia Siemens Networks, a joint venture between Nokia and Siemens AG, reportedly provided Iran's monopoly telecom company with technology that allowed it to intercept the Internet communications of its citizens.[55] The technology reportedly allowed Iran to use deep packet inspection to read and even change the content of everything from "e-mails and Internet phone calls to images and messages on social-networking sites such as Facebook and Twitter". The technology "enables authorities to not only block communication but to monitor it to gather information about individuals, as well as alter it for disinformation purposes,".

During the post-election protests in Iran in June 2009, Iran's Internet access was reported to have slowed to less than a tenth of its normal speeds, and experts suspected this was due to the use of the interception technology.[56]

In July 2009, Nokia began to experience a boycott of their products and services in Iran. The boycott was led by consumers sympathetic to the post-election protest movement and targeted at those companies deemed to be collaborating with the Islamic regime. Demand for handsets fell and users began shunning SMS messaging.[57]

The joint venture company, Nokia Siemens Networks, asserted in a press release that it provided Iran only with a 'lawful intercept capability' "solely for monitoring of local voice calls". "Nokia Siemens Networks has not provided any deep packet inspection, web censorship or Internet filtering capability to Iran," it said.[58]

Lex Nokia

In 2009, Nokia heavily supported a law in Finland that allows companies to monitor their employees' electronic communications in cases of suspected information leaking.[59] Contrary to rumors, Nokia denied that the company would have considered moving its head office out of Finland if laws on electronic surveillance were not changed.[60] The Finnish media dubbed the law Lex Nokia because it was implemented as a result of Nokia's pressure.

The law was enacted, but with strict requirements for implementation of its provisions. Until February 2013, no company had used its provisions. In 25 February the Office of Data Protection Ombudsman confirmed that city of Hämeenlinna had recently given the required notice.[61]

Nokia–Apple patent dispute

In October 2009, Nokia filed a lawsuit against Apple Inc. in the U.S. District Court of Delaware claiming that Apple infringed on 10 of its patents related to wireless communication including data transfer.[62] Apple was quick to respond with a countersuit filed in December 2009 accusing Nokia of 11 patent infringements. Apple's General Counsel, Bruce Sewell went a step further by stating, "Other companies must compete with us by inventing their own technologies, not just by stealing ours." This resulted in an ugly spat between the two telecom majors with Nokia filing another suit, this time with the U.S. International Trade Commission (ITC), alleging Apple of infringing its patents in "virtually all of its mobile phones, portable music players and computers."[63] Nokia went on to ask the court to bar all U.S. imports of the Apple products including the iPhone, Mac and the iPod. Apple countersued by filing a complaint with the ITC in January 2010.[62]

In June 2011, Apple settled with Nokia and agreed to an estimated one time payment of $600 million and royalties to Nokia.[64] The two companies also agreed on a cross-licensing patents for some of their patented technologies.[65][66]

Alleged tax evasion in India

Nokia's Indian subsidiary has been charged with non-payment of TDS and transgressing transfer pricing norms in India.[67] The unpaid TDS of 30 billion, accrued during a course of six years, was due to royalty paid by the Indian subsidiary to its parent company.[68]

See also

 • History of Nokia
 • Microsoft Mobile – The re-branding of Nokia Device and Services division after acquired by Microsoft.
 • Jolla – a company started by former Nokia employees which develops Sailfish OS, a continuation of Meego.
 • Twig Com – originally Benefon, a historical mobile phone manufacturer started by former Nokia people.

References

 1. ^ a b "Nokia Oyj" (in Finnish). YTJ.fi. Retrieved 2 March 2013. 
 2. ^ a b c d e f g "Nokia Corporation Report for Q4 2014 and Full Year 2014" (PDF). Nokia Corporation. 29 January 2015. Retrieved 29 Jan 2015. 
 3. ^ a b "Articles of Association of Nokia Corporation" (PDF). Nokia Corporation. Retrieved 26 June 2015. 
 4. ^ a b c "Nokia – FAQ". Nokia Corporation. Archived from the original on 8 February 2009. Retrieved 16 March 2009. 
 5. ^ "Global 500 2013". Fortune. 2013. Retrieved 16 August 2013. 
 6. ^ a b c "This is the new Nokia". The Verge. Retrieved 23 November 2014. 
 7. ^ "Microsoft buys Nokia's Devices and Services Unit, unites Windows Phone 8 and its hardware maker". The Verge. Vox Media. Retrieved 3 September 2013. 
 8. ^ Ovide, Shira. "Microsoft in $7.17 Billion Deal for Nokia Cellphone Business". Wall Street Journal. Retrieved 3 September 2013. 
 9. ^ "Microsoft closes Nokia deal, pays more than expected". CNET. CBS Interactive. 
 10. ^ Frankfurt Stock Exchange
 11. ^ "Nokia, China Mobile sign $970 million framework deal" (Press release). Reuters. 10 October 2014. 
 12. ^ "Nokia looks to resurrect its valuable brand on future devices". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 13. ^ a b "Nokia's first device after Microsoft is an iPad mini clone that runs Android". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 14. ^ "Nokia CEO says the company will design and license phones again". Engadget. AOL. Retrieved 3 August 2015. 
 15. ^ "Other statements". Nokia. Retrieved 2015-11-20. 
 16. ^ "Back to the future: Nokia prepares for mobile comeback". Reuters. 2015-08-10. Retrieved 2015-11-20. 
 17. ^ Schechner, Sam (14 April 2015). "Nokia Is in Talks to Buy Alcatel-Lucent". The Wall Street Journal. Retrieved 14 April 2015. (subscription required)
 18. ^ a b Byford, Sam. "Nokia agrees to buy Alcatel-Lucent for $16.6 billion". The Verge. Retrieved 15 April 2015. 
 19. ^ "Nokia and Alcatel-Lucent to Combine to Create an Innovation Leader in Next Generation Technology and Services for an IP Connected World". Releases (Press release). Nokia. Retrieved 15 April 2015. 
 20. ^ Zekaria, Simon; Knutson, Ryan (14 April 2015). "Merger of Nokia With Alcatel-Lucent Could Put Pressure on Prices". The Wall Street Journal (Dow Jones & Company). Retrieved 15 April 2015. (subscription required)
 21. ^ Daniel Thomas, Financial Times. "Nokia-Alcatel Lucent deal wins approval of Chinese regulator." October 19, 2015. October 19, 2015.
 22. ^ "Alcatel's strategic undersea cables unit to be swallowed by Nokia". Reuters. 2015-10-07. Retrieved 2015-11-20. 
 23. ^ "Alcatel acquisition will boost 5G plans, says Nokia CEO". IBNLive. Retrieved 2015-11-20. 
 24. ^ "Nokia sells Here maps business to carmakers Audi, BMW and Daimler". CNET. CBS Interactive. Retrieved 3 August 2015. 
 25. ^ Kapanen, Ari (24 July 2007). "Ulkomaalaiset valtaavat pörssiyhtiöitä". Taloussanomat (in Finnish). Retrieved 14 May 2008. 
 26. ^ "Nokia is no longer Finland's most valuable company". phonearena.com. 4 April 2012. 
 27. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2001). "The role of Nokia in the Finnish Economy" (PDF). ETLA (The Research Institute of the Finnish Economy). Archived from the original (PDF) on 24 October 2007. Retrieved 21 March 2009. 
 28. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2010). "NOKIA AND FINLAND IN A SEA OF CHANGE" (PDF). ETLA – Research Institute of the Finnish Economy. Archived from the original (PDF) on 25 April 2012. Retrieved 12 November 2011. 
 29. ^ "China's ZTE Q1 net income trails forecasts". Reuters. 25 April 2012. Retrieved 1 May 2012. 
 30. ^ "Nokia Siemens Networks Fact Sheet" (PDF). Nokia Siemens Networks. Archived from the original (PDF) on 18 July 2007. Retrieved 9 July 2007. 
 31. ^ "The Wave of the Future". Brand New: Opinions on Corporate and Brand Identity Work. UnderConsideration LLC. 25 March 2007. Retrieved 14 May 2008. 
  "Reviews – 2007 – Nokia Siemens Networks". Identityworks. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 32. ^ "Structure". Nokia Corporation. 1 October 2009. Archived from the original on 8 October 2009. Retrieved 28 December 2009. 
 33. ^ Juhana Rossi (1 July 2013). "Nokia Pays $2.21 Billion for Siemens Stake in NSN". Wall Street Journal. Retrieved 18 December 2013. 
 34. ^ "Our businesses". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 35. ^ "Why invent with us?". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 36. ^ a b "Nokia Group Leadership Team". Nokia Corporation. May 2015. Retrieved 1 April 2015. 
 37. ^ a b "Meet the Board". Nokia Corporation. 2015. Retrieved 1 April 2015. 
 38. ^ "Audit Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 39. ^ "Personnel Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 40. ^ "Corporate Governance and Nomination Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 41. ^ "Committees of the Board". Nokia Corporation. May 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 42. ^ Virkkunen, Johannes (29 September 2006). "New Finnish Companies Act designed to increase Finland's competitiveness" (PDF). LMR Attorneys Ltd. (Luostarinen Mettälä Räikkönen). Retrieved 14 May 2008. 
 43. ^ "Corporate Governance Guidelines at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2006. Retrieved 14 May 2008. 
 44. ^ "Suomalaisten yritysten ylin johto" (in Finnish). Retrieved 20 March 2009. 
 45. ^ a b c "Nokia – Towards Telecommunications" (PDF). Nokia Corporation. August 2000. Retrieved 5 June 2008. 
 46. ^ "Nokia applies for delisting from the Frankfurt Stock Exchange". Reuters. 24 November 2011. Retrieved 16 October 2012. 
 47. ^ a b "Nokia Way and values". Nokia Corporation. Retrieved 14 May 2008. 
 48. ^ "Official: Nokia to sell and lease back of Nokia House". InfaTech. December 4, 2012. 
 49. ^ "Nokia House now has Microsoft Branding". UnleashThePhones. 
 50. ^ "Microsoft Talo". Foursquare. 
 51. ^ "Contact". Nokia. 
 52. ^ "HS Archives" (in Finnish). Helsingin Sanomat. 1 June 2003. Retrieved 14 May 2008. 
 53. ^ "NOKIA | Connecting Pople 1992 Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 54. ^ "NOKIA | Connecting Pople new Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 55. ^ Cellan-Jones, Rory (22 June 2009). "Hi-tech helps Iranian monitoring". BBC News. Retrieved 14 July 2009. 
 56. ^ Rhoads, Christopher; Chao, Loretta (22 June 2009). "Iran's Web Spying Aided By Western Technology". The Wall Street Journal (Dow Jones & Company, Inc.). pp. A1. Retrieved 14 July 2009. 
 57. ^ Kamali Dehghan, Saeed (14 July 2009). "Iranian consumers boycott Nokia for 'collaboration'". The Guardian (London: Guardian News and Media Limited). Retrieved 27 July 2009. 
 58. ^ "Provision of Lawful Intercept capability in Iran" (Press release). Nokia Siemens Networks. 22 June 2009. Archived from the original on 25 June 2009. Retrieved 14 July 2009. 
 59. ^ Ozimek, John (6 March 2009). "'Lex Nokia' company snoop law passes in Finland". The Register. Retrieved 27 July 2009. 
 60. ^ "Nokia Denies Threat to Leave Finland". cellular-news. 1 February 2009. Retrieved 27 July 2009. 
 61. ^ Lex Nokian käytöstä ilmoitettiin ensimmäistä kertaa – Lex Nokia – Talous – Helsingin Sanomat
 62. ^ a b Virki, Tarmo (18 January 2010). "SCENARIOS-What lies ahead in Nokia vs Apple legal battle". Reuters. Retrieved 25 January 2010. 
 63. ^ "The war of the Smartphones: Nokia's new patent suit against Apple". Snartphone Reviews. 6 January 2010. Retrieved 25 January 2010. 
 64. ^ "Nokia's Patent Settlement With Apple Won't Help Much". 14 June 2011. Retrieved 29 June 2011. 
 65. ^ Smith, Catharine (14 June 2011). "Apple Settles With Nokia in Patent Lawsuit". Huffington Post. Retrieved 29 June 2011. 
 66. ^ ben-Aaron, Diana; Pohjanpalo, Kati (14 June 2011). "Nokia Wins Apple Patent-License Deal Cash, Settles Lawsuits". Bloomberg. Retrieved 29 June 2011. 
 67. ^ "Income Tax department asks Nokia to pay Rs 13,000 crore". Economic Times. 31 January 2013. Retrieved 31 January 2013. 
  T. E. Raja Simhan (16 January 2013). "Nokia tax case: IT officials grill Price Waterhouse". Chennai: Business Line. Retrieved 31 January 2013. 
 68. ^ "Nokia suspected of flouting transfer pricing rules too". Business Line. Retrieved 31 January 2013. 

Further reading

Title Author Publisher Year Length ISBN
The Decline and Fall of Nokia David J. Cord Schildts & Söderströms April 2014 304 pp ISBN 978-951-52-3320-2
Winning Across Global Markets: How Nokia Creates Strategic Advantage in a Fast-Changing World Dan Steinbock Jossey-Bass / Wiley May 2010 304 pp ISBN 978-0-470-33966-4
Nokia: The Inside Story Martti Häikiö FT / Prentice Hall October 2002 256 pp ISBN 0-273-65983-9
Work Goes Mobile: Nokia's Lessons from the Leading Edge Michael Lattanzi, Antti Korhonen, Vishy Gopalakrishnan John Wiley & Sons January 2006 212 pp ISBN 0-470-02752-5
Mobile Usability: How Nokia Changed the Face of the Mobile Phone Christian Lindholm, Turkka Keinonen, Harri Kiljander McGraw-Hill Companies June 2003 301 pp ISBN 0-07-138514-2
Business The Nokia Way: Secrets of the World's Fastest Moving Company Trevor Merriden John Wiley & Sons February 2001 168 pp ISBN 1-84112-104-5
The Nokia Revolution: The Story of an Extraordinary Company That Transformed an Industry Dan Steinbock AMACOM Books April 2001 375 pp ISBN 0-8144-0636-X

External links