نوکیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
نوکیا
نوع شرکت عمومی محدود
نماد معاملاتی اوام‌اکسNOK1V
NYSENOK
صنعت تجهیزات مخابراتی
بنا نهاده تامپره، فنلاند (۱۸۶۵)
نوکیا، فنلاند (۱۸۷۱)
بنیانگذاران
دفتر مرکزی اسپو، اوسیما، فنلاند[۱]
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی
محصولات نوکیا ۷۲۵۰
خدمات خدمات نقشه و مکان‌یابی
خدمات پیام‌رسانی
نرم‌افزارهای رسانه دیجیتال
درآمد ۱۲٫۷۰ میلیارد یورو (۲۰۱۳)[۲]
سود ناخالص ۱٫۶۳ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
سود ۱٫۱۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع دارایی ۲۱٫۰۶ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع سهام ۸٫۶۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
کارکنان ۶۱٫۶۵۶ (۲۰۱۴)[۳]
شرکت‌های وابسته نوکیا سولوشنز اند نتورکس
هیر نوکیا
نوکیا تکنولوژی
وبگاه Nokia

نوکیا (به انگلیسی: NOKIA) معروف به غول موبایل جهان و بزرگترین نوآور و قدیمی‌ترین شرکت موبایل جهان است. شرکت تجهیزات مخابراتی فنلاندی و چندملیتی(هند و مجارستان و چین) است، که تمرکز اصلی آن بر تولید تجهیزات و زیرساخت‌های ارتباطات مخابراتی و نرم‌افزارهای نقشه و ناوبری معطوف می‌باشد. این شرکت از طریق شرکت تابعه نوکیا سولوشنز اند نتورکس در حوزه‌های تجهیزات پهنای باند شبکه‌های موبایل و خدمات مولتی‌مدیا نیز فعالیت می‌کند.

ریشه‌های تأسیس شرکت نوکیا به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد، که فردریک ایدستام با مشارکت لئو میشلن اقدام به راه‌اندازی شرکت نوکیا نمود. این شرکت در آغاز در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کرد، ولی در سال ۱۸۹۶ ایدستام بازنشسته شد و میشلن ریاست شرکت را در دست گرفت که در پی آن در سال ۱۸۹۸ نوکیا شروع به تولید لاستیک و تایر اتومبیل نمود.

از ۱۹۱۲ این شرکت وارد عرصه تولید تجهیزات خطوط تلفن، تلگراف و سیم‌کشی الکتریکی شد. بعدها وارد بازار مخابرات گردید. در سال ۱۹۸۸ بخش تولید تایر این شرکت تحت نام نوکیان تایرز تفکیک شد و در ۱۹۸۹ نیز بخش تولید کاغذ نوکیا نیز به شرکت اس‌سی‌آ واگذار گردید. این شرکت از ابتدای دهه ۱۹۹۰ فعالیت خود را تنها بر بازار مخابرات متمرکز نمود.

بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد.)

ساختمان دفتر مرکزی نوکیا در شهر اسپو، فنلاند قرار دارد. سهام شرکت نوکیا در بازار بورس نیویورک و بورس اوراق بهادار هلسینکی معامله می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ و با پایان حق انحصار مایکروسافت بر سر برند نوکیا ، شرکت نوکیا این بار با همکاری شرکت اچ ام دی گلوبال ( که یک شرکت تازه تأسیس فنلاندی است) دوباره به صنعت موبایل بازگشت . بدین صورت که وظیفه تولید و تحقیق و توسعه را شرکت اچ ام دی با برند نوکیا عهده‌دار خواهد بود

تاریخچه[ویرایش]

قبل از حوزه مخابرات[ویرایش]

چیزی که هم اکنون ما به عنوان نوکیا می‌شناسیم، در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک شرکت تبدیل چوپ به ورقه‌های کاغذ توسط مهندس معدنی به نام فردریک ایدستام در شهرستان تامپره در جنوب غربی فنلاند و در دوران تسلط امپراطوری روسیه بر این کشور تأسیس شد. در سال ۱۸۶۸ ایدستام کارخانه دیگری (دومین) را در نزدیکی شهر نوکیا، فنلاند در ۱۵ کیلومتری غرب تامپره که منبع بهتری برای تولید نیروی برق‌آبی بود را ساخت.

این همان نامی است که این شرکت هم اکنون از آن استفاده می‌کند. شرکت نوکیا که در سال ۱۸۶۷ ساخته شد به چند بخش از جمله تولید محصولات کاغذی، دوچرخه و تایر اتومبیل، کفش، رایانه‌های شخصی، کابلهای ارتباطی، تلویزیون، لوازم برقی، باتری، آلومینیوم و.. تقسیم شد.

حوزه مخابرات[ویرایش]

زمینه ورود به نوکیا فعلی با تشکیل بخش الکترونیک در قسمت کابل‌ها در سال ۱۹۶۰ ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ این بخش به قسمت جداگانه تبدیل شد و شروع به تولید لوازم مخابرات کرد.

در سال ۱۹۷۰، نوکیا با ساختن نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ که یک سوئیچ دیجیتال تلفن بود، بیشتر در زمینه مخابرات درگیر شد.

در سال ۱۹۸۰ نوکیا یک سری از کامپیوترهای شخصی که میکرومیککو نام داشت، تولید کرد. گرچه قسمت رایانه‌های شخصی به شرکت ICL فروخته شد که این شرکت بعدها یک قسمتی از فوجیتسو شد.

ارتباط راه دور[ویرایش]

فعالیت‌های کارخانهٔ فنلاندی در زمینهٔ لاستیک در اوایل قرن بیستم تأسیس شد و با به کارگیری نوکیا و شاخه‌اش شروع به کار کرد. شرکت نوکیا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. کمپانی جدید بخش‌های مختلفی داشت در یک زمان به تولیدات لاستیک دوچرخه و ماشین و کفش و کامپیوترهای شخصی و کابل‌های مخابراتی وتلویزیون، ماشین‌های تولید برق، خازن‌ها، آلومینیم و غیره داشت.

دوران مخابراتی[ویرایش]

پایه کارخانهٔ فعلی نوکیا بنا شد با ساخت بخش الکترونیکی و زیر بخش کابلی در دهه ۱۹۶۷ این بخش از بخش‌های دیگر جدا شد و شروع به تولید وسایل ارتباط از راه دور کرد.

نخستین تلفن همراه[ویرایش]

Mobira Cityman ۲۰۰ گوشی نوکیا مدل

نوکیا به عنوان تکنولوژی مخابراتی رادیویی موبایل ارتش و تجاری تولید شد. در دههٔ ۱۹۶۰ هنگامی که در سال ۱۹۶۴ نوکیا به صورت هم‌زمان با salora oy به عنوان رادیوی VAF گسترش یافت و سپس در ۱۹۷۱ به عنوان گوشی ARP در سال ۱۹۷۹ با ادغام دو کمپانی منجر به تأسیس موبیرا اوی شد.

موبیرا شروع به گسترش موبایل برای شبکهٔ استاندارد NMT کرد و در دههٔ ۱۹۸۰ در سال ۱۹۸۲ اولین گوشی ماشین ابداع شد. نوکیا در سال ۱۹۶۴ صد درصد کارخانه را صاحب شد و شاخه ارتباط از راه دور کمپانی را به اسم نوکیا موبیرا اوی تغییر داد. موبیرا تاکمن در سال ۱۹۸۴ اولین گوشی‌های موبایل دنیا را صاحب شد در سال ۱۹۸۷ نوکیا یکی از گوشی‌های همراه اولیه دنیا را معرفی کرد موبیرا تاکمن ۹۰۰ زمانی که موبیرا سناتور در سال ۱۹۹۲ وزنی به اندازه ۹و۸ کیلوگرم داشت وتاکمن وزنی زیر ۵ کیلوگرم و موبیرا تاکمن وزنی زیر ۸۰۰ گرم همراه با باتری داشت. قیمت ان ۲۴۰۰۰ مارک فنلاند تقریباً معادل ۴۵۶۰ یورو است.

درگیری در جی‌اس‌ام[ویرایش]

تلفن همراه نوردیک اولین گوشی استاندارد تلفن دنیا به عنوان رومینگ بین‌المللی شناخته شد و تجارت ارزشمندی برای نوکیا، شرکت کردن نزدیک برای گسترش سیستم اصلی برای ارتباط موبایلی جی‌اس‌ام بود. این یک استاندارد دیجیتالی بود که به تلفن دنیا در دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۶ با بیش از ۲ بیلیون موبایل تلفن برکل دنیا چیره شد و حدود هشتاد درصد موبایل تولیدی ان در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا وجود داشت، اولین تلفن تجاری جی‌اس‌ام در سال ۱۹۹۱ در هلسینگ سینس در شبکه دنیا به وسیلهٔ نخست وزیر فنلاند هری هولکری با به‌کارگیری گوشی‌های دنیا به دست آمد.

مسایل شبکه[ویرایش]

گوشی نوکیا N95

در دههٔ ۱۹۷۰ نوکیا شامل صنعت ارتباط از راه دور با گسترش نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ یک سوییچ دیجیتال برای ارتباط تلفنی شد در سال ۱۹۸۲ سوییچ دی‌ایکس۲۰۰ اولین سوییچ تلفن دیجیتال دنیا شد که کاربرد عملیاتی داشت دی‌ایکس۲۰۰ به عنوان اسب بارکش شبکهٔ دنیا شد ساختمان قابل انعطاف یا مناسب اندازهٔ قابل ساخت تا به تولیدات سوییچ‌های مختلفی گسترش یابد. برای دههٔ ۱۹۷۰ شبکهٔ نوکیا شبکهٔ تولید وسایل نوکیا مجزا شد به تلفن و، شرکتی که صاحب شرکت‌های مرجع و شرکت صاحب ایالت فنلاندی بود شریک‌هایش را به شرکت دنیا فروخت اسم آن به ارتباطات از راه دور دنیا تغییر یافت در دههٔ ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سیستم پیام‌رسانی برای نیروی دفاع فنلاند را گسترش داد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

وسایل[ویرایش]

مدل‌های ۹۰۰۰, ۹۱۱۰, ۹۲۱۰ و ۹۵۰۰

تقسیم‌بندی وسایل در تلفن‌های موبایل اصلی ترکیب شده‌است با زیر بخش‌های مجزا سازنده به عنوان مالتی مدیا یا سری ان یا سری ایی به عنوان وسایل هسته‌ای کنترل شدهٔ تحقیق و توسعه به عنوان تکنولوژی پلتفرم نامیده می‌شود این تقسیم‌بندی یک عمومیت با صدای موبایل و داده در حول رنج و سعی از وسایل موبایل فراهم می‌کند با صدای زیاد گوشی‌ها یا وسایل موبایل مصرف‌کننده و کلاس‌های سری و سری ایی بسیار گران‌قیمت وسایل براساس تکنولوژی سلولی در چهار سال اول ۲۰۰۶ نوکیا بیش از ۱۵ میلیون تلفن موبایل ام‌پی‌تری فروخت که این به این معنی است که نوکیا نه تنها فراهم‌کنندهٔ جهانی تلفن همراه است بلکه باور شده‌است که نوکیا اخیراً شرکت کوداک را در تولید دوربین و گرفتن بیشترین نقاط دنیا جلو زده‌است هم چنین نوکیا امروزه به عنوان فراهم‌کنندهٔ پلیرهای صوتی دیجیتال یا ام‌پی۳ هاو فروش وسایلی مانند آی‌پاد از شرکت اپل دارند در اواخر سال ۲۰۰۷ دنیا بیش از ۴۴۰ میلیون گوشی را که ۴۰ درصد گوشی‌های اصلی فروش تلفن را بود مدیریت کرد.

بازار[ویرایش]

سازمان دهی مصرف‌کننده‌ها و بازاریان نوکیا و همچنین فروش‌ها، بازاریابی و تولیدات کمپانی به وسیلهٔ آنسی وانجوکی هدایت می‌شود. هم اکنون نوکیاهای لومیا با سیستم عامل ویندوز فون وآشا با سیستم عامل نوکیا پلتفرم و گوشی‌های سری ایکس ا سیستم عامل اندروید و گوشی‌های سیمیانی نیز در ایران به فروش می‌رسد.

شبکهٔ ارتباطی نوکیاسولوشنز و نتورکس[ویرایش]

شبکهٔ ارتباطی نوکیا (عملاً شبکه نوکیا) فراهم می‌کند شبکهٔ زیر بنایی ارتباطات تلفن همراه و سکوهای خدمات ارتباطی را، به خوبی خدمات‌رسانی حرفه‌ای برای اپراتورها و تهیه کنندگان خدماتخدمات شرکت‌هایی همچون سونی و سامسونگ و اچ تی سی و حتی اپل نیز هست؛ و شبکه نسل ۳و ۴ ایران نیز به عهده این شرکت است.

شبکه‌ها در GSM, EDGE، 3G/WCDMA و شبکهٔ ارتباطی رادیو WIMAX، شبکهٔ مرکزی با افزایش در IP و توانایی دستیابی زیاد و خدمات متمرکز می‌شوند. در پایان سال ۲۰۰۵ شبکه ارتباطی نوکیا از ۱۵۰ خریدار شبکهٔ تلفن همراه در بیش از ۶۰ کشور داشت که سیستم خدمات‌رسانی اش به بیش از ۴۰۰ میلیون مشترک را به عهده داشت. در نوزده ژوین ۲۰۰۶ نوکیا و زیمنس اعلام کردند که تلفن همراه و تجارت تجهیزات دایمی تلفنشان را برای ایجاد بزرگترین شرکت‌های تجاری به نام شبکهٔ نوکیا زیمنس قرار است با هم ادغام شوند مارک شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس متعاقباً در ۳GSM World Congress در Barcelona در فوریه ۲۰۰۷ به کار گرفته شد.

سرویس‌ها[ویرایش]

این شرکت صاحب قوی‌ترین سرویس نقشه (here)که دارای ۴۸ ماهواره است و اخیراً سامسونگ نیز از این نقشه‌ها استفاده می‌کند دارای وسعت و دقت امکانات بیشتری نسبت به گوگل ماپس است نام این سرویس قبل از واگزاری به ماکروسافت ovi maps بوده. لانچری را برای اندروید ارائه داده که کارهای شما را زیر نطر می‌گیرد ومورد علاقه‌های شما را چه شماره باشد یا بازی یا برنامه یا موارد اینترنتی. از و با نوشتن دستی حروف اول کلمات کار می‌کند که بسیار راحت تر از منوهای اندروید است وای لانچر z نام دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌است.

سیستم عامل[ویرایش]

این شرکت سیستم عامل سیمبیان (سری ۶۰/۴۰/۹۰) را طی سالیان متمادی به کار گرفت که لقب پر استفاده‌ترین سیستم عامل همراه را به خود گرفت و پس از آن ویرایش آنا سیمبین و مایمو و میگو لینوکس را ارائه کرد که هوشمند بودند مایمو متن باز مورد استقبال کاربران قرار گرفت و بسیاری از توسعه دهندگان لینوکس و دبیان برای این سیستم عامل نرم‌افزار و بازی نوشتند از جمله محبوب‌ترین نرم‌افزارها می‌توان به wazap نسخه پیام‌رسان محبوب whats up اشاره کرد حتی کار به جایی رسید که کاربران موفق به اجرای بازی‌های web os و اندروید به وسیله نوعی امولاتور به نام apkenv روی مایمو شدند ولی میگو موفق به فروش گستره نشد خیلی‌ها دلیل این شکست را عدم پشتیبانی نرم‌افزاری نوکیا از این سیستم عامل می‌دانند. پس از آن نوکیا سیستم عامل ویندوز رادر پیش گرفت که خیلی موفق نبود و دیگر از آن سیستم عامل اندروید را نیز استفاده می‌کند.

دوربین[ویرایش]

شرکت‌های سامسونگ / سونی (سونی اریکسون)/ موتورولا / و… همگی دوربین‌های موبایل خود را از نوکیا می‌خرند. در واقع نوکیا صاحب امتیاز بزرگترین شرکت‌های تولید دوربین و قطعه آنتن موبایل و صاحب امتیاز تکنولوژی pure viwe که بهترین کیفیت دوربین تلفن همراه است که استفاده آن را با گوشی‌هایی با دوربین۴۱ مگا پیکسلی با ۸ لنز مجزا دیده‌ایم.

نظارت و کنترل شرکت[ویرایش]

کنترل و نظارت نوکیا در یک مجمع عمومی و گروه اجرایی هییت مدیره تحت نظارت هییت مدیره، تقسیم‌بندی شده‌است رئیس و سایر اعضای گروه اجرایی هییت مدیره توسط هییت مدیره گماشته می‌شود تنها مدیر گروه اجرایی هییت مدیره می‌توانند به گروه اجرایی هییت مدیره و خود هییت مدیره متعلق باشد. ًکمیسیون هییت مدیره‌ها شامل کمیتهٔ بازرسی، کمیتهٔ پرسنلی و نظارت بر شرکت و کمیسیون انتخابی می‌شود.

خریداری توسط مایکروسافت[ویرایش]

در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۱۲ شهریور ۱۳۹۲) نوکیا و مایکروسافت اعلام کردند که بخش تولید تلفن‌های همراه نوکیا، به ارزش ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو به مایکروسافت واگذار خواهد شد. این خبر، فوراً به افزایش ۴۵ درصدی در ارزش سهام نوکیا در بورس هلسینکی انجامید.
با موافقت سهام‌داران، این معامله در آوریل ۲۰۱۴ نهایی شد و بخش موبایل نوکیا به مایکروسافت منتقل شد (بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد)). بدین ترتیب تولید گوشی‌های نوکیا با نام نوکیا میکرو سافت موبایل تولید می‌شوند (به مدت ۱۰ سال). نوکیا اعلام کرده از این پس بر خدمات نرم‌افزاری، نقشه‌کشی، شبکه‌سازی و پیشبرد فناوری و ساخت تبلت‌ها درجه ۱ متمرکز خواهد شد.

بازگشت به اندروید[ویرایش]

نوکیا به‌طور مخفیانه از مایکروسافت خانواده x را روانه بازار کرد که با سخت‌افزاری متوسط به بالا و ظاهری بسیار زیبا. سیستم عامل اندروید و رابط کاربری شبیه ویندوز موبایل با قیمتی نسبتاً کم روانه بازار کرد و آخرین محصول این خانواده نوکیا x2 dual simاست که بازخورد خوبی را داده است. Nokia x2 dual sim از نسخه ۴٫۳ اندروید پشتیبانی می‌کند. علاوه بر خانواده ایکس این شرکت تبلت N1 را روانه بازار کرد. این شرکت در دقیقه اول معرفی ۲۰۰۰۰ تبلت N1 را فروخت.

تصاحب آلکاتل-لوسنت[ویرایش]

بعد از کش و قوس‌های بسیار، در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۵ نوکیا تأیید کرد که کمپانی آلکاتل-لوسنت را به ارزش ۱۶٫۶ بیلیون دلار خریداری کرده‌است و اکنون شرکت‌های ادغامی نوکیا + آلکاتل-لوسنت، متشکل از ۴۰۰۰۰ کارمند در ایالات متحده و فرانسه گامی بلند به سوی دستیابی به جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی و شبکه ایی، برداشته‌است و قطعاً نقش بزرگی در خدمات ارتباطی ۵G، شبکه‌های تعریف شدهٔ نرم‌افزاری، عکس برداری و … ایفا خواهد کرد.

آلکاتل-لوسنت یکی از شرکت‌های ارائه خدمات بیسیم است و نبایستی با شرکت چینی تولیدکنندهٔ تلفن اشتباه گرفته شود.

یکی از موارد دیگری که نوکیا بر روی آن تمرکز کرده و به دنبال سرمایه‌گذاری کلان روی آن می‌باشد، مجموعهٔ نرم‌افزارهای مسیر یابی HERE است. با اعلام این موضع، نوکیا گزینه‌های پیش رو را برای سرمایه‌گذاری روی مجموعهٔ پیشتاز خود در زمینهٔ مسیریابی بررسی می‌کند. به گفتهٔ یکی از بالا رده‌های نوکیا، اکنون بهترین موقعیت برای سرمایه‌گذاری روی HERE با توجه به وضعیت تغییر یافتهٔ کمپانی است. نوکیا اعلام کرده مراحل نهایی این تغییرات در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶ اجرایی می‌شود. هم‌چنین در ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ مدیر عامل نوکیا تأیید کرداین کمپانی به بازار گوشی‌های هوشمند بر می‌گردد

خریداری توسط اچ‌ام‌دی[ویرایش]

پس از شکست‌های پیاپی مایکروسافت در رقابت با سایر تولیدکنندگان گوشی هوشمند، با اعلام رسمی این شرکت، تمام جزئیات مربوط به حق استفاده از نام نوکیا تا سال ۲۰۲۷ برای گوشی‌های هوشمند و تبلت به شرکت اچ‌ام‌دی واگذار شد. بر اساس این توافق، نوکیا حق امتیاز خودش از فروش هر گوشی یا تبلت برند نوکیا را از شرکت اچ‌دی‌ام دریافت خواهد کرد که هر دو نام تجاری و حقوق مالکیت معنوی را پوشش می‌دهد.[۴] شرکت نوکیا، هیچ سهامی در این شرکت ندارد و تنها یک نماینده در هیئت مدیره این شرکت خواهد داشت. از سوی دیگر شرکت FIH Mobile که از زیر مجموعه‌های شرکت Foxconn به‌شمار می‌رود، وظیفه تولید تلفن‌های همراه ساده نوکیا را همچنان برعهده خواهد داشت.[۵]

جستاری‌های وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. "Nokia Oyj" (in Finnish). YTJ.fi. Retrieved 2 March 2013. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ "Nokia Corporation Report for Q4 2013 and Full Year 2013" (PDF). Nokia Corporation. 24 January 2014. Retrieved 10 Aug 2014. 
 3. "Nokia Corporation Report for Q4 2014 and Full Year 2014" (PDF). Nokia Corporation. 29 January 2015. Retrieved 29 Jan 2015. 
 4. نوکیا زیر مجموعه HDM شد:فنلاندی‌ها با قدرت بازمی‌گردند.
 5. شرکت HMD به صورت رسمی مالک بخش تلفن‌های همراه نوکیا شد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Coordinates: 60°13′32″N 24°45′03″E / 60.2254749°N 24.7508775°E / 60.2254749; 24.7508775

Nokia Oyj
Julkinen osakeyhtiö
Traded as
Industry
Founded 12 May 1865; 153 years ago (1865-05-12) in Tampere, Grand Duchy of Finland
Founders
Headquarters Espoo, Finland
Area served
Worldwide
Key people
Products List of Nokia products
Revenue Decrease 23.147 billion (2017)
Increase €16 million (2017)
Decrease –€1.437 billion (2017)
Total assets Decrease €41.024 billion (2017)
Total equity Decrease €16.218 billion (2017)
Number of employees
102,761 (2017)
Divisions
Subsidiaries
Website www.nokia.com
Footnotes / references
[1][2]

Nokia (Finnish pronunciation: [ˈnokiɑ], UK: /ˈnɒkiə/, US: /ˈnkiə/) is a Finnish multinational telecommunications, information technology and consumer electronics company, founded in 1865. Nokia's headquarters are in Espoo, in the greater Helsinki metropolitan area.[1] In 2017, Nokia employed approximately 102,000 people across over 100 countries, did business in more than 130 countries, and reported annual revenues of around €23 billion.[2] Nokia is a public limited company listed on the Helsinki Stock Exchange and New York Stock Exchange.[3] It is the world's 415th-largest company measured by 2016 revenues according to the Fortune Global 500, and is a component of the Euro Stoxx 50 stock market index.[4][5]

The company has had various industries in its 152-year history. It was founded as a pulp mill and had long been associated with rubber and cables, but since the 1990s focuses on large-scale telecommunications infrastructures, technology development and licensing.[6] Nokia is a notable major contributor to the mobile telephony industry, having assisted in the development of the GSM, 3G and LTE standards (and currently in 5G), and is best known for having been the largest worldwide vendor of mobile phones and smartphones for a period. After a partnership with Microsoft and market struggles, its mobile phone business was eventually bought by the former,[7][8] creating Microsoft Mobile as its successor in 2014.[9] After the sale, Nokia began to focus more extensively on its telecommunications infrastructure business and on the Internet of things, marked by the divestiture of its Here mapping division and the acquisition of Alcatel-Lucent. The company also entered virtual reality and digital health (the latter by purchasing Withings),[10][11] and is the owner of scientific research organization Bell Labs.[12] The Nokia brand has since returned to the mobile and smartphone market through a licensing arrangement with HMD Global.[13]

The company was viewed with national pride by Finns, as its successful mobile phone business made it by far the largest worldwide company and brand from Finland.[14] At its peak in 2000, during the telecoms bubble, Nokia alone accounted for 4% of the country's GDP, 21% of total exports and 70% of the Helsinki Stock Exchange market capital.[15][16]

History

1865–1967

Rolls of toilet paper produced by Nokia in the 1960s, Museum Centre Vapriikki, Tampere

Nokia's history dates back to 1865, when Finnish-Swede mining engineer Fredrik Idestam established a pulp mill near the town of Tampere, Finland (then in the Russian Empire). A second pulp mill was opened in 1868 near the neighboring town of Nokia, offering better hydropower resources. In 1871, Idestam, together with friend Leo Mechelin, formed a shared company from it and called it Nokia Ab (in Swedish, Nokia Company being the English equivalent), after the site of the second pulp mill.

Idestam retired in 1896, making Mechelin the company's chairman. Mechelin expanded into electricity generation by 1902 which Idestam had opposed. In 1904 Suomen Gummitehdas (Finnish Rubber Works), a rubber business founded by Eduard Polón, established a factory near the town of Nokia and used its name.

In 1922, Nokia Ab entered into a partnership with Finnish Rubber Works and Kaapelitehdas (the Cable Factory), all now jointly under the leadership of Polón. Finnish Rubber Works company grew rapidly when it moved to the Nokia region in the 1930s to take advantage of the electrical power supply, and the cable company soon did too.

Nokia at the time also made respirators for both civilian and military use, from the 1930s well into the early 1990s.[17]

1967–1990

LV 317M military radio in Hämeenlinna artillery museum. Nokia license built PRC-77 (-1177?) with signal amplifier.

In 1967, the three companies - Nokia, Kaapelitehdas and Finnish Rubber Works - merged and created the new Nokia Corporation, a new restructured form divided into four major businesses: forestry, cable, rubber and electronics. In the early 1970s, it entered the networking and radio industry. Nokia also started making military equipment for Finland's defence forces (Puolustusvoimat), such as the Sanomalaite M/90 communicator in 1983, and the M61 gas mask first developed in the 1960s. Nokia was now also making professional mobile radios, telephone switches, capacitors and chemicals.

After Finland's trade agreement with the Soviet Union in the 1960s, Nokia expanded into the Soviet market. It soon widened trade, ranging from automatic telephone exchanges to robotics among others; by the late 1970s the Soviet Union became a major market for Nokia, helping to yield high profits. Nokia also co-operated on scientific technology with the Soviet Union. The U.S. government became increasingly suspicious of that technologic co-operation after the end of the Cold War détente in the early 1980s. Nokia imported many US-made components and used them for the Soviets, and according to U.S. Deputy Minister of Defence, Richard Perle, Nokia had a secret co-operation with The Pentagon that allowed the U.S. to keep track in technologic developments in the Soviet Union through trading with Nokia.[18] However this was a demonstration of Finland trading with both sides, as it was neutral during the Cold War.

In 1977, Kari Kairamo became CEO and he transformed the company's businesses. By this time Finland were becoming what has been called "Nordic Japan". Under his leadership Nokia acquired many companies. In 1984, Nokia acquired television maker Salora, followed by Swedish electronics and computer maker Luxor AB in 1985, and French television maker Oceanic in 1987. This made Nokia the third-largest television manufacturer of Europe (behind Philips and Thomson). The existing brands continued to be used until the end of the television business in 1996.

Nokia Mikko 3 minicomputer, 1978
Mobira Cityman 450, 1985

In 1987, Nokia acquired Schaub-Lorenz, the consumer operations of Germany's Standard Elektrik Lorenz (SEL), which included its "Schaub-Lorenz" and "Graetz" brands. It was originally part of American conglomerate International Telephone & Telegraph (ITT) and after the acquisition products were sold under the "ITT Nokia" brand, despite SEL's sale to Compagnie Générale d'Electricité (CGE), the predecessor of Alcatel, in 1986.[citation needed]

On 1 April 1988 Nokia bought the computer division of Ericsson's Information Systems,[19] which originated as a computer division of Swedish aircraft and car manufacturer Saab called Datasaab. Ericsson Information Systems made Alfaskop terminals, typewriters, minicomputers and Ericsson IBM compatible PCs. The merge with Nokia's existing Information Systems division - which already had a line of personal computers called MikroMikko since 1981 - resulted in the name Nokia Data.

Nokia also acquired Mobira, a mobile telephony company, which was the foundation of its future mobile phones business. In 1981, Mobira launched the Nordic Mobile Telephone (NMT) service, the world's first international cellular network and the first to allow international roaming. In 1982, Mobira launched the Mobira Senator car phone, Nokia's first mobile phone. At that time, the company had no interest in producing mobile phones, which the executive board regarded as akin to James Bond's gadgets - improbably futuristic and niche devices. After all these acquisitions Nokia's revenue base became US$2.7 billion. Tragically CEO Kairamo committed suicide on 11 December 1988.

In 1987, Kaapelitehdas discontinued production of cables at its Helsinki factory after 44 years, effectively shutting down the sub-company.

1990–2010

Jorma Ollila, who oversaw the rise of Nokia in the mobile phone market as CEO from 1992 to 2006

Following Simo Vuorilehto's appointment as CEO, a major restructuring was planned. With 11 groups within the company, Vuorilehto divested industrial units he deemed as un-strategic. Nokian Tyres (Nokian Renkaat), a tyre producer originally formed as a division of Finnish Rubber Works in 1932, split away from Nokia Corporation in 1988. Two years later, in 1990, Finnish Rubber Works followed suit. In 1991 Nokia sold its computer division, Nokia Data, to UK-based International Computers Limited (ICL), the precursor of Fujitsu Siemens. Investors thought of this as financial trouble and Nokia's stock price sunk as a result. Finland was now also experiencing its worst recession in living memory, and the collapse of the Soviet Union, a major customer, made matters worse.

Vuorilehto quit in January 1992 and was replaced by Jorma Ollila, who had been the head of the mobile phone business from 1990 and advised against selling that division. Ollila decided to turn Nokia into a 'telecom-oriented' company, and he eventually got rid of divisions like the power business. This strategy proved to be very successful and the company grew rapidly in the following years. Nokia's operating profit went from negative in 1991 to $1 billion in 1995 and almost $4 billion by 1999.[20]

Nokia's first fully portable mobile phone after the Mobira Senator was the Mobira Cityman 900 in 1987. Nokia assisted in the development of the GSM mobile standard in the 1980s, and developed the first GSM network with Siemens, the predecessor to Nokia Siemens Network. The world's first GSM call was made by Finnish prime minister Harri Holkeri on 1 July 1991, using Nokia equipment on the 900 MHz band network built by Nokia and operated by Radiolinja. In November 1992, the Nokia 1011 launched, making it the first commercially available GSM mobile phone.[21]

Salora Oy as a Nokia subsidiary ended in 1989 when the division was merged into Nokia-Mobira Oy. The brand continued to be used for televisions until 1995.

On 12 June 1996, Nokia announced the sale of its television business to Canada/Hong Kong-based Semi-Tech Corporation.[22] The television manufacturing plant in Germany closed down in September 1996. The sale included a factory in Turku, and the rights to use the Nokia, Finlux, Luxor, Salora, Schaub-Lorenz and Oceanic brands until the end of 1999.[23] Some of these brands were later sold to other companies.

Nokia was the first to launch digital satellite receivers in the UK, announced in March 1997.[24] In August 1997 Nokia introduced the first digital satellite receiver with Common Interface (CI) support.[25] In 1998 Nokia became the chosen supplier to produce the world's first digital terrestrial television set-top boxes by British Digital Broadcasting (BDB), which was eventually launched as ONdigital.[26]

A Nokia Mediamaster set-top box

In October 1998, Nokia overtook Motorola to become the best-selling mobile phone brand,[27] and in December manufactured its 100 millionth mobile phone.[28] Nokia's mobile phones became highly successful in Europe, Africa, Asia and Oceania. They were also one of the pioneers of mobile gaming due to the popularity of Snake, which came pre-loaded on many products. The 3310 is one of the company's most well-known products. Nokia also created the best-selling mobile phone of all time, the Nokia 1100, in 2003.

Nokia claimed in April 1996 its 447Xav and 447K monitors to be the first with stereo speakers and a sub-woofer.[29] In May 1999 Nokia introduced their first wireless LAN products.[30] In January 2000 ViewSonic acquired Nokia Display Products, the division making displays for personal computers.[31] On 26 April 2001 Nokia partnered with Telefonica to supply DSL modems and routers in Spain.[32]

In 1998, Nokia co-founded Symbian Ltd. led by Psion to create a new operating system for PDAs as a successor of EPOC32. In 2001 Nokia created the Series 60 platform on Symbian OS, later introducing it with their first camera phone, the Nokia 7650. Both Nokia and Symbian eventually became the largest smartphone hardware and software maker respectively, and in February 2004 became the largest shareholder of Symbian Ltd.[33] Nokia acquired the entire company in June 2008 and then formed the Symbian Foundation as its successor.[34]

In 1998 alone, the company had sales revenue of $20 billion making $2.6 billion profit. By 2000 Nokia employed over 55,000 people.[35]

A collection of Nokia mobile phones from the 2000s

The Nokia 3600/3650 was the first camera phone on sale in North America in 2003. The company would go on to become a successful and innovative camera phone maker. In April 2005 Nokia partnered with German camera optics maker Carl Zeiss AG.[36] That same month Nokia introduced the Nseries, which would become its flagship line of smart phones for the next six years.[37] The Nokia N95 introduced in September 2006 became highly successful and was also awarded as "best mobile imaging device" in Europe in 2007.[38] Its successor the N82 featured a xenon flash,[39] which helped it win the award of "best mobile imaging" device in Europe in 2008.[40] The N93 in 2006 was known for its specialized camcorder and the twistable design that switches between clamshell and a camcorder-like position.[41] They were also well known for the N8 with a high resolution 12-megapixel sensor in 2010; the 808 PureView in 2012 with a 41-megapixel sensor; and the Lumia 920 flagship in 2012 which implemented advanced PureView technologies.[42]

In 2002, Nokia attempted to break into the handheld gaming market with the N-Gage.[43] Nokia's head of entertainment and media, Ilkka Raiskinen, once quoted "Game Boy is for 10-year-olds",[44] stating that N-Gage is more suited to a mature audience. However, the device was a failure, unable to challenge the dominant market leader Nintendo. Nokia attempted to revive N-Gage as a platform for their S60 smartphones, which eventually launched in 2008.[45]

Nokia launched mobile TV trials in 2005 in Finland with content provided by public broadcaster Yle. The services are based on the DVB-H standard. It could be viewed with the widescreen Nokia 7710 smartphone with a special accessory enabling it to receive DVB-H signals.[46] Nokia partnered with Arqiva and O2 to launch trials in the UK in September 2005.[47]

In 2005 Nokia developed a Linux-based operating system called Maemo, which shipped that year on the Nokia 770 Internet Tablet.

On 1 June 2006, Jorma Ollila became the company's chairman and retired as CEO, replaced by Olli-Pekka Kallasvuo.[48]

A flagship Nokia store in Sao Paulo, Brazil in 2009

In August 2007, Nokia introduced Ovi, an umbrella name for the company's new Internet services which included the N-Gage platform and the Nokia Music Store.[49] The Ovi Store faced stiff competition against Apple's App Store when it was introduced in 2008.[50]

In October 2008 Nokia announced the Nokia 5800 XpressMusic, the first device to ship with the new touch-centric S60 5th Edition, also known as Symbian^1, the first iteration of the platform since the creation of the Symbian Foundation. In November 2008 Nokia announced it would end mobile phone sales in Japan because of low market share.[51]

Nokia briefly returned to the computer market with the Booklet 3G netbook in August 2009.

2010–2014

A Nokia 9000 Communicator (1996) next to a Nokia E7 Communicator (2011)

In April 2010 Nokia introduced its next flagship mobile device, the Nokia N8, which would be the first to run on Symbian^3.[52] However it was delayed for many months which tarnished the company's image,[53] especially after the failure of its previous flagship N97 and tougher competition from Apple and the rising Google. On 10 September 2010, Olli-Pekka Kallasvuo was fired as CEO and it was announced that Stephen Elop from Microsoft would take Nokia's CEO position, becoming the first non-Finnish director in Nokia's history.[54]

The old Symbian OS became completely open source in February 2010.[55] However, in November 2010 it was announced that the Symbian Foundation was closing and that Nokia would take back control of the Symbian operating system under closed licensing.[56] By now Nokia was the only remaining company using the platform, along with carrier NTT DoCoMo in Japan, after both Samsung and Sony Ericsson moved to Android. Meanwhile, in 2010 for Nokia's Linux ambitions, Nokia collaborated with Intel to form the MeeGo project, after the merger of Nokia's own Maemo and Intel's Moblin.

Nokia's Symbian platform that had been the leading smartphone platform in Europe and Asia for many years was quickly becoming outdated and difficult for developers after the advent of iOS and Android. To counter this, Nokia planned to make their MeeGo Linux operating system the company's flagship on smartphones. However, in February 2011, they scrapped MeeGo and announce a partnership with Microsoft to use Windows Phone as Nokia's primary operating system, relegating Symbian to a lower priority. Although the MeeGo-based N9 was met with a highly positive reception in 2011, Nokia - apparently pressured by Microsoft[citation needed] - had already decided to end development on MeeGo and solely focus on its Microsoft partnership. After the announcement of the Microsoft deal, Nokia's market share deteriorated; this was due to demand for Symbian dropping when consumers realized Nokia's focus and attention would be elsewhere.[57] Nokia's first Windows Phone flagship was the Lumia 800, which arrived in November 2011. Falling sales in 2011, which were not being improved significantly with the Lumia line in 2012, led to consecutive quarters of huge losses. By mid-2012 the company's stock price fell below $2.[58][59] CEO Elop announced cost-cutting measures in June by shedding 10,000 employees by the end of the year and the closure of the Salo manufacturing plant.[60] The Finnish prime minister also announced that the government won't save the company from an emergency state fund.[61]

On 11 March 2011 Nokia announced that it had paid Elop a $6 million signing bonus as "compensation for lost income from his prior employer," on top of his $1.4 million annual salary.[62] This was a turning point, since Elop has previously been a Microsoft employee in its Business Division. It later became clear that Microsoft was influential within Nokia, pushing forward its Windows Phone offering.

When the Lumia 920 was announced in September 2012, it was seen by the press as the first high-end Windows Phone that could challenge rivals due to its advanced feature set. The company was also making gains in developing countries with its Asha series, which were selling strongly.[63] Although Nokia's smartphone market share recovered in 2013, it was still not enough to improve the dire financial situation:[64] the company had had huge losses for two years, and in September 2013 announced the sale of its mobile and devices division to Microsoft.[65] The sale was positive for Nokia to stop further disastrous financial figures, as well as for Microsoft's CEO Steve Ballmer, who wanted Microsoft to produce more hardware and turn it into a devices and services company.[66] The sale was completed in April 2014, with Microsoft Mobile becoming the successor to Nokia's mobile devices division.

By 2014, Nokia's global brand value according to Interbrand fell to 98th place,[67] a sharp slide from the 5th place it was in 2009.[68]

Former Nokia plant in Bochum, Germany
A Nokia advertising sign in Dublin, Ireland

In July 2013, Nokia bought Siemens' stake in the Nokia Siemens Networks joint venture for $2.2 billion, turning it into a wholly owned subsidiary called Nokia Solutions and Networks,[69] until being rebranded as Nokia Networks soon after.[70] During Nokia's financial struggles, its profitable networking division with Siemens provided much of its income; thus, the purchase proved to be positive, particularly after the sale of its mobile devices unit.[71]

2014–present

After the sale of its mobile devices division, Nokia focused on network equipment through Nokia Networks.[72]

In October 2014, Nokia and China Mobile signed a US$970 million framework deal for delivery between 2014 and 2015.[73]

On 17 November 2014, Nokia Technologies head Ramzi Haidamus disclosed that the company planned to re-enter the consumer electronics business as an original design manufacturer, licensing in-house hardware designs and technologies to third-party manufacturers. Haidamus stated that the Nokia brand was "valuable" but "is diminishing in value, and that's why it is important that we reverse that trend very quickly, imminently."[74] The next day, Nokia unveiled the N1, an Android tablet manufactured by Foxconn, as its first product following the Microsoft sale.[75] Haidamus emphasized that devices released under these licensing agreements would be held to high standards in production quality, and would "look and feel just like Nokia built it."[6] Nokia CEO Rajeev Suri stated that the company planned to re-enter the mobile phone business in this manner in 2016, following the expiration of its non-compete clause with Microsoft.[76]

According to Robert Morlino, the spokesman of Nokia Technologies, Nokia planned follow the brand-licensing model rather than direct marketing of mobile devices due to the sale of its mobile devices division to Microsoft.[77] The company took aggressive steps to revitalize itself, evident through its hiring of software experts, testing of new products and seeking of sales partners.[78] On 14 July 2015, CEO Rajeev Suri confirmed that the company would make a return to the mobile phones market in 2016.[79]

On 28 July 2015, Nokia announced OZO, a 360-degrees virtual reality camera, with eight 2K optical image sensors. The division behind the product, Nokia Technologies, claimed that OZO would be the most advanced VR film-making platform.[80] Nokia's press release stated that OZO would be "the first in a planned portfolio of digital media solutions," with more technologic products expected in the future.[81] OZO was fully unveiled on 30 November in Los Angeles. The OZO, designed for professional use, was intended for retail for US$60,000;[82] however, its price was decreased by $15,000 prior to release,[83] and is listed on its official website as $40,000.[84]

Nokia office building in Markham, Ontario, Canada in 2016 - originally Alcatel-Lucent's office
A Nokia Flexi Zone base transceiver station (2015)

On 14 April 2015, Nokia confirmed that it was in talks with the French telecommunications equipment company Alcatel-Lucent regarding a potential merger.[85] The next day, Nokia officially announced that it had agreed to purchase Alcatel-Lucent for €15.6 billion in an all-stock deal.[86] CEO Rajeev Suri felt that the purchase would give Nokia a strategic advantage in the development of 5G wireless technologies.[87][88] The acquisition created a stronger competitor to the rival firms Ericsson and Huawei,[89] whom Nokia and Alcatel-Lucent had surpassed in terms of total combined revenue in 2014. Nokia shareholders hold 66.5% of the new combined company, while Alcatel-Lucent shareholders hold 33.5%. The Bell Labs division was to be maintained, but the Alcatel-Lucent brand would be replaced by Nokia.[86][90] In October 2015, following approval of the deal by China's Ministry of Commerce, the merger awaited approval by French regulators.[91] Despite the initial intent of selling the submarine cable division separately, Alcatel-Lucent later declared that it would not.[92] The merger closed on 14 January 2016,[93] but was not complete until 3 November 2016. From the acquisition Nokia is now also the owner of the Alcatel mobile phone brand, which continues to be licensed to TCL Corporation.

On 3 August 2015, Nokia announced that it had reached a deal to sell its Here digital maps division to a consortium of BMW, Daimler AG and Volkswagen Group for €2.8 billion.[94] The deal closed on 3 December 2015.[95]

On 26 April 2016, Nokia announced its intent to acquire connected health device maker Withings for US$191 million. The company was integrated into a new Digital Health unit of Nokia Technologies.[96][97]

On 18 May 2016, Microsoft Mobile sold its Nokia-branded feature phone business to HMD Global, a new company founded by former Nokia executive Jean-Francois Baril, and an associated factory in Vietnam to Foxconn's FIH Mobile subsidiary. Nokia subsequently entered into a long-term licensing deal to make HMD the exclusive manufacturer of Nokia-branded phones and tablets outside Japan, operating in conjunction with Foxconn. The deal also granted HMD the right to essential patents and feature phone software. HMD subsequently announced the Android-based Nokia 6 smartphone in January 2017.[98][99] At Mobile World Congress, HMD additionally unveiled the Nokia 3 and Nokia 5 smartphones, as well as a re-imagining of Nokia's classic 3310 feature phone.[100][101] While Nokia has no investment in the company they do have some input in the new devices.

On 28 June 2016 Nokia demonstrated for the first time ever a 5G-ready network.[102] In February 2017 Nokia carried out a 5G connection in Oulu, Finland using the 5GTF standard, backed by Verizon, on Intel architecture-based equipment.[103]

On 5 July 2017, Nokia and Xiaomi announced that they have signed a business collaboration agreement and a multi-year patent agreement, including a cross license to each company's cellular standard essential patents.[104]

In 2017, Nokia's brand value jumped 147 places to 188th place compared to 2016 in the Brand Finance ranking. Its rise has been attributed to its health portfolio and new mobile phones developed by HMD Global.[105]

On 19 January 2018, Nokia signed a deal with NTT Docomo, Japan's largest mobile operator, to provide 5G wireless radio base stations in the country by 2020.[106]

On 29 January 2018, Nokia introduced the ReefShark line of 5G chipsets, claiming that it triples bandwidth to 84 Gbps.[107] It will be released by Q3 2018.[108] It also incorporates artificial intelligence technologies from Bell Labs.[109]

On 13 March 2018, Solidium, the investment arm of the Finnish government, purchased a 3.3% stake in Nokia valued at €844 million.[110]

On 7 May 2018, Nokia announced that it has acquired a California based IoT startup, SpaceTime Insight.[111]

Current operations

Nokia is a public limited-liability company listed on the Helsinki and New York stock exchanges.[3] Nokia has played a very large role in the economy of Finland,[112][113] and it is an important employer in the country, working with multiple local partners and subcontractors.[114] Nokia contributed 1.6% to Finland's GDP and accounted for about 16% of the country's exports in 2006.[115]

Nokia comprises two business groups along with further subsidiaries and affiliated firms.

Nokia Networks

View of the Nokia Networks office in Munich, Germany

Nokia Networks is Nokia Corporation's largest division. It is a multinational data networking and telecommunications equipment company headquartered in Espoo, Finland, and is the world's third-largest telecoms equipment manufacturer, measured by 2017 revenues (after Huawei and Cisco). In USA it competes with Ericsson on building 5G networks for operators, while Huawei Technologies and ZTE Corporation were effectively banned.[116]

It has operations in around 150 countries.[117]

Nokia Networks provides wireless and fixed network infrastructure, communications and networks service platforms and professional services to operators and service providers.[118] It focuses on GSM, EDGE, 3G/W-CDMA, LTE and WiMAX radio access networks, supporting core networks with increasing IP and multiaccess capabilities and services.

The Nokia Siemens Networks (NSN) brand identity was launched at the 3GSM World Congress in Barcelona in February 2007 as a joint venture between Nokia (50.1%) and Siemens (49.9%),[119] although it is now wholly owned by Nokia. In July 2013, Nokia bought back all shares in Nokia Siemens Networks for a sum of US$2.21 billion and renamed it to Nokia Solutions and Networks, shortly thereafter changed to simply Nokia Networks.[120]

Nokia Technologies

Nokia Technologies is a division of Nokia that develops consumer products and licenses technology including the Nokia brand.[121] Its focuses are imaging, sensing, wireless connectivity, power management and materials, and other areas such as the IP licensing program. It consists of three labs: Radio Systems Lab, in areas of radio access, wireless local connectivity and radio implementation; Media Technologies Lab, in areas of multimedia and interaction; and Sensor and Material Technologies Lab, in areas of advanced sensing solutions, interaction methods, nanotechnologies and quantum technologies. Nokia Technologies also provides public participation in its development through the Invent with Nokia program.[122] It was created in 2014 following a restructuring of Nokia Corporation.

In November 2014, Nokia Technologies launched its first product, the Nokia N1 tablet computer.[123] In July 2015, Nokia Technologies introduced a VR camera called OZO, designed for professional content creators and developed in Tampere, Finland. With its 8 synchronized shutter sensors and 8 microphones, the product can capture stereoscopic 3D video and spatial audio.[124][125] On 31 May 2016, the Digital Health unit was founded. It is led by Cédric Hutchings, former CEO of Withings, which Nokia acquired.[126]

On 31 August 2016, Ramzi Haidamus announced he would be stepping down from his position as president of Nokia Technologies.[127] Brad Rodrigues, previously head of strategy and business development, assumed the role of interim president.[128] On 30 June 2017, Gregory Lee, previously CEO of Samsung Electronics in North America, was appointed Nokia Technologies CEO and President.[129]

Nokia Bell Labs

Nokia Bell Labs is a research and scientific development firm that was once the R&D arm of the American Bell System. It became a subsidiary of Nokia Corporation after the takeover of Alcatel-Lucent in 2016.

NGP Capital

NGP Capital (formerly Nokia Growth Partners) is a global venture capital firm, focusing in investments on growth stage "Internet of things" (IoT) and mobile technology companies.[130] NGP holds investments throughout the U.S., Europe, China and India. Their portfolio consists of companies in mobile technology including the sectors Connected Enterprise, Digital Health, Consumer IoT and Connected Car. Following a $350 million funding for IoT companies in 2016, NGP manages $1 billion worth of assets.[131]

Nokia had previously promoted innovation through venture sponsorships dating back to 1998 with Nokia Venture Partners, which was renamed BlueRun Ventures and spun off in 2005.[132] Nokia Growth Partners (NGP) was founded in 2005 as a growth stage venture fund as a continuation of the early successes of Nokia Venture Partners. In 2017, the company was renamed to NGP Capital.[133]

NGP's largest exits include GanJi, UCWeb, Whistle, Rocket Fuel, Swype, Summit Microelectronics and Netmagic.

Nuage Networks

Nuage Networks is a venture providing software-defined networking (SDN) solutions. It was formed by Alcatel-Lucent in 2013 to develop a software overlay for automating and orchestrating hybrid clouds.[134] It has been part of Nokia following their acquisition of Alcatel-Lucent in 2016.[135] Throughout 2017 Nuage sealed deals with Vodafone and Telefonica to provide its SD-WAN architecture to their servers.[136][137] BT had already been a client since 2016.[138] A deal with China Mobile in January 2017 also used Nuage's SDN technology for 2,000 public cloud servers at existing data centers in China,[139] and another in October 2017 with China Pacific Insurance Company.[140]

The company is based in Mountain View, California and the CEO is Sunil Khandekar.[141]

Alcatel Mobile Phones

Alcatel Mobile is a mobile phone brand owned by Nokia since 2016. It has been licensed since 2005 to Chinese company TCL when it was under the ownership of Alcatel (later Alcatel-Lucent) in a contract until 2024.

HMD Global

HMD Global is a mobile phone company based at the same building as Nokia's headquarters in Espoo, Finland. It has been licensed by former Nokia employees who founded HMD Global and introduced Nokia-branded Android-based devices to the market in 2017.[142] Nokia has no investment in the company but retains some input in the development of its devices.[143]

Corporate affairs

Corporate governance

The control and management of Nokia is divided among the shareholders at a general meeting and the Nokia Group Leadership Team (left),[144] under the direction of the Board of Directors (right).[145] The chairman and the rest of the Nokia Leadership Team members are appointed by the board of directors. Only the Chairman of the Nokia Leadership Team can belong to both the Board of Directors and the Nokia Group Leadership Team. The Board of Directors' committees consist of the Audit Committee,[146] the Personnel Committee,[147] and the Corporate Governance and Nomination Committee.[148][149]

The operations of the company are managed within the framework set by the Finnish Companies Act,[150] Nokia's Articles of Association,[151] and Corporate Governance Guidelines,[152] supplemented by the board of directors' adopted charters.

Nokia Group Leadership Team[144]
Rajeev Suri (Chairman)
President and CEO since 1 May 2014
Joined Nokia in 1995
Kristian Pullola
Chief Financial Officer (CFO)
Joined Nokia in 1999
Joerg Erlemeier
Chief Operating Officer (COO)
Joined Nokia in 1994
Basil Alwan
President of IP/Optical Networks
Joined Nokia in 2016
Bhaskar Gorti
President of Nokia Software
Joined Nokia in 2016
Federico Guillén
President of Fixed Networks
Joined Nokia in 2016
Gregory Lee
President of Nokia Technologies
Joined Nokia in 2017
Igor Leprince
President of Global Services
Joined Nokia in 2007
Marc Rouanne
President of Mobile Networks
Joined Nokia in 2008
Ashish Chowdhary
Chief Customer Operations Officer (CCOO)
Joined Nokia in 2003
Hans-Jürgen Bill
Chief Human Resources Officer (CHRO)
Joined Nokia in 2007
Kathrin Buvac
Chief Strategy Officer (CSO)
Joined Nokia in 2007
Barry French
Chief Marketing Officer (CMO)
Joined Nokia in 2006
Maria Varsellona
Chief Legal Officer (CLO)
Joined Nokia in 2013
Marcus Weldon
Corporate Chief Technology Officer and President of Nokia Bell Labs
Joined Nokia in 2016
Board of Directors[145]
Risto Siilasmaa (Chairman)
Chairman of the Corporate Governance and Nomination Committee
Founder and Chairman of F-Secure Corporation
Board member since 2008, Chairman of the board of directors since 3 May 2012
Oliver Piou (Vice Chair)
Member of the Personnel Committee and the Corporate Governance and Nomination Committee
CEO of Gemalto N.V.

Board member since 2008

Bruce Brown

Chair of the Personnel Committee and member of the Corporate Governance and Nomination Committee
Retired Chief Technology Officer of Procter & Gamble

Board member since 3 May 2012

Jeanette Horan

Member of the Audit Committee
Non-executive director
Board member since 2017

Louis R Hughes

Member of the Audit Committee

Board member since 2016

Edward Kozel

Member of the Audit Committee

Board member since 2017

Jean C Monty

Member of the Personnel Committee

Board member since 2016

Elizabeth Nelson

Chair of the Audit Committee

Board member since 2012

Karla Smits-Nusteling

Member of the Personnel Committee
Non-executive director

Board member since 2016

Kari Stadigh

Member of the Personnel Committee and the Corporate Governance and Nomination Committee
Group CEO and President of Sampo PLC

Board member since 2011

Former corporate officers

Chief executive officers Chairmen of the board of directors[153]
Name Tenure Name Tenure
Björn Westerlund 1967–1977 Lauri J. Kivekäs 1967–1977
Kari Kairamo 1977–1988 Björn Westerlund 1977–1979
Simo Vuorilehto 1988–1992 Mika Tiivola 1979–1986
Jorma Ollila 1992–2006 Kari Kairamo 1986–1988
Olli-Pekka Kallasvuo 2006–2010 Simo Vuorilehto 1988–1990
Stephen Elop 2010–2014 Mika Tiivola 1990–1992
Casimir Ehrnrooth 1992–1999
Jorma Ollila 1999–2012

Stock

Nokia is a public limited liability company and is the oldest company listed under the same name on the Helsinki Stock Exchange, beginning in 1915.[154] Nokia has had a secondary listing on the New York Stock Exchange since 1994.[3][154] Nokia shares were delisted from the London Stock Exchange in 2003, the Paris Stock Exchange in 2004, the Stockholm Stock Exchange in 2007 and the Frankfurt Stock Exchange in 2012.[155] Due to the acquisition of Alcatel-Lucent in 2015, Nokia listed its shares again on the Paris Stock Exchange and was included in the CAC 40 index on 6 January 2016.[156]

In 2007, Nokia had a market capitalization of €110 billion; by 17 July 2012 this had fallen to €6.28 billion, and by 23 February 2015, it increased to €26.07 billion.

Corporate culture

Nokia's official corporate culture manifesto since the 1990s is called The Nokia Way.[157] It emphasizes the speed and flexibility of decision-making in a flat, networked organization.[158]

The official business language of Nokia is English. All documentation is written in English, and is used in official intra-company communication.

In 1992, Nokia adopted values that were defined with the key words respect, achievement, renewal and challenge.[159] In May 2007, the company redefined its values after initiating a series of discussion across its worldwide branches regarding what the new values of the company should be. Based on the employee suggestions, the new values were defined as: Engaging You, Achieving Together, Passion for Innovation and Very Human.[158] In August 2014, Nokia redefined its values again after the sale of its Devices business, using the original 1992 values again.

Headquarters

The former Nokia House, Nokia's head office up until April 2014. The building is located by the Gulf of Finland in Keilaniemi, Espoo, and was constructed between 1995 and 1997. It was the workplace of more than 1,000 Nokia employees.[154]

Nokia are based at Karaportti in Espoo, Finland, just outside capital Helsinki. It has been their head office since 2014 after moving from the purpose-built Nokia House in Espoo as part of the sale of the mobile phone business to Microsoft.[160] The building in Karaportti was previously the headquarters of NSN (now Nokia Networks).[161]

Logos

Controversies

NSN's provision of intercept capability to Iran

In 2008, Nokia Siemens Networks, a joint venture between Nokia and Siemens AG, reportedly provided Iran's monopoly telecom company with technology that allowed it to intercept the Internet communications of its citizens.[167] The technology reportedly allowed Iran to use deep packet inspection to read and change the content of emails, social media, and online phone calls. The technology "enables authorities to not only block communication but to monitor it to gather information about individuals, as well as alter it for disinformation purposes".[168]

During the post-election protests in Iran in June 2009, Iran's Internet access was reported to have slowed to less than a tenth of its normal speeds, which experts suspected was due to use of deep packet inspection.[169]

In July 2009, Nokia began to experience a boycott of their products and services in Iran. The boycott was led by consumers sympathetic to the post-election protest movement and targeted companies deemed to be collaborating with the regime. Demand for handsets fell and users began shunning SMS messaging.[170]

Nokia Siemens Networks asserted in a press release that it provided Iran only with a "lawful intercept capability solely for monitoring of local voice calls" and that it "has not provided any deep packet inspection, web censorship, or Internet filtering capability to Iran".[171]

Lex Nokia

In 2009, Nokia heavily supported a law in Finland that allows companies to monitor their employees' electronic communications in cases of suspected information leaking.[172] Nokia denied rumors that the company had considered moving its head office out of Finland if laws on electronic surveillance were not changed.[173] The Finnish media dubbed the law Lex Nokia because it was implemented as a result of Nokia's pressure.

The law was enacted, but with strict requirements for implementation of its provisions. No company had used its provisions prior to 25 February 2013, when the Office of Data Protection Ombudsman confirmed that city of Hämeenlinna had recently given the required notice.[174]

Nokia–Apple patent dispute

In October 2009, Nokia filed a lawsuit against Apple Inc. in the U.S. District Court of Delaware claiming that Apple infringed on 10 of its patents related to wireless communication including data transfer.[175] Apple was quick to respond with a countersuit filed in December 2009 accusing Nokia of 11 patent infringements. Apple's General Counsel, Bruce Sewell went a step further by stating, "Other companies must compete with us by inventing their own technologies, not just by stealing ours." This resulted in a legal battle between the two telecom majors with Nokia filing another suit, this time with the U.S. International Trade Commission (ITC), alleging Apple of infringing its patents in "virtually all of its mobile phones, portable music players and computers".[176] Nokia went on to ask the court to ban all U.S. imports of the Apple products, including the iPhone, Macintosh and iPod. Apple countersued by filing a complaint with the ITC in January 2010.[175]

In June 2011, Apple settled with Nokia and agreed to an estimated one time payment of $600 million and royalties to Nokia.[177] The two companies also agreed on a cross-licensing patents for some of their patented technologies.[178][179]

Alleged tax evasion in India

Nokia's Indian subsidiary has been charged in January 2013 with non-payment of TDS and transgressing transfer pricing norms in India.[180] The unpaid TDS of 30 billion, accrued during a course of six years, was due to royalty paid by the Indian subsidiary to its parent company.[181]

See also

 • History of Nokia
 • Jolla – a company started by former Nokia employees which develops Linux Sailfish OS, a continuation of Linux MeeGo OS.
 • Twig Com – originally Benefon, a historical mobile phone manufacturer started by former Nokia people.
 • Microsoft Mobile – The re-branding of Nokia Device and Services division after acquired by Microsoft.
 • HMD Global - The post-Microsoft continuation of Nokia-branded devices.

References

 1. ^ a b "Nokia" (in Finnish). YTJ.fi. Archived from the original on 10 May 2013. Retrieved 2 March 2013. 
 2. ^ a b "Report for Q4 and Full Year 2017" (PDF). Nokia Corporation. 1 February 2018. Retrieved 3 February 2018. 
 3. ^ a b c "Nokia – FAQ". Nokia Corporation. Archived from the original on 8 February 2009. Retrieved 16 March 2009. 
 4. ^ "Global 500 2016". Fortune. 2017. Retrieved 24 August 2017. 
 5. ^ ""Euro Stoxx 50"". boerse-frankfurt.de. Retrieved 24 August 2017. 
 6. ^ a b "This is the new Nokia". The Verge. Retrieved 23 November 2014. 
 7. ^ "Microsoft buys Nokia's Devices and Services Unit, unites Windows Phone 8 and its hardware maker". The Verge. Retrieved 3 September 2013. 
 8. ^ Ovide, Shira. "Microsoft in $7.17 Billion Deal for Nokia Cellphone Business". Wall Street Journal. Retrieved 3 September 2013. 
 9. ^ "Microsoft closes Nokia deal, pays more than expected". CNET. 
 10. ^ "Nokia celebrates first day of combined operations with Alcatel-Lucent". Nokia. 
 11. ^ "Nokia plans to acquire Withings to accelerate entry into Digital Health". 26 April 2016. Retrieved 1 June 2016. 
 12. ^ Coupland, Douglas. "The Ghost of Invention: A Visit to Bell Labs". 
 13. ^ "Microsoft sells Nokia brand use to Foxconn and HMD global". SlashGear. Retrieved 16 May 2017. 
 14. ^ Vilpponen, Antti (4 September 2013). "Nokia: Finland mourns the demise of its proud tech heritage". The Guardian. 
 15. ^ Kelly, Gordon. "Finland and Nokia: an affair to remember". 
 16. ^ Bloomerg (4 September 2013). "Finland mourns loss of national icon Nokia". 
 17. ^ "Start01". www.gasmasklexikon.com. Retrieved 23 November 2016. 
 18. ^ "U.S. Threatened to Block Finnish Arms Deal Over High-Tech Exports in 1980's". 
 19. ^ Reuters (21 January 1988). "COMPANY NEWS; Nokia Oy Buys Stake in Ericsson". The New York Times. ISSN 0362-4331. Retrieved 14 August 2017. 
 20. ^ "Nokia's Secret Code Perhaps the least hierarchical big company in the world, Nokia has been winning big in wireless. But its Finnish recipe for innovation is about to be put to the test. - May 1, 2000". archive.fortune.com. 
 21. ^ "Nokia´s Pioneering GSM Research and Development to be Awarded by Eduard Rhein Foundation". Nokia. 
 22. ^ "Nokia Announces Heads of Agreement to Sell Its Remaining Television Business". Nokia. 
 23. ^ "Nokia Announces Final Sale of its Television Manufacturing Business". Nokia. 
 24. ^ "Nokia First to Launch Digital Satellite Receiver in The UK". Nokia. 
 25. ^ "Nokia launches the World's first Digital IRD With 'Common Interface'". Nokia. 
 26. ^ "Nokia is chosen supplier to British Digital Broadcasting". Nokia. 
 27. ^ "Nokia to invest about FIM 1 billion in mobile phone production in Bochum, Germany". Nokia. 
 28. ^ "Nokia manufactures its 100 millionth mobile phone". Nokia. 
 29. ^ "Nokia Builds on "Media-Ready" Monitor Series with New 21" Line". Nokia. 
 30. ^ "Nokia to move wireless LAN products toward mass market". Nokia. 
 31. ^ "ViewSonic Corporation Acquires Nokia Display Products' Branded Business". Nokia. 
 32. ^ "Nokia to supply Telefónica with ADSL modems in Spain". Nokia. 
 33. ^ "Nokia to acquire Psion plc's shares in Symbian". Nokia. 
 34. ^ "Nokia to acquire Symbian Limited to enable evolution of the leading open mobile platform". Nokia. 
 35. ^ "Nokia supplies WAP technology to Thus in UK". Nokia. 
 36. ^ "Nokia and Carl Zeiss join forces to offer enhanced imaging for camera phone users". Nokia. 
 37. ^ "Nokia launches Nokia Nseries branded multimedia device range". Nokia. 
 38. ^ "Nokia N95 Wins Prestigious TIPA Award 2007". Nokia. 
 39. ^ "It's what cameras have become - the new Nokia N82". Nokia. 
 40. ^ "Nokia N82 wins renowned TIPA "Best Mobile Imaging Device in Europe" Award 2008". Nokia. 
 41. ^ "Nokia Introduces the Next Story in Video with the Nokia N93". Nokia. 
 42. ^ "New Nokia Lumia Range Delivers Latest PureView Camera Innovation, New Navigation Experiences and Wireless Charging on Windows Phone 8". Nokia. 
 43. ^ "Nokia N-Gage (TM) mobile game deck - the revolutionary gaming experience". Nokia. 
 44. ^ "Nokia's Ilkka slams Game Boy Advance". 12 June 2003. 
 45. ^ "Get out and play - with N-Gage games in your Nokia device". Nokia. 
 46. ^ "Live Mobile TV broadcasts for the first time at an international sporting event". Nokia. 
 47. ^ "Mobile TV trial goes live in UK". Nokia. 
 48. ^ "Nokia moves forward with management succession plan". Nokia. 
 49. ^ "Meet Ovi, the door to Nokia's Internet services". Nokia. 
 50. ^ "84 percent of Nokia Ovi store app developers say Apple's store is better". VentureBeat. 
 51. ^ "Nokia to end phone sales in Japan". 27 November 2008 – via news.bbc.co.uk. 
 52. ^ "Nokia N8. Connect. Create. Entertain". Nokia. 
 53. ^ "Nokia delays flagship N8 again". 21 September 2010 – via Reuters. 
 54. ^ Wearden, Graeme (10 September 2010). "Nokia replaces Kallasvuo with Microsoft's Elop". The Guardian. 
 55. ^ "Symbian OS Now Fully Open Source". PCWorld. 
 56. ^ "Nokia reaffirms commitment to Symbian platform". Nokia. 
 57. ^ Cord, David J. (April 2014). The Decline and Fall of Nokia. Schildts & Söderströms. p. 217. ISBN 978-951-52-3320-2. 
 58. ^ Bofah, Kofi (9 July 2012). "Nokia Is Finnished: Prepare For Bankruptcy". Retrieved 1 June 2016. 
 59. ^ "And Now Nokia Has A New Problem -- It Might Go Bankrupt". Retrieved 1 June 2016. 
 60. ^ "Foundering Nokia pushes 10,000 bods, 3 veeps overboard". 
 61. ^ "Finnish Government Hangs Up on Nokia". 
 62. ^ "Nokia pays big bucks for Elop: Former Microsoft executive receives $6M signing bonus". GeekWire. 11 March 2011. Retrieved 11 March 2011. 
 63. ^ "Nokia Lumia Sales Strong, Asha Stronger". InformationWeek. 
 64. ^ "Nokia shares fall after sales drop". 18 April 2013 – via www.bbc.co.uk. 
 65. ^ "Microsoft to acquire Nokia's Devices & Services business, license Nokia's patents and mapping services". Nokia. 
 66. ^ "The acquisition of Nokia: Steve Ballmer's last hurrah?". 
 67. ^ "Best Global Brands - 2014 (Interbrand) - Ranking The Brands". 
 68. ^ "Best Global Brands - 2009 (Interbrand) - Ranking The Brands". 
 69. ^ "Nokia buys out, renames Nokia Siemens Networks". Retrieved 1 June 2016. 
 70. ^ "Nokia renames NSN as Networks - TeleAnalysis". Archived from the original on 4 June 2016. Retrieved 1 June 2016. 
 71. ^ Souppouris, Aaron (24 January 2013). "Nokia finally reports profit after six quarters of losses". Retrieved 1 June 2016. 
 72. ^ "Nokia To Focus On Here Maps And Network Equipment After Microsoft Sale". 7 October 2013. Retrieved 1 June 2016. 
 73. ^ "Nokia, China Mobile sign $970 million framework deal" (Press release). Reuters. 10 October 2014. 
 74. ^ "Nokia looks to resurrect its valuable brand on future devices". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 75. ^ "Nokia's first device after Microsoft is an iPad mini clone that runs Android". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 76. ^ "Nokia CEO says the company will design and license phones again". Engadget. Retrieved 3 August 2015. 
 77. ^ "Other statements". Nokia. Retrieved 20 November 2015. [permanent dead link]
 78. ^ "Back to the future: Nokia prepares for mobile comeback". Reuters. 10 August 2015. Retrieved 20 November 2015. 
 79. ^ "Nokia: We'll return to the mobile phone market in 2016 - TheINQUIRER". Retrieved 1 June 2016. 
 80. ^ Newton, Casey (29 July 2015). "Nokia reveals Ozo, a futuristic new camera for filming virtual reality". Retrieved 1 June 2016. 
 81. ^ "Nokia makes comeback with OZO virtual reality camera". Retrieved 1 June 2016. 
 82. ^ Schroeder, Stan. "Nokia's $60,000 virtual reality camera is now available for pre-order". Retrieved 1 June 2016. 
 83. ^ "Nokia drops the price of its Ozo virtual reality camera by $15K". Digital Trends. 18 August 2016. Retrieved 22 May 2017. 
 84. ^ "Nokia OZO | Buy OZO online from the official Nokia store". Nokia. Retrieved 22 May 2017. [permanent dead link]
 85. ^ Schechner, Sam (14 April 2015). "Nokia Is in Talks to Buy Alcatel-Lucent". The Wall Street Journal. Retrieved 14 April 2015. (subscription required)
 86. ^ a b Byford, Sam. "Nokia agrees to buy Alcatel-Lucent for $16.6 billion". The Verge. Retrieved 15 April 2015. 
 87. ^ "Alcatel acquisition will boost 5G plans, says Nokia CEO". IBNLive. Retrieved 20 November 2015. 
 88. ^ Simnikiwe Mzekandaba, iTWeb. "Nokia, Alcatel-Lucent deal nears completion." 23 November 2015. 30 November 2015.
 89. ^ Editorial. "Ericsson reports fifth straight quarter in the red". Reuters U.K. Retrieved 2018-01-31. The company faces mounting competition from China’s Huawei and Finland’s Nokia as well as weak emerging markets and falling spending by telecoms operators for which purchases of next-generation 5G technology are still years away. 
 90. ^ Simon Zekaria and Ryan Knutson, The Wall Street Journal. "Merger of Nokia With Alcatel-Lucent Could Put Pressure on Prices." 14 April 2015. Retrieved 29 January 2016.
 91. ^ Daniel Thomas, Financial Times. "Nokia-Alcatel Lucent deal wins approval of Chinese regulator." 19 October 2015. 19 October 2015.
 92. ^ "Alcatel's strategic undersea cables unit to be swallowed by Nokia". Reuters. 7 October 2015. Retrieved 20 November 2015. 
 93. ^ Peter Dinham, iTWire. "Nokia, Alcatel-Lucent acquisition closes." 18 January 2016. Retrieved 29 January 2016.
 94. ^ "Nokia sells Here maps business to carmakers Audi, BMW and Daimler". CNET. Retrieved 3 August 2015. 
 95. ^ Lunden, Ingrid. "Nokia Closes Its $2.8B Sale Of Here To The Audi, BMW And Daimler Car Consortium". TechCrunch. Retrieved 1 June 2016. 
 96. ^ By Matthias Verbergt and Sam Schechner, The Wall Street Journal. "Nokia Has Designs on a Healthier Future With Purchase of Fitness Gadgets Startup." 26 April 2016. Retrieved 27 April 2016.
 97. ^ "It's official: Nokia owns Withings". Retrieved 1 June 2016. 
 98. ^ "Microsoft sells Nokia feature phones business". BBC News. Retrieved 2 May 2017. 
 99. ^ "Nokia 6 Announced: Qualcomm Snapdragon 430, 5.5-Inch Display Android 7". Anandtech. Retrieved 2 May 2017. 
 100. ^ "Report: HMD to resurrect legendary Nokia 3310 at Mobile World Congress". Ars Technica. Retrieved 2 May 2017. 
 101. ^ James Titcomb (18 February 2017). "Nokia 3310 relaunch: Why we still love the phone that defined the Nokia era". The Telegraph. Retrieved 8 March 2017. 
 102. ^ "Nokia demonstrates world's first 5G-ready network". Nokia. 
 103. ^ "Nokia carries out 5G connection using 5GTF standards". 15 February 2017. 
 104. ^ "Nokia and Xiaomi sign business cooperation and patent agreements". 5 July 2017. Retrieved 5 July 2017. 
 105. ^ "Nokia jumps from 335th to 188th place on Brand Finance list for 2017". 1 February 2018. 
 106. ^ Editorial, Reuters. "Nokia signs its first official 5G equipment deal with NTT DoCoMo". 
 107. ^ Tung, Liam. "Nokia's new ReefShark chipset aims to deliver big 5G performance boost - ZDNet". 
 108. ^ Scott, Bicheno, (29 January 2018). "Nokia uses its silicon secret sauce to make new ReefShark chipsets". 
 109. ^ "Nokia launches ReefShark chipsets that deliver massive performance gain in 5G networks - Nokia". Nokia. 
 110. ^ "Finnish government acquires stake in Nokia". TechRadar. Retrieved 2018-03-24. 
 111. ^ Auchard, Eric. "Nokia acquires U.S. software supplier SpaceTime Insight". U.S. Retrieved 2018-05-07. 
 112. ^ Kapanen, Ari (24 July 2007). "Ulkomaalaiset valtaavat pörssiyhtiöitä" (in Finnish). Taloussanomat. Retrieved 14 May 2008. 
 113. ^ "Nokia is no longer Finland's most valuable company". phonearena.com. 4 April 2012. 
 114. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2001). "The role of Nokia in the Finnish Economy" (PDF). ETLA (The Research Institute of the Finnish Economy). Archived from the original (PDF) on 24 October 2007. Retrieved 21 March 2009. 
 115. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2010). "NOKIA AND FINLAND IN A SEA OF CHANGE" (PDF). ETLA – Research Institute of the Finnish Economy. Archived from the original (PDF) on 25 April 2012. Retrieved 12 November 2011. 
 116. ^ "Trump team idea to nationalize 5G network to counter China is rejected". Reuters. 2018-01-29 – via Reuters. The rules for 5G networks are still being worked out by industry players. The work has been complicated by an effective ban in the United States on two of the largest firms, Chinese suppliers Huawei Technologies Co Ltd [HWT.UL] and ZTE Corp since a 2012 investigation over links to potential Chinese spying, something the companies have denied. 
 117. ^ "Nokia Siemens Networks Fact Sheet" (PDF). Nokia Siemens Networks. Archived from the original (PDF) on 18 July 2007. Retrieved 9 July 2007. 
 118. ^ "Structure". Nokia Corporation. 1 October 2009. Archived from the original on 8 October 2009. Retrieved 28 December 2009. 
 119. ^ "The Wave of the Future". Brand New: Opinions on Corporate and Brand Identity Work. UnderConsideration LLC. 25 March 2007. Retrieved 14 May 2008. 
  "Reviews – 2007 – Nokia Siemens Networks". Identityworks. 2007. Archived from the original on 6 August 2013. Retrieved 14 May 2008. 
 120. ^ Juhana Rossi (1 July 2013). "Nokia Pays $2.21 Billion for Siemens Stake in NSN". Wall Street Journal. Retrieved 18 December 2013. 
 121. ^ "Our businesses". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 122. ^ "Why invent with us?". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 123. ^ Tom Warren (18 November 2014). "Nokia's first device after Microsoft is an iPad mini clone that runs Android". The Verge. Retrieved 18 March 2015. 
 124. ^ "Nokia OZO | Discover | For the best VR production experience". Nokia. Retrieved 8 February 2017. [permanent dead link]
 125. ^ "Nokia OZO | Blog". Nokia. Retrieved 8 February 2017. 
 126. ^ "It's official: Nokia owns Withings". 
 127. ^ Reuters. "Head of Technologies unit to leave Nokia." 31 August 2016. Retrieved 2 September 2016.
 128. ^ "Brad Rodrigues, Interim President of Nokia Technologies". Nokia. Retrieved 22 May 2017. 
 129. ^ "The new President of Nokia Technologies is Gregory Lee, former CEO at Samsung". 
 130. ^ Natasha Lomas (29 January 2013). "Nokia Growth Partners Launches Third Fund Backed By $250M From Nokia, Expands In China". Tech Crunch. Retrieved 22 October 2014. 
 131. ^ "Nokia Growth Partners raises USD 350 million investment fund for investments in Internet of Things - Nokia". Nokia. 
 132. ^ "Nokia Venture Partners Becomes Bluerun Ventures; Announces 1st Closing Of $350 Million Fund - Nokia". Nokia. 
 133. ^ "Introducing NGP Capital". NGP Capital. Retrieved 2 December 2017. 
 134. ^ Duffy, Jim. "Is Nuage really key to Nokia?". 
 135. ^ "Nuage Networks Gets Some Love From Nokia". 
 136. ^ Scott, Bicheno, (10 May 2017). "Nokia's Nuage Networks scores Telefónica SD-WAN win". 
 137. ^ "Vodafone signs Nokia's Nuage Networks to boost SD-WAN efforts". 14 March 2017. 
 138. ^ "Nuage Networks to Contribute Technology for BT's future SD-WAN Services - Nuage Networks". 10 November 2016. 
 139. ^ "China Mobile Picks Nuage Networks SDN for Public Cloud". 
 140. ^ "Nuage Networks Wins SDN Deal with Large Chinese Enterprise". 
 141. ^ "Management Team - Nuage Networks". 
 142. ^ "Nokia's new Android smartphone has been unveiled". The Verge. Retrieved 2018-03-13. 
 143. ^ "Meet HMD Global, the Team Bringing Nokia Phones Back". NDTV Gadgets360.com. Retrieved 2018-03-13. 
 144. ^ a b "Nokia Group Leadership Team". Nokia Corporation. May 2015. Retrieved 1 April 2015. 
 145. ^ a b "Meet the Board". Nokia Corporation. 2015. Retrieved 1 April 2015. [permanent dead link]
 146. ^ "Audit Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Archived from the original (PDF) on 28 May 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 147. ^ "Personnel Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Archived from the original (PDF) on 28 May 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 148. ^ "Corporate Governance and Nomination Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2008. Archived from the original (PDF) on 28 May 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 149. ^ "Committees of the Board". Nokia Corporation. May 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 150. ^ Virkkunen, Johannes (29 September 2006). "New Finnish Companies Act designed to increase Finland's competitiveness" (PDF). LMR Attorneys Ltd. (Luostarinen Mettälä Räikkönen). Retrieved 14 May 2008. 
 151. ^ "Articles of Association of Nokia Corporation" (PDF). Nokia Corporation. Retrieved 26 June 2015. 
 152. ^ "Corporate Governance Guidelines at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2006. Archived from the original (PDF) on 28 May 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 153. ^ "Suomalaisten yritysten ylin johto" (in Finnish). Retrieved 20 March 2009. 
 154. ^ a b c "Nokia – Towards Telecommunications" (PDF). Nokia Corporation. August 2000. Archived from the original (PDF) on 10 July 2009. Retrieved 5 June 2008. 
 155. ^ "Nokia applies for delisting from the Frankfurt Stock Exchange". marketwired.com. 24 November 2011. Retrieved 24 November 2017. 
 156. ^ NOKIA. "Nokia announces settlement of its public exchange offer for Alcatel-Lucent securities, the registration of new shares and its inclusion in the CAC 40 index". Retrieved 1 June 2016. 
 157. ^ "Newsletter" (PDF). faculty.fuqua.duke.edu. 
 158. ^ a b "Nokia Way and values". Nokia Corporation. Archived from the original on 13 May 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 159. ^ "New Old Nokia Values". 25 September 2014. 
 160. ^ "Nokia House now has Microsoft Branding". UnleashThePhones. Archived from the original on 25 May 2014. 
 161. ^ "Contact". Nokia. 
 162. ^ "21 Logo Evolutions of the World's Well Known Logo Designs". BoredPanda. Retrieved 30 November 2015. 
 163. ^ Bonsdorff, Lars G. von (1965). Nokia Osakeyhtiö 1865-1965. Nokia Osakeyhtiö - Nokia Aktiebolag. 
 164. ^ "HS Archives" (in Finnish). Helsingin Sanomat. 1 June 2003. Retrieved 14 May 2008. 
 165. ^ "NOKIA |Connecting People 1992 Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 166. ^ "NOKIA |Connecting People new Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 167. ^ Cellan-Jones, Rory (22 June 2009). "Hi-tech helps Iranian monitoring". BBC News. Retrieved 14 July 2009. 
 168. ^ "Iran's Web Spying Aided By Western Technology". YaleGlobal Online. Retrieved 22 May 2017. 
 169. ^ Rhoads, Christopher; Chao, Loretta (22 June 2009). "Iran's Web Spying Aided By Western Technology". The Wall Street Journal. Dow Jones & Company, Inc. pp. A1. Retrieved 14 July 2009. 
 170. ^ Kamali Dehghan, Saeed (14 July 2009). "Iranian consumers boycott Nokia for 'collaboration'". The Guardian. London. Retrieved 27 July 2009. 
 171. ^ "Provision of Lawful Intercept capability in Iran" (Press release). Nokia Siemens Networks. 22 June 2009. Archived from the original on 25 June 2009. Retrieved 14 July 2009. 
 172. ^ Ozimek, John (6 March 2009). "'Lex Nokia' company snoop law passes in Finland". The Register. Retrieved 27 July 2009. 
 173. ^ "Nokia Denies Threat to Leave Finland". cellular-news. 1 February 2009. Retrieved 27 July 2009. 
 174. ^ Lex Nokian käytöstä ilmoitettiin ensimmäistä kertaa – Lex Nokia – Talous – Helsingin Sanomat
 175. ^ a b Virki, Tarmo (18 January 2010). "SCENARIOS-What lies ahead in Nokia vs Apple legal battle". Reuters. Retrieved 25 January 2010. 
 176. ^ "The war of the Smartphones: Nokia's new patent suit against Apple". Snartphone Reviews. 6 January 2010. Archived from the original on 9 July 2015. Retrieved 25 January 2010. 
 177. ^ "Nokia's Patent Settlement With Apple Won't Help Much". 14 June 2011. Retrieved 29 June 2011. 
 178. ^ Smith, Catharine (14 June 2011). "Apple Settles With Nokia in Patent Lawsuit". The Huffington Post. Retrieved 29 June 2011. 
 179. ^ ben-Aaron, Diana; Pohjanpalo, Kati (14 June 2011). "Nokia Wins Apple Patent-License Deal Cash, Settles Lawsuits". Bloomberg L.P. Retrieved 29 June 2011. 
 180. ^ "Income Tax department asks Nokia to pay Rs 13,000 crore". Economic Times. 31 January 2013. Retrieved 31 January 2013. 
  T. E. Raja Simhan (16 January 2013). "Nokia tax case: IT officials grill Price Waterhouse". Chennai: Business Line. Retrieved 31 January 2013. 
 181. ^ "Nokia suspected of flouting transfer pricing rules too". Business Line. Retrieved 31 January 2013. 

Further reading

Title Author Publisher Year Length ISBN
The Decline and Fall of Nokia David J. Cord Schildts & Söderströms April 2014 304 pp ISBN 978-951-52-3320-2
Ringtone: Exploring the Rise and Fall of Nokia in Mobile Phones Yves Doz and Keeley Wilson Oxford University Press November 2017 208 pp ISBN 978-0-19-877719-9
Winning Across Global Markets: How Nokia Creates Strategic Advantage in a Fast-Changing World Dan Steinbock Jossey-Bass / Wiley May 2010 304 pp ISBN 978-0-470-33966-4
Nokia: The Inside Story Martti Häikiö FT / Prentice Hall October 2002 256 pp ISBN 0-273-65983-9
Work Goes Mobile: Nokia's Lessons from the Leading Edge Michael Lattanzi, Antti Korhonen, Vishy Gopalakrishnan John Wiley & Sons January 2006 212 pp ISBN 0-470-02752-5
Mobile Usability: How Nokia Changed the Face of the Mobile Phone Christian Lindholm, Turkka Keinonen, Harri Kiljander McGraw-Hill Companies June 2003 301 pp ISBN 0-07-138514-2
Business The Nokia Way: Secrets of the World's Fastest Moving Company Trevor Merriden John Wiley & Sons February 2001 168 pp ISBN 1-84112-104-5
The Nokia Revolution: The Story of an Extraordinary Company That Transformed an Industry Dan Steinbock AMACOM Books April 2001 375 pp ISBN 0-8144-0636-X

External links