نوکیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
نوکیا
نوع شرکت عمومی محدود
نماد معاملاتی اوام‌اکسNOK1V
NYSENOK
صنعت تجهیزات مخابراتی
بنا نهاده تامپره، فنلاند (۱۸۶۵)
نوکیا، فنلاند (۱۸۷۱)
بنیانگذاران
دفتر مرکزی اسپو، اوسیما، فنلاند[۱]
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی
محصولات نوکیا ۷۲۵۰
خدمات خدمات نقشه و مکان‌یابی
خدمات پیام‌رسانی
نرم‌افزارهای رسانه دیجیتال
درآمد افزایش ۱۲٫۷۰ میلیارد یورو (۲۰۱۳)[۲]
سود ناخالص افزایش ۱٫۶۳ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
سود افزایش ۱٫۱۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع دارایی افزایش ۲۱٫۰۶ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
مجموع سهام افزایش ۸٫۶۷ میلیارد یورو (۲۰۱۴)[۲]
کارکنان ۶۱٫۶۵۶ (۲۰۱۴)[۳]
شرکت‌های وابسته نوکیا سولوشنز اند نتورکس
هیر نوکیا
نوکیا تکنولوژی
وب‌گاه Nokia

نوکیا (به انگلیسی: NOKIA) معروف به غول موبایل جهان و و بزرگترین نوآور و قدیمی‌ترین شرکت موبایل جهان است. شرکت تجهیزات مخابراتی فنلاندی و چندملیتی(هند و مجارستان و چین) است، که تمرکز اصلی آن بر تولید تجهیزات و زیرساخت‌های ارتباطات مخابراتی و نرم‌افزارهای نقشه و ناوبری معطوف می‌باشد. این شرکت از طریق شرکت تابعه نوکیا سولوشنز اند نتورکس در حوزه‌های تجهیزات پهنای باند شبکه‌های موبایل و خدمات مولتی‌مدیا نیز فعالیت می‌کند.

ریشه‌های تأسیس شرکت نوکیا به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد، که فردریک ایدستام با مشارکت لئو میشلن اقدام به راه‌اندازی شرکت نوکیا نمود. این شرکت در آغاز در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کرد، ولی در سال ۱۸۹۶ ایدستام بازنشسته شد و میشلن ریاست شرکت را در دست گرفت که در پی آن در سال ۱۸۹۸ نوکیا شروع به تولید لاستیک و تایر اتومبیل نمود.

از ۱۹۱۲ این شرکت وارد عرصه تولید تجهیزات خطوط تلفن، تلگراف و سیم‌کشی الکتریکی شد. بعدها وارد بازار مخابرات گردید. در سال ۱۹۸۸ بخش تولید تایر این شرکت تحت نام نوکیان تایرز تفکیک شد و در ۱۹۸۹ نیز بخش تولید کاغذ نوکیا نیز به شرکت اس‌سی‌آ واگذار گردید. این شرکت از ابتدای دهه ۱۹۹۰ فعالیت خود را تنها بر بازار مخابرات متمرکز نمود.

بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد.)

ساختمان دفتر مرکزی نوکیا در شهر اسپو، فنلاند قرار دارد. سهام شرکت نوکیا در بازار بورس نیویورک و بورس اوراق بهادار هلسینکی معامله می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ و با پایان حق انحصار مایکروسافت بر سر برند نوکیا ، شرکت نوکیا این بار با همکاری شرکت اچ ام دی گلوبال ( که یک شرکت تازه تاسیس فنلاندی است) دوباره به صنعت موبایل بازگشت . بدین صورت که وظیفه تولید و تحقیق و توسعه را شرکت اچ ام دی با برند نوکیا عهده دار خواهد بود

تاریخچه[ویرایش]

قبل از حوزه مخابرات[ویرایش]

چیزی که هم اکنون ما به عنوان نوکیا می‌شناسیم، در سال ۱۸۶۵ به عنوان یک شرکت تبدیل چوپ به ورقه‌های کاغذ توسط مهندس معدنی به نام فردریک ایدستام در شهرستان تامپره در جنوب غربی فنلاند و در دوران تسلط امپراطوری روسیه بر این کشور تأسیس شد. در سال ۱۸۶۸ ایدستام کارخانه دیگری (دومین) را در نزدیکی شهر نوکیا، فنلاند در ۱۵ کیلومتری غرب تامپره که منبع بهتری برای تولید نیروی برق‌آبی بود را ساخت.

این همان نامی است که این شرکت هم اکنون از آن استفاده می‌کند. شرکت نوکیا که در سال ۱۸۶۷ ساخته شد به چند بخش از جمله تولید محصولات کاغذی، دوچرخه و تایر اتومبیل، کفش، رایانه‌های شخصی، کابلهای ارتباطی، تلویزیون، لوازم برقی، باتری، آلومینیوم و.. تقسیم شد.

حوزه مخابرات[ویرایش]

زمینه ورود به نوکیا فعلی با تشکیل بخش الکترونیک در قسمت کابل‌ها در سال ۱۹۶۰ ایجاد شد. در سال ۱۹۶۷ این بخش به قسمت جداگانه تبدیل شد و شروع به تولید لوازم مخابرات کرد.

در سال ۱۹۷۰، نوکیا با ساختن نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ که یک سوئیچ دیجیتال تلفن بود، بیشتر در زمینه مخابرات درگیر شد.

در سال ۱۹۸۰ نوکیا یک سری از کامپیوترهای شخصی که میکرومیککو نام داشت، تولید کرد. گرچه قسمت رایانه‌های شخصی به شرکت ICL فروخته شد که این شرکت بعدها یک قسمتی از فوجیتسو شد.

ارتباط راه دور[ویرایش]

فعالیت‌های کارخانهٔ فنلاندی در زمینهٔ لاستیک در اوایل قرن بیستم تأسیس شد و با به کار گیری نوکیا و شاخه‌اش شروع به کار کرد. شرکت نوکیا در سال ۱۹۶۷ افتتاح شد. کمپانی جدید بخش‌های مختلفی داشت در یک زمان به تولیدات لاستیک دوچرخه و ماشین و کفش و کامپیوترهای شخصی و کابل‌های مخابراتی وتلویزیون، ماشین‌های تولید برق، خازن‌ها، آلومینیم و غیره داشت.

دوران مخابراتی[ویرایش]

پایه کارخانهٔ فعلی نوکیا بنا شد با ساخت بخش الکترونیکی و زیر بخش کابلی در دهه ۱۹۶۷ این بخش از بخش‌های دیگر جدا شد و شروع به تولید وسایل ارتباط از راه دور کرد.

نخستین تلفن همراه[ویرایش]

Mobira Cityman ۲۰۰ گوشی نوکیا مدل

نوکیا به عنوان تکنولوژی مخابراتی رادیویی موبایل ارتش و تجاری تولید شد. در دههٔ ۱۹۶۰ هنگامی که در سال ۱۹۶۴ نوکیا به صورت همزمان با salora oy به عنوان رادیوی VAF گسترش یافت و سپس در ۱۹۷۱ به عنوان گوشی ARP در سال ۱۹۷۹ با ادغام دو کمپانی منجر به تأسیس موبیرا اوی شد.

موبیرا شروع به گسترش موبایل برای شبکهٔ استاندارد NMT کرد و در دههٔ ۱۹۸۰ در سال ۱۹۸۲ اولین گوشی ماشین ابداع شد. نوکیا در سال ۱۹۶۴ صد درصد کارخانه را صاحب شد و شاخه ارتباط از راه دور کمپانی را به اسم نوکیا موبیرا اوی تغییر داد. موبیرا تاکمن در سال ۱۹۸۴ اولین گوشی‌های موبایل دنیا را صاحب شد در سال ۱۹۸۷ نوکیا یکی از گوشی‌های همراه اولیه دنیا را معرفی کرد موبیرا تاکمن ۹۰۰ زمانی که موبیرا سناتور در سال ۱۹۹۲ وزنی به اندازه ۹و۸ کیلوگرم داشت وتاکمن وزنی زیر ۵ کیلوگرم و موبیرا تاکمن وزنی زیر ۸۰۰ گرم همراه با باتری داشت. قیمت ان ۲۴۰۰۰ مارک فنلاند تقریباً معادل ۴۵۶۰ یورو است.

درگیری در جی‌اس‌ام[ویرایش]

تلفن همراه نوردیک اولین گوشی استاندارد تلفن دنیا به عنوان رومینگ بین‌المللی شناخته شد و تجارت ارزشمندی برای نوکیا، شرکت کردن نزدیک برای گسترش سیستم اصلی برای ارتباط موبایلی جی‌اس‌ام بود. این یک استاندارد دیجیتالی بود که به تلفن دنیا در دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل سال ۲۰۰۶ با بیش از ۲ بیلیون موبایل تلفن برکل دنیا چیره شد و حدود هشتاد درصد موبایل تولیدی ان در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا وجود داشت، اولین تلفن تجاری جی‌اس‌ام در سال ۱۹۹۱ در هلسینگ سینس در شبکه دنیا به وسیلهٔ نخست وزیر فنلاند هری هولکری با به کارگیری گوشی‌های دنیا به دست آمد.

مسایل شبکه[ویرایش]

گوشی نوکیا N95

در دههٔ ۱۹۷۰ نوکیا شامل صنعت ارتباط از راه دور با گسترش نوکیا دی‌ایکس۲۰۰ یک سوییچ دیجیتال برای ارتباط تلفنی شد در سال ۱۹۸۲ سوییچ دی‌ایکس۲۰۰ اولین سوییچ تلفن دیجیتال دنیا شد که کاربرد عملیاتی داشت دی‌ایکس۲۰۰ به عنوان اسب بارکش شبکهٔ دنیا شد ساختمان قابل انعطاف یا مناسب اندازهٔ قابل ساخت تا به تولیدات سوییچ‌های مختلفی گسترش یابد. برای دههٔ ۱۹۷۰ شبکهٔ نوکیا شبکهٔ تولید وسایل نوکیا مجزا شد به تلفن و، شرکتی که صاحب شرکت‌های مرجع و شرکت صاحب ایالت فنلاندی بود شریک‌هایش را به شرکت دنیا فروخت اسم آن به ارتباطات از راه دور دنیا تغییر یافت در دههٔ ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ سیستم پیام رسانی برای نیروی دفاع فنلاند را گسترش داد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

وسایل[ویرایش]

مدل‌های ۹۰۰۰, ۹۱۱۰, ۹۲۱۰ و ۹۵۰۰

تقسیم‌بندی وسایل در تلفن‌های موبایل اصلی ترکیب شده‌است با زیر بخش‌های مجزا سازنده به عنوان مالتی مدیا یا سری ان یا سری ایی به عنوان وسایل هسته‌ای کنترل شدهٔ تحقیق و توسعه به عنوان تکنولوژی پلتفرم نامیده می‌شود این تقسیم‌بندی یک عمومیت با صدای موبایل و داده در حول رنج و سعی از وسایل موبایل فراهم می‌کند با صدای زیاد گوشی‌ها و یا وسایل موبایل مصرف‌کننده و کلاس‌های سری و سری ایی بسیار گران‌قیمت وسایل براساس تکنولوژی سلولی در چهار سال اول ۲۰۰۶ نوکیا بیش از ۱۵ میلیون تلفن موبایل ام‌پی‌تری فروخت که این به این معنی است که نوکیا نه تنها فراهم کنندهٔ جهانی تلفن همراه است بلکه باور شده‌است که نوکیا اخیراً شرکت کوداک را در تولید دوربین و گرفتن بیشترین نقاط دنیا جلو زده‌است هم چنین نوکیا امروزه به عنوان فراهم کنندهٔ پلیرهای صوتی دیجیتال یا ام‌پی۳ هاو فروش وسایلی مانند آی‌پاد از شرکت اپل دارند در اواخر سال ۲۰۰۷ دنیا بیش از ۴۴۰ میلیون گوشی را که ۴۰ درصد گوشی‌های اصلی فروش تلفن را بود مدیریت کرد.

بازار[ویرایش]

سازمان دهی مصرف‌کننده‌ها و بازاریان نوکیا و همچنین فروش‌ها، بازاریابی و تولیدات کمپانی به وسیلهٔ آنسی وانجوکی هدایت می‌شود. هم اکنون نوکیاهای لومیا با سیستم عامل ویندوز فون وآشا با سیستم عامل نوکیا پلتفرم و گوشی‌های سری ایکس ا سیستم عامل اندروید و گوشی‌های سیمیانی نیز در ایران به فروش می‌رسد.

شبکهٔ ارتباطی نوکیاسولوشنز و نتورکس[ویرایش]

شبکهٔ ارتباطی نوکیا (عملاً شبکه نوکیا) فراهم می‌کند شبکهٔ زیر بنایی ارتباطات تلفن همراه و سکوهای خدمات ارتباطی را، به خوبی خدمات رسانی حرفه‌ای برای اپراتورها و تهیه کنندگان خدماتخدمات شرکت‌هایی همچون سونی و سامسونگ و اچ تی سی و حتی اپل نیز هست؛ و شبکه نسل ۳و ۴ ایران نیز به عهده این شرکت است.

شبکه‌ها در GSM, EDGE، 3G/WCDMA و شبکهٔ ارتباطی رادیو WIMAX، شبکهٔ مرکزی با افزایش در IP و توانایی دستیابی زیاد و خدمات متمرکز می‌شوند. در پایان سال ۲۰۰۵ شبکه ارتباطی نوکیا از ۱۵۰ خریدار شبکهٔ تلفن همراه در بیش از ۶۰ کشور داشت که سیستم خدمات رسانی اش به بیش از ۴۰۰ میلیون مشترک را به عهده داشت. در نوزده ژوین ۲۰۰۶ نوکیا و زیمنس اعلام کردند که تلفن همراه و تجارت تجهیزات دایمی تلفنشان را برای ایجاد بزرگترین شرکت‌های تجاری به نام شبکهٔ نوکیا زیمنس قرار است با هم ادغام شوند مارک شبکهٔ ارتباطی نوکیا زیمنس متعاقباً در ۳GSM World Congress در Barcelona در فوریه ۲۰۰۷ به کار گرفته شد.

سرویس‌ها[ویرایش]

این شرکت صاحب قوی‌ترین سرویس نقشه (here)که دارای ۴۸ ماهواره است و اخیراً سامسونگ نیز از این نقشه‌ها استفاده می‌کند دارای وسعت و دقت امکانات بیشتری نسبت به گوگل ماپس است نام این سرویس قبل از واگزاری به ماکروسافت ovi maps بوده. لانچری را برای اندروید ارایه داده که کارهای شما را زیر نطر می‌گیرد ومورد علاقه‌های شما را چه شماره باشد یا بازی یا برنامه و یا موارد اینترنتی. از و با نوشتن دستی حروف اول کلمات کار می‌کند که بسیار راحت تر از منوهای اندروید است وای لانچر z نام دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

سیستم عامل[ویرایش]

این شرکت سیستم عامل سیمبیان (سری ۶۰/۴۰/۹۰) را طی سالیان متمادی به کار گرفت که لقب پر استفاده‌ترین سیستم عامل همراه را به خود گرفت و پس از آن ویرایش آنا سیمبین و مایمو و میگو لینوکس را ارایه کرد که هوشمند بودند مایمو متن باز مورد استقبال کاربران قرار گرفت و بسیاری از توسعه دهندگان لینوکس و دبیان برای این سیستم عامل نرم‌افزار و بازی نوشتند از جمله محبوب‌ترین نرم‌افزارها می‌توان به wazap نسخه پیام رسان محبوب whats up اشاره کرد حتی کار به جایی رسید که کاربران موفق به اجرای بازی‌های web os و اندروید به وسیله نوعی امولاتور به نام apkenv روی مایمو شدند ولی میگو موفق به فروش گستره نشد خیلی‌ها دلیل این شکست را عدم پشتیبانی نرم‌افزاری نوکیا از این سیستم عامل می‌دانند. پس از آن نوکیا سیستم عامل ویندوز رادر پیش گرفت که خیلی موفق نبود و دیگر از آن سیستم عامل اندروید را نیز استفاده می‌کند.

دوربین[ویرایش]

شرکت‌های سامسونگ / سونی (سونی اریکسون)/ موتورولا / و… همگی دوربین‌های موبایل خود را از نوکیا می‌خرند. در واقع نوکیا صاحب امتیاز بزرگترین شرکت‌های تولید دوربین و قطعه آنتن موبایل و صاحب امتیاز تکنولوژی pure viwe که بهترین کیفیت دوربین تلفن همراه است که استفاده آن را با گوشی‌هایی با دوربین۴۱ مگا پیکسلی با ۸ لنز مجزا دیده‌ایم.

نظارت و کنترل شرکت[ویرایش]

کنترل و نظارت نوکیا در یک مجمع عمومی و گروه اجرایی هییت مدیره تحت نظارت هییت مدیره، تقسیم‌بندی شده‌است رئیس و سایر اعضای گروه اجرایی هییت مدیره توسط هییت مدیره گماشته می‌شود تنها مدیر گروه اجرایی هییت مدیره می‌توانند به گروه اجرایی هییت مدیره و خود هییت مدیره متعلق باشد. ًکمیسیون هییت مدیره‌ها شامل کمیتهٔ بازرسی، کمیتهٔ پرسنلی و نظارت بر شرکت و کمیسیون انتخابی می‌شود.

خریداری توسط مایکروسافت[ویرایش]

در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۱۲ شهریور ۱۳۹۲) نوکیا و مایکروسافت اعلام کردند که بخش تولید تلفن‌های همراه نوکیا، به ارزش ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو به مایکروسافت واگذار خواهد شد. این خبر، فوراً به افزایش ۴۵ درصدی در ارزش سهام نوکیا در بورس هلسینکی انجامید.
با موافقت سهام‌داران، این معامله در آوریل ۲۰۱۴ نهایی شد و بخش موبایل نوکیا به مایکروسافت منتقل شد (بخش تولید تلفن همراه نوکیا در نهایت در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷٫۱۷ میلیارد دلار توسط مایکروسافت خریداری شد. (حق استفاده از نام تجاری نوکیا به مدت ۱۰ سال برای تلفن‌های همراه و نه تبلت به مایکروسافت واگذار شد)). بدین ترتیب تولید گوشی‌های نوکیا با نام نوکیا میکرو سافت موبایل تولید می‌شوند (به مدت ۱۰ سال). نوکیا اعلام کرده از این پس بر خدمات نرم‌افزاری، نقشه‌کشی، شبکه‌سازی و پیشبرد فناوری و ساخت تبلت‌ها درجه ۱ متمرکز خواهد شد.

بازگشت به اندروید[ویرایش]

نوکیا به طور مخفیانه از مایکروسافت خانواده x را روانه بازار کرد که با سخت‌افزاری متوسط به بالا و ظاهری بسیار زیبا. سیستم عامل اندروید و رابط کاربری شبیه ویندوز موبایل با قیمتی نسبتاً کم روانه بازار کرد و آخرین محصول این خانواده نوکیا x2 dual simاست که بازخورد خوبی را داده است. Nokia x2 dual sim از نسخه ۴٫۳ اندروید پشتیبانی می‌کند. علاوه بر خانواده ایکس این شرکت تبلت N1 را روانه بازار کرد. این شرکت در دقیقه اول معرفی ۲۰۰۰۰ تبلت N1 را فروخت.

تصاحب آلکاتل-لوسنت[ویرایش]

بعد از کش و قوس‌های بسیار، در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۵ نوکیا تأیید کرد که کمپانی آلکاتل-لوسنت را به ارزش ۱۶٫۶ بیلیون دلار خریداری کرده است و اکنون شرکت‌های ادغامی نوکیا + آلکاتل-لوسنت، متشکل از ۴۰۰۰۰ کارمند در ایالات متحده و فرانسه گامی بلند به سوی دستیابی به جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی و شبکه ایی، برداشته است و قطعاً نقش بزرگی در خدمات ارتباطی ۵G، شبکه‌های تعریف شدهٔ نرم‌افزاری، عکس برداری و … ایفا خواهد کرد.

آلکاتل-لوسنت یکی از شرکت‌های ارائه خدمات بیسیم است و نبایستی با شرکت چینی تولید کنندهٔ تلفن اشتباه گرفته شود.

یکی از موارد دیگری که نوکیا بر روی آن تمرکز کرده و به دنبال سرمایه‌گذاری کلان روی آن می‌باشد، مجموعهٔ نرم‌افزارهای مسیر یابی HERE است. با اعلام این موضع، نوکیا گزینه‌های پیش رو را برای سرمایه‌گذاری روی مجموعهٔ پیشتاز خود در زمینهٔ مسیریابی بررسی می‌کند. به گفتهٔ یکی از بالا رده‌های نوکیا، اکنون بهترین موقعیت برای سرمایه‌گذاری روی HERE با توجه به وضعیت تغییر یافتهٔ کمپانی است. نوکیا اعلام کرده مراحل نهایی این تغییرات در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۶ اجرایی می‌شود. هم‌چنین در ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ مدیر عامل نوکیا تأیید کرداین کمپانی به بازار گوشی‌های هوشمند بر می‌گردد

خریداری توسط اچ‌ام‌دی[ویرایش]

پس از شکست‌های پیاپی مایکروسافت در رقابت با سایر تولیدکنندگان گوشی هوشمند، با اعلام رسمی این شرکت، تمام جزئیات مربوط به حق استفاده از نام نوکیا تا سال ۲۰۲۷ برای گوشی‌های هوشمند و تبلت به شرکت اچ‌ام‌دی واگذار شد. بر اساس این توافق، نوکیا حق امتیاز خودش از فروش هر گوشی و یا تبلت برند نوکیا را از شرکت اچ‌دی‌ام دریافت خواهد کرد که هر دو نام تجاری و حقوق مالکیت معنوی را پوشش می‌دهد.[۴] شرکت نوکیا، هیچ سهامی در این شرکت ندارد و تنها یک نماینده در هیئت مدیره این شرکت خواهد داشت. از سوی دیگر شرکت FIH Mobile که از زیر مجموعه‌های شرکت Foxconn به شمار می‌رود، وظیفه تولید تلفن‌های همراه ساده نوکیا را همچنان برعهده خواهد داشت.[۵]

جستاری‌های وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • www.company.nokia.com
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Nokia»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۵ اکتبر ۲۰۰۷).

پیوند به بیرون[ویرایش]

This article is about the telecommunications company. For the mobile phone manufacturing division that was once owned by Nokia, see Microsoft Mobile. For the company that develops mobile devices under the "Nokia" brand name, see HMD Global. For other uses, see Nokia (disambiguation).
Nokia Corporation
Traded as
Industry
Founded
Founders
Headquarters Espoo, Uusimaa, Finland
Area served
Worldwide
Key people
Products List of Nokia products
Revenue
 • Increase 23.61 billion (2016)
 • €12.499 billion (2015)
 • Decrease €-1.1 billion (2016)
 • €1.697 billion (2015)
Profit
 • Decrease €-912 million (2016)
 • €1.194 billion (2015)
Total assets
 • Increase €44.90 billion (2016)
 • €20.926 billion (2015)
Total equity
 • Increase €20.975 billion (2016)
 • €10.523 billion (2015)
Number of employees
 • Decrease 101,787 (2016)
 • 114,256 (2015)
Divisions
Subsidiaries
Website www.nokia.com
Footnotes / references
[1] [2]

Nokia Corporation[3] (Finnish: Nokia Oyj, Finnish pronunciation: [ˈnokiɑ], UK /ˈnɒkiə/, US /ˈnkiə/), stylised as NOKIA, is a Finnish multinational communications and information technology company, founded in 1865. Nokia is headquartered in Espoo, Uusimaa, in the greater Helsinki metropolitan area.[1] In 2014, Nokia employed 61,656 people across 120 countries, did business in more than 150 countries and reported annual revenues of around €12.73 billion.[2] Nokia is a public limited company listed on the Helsinki Stock Exchange and New York Stock Exchange.[4] It is the world's 274th-largest company measured by 2013 revenues according to the Fortune Global 500 and is a component of the Euro Stoxx 50 stock market index.[5][6]

The company has had various industries in its 151-year history. It was founded as a pulp mill, and now focuses on large-scale telecommunications infrastructures, and technology development and licensing.[7] Nokia is also a major contributor to the mobile telephony industry, having assisted in development of the GSM and LTE standards, and was, for a period, the largest vendor of mobile phones in the world. Nokia's dominance also extended into the smartphone industry through its Symbian platform, but was eventually overshadowed by competitors. Nokia eventually entered into a pact with Microsoft in 2011 to exclusively use Microsoft's Windows Phone platform on future smartphones. Its mobile phone business was eventually bought by Microsoft in an overall deal totaling $7.17 billion.[8][9] Stephen Elop, Nokia's former CEO, and several other executives joined the new Microsoft Mobile subsidiary of Microsoft as part of the deal, which was completed on 25 April 2014.[10]

After the sale of its mobile phone business, Nokia began to focus more extensively on its telecommunications infrastructure business, marked by the divestiture of its Here Maps division, its foray in virtual reality, and the acquisitions of French telecommunications company Alcatel-Lucent and digital health maker Withings in 2016,[11][12] whilst the Nokia name will return to the mobile phone market through HMD Global.

History

Main article: History of Nokia

1865–1967

Rolls of toilet paper produced by Nokia in the 1960s, Museum Centre Vapriikki, Tampere

Nokia has a long history, dating back to 1865 when Fredrik Idestam, a mining engineer, established a pulp mill near the town of Tampere, Finland (then in the Russian Empire). A second pulp mill was opened in 1868 near the nearby town of Nokia. In 1871, Idestam, together with friend Leo Mechelin, formed a shared company and called it Nokia, after the site of the second pulp mill. For the next 90 years, Nokia was a forest products and power industry company, with activities such as electricity generation.

In 1922, Nokia entered into a partnership with Finnish Cable Works (Suomen Kaapelitehdas, formed in 1917) and Finnish Rubber Works (Suomen Gummitehdas, formed in 1898). Finnish Cable Works manufactured telephone and electrical cables, whereas Finnish Rubber Works made galoshes and other rubber products. Nokia made respirators for both civilian and military use, from the 1930s well into the early 1990s.[13]

1967–1990

In 1967, the three companies Nokia Aktiebolag (Nokia Company), Suomen Kaapelitehdas and Suomen Kumitehdas (by then renamed from Suomen Gummitehdas) merged and created the new Nokia Corporation, the current form of the modern communications company. Nokia Corporation now boasted many industries including rubber, forestry, cable, electricity and electronics. In the 1970s, the newly formed conglomerate started entering the networking and radio industry. Nokia also started making military equipment for Finland's defence forces (Puolustusvoimat), such as the Sanomalaite M/90 communicator in 1983, and the M61 gas mask from the 1960s. The company was also making professional mobile radios, telephone switches, capacitors, chemicals and personal computers under the name MikroMikko (by the Nokia Data division) from 1981 to 1991, the predecessor of Fujitsu Siemens. In 1979, Nokia went into a joint venture with television maker Salora, to create Mobira, which would lay out the foundation of Nokia's future mobile phone division. In 1981, Mobira launched the Nordic Mobile Telephone (NMT) service, the world's first international cellular network and the first to allow international roaming. Then in 1982, Mobira launched the Mobira Senator (Talkman) car phone, which can be considered as Nokia's first mobile phone. At that time, though, Nokia had no interest at all in mobile phones and the executive board considered mobile telephones as "James Bond"-gadgets. It is only due to the Salo, Finland-based Salora-Mobira that the idea was pushed through.

In 1987, Finnish Cable Works discontinued production of cables at its Helsinki factory, effectively ending the sub-company. Nokian Tyres (Nokian Renkaat), a tyre producer that was originally formed as a division of Finnish Rubber Works in 1932, split away from Nokia Corporation in 1988. Two years later in 1990, Finnish Rubber Works followed suit. This allowed Nokia Corporation to solely focus on communications. Jorma Ollila became CEO in 1992.

ITT-Nokia television with an ITT-Nokia VHS. (ITT-SEL).

1990–2009

Mobira Cityman 450, 1985
A Nokia 9000 Communicator (1996) next to a Nokia E7 Communicator (2011)

Nokia's first fully portable mobile phone (after the Mobira Senator car phone of 1982) was the Mobira Cityman 900 in 1987. Nokia assisted in the development of the GSM mobile standard in the 1980s, and developed the first GSM network with Siemens (predecessor of Nokia Siemens Network). The world's first GSM call was made by Finnish prime minister Harri Holkeri on 1 July 1991 using Nokia equipment, on the 900 MHz band network built by Nokia and operated by Radiolinja. In November 1992 the Nokia 1011 was the first commercially available mobile phone. In 1998 Nokia overtook Motorola and became the best-selling mobile phone brand.

Until the new millennium, Nokia had a few remaining industries other than the core mobile phones, such as CRT displays for PCs (until 2000, acquired by ViewSonic), DSL modems, digital and analog set-top boxes, PC equipment and cards, and televisions. Most of these were gradually ended in the 2000s.

Nokia's mobile phones were incredibly successful in Europe, Africa, Asia and Oceania. Nokia were also one of the pioneers of mobile gaming, due to the popularity of Snake, which was pre-loaded on many products. The 3310 is one of the company's most well-known products, and is noted today for its toughness. Nokia created the best-selling mobile phone of all time, the Nokia 1100 in 2003.

Nokia's first camera phone was the 7650, and its successor 3600/3650 was the first camera phone in the North American market. The company would go on to become a successful camera phone maker: the N93 in 2006 had an advanced camera with a twistable design that could switch between clamshell and a camcorder-like position; the N95 had a high-resolution 5-megapixel flash camera; N82 featured a xenon flash; N8 had a high resolution 12-megapixel sensor; the 808 PureView had a 41-megapixel sensor; the Lumia 920 implemented advanced PureView technologies. Nokia's first imaging patent was filed back in 1994, which they revealed in 2013.

In 2003, Nokia had an attempt to break into the portable gaming market by releasing the N-Gage. The device however was a failure, and failed to challenge dominant Nintendo.

Nokia's Symbian S60-based high-end phones and smartphones achieved popularity in the mid- to late-2000s. For many years the smartphone platform was leading in Europe and Asia (but lagged behind Windows Mobile, Palm OS and BlackBerry in North America).[14][15] One notable successful device was the highly advanced N95, another was the metallic E71 in 2008.


2010–2014

In September 2010, it was announced that Stephen Elop would take Nokia's CEO position, replacing Olli-Pekka Kallasvuo, and becoming the first non-Finnish director in Nokia's history. On 11 March 2011 Nokia announced that it had paid Elop a $6 million signing bonus, "compensation for lost income from his prior employer," on top of his $1.4 million annual salary.[16] This was a turning point, since Elop has previously been a Microsoft employee with the Business Division. It later became clear that Microsoft was calling the shots at Nokia in order to push forward its Windows Phone offering.

By that time competition heated up, and the Symbian platform that Nokia were using was quickly becoming outdated and difficult for developers after the advent of iPhone OS and Android. To counter this, Nokia had started to develop a successor, MeeGo, in 2010. However, in February 2011 scrapped MeeGo and announce what at the moment was called a partnership with Microsoft to use Windows Phone as its primary operating system, and relegate Symbian to a lower position. Although the MeeGo-based N9 was met with a highly positive reception in 2011, Nokia, apparently pressured by Microsoft, had already decided to let MeeGo go and solely focus on its Microsoft partnership. After the announcement of the Microsoft deal, Nokia's market share deteriorated because operators didn't want to purchase Symbian devices when they realized Nokia's focus and attention would be elsewhere.[17] Nokia's first Windows Phone flagship was the Lumia 800, which arrived in November 2011. The falling sales in 2011, which were not being improved too much with the Lumia line in 2012, led to consecutive quarters of huge losses. By mid-2012, with the company's stock price falling below $2, Nokia almost became bankrupt.[18][19]

The Lumia 920 was announced in September 2012, which was seen by the press as the first high-end Windows Phone that could challenge rivals, due to its advanced feature set. Meanwhile, the company was making gains in developing countries with its Asha range. Although Nokia's smartphone market share recovered in 2013, it was still not enough to improve the dire financial situation. The company had already been undergoing huge losses for two years, and in September 2013 announced the sale of its mobile and devices division to Microsoft. The sale was positive for Nokia to stop further disastrous financial figures, and was also good for Microsoft's CEO Steve Ballmer, who wanted Microsoft to produce more hardware and turn it into a 'devices and services' company. The sale was completed in April 2014, with Microsoft Mobile becoming the successor to Nokia's mobile devices division.

Meanwhile, Nokia purchased Siemens' stake in the Nokia Siemens Networks joint venture in July 2013 for $2.2 billion, turning it into a wholly owned subsidiary called Nokia Solutions and Networks,[20] until being rebranded as simply Nokia Networks shortly after.[21] During Nokia's difficult period, it was its profitable networking division with Siemens where much of the income came, thus the purchase proved to be positive particularly after the sale of its mobile devices unit.[22]

2014–present

After the sale of its mobile devices division, Nokia started to focus on its profitable network equipment division, Nokia Networks.[23]

In October 2014, Nokia and China Mobile signed a $970 million framework deal for delivery between 2014 and 2015.[24]

On 17 November 2014, Nokia Technologies head Ramzi Haidamus disclosed that the company planned to re-enter the consumer electronics business as an original design manufacturer—licensing in-house hardware designs and technologies to third-party manufacturers. Haidamus stated that the Nokia brand was "valuable" but "is diminishing in value, and that's why it is important that we reverse that trend very quickly, imminently."[25] The next day, Nokia unveiled the N1, an Android tablet manufactured by Foxconn, as its first product following the Microsoft sale.[26] Haidamus emphasized that devices released under these licensing agreements would be held to high standards in production quality, and would "look and feel just like Nokia built it."[7] Nokia CEO Rajeev Suri has stated that the company plans to re-enter the mobile phone business in this manner in 2016, following the expiration of its non-compete clause with Microsoft.[27]

According to Robert Morlino, the spokesman of Nokia Technologies, Nokia will most probably follow the brand-licensing model for its revival as the company is not in the position of making and selling mobile phones on its own due to the selling of its mobile phone division to Microsoft.[28] Nokia is taking massive steps for this comeback, evident through its hiring of software experts, testing of new products, and seeking of sales partners.[29] On 14 July 2015, CEO Rajeev Suri confirmed that the company will make a return to the mobile phones market in 2016.[30]

On 28 July 2015, Nokia announced OZO, a 360-degrees virtual reality camera, with eight 2K optical image sensors. The division behind the product, Nokia Technologies, said that OZO will be the most advanced VR filmmaking platform.[31] Nokia's press release stated that OZO would be "the first in a planned portfolio of digital media solutions", so more technologic products are expected in the future.[32] The OZO was fully unveiled on 30 November in Los Angeles. The OZO will retail for $60,000 and is designed for professional use.[33]

Nokia office building in North America (originally Alcatel-Lucent's office before the acquisition).

On 14 April 2015, Nokia confirmed that it was in talks with the French telecommunications equipment company Alcatel-Lucent regarding a potential merger.[34] The next day, Nokia officially announced that it had agreed to purchase Alcatel-Lucent for €15.6 billion in an all-stock deal.[35] The acquisition aimed to create a stronger competitor to the rival firms Ericsson and Huawei, whom Nokia and Alcatel-Lucent had surpassed in terms of total combined revenue in 2014. Nokia shareholders hold 66.5% of the new combined company, while Alcatel-Lucent shareholders hold 33.5%. The Bell Labs division will be maintained, but the Alcatel-Lucent brand was to be replaced by Nokia.[35][36] As of October 2015, following approval of the deal by China's Ministry of Commerce, the merger awaits approval by French regulators.[37] Despite the initial intents of selling the submarine cable division separately, Alcatel-Lucent later declared that it would not sell this strategic business unit separately.[38] CEO Rajeev Suri felt that the purchase would give Nokia a strategic advantage in the development of 5G wireless technologies.[39][40] The merger closed on 14 January 2016.[41]

On 3 August 2015, Nokia announced that it had reached a deal to sell its Here digital maps division to a consortium of BMW, Daimler AG and Volkswagen Group for €2.8 billion.[42] The deal closed on 3 December 2015.[43]

On 26 April 2016, Nokia announced its intent to acquire connected health device maker Withings for US$191 million. The company was integrated into a new Digital Health unit of Nokia Technologies.[44][45]

On 18 May 2016, Microsoft announced the sale of the Nokia-branded featurephone division to FIH Mobile, a division of Foxconn, and HMD Global, a new company in Finland.[46] The two will be working together, along with Nokia Technologies, to create Nokia-branded devices.[47] The deal is expected to close in June 2016. Nokia will be providing brand and patent licensing to HMD, and will take a seat on the board of directors of the company, as well as set requirements.[48] Devices are set to be released in 2017. On 8 January 2017, HMD announced their first Android smartphone, Nokia 6. HMD is also expected to launch 6-7 phones by the end year 2017. [49]

On February 27, 2017, Nokia announced to relaunch an updated version of the Nokia 3310 model at the Mobile World Congress in Barcelona.[50]

Operations

Nokia is a public limited-liability company listed on the Helsinki and New York stock exchanges.[4] Nokia played a very large role in the economy of Finland.[51][52] It is an important employer in Finland and works with multiple local partners and subcontractors.[53] Nokia contributed 1.6% to Finland's GDP, and accounted for about 16% of Finland's exports in 2006.[54]

Nokia comprises four business groups.

Nokia Networks

Nokia Networks used to be known as Nokia Siemens Networks (NSN) and Nokia Solutions and Networks (NSN), and is a multinational data networking and telecommunications equipment company headquartered in Espoo, Finland. It is the world's fourth-largest telecoms equipment manufacturer measured by 2011 revenues (after Ericsson, Huawei and Alcatel-Lucent).[55] It has operations in around 150 countries.[56]

The NSN brand identity was launched at the 3GSM World Congress in Barcelona in February 2007 as a joint venture between Nokia (50.1%) and Siemens (49.9%), but is now a wholly owned subsidiary of Nokia.[57] It provides wireless and fixed network infrastructure, communications and networks service platforms, as well as professional services to operators and service providers.[58] It focuses on GSM, EDGE, 3G/W-CDMA, LTE and WiMAX radio access networks; core networks with increasing IP and multiaccess capabilities and services.

In July 2013, Nokia bought back all shares in Nokia Siemens Networks for a sum of US$2.21 billion and renamed it to Nokia Networks.[59]

Nokia Technologies

Nokia Technologies is a division of Nokia that develops and licenses technology and the Nokia brand.[60]

Nokia Technologies consists of a development team in the fields of imaging, sensing, wireless connectivity, power management and materials, and other areas such as the IP licensing program. It consists of three labs: Radio Systems Lab, in areas of radio access, wireless local connectivity, and radio implementation; Media Technologies Lab, in areas of multimedia and interaction and Sensor and Material Technologies Lab, in areas of advanced sensing solutions, interaction methods, nanotechnologies and quantum technologies. Nokia Technologies also provides public participation in its development through the Invent with Nokia program.[61]

In November 2014, Nokia Technologies launched their first product, the Nokia N1 Android 5.0 tablet computer manufactured by Foxconn.[62]

In July 2015, Nokia Technologies introduced a VR camera called OZO, designed for professional content creators and developed in Tampere, Finland. With its 8 synchronized shutter sensors and 8 microphones, the product can capture stereoscopic 3D video and spatial audio.[63][64]

From May 2016, Nokia Technologies' research and development team acts as the base for future Nokia-branded devices created by HMD global.

On 31 May 2016, the Digital Health unit was founded. It is led by Cédric Hutchings, former CEO of Withings which Nokia acquired.[65]

On 31 August 2016, Ramzi Haidamus announced he would be stepping down from his position as president of Nokia Technologies. Brad Rodrigues, currently head of strategy and business development, will assume the role of acting president.[66]

Alcatel-Lucent

Nokia bought a share of 80% of Alcatel-Lucent, and took over the management control of the company.

Nokia Bell Labs

Bell Laboratories became a subsidiary of Nokia Corporation after the takeover of Alcatel-Lucent. It was subsequently renamed Nokia Bell Labs.

Corporate affairs

Nokia confirmed their comeback into smartphone business through the brand licensing route. This way, Nokia will do the designing and a third party company called HMD takes care of the manufacturing. More about it here. Nokia's return to smartphone business

Corporate governance

The control and management of Nokia is divided among the shareholders at a general meeting and the Nokia Leadership Team (left),[67] under the direction of the board of directors (right).[68] The chairman and the rest of the Nokia Leadership Team members are appointed by the board of directors. Only the Chairman of the Nokia Leadership Team can belong to both the board of directors and the Nokia Leadership Team. The board of directors' committees consist of the Audit Committee,[69] the Personnel Committee[70] and the Corporate Governance and Nomination Committee.[71][72]

The operations of the company are managed within the framework set by the Finnish Companies Act,[73] Nokia's Articles of Association[3] and Corporate Governance Guidelines,[74] and related board of directors adopted charters.

Nokia Leadership Team[67]
Rajeev Suri (Chairman), b. 1967
President and CEO since 1 May 2014
Joined Nokia in 1995

Samih Elhage
Executive Vice President and Chief Financial and Operating Officer of Nokia Networks
Joined Nokia Networks 2012
Ramzi Haidamus, b.
President of Nokia Technologies
Joined Nokia in 2014
Timo Ihamuotila, b. 1966
Executive Vice President and Group Chief Financial Officer
With Nokia 1993–1996, rejoined 1999, Nokia Leadership Team member since 2007
Board of directors[68]
Risto Siilasmaa (Chairman), b. 1966
Board member since 2008, Chairman of the board of directors since 3 May 2012
Chairman of the Corporate Governance and Nomination Committee
Founder and Chairman of F-Secure Corporation
Jouko Karvinen (fi) (Vice chairman), b. 1957
Board member since 3 May 2011, Chairman of the Audit Committee, Member of the Corporate Governance and Nomination Committee
CEO of Stora Enso Oyj
Vivek Badrinath, b. 1969

Deputy Chief Executive Officer, Accor Group
Bruce Brown, b. 1958
Board member since 3 May 2012, Member of the Personnel Committee
Chief Technology Officer of Procter & Gamble
Elizabeth Doherty, b. 1957
Board member since May 2013
independent director
Elizabeth Nelson, b. 1960
Board member since 3 May 2012, Member of the Audit Committee
Independent Corporate Advisor
Kari Stadigh, b. 1955
Board member since 3 May 2011, Member of the Personnel Committee
Group CEO and President of Sampo plc

Former corporate officers

Chief executive officers Chairmen of the board of directors[75]
Björn Westerlund 1967–1977   Lauri J. Kivekäs 1967–1977  Simo Vuorilehto 1988–1990
Kari Kairamo 1977–1988 Björn Westerlund  1977–1979 Mika Tiivola 1990–1992
Simo Vuorilehto 1988–1992 Mika Tiivola 1979–1986 Casimir Ehrnrooth  1992–1999
Jorma Ollila 1992–2006 Kari Kairamo 1986–1988 Jorma Ollila 1999–2012
Olli-Pekka Kallasvuo  2006–2010
Stephen Elop  2010–2014

Stock

Nokia is a public limited liability company and is the oldest company listed under the same name on the Helsinki Stock Exchange, beginning in 1915.[76] Nokia has had a secondary listing on the New York Stock Exchange since 1994.[4][76] Nokia shares were delisted from the London Stock Exchange in 2003, the Paris Stock Exchange in 2004, the Stockholm Stock Exchange in 2007 and the Frankfurt Stock Exchange in 2012.[77] Due to the acquisition of Alcatel-Lucent in 2015, Nokia listed its shares again on the Paris Stock Exchange and was included in the CAC 40 index on 6 January 2016.[78]

In 2007, Nokia had a market capitalisation of €110 billion; by 17 July 2012 this had fallen to €6.28 billion; by 23 February 2015, the market cap had increased to €26.07 billion.

Corporate culture

Nokia's official corporate culture manifesto, The Nokia Way, emphasises the speed and flexibility of decision-making in a flat, networked organization.[79]

The official business language of Nokia is English. All documentation is written in English, and is used in official intra-company spoken communication and e-mail.

In May 2007, Nokia redefined its values after initiating a series of discussions worldwide as to what the new values of the company should be. Based on the employee suggestions, the new values were defined as: Engaging You, Achieving Together, Passion for Innovation and Very Human.[79]

In August 2014, Nokia redefined its values after the sale of its Devices business. The new values were defined with the key words Respect, Achievement, Renewal and Challenge.

Headquarters

The Nokia House (now Microsoft Talo) was Nokia's head office up until April 2014. The building is located by the Gulf of Finland in Keilaniemi, Espoo, and was constructed between 1995 and 1997. It was the workplace of more than 1,000 Nokia employees.[76]

The Nokia House was the head office building of Nokia Corporation, located in Keilaniemi, Espoo, just outside Helsinki, the capital of Finland. The two southernmost parts of the building were built in the early 1990s and the third, northernmost part was built in 2000. Around 5000 employees work in the premises.

In December 2012, Nokia announced that it had sold its head office building to Finland-based Exilion for €170 million and was leasing it back on a long term basis.[80]

The building was sold to Microsoft as part of the sale of the mobile phone business in April 2014. The building was renamed to Microsoft Talo.[81]

After the sale, Nokia has its headquarters in Karaportti, Espoo, Finland.[82]

Logos

Controversies

NSN's provision of intercept capability to Iran

In 2008, Nokia Siemens Networks, a joint venture between Nokia and Siemens AG, reportedly provided Iran's monopoly telecom company with technology that allowed it to intercept the Internet communications of its citizens.[88] The technology reportedly allowed Iran to use deep packet inspection to read and even change the content of everything from "e-mails and Internet phone calls to images and messages on social-networking sites such as Facebook and Twitter". The technology "enables authorities to not only block communication but to monitor it to gather information about individuals, as well as alter it for disinformation purposes,".

During the post-election protests in Iran in June 2009, Iran's Internet access was reported to have slowed to less than a tenth of its normal speeds, and experts suspected this was due to the use of the interception technology.[89]

In July 2009, Nokia began to experience a boycott of their products and services in Iran. The boycott was led by consumers sympathetic to the post-election protest movement and targeted at those companies deemed to be collaborating with the regime. Demand for handsets fell and users began shunning SMS messaging.[90]

The joint venture company, Nokia Siemens Networks, asserted in a press release that it provided Iran only with a 'lawful intercept capability' "solely for monitoring of local voice calls". "Nokia Siemens Networks has not provided any deep packet inspection, web censorship or Internet filtering capability to Iran," it said.[91]

Lex Nokia

In 2009, Nokia heavily supported a law in Finland that allows companies to monitor their employees' electronic communications in cases of suspected information leaking.[92] Contrary to rumors, Nokia denied that the company would have considered moving its head office out of Finland if laws on electronic surveillance were not changed.[93] The Finnish media dubbed the law Lex Nokia because it was implemented as a result of Nokia's pressure.

The law was enacted, but with strict requirements for implementation of its provisions. Until February 2013, no company had used its provisions. On 25 February the Office of Data Protection Ombudsman confirmed that city of Hämeenlinna had recently given the required notice.[94]

Nokia–Apple patent dispute

In October 2009, Nokia filed a lawsuit against Apple Inc. in the U.S. District Court of Delaware claiming that Apple infringed on 10 of its patents related to wireless communication including data transfer.[95] Apple was quick to respond with a countersuit filed in December 2009 accusing Nokia of 11 patent infringements. Apple's General Counsel, Bruce Sewell went a step further by stating, "Other companies must compete with us by inventing their own technologies, not just by stealing ours." This resulted in an ugly spat between the two telecom majors with Nokia filing another suit, this time with the U.S. International Trade Commission (ITC), alleging Apple of infringing its patents in "virtually all of its mobile phones, portable music players and computers."[96] Nokia went on to ask the court to ban all U.S. imports of the Apple products including the iPhone, Mac and the iPod. Apple countersued by filing a complaint with the ITC in January 2010.[95]

In June 2011, Apple settled with Nokia and agreed to an estimated one time payment of $600 million and royalties to Nokia.[97] The two companies also agreed on a cross-licensing patents for some of their patented technologies.[98][99]

Alleged tax evasion in India

Nokia's Indian subsidiary has been charged with non-payment of TDS and transgressing transfer pricing norms in India.[100] The unpaid TDS of 30 billion, accrued during a course of six years, was due to royalty paid by the Indian subsidiary to its parent company.[101]

See also

 • History of Nokia
 • Jolla – a company started by former Nokia employees which develops Linux Sailfish OS, a continuation of Linux MeeGo OS.
 • Twig Com – originally Benefon, a historical mobile phone manufacturer started by former Nokia people.
 • Microsoft Mobile – The re-branding of Nokia Device and Services division after acquired by Microsoft.
 • HMD Global - The post-Microsoft continuation of Nokia-branded devices.

References

 1. ^ a b "Nokia Oyj" (in Finnish). YTJ.fi. Retrieved 2 March 2013. 
 2. ^ a b "Report for Q4 and Full Year 2016". Nokia. 11 February 2016. Retrieved 28 April 2016. 
 3. ^ a b "Articles of Association of Nokia Corporation" (PDF). Nokia Corporation. Retrieved 26 June 2015. 
 4. ^ a b c "Nokia – FAQ". Nokia Corporation. Archived from the original on 8 February 2009. Retrieved 16 March 2009. 
 5. ^ "Global 500 2013". Fortune. 2013. Retrieved 16 August 2013. 
 6. ^ "Constituents". boerse-frankfurt.de. Retrieved 1 June 2016. 
 7. ^ a b "This is the new Nokia". The Verge. Retrieved 23 November 2014. 
 8. ^ "Microsoft buys Nokia's Devices and Services Unit, unites Windows Phone 8 and its hardware maker". The Verge. Vox Media. Retrieved 3 September 2013. 
 9. ^ Ovide, Shira. "Microsoft in $7.17 Billion Deal for Nokia Cellphone Business". Wall Street Journal. Retrieved 3 September 2013. 
 10. ^ "Microsoft closes Nokia deal, pays more than expected". CNET. CBS Interactive. 
 11. ^ "Nokia celebrates first day of combined operations with Alcatel-Lucent". Nokia. 
 12. ^ "Nokia plans to acquire Withings to accelerate entry into Digital Health". 26 April 2016. Retrieved 1 June 2016. 
 13. ^ "Start01". www.gasmasklexikon.com. Retrieved 2016-11-23. 
 14. ^ "Can Symbian Brew BlackBerry?". Retrieved 1 June 2016. 
 15. ^ "Mobile platforms: Symbian, that 'European operating system'". Retrieved 1 June 2016. 
 16. ^ "Nokia pays big bucks for Elop: Former Microsoft executive receives $6M signing bonus". GeekWire. 11 March 2011. Retrieved 11 March 2011. 
 17. ^ Cord, David J. (April 2014). The Decline and Fall of Nokia. Schildts & Söderströms. p. 217. ISBN 978-951-52-3320-2. 
 18. ^ Bofah, Kofi (9 July 2012). "Nokia Is Finnished: Prepare For Bankruptcy". Retrieved 1 June 2016. 
 19. ^ "And Now Nokia Has A New Problem -- It Might Go Bankrupt". Retrieved 1 June 2016. 
 20. ^ "Nokia buys out, renames Nokia Siemens Networks". Retrieved 1 June 2016. 
 21. ^ "Nokia renames NSN as Networks - TeleAnalysis". Retrieved 1 June 2016. 
 22. ^ Souppouris, Aaron (24 January 2013). "Nokia finally reports profit after six quarters of losses". Retrieved 1 June 2016. 
 23. ^ "Nokia To Focus On Here Maps And Network Equipment After Microsoft Sale". 7 October 2013. Retrieved 1 June 2016. 
 24. ^ "Nokia, China Mobile sign $970 million framework deal" (Press release). Reuters. 10 October 2014. 
 25. ^ "Nokia looks to resurrect its valuable brand on future devices". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 26. ^ "Nokia's first device after Microsoft is an iPad mini clone that runs Android". The Verge. Retrieved 18 November 2014. 
 27. ^ "Nokia CEO says the company will design and license phones again". Engadget. AOL. Retrieved 3 August 2015. 
 28. ^ "Other statements". Nokia. Retrieved 20 November 2015. 
 29. ^ "Back to the future: Nokia prepares for mobile comeback". Reuters. 10 August 2015. Retrieved 20 November 2015. 
 30. ^ "Nokia: We'll return to the mobile phone market in 2016 - TheINQUIRER". Retrieved 1 June 2016. 
 31. ^ Newton, Casey (29 July 2015). "Nokia reveals Ozo, a futuristic new camera for filming virtual reality". Retrieved 1 June 2016. 
 32. ^ "Nokia makes comeback with OZO virtual reality camera". Retrieved 1 June 2016. 
 33. ^ Schroeder, Stan. "Nokia's $60,000 virtual reality camera is now available for pre-order". Retrieved 1 June 2016. 
 34. ^ Schechner, Sam (14 April 2015). "Nokia Is in Talks to Buy Alcatel-Lucent". The Wall Street Journal. Retrieved 14 April 2015. (subscription required)
 35. ^ a b Byford, Sam. "Nokia agrees to buy Alcatel-Lucent for $16.6 billion". The Verge. Retrieved 15 April 2015. 
 36. ^ Simon Zekaria and Ryan Knutson, The Wall Street Journal. “Merger of Nokia With Alcatel-Lucent Could Put Pressure on Prices.” 14 April 2015. Retrieved 29 January 2016.
 37. ^ Daniel Thomas, Financial Times. "Nokia-Alcatel Lucent deal wins approval of Chinese regulator." 19 October 2015. 19 October 2015.
 38. ^ "Alcatel's strategic undersea cables unit to be swallowed by Nokia". Reuters. 7 October 2015. Retrieved 20 November 2015. 
 39. ^ "Alcatel acquisition will boost 5G plans, says Nokia CEO". IBNLive. Retrieved 20 November 2015. 
 40. ^ Simnikiwe Mzekandaba, iTWeb. “Nokia, Alcatel-Lucent deal nears completion.” 23 November 2015. 30 November 2015.
 41. ^ Peter Dinham, iTWire. “Nokia, Alcatel-Lucent acquisition closes.” 18 January 2016. Retrieved 29 January 2016.
 42. ^ "Nokia sells Here maps business to carmakers Audi, BMW and Daimler". CNET. CBS Interactive. Retrieved 3 August 2015. 
 43. ^ Lunden, Ingrid. "Nokia Closes Its $2.8B Sale Of Here To The Audi, BMW And Daimler Car Consortium". Retrieved 1 June 2016. 
 44. ^ By Matthias Verbergt and Sam Schechner, The Wall Street Journal. “Nokia Has Designs on a Healthier Future With Purchase of Fitness Gadgets Startup.” 26 April 2016. Retrieved 27 April 2016.
 45. ^ "It's official: Nokia owns Withings". Retrieved 1 June 2016. 
 46. ^ BBC News. “Microsoft sells Nokia feature phone business.” 18 May 2016. Retrieved 15 June 2016.
 47. ^ Chris Scott Barr, SlashGear. “Microsoft sells Nokia brand use to Foxconn and HMD global.” 18 May 2016. Retrieved 15 June 2016.
 48. ^ Nokia. “Nokia signs strategic brand and intellectual property licensing agreement enabling HMD global to create new generation of Nokia-branded mobile phones and tablets.” 18 May 2016. Retrieved 15 June 2016.
 49. ^ http://nokiapoweruser.com/6-7-nokia-android-phones-coming-in-2017-reveals-a-slide-from-malaysian-distributor/
 50. ^ James Titcomb (18 February 2017). "Nokia 3310 relaunch: Why we still love the phone that defined the Nokia era". The Telegraph. Retrieved 8 March 2017. 
 51. ^ Kapanen, Ari (24 July 2007). "Ulkomaalaiset valtaavat pörssiyhtiöitä". Taloussanomat (in Finnish). Retrieved 14 May 2008. 
 52. ^ "Nokia is no longer Finland's most valuable company". phonearena.com. 4 April 2012. 
 53. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2001). "The role of Nokia in the Finnish Economy" (PDF). ETLA (The Research Institute of the Finnish Economy). Archived from the original (PDF) on 24 October 2007. Retrieved 21 March 2009. 
 54. ^ Ali-Yrkkö, Jyrki (2010). "NOKIA AND FINLAND IN A SEA OF CHANGE" (PDF). ETLA – Research Institute of the Finnish Economy. Archived from the original (PDF) on 25 April 2012. Retrieved 12 November 2011. 
 55. ^ "China's ZTE Q1 net income trails forecasts". Reuters. 25 April 2012. Retrieved 1 May 2012. 
 56. ^ "Nokia Siemens Networks Fact Sheet" (PDF). Nokia Siemens Networks. Archived from the original (PDF) on 18 July 2007. Retrieved 9 July 2007. 
 57. ^ "The Wave of the Future". Brand New: Opinions on Corporate and Brand Identity Work. UnderConsideration LLC. 25 March 2007. Retrieved 14 May 2008. 
  "Reviews – 2007 – Nokia Siemens Networks". Identityworks. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 58. ^ "Structure". Nokia Corporation. 1 October 2009. Archived from the original on 8 October 2009. Retrieved 28 December 2009. 
 59. ^ Juhana Rossi (1 July 2013). "Nokia Pays $2.21 Billion for Siemens Stake in NSN". Wall Street Journal. Retrieved 18 December 2013. 
 60. ^ "Our businesses". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 61. ^ "Why invent with us?". Nokia. Retrieved 15 April 2015. [self-published source]
 62. ^ Tom Warren (18 November 2014). "Nokia's first device after Microsoft is an iPad mini clone that runs Android". The Verge. Retrieved 18 March 2015. 
 63. ^ "Nokia OZO | Discover | For the best VR production experience". ozo.nokia.com. Retrieved 2017-02-08. 
 64. ^ "Nokia OZO | Blog". ozo.nokia.com. Retrieved 2017-02-08. 
 65. ^ "It's official: Nokia owns Withings". 
 66. ^ Reuters. “Head of Technologies unit to leave Nokia.” 31 August 2016. Retrieved 2 September 2016.
 67. ^ a b "Nokia Group Leadership Team". Nokia Corporation. May 2015. Retrieved 1 April 2015. 
 68. ^ a b "Meet the Board". Nokia Corporation. 2015. Retrieved 1 April 2015. 
 69. ^ "Audit Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 70. ^ "Personnel Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 71. ^ "Corporate Governance and Nomination Committee Charter at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2008. Retrieved 14 May 2008. 
 72. ^ "Committees of the Board". Nokia Corporation. May 2007. Retrieved 14 May 2008. 
 73. ^ Virkkunen, Johannes (29 September 2006). "New Finnish Companies Act designed to increase Finland's competitiveness" (PDF). LMR Attorneys Ltd. (Luostarinen Mettälä Räikkönen). Retrieved 14 May 2008. 
 74. ^ "Corporate Governance Guidelines at Nokia" (PDF). Nokia Corporation. 2006. Retrieved 14 May 2008. 
 75. ^ "Suomalaisten yritysten ylin johto" (in Finnish). Retrieved 20 March 2009. 
 76. ^ a b c "Nokia – Towards Telecommunications" (PDF). Nokia Corporation. August 2000. Retrieved 5 June 2008. 
 77. ^ "Nokia applies for delisting from the Frankfurt Stock Exchange". Reuters. 24 November 2011. Retrieved 16 October 2012. 
 78. ^ NOKIA. "Nokia announces settlement of its public exchange offer for Alcatel-Lucent securities, the registration of new shares and its inclusion in the CAC 40 index". Retrieved 1 June 2016. 
 79. ^ a b "Nokia Way and values". Nokia Corporation. Retrieved 14 May 2008. 
 80. ^ "Official: Nokia to sell and lease back of Nokia House". InfaTech. 4 December 2012. 
 81. ^ "Nokia House now has Microsoft Branding". UnleashThePhones. 
 82. ^ "Contact". Nokia. 
 83. ^ "21 Logo Evolutions of the World's Well Known Logo Designs". BredPanda. Retrieved 30 November 2015. 
 84. ^ Bonsdorff, Lars G. von (1965). Nokia Osakeyhtiö 1865-1965. Nokia Osakeyhtiö - Nokia Aktiebolag. 
 85. ^ "HS Archives" (in Finnish). Helsingin Sanomat. 1 June 2003. Retrieved 14 May 2008. 
 86. ^ "NOKIA | Connecting People 1992 Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 87. ^ "NOKIA | Connecting People new Vector Logo (AI EPS)". HDicon.com. Retrieved 17 October 2010. 
 88. ^ Cellan-Jones, Rory (22 June 2009). "Hi-tech helps Iranian monitoring". BBC News. Retrieved 14 July 2009. 
 89. ^ Rhoads, Christopher; Chao, Loretta (22 June 2009). "Iran's Web Spying Aided By Western Technology". The Wall Street Journal. Dow Jones & Company, Inc. pp. A1. Retrieved 14 July 2009. 
 90. ^ Kamali Dehghan, Saeed (14 July 2009). "Iranian consumers boycott Nokia for 'collaboration'". The Guardian. London: Guardian News and Media Limited. Retrieved 27 July 2009. 
 91. ^ "Provision of Lawful Intercept capability in Iran" (Press release). Nokia Siemens Networks. 22 June 2009. Archived from the original on 25 June 2009. Retrieved 14 July 2009. 
 92. ^ Ozimek, John (6 March 2009). "'Lex Nokia' company snoop law passes in Finland". The Register. Retrieved 27 July 2009. 
 93. ^ "Nokia Denies Threat to Leave Finland". cellular-news. 1 February 2009. Retrieved 27 July 2009. 
 94. ^ Lex Nokian käytöstä ilmoitettiin ensimmäistä kertaa – Lex Nokia – Talous – Helsingin Sanomat
 95. ^ a b Virki, Tarmo (18 January 2010). "SCENARIOS-What lies ahead in Nokia vs Apple legal battle". Reuters. Retrieved 25 January 2010. 
 96. ^ "The war of the Smartphones: Nokia's new patent suit against Apple". Snartphone Reviews. 6 January 2010. Retrieved 25 January 2010. 
 97. ^ "Nokia's Patent Settlement With Apple Won't Help Much". 14 June 2011. Retrieved 29 June 2011. 
 98. ^ Smith, Catharine (14 June 2011). "Apple Settles With Nokia in Patent Lawsuit". Huffington Post. Retrieved 29 June 2011. 
 99. ^ ben-Aaron, Diana; Pohjanpalo, Kati (14 June 2011). "Nokia Wins Apple Patent-License Deal Cash, Settles Lawsuits". Bloomberg L.P. Retrieved 29 June 2011. 
 100. ^ "Income Tax department asks Nokia to pay Rs 13,000 crore". Economic Times. 31 January 2013. Retrieved 31 January 2013. 
  T. E. Raja Simhan (16 January 2013). "Nokia tax case: IT officials grill Price Waterhouse". Chennai: Business Line. Retrieved 31 January 2013. 
 101. ^ "Nokia suspected of flouting transfer pricing rules too". Business Line. Retrieved 31 January 2013. 

Further reading

Title Author Publisher Year Length ISBN
The Decline and Fall of Nokia David J. Cord Schildts & Söderströms April 2014 304 pp ISBN 978-951-52-3320-2
Winning Across Global Markets: How Nokia Creates Strategic Advantage in a Fast-Changing World Dan Steinbock Jossey-Bass / Wiley May 2010 304 pp ISBN 978-0-470-33966-4
Nokia: The Inside Story Martti Häikiö FT / Prentice Hall October 2002 256 pp ISBN 0-273-65983-9
Work Goes Mobile: Nokia's Lessons from the Leading Edge Michael Lattanzi, Antti Korhonen, Vishy Gopalakrishnan John Wiley & Sons January 2006 212 pp ISBN 0-470-02752-5
Mobile Usability: How Nokia Changed the Face of the Mobile Phone Christian Lindholm, Turkka Keinonen, Harri Kiljander McGraw-Hill Companies June 2003 301 pp ISBN 0-07-138514-2
Business The Nokia Way: Secrets of the World's Fastest Moving Company Trevor Merriden John Wiley & Sons February 2001 168 pp ISBN 1-84112-104-5
The Nokia Revolution: The Story of an Extraordinary Company That Transformed an Industry Dan Steinbock AMACOM Books April 2001 375 pp ISBN 0-8144-0636-X

External links