نوستالژیا (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نوستالژیا
Nostalghia.jpg
کارگردانآندری تارکوفسکی
نویسندهآندری تارکوفسکی
تونینو گوئرا
بازیگراناولگ یانکوفسکی
ارلاند یوسفسن
دومیتسیانا جوردانو
لائورا د مارکی
پی‌یرو ویدا
موسیقیلودویگ فان بتهوون
جوزپه وردی
فیلم‌بردارجوزپه لانچی
تاریخ‌های انتشار
۱۹۸۳
مدت زمان
۱۲۵ دقیقه
کشوراتحادیه شوروی
ایتالیا
زبانروسی
ایتالیایی

نوستالژیا (به ایتالیایی: Nostalghia) فیلمی به سال ۱۹۸۳ ساختهٔ آندری تارکوفسکی کارگردان اهل شوروی است. نوستالژیا نخستین فیلمی بود که تارکوفسکی به کلی خارج از اتحاد شوروی ساخته بود.

داستان[ویرایش]

داستان فیلم که در حوالی حمام‌های آب گرم وینونی در تپه‌های توسکانی فیلمبرداری شده، دربارهٔ تبعید مردی روس است که برای تحقیق دربارهٔ زندگی یک آهنگساز روسی در قرن هفدهم به ایتالیا می‌رود.

انتقادات[ویرایش]

وینسنت کنبی در نقدش در نیویورک تایمز نوشت: «گورچاکف خیلی کم تحقیق می‌کند و بیشتر در حال تفریح است، که اغلب شکل فلاش بک‌ها و تخیلاتی زیبا به خود می‌گیرد… زیبایی، به نظرم، واقعاً موضوع این فیلم است… تارکوفسکی شاید یک شاعر سینما باشد اما شاعری است با دایرهٔ لغات محدود. همان تصاویر در نهایت ملال آور، درهمهٔ فیلم‌هایش تکرار می‌شود. همان چشم‌اندازهای مرطوب، مرداب‌ها، تپه‌هایی در مه و ساختمان‌هایی مخروبه با سقف‌هایی که از آن آب چکه می‌کند» ایوت بیرو در ویلج وویس گرچه نگاهی انتقادی به تارکوفسکی داشت ولی نسبت به زیبایی فیلم گشاده‌روتر بود. او نوشت: «نوستالژی به طرز باشکوه و آزاردهنده‌ای، چنان‌که در خود فیلم هم اشاره شده، زیباست، اما تا حدی به همین دلیل دچار عدم توازن می‌شود و متأسفانه در جستجوی نومیدانه‌اش برای یافتن زیبایی راه گم می‌کند.»

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Nostalghia». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

پیوند به بیرون[ویرایش]