نورثروپ گرومن آر کیو-۴ گلوبال هاوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آرکیو -۴ گلوبال هاوک
Global Hawk 1.jpg
یک فروند آرکیو -۴ گلوبال هاوک در حال پرواز در سال ۲۰۰۷
نوع هواپیما پهپاد، هواپیما شناسایی
کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
شرکت سازنده نورثروپ گرومن
نخستین پرواز ۲۸ فوریه ۱۹۹۸
وضعیت کنونی فعال
بکارگیرنده(ها) نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا
ناسا
ناتو

نورثروپ گرومن آر کیو-۴ گلوبال هاوک(RQ-4 global Hawk)پهپاد ساخت شرکت نورثروپ گرومن است که توسط نیروی هوایی ایالات متحده و نیروی دریایی ایالات متحده به عنوان یک هواپیمای شناسایی کار برده می‌شود. این پهپاد به نام Global Hawk نیز شناخته می‌شود. این نامگذاری از سوی گروه نگهداری این پهپاد به سبب زمان درازی که در روی زمین بابت نگهداری از آن صرف می‌شودانجام شده‌است.

این مدل می‌تواند تا ارتفاع ۶۵ هزار پا[ت ۱] پرواز کند و کنترل آن بر عهدهٔ ۴ خدمه است.[۱]

گروه نگهداری در حال آماده‌سازی یک فروند آر کیو-۴ گلوبال هاوک

سابقه عملیاتی[ویرایش]

ار کیو ۴ تا میانه سال ۲۰۱۳ موفق به انجام ۱۰،۰۰۰ ساعت پرواز بر فراز افغانستان ، لیبی ، سوریه و عراق شد.با وجود این گلوبال هاوک پرنده مطمئنی نبوده‌است و این پرنده مانند تمامی هواپیماهای بدون سرنشین دیگر، نرخ حوداث بسیاری داشت به صورتی که یک چهارم هواپیماهای شرکت‌کننده در نبرد افغاستان، از دست رفتند یا دچار مشکل شده و زمینگیر شدند . هزینه بالا و امادگی پایین باعث شد تا نیروی هوایی در سال ۲۰۱۲ یک باره تصمیم به از خدمت خارج کردن تمامی بلوک‌های ۳۰ که پرتعدادترین نسخه موجود است، بکند ولی در نهایت به دلیل نیاز بالا به ار کیو ۴ تصمیم به خدمت نگهداشتن تا در کنار لاکهید یو-۲ به عملیات بپردازد. با وجود این ار کیو ۴ هرگز نتوانست بر روی دست یو۲ بلند شود و این همان مسئله‌ای است که همچنان یو۲ را در خدمت نگهداشته می‌شود . ار کیو۴ دارای سقف پرواز، بردی کمتر نسبت به یو ۲ است و همچنین سامانه‌های آن برد کمتری را برای جمع اوری علائم رادار و تصویر برداری نسبت به یو۲ دارند. هم‌اکنون ارتش ۶۶ فروند بلوک ۴۰ را سفارش داده است. به غیر از آلمان که خریدار یورهاوک است کره جنوبی نیز چهار فروند ار کیو ۴ بی را سفارش داد که قرار است جایگزین اف -۴ ایی شود.استرالیا ، ژاپن و کانادا نیز برای عملیات گشت دریایی بلند مدت به دنبال ار کیو ۴ هستند. ار کیو ۴ هم اکنون. به عنوان دور بردترین پهپاد عملیاتی جهان می‌باشد.

یک فروند گلوبال هاوک مستقر در برلین سال 2012

ویژگی‌ها[ویرایش]

 • طول:۱۴٬۵ متر
 • طول بال :۳۹٬۵ متر
 • ارتفاع :۴٬۷ متر
 • وزن خالی :۶٬۷۸۱ کیلوگرم
 • بیشترین وزن برخاستن:۱۴٬۶۲۸ کیلوگرم
 • بیشترین سرعت :۶۲۹ کیلومتر بر ساعت
 • برد :۲۲٬۷۷۹ کیلومتر
 • پایداری :بیش از ۳۲ ساعت
 • حداکثر ارتفاع پرواز :۱۸٬۲۸۸متر
 • میزان محموله قابل حمل :۱۳۶۰ کیلوگرم
 • موتور :یک دستگاه موتور توربوفن اف ۱۳۷
یک فروند گلوبال هاوک متعلق به ناسا

توضیحات[ویرایش]

ار کیو ۴ هواپیما است بدون سرنشین با دو بال بلند بدون پس گرایی شبیه به بال یک گلایدر برای سوار شدن روی هوا و کاهش مصرف سوخت در ارتفاع بالا کاربرد بسیار دارد . دارای دو دم وی(V) شکل بود که در میان آن‌ها غلاف موتور توربوفن قرار دارد. هواپیما دارای سه ارابه فرود جمع شونده با دو چرخ است.هواپیما در قسمت جلوی بدنه(روی بدنه) دارای یک انتن بزرگ ارتباط ماهواره‌ای است که باعث برامدگی در قسمت جلوی بدنه شده‌است. هواپیما دارای مخازن سوخت داخلی در درون بال و بدنه است و از یک موتور توربوفن رولز ریس ای ایی ۳۰۰۷ اچ بهره می برد که با نام اف ۱۳۷ نیز شناخته می‌شود و دارای توان ۷۰۵۰ پاوند می‌باشد .این موتور بر روی هواپیماهای تجاری ای ار جی ۱۴۵ برزیلی نیز نصب شده‌است. بدنه هواپیما آلومینیومی است.این هواپیما توان حمل یک محموله ۹۰۰ کیلوگرمی حاوی سنسورهای شناسایی را دارد.

یک آر کیو-۴آ متعلق به نیروی دریایی

هواپیما در زیر و جلوی دماغه دارای سنسورهای مختلفی است.از جمله سنسورهای این هواپیما می‌توان به دوربین در دماغه مجهز به دید پانورماتیک و سامانه دید حرارتی با توان تصویر بردار از فاصله ۷۰ کیلومتری از یک جسم دو متری و توان تصویر بردار در شب .همچنین این هواپیما دارای یک رادار ارائه فازی SAR-MTI با دو دیش در دو طرف هواپیما برای تصویر برداری دو بعدی رادار را دارد. این رادار توان تصویر برداری از فاصله ۱۰۰ کیلومتری را با دقت کمتر از ۶ متر و در برد ۳۷ کیلومتری با دقت ۱٫۶ متر را دارا می‌باشد . رادار و اپتیک با هم هماهنگ بوده و هدفی که توسط یکی از این دو کشف شود توسط دیگری بلافاصله رهگیری می‌شود. همچنین هواپیما دارای سامانه هشدار دهنده لیزری ای وی ار۳ ، هشدار دهنده راداری ای پی ار ۴۹ و پرتاب‌کننده شراره و پوشاله‌ای ال ایی ۴۹ می‌باشد.هواپیما دارای سرعت پرواز ۵۷۵ کیلومتر بر ساعت و برد پروازی ۱۴۰۰۰ کیلومتر است(البته بدون تجیهزات شناسایی) که مداومت پرواز ان ۲۸ ساعت می‌باشد .گلوبال هاوک توان گشت هوایی در ارتفاع ۱۸۲۲۸ کیلومتری سطح زمین را دارد.

منابع[ویرایش]

 1. «پرواز بی‌سرنشین - شناخت پهپاد یا پرندگان هدایت‌پذیر از راه دور». دانشمند، ش. ۶۱۲ (مهر ۱۳۹۳): ۱۲. 


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «ت» وجود دارد، اما برچسب <references group="ت"/> متناظر پیدا نشد. ().