نمک هیمالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمک استخراج شده از نزدیکی کهیوره، پنجاب، پاکستان

نمک هیمالیا با نمک صورتی هیمالیا نیز مشهور است سنگ نمک (هالیت) است که از منطقه پنجاب پاکستان و [[سمنان، ایران]] استخراج می‌شود، که در دامنه سلسله جبال هیمالیا واقع است. این نمک که به دلیل مواد معدنی تشکیل دهنده‌ی آن دارای رنگ صورتی است، در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی مفید برای جایگزینی نمک خوراکی تصفیه شده استفاده می شود، اما برای پخت و پز و ارائه غذا، لامپ های تزئینی، درمان های آبگرم ، و تولید محصولات زیبایی و پوست نیز کاربرد دارد.

نمک صورتی که به نمک هیمالیا نیز معروف است در ایران با کیفیت بهتری نسبت به هیمالیا پیدا شده و نمک صورتی خالص در حال استخراج از معادن بست پوش ایران هست و همچنین در ایران نمک های صورتی و نمک آبی نیز وجود دارد که هر کدام خواص مربوطه به خود را دارند. تنها دو کشور پاکستان و ایران نمک صورتی را استخراج می کنند و در معادن خود دارند ، نکته قابل توجه اینکه نمک صورتی را بیشتر به نمک هیمالیا میشناسند

زمین شناسی[ویرایش]

نمک هیمالیا از رشته کوه نمک، لبه جنوبی کمربند چین‌خورده و رانشی که زیر فلات پوتوهار در جنوب هیمالیا در پاکستان قرار دارد، استخراج می‌شود.[۱] نمک هیمالیا از یک لایه ضخیم از ادیاکران تا تبخیرهای اولیه کامبرین در سازند دامنه نمک می آید.


این سازند زمین شناسی متشکل از هالیت کریستالی با نمک های پتاس است که توسط مارن گچی پوشانده شده و با بسترهای سنگ گچ و دولومیت با درزهای نادر از سنگ نفت که بین 600 تا 540 میلیون سال پیش انباشته شده اند، لایه بندی شده است.[۲][۳][۴]


سعی کنید در مصرف نمک صورتی هیمالیا زیاده روی نکنید چرا که باعث فشار خون بالا می شود.

نمک صورتی هیمالیا دارای سدیم می باشد. نمک صورتی هیمالیا را به میزان مناسب مصرف کنید چرا که باعث بروز نارسایی قلبی، سیروز کبدی و بیماری های کلیوی می شود.

خیلی از افراد نمک صورتی هیمالیا را به دلیل نداشتن ید برای بدن توصیه نمی کنند. پس بهتر است برای مصرف نمک صورتی هیمالیا با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخچه[ویرایش]

منطقه کهیوره در دوران کرتاسه جزئی از اقیانوس هند بوده‌است، اما با افتراق از آن و تبخیر آبهایش، این سفره نمکی ته‌نشین شده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. Qazi Muhammad Sharif; Mumtaz Hussain; Muhammad Tahir Hussain (December 2007). Viqar Uddin Ahmad; Muhammad Raza Shah (eds.). "Chemical evaluation of major salt deposits of Pakistan" (PDF). Journal of the Chemical Society of Pakistan. Chemical Society of Pakistan. 29 (26): 570–571. Archived (PDF) from the original on March 6, 2016. Retrieved September 3, 2017.
  2. Jaumé, S.C. and Lillie, R.J., 1988. Mechanics of the Salt Range‐Potwar Plateau, Pakistan: A fold‐and‐thrust belt underlain by evaporites. Tectonics, 7(1), pp.57-71.
  3. Grelaud, S., Sassi, W., de Lamotte, D.F., Jaswal, T. and Roure, F., 2002. Kinematics of eastern Salt Range and South Potwar basin (Pakistan): a new scenario. Marine and Petroleum Geology, 19(9), pp.1127-1139.
  4. Richards, L., King, R.C., Collins, A.S., Sayab, M., Khan, M.A., Haneef, M., Morley, C.K. and Warren, J., 2015. Macrostructures vs microstructures in evaporite detachments: An example from the Salt Range, Pakistan. Journal of Asian Earth Sciences, 113, pp.922-934.