نمودار جریان کنترل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این مقاله در مورد دیاگرام جریان در مدل پردازشی تجاری است. برای گراف‌های جهت دار که جریان کنترل برنامه‌های کامپیوتری ضروری را به نمایش می‌گذارند، [�] را ببینید.
یک دیاگرام جریان کنترل، دیاگرامی است که جریان کنترل پردازش‌های تجاری، پردازش یا خلاصه را توضیح می‌دهد دیاگرام جریان کنترل در سال ۱۹۵۰ ارائه شده‌است و به صورت گسترده در چندین مهندسی انضباط استفاده شده‌است. آنها یکی از متدولوژی‌های پردازش تجاری کلاسیک هستند، موازی با فلوچارت، دیاگرام جریان داده، دیاگرام بلوک جریان تابعی، چارت گانت، دیاگرام Pert و IDEF

بررسی اجمالی[ویرایش]

یک دیاگرام کنترل جریان داده می‌تواند شامل یک بخش فرعی برای نمایش گام‌های پی در پی، با شروط if-then-else، تکرار، شروط حالت and/or. اشکال هندسی مناسب مشروح برای نمایش عملیات‌ها، اطلاعات، یا تجهیزات استفاده می‌شوند، و فلش‌ها برای نمایش جریان ترتیبی از یکی به دیگری استفاده می‌شوند
در اینجا چند نوع از دیاگرام جریان کنترل به عنوان نمونه بیان شده‌است:

  • دیاگرام جریان کنترل تغییر، استفاده شده در مدیریت پروژه
  • دیاگرام جریان کنترل تصمیم پیکربندی، استفاده شده در مدیریت پیکربندی
  • دیاگرام جریان کنترل پردازش، استفاده شده در مدیریت پردازش
  • دیاگرام جریان کنترل کیفیت، استفاده شده در کنترل کیفیت

در نرم‌افزار و توسعه سیستم‌ها، دیاگرام جریان کنترل می‌تواند در آنالیز جریان کنترل، آنالیز جریان داده، آنالیز الگوریتم، و شبیه‌سازی استفاده شود.
کنترل و داده بیشتر برای سیستم‌های بی درنگ و سیستم‌های داده محور بیشتر مناسب هستند. این تجزیه و تحلیل جریان، منطق و متن اطلاعات مورد نیاز را به جریان گرافیکی تبدیل می‌کند که تجزیه و تحلیل آن راحتتر از متن است. Pert، state transitioin، transaction diagram از نمونه‌های دیاگرام جریان کنترل هستند. (مخفف انگلیسی: CFD) (به انگلیسی: Control flow diagram)

انواع دیاگرام جریان کنترل[ویرایش]

دیاگرام جریان کنترل پردازش[ویرایش]

که برای سیستم کنترل پردازش‌ها توسعه داده شده‌است

دیاگرام جریان کنترل جستجوی عملکرد[ویرایش]

شکل، نمونه از دیاگرام جریان کنترل جستجوی عملکرد الگوریتم را ارائه می‌دهد

Example of a "performance seeking" control flow diagram.

منابع[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Control_flow_diagram