نمایه‌سازی در موتورهای جستجو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نمایه‌سازی در موتورهای جستجو (به انگلیسی: Search engine indexing) به مرحله‌ای گفته می‌شود که ربات‌ها وب‌سایت‌ها را توسط آن شناسائی می‌کنند.

به‌طور کلی، همهٔ موتورهای جستجوگر، فرایند جستجو و بازیابی اطلاعات را از طریق برقراری ارتباط میان سه جزء اصلی تشکیل دهندهٔ خود یعنی ربات‌ها، پایگاه اطلاعاتی و نرم‌افزار بازیابی اطلاعات انجام می‌دهند. مهم‌ترین مراحل این فرایند عبارت است از:

  • شناسایی و نمایه‌سازی اطلاعات صفحات یا سایت‌های وب توسط روبات ها؛
  • انتقال و درج اطلاعات گردآوری شده در پایگاه اطلاعاتی موتور کاوش؛
  • جستجوی اطلاعات در پایگاه اطلاعاتی از طریق نرم‌افزار بازیابی اطلاعات؛
  • بازیابی، رتبه‌بندی و نمایش اطلاعات مبتنی بر اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعاتی.

معیارهای انتخاب سایت‌ها برای نمایه‌سازی[ویرایش]

  • سایت‌های دارای داده‌های ارزشمند با صفحات زیاد؛
  • سایت‌هایی که دارای بازدید کنندگان زیادی می‌باشند؛
  • سایت‌های در حال توسعه که در حال اضافه کردن اطلاعات جدید و ارزشمند می‌باشند.[۱]

راهنماهای موضوعی[ویرایش]

راهنماهای موضوعی وب، پایگاه‌هایی هستند که اطلاعات صفحات یا سایت‌های وب منتخب را توسط نیروی انسانی در پایگاه خود نمایه می‌کنند. در راهنماهای موضوعی وب، فرایند شناسایی، بررسی، تجزیه تحلیل، ارزیابی و نمایه‌سازی صفحات یا سایت‌های وب توسط نیروی انسانی و بر اساس معیارهای از پیش تهیه شده انجام می‌شود. از آنجایی که فرایند نمایه‌سازی و تجزیه و تحلیل صفحات وب توسط نیروی انسانی متخصص انجام می‌گیرد، اطلاعات نمایه شده در پایگاه راهنمای موضوعی وب از کیفیت بالاتری نسبت به موتورهای کاوش برخوردار است. علاوه بر این، رویکرد نمایه‌سازی انسانی در راهنماهای وب، سبب شده‌است که آنها نسبت به موتورهای کاوش که فرایند گردآوری اطلاعات در آنها به صورت خودکار و ماشینی صورت می‌گیرد، از ریزش کاذب بسیار کمتری برخوردار باشند.

ابر موتورهای کاوش[ویرایش]

بر خلاف موتورهای کاوش و راهنماهای منفرد، ابر موتورهای کاوش خود پایگاه اطلاعاتی ندارند و به جمع‌آوری و جستجوی صفحات وب از طریق روبات‌ها نمی‌پردازند. کاری که ابر موتورهای کاوش می‌کنند، فرستادن همزمان واژه (های) جستجو به پایگاه چند موتور کاوش یا راهنمای منفرد در شبکه جهانی وب است. به‌طور مثال از طریق ابر موتور کاوش متاکراولر، می‌توان از طریق واسط جستجوی واحد، به‌طور همزمان در پایگاه ۱۳ موتور کاوش منفرد به جستجو پرداخت. در بیانی کلی می‌توان گفت که در حوزه فناوری ذخیره و بازیابی اطلاعات در وب رویکردهای نمایه‌سازی متفاوتی وجود دارد از جمله نمایه‌سازی محتوا محوری (بر مبنای کلید واژه‌های متن)، استناد محوری (مبتنی بر تحلیل پیوندها)، معنا محوری (توجه به مفاهیم انتزاعی). هر کدام از این رویکردها مزایا و معایبی دارند که توجه به آنها در جامعیت و مانعیت اطلاعات تأثیر گذار است.[۲]

استفاده از اصطلاح‌نامه در نمایه‌سازی[ویرایش]

هدف اصلی اصطلاح‌نامه کمک به بازیابی اطلاعات و همچنین فراهم کردن امکان تولید فهرست‌های کلید واژه‌ای است. تهیه‌کنندگان پایگاه‌های اطلاعاتی از اصطلاح‌نامه در چکیده نویسی و نمایه‌سازی رایانه‌ای و کاربران نیز برای بازیابی اطلاعات استفاده می‌کنند، و به این وسیله با ایجاد درکی مشترک از اصطلاح‌های حوزه‌های مختلف به افزایش ربط در بازیابی یاری می‌رسانند. اصطلاح‌نامه با ایجاد رابطه میان اصطلاح‌های مرجح و نامرجح و مدخل قرار دادن اصطلاح مرجح و تدوین نظام ارجاع‌ها و هدایت جستجوگر از واژگان نامرجح به مرجح، امکان بازیابی مدارک را به وجود می‌آورد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. هنینگر، مورین؛ مترجم: نوروزی چاکلی، عبدالرضا. ” چه عواملی یک نمایه وب مناسب به وجود می‌آورند؟ ”. پیام کتابخانه. سال دوازدهم، شماره سوم و چهارم.
  2. کاظم‌پور، زهرا(1388). مقدمه‌ای بر نمایه‌سازی و چکیده نویسی. تهران: چاپار.
  3. نوروزی چاکلی، عبدالرضا(1383). ” تأثیر کاربرد اصطلاح‌نامه بر افزایش ربط در نظام‌های اطلاعاتی”. مجله اطلاع‌شناسی. سال دوم، شماره 1.