نمایش پرده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرده نمایش یا تئاتر معرکه گیر یا نمایش مرشد نوعی نمایش خیابانی است که بعدها از آن تعزیه مشتق و گرفته شده این نوع نمایش به دوران ایران باستان بر می‌گردد. این نوع پرده نشان دادن صحنه ای از رویدادهای مهم تاریخی توسط درویش و مرشد و بچه مرشد است. قدیمی‌ترین این‌گونه صحنه‌ها مربوط به داستان رستم و سهراب و سیاووش می‌شود.

پرده نمایش' یا نمایش پرده شاخه‌ای از هنرهای نمایشی است که به بازنمودن داستان‌ها در برابر مخاطبان یا تماشاگران می‌پردازد. به جز سبک معیار گفتار داستانی، و شرح نقاشی‌های روی پرده، حرکات و نمایش‌های جانبی مانند نمایش مار و نمایش پهلوانی نیز برای جلب مخاطب دارد.

نام[ویرایش]

«نمایش» یا پرده معره که گیری

پیشینه[ویرایش]

پیشینه یرده نمایش به دوره‌های قبل از اسلام بر می‌گردد. این کار برای شاهنامه گفتن داستانهای حماسی به افراد بی سواد بود و مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت. اما اوج شکوفایی آن به دوره صفویه بر می گردد و تخت تأثیر هنرهای ارمنی فرار داشته‌است. نمونه برجای مانده آنها پرده نمایش‌های سنگی در سنگ‌تراشی های تخت جمشید و دیواره نقش رستم چلیپای ایرانی و … می‌باشد. در کتاب تاریخ بخارا آمده‌است که نمایش ایران از آیین اسطوره و شعایر برخاسته‌است.