نمایشگاه بین‌المللی تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نمایشگاه بین‌المللی تبریز یک مرکز نمایشگاهی در شرق تبریز است که همه ساله محل برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف صنعت و تجارت می‌باشد. هدف از این نمایشگاه ایجاد ارتباط بین صنعت‌گران، تجار و مصرف کنندگان و تسهیل تجارت می‌باشد. همچنین این نمایشگاه هدف توسعه صادرات کشور ایران را دارد.

تاریخچه[ویرایش]

از سال ۱۳۶۴ شمسی، جهت رهایی از صادرات تک‌محصولی و شناساندن کالاهای صادراتی غیر نفتی که سبب رونق اقتصادی کشور ایران می‌شد، فکر ایجاد نمایشگاه قوت بیشتری گرفت. در سال ۱۳۶۷ شمسی، در پی تغییراتی که در قانون مقررات صادرات و واردات کشور به وجود آمد و با تشویق دکتر سبحان‌اللهی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی برای تأسیس نمایشگاه، پیگیری کارهای ایجاد نمایشگاه شدت گرفت و سرانجام با تحریر اساس‌نامهٔ اولیه و تعیین تعداد و مبلغ اسمی سهام و به تصویب رساندن آن در هیئت امناء در تاریخ ۱۷/۵/۶۹ با به تصویب رساندن اساس‌نامه و انجام انتخابات هیئت مدیره، شرکت نمایشگاه بین‌المللی تبریز رسماً آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه با بودجهٔ مردمی (سهام‌داران) و حمایت دکتر عبدالعلی‌زاده، استاندار وقت آذربایجان شرقی آغاز بکار کرد و کارهای ساختمانی آن در مدت سه ماه به پایان رسید و در ۲۱ مرداد ماه سال ۱۳۷۳، با حضور تعدادی از وزیران کشور، مقامات بلندپایهٔ کشوری و لشکری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعدادی زیادی از مردم آذربایجان، توسط حسن حبیبی، معاون اول وقت ریاست جمهوری، افتتاح گردید.

ساختمان‌ها و مؤسسات زیرمجموعه نمایشگاه بین‌المللی آذربایجان[ویرایش]

مرکز نمایشگاهی تبریز بعنوان بزرگترین سایت نمایشگاهی نیمه غربی کشور ایران دارای چندین سالن با مشخصات ذیل می‌باشد: ۱- سالن امیر کبیر با متراژ ۹۱۴۴ متر مربع ۲- سالن پروین اعتصامی با متراژ ۶۴۸۰ متر مربع ۳- سالن شهریار با متراژ ۳۱۲۰ متر مربع ۴- سالن آذربایجان با متراژ ۱۰۸۰ متر مربع ۵- سالن تبریز با متراژ ۲۰۱۶ متر مربع ۶- سالن ستارخان با متراژ ۵۰۰ متر مربع ۷- سالن سهند با متراژ ۱۳۶۰ متر مربع ۸- سالن شمس تبریزی با ۱۱۳۳ متر مربع و بیش از ۱۰۰۰۰ متر فضای باز نمایشگاهی. همچنین مؤسسه آموزش عالی ارس نیز درون این مجموعه دایر می‌باشد. مدیریت شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تبریز-آذربایجان بر عهده حبیب ماهوتی می‌باشد. وی همچنین مؤسس و مالک هولدینگ پنبه هیدروفیل و باند و گاز تبریز می‌باشد.

مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز[ویرایش]

مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز
Tabriz International Convention Center.png
نشانیخیابان پروفسور رمن زاده، تبریز
مالکشهرداری تبریز
فضاها
طبقه سالن نمایشگاه۲۴٬۰۰۰ متر مربع (۲۶۰٬۰۰۰ فوت مربع)[۱]

مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز یک مرکز همایش در شرق تبریز در محدوده خاوران با گنجایش ۱۵۰۰ نفر در سالن اصلی و ۱۰۰۰ نفر در سالن فرعی می‌باشد.این مرکز همایش بزرگترین مرکز همایش در شمال غربی ایران است. مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز در طی دو سال ساخته شد و در فوریه سال ۲۰۱۸ توسط رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، به بهره‌برداری رسید.[۲]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]