نمایشگاه بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گشایش نمایشگاه از سوی ملکه ویکتوریا در هاید پارک لندن سال ۱۸۵۱
کار ساخت سازه سترگ کریستال پالاس از طراحی تا گشایش، تنها در نه ماه انجام شد

نمایشگاه بزرگ یا به گونه کاملتر نمایشگاه بزرگ دستاوردهای صنعتی همه ملت‌ها (به انگلیسی: The Great Exhibition of the Works of Industry of all Nations) یا (به انگلیسی: The Great Exhibition) که گاهی به دلیل سازه نمایشگاهی کریستال پالاس از آن با نام نمایشگاه کریستال پالاس نیز نام برده می‌شود، یک نمایشگاه بین‌المللی بود که از یکم ماه مه تا ۱۱ اکتبر سال ۱۸۵۱ (۱۲۳۳ شمسی) در هاید پارک لندن در انگلستان برگزار شد.

نخستین اکسپو[ویرایش]

این نمایشگاه نخستین نمایشگاه از سری نمایشگاه‌های جهانی فرهنگ و صنعت بود که در سده نوزدهم میلادی به گونه روزافزون مورد توجه قرار می‌گرفت. نمایشگاه بزرگ از سوی هنری کل و پرنس آلبرت همسر ملکه ویکتوریا فرمانروای وقت پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند سازماندهی شد. بسیاری از نام‌آوران و چهره‌های برجسته آن دوران از این نمایشگاه دیدن کردند که از میان آنها می‌توان چارلز داروین، ساموئل کلت، اعضای دودمان سلطنتی اورلئانیست و نویسندگانی چون شارلوت برونته، چارلز دیکنز، لوئیس کارول، جرج الیوت و آلفرد تنیسون را نام برد.

در مدت این نمایشگاه ۶ میلیون نفر -یک سوم جمعیت انگلستان در آن زمان- ازین بنا و نمایشگاه مذکور بازدید کردند.

کریستال پالاس[ویرایش]

کریستال پالاس بنایی از چدن و شیشه مسطح در هاید پارک لندن در انگلستان بود که برای میزبانی «نمایشگاه بزرگ» برپا شده بود. این سازه بدست سر جوزف پکستون، معمار و طراح باغهای انگلیسی طراحی شد. مهندس محاسب این پروژه سر ویلیام کابیت بود.

این سازه پس از انتقال به سیدنهام هیل در سی نوامبر ۱۹۳۶ در آتش سوخت و برای همیشه از میان رفت.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]