نلسون ماندلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
نلسون ماندلا،نیلسون ماندلا
Nelson Mandela-2008 (edit).jpg
نلسون ماندلا
۱اولین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی
مشغول به کار
۱۰ مه ۱۹۹۴ – ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۹
معاون رئیس‌جمهوراف. دبلیو. کلرک
تابو امبکی
پس ازاف. دبلیو. کلرک
پیش ازتابو امبکی
دبیرکل جنبش عدم تعهد Andrés Pastrana Arango
مشغول به کار
۱۹۹۸ – ۱۹۹۹
پس ازآندرس پاسترانا آرانگو
پیش ازتابو امبکی
اطلاعات شخصی
زاده
نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا

۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۱۸
موزو، متاتا، ترانسکی
درگذشت۵ دسامبر ۲۰۱۳ (۹۵ سال)
ژوهانسبورگ
ملیت آفریقای جنوبی
حزب سیاسیکنگره ملی آفریقا
همسر(ان)اولین نتوکو ماسه
وینی ماندلا
گراسا ماشل
شغلسیاستمدار
مذهبمسیحی
امضا
وبگاهwww.nelsonmandela.org

نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا (زاده ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸ - درگذشته ۵ دسامبر ۲۰۱۳) نخستین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود.[۱] ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد، مشهورترین چهرهٔ مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی قشرها مردم باشد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، یک چهره سرشناس دولتی بود که تا اواخر عمر خود در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌کرد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلا است. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را مخولو (پدربزرگ) صدا می‌زنند. وی بنیان‌گذار بنیاد ریش‌سفیدان می‌باشد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

آغاز[ویرایش]

ماندلا در یک خانواده در روستای کوچک موزو در ناحیه متاتا، مرکز استان کیپ تاون از آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدر ماندلا، گادلا هنری مپهاکانییسوا، عضو شورای سلطنتی مردم تمبو بود، او از زمان تولد این مقام را به ارث برده بود و ماندلا نیز قرار بود چنین مقامی را به ارث ببرد. پدر ماندلا نقشی اساسی در به سلطنت رسیدن جونگینتابا دالیندیبو در تمبو داشت، دالیندیبو نیز پس از مرگ گادلا با به فرزندی گرفتن ماندلا به صورت غیررسمی این لطف وی را جبران کرد. در مجموع، پدر ماندلا چهار همسر داشت، که از این تعداد در مجموع سیزده فرزند (چهار پسر و نه دختر) داشت. ماندلا از نوسکنی فنی سومین ('سومین' از نظر نظام رتبه‌بندی پیچیده سلطنتی) همسر گادلا، در «اومزی» یا مزرعه‌ای که ماندلا بیشتر دوران کودکی خود را در آن سپری کرد به دنیا آمد.

رولیهلاهلا ماندلا در هفت سالگی، نخستین عضو خانواده خود بود که به مدرسه پا گذاشت، وی در مدرسه توسط یک معلم متدیست، با تبعیت از نام هوراسیو نلسون دریاسالار انگلیسی «نلسون» نام نهاده شد. پدر رولیهلاهلا وقتی وی نه ساله بود در نتیجه بیماری سل درگذشت، و جونگینتابا، نایب السلطنه سرپرستی وی را بر عهده گرفت. ماندلا در یک مدرسه تبلیغی وسلی در همسایگی محل زندگی نایب السلطنه مشغول به تحصیل شد. بر اساس رسوم تمبو، او در شانزده سالگی تشریف، و در مؤسسه شبانه‌روزی کلارک بری، مشغول به تحصیل فرهنگ غرب شد. او به جای سه سال، در دو سال مدرک مقدماتی خود را اخذ کرد.

ماندلا در نوزده سالگی، در سال ۱۹۳۷، به هلدتون، دانشکده وسلی در فورت بیوفورت که بیشتر خانواده سلطنتی در آن مشغول به تحصیل بودند عزیمت کرد، و به ورزش‌های بوکس و دو و میدانی علاقه‌مند شد. پس از کنکور|شرکت در کنکور، او شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی علوم انسانی|کارشناسی در دانشگاه فورت هار کرد، او در این دانشگاه با اولیور تامبو، آشنا شد و آن‌ها تبدیل به دوست و همکار پایداری شدند.

ماندلا در پایان سال اول تحصیلات خود، در تحریم شورای نمایندگی دانشجویان که در اعتراض به سیاست‌های دانشگاه انجام گرفت شرکت کرد، و پس از آن از فورت هار اخراج شد. کمی پس از آن، جونگینتابا به ماندلا و جاستیس (پسر نایب السلطنه که وارث تاج و تخت بود) اعلام کرد که قصد دارد برای هر دوی آن‌ها مراسم ازدواج ترتیب دهد. هر دو مرد جوان با ناراحتی از این مسئله به جای آنکه ازدواج کنند، تصمیم گرفتند راحتی قلمرو نایب‌السلطنه را رها کرده و به تنها جایی که امکانش بود بگریزند: ژوهانسبورگ. ماندلا به محض ورود به ژوهانسبورگ، به عنوان نگهبان معدن شروع به کار کرد. اما، بلافاصله پس از آنکه کارفرمای وی پی برد که ماندلا پسر ناتنی نایب‌السلطنه است که از خانه گریخته وی را اخراج کرد. پس از آن ماندلا به لطف ارتباطی که با دوست و همکار خود والتر سیسولو داشت به عنوان منشی یک شرکت حقوقی شروع به کار کرد. ماندلا در حین کار، تحصیلات خویش را به صورت مکاتبه‌ای در دانشگاه آفریقای جنوبی (UNISA) به اتمام رساند، و پس از آن شروع به تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه ویتواترسرند کرد. ماندلا در این مدت در شهرکی به نام الکساندرا زندگی می‌کرد.

فعالیت سیاسی[ویرایش]

پس از آنکه حزب ملی‌گرا که اکثریت اعضای آن را آفریکانسهای طرفدار سیاست جدایی نژادی آپارتاید تشکیل می‌دادند در انتخابات ۱۹۴۸ پیروز شد، ماندلا در مخالفت کنگره ملی آفریقا در سال ۱۹۵۲ و مبارزات کنگره خلق در سال ۱۹۵۵، که اتخاذ منشور آزادی توسط آن برنامه بنیادین آرمان ضد آپارتاید را فراهم می‌کرد نقشی اساسی داشت. در این زمان، ماندلا و همکارش اولیور تامبو شرکت حقوقی ماندلا و تامبو را مدیریت می‌کردند، و خدمات حقوقی رایگان یا ارزان قیمت در اختیار آن دسته از سیاهانی که قادر به برخورداری از نمایندگی قانونی نبودند قرار می‌دادند.

ماندلا که در آغاز طرفدار مبارزه عمومی غیر خشونت‌آمیز بود، در ۵ دسامبر ۱۹۵۶ به همراه ۱۵۰ تن دیگر دستگیرشده، و متهم به خیانت شد. محاکمه به اتهام خیانت از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۱ ادامه یافت، و همگی آنان تبرئه شدند. از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۹ با روی کار آمدن طبقه جدیدی از فعالان سیاه‌پوست (آفریکانیست) در شهرک‌ها که خواستار اتخاذ تدابیر جدی‌تری علیه رژیم حزب ملی‌گرا بود، فعالیت کنگره ملی آفریقا با اختلالات زیادی همراه بود. رهبران کنگره ملی آفریقا یعنی آلبرت لوتولی، اولیور تامبو و والتر سیسولو نه تنها احساس می‌کردند که تحولات با سرعت زیادی در حال رخ دادن است، بلکه رهبری خود را نیز در خطر می‌دیدند. در نتیجه آنان در تلاش برای جلب موقعیتی بهتر از آفریکانیست‌ها بر آن شدند که موقعیت خود را از طریق اتحاد با احزاب سیاسی کوچک سفیدپوست‌ها، رنگین‌پوست‌ها و هندی‌ها بهبود بخشند. آفریکانیست‌ها کنفرانس منشور آزادی را که در سال ۱۹۵۵ در کلیپتون برگزار شد به باد تمسخر گرفتند. دلیل آن‌ها برای این کار آن بود که کنگره ملی آفریقا که بیش از ۱۰۰ هزار عضو داشت در اتحادیه کنگره تنها یک حق رأی داشت. در این اتحادیه چهار دبیرکل از پنج حزب حاضر از اعضای حزب کمونیست آفریقای جنوبی (SACP) داشت، که به شدت به سیاست‌های مسکو پایبند بودند.

در سال ۱۹۵۹، پس از آنکه بیشتر آفریکانیست‌ها، با حمایت مالی از غنا و پشتیبانی چشمگیر سیاسی از جانب باسوتو مستقر در ترنسوال از این کنگره جدا شده و تحت رهبری رابرت سوبوکوه و پوتالکو لبالو، کنگره پان آفریکانیست را تشکیل دادند کنگره ملی آفریقا بیشتر حمایت نظامی خود را ازدست داد. پس از قتل‌عام حامیان کنگره پان آفریکانیست، در مارس ۱۹۶۰، و تحریم کنگره پان آفریکانیست و کنگره ملی آفریقا، کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به متابعت از جنبش مقاومت آفریقا (شورشیان لیبرال) و کنگره پان آفریکانیست پرداختند. لوتولی، که متهم به بی‌اعتنایی شده بود، به حاشیه کشانده شد، و کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به کنفرانس فراگیر آفریقا در سال ۱۹۶۱، که تمامی احزاب در آن گرد آمدند تا به راهبرد مشترکی دست یابند متوسل شدند و در این کنفرانس ماندلا با اعلام تشکیل اومخونتو وسیزوه، که بر اساس ایرگو، نهضت چریکی یهودیان، تشکیل شده و رهبری آن را ماندلا و دنیس گلدبرگ، لیونل «راستی» برنشتاین، و هارولد ولپه فعالان یهودی حزب کمونیست آفریقای جنوبی بر عهده داشتند دعوت به مبارزه نظامی‌کرد.

پس از آن ماندلا پنهانی کشور را ترک کرد و با رهبران آفریقا در الجزایر و دیگر نقاط دیدار کرد. ماندلا که از پی بردن به عمق حمایت از کنگره پان آفریکانیست و عقیده عموم مبنی بر آنکه کنگره ملی آفریقا یک انجمن کوچک وابسته به قبیله خهوسا و تحت کنترل سفیدپوستان کمونیست قرار دارد شگفت زده شده بود، به آفریقای جنوبی بازگشت و مصمم شد تا بخش ملی‌گرای آفریقا را در اتحاد کنگره تقویت کند. تصور بر این است که بحث ماندلا با رهبران حزب کمونیست آفریقای جنوبی بر سر این مسئله منجر به دستگیری وی در نزدیکی هوویک شد. ویلیام بلوم، یکی از کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفته‌است سازمان سیا محل اختفای ماندلا را به پلیس اعلام کرده بود.

دستگیری و زندانی شدن[ویرایش]

در سال ۱۹۶۱، ماندلا رهبری اومخونتو وسیزوه (به معنای «نیزه ملت»، و نیز با علامت اختصاری “MK”) شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا (ANC) را که خود یکی از بنیان‌گذاران آن بود بر عهده گرفت. او مبارزات خرابکاری علیه اهداف نظامی و دولتی را رهبری کرده، و طرح‌هایی تدوین کرد تا در صورتی که خرابکاری نتوانست به آپارتاید خاتمه دهد به جنگ چریکی متوسل شود. چند دهه بعد، خصوصاً در دهه ۱۹۸۰، اومخونتو وسیزوه تبدیل به جنگ چریکی علیه رژیم حاکم شد. ماندلا همچنین در خارج از کشور مبادرت به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای MK کرد، و در دیدار با برخی از دولت‌های آفریقا ترتیباتی برای آموزش شبه نظامی داد.

در ۵ اوت ۱۹۶۲، ماندلا پس از هفده ماه گریز دستگیرشده و در دژ ژوهانسبورگ زندانی شد. ویلیام بلوم، یکی از کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفته‌است سازمان سیا محل اختفای ماندلا را به پلیس اعلام کرده بود. سه روز بعد، در حضور ماندلا در دادگاه وی متهم به رهبری اعتصاب کارگران در سال ۱۹۶۱ و ترک غیرقانونی کشور شد. در ۲۵ اکتبر ۱۹۶۲، ماندلا به پنج سال زندان محکوم شد. دو سال بعد در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۴، به اتهام شرکت ماندلا در کنگره ملی آفریقا (ANC) برای وی حکم دیگری صادر شد.

در حالیکه ماندلا در زندان بود، پلیس در ۱۱ ژوئیه ۱۹۶۳، رهبران کنگره ملی آفریقا را در مزرعه لیلیسلی، در ریوونیا، واقع در شمال ژوهانسبورگ دستگیر کرد. ماندلا نیز به محاکمه ریوونیا کشانده شد، و در این روند ماندلا، احمد کاترادا، والتر سیسولو، گووان مبکی، آندرو ملانجلی، ریموند مهلابا، الیاس موتسوئالدی، والتر مکوایی (که در حین محاکمات از زندان گریخت)، آرتور گلدریچ (که قبل از محاکمه از زندان گریخت)، دنیس گلدبرگ و لیونل «راستی» برنشتاین توسط قاضی پرسی یوتار متهم به خرابکاری و اتهاماتی معادل خیانت، که اثبات آن برای دولت ساده‌تر بود شدند.

ماندلا در بیانیه خود که از جایگاه متهم در آغاز جلسه دفاع خود در محاکمه ۲۰ آوریل ۱۹۶۴ در دیوان عالی پرتوریا بیان کرد، به تبیین دلیل توسل کنگره ملی آفریقا به استفاه از تاکتیک خشونت پرداخت. بیانیه وی نشان می‌داد که چگونه کنگره ملی آفریقا تا پیش از قتل‌عام شارپویل سال‌ها از طریق صلح‌آمیز به دنبال مقابله با آپارتاید بوده‌است. این حادثه که هم‌زمان با برگزاری همه‌پرسی تأسیس جمهوری آفریقای جنوبی و اعلام وضعیت فوق‌العاده هم‌زمان با ممنوعیت فعالیت کنگره ملی آفریقا بود تنها چاره‌ای که برای کنگره ملی آفریقا باقی گذاشت توسل به خرابکاری بود. هر اقدام دیگری معادل تسلیم بی‌قید و شرط بود. ماندلا به ارائه توضیحاتی در مورد طراحی Manifesto of Umkhonto در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۶۱ به منظور افشای شکست سیاست کنگره ملی آفریقا پس از امتناع بیگانگان از سرمایه‌گذاری در کشور پرداخت. اوبا این عبارات یه اظهارات خود خاتمه داد:

کاریکاتوری از کارلوس لاتوف که ماندلا را با زندانیان فلسطینی مقایسه می‌کند.

«در طول زندگی‌ام خود را وقف مردم آفریقا کرده‌ام. با استیلای سفیدپوستان مبارزه کرده‌ام، و با استیلای سیاهان نیز مبارزه کرده‌ام. به دنبال آرمان جامعه‌ای آزاد و دموکراتیک که همه بتوانند در آن در توازن و با فرصت‌هایی برابر زندگی کنند بوده‌ام. این آرمان من است که امیدوارم با آن زندگی کرده و بدان دست یابم. اما اگر نیاز باشد آماده‌ام برای این آرمان بمیرم.»[۲]

برام فیشر، ورنون بران، خوئل جوفه، آرتور چاسکالسون و جورج بیزوس اعضای تیم وکلای مدافع متهمان بودند. هارولد هنسون در پایان جریان محاکمه برای درخواست تخفیف در مجازات به جمع وکلای مدافع پیوست. همگی متهمان به استثنای راستی برنشتاین گناهکار شناخته شده، اما از مجازات مرگ گریخته و در تاریخ ۱۲ ژوئن ۱۹۶۴ محکوم به حبس ابد شدند. از جمله موارد اتهامات آنان می‌توان از این موارد نام برد: شرکت در اقدامات نظامی، خصوصاً چهار مورد اتهام خرابکاری، که ماندلا همه آن‌ها را پذیرفت، و توطئه برای کمک به دیگر کشورها در جهت حمله به آفریقای جنوبی، که ماندلا این اتهام را نپذیرفت.

ماندلا در جزیره روبن زندانی شد و از بیست و هفت سال زندان متعاقب آن هیجده سال را در این زندان به سر برد. در این زندان بود که ماندلا زندگی‌نامه خود را، تحت عنوان راه طولانی به سوی آزادی نوشت. اما، ماندلا هیچ چیزی در مورد همدستی فردریک دکلرک در خشونت‌های دهه‌های هشتاد و نود، یا نقش همسر سابق خود وینی ماندلا در آن قتل‌عام افشا نکرد. اما، او بعدها در همکاری با دوست روزنامه‌نگار خود آنتونی سمپسون به بررسی این مسائل در ماندلا: زندگی‌نامه تأیید شده پرداخت. ماندلا در مدتی که در زندان بود، همچنان با کنگره ملی آفریقا در ارتباط بود، و این کنگره در تاریخ ۱۰ ژوئن ۱۹۸۰ بیانیه‌ای از جانب وی منتشر کرد، که بخشی از آن به شرح زیر است: «متحد شوید! بسیج شوید! بجنگید! باید آپارتاید را در بین سندان اقدامات توده‌های متحد و چکش مبارزه مسلحانه در هم بکوبیم!»[۳]

در فوریه ۱۹۸۵ رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی پیشنهاد آزادی مشروط او را به شرط محکوم کردن بی‌قید و شرط خشونت به عنوان ابزاری سیاسی را داد. وزرا با این پیشنهاد مخالف بودند زیرا معتقد بودند ماندلا هرگز در ازای آزادی شخصی به این متعهد نخواهد شد که سازمانش مبارزه مسلحانه را خاتمه بدهد. ماندلا پیشنهاد را قویاً رد کرد و از طریق دخترش زیندزی در اعلامیه‌ای گفت «چه آزادی به من پیشنهاد می‌شود در حالیکه سازمان مردم ممنوع باقی می‌ماند؟ تنها مردم آزاد می‌توانند مذاکره کنند. یک زندانی نمی‌تواند قرارداد ببندد.»[۴][۵][۶]

نلسون ماندلا از نمادهای برجسته مبارزه برای آزادی و برابری سیاه‌پوستان و از زمینه‌سازان وحدت آفریقای جنوبی جدید به‌شمار می‌رود.[۷]

آزادی[ویرایش]

ماندلا تا فوریه ۱۹۹۰ که تلاش کنگره ملی آفریقا و مبارزات بین‌المللی با شعار «نلسون ماندلا را آزاد کنید!» منجر به آزادی وی شد همچنان در زندان باقی‌ماند. فردریک د کلرک رئیس‌جمهور نیز هم‌زمان دستور آزادی ماندلا، و پایان ممنوعیت فعالیت کنگره ملی آفریقا را صادر کرد.

ماندلا در روز آزادی خود یعنی ۱۱ فوریه ۱۹۹۰، به ایراد سخنرانی‌ای خطاب به ملت پرداخت. وی هم‌زمان با اعلام پایبندی خود به صلح و آشتی با اقلیت سفیدپوستان کشور، به وضوح اعلام کرد که مبارزه مسلحانه کنگره ملی آفریقا هنوز به پایان نرسیده‌است:

""توسل ما به مبارزه مسلحانه در سال ۱۹۶۰ با تشکیل (اومخونتو وسیزوه) شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا صرفاً اقدامی دفاعی در برابر خشونت آپارتاید بود. عواملی که ایجاب‌کننده مبارزه مسلحانه بود امروز همچنان باقی است. ما چاره‌ای جز ادامه نداریم. امیدواریم به زودی شرایطی برای حل این مسائل از طریق مذاکره فراهم شود، تا دیگر نیازی به مبارزه مسلحانه نباشد.""

اما وی اعلام کرد که توجه وی معطوف به برقراری صلح برای اکثریت سیاه‌پوست و دادن حق رأی به آنان چه در انتخابات کشوری و چه در انتخابات محلی است.

ریاست کنگره ملی آفریقا و ریاست جمهوری آفریقای جنوبی[ویرایش]

نخستین انتخابات دموکراتیک آفریقای جنوبی که در آن همه افراد می‌توانستند شرکت کنند در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ برگزار شد. کنگره ملی آفریقا اکثریت را در انتخابات به خود اختصاص داد، و ماندلا، به عنوان رهبر کنگره ملی آفریقا، به عنوان نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست کشور برگزیده شد، و در دولت اتحاد ملی دکلرک از حزب ملی‌گرا به عنوان معاون رئیس‌جمهور برگزیده شد. ماندلا به عنوان رئیس‌جمهور از مه۱۹۹۴ تا ژوئن ۱۹۹۹، رهبری انتقال از فرمانروایی اقلیت و آپارتاید را بر عهده داشت، و به خاطر حمایت از صلح ملی و بین‌المللی تحسین بین‌المللی را به دست آورد. اما خصوصاً زمانی که آفریقای جنوبی در سپتامبر ۱۹۹۸ و در زمان ریاست‌جمهوری وی به لسوتو حمله کرد، انتقاداتی از دولت وی به عمل آمد.

زمانی که آفریقای جنوبی میزبانی جام جهانی راگبی ۱۹۹۵ را بر عهده داشت، نلسون ماندلا اتباع غیر سفیدپوست آفریقای جنوبی را به حمایت از تیم اتحادیه ملی راگبی آفریقای جنوبی که پیش از آن مورد نفرت همگان بود دعوت کرد. پس از آنکه تیم اسپرینگبوک با پیروزی بر نیوزیلند به قهرمانی رسید، ماندلا با پوشیدن لباس اسپرینگبوک جام قهرمانی را به کاپیتان سفیدپوست این تیم، فرانکو پینار اهدا کرد. این اقدام ماندلا گامی مهم در راستای برقراری آشتی میان سیاهان و سفیدپوستان آفریقای جنوبی محسوب شد.

برخی گروه‌ها نیز از پیشرفت اجتماعی دولت ماندلا، خصوصاً در زمینه ناکارآمدی دولت در رویارویی با بیماری ایدز انتقاد کردند. ماندلا پس از بازنشستگی، اذعان کرد که عدم توجه کافی وی به همه‌گیری HIV/AIDS ممکن بود عواقب وخیمی برای کشورش به همراه داشته باشد. وی در فرصت‌های مختلف اهمیت این بحران آفریقای جنوبی را گوشزد کرده‌است.

دیپلماسی بین‌المللی[ویرایش]

برای کمک به انجام محاکمه لاکربی ماندلا علاقه بسیاری به پایان دادن به اختلاف دیرین میان لیبی از یک سو، و ایالات متحده آمریکا و انگلستان از سوی دیگر، در مورد محاکمه دو لیبیایی متهم به مشارکت در سقوط هواپیمای خطوط هوایی آمریکا در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ که ۲۷۰ کشته بر جای گذاشت داشت. ماندلا در نوامبر ۱۹۹۴، پیشنهاد کرد که آفریقای جنوبی به عنوان یک کشور بی‌طرف محل برگزاری محاکمه بمب‌گذاری در پرواز شماره ۱۰۳ پن‌امریکن انتخاب شود اما جان میجر نخست‌وزیر انگلیس این درخواست وی را نپذیرفت. سه سال بعد ماندلا در سفر خود به لندن در ژوئیه ۱۹۹۷ بار دیگر این درخواست را برای جانشین میجر، یعنی تونی بلر، مطرح کرد. چندی بعد در همان سال، در گردهمایی رهبران کشورهای همسود (CHOGM) در اکتبر ۱۹۹۷ درادینبورگ ماندلا هشدار داد: «هیچ کشوری نباید نقش دادخواه، دادستان یا قاضی را بازی کند.» پس از چندی قرار شد محاکمه در کمپ زَیست در هلند، و بر اساس قانون اسکاتلند، برگزار شود و ماندلا در آوریل ۱۹۹۹گفتگو با سرهنگ قذافی را برای تحویل دو متهم (مقراهی و فیمه) آغاز کرد.

پس از نه ماه محاکمه، رأی در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۱ صادر شد. فیمه تبرئه شد اما مقراهی گناهکار شناخته شد و به ۲۷ سال زندان در اسکاتلند محکوم شد. درخواست تجدیدنظر مقراهی در مارس ۲۰۰۲، رد شد و ماندلا در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۲ به دیدار وی در زندان بارلینی رفت. ماندلا در اتاق دیدار با زندانیان در کنفرانسی خبری گفت، «مقراهی کاملاً تنهاست.» «کسی نیست تا با او حرف بزند. تنها ماندن یک انسان در طول دروه محکومیت خود یک عذاب روانی است.» ماندلا همچنین افزود: «شاید عادلانه باشد تا او به یک کشور مسلمان انتقال یابد چراکه کشورهای مسلمانی نیز هستند که مورد اعتماد غرب باشند. اگر او در کشوری همانند مراکش، تونس یا مصر باشد خانواده‌اش راحت‌تر می‌توانند به دیدار وی بروند.» پس از آن مقراهی به زندان گریناک منتقل شد و وی دیگر در سلول انفرادی به سر نمی‌برد. کمیسیون بررسی پرونده‌های جنایی اسکاتلند اخیراً در حال بررسی پرونده وی است، و انتظار می‌رود رأی به ارجاع پرونده مقراهی به دیوان عالی اسکاتلند برای تجدیدنظر مجدد دهد.

سفر به ایران[ویرایش]

ماندلا یک بار در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و بار دیگر در دوره محمد خاتمی به ایران سفر کرد.[۸]

ازدواج[ویرایش]

ماندلا سه بار ازدواج کرد. وی نخستین بار با اولین نتوکو میس ازدواج کرد که گرچه با وی در ژوهانسبورگ آشنا شد، او نیز مانند خود ماندلا، اهل ناحیه‌ای بود که بعدها منطقه ترانسکی آفریقای جنوبی نام گرفت. این زوج دو پسر به نام‌های مادیبا (تمبی) و ماکگاتو، و دو دختر داشتند که هر دو ماکازیوه نام داشتند. دختر اول آنان در نه ماهگی درگذشت، و آنان دومین دختر خود را نیز ماکازیوه نامیدند. همه فرزندان آنان در واترفورد کامهلابا تحصیلات خود را انجام دادند. این زوج پس از ۱۳ سال در سال ۱۹۵۷ از یکدیگر جدا شدند، دلیل جدایی آنان شور انقلابی ماندلا بود و اینکه مذهب همسر ماندلا مذهبی بود که به تبلیغ سیاست بی‌طرفی سیاسی می‌پرداخت.

همسر دوم ماندلا، وینی مادیکیزلا-ماندلا، نیز اهل منطقه ترانسکی بود، گرچه آن دو نیز در ژوهانسبورگ، یعنی شهری که وینی نخستین مددکار اجتماعی سیاه‌پوست آن بود با هم آشنا شدند. بعدها، وینی قربانی اختلاف خانوادگی ناشی از نزاع سیاسی کشور شد؛ در حالی که شوهرش به اتهام تروریسم و خیانت در زندان جزیره رابن مشغول گذراندن حبس ابد بود، پدرش به سمت وزارت کشاورزی ترانسکی برگزیده شد. اختلافات سیاسی منجر به جدایی (آوریل ۱۹۹۲) و طلاق (مارس ۱۹۹۶) شد.

ماندلا در هشتادمین سالگرد تولد خود با گراکا ماچل، بیوه سامورا ماچل، رئیس‌جمهور سابق موزامبیک و متحد کنگره ملی آفریقا که دوازده سال پیش در سانحه هوایی کشته شده بود ازدواج کرد.

بازنشستگی[ویرایش]

ماندلا پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود در سال ۱۹۹۹، تبدیل به یکی از طرفداران سازمان‌های فعال اجتماعی و حقوق بشر شد. وی جوایز بین‌المللی بسیاری از جمله نشان لیاقت و نشان سنت جان از ملکه الیزابت دوم و نشان آزادی ریاست جمهوری از جرج دبلیو بوش دریافت کرد.

ماندلا در سفر خود به کانادا در سال ۱۹۹۸، به سخنرانی در جمع ۴۵٬۰۰۰ دانش‌آموز در اسکایدوم در شهر تورنتو پرداخت و مورد استقبال آنان قرار گرفت. در سال ۲۰۰۱، او نخستین فرد زنده‌ای نام گرفت که به عنوان شهروندی افتخاری کانادا برگزیده شد (تنها فردی که پیش از وی این عنوان را به دست آورده بود رائول والنبرگ، بود که پس از مرگ به چنین عنوانی دست یافته بود). گرچه دولت کانادا امیدوار بود ماندلا با تمامی آرا به عنوان شهروند افتخاری نائل شود، اما این امر به دلیل مخالفت حزب اتحاد کانادا و اعتراض راب اندرس نماینده پارلمان در مجلس نمایندگان کانادا مبنی بر اینکه ماندلا سابقاً یک «کمونیست و تروریست» بوده حاصل نشد.[۹] در همین حال، وی نخستین عضو افتخاری حکم کانادا، یکی از معدود اتباع کشورهای بیگانه بود که بالاترین نشان افتخار کانادا را به دست می‌آورد.

در تابستان ۲۰۰۱، بیماری سرطان پروستات ماندلا شناسایی و درمان شد. وی در طول هفت هفته درمان شد.[۱۰][۱۱]

در سال ۲۰۰۳، ماندلا طی چند سخنرانی از سیاست خارجی دولت جرج دبلیو بوش انتقاد کرد، و اعلام کرد که جرج دبلیو بوش در مورد مسئله جنگ عراق و در قضیه عدم متابعت از سازمان ملل متحد و دبیرکل آن کوفی عنان ممکن است انگیزه‌های نژادپرستانه داشته باشد. «آیا این به این خاطر است که دبیرکل سازمان ملل متحد یک سیاه‌پوست است؟ آنان هیچگاه در زمانی که دبیرکل سازمان ملل متحد سفیدپوست بود چنین اقداماتی انجام نمی‌دادند»[۱۲]

این اظهارات ماندلا حتی در میان برخی از طرفداران وی نیز، اعتراضاتی را به همراه داشت. بعدها در همان سال، او به حمایت از ۴۶۶۶۴ بنیاد خیریه ایدز که نام آن از روی شماره زندان وی انتخاب شده بود، پرداخت. ماندلا در ژوئن ۲۰۰۴، در ۸۵ سالگی، اعلام کرد که از زندگی سیاسی کناره‌گیری خواهد کرد. سلامتی وی رو به وخامت نهاده بود و وی می‌خواست زمان بیشتری را در کنار خانواده‌اش سپری کند. اما وی مبارزه علیه ایدز را از این مسئله مستثنی کرده بود. او در ژوئیه ۲۰۰۴، به بانگکوک پرواز کرد تا در پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی ایدز سخنرانی کند. پسر او، ماکگاتو ماندلا، در ۶ ژانویه ۲۰۰۵ در نتیجه ابتلاء به ایدز درگذشت.

ماندلا همچنین از نهضت بین‌المللی مبارزه با فقر که گروه ONE نیز بخشی از آن است اعلام حمایت کرده‌است.

در ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۴، شهر ژوهانسبورگ با اعطای نشان آزادی شهر در جشنی اورلاندو، سووتو بالاترین نشان افتخار خود را به ماندلا اعطا کرد.

امروزه، ماندلا هنوز برای سازمان‌های آموزشی جهان همانند United World Colleges و Round Squareکه برای عقاید وی در زمینه صلح جهانی اهمیت زیادی قائلند از چهره‌های سرشناس جهان محسوب می‌شود. کمیته بین‌المللی المپیک برای چهره برگزیده فعال در زمینه مسائل بشر دوستانه یعنی المپیک زمستانی ۲۰۰۶ ماندلا از اهمیت زیادی قائل است.[۱۳]

مرگ[ویرایش]

وی روز پنجشنبه ۵ دسامبر ۲۰۱۳ (۱۴ آذر ۱۳۹۲) در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی در سن ۹۵ سالگی درگذشت.[۱۴] جیکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت که آقای ماندلا اکنون «ما را ترک کرده‌است.» زوما گفت که ماندلا در ساعت هشت و ۲۰ دقیقه به وقت محلی درحالی که اعضای خانواده‌اش در کنارش بودند در آرامش درگذشت.[۱۵][۱۶][۱۷][۱۸][۱۹][۲۰][۲۱]

خاکسپاری[ویرایش]

پیکر وی ده روز پس از مرگ در جمع خانواده و هزاران تن از دوستدارانش در روستای زادگاهش قونو و در گورستانی خانوادگی به خاک سپره شد. در آیین خاکسپاری او حدود ۴۵۰ نفر از اعضای خانواده‌اش حضور داشتند که او را طبق آداب سنتی قبیله‌ای که در آن زاده شده، به دور از لنز دوربین‌ها به خاک سپردند.[۲۲][۲۳]

حدود ۴۵۰۰ نفر از سیاستمداران بین‌المللی از جمله رئیس جمهور سابق آمریکا باراک اوباما و هیئت‌های نمایندگی نهادهای اجتماعی مختلف به مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا حضور داشتند.

میراث[ویرایش]

پس از گشودن وصیت‌نامه ماندلا مشخص شد، وی در سال ۲۰۰۴ وصیت‌نامهٔ خود را نوشته و چهار سال بعد اصلاح کرده بود. ماندلا در کنار وصیت‌نامه، برای هریک از بازماندگان خود یک متن توضیحی کنار گذاشته‌است. به موجب این وصیت‌نامه از ماندلا سه میلیون یورو دارایی باقی‌مانده که نیمی از آن صرف امور خیریه می‌شود.[۲۴]

سهم بنیاد خانوادگی و حزب کنگره ملی[ویرایش]

وصیت‌نامهٔ ماندلا طی آیینی با حضور بازماندگان وی گشوده شد. ارزش میراث مالی باقی‌مانده از وی ۴۶ میلیون راند بود که به حدود سه میلیون یورو می‌رسد. به موجب این وصیت‌نامه حدود نیمی از این ثروت به همسر ماندلا (گراسا ماشل) رسید و بقیه آن بین بنیاد خانوادگی ماندلا، حزب، مراکز آموزشی و همکاران قدیمی وی تقسیم شد. همچنین ماندلا سه خانهٔ خود را به بنیاد خانوادگی ماندلا بخشید. یکی از این خانه‌ها در زادگاه ماندلا قرار دارد که پیکر او در همان‌جا به خاک سپرده شده‌است. سود ناشی از فروش کتاب‌ها و پروژه‌های ماندلا نیز به این بنیاد می‌رسد. ده تا سی درصد از دارایی‌های ماندلا برای پیش‌برد پروژهٔ «اصول آشتی میان انسان‌ها در آفریقای جنوبی» در اختیار حزب کنگرهٔ ملی آفریقا که به وسیله ماندلا بنیادگذاری شد گذاشته می‌شود. به هریک از همکاران پیشین ماندلا ۳ هزار یورو و به دو دانشگاه و سه مدرسه هرکدام ۶ هزار و ۷۰۰ یورو تعلق می‌گیرد. خانه رئیس‌جمهور پیشین در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، به خانوادهٔ پسر او ماکگاتو می‌رسد که چند سال پیش درگذشت. بر اساس وصیت ماندلا این خانه باید به محل گردهمایی اعضای خانواده وی تبدیل شود. تا بر اساس خواست رئیس‌جمهور پیشین «آن‌ها تا سال‌ها پس از مرگ وی همبستگی خود را حفظ کنند».

معافیت فرزندان از بازپرداخت بدهی‌ها[ویرایش]

در وصیت‌نامهٔ ماندلا روشن شده‌است که او در زمان حیات خود ۲۲۲ هزار یورو به فرزندانش قرض داده بود. وی فرزندان خود را از بازپرداخت این بدهی‌ها معاف کرد.

روز بین‌المللی نلسون ماندلا[ویرایش]

روز بین‌المللی نلسون ماندلا یا روز ماندلا، آیینی است که هر ساله در ۱۸ ژوئیه به افتخار ماندلا جشن گرفته می‌شود.[۲۵] این روز در نوامبر ۲۰۰۹ رسماً توسط سازمان ملل متحد نامگذاری شد.[۲۶] ۱۸ ژوئیه زادروز ماندلا است.

آثار[ویرایش]

ماندلا کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده‌است. خاطرات وی با نام راه دشوار آزادی[۲۷]با ترجمه مهوش غلامی به فارسی منتشر شده‌است. آخرین کتاب در مورد وی با نام انگلیسی Conversation with Myself - "خودگویی‌های من"- که در سال ۲۰۱۱ از سوی بنیاد ماندلا مشتمل بر ناگفته‌های زندگی وی انتشار یافته در سال ۱۳۹۰ در زبان فارسی با عنوان پندارها و گفتارها[۲۸] با ترجمه علی‌اکبر عبدالرشیدی انتشار یافته‌است و در سال 1395به زبان کردی باترجمه مهرداد رحیمیان منتشر شد

جوایز و افتخارات[ویرایش]

مسائل جانبی[ویرایش]

 • در صحنه آخر فیلم آمریکایی ساخت ۱۹۹۲ «مالکولم ایکس»، ماندلا که—پس از ۲۷ سال زندانی به تازگی آزاد شده‌است – به صورت یک معلم مدرسه در یک کلاس درس در سووتو نشان داده می‌شود. او بخشی از یکی از سخنرانی‌های مالکولم ایکس، از جمله عبارت زیر را تکرار می‌کند: «اعلام می‌کنیم که حق داریم همانند دیگر انسان‌های زمین باشیم، و باید به عنوان انسان مورد احترام باشیم، و باید در این جامعه، بر روی این زمین، در این دوره از حقوق انسانی که خواهان احیای آن هستیم، برخوردار باشیم. . . .» آخرین عبارت این جمله از این قرار است: «به هر طریق لازم.» ماندلا به کارگردان فیلم اسپایک لی اطلاع داد که وی قادر به ادای این عبارت در برابر دوربین نیست، چرا که ممکن است دولت آپارتاید از این عبارت علیه وی استفاده کند. لی نیز نظر ماندلا را پذیرفت، و در آخرین لحظات عبارت «به هر طریق لازم» توسط خود مالکولم ایکس ادا شد.
 • کوئین و پول روجر ترانه‌ای به نام بگو که واقعیت نداره در کنسرت بازگشت قهرمانان، برای جنبش ۴۶۶۶۴ نلسون ماندلا سرودند. این ترانه نوشته راجر تیلور، طبل زنکوئین سروده شده بود.
 • دسته معروف اسکا خواص، که شهرتشان بیشتر به خاطر قطعات دوآهنگه آنان بود که به تبلیغ اتحاد نژادی در انگلستان می‌پرداخت ترانه‌ای با نام نلسون ماندلای آزاد سرود. در سال ۱۹۸۴، اتحادیه دانشجویان دانشکده وادهام، آکسفورد با تصویب پیشنهادی اعلام کرد که تمامی دانشکده‌ها این ترانه را به یاد نلسون ماندلا، جایگزین 'باپ' (دیسکو) کنند، و علی‌رغم آزادی ماندلا این روند همچنان ادامه دارد.
 • ماندلا علاقه زیادی به پارچه‌های نقش‌دار دارد. او حتی در موقعیت‌های رسمی نیز پارچه‌های نقش‌دار به تن می‌کند. پیراهن‌های این سبک در آفریقای جنوبی به "پیراهن مادیباً مشهور هستند.
 • سی.ان.ان. در سال ۲۰۰۳، به دلیل اشتباه در پشتیبانی از کلمه عبور سایت خود، آگهی فوت از پیش نوشته شده ماندلا و چند شخصیت سرشناس دیگر را به اشتباه در وبگاه خود منتشر کرد اعلان نادرست.
 • کن لیوینگستون، شهردار لندن، با وجود مخالفت‌های زیاد خواستار نصب مجسمه‌ای از نلسون ماندلا در ضلع شمالی میدان ترافالگار است.
 • جانی کلگ آوازی به نام «آسیمبونانگا (ماندلا)» را به ماندلا تقدیم کرده‌است. در این آهنگ از دیگر فعالان مخالف آپارتاید همچون استیو بیکو، ویکتوریا مخنگه، و نیل آگت نیز یاد شده‌است.
 • ماندلا نیز مانند گاندی تبدیل به نماد آزادی و برابری در سراسر جهان شده‌است.
 • خداحافظ بافانا، فیلمی در مورد زندگی ماندلا، ساخته شد. این فیلم در سال ۲۰۰۷ به نمایش درآمد.[۲۹]
 • دیک چنی به عنوان نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، علیه مصوبه کنگره آمریکا که خواستار آزادی ماندلا از زندان شده بود، رأی داد. چند سال بعد، ماندلا چنی را «دایناسور» خواند.
 • ماندلا در «جشن بشردوستانه» المپیک اظهاراتی به قرار زیر ادا کرد:

«هفده روز، هم‌اتاقی هستند.» هفده روز، رفیق شفیق هستند. «و بیست و دو ثانیه، رقیب هم هستند.» هفده روز برابر. بیست و دو ثانیه رقیب. «چه دنیای جالبی است.» این همان امیدی است که در بازی‌های المپیک می‌بینم.

فیلم سینمایی سال ۲۰۱۳

این فیلم ۱۴۶ دقیقه‌ای با عنوان ماندلا، راه طولانی تا آزادی با شرکت ادریس البا بازیگر بریتانیایی بر اساس زندگی‌نامه‌ای با همین عنوان از ماندلا تهیه شد. فیلم رکورد فروش فیلم‌هایی که در روزهای تعطیلات اکران نمی‌شوند را شکست و از همان روزهای نخست به پرفروش‌ترین فیلم در بازار سینمایی آفریقای جنوبی بدل شد.[۳۱]

شکست ناپذیر[ویرایش]

شعر «شکست ناپذیر»[۳۲] که شاعر فقیر و مسلول انگلیسی «ویلیام ارنست هنلی»[۳۳] در مواجهه با سختی‌های روزگار و بیماری سل سرود، همدم و همنشین نلسون ماندلا در ایام زندان بود که گاه‌وبیگاه زمزمه می‌کرد. مضمون شعر مزبور این است:

در فراسوی این شب تیره که چون مغاکی میان دو قطب مرا دربرگرفته‌است، برای سرشت استوار و تسخیرناپذیر خویش، شکرگزار خدایانم. در شرایط طاقت فرسا و در چنگال ضربات زمانه سر را سندان صبور کردم. نه دست از تلاش برداشتم و نه به لابه و زاری افتادم. با پتک ایام و زیر آوار سرنوشت، سرم خونین اما برافراشته است. فراسوی این جایگاه پر از خشم و اشک، جز سایه‌های وحشت دیده نمی‌شود و تهدید و رنج سالیان مرا می‌پاید اما در من نشانی از هول و هراس نیست. از این گذرگاه تنگ و تاریک و از پیامدهای در تقدیر، واهمه‌ای ندارم. (چون) سرنوشتم را با دست خویش می‌نویسم و سردار روح خویشتنم.[۳۴]

عنوان فیلم شکست ناپذیر به کارگردانی «کلینت ایستوود»[۳۵] و با بازی «مت دیمون» Matt Damon و «مورگان فریمن»[۳۶] از این شعر گرفته شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «The passing of Cde Nelson Rolihlahla Mandela». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳.
 2. ریوونیاً
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۷. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶.
 4. Cowell, Alan (1 February 1985). "South Africa hints at conditional release for jailed black leaders". NY Times. Retrieved 28 October 2008.
 5. "Mandela's response to being offered freedom". ANC. Archived from the original on 22 June 2008. Retrieved 28 October 2008.
 6. Sparks, Allister (1994). Tomorrow is Another Country. Struik.
 7. نلسون ماندلا درگذشت رادیو زمانه
 8. حرف و حدیث‌های دو سفر نلسون ماندلا به ایران، دویچه وله فارسی
 9. «وبگاه سی‌بی‌سی».
 10. radiation treatment «وبگاه مربوطه» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک).
 11. «وبگاه بی‌بی‌سی».
 12. «وبگاه». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ فوریه ۲۰۰۳. دریافت‌شده در ۱۵ اکتبر ۲۰۰۶.
 13. «وبگاه بازی‌های المپیک».
 14. [۱] nbcnews
 15. http://www.asriran.com/fa/news/307488/ماندلا-درگذشت
 16. http://www.tabnak.ir/fa/news/362573/نلسون-ماندلا-درگذشت
 17. نلسون ماندلا درگذشت بی‌بی‌سی فارسی
 18. نلسون ماندلا درگذشت - فردا
 19. نلسون ماندلا درگذشت - صدای آمریکا
 20. Nelson Mandela, former South African president and anti-apartheid leader, dies at 95
 21. Nelson Mandela dies at 95 - CNN.com
 22. ماندلا در روستای خانوادگی‌اش دفن شد بی‌بی‌سی فارسی
 23. آرامش ابدی نلسون ماندلا در قبرستان خانوادگی دویچه‌وله فارسی
 24. میراث ۳ میلیون یورویی نلسون ماندلا چگونه تقسیم شد؟ بی‌بی‌سی فارسی
 25. "Nelson Mandela International Day, July 18, For Freedom, Justice and Democracy"
 26. http://www.worldlii.org/int/other/UNGARsn/2009/64.pdf
 27. «نلسون ماندلا و راه دشوار آزادی». پایگاه خبری گلونی.
 28. خبرگزاری کتاب ایران
 29. http://www.imdb.com/title/tt0438859/?ref_=fn_al_tt_1
 30. «STATEMENT ON THE ATATURK AWARD GIVEN TO Nelson Mandela\». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ اکتبر ۲۰۰۶. دریافت‌شده در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۰.
 31. راه طولانی تا آزادی، فیلم جدیدی درباره ماندلا بی‌بی‌سی فارسی
 32. Invictus
 33. William Ernest Henley
 34. همنشین بهار: سرنوشتم را با دست خویش می‌نویسم. یادی از نلسون ماندلا
 35. Clint Eastwood
 36. Morgan Freeman

پیوند به بیرون[ویرایش]


Nelson Mandela

Nelson Mandela-2008.jpg
Mandela in Johannesburg in May 2008
1st President of South Africa
In office
10 May 1994 – 16 June 1999
DeputyThabo Mbeki
F. W. de Klerk
Preceded byF. W. de Klerk (State President)
Succeeded byThabo Mbeki
11th President of the
African National Congress
In office
7 July 1991 – 20 December 1997
DeputyWalter Sisulu
Thabo Mbeki
Preceded byOliver Tambo
Succeeded byThabo Mbeki
19th Secretary General of the
Non-Aligned Movement
In office
2 September 1998 – 16 June 1999
Preceded byAndrés Pastrana Arango
Succeeded byThabo Mbeki
Personal details
Born
Rolihlahla Mandela

(1918-07-18)18 July 1918
Mvezo, Cape Province, South Africa
Died5 December 2013(2013-12-05) (aged 95)
Johannesburg, Gauteng, South Africa
Cause of deathRespiratory infection
Resting placeMandela Graveyard
Qunu, Eastern Cape, South Africa
Political partyAfrican National Congress
Other political
affiliations
South African Communist Party
Spouse(s)
Children6 (including Makgatho, Makaziwe, Zenani and Zindziswa)
ParentsNosekeni Fanny
Gadla Henry Mphakanyiswa
Alma mater
Occupation
 • Activist
 • Politician
 • Philanthropist
 • Lawyer
Known forAnti-Apartheid Movement
Awards
Notable work(s)Long Walk to Freedom
Websitenelsonmandela.org
Nickname(s)
 • Madiba
 • Dalibunga

Nelson Rolihlahla Mandela (/mænˈdɛlə/;[1] Xhosa: [xolíɬaɬa mandɛ̂ːla]; 18 July 1918 – 5 December 2013) was a South African anti-apartheid revolutionary, political leader, and philanthropist who served as President of South Africa from 1994 to 1999. He was the country's first black head of state and the first elected in a fully representative democratic election. His government focused on dismantling the legacy of apartheid by tackling institutionalised racism and fostering racial reconciliation. Ideologically an African nationalist and socialist, he served as President of the African National Congress (ANC) party from 1991 to 1997.

A Xhosa, Mandela was born to the Thembu royal family in Mvezo, British South Africa. He studied law at the University of Fort Hare and the University of Witwatersrand before working as a lawyer in Johannesburg. There he became involved in anti-colonial and African nationalist politics, joining the ANC in 1943 and co-founding its Youth League in 1944. After the National Party's white-only government established apartheid, a system of racial segregation that privileged whites, he and the ANC committed themselves to its overthrow. Mandela was appointed President of the ANC's Transvaal branch, rising to prominence for his involvement in the 1952 Defiance Campaign and the 1955 Congress of the People. He was repeatedly arrested for seditious activities and was unsuccessfully prosecuted in the 1956 Treason Trial. Influenced by Marxism, he secretly joined the banned South African Communist Party (SACP). Although initially committed to non-violent protest, in association with the SACP he co-founded the militant Umkhonto we Sizwe in 1961 and led a sabotage campaign against the government. He was arrested and imprisoned in 1962, and subsequently sentenced to life imprisonment for conspiring to overthrow the state following the Rivonia Trial.

Mandela served 27 years in prison, split between Robben Island, Pollsmoor Prison, and Victor Verster Prison. Amid growing domestic and international pressure, and with fears of a racial civil war, President F. W. de Klerk released him in 1990. Mandela and de Klerk led efforts to negotiate an end to apartheid, which resulted in the 1994 multiracial general election in which Mandela led the ANC to victory and became president. Leading a broad coalition government which promulgated a new constitution, Mandela emphasised reconciliation between the country's racial groups and created the Truth and Reconciliation Commission to investigate past human rights abuses. Economically, Mandela's administration retained its predecessor's liberal framework despite his own socialist beliefs, also introducing measures to encourage land reform, combat poverty, and expand healthcare services. Internationally, he acted as mediator in the Pan Am Flight 103 bombing trial and served as Secretary-General of the Non-Aligned Movement from 1998 to 1999. He declined a second presidential term, and in 1999 was succeeded by his deputy, Thabo Mbeki. Mandela became an elder statesman and focused on combating poverty and HIV/AIDS through the charitable Nelson Mandela Foundation.

Mandela was a controversial figure for much of his life. Although critics on the right denounced him as a communist terrorist and those on the far-left deemed him too eager to negotiate and reconcile with apartheid's supporters, he gained international acclaim for his activism. Widely regarded as an icon of democracy and social justice, he received more than 250 honours—including the Nobel Peace Prize—and became the subject of a cult of personality. He is held in deep respect within South Africa, where he is often referred to by his Xhosa clan name, Madiba, and described as the "Father of the Nation".

Early life

Childhood: 1918–1934

Mandela was born on 18 July 1918 in the village of Mvezo in Umtata, then part of South Africa's Cape Province.[2] Given the forename Rolihlahla,[3] a Xhosa term colloquially meaning "troublemaker",[4] in later years he became known by his clan name, Madiba.[5] His patrilineal great-grandfather, Ngubengcuka, was king of the Thembu people in the Transkeian Territories of South Africa's modern Eastern Cape province.[6] One of Ngubengcuka's sons, named Mandela, was Nelson's grandfather and the source of his surname.[7] Because Mandela was the king's child by a wife of the Ixhiba clan, a so-called "Left-Hand House", the descendants of his cadet branch of the royal family were morganatic, ineligible to inherit the throne but recognised as hereditary royal councillors.[8]

Nelson Mandela's father, Gadla Henry Mphakanyiswa Mandela (1880–1928), was a local chief and councillor to the monarch; he was appointed to the position in 1915, after his predecessor was accused of corruption by a governing white magistrate.[9] In 1926, Gadla was also sacked for corruption, but Nelson was told that his father had lost his job for standing up to the magistrate's unreasonable demands.[10] A devotee of the god Qamata,[11] Gadla was a polygamist with four wives, four sons and nine daughters, who lived in different villages. Nelson's mother was Gadla's third wife, Nosekeni Fanny, daughter of Nkedama of the Right Hand House and a member of the amaMpemvu clan of the Xhosa.[12]

No one in my family had ever attended school ... On the first day of school my teacher, Miss Mdingane, gave each of us an English name. This was the custom among Africans in those days and was undoubtedly due to the British bias of our education. That day, Miss Mdingane told me that my new name was Nelson. Why this particular name I have no idea.

—Mandela, 1994[13]

Mandela later stated that his early life was dominated by traditional Thembu custom and taboo.[14] He grew up with two sisters in his mother's kraal in the village of Qunu, where he tended herds as a cattle-boy and spent much time outside with other boys.[15] Both his parents were illiterate, but being a devout Christian, his mother sent him to a local Methodist school when he was about seven. Baptised a Methodist, Mandela was given the English forename of "Nelson" by his teacher.[16] When Mandela was about nine, his father came to stay at Qunu, where he died of an undiagnosed ailment which Mandela believed to be lung disease.[17] Feeling "cut adrift", he later said that he inherited his father's "proud rebelliousness" and "stubborn sense of fairness".[18]

Mandela's mother took him to the "Great Place" palace at Mqhekezweni, where he was entrusted to the guardianship of the Thembu regent, Chief Jongintaba Dalindyebo. Although he did not see his mother again for many years, Mandela felt that Jongintaba and his wife Noengland treated him as their own child, raising him alongside their son, Justice, and daughter, Nomafu.[19] As Mandela attended church services every Sunday with his guardians, Christianity became a significant part of his life.[20] He attended a Methodist mission school located next to the palace, where he studied English, Xhosa, history and geography.[21] He developed a love of African history, listening to the tales told by elderly visitors to the palace, and was influenced by the anti-imperialist rhetoric of a visiting chief, Joyi.[22] At the time he nevertheless considered the European colonialists not as oppressors but as benefactors who had brought education and other benefits to southern Africa.[23] Aged 16, he, Justice and several other boys travelled to Tyhalarha to undergo the ulwaluko circumcision ritual that symbolically marked their transition from boys to men; afterwards he was given the name Dalibunga.[24]

Clarkebury, Healdtown, and Fort Hare: 1934–1940

Photograph of Mandela, taken in Umtata in 1937

Intending to gain skills needed to become a privy councillor for the Thembu royal house, in 1933 Mandela began his secondary education at Clarkebury Methodist High School in Engcobo, a Western-style institution that was the largest school for black Africans in Thembuland.[25] Made to socialise with other students on an equal basis, he claimed that he lost his "stuck up" attitude, becoming best friends with a girl for the first time; he began playing sports and developed his lifelong love of gardening.[26] He completed his Junior Certificate in two years,[27] and in 1937 moved to Healdtown, the Methodist college in Fort Beaufort attended by most Thembu royalty, including Justice.[28] The headmaster emphasised the superiority of English culture and government, but Mandela became increasingly interested in native African culture, making his first non-Xhosa friend, a speaker of Sotho, and coming under the influence of one of his favourite teachers, a Xhosa who broke taboo by marrying a Sotho.[29] Mandela spent much of his spare time at Healdtown as a long-distance runner and boxer, and in his second year he became a prefect.[30]

With Jongintaba's backing, in 1939 Mandela began work on a BA degree at the University of Fort Hare, an elite black institution in Alice, Eastern Cape, with around 150 students. There he studied English, anthropology, politics, native administration, and Roman Dutch law in his first year, desiring to become an interpreter or clerk in the Native Affairs Department.[31] Mandela stayed in the Wesley House dormitory, befriending his own kinsman, K. D. Matanzima, as well as Oliver Tambo, who became a close friend and comrade for decades to come.[32] He took up ballroom dancing,[33] performed in a drama society play about Abraham Lincoln,[34] and gave Bible classes in the local community as part of the Student Christian Association.[35] Although he had friends connected to the African National Congress (ANC) who wanted South Africa to be independent of the British Empire, Mandela avoided any involvement with the anti-imperialist movement,[36] and became a vocal supporter of the British war effort when the Second World War broke out.[37] He helped to found a first-year students' house committee which challenged the dominance of the second-years,[38] and at the end of his first year became involved in a Students' Representative Council (SRC) boycott against the quality of food, for which he was suspended from the university; he never returned to complete his degree.[39]

Arriving in Johannesburg: 1941–1943

Returning to Mqhekezweni in December 1940, Mandela found that Jongintaba had arranged marriages for him and Justice; dismayed, they fled to Johannesburg via Queenstown, arriving in April 1941.[40] Mandela found work as a night watchman at Crown Mines, his "first sight of South African capitalism in action", but was fired when the induna (headman) discovered that he was a runaway.[41] He stayed with a cousin in George Goch Township, who introduced Mandela to realtor and ANC activist Walter Sisulu. The latter secured Mandela a job as an articled clerk at the law firm of Witkin, Sidelsky and Eidelman, a company run by Lazar Sidelsky, a liberal Jew sympathetic to the ANC's cause.[42] At the firm, Mandela befriended Gaur Radebe—a Xhosa member of the ANC and Communist Party—and Nat Bregman, a Jewish communist who became his first white friend.[43] Mandela attended Communist Party gatherings, where he was impressed that Europeans, Africans, Indians, and Coloureds mixed as equals. He later stated that he did not join the Party because its atheism conflicted with his Christian faith, and because he saw the South African struggle as being racially based rather than as class warfare.[44] To continue his higher education, Mandela signed up to a University of South Africa correspondence course, working on his bachelor's degree at night.[45]

Earning a small wage, Mandela rented a room in the house of the Xhoma family in the Alexandra township; despite being rife with poverty, crime and pollution, Alexandra always remained a special place for him.[46] Although embarrassed by his poverty, he briefly dated a Swazi woman before unsuccessfully courting his landlord's daughter.[47] To save money and be closer to downtown Johannesburg, Mandela moved into the compound of the Witwatersrand Native Labour Association, living among miners of various tribes; as the compound was visited by various chiefs, he once met the Queen Regent of Basutoland.[48] In late 1941, Jongintaba visited Johannesburg—there forgiving Mandela for running away—before returning to Thembuland, where he died in the winter of 1942. Mandela and Justice arrived a day late for the funeral.[49] After he passed his BA exams in early 1943, Mandela returned to Johannesburg to follow a political path as a lawyer rather than become a privy councillor in Thembuland.[50] He later stated that he experienced no epiphany, but that he "simply found [himself] doing so, and could not do otherwise."[51]

Revolutionary activity

Law studies and the ANC Youth League: 1943–1949

Mandela began studying law at the University of the Witwatersrand, where he was the only black African student and faced racism. There, he befriended liberal and communist European, Jewish, and Indian students, among them Joe Slovo and Ruth First.[52] Becoming increasingly politicised, in August 1943 Mandela marched in support of a successful bus boycott to reverse fare rises.[53] Joining the ANC, he was increasingly influenced by Sisulu, spending time with other activists at Sisulu's Orlando house, including his old friend Oliver Tambo.[54] In 1943, Mandela met Anton Lembede, an ANC member affiliated with the "Africanist" branch of African nationalism, which was virulently opposed to a racially united front against colonialism and imperialism or to an alliance with the communists.[55] Despite his friendships with non-blacks and communists, Mandela embraced Lembede's views, believing that black Africans should be entirely independent in their struggle for political self-determination.[56] Deciding on the need for a youth wing to mass-mobilise Africans in opposition to their subjugation, Mandela was among a delegation that approached ANC President Alfred Bitini Xuma on the subject at his home in Sophiatown; the African National Congress Youth League (ANCYL) was founded on Easter Sunday 1944 in the Bantu Men's Social Centre, with Lembede as President and Mandela as a member of its executive committee.[57]

Mandela and Evelyn in July 1944, at Walter and Albertina Sisulu's wedding party in the Bantu Men's Social Centre.[58]

At Sisulu's house, Mandela met Evelyn Mase, a trainee nurse and ANC activist from Engcobo, Transkei. Entering a relationship and marrying in October 1944, they initially lived with her relatives until moving into a rented house in the township of Orlando in early 1946.[59] Their first child, Madiba "Thembi" Thembekile, was born in February 1945; a daughter, Makaziwe, was born in 1947 but died of meningitis nine months later.[60] Mandela enjoyed home life, welcoming his mother and his sister, Leabie, to stay with him.[61] In early 1947, his three years of articles ended at Witkin, Sidelsky and Eidelman, and he decided to become a full-time student, subsisting on loans from the Bantu Welfare Trust.[62]

In July 1947, Mandela rushed Lembede, who was ill, to hospital, where he died; he was succeeded as ANCYL president by the more moderate Peter Mda, who agreed to co-operate with communists and non-blacks, appointing Mandela ANCYL secretary.[63] Mandela disagreed with Mda's approach, and in December 1947 supported an unsuccessful measure to expel communists from the ANCYL, considering their ideology un-African.[64] In 1947, Mandela was elected to the executive committee of the ANC's Transvaal Province branch, serving under regional president C. S. Ramohanoe. When Ramohanoe acted against the wishes of the committee by co-operating with Indians and communists, Mandela was one of those who forced his resignation.[65]

In the South African general election in 1948, in which only whites were permitted to vote, the Afrikaner-dominated Herenigde Nasionale Party under Daniel François Malan took power, soon uniting with the Afrikaner Party to form the National Party. Openly racialist, the party codified and expanded racial segregation with new apartheid legislation.[66] Gaining increasing influence in the ANC, Mandela and his party cadre allies began advocating direct action against apartheid, such as boycotts and strikes, influenced by the tactics already employed by South Africa's Indian community. Xuma did not support these measures and was removed from the presidency in a vote of no confidence, replaced by James Moroka and a more militant executive committee containing Sisulu, Mda, Tambo, and Godfrey Pitje.[67] Mandela later related that he and his colleagues had "guided the ANC to a more radical and revolutionary path."[68] Having devoted his time to politics, Mandela failed his final year at Witwatersrand three times; he was ultimately denied his degree in December 1949.[69]

Defiance Campaign and Transvaal ANC Presidency: 1950–1954

The ANC's tricolour flag; black for the people, green for the land, and gold for the resources of Africa[70]

Mandela took Xuma's place on the ANC national executive in March 1950,[71] and that same year was elected national president of the ANCYL.[72] In March, the Defend Free Speech Convention was held in Johannesburg, bringing together African, Indian, and communist activists to call a May Day general strike in protest against apartheid and white minority rule. Mandela opposed the strike because it was multi-racial and not ANC-led, but a majority of black workers took part, resulting in increased police repression and the introduction of the Suppression of Communism Act, 1950, affecting the actions of all protest groups.[73] At the ANC national conference of December 1951, he continued arguing against a racially united front, but was outvoted.[74]

Thereafter, Mandela rejected Lembede's Africanism and embraced the idea of a multi-racial front against apartheid.[75] Influenced by friends like Moses Kotane and by the Soviet Union's support for wars of national liberation, his mistrust of communism broke down and he began reading literature by Karl Marx, Vladimir Lenin, and Mao Zedong, eventually embracing the Marxist philosophy of dialectical materialism.[76] Commenting on communism, he later stated that he "found [himself] strongly drawn to the idea of a classless society which, to [his] mind, was similar to traditional African culture where life was shared and communal."[77] In April 1952, Mandela began work at the H.M. Basner law firm, which was owned by a communist,[78] although his increasing commitment to work and activism meant he spent less time with his family.[79]

In 1952, the ANC began preparation for a joint Defiance Campaign against apartheid with Indian and communist groups, founding a National Voluntary Board to recruit volunteers. The campaign was designed to follow the path of nonviolent resistance influenced by Mahatma Gandhi; some supported this for ethical reasons, but Mandela instead considered it pragmatic.[80] At a Durban rally on 22 June, Mandela addressed an assembled crowd of 10,000, initiating the campaign protests, for which he was arrested and briefly interned in Marshall Square prison.[81] These events established Mandela as one of the best-known black political figures in South Africa.[82] With further protests, the ANC's membership grew from 20,000 to 100,000; the government responded with mass arrests and introduced the Public Safety Act, 1953 to permit martial law.[83] In May, authorities banned Transvaal ANC President J. B. Marks from making public appearances; unable to maintain his position, he recommended Mandela as his successor. Although Africanists opposed his candidacy, Mandela was elected regional president in October.[84]

Mandela's former home in the Johannesburg township of Soweto

In July 1952, Mandela was arrested under the Suppression of Communism Act and stood trial as one of the 21 accused—among them Moroka, Sisulu, and Yusuf Dadoo—in Johannesburg. Found guilty of "statutory communism", a term that the government used to describe most opposition to apartheid, their sentence of nine months' hard labour was suspended for two years.[85] In December, Mandela was given a six-month ban from attending meetings or talking to more than one individual at a time, making his Transvaal ANC presidency impractical, and during this period the Defiance Campaign petered out.[86] In September 1953, Andrew Kunene read out Mandela's "No Easy Walk to Freedom" speech at a Transvaal ANC meeting; the title was taken from a quote by Indian independence leader Jawaharlal Nehru, a seminal influence on Mandela's thought. The speech laid out a contingency plan for a scenario in which the ANC was banned. This Mandela Plan, or M-Plan, involved dividing the organisation into a cell structure with a more centralised leadership.[87]

Mandela obtained work as an attorney for the firm Terblanche and Briggish, before moving to the liberal-run Helman and Michel, passing qualification exams to become a full-fledged attorney.[88] In August 1953, Mandela and Tambo opened their own law firm, Mandela and Tambo, operating in downtown Johannesburg. The only African-run law firm in the country, it was popular with aggrieved blacks, often dealing with cases of police brutality. Disliked by the authorities, the firm was forced to relocate to a remote location after their office permit was removed under the Group Areas Act; as a result, their clientele dwindled.[89] As a lawyer of aristocratic heritage, Mandela was part of Johannesburg's elite black middle-class, and accorded much respect from the black community.[90] Although a second daughter, Makaziwe Phumia, was born in May 1954, Mandela's relationship with Evelyn became strained, and she accused him of adultery. He may have had affairs with ANC member Lillian Ngoyi and secretary Ruth Mompati; various individuals close to Mandela in this period have stated that the latter bore him a child.[91] Disgusted by her son's behaviour, Nosekeni returned to Transkei, while Evelyn embraced the Jehovah's Witnesses and rejected Mandela's preoccupation with politics.[92]

Congress of the People and the Treason Trial: 1955–1961

We, the people of South Africa, declare for all our country and the world to know:
That South Africa belongs to all who live in it, black and white, and that no government can justly claim authority unless it is based on the will of the people.

—Opening words of the Freedom Charter[93]

After taking part in the unsuccessful protest to prevent the forced relocation of all black people from the Sophiatown suburb of Johannesburg in February 1955, Mandela concluded that violent action would prove necessary to end apartheid and white minority rule.[94] On his advice, Sisulu requested weaponry from the People's Republic of China, which was denied. Although the Chinese government supported the anti-apartheid struggle, they believed the movement insufficiently prepared for guerrilla warfare.[95] With the involvement of the South African Indian Congress, the Coloured People's Congress, the South African Congress of Trade Unions and the Congress of Democrats, the ANC planned a Congress of the People, calling on all South Africans to send in proposals for a post-apartheid era. Based on the responses, a Freedom Charter was drafted by Rusty Bernstein, calling for the creation of a democratic, non-racialist state with the nationalisation of major industry. The charter was adopted at a June 1955 conference in Kliptown; 3,000 delegates attended the event, which was forcibly closed down by police.[96] The tenets of the Freedom Charter remained important for Mandela, and in 1956 he described it as "an inspiration to the people of South Africa".[97]

Following the end of a second ban in September 1955, Mandela went on a working holiday to Transkei to discuss the implications of the Bantu Authorities Act, 1951 with local tribal leaders, also visiting his mother and Noengland before proceeding to Cape Town.[98] In March 1956 he received his third ban on public appearances, restricting him to Johannesburg for five years, but he often defied it.[99] Mandela's marriage broke down and Evelyn left him, taking their children to live with her brother. Initiating divorce proceedings in May 1956, she claimed that Mandela had physically abused her; he denied the allegations, and fought for custody of their children.[100] She withdrew her petition of separation in November, but Mandela filed for divorce in January 1958; the divorce was finalised in March, with the children placed in Evelyn's care.[101] During the divorce proceedings, he began courting a social worker, Winnie Madikizela, whom he married in Bizana in June 1958. She later became involved in ANC activities, spending several weeks in prison.[102] Together they had two children: Zenani, born in February 1959, and Zindziswa, born in December 1960.[103]

An apartheid sign; apartheid legislation impacted all areas of life

In December 1956, Mandela was arrested alongside most of the ANC national executive, and accused of "high treason" against the state. Held in Johannesburg Prison amid mass protests, they underwent a preparatory examination before being granted bail.[104] The defence's refutation began in January 1957, overseen by defence lawyer Vernon Berrangé, and continued until the case was adjourned in September. In January 1958, Oswald Pirow was appointed to prosecute the case, and in February the judge ruled that there was "sufficient reason" for the defendants to go on trial in the Transvaal Supreme Court.[105] The formal Treason Trial began in Pretoria in August 1958, with the defendants successfully applying to have the three judges—all linked to the governing National Party—replaced. In August, one charge was dropped, and in October the prosecution withdrew its indictment, submitting a reformulated version in November which argued that the ANC leadership committed high treason by advocating violent revolution, a charge the defendants denied.[106]

In April 1959, Africanists dissatisfied with the ANC's united front approach founded the Pan-Africanist Congress (PAC); Mandela disagreed with the PAC's racially exclusionary views, describing them as "immature" and "naïve".[107] Both parties took part in an anti-pass campaign in early 1960, in which Africans burned the passes that they were legally obliged to carry. One of the PAC-organised demonstrations was fired upon by police, resulting in the deaths of 69 protesters in the Sharpeville massacre. The incident brought international condemnation of the government and resulted in rioting throughout South Africa, with Mandela publicly burning his pass in solidarity.[108]

Responding to the unrest, the government implemented state of emergency measures, declaring martial law and banning the ANC and PAC; in March, they arrested Mandela and other activists, imprisoning them for five months without charge in the unsanitary conditions of the Pretoria Local prison.[109] Imprisonment caused problems for Mandela and his co-defendants in the Treason Trial; their lawyers could not reach them, and so it was decided that the lawyers would withdraw in protest until the accused were freed from prison when the state of emergency was lifted in late August 1960.[110] Over the following months, Mandela used his free time to organise an All-In African Conference near Pietermaritzburg, Natal, in March 1961, at which 1,400 anti-apartheid delegates met, agreeing on a stay-at-home strike to mark 31 May, the day South Africa became a republic.[111] On 29 March 1961, six years after the Treason Trial began, the judges produced a verdict of not guilty, ruling that there was insufficient evidence to convict the accused of "high treason", since they had advocated neither communism nor violent revolution; the outcome embarrassed the government.[112]

MK, the SACP, and African tour: 1961–62

Thatched room at Liliesleaf Farm, where Mandela hid

Disguised as a chauffeur, Mandela travelled around the country incognito, organising the ANC's new cell structure and the planned mass stay-at-home strike. Referred to as the "Black Pimpernel" in the press—a reference to Emma Orczy's 1905 novel The Scarlet Pimpernel—a warrant for his arrest was put out by the police.[113] Mandela held secret meetings with reporters, and after the government failed to prevent the strike, he warned them that many anti-apartheid activists would soon resort to violence through groups like the PAC's Poqo.[114] He believed that the ANC should form an armed group to channel some of this violence in a controlled direction, convincing both ANC leader Albert Luthuli—who was morally opposed to violence—and allied activist groups of its necessity.[115]

Inspired by the actions of Fidel Castro's 26th of July Movement in the Cuban Revolution, in 1961 Mandela, Sisulu, and Slovo co-founded Umkhonto we Sizwe ("Spear of the Nation", abbreviated MK). Becoming chairman of the militant group, Mandela gained ideas from literature on guerrilla warfare by Marxist militants Mao and Che Guevara as well as from the military theorist Carl von Clausewitz.[116] Although initially declared officially separate from the ANC so as not to taint the latter's reputation, MK was later widely recognised as the party's armed wing.[117] Most early MK members were white communists who were able to conceal Mandela in their homes; after hiding in communist Wolfie Kodesh's flat in Berea, Mandela moved to the communist-owned Liliesleaf Farm in Rivonia, there joined by Raymond Mhlaba, Slovo, and Bernstein, who put together the MK constitution.[118] Although in later life Mandela denied, for political reasons, ever being a member of the Communist Party, historical research published in 2011 strongly suggested that he had joined in the late 1950s or early 1960s.[119] This was confirmed by both the SACP and the ANC after Mandela's death. According to the SACP, he was not only a member of the party, but also served on its Central Committee.[120][121]

We of Umkhonto have always sought to achieve liberation without bloodshed and civil clash. We hope, even at this late hour, that our first actions will awaken everyone to a realization of the dangerous situation to which Nationalist policy is leading. We hope that we will bring the Government and its supporters to their senses before it is too late, so that both government and its policies can be changed before matters reach the desperate stage of civil war.

—Statement released by MK to announce the start of their sabotage campaign[122]

Operating through a cell structure, MK planned to carry out acts of sabotage that would exert maximum pressure on the government with minimum casualties; they sought to bomb military installations, power plants, telephone lines, and transport links at night, when civilians were not present. Mandela stated that they chose sabotage because it was the least harmful action, did not involve killing, and offered the best hope for racial reconciliation afterwards; he nevertheless acknowledged that should this have failed then guerrilla warfare might have been necessary.[123] Soon after ANC leader Luthuli was awarded the Nobel Peace Prize, MK publicly announced its existence with 57 bombings on Dingane's Day (16 December) 1961, followed by further attacks on New Year's Eve.[124]

The ANC decided to send Mandela as a delegate to the February 1962 meeting of the Pan-African Freedom Movement for East, Central and Southern Africa (PAFMECSA) in Addis Ababa, Ethiopia.[125] Leaving South Africa in secret via Bechuanaland, on his way Mandela visited Tanganyika and met with its president, Julius Nyerere.[126] Arriving in Ethiopia, Mandela met with Emperor Haile Selassie I, and gave his speech after Selassie's at the conference.[127] After the symposium, he travelled to Cairo, Egypt, admiring the political reforms of President Gamal Abdel Nasser, and then went to Tunis, Tunisia, where President Habib Bourguiba gave him £5,000 for weaponry. He proceeded to Morocco, Mali, Guinea, Sierra Leone, Liberia, and Senegal, receiving funds from Liberian President William Tubman and Guinean President Ahmed Sékou Touré.[128] He left Africa for London, England, where he met anti-apartheid activists, reporters, and prominent politicians.[129] Upon returning to Ethiopia, he began a six-month course in guerrilla warfare, but completed only two months before being recalled to South Africa by the ANC's leadership.[130]

Imprisonment

Arrest and Rivonia trial: 1962–1964

On 5 August 1962, police captured Mandela along with fellow activist Cecil Williams near Howick.[131] Many MK members suspected that the authorities had been tipped off with regard to Mandela's whereabouts, although Mandela himself gave these ideas little credence.[132] In later years, Donald Rickard, a former American diplomat revealed that the Central Intelligence Agency, who feared Mandela's associations with communists, had informed the South African police of his location.[133][134] Jailed in Johannesburg's Marshall Square prison, Mandela was charged with inciting workers' strikes and leaving the country without permission. Representing himself with Slovo as legal advisor, Mandela intended to use the trial to showcase "the ANC's moral opposition to racism" while supporters demonstrated outside the court.[135] Moved to Pretoria, where Winnie could visit him, he began correspondence studies for a Bachelor of Laws (LLB) degree from the University of London International Programmes.[136] His hearing began in October, but he disrupted proceedings by wearing a traditional kaross, refusing to call any witnesses, and turning his plea of mitigation into a political speech. Found guilty, he was sentenced to five years' imprisonment; as he left the courtroom, supporters sang "Nkosi Sikelel iAfrika".[137]

I have fought against white domination, and I have fought against black domination. I have cherished the ideal of a democratic and free society in which all persons will live together in harmony and with equal opportunities. It is an ideal which I hope to live for and to see realised. But if it needs be, it is an ideal for which I am prepared to die.

—Mandela's Rivonia Trial Speech, 1964[138][139]

On 11 July 1963, police raided Liliesleaf Farm, arresting those they found there and uncovering paperwork documenting MK's activities, some of which mentioned Mandela. The Rivonia Trial began at Pretoria Supreme Court in October, with Mandela and his comrades charged with four counts of sabotage and conspiracy to violently overthrow the government; their chief prosecutor was Percy Yutar.[140] Judge Quartus de Wet soon threw out the prosecution's case for insufficient evidence, but Yutar reformulated the charges, presenting his new case from December 1963 until February 1964, calling 173 witnesses and bringing thousands of documents and photographs to the trial.[141]

Although four of the accused denied involvement with MK, Mandela and the other five accused admitted sabotage but denied that they had ever agreed to initiate guerrilla war against the government.[142] They used the trial to highlight their political cause; at the opening of the defence's proceedings, Mandela gave his three-hour "I Am Prepared to Die" speech. That speech—which was inspired by Castro's "History Will Absolve Me"—was widely reported in the press despite official censorship.[143] The trial gained international attention; there were global calls for the release of the accused from the United Nations and World Peace Council, while the University of London Union voted Mandela to its presidency.[144] On 12 June 1964, justice De Wet found Mandela and two of his co-accused guilty on all four charges; although the prosecution had called for the death sentence to be applied, the judge instead condemned them to life imprisonment.[145]

Robben Island: 1964–1982

Mandela and his co-accused were transferred from Pretoria to the prison on Robben Island, remaining there for the next 18 years.[146] Isolated from non-political prisoners in Section B, Mandela was imprisoned in a damp concrete cell measuring 8 feet (2.4 m) by 7 feet (2.1 m), with a straw mat on which to sleep.[147] Verbally and physically harassed by several white prison wardens, the Rivonia Trial prisoners spent their days breaking rocks into gravel, until being reassigned in January 1965 to work in a lime quarry. Mandela was initially forbidden to wear sunglasses, and the glare from the lime permanently damaged his eyesight.[148] At night, he worked on his LLB degree which he was obtaining from the University of London through a correspondence course with Wolsey Hall, Oxford, but newspapers were forbidden, and he was locked in solitary confinement on several occasions for the possession of smuggled news clippings.[149] He was initially classified as the lowest grade of prisoner, Class D, meaning that he was permitted one visit and one letter every six months, although all mail was heavily censored.[150]

Lime quarry on Robben Island where Mandela and other prisoners were forced to carry out hard labour

The political prisoners took part in work and hunger strikes—the latter considered largely ineffective by Mandela—to improve prison conditions, viewing this as a microcosm of the anti-apartheid struggle.[151] ANC prisoners elected him to their four-man "High Organ" along with Sisulu, Govan Mbeki, and Raymond Mhlaba, and he involved himself in a group representing all political prisoners (including Eddie Daniels) on the island, Ulundi, through which he forged links with PAC and Yu Chi Chan Club members.[152] Initiating the "University of Robben Island", whereby prisoners lectured on their own areas of expertise, he debated socio-political topics with his comrades.[153]

Though attending Christian Sunday services, Mandela studied Islam.[154] He also studied Afrikaans, hoping to build a mutual respect with the warders and convert them to his cause.[155] Various official visitors met with Mandela, most significantly the liberal parliamentary representative Helen Suzman of the Progressive Party, who championed Mandela's cause outside of prison.[156] In September 1970, he met British Labour Party politician Dennis Healey.[157] South African Minister of Justice Jimmy Kruger visited in December 1974, but he and Mandela did not get along with each other.[158] His mother visited in 1968, dying shortly after, and his firstborn son Thembi died in a car accident the following year; Mandela was forbidden from attending either funeral.[159] His wife was rarely able to see him, being regularly imprisoned for political activity, and his daughters first visited in December 1975. Winnie was released from prison in 1977 but was forcibly settled in Brandfort and remained unable to see him.[160]

From 1967 onwards, prison conditions improved; black prisoners were given trousers rather than shorts, games were permitted, and the standard of their food was raised.[161] In 1969, an escape plan for Mandela was developed by Gordon Bruce, but it was abandoned after the conspiracy was infiltrated by an agent of the South African Bureau of State Security (BOSS), who hoped to see Mandela shot during the escape.[162] In 1970, Commander Piet Badenhorst became commanding officer. Mandela, seeing an increase in the physical and mental abuse of prisoners, complained to visiting judges, who had Badenhorst reassigned.[163] He was replaced by Commander Willie Willemse, who developed a co-operative relationship with Mandela and was keen to improve prison standards.[164]

The inside of Mandela's prison cell as it was when he was imprisoned in 1964 and his open cell window facing the prison yard on Robben Island, now a national and World Heritage Site. Mandela's cell later contained more furniture, including a bed from around 1973.[165]

By 1975, Mandela had become a Class A prisoner,[166] which allowed him greater numbers of visits and letters. He corresponded with anti-apartheid activists like Mangosuthu Buthelezi and Desmond Tutu.[167] That year, he began his autobiography, which was smuggled to London, but remained unpublished at the time; prison authorities discovered several pages, and his LLB study privileges were revoked for four years.[168] Instead, he devoted his spare time to gardening and reading until the authorities permitted him to resume his LLB degree studies in 1980.[169]

By the late 1960s, Mandela's fame had been eclipsed by Steve Biko and the Black Consciousness Movement (BCM). Seeing the ANC as ineffectual, the BCM called for militant action, but following the Soweto uprising of 1976, many BCM activists were imprisoned on Robben Island.[170] Mandela tried to build a relationship with these young radicals, although he was critical of their racialism and contempt for white anti-apartheid activists.[171] Renewed international interest in his plight came in July 1978, when he celebrated his 60th birthday.[172] He was awarded an honorary doctorate in Lesotho, the Jawaharlal Nehru Award for International Understanding in India in 1979, and the Freedom of the City of Glasgow, Scotland in 1981.[173] In March 1980, the slogan "Free Mandela!" was developed by journalist Percy Qoboza, sparking an international campaign that led the UN Security Council to call for his release.[174] Despite increasing foreign pressure, the government refused, relying on its Cold War allies US President Ronald Reagan and UK Prime Minister Margaret Thatcher; both considered Mandela's ANC a terrorist organisation sympathetic to communism, and supported its suppression.[175]

Pollsmoor Prison: 1982–1988

In April 1982, Mandela was transferred to Pollsmoor Prison in Tokai, Cape Town, along with senior ANC leaders Walter Sisulu, Andrew Mlangeni, Ahmed Kathrada, and Raymond Mhlaba; they believed that they were being isolated to remove their influence on younger activists at Robben Island.[176] Conditions at Pollsmoor were better than at Robben Island, although Mandela missed the camaraderie and scenery of the island.[177] Getting on well with Pollsmoor's commanding officer, Brigadier Munro, Mandela was permitted to create a roof garden;[178] he also read voraciously and corresponded widely, now permitted 52 letters a year.[179] He was appointed patron of the multi-racial United Democratic Front (UDF), founded to combat reforms implemented by South African President P. W. Botha. Botha's National Party government had permitted Coloured and Indian citizens to vote for their own parliaments, which had control over education, health, and housing, but black Africans were excluded from the system; like Mandela, the UDF saw this as an attempt to divide the anti-apartheid movement on racial lines.[180]

Bust of Mandela erected on London's South Bank by the Greater London Council administration of Ken Livingstone in 1985

The early 1980s witnessed an escalation of violence across the country, and many predicted civil war. This was accompanied by economic stagnation as various multinational banks—under pressure from an international lobby—had stopped investing in South Africa. Numerous banks and Thatcher asked Botha to release Mandela—then at the height of his international fame—to defuse the volatile situation.[181] Although considering Mandela a dangerous "arch-Marxist",[182] in February 1985 Botha offered him a release from prison if he "unconditionally rejected violence as a political weapon". Mandela spurned the offer, releasing a statement through his daughter Zindzi stating, "What freedom am I being offered while the organisation of the people [ANC] remains banned? Only free men can negotiate. A prisoner cannot enter into contracts."[183][184]

In 1985, Mandela underwent surgery on an enlarged prostate gland, before being given new solitary quarters on the ground floor.[185] He was met by "seven eminent persons", an international delegation sent to negotiate a settlement, but Botha's government refused to co-operate, calling a state of emergency in June and initiating a police crackdown on unrest.[186] The anti-apartheid resistance fought back, with the ANC committing 231 attacks in 1986 and 235 in 1987.[187] The violence escalated as the government used the army and police to combat the resistance, and provided covert support for vigilante groups and the Zulu nationalist movement Inkatha, which was involved in an increasingly violent struggle with the ANC.[188] Mandela requested talks with Botha but was denied, instead secretly meeting with Minister of Justice Kobie Coetsee in 1987, and having a further 11 meetings over the next three years. Coetsee organised negotiations between Mandela and a team of four government figures starting in May 1988; the team agreed to the release of political prisoners and the legalisation of the ANC on the condition that they permanently renounce violence, break links with the Communist Party, and not insist on majority rule. Mandela rejected these conditions, insisting that the ANC would end its armed activities only when the government renounced violence.[189]

Mandela's 70th birthday in July 1988 attracted international attention, including a tribute concert at London's Wembley Stadium that was televised and watched by an estimated 200 million viewers.[190] Although presented globally as a heroic figure, he faced personal problems when ANC leaders informed him that Winnie had set herself up as head of a gang, the "Mandela United Football Club", which had been responsible for torturing and killing opponents—including children—in Soweto. Though some encouraged him to divorce her, he decided to remain loyal until she was found guilty by trial.[191]

Victor Verster Prison and release: 1988–1990

"Free Mandela" protest in East Berlin, 1986

Recovering from tuberculosis exacerbated by the damp conditions in his cell,[192] in December 1988 Mandela was moved to Victor Verster Prison near Paarl. He was housed in the relative comfort of a warder's house with a personal cook, and used the time to complete his LLB degree.[193] While there, he was permitted many visitors and organised secret communications with exiled ANC leader Oliver Tambo.[194][195]

In 1989, Botha suffered a stroke; although he would retain the state presidency, he stepped down as leader of the National Party, to be replaced by F. W. de Klerk.[196] In a surprise move, Botha invited Mandela to a meeting over tea in July 1989, an invitation Mandela considered genial.[197] Botha was replaced as state president by de Klerk six weeks later; the new president believed that apartheid was unsustainable and released a number of ANC prisoners.[198] Following the fall of the Berlin Wall in November 1989, de Klerk called his cabinet together to debate legalising the ANC and freeing Mandela. Although some were deeply opposed to his plans, de Klerk met with Mandela in December to discuss the situation, a meeting both men considered friendly, before legalising all formerly banned political parties in February 1990 and announcing Mandela's unconditional release.[199][200] Shortly thereafter, for the first time in 20 years, photographs of Mandela were allowed to be published in South Africa.[201]

Leaving Victor Verster Prison on 11 February, Mandela held Winnie's hand in front of amassed crowds and the press; the event was broadcast live across the world.[202][203] Driven to Cape Town's City Hall through crowds, he gave a speech declaring his commitment to peace and reconciliation with the white minority, but made it clear that the ANC's armed struggle was not over, and would continue as "a purely defensive action against the violence of apartheid". He expressed hope that the government would agree to negotiations, so that "there may no longer be the need for the armed struggle", and insisted that his main focus was to bring peace to the black majority and give them the right to vote in national and local elections.[204][205] Staying at Tutu's home, in the following days Mandela met with friends, activists, and press, giving a speech to an estimated 100,000 people at Johannesburg's Soccer City.[206]

End of apartheid

Early negotiations: 1990–91

Luthuli House in Johannesburg, which became the ANC headquarters in 1991

Mandela proceeded on an African tour, meeting supporters and politicians in Zambia, Zimbabwe, Namibia, Libya and Algeria, and continuing to Sweden, where he was reunited with Tambo, and London, where he appeared at the Nelson Mandela: An International Tribute for a Free South Africa concert at Wembley Stadium in Wembley Park.[207] Encouraging foreign countries to support sanctions against the apartheid government, in France he was welcomed by President François Mitterrand, in Vatican City by Pope John Paul II, and in the United Kingdom by Thatcher. In the United States, he met President George H.W. Bush, addressed both Houses of Congress and visited eight cities, being particularly popular among the African-American community.[208] In Cuba, he became friends with President Castro, whom he had long admired.[209] He met President R. Venkataraman in India, President Suharto in Indonesia, Prime Minister Mahathir Mohamad in Malaysia, and Prime Minister Bob Hawke in Australia. He visited Japan, but not the Soviet Union, a longtime ANC supporter.[210]

In May 1990, Mandela led a multiracial ANC delegation into preliminary negotiations with a government delegation of 11 Afrikaner men. Mandela impressed them with his discussions of Afrikaner history, and the negotiations led to the Groot Schuur Minute, in which the government lifted the state of emergency.[211] In August, Mandela—recognising the ANC's severe military disadvantage—offered a ceasefire, the Pretoria Minute, for which he was widely criticised by MK activists.[211] He spent much time trying to unify and build the ANC, appearing at a Johannesburg conference in December attended by 1600 delegates, many of whom found him more moderate than expected.[212] At the ANC's July 1991 national conference in Durban, Mandela admitted that the party had faults and announced his aim to build a "strong and well-oiled task force" for securing majority rule.[213] At the conference, he was elected ANC President, replacing the ailing Tambo, and a 50-strong multiracial, mixed gendered national executive was elected.[213]

Mandela was given an office in the newly purchased ANC headquarters at Shell House, Johannesburg, and moved into Winnie's large Soweto home.[214] Their marriage was increasingly strained as he learned of her affair with Dali Mpofu, but he supported her during her trial for kidnapping and assault. He gained funding for her defence from the International Defence and Aid Fund for Southern Africa and from Libyan leader Muammar Gaddafi, but in June 1991 she was found guilty and sentenced to six years in prison, reduced to two on appeal. On 13 April 1992, Mandela publicly announced his separation from Winnie. The ANC forced her to step down from the national executive for misappropriating ANC funds; Mandela moved into the mostly white Johannesburg suburb of Houghton.[215] Mandela's prospects for a peaceful transition were further damaged by an increase in "black-on-black" violence, particularly between ANC and Inkatha supporters in KwaZulu-Natal, which resulted in thousands of deaths. Mandela met with Inkatha leader Buthelezi, but the ANC prevented further negotiations on the issue. Mandela argued that there was a "third force" within the state intelligence services fuelling the "slaughter of the people" and openly blamed de Klerk—whom he increasingly distrusted—for the Sebokeng massacre.[216] In September 1991, a national peace conference was held in Johannesburg at which Mandela, Buthelezi and de Klerk signed a peace accord, though the violence continued.[217]

CODESA talks: 1991–92

The Convention for a Democratic South Africa (CODESA) began in December 1991 at the Johannesburg World Trade Centre, attended by 228 delegates from 19 political parties. Although Cyril Ramaphosa led the ANC's delegation, Mandela remained a key figure, and after de Klerk used the closing speech to condemn the ANC's violence, he took to the stage to denounce de Klerk as the "head of an illegitimate, discredited minority regime". Dominated by the National Party and ANC, little negotiation was achieved.[218] CODESA 2 was held in May 1992, at which de Klerk insisted that post-apartheid South Africa must use a federal system with a rotating presidency to ensure the protection of ethnic minorities; Mandela opposed this, demanding a unitary system governed by majority rule.[219] Following the Boipatong massacre of ANC activists by government-aided Inkatha militants, Mandela called off the negotiations, before attending a meeting of the Organisation of African Unity in Senegal, at which he called for a special session of the UN Security Council and proposed that a UN peacekeeping force be stationed in South Africa to prevent "state terrorism".[220] Calling for domestic mass action, in August the ANC organised the largest-ever strike in South African history, and supporters marched on Pretoria.[221]

De Klerk and Mandela at the World Economic Forum, 1992

Following the Bisho massacre, in which 28 ANC supporters and one soldier were shot dead by the Ciskei Defence Force during a protest march, Mandela realised that mass action was leading to further violence and resumed negotiations in September. He agreed to do so on the conditions that all political prisoners be released, that Zulu traditional weapons be banned, and that Zulu hostels would be fenced off, the latter two measures intended to prevent further Inkatha attacks; de Klerk reluctantly agreed.[222] The negotiations agreed that a multiracial general election would be held, resulting in a five-year coalition government of national unity and a constitutional assembly that gave the National Party continuing influence. The ANC also conceded to safeguarding the jobs of white civil servants; such concessions brought fierce internal criticism.[223] The duo agreed on an interim constitution based on a liberal democratic model, guaranteeing separation of powers, creating a constitutional court, and including a US-style bill of rights; it also divided the country into nine provinces, each with its own premier and civil service, a concession between de Klerk's desire for federalism and Mandela's for unitary government.[224]

The democratic process was threatened by the Concerned South Africans Group (COSAG), an alliance of black ethnic-secessionist groups like Inkatha and far-right Afrikaner parties; in June 1993, one of the latter—the Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB)—attacked the Kempton Park World Trade Centre.[225] Following the murder of ANC activist Chris Hani, Mandela made a publicised speech to calm rioting, soon after appearing at a mass funeral in Soweto for Tambo, who had died of a stroke.[226] In July 1993, both Mandela and de Klerk visited the US, independently meeting President Bill Clinton and each receiving the Liberty Medal.[227] Soon after, Mandela and de Klerk were jointly awarded the Nobel Peace Prize in Norway.[228] Influenced by Thabo Mbeki, Mandela began meeting with big business figures, and played down his support for nationalisation, fearing that he would scare away much-needed foreign investment. Although criticised by socialist ANC members, he had been encouraged to embrace private enterprise by members of the Chinese and Vietnamese Communist parties at the January 1992 World Economic Forum in Switzerland.[229]

General election: 1994

Mandela casting his vote in the 1994 election

With the election set for 27 April 1994, the ANC began campaigning, opening 100 election offices and orchestrating People's Forums across the country at which Mandela could appear, as a popular figure with great status among black South Africans.[230] The ANC campaigned on a Reconstruction and Development Programme (RDP) to build a million houses in five years, introduce universal free education and extend access to water and electricity. The party's slogan was "a better life for all", although it was not explained how this development would be funded.[231] With the exception of the Weekly Mail and the New Nation, South Africa's press opposed Mandela's election, fearing continued ethnic strife, instead supporting the National or Democratic Party.[232] Mandela devoted much time to fundraising for the ANC, touring North America, Europe and Asia to meet wealthy donors, including former supporters of the apartheid regime.[233] He also urged a reduction in the voting age from 18 to 14; rejected by the ANC, this policy became the subject of ridicule.[234]

Concerned that COSAG would undermine the election, particularly in the wake of the conflict in Bophuthatswana and the Shell House massacre—incidents of violence involving the AWB and Inkatha, respectively—Mandela met with Afrikaner politicians and generals, including P. W. Botha, Pik Botha and Constand Viljoen, persuading many to work within the democratic system. With de Klerk, he also convinced Inkatha's Buthelezi to enter the elections rather than launch a war of secession.[235] As leaders of the two major parties, de Klerk and Mandela appeared on a televised debate; although de Klerk was widely considered the better speaker at the event, Mandela's offer to shake his hand surprised him, leading some commentators to deem it a victory for Mandela.[236] The election went ahead with little violence, although an AWB cell killed 20 with car bombs. As widely expected, the ANC won a sweeping victory, taking 63% of the vote, just short of the two-thirds majority needed to unilaterally change the constitution. The ANC was also victorious in seven provinces, with Inkatha and the National Party each taking another.[237][238] Mandela voted at the Ohlange High School in Durban, and though the ANC's victory assured his election as President, he publicly accepted that the election had been marred by instances of fraud and sabotage.[239][240]

Presidency of South Africa: 1994–1999

The newly elected National Assembly's first act was to formally elect Mandela as South Africa's first black chief executive. His inauguration took place in Pretoria on 10 May 1994, televised to a billion viewers globally. The event was attended by four thousand guests, including world leaders from a wide range of geographic and ideological backgrounds.[241] Mandela headed a Government of National Unity dominated by the ANC—which had no experience of governing by itself—but containing representatives from the National Party and Inkatha. Under the Interim Constitution, Inkatha and the National Party were entitled to seats in the government by virtue of winning at least 20 seats. In keeping with earlier agreements, both de Klerk and Thabo Mbeki were given the position of Deputy President.[242][243] Although Mbeki had not been his first choice for the job, Mandela grew to rely heavily on him throughout his presidency, allowing him to shape policy details.[244] Moving into the presidential office at Tuynhuys in Cape Town, Mandela allowed de Klerk to retain the presidential residence in the Groote Schuur estate, instead settling into the nearby Westbrooke manor, which he renamed "Genadendal", meaning "Valley of Mercy" in Afrikaans.[245] Retaining his Houghton home, he also had a house built in his home village of Qunu, which he visited regularly, walking around the area, meeting with locals, and judging tribal disputes.[246]

Aged 76, he faced various ailments, and although exhibiting continued energy, he felt isolated and lonely.[247] He often entertained celebrities, such as Michael Jackson, Whoopi Goldberg, and the Spice Girls, and befriended ultra-rich businessmen, like Harry Oppenheimer of Anglo-American. He also met with Queen Elizabeth II on her March 1995 state visit to South Africa, which earned him strong criticism from ANC anti-capitalists.[248] Despite his opulent surroundings, Mandela lived simply, donating a third of his R 552,000 annual income to the Nelson Mandela Children's Fund, which he had founded in 1995.[249] Although dismantling press censorship, speaking out in favour of freedom of the press, and befriending many journalists, Mandela was critical of much of the country's media, noting that it was overwhelmingly owned and run by middle-class whites and believing that it focused too heavily on scaremongering about crime.[250]

In December 1994, Mandela published Long Walk to Freedom, an autobiography based around a manuscript he had written in prison, augmented by interviews conducted with American journalist Richard Stengel.[251] In late 1994, he attended the 49th conference of the ANC in Bloemfontein, at which a more militant national executive was elected, among them Winnie Mandela; although she expressed an interest in reconciling, Nelson initiated divorce proceedings in August 1995.[252] By 1995, he had entered into a relationship with Graça Machel, a Mozambican political activist 27 years his junior who was the widow of former president Samora Machel. They had first met in July 1990 when she was still in mourning, but their friendship grew into a partnership, with Machel accompanying him on many of his foreign visits. She turned down Mandela's first marriage proposal, wanting to retain some independence and dividing her time between Mozambique and Johannesburg.[253]

National reconciliation

Gracious but steely, [Mandela] steered a country in turmoil toward a negotiated settlement: a country that days before its first democratic election remained violent, riven by divisive views and personalities. He endorsed national reconciliation, an idea he did not merely foster in the abstract, but performed with panache and conviction in reaching out to former adversaries. He initiated an era of hope that, while not long-lasting, was nevertheless decisive, and he garnered the highest international recognition and affection.

—Rita Barnard, The Cambridge Companion to Nelson Mandela[254]

Presiding over the transition from apartheid minority rule to a multicultural democracy, Mandela saw national reconciliation as the primary task of his presidency.[255] Having seen other post-colonial African economies damaged by the departure of white elites, Mandela worked to reassure South Africa's white population that they were protected and represented in "the Rainbow Nation".[256] Although his Government of National Unity would be dominated by the ANC,[257] he attempted to create a broad coalition by appointing de Klerk as Deputy President and appointing other National Party officials as ministers for Agriculture, Energy, Environment, and Minerals and Energy, as well as naming Buthelezi as Minister for Home Affairs.[258] The other cabinet positions were taken by ANC members, many of whom—like Joe Modise, Alfred Nzo, Joe Slovo, Mac Maharaj and Dullah Omar—had long been comrades of Mandela, although others, such as Tito Mboweni and Jeff Radebe, were far younger.[259] Mandela's relationship with de Klerk was strained; Mandela thought that de Klerk was intentionally provocative, and de Klerk felt that he was being intentionally humiliated by the president.[260] In January 1995, Mandela heavily chastised him for awarding amnesty to 3,500 police officers just before the election, and later criticised him for defending former Minister of Defence Magnus Malan when the latter was charged with murder.[260]

Mandela personally met with senior figures of the apartheid regime, including Hendrik Verwoerd's widow, Betsie Schoombie, and lawyer Percy Yutar, also laying a wreath by the statue of Afrikaner hero Daniel Theron.[261] Emphasising personal forgiveness and reconciliation, he announced that "courageous people do not fear forgiving, for the sake of peace."[262] He encouraged black South Africans to get behind the previously hated national rugby team, the Springboks, as South Africa hosted the 1995 Rugby World Cup. Mandela wore a Springbok shirt at the final against New Zealand, and after the Springboks won the match, Mandela presented the trophy to captain Francois Pienaar, an Afrikaner. This was widely seen as a major step in the reconciliation of white and black South Africans; as de Klerk later put it, "Mandela won the hearts of millions of white rugby fans."[263][264] Mandela's efforts at reconciliation assuaged the fears of whites, but also drew criticism from more militant blacks.[265] Among the latter was his estranged wife, Winnie, who accused the ANC of being more interested in appeasing the white community than in helping the black majority.[266]

Mandela oversaw the formation of a Truth and Reconciliation Commission to investigate crimes committed under apartheid by both the government and the ANC, appointing Tutu as its chair. To prevent the creation of martyrs, the Commission granted individual amnesties in exchange for testimony of crimes committed during the apartheid era. Dedicated in February 1996, it held two years of hearings detailing rapes, torture, bombings, and assassinations, before issuing its final report in October 1998. Both de Klerk and Mbeki appealed to have parts of the report suppressed, though only de Klerk's appeal was successful.[267] Mandela praised the Commission's work, stating that it "had helped us move away from the past to concentrate on the present and the future".[268]

Domestic programmes

Houses in Soweto constructed under the RDP program

Mandela's administration inherited a country with a huge disparity in wealth and services between white and black communities. Of a population of 40 million, around 23 million lacked electricity or adequate sanitation, and 12 million lacked clean water supplies, with 2 million children not in school and a third of the population illiterate. There was 33% unemployment, and just under half of the population lived below the poverty line.[269] Government financial reserves were nearly depleted, with a fifth of the national budget being spent on debt repayment, meaning that the extent of the promised Reconstruction and Development Programme (RDP) was scaled back, with none of the proposed nationalisation or job creation.[270] In 1996, the RDP was replaced with a new policy, Growth, Employment and Redistribution (GEAR), which maintained South Africa's mixed economy but placed an emphasis on economic growth through a framework of market economics and the encouragement of foreign investment; many in the ANC derided it as a neo-liberal policy that did not address social inequality, no matter how Mandela defended it.[271] In adopting this approach, Mandela's government adhered to the "Washington consensus" advocated by the World Bank and International Monetary Fund.[272]

Under Mandela's presidency, welfare spending increased by 13% in 1996/97, 13% in 1997/98, and 7% in 1998/99.[273] The government introduced parity in grants for communities, including disability grants, child maintenance grants, and old-age pensions, which had previously been set at different levels for South Africa's different racial groups.[273] In 1994, free healthcare was introduced for children under six and pregnant women, a provision extended to all those using primary level public sector health care services in 1996.[274][275] By the 1999 election, the ANC could boast that due to their policies, 3 million people were connected to telephone lines, 1.5 million children were brought into the education system, 500 clinics were upgraded or constructed, 2 million people were connected to the electricity grid, water access was extended to 3 million people, and 750,000 houses were constructed, housing nearly 3 million people.[276]

Mandela on a visit to Brazil in 1998

The Land Reform Act 3 of 1996 safeguarded the rights of labour tenants living on farms where they grew crops or grazed livestock. This legislation ensured that such tenants could not be evicted without a court order or if they were over the age of 65.[277] Recognising that arms manufacturing was a key industry for the South African economy, Mandela endorsed the trade in weapons but brought in tighter regulations surrounding Armscor to ensure that South African weaponry was not sold to authoritarian regimes.[278] Under Mandela's administration, tourism was increasingly promoted, becoming a major sector of the South African economy.[279]

Critics like Edwin Cameron accused Mandela's government of doing little to stem the HIV/AIDS pandemic in the country; by 1999, 10% of South Africa's population were HIV positive. Mandela later admitted that he had personally neglected the issue, in part due to public reticence in discussing issues surrounding sex in South Africa, and that he had instead left the issue for Mbeki to deal with.[280][281] Mandela also received criticism for failing to sufficiently combat crime; South Africa had one of the world's highest crime rates,[282] and the activities of international crime syndicates in the country grew significantly throughout the decade.[283] Mandela's administration was also perceived as having failed to deal with the problem of corruption.[284]

Further problems were caused by the exodus of thousands of skilled white South Africans from the country, who were escaping the increasing crime rates, higher taxes, and the impact of positive discrimination toward blacks in employment. This exodus resulted in a brain drain, and Mandela criticised those who left.[285] At the same time, South Africa experienced an influx of millions of illegal migrants from poorer parts of Africa; although public opinion toward these illegal immigrants was generally unfavourable, characterising them as disease-spreading criminals who were a drain on resources, Mandela called on South Africans to embrace them as "brothers and sisters".[286]

Foreign affairs

Mandela expressed the view that "South Africa's future foreign relations [should] be based on our belief that human rights should be the core of international relations".[287] Following the South African example, Mandela encouraged other nations to resolve conflicts through diplomacy and reconciliation.[288] In September 1998, Mandela was appointed Secretary-General of the Non-Aligned Movement, who held their annual conference in Durban. He used the event to criticise the "narrow, chauvinistic interests" of the Israeli government in stalling negotiations to end the Israeli–Palestinian conflict and urged India and Pakistan to negotiate to end the Kashmir conflict, for which he was criticised by both Israel and India.[289] Inspired by the region's economic boom, Mandela sought greater economic relations with East Asia, in particular with Malaysia, although this was prevented by the 1997 Asian financial crisis.[290] He extended diplomatic recognition to the People's Republic of China (PRC), who were growing as an economic force, and initially also to Taiwan, who were already longstanding investors in the South African economy. However, under pressure from the PRC, in November 1996 he cut recognition of Taiwan, and in May 1999 paid an official visit to Beijing.[291]

Mandela with US President Bill Clinton. Despite publicly criticising him on several occasions, Mandela liked Clinton, and personally supported him during his impeachment proceedings.[292]

Mandela attracted controversy for his close relationship with Indonesian president Suharto, whose regime was responsible for mass human rights abuses, although on a July 1997 visit to Indonesia he privately urged Suharto to withdraw from the occupation of East Timor.[293] He also faced similar criticism from the West for his government's trade links to Syria, Cuba, and Libya,[294] and for his personal friendships with Castro and Gaddafi.[295] Castro visited in 1998 to widespread popular acclaim, and Mandela met Gaddafi in Libya to award him the Order of Good Hope.[295] When Western governments and media criticised these visits, Mandela lambasted such criticism as having racist undertones,[296] and stated that "the enemies of countries in the West are not our enemies."[294] Mandela hoped to resolve the long-running dispute between Libya and the US and Britain over bringing to trial the two Libyans, Abdelbaset al-Megrahi and Lamin Khalifah Fhimah, who were indicted in November 1991 and accused of sabotaging Pan Am Flight 103. Mandela proposed that they be tried in a third country, which was agreed to by all parties; governed by Scots law, the trial was held at Camp Zeist in the Netherlands in April 1999, and found one of the two men guilty.[297][298]

Mandela echoed Mbeki's calls for an "African Renaissance", and was greatly concerned with issues on the continent.[299] He took a soft diplomatic approach to removing Sani Abacha's military junta in Nigeria but later became a leading figure in calling for sanctions when Abacha's regime increased human rights violations.[300] In 1996, he was appointed Chairman of the Southern African Development Community (SADC) and initiated unsuccessful negotiations to end the First Congo War in Zaire.[301] He also played a key role as a mediator in the ethnic conflict between Tutsi and Hutu political groups in the Burundian Civil War, helping to initiate a settlement which brought increased stability to the country but did not end the ethnic violence.[302] In South Africa's first post-apartheid military operation, troops were ordered in September 1998 into Lesotho to protect the government of Prime Minister Pakalitha Mosisili after a disputed election prompted opposition uprisings. The action was not authorised by Mandela himself, who was out of the country at the time, but by Buthelezi, who was serving as acting president during Mandela's absence.[303]

Withdrawing from politics

In the latter part of his presidency, Mandela increasingly relied on his Deputy President, Thabo Mbeki (pictured)

The new Constitution of South Africa was agreed upon by parliament in May 1996, enshrining a series of institutions to place checks on political and administrative authority within a constitutional democracy.[304] De Klerk opposed the implementation of this constitution, and that month he and the National Party withdrew from the coalition government in protest, claiming that the ANC were not treating them as equals.[305] The ANC took over the cabinet positions formerly held by the Nationalists, with Mbeki becoming sole Deputy President.[306] Inkatha remained part of the coalition,[307] and when both Mandela and Mbeki were out of the country in September 1998, Buthelezi was appointed "Acting President", marking an improvement in his relationship with Mandela.[308] Although Mandela had often governed decisively in his first two years as President,[309] he had subsequently increasingly delegated duties to Mbeki, retaining only a close personal supervision of intelligence and security measures.[310] During a 1997 visit to London, he said that "the ruler of South Africa, the de facto ruler, is Thabo Mbeki" and that he was "shifting everything to him".[309]

Mandela stepped down as ANC President at the party's December 1997 conference. He hoped that Ramaphosa would succeed him, believing Mbeki to be too inflexible and intolerant of criticism, but the ANC elected Mbeki regardless.[311] Mandela and the Executive supported Jacob Zuma, a Zulu who had been imprisoned on Robben Island, as Mbeki's replacement for Deputy President. Zuma's candidacy was challenged by Winnie, whose populist rhetoric had gained her a strong following within the party, although Zuma defeated her in a landslide victory vote at the election.[312]

Mandela's relationship with Machel had intensified; in February 1998, he publicly stated that he was "in love with a remarkable lady", and under pressure from Tutu, who urged him to set an example for young people, he organised a wedding for his 80th birthday, in July that year.[313] The following day, he held a grand party with many foreign dignitaries.[314] Although the 1996 constitution allowed the president to serve two consecutive five-year terms, Mandela had never planned to stand for a second term in office. He gave his farewell speech to Parliament on 29 March 1999 when it adjourned prior to the 1999 general elections, after which he retired.[315] Although opinion polls in South Africa showed wavering support for both the ANC and the government, Mandela himself remained highly popular, with 80% of South Africans polled in 1999 expressing satisfaction with his performance as president.[316]

Retirement

Continued activism and philanthropy: 1999–2004

Mandela visiting the London School of Economics in 2000

Retiring in June 1999, Mandela aimed to lead a quiet family life, divided between Johannesburg and Qunu. Although he set about authoring a sequel to his first autobiography, to be titled The Presidential Years, it was abandoned before publication.[317] Mandela found such seclusion difficult and reverted to a busy public life involving daily programme of tasks, meetings with world leaders and celebrities, and—when in Johannesburg—working with the Nelson Mandela Foundation, founded in 1999 to focus on rural development, school construction, and combating HIV/AIDS.[318] Although he had been heavily criticised for failing to do enough to fight the HIV/AIDS pandemic during his presidency, he devoted much of his time to the issue following his retirement, describing it as "a war" that had killed more than "all previous wars"; affiliating himself with the Treatment Action Campaign, he urged Mbeki's government to ensure that HIV-positive South Africans had access to anti-retrovirals.[319] Meanwhile, Mandela was successfully treated for prostate cancer in July 2001.[320][321]

In 2002, Mandela inaugurated the Nelson Mandela Annual Lecture, and in 2003 the Mandela Rhodes Foundation was created at Rhodes House, University of Oxford, to provide postgraduate scholarships to African students. These projects were followed by the Nelson Mandela Centre of Memory and the 46664 campaign against HIV/AIDS.[322] He gave the closing address at the XIII International AIDS Conference in Durban in 2000,[323] and in 2004, spoke at the XV International AIDS Conference in Bangkok, Thailand, calling for greater measures to tackle tuberculosis as well as HIV/AIDS.[324] Mandela publicised AIDS as the cause of his son Makgatho's death in January 2005, to defy the stigma about discussing the disease.[325]

Publicly, Mandela became more vocal in criticising Western powers. He strongly opposed the 1999 NATO intervention in Kosovo and called it an attempt by the world's powerful nations to police the entire world.[326] In 2003, he spoke out against the plans for the US and UK to launch a war in Iraq, describing it as "a tragedy" and lambasting US President George W. Bush and UK Prime Minister Tony Blair for undermining the UN, saying, "All that (Mr. Bush) wants is Iraqi oil".[327] He attacked the US more generally, asserting that it had committed more "unspeakable atrocities" across the world than any other nation, citing the atomic bombing of Japan; this attracted international controversy, although he later improved his relationship with Blair.[328][329] Retaining an interest in Libyan-UK relations, he visited Megrahi in Barlinnie prison and spoke out against the conditions of his treatment, referring to them as "psychological persecution".[330]

"Retiring from retirement": 2004–2013

In June 2004, aged 85 and amid failing health, Mandela announced that he was "retiring from retirement" and retreating from public life, remarking, "Don't call me, I will call you."[331] Although continuing to meet with close friends and family, the Foundation discouraged invitations for him to appear at public events and denied most interview requests.[320]

Nelson Mandela and President George W. Bush in the Oval Office, May 2005

He retained some involvement in international affairs. In 2005, he founded the Nelson Mandela Legacy Trust,[332] travelling to the US to speak before the Brookings Institution and the NAACP on the need for economic assistance to Africa.[332][333] He spoke with US Senator Hillary Clinton and President George W. Bush and first met the then-Senator Barack Obama.[333] Mandela also encouraged Zimbabwean President Robert Mugabe to resign over growing human rights abuses in the country. When this proved ineffective, he spoke out publicly against Mugabe in 2007, asking him to step down "with residual respect and a modicum of dignity."[334] That year, Mandela, Machel, and Desmond Tutu convened a group of world leaders in Johannesburg to contribute their wisdom and independent leadership to some of the world's toughest problems. Mandela announced the formation of this new group, The Elders, in a speech delivered on his 89th birthday.[335]

Mandela's 90th birthday was marked across the country on 18 July 2008, with the main celebrations held at Qunu,[336] and a concert in his honour in Hyde Park, London.[337] In a speech marking the event, Mandela called for the rich to help the poor across the world.[336] Throughout Mbeki's presidency, Mandela continued to support the ANC, usually overshadowing Mbeki at any public events that the two attended. Mandela was more at ease with Mbeki's successor, Zuma,[338] although the Nelson Mandela Foundation was upset when his grandson, Mandla Mandela, flew him out to the Eastern Cape to attend a pro-Zuma rally in the midst of a storm in 2009.[338]

In 2004, Mandela successfully campaigned for South Africa to host the 2010 FIFA World Cup, declaring that there would be "few better gifts for us" in the year marking a decade since the fall of apartheid.[339] Despite maintaining a low profile during the event due to ill-health, Mandela made his final public appearance during the World Cup closing ceremony, where he received much applause.[340][341] Between 2005 and 2013, Mandela, and later his family, were embroiled in a series of legal disputes regarding money held in family trusts for the benefit of his descendants.[342] In mid-2013, as Mandela was hospitalised for a lung infection in Pretoria, his descendants were involved in an intra-family legal dispute relating to the burial place of Mandela's children, and ultimately Mandela himself.[343]

Illness and death: 2011–2013

Members of the public paying their respects outside Mandela's Houghton home

In February 2011, Mandela was briefly hospitalised with a respiratory infection, attracting international attention,[344][345] before being re-admitted for a lung infection and gallstone removal in December 2012.[346][347] After a successful medical procedure in early March 2013,[348] his lung infection recurred and he was briefly hospitalised in Pretoria.[349] In June 2013, his lung infection worsened and he was readmitted to a Pretoria hospital in serious condition.[350] The Archbishop of Cape Town Thabo Makgoba visited Mandela at the hospital and prayed with Machel,[351] while Zuma cancelled a trip to Mozambique to visit him the following day.[352] In September 2013, Mandela was discharged from hospital,[353] although his condition remained unstable.[354]

After suffering from a prolonged respiratory infection, Mandela died on 5 December 2013 at the age of 95, at around 20:50 local time (UTC+2) at his home in Houghton, surrounded by his family.[355][356] Zuma publicly announced his death on television,[355][357] proclaiming ten days of national mourning, a memorial service held at Johannesburg's FNB Stadium on 10 December 2013, and 8 December as a national day of prayer and reflection. Mandela's body lay in state from 11 to 13 December at the Union Buildings in Pretoria and a state funeral was held on 15 December in Qunu.[358][359] Approximately 90 representatives of foreign states travelled to South Africa to attend memorial events.[360] It was later revealed that 300 million rand originally earmarked for humanitarian development projects had been redirected to finance the funeral.[361] The media was awash with tributes and reminiscences,[362] while images of and tributes to Mandela proliferated across social media.[363] His US$4.1 million estate was left to his widow, other family members, staff, and educational institutions.[364]

Political ideology

A friend once asked me how I could reconcile my creed of African nationalism with a belief in dialectical materialism. For me, there was no contradiction. I was first and foremost an African nationalist fighting for our emancipation from minority rule and the right to control our own destiny. But at the same time, South Africa and the African continent were part of the larger world. Our problems, while distinctive and special, were not unique, and a philosophy that placed those problems in an international and historical context of the greater world and the course of history was valuable. I was prepared to use whatever means necessary to speed up the erasure of human prejudice and the end of chauvinistic and violent nationalism.

—Nelson Mandela, 1994[365]

Mandela was a practical politician, rather than an intellectual scholar or political theorist.[366] According to biographer Tom Lodge, "for Mandela, politics has always been primarily about enacting stories, about making narratives, primarily about morally exemplary conduct, and only secondarily about ideological vision, more about means rather than ends."[367] Mandela identified as both an African nationalist, an ideological position he held since joining the ANC,[368] and as a socialist.[369]

The historian Sabelo J. Ndlovu-Gatsheni described Mandela as a "liberal African nationalist–decolonial humanist",[370] while political analyst Raymond Suttner cautioned against labelling Mandela a liberal and stated that Mandela displayed a "hybrid socio-political make-up".[371] Mandela took political ideas from other thinkers—among them Indian independence leaders like Gandhi and Nehru, African-American civil rights activists, and African nationalists like Nkrumah—and applied them to the South African situation. At the same time he rejected other aspects of their thought, such as the anti-white sentiment of many African nationalists.[372] In doing so he synthesised both counter-cultural and hegemonic views, for instance by drawing upon ideas from the then-dominant Afrikaner nationalism in promoting his anti-apartheid vision.[373]

His political development was strongly influenced by his legal training and practice, in particular his hope to achieve change not through violence but through "legal revolution".[374] Over the course of his life, he began by advocating a path of non-violence, later embracing violence, and then adopting a non-violent approach to negotiation and reconciliation.[375] When endorsing violence, he did so because he saw no alternative, and was always pragmatic about it, perceiving it as a means to get his opponent to the negotiating table.[376] He sought to target symbols of white supremacy and racist oppression rather than white people as individuals, and was anxious not to inaugurate a race war in South Africa.[377] This willingness to use violence distinguishes Mandela from the ideology of Gandhism, with which some commentators have sought to associate him.[378]

Democracy

Although he presented himself in an autocratic manner in several speeches, Mandela was a devout believer in democracy and abided by majority decisions even when deeply disagreeing with them.[379] He had exhibited a commitment to the values of democracy and human rights since at least the 1960s.[380] He held a conviction that "inclusivity, accountability and freedom of speech" were the fundamentals of democracy,[381] and was driven by a belief in natural and human rights.[382] Suttner argued that there were "two modes of leadership" that Mandela adopted. On one side he adhered to ideas about collective leadership, although on the other believed that there were scenarios in which a leader had to be decisive and act without consultation to achieve a particular objective.[383]

According to Lodge, Mandela's political thought reflected tensions between his support for liberal democracy and pre-colonial African forms of consensus decision making.[384] He was an admirer of British-style parliamentary democracy,[370] stating that "I regard the British Parliament as the most democratic institution in the world, and the independence and impartiality of its judiciary never fail to arouse my admiration."[370] In this he has been described as being committed to "the Euro-North American modernist project of emancipation", something which distinguishes him from other African nationalist and socialist leaders like Nyerere who were concerned about embracing styles of democratic governance that were Western, rather than African, in origin.[370] Mandela nevertheless also expressed admiration for what he deemed to be indigenous forms of democracy, describing Xhosa traditional society's mode of governance as "democracy in its purest form".[370] He also spoke of an influential African ethical tenet, Ubuntu, which was a Ngnuni term meaning "A person is a person through other persons" or "I am because we are."[385]

Socialism and Marxism

1988 Soviet commemorative stamp, captioned "The fighter for freedom of South Africa Nelson Mandela" in Russian

Mandela advocated the ultimate establishment of a classless society,[386] with Sampson describing him as being "openly opposed to capitalism, private land-ownership and the power of big money".[387] Mandela was influenced by Marxism, and during the revolution he advocated scientific socialism.[388] He denied being a communist at the Treason Trial,[389] and maintained this stance both when later talking to journalists,[390] and in his autobiography.[391] According to the sociologist Craig Soudien, "sympathetic as Mandela was to socialism, a communist he was not."[392] Conversely, the biographer David Jones Smith stated that Mandela "embraced communism and communists" in the late 1950s and early 1960s,[393] while the historian Stephen Ellis commented that Mandela had assimilated much of the Marxist–Leninist ideology by 1960.[394]

Ellis also found evidence that Mandela had been an active member of the South African Communist Party during the late 1950s and early 1960s,[119] something that was confirmed after his death by both the ANC and the SACP, the latter of which claimed that he was not only a member of the party, but also served on its Central Committee.[121] His membership had been hidden by the ANC, aware that knowledge of Mandela's former SACP involvement might have been detrimental to his attempts to attract support from Western countries.[395] Mandela's view of these Western governments differed from those of Marxist–Leninists, for he did not believe that they were anti-democratic or reactionary and remained committed to democratic systems of governance.[396]

The 1955 Freedom Charter, which Mandela had helped create, called for the nationalisation of banks, gold mines and land, to ensure equal distribution of wealth.[397] Despite these beliefs, Mandela initiated a programme of privatisation during his presidency in line with trends in other countries of the time.[398] It has been repeatedly suggested that Mandela would have preferred to develop a social democratic economy in South Africa but that this was not feasible as a result of the international political and economic situation during the early 1990s.[398] This decision was in part influenced by the fall of the socialist states in the Soviet Union and Eastern Bloc during the early 1990s.[399]

Personality and personal life

Mandela on a visit to Australia in 2009; he is wearing one of the brightly coloured garments that became known as "Madiba shirts"

Mandela was widely considered a charismatic leader,[400] described by biographer Mary Benson as "a born mass leader who could not help magnetizing people".[401] He was highly image conscious and throughout his life always sought out fine quality clothes, with many commentators believing that he carried himself in a regal manner.[402] His aristocratic heritage was repeatedly emphasised by supporters, thus contributing to his "charismatic power".[403] While living in Johannesburg in the 1950s, he cultivated the image of the "African gentleman", having "the pressed clothes, correct manners, and modulated public speech" associated with such a position.[404] In doing so, Lodge argued that Mandela became "one of the first media politicians ... embodying a glamour and a style that projected visually a brave new African world of modernity and freedom".[367] Mandela was known to change his clothes several times a day, and he became so associated with highly coloured Batik shirts after assuming the presidency that they came to be known as "Madiba shirts".[405][406]

For political scientists Betty Glad and Robert Blanton, Mandela was an "exceptionally intelligent, shrewd, and loyal leader".[407] His official biographer, Anthony Sampson, commented that he was a "master of imagery and performance", excelling at presenting himself well in press photographs and producing sound bites.[408] His public speeches were presented in a formal, stiff manner, and often consisted of clichéd set phrases.[409] He typically spoke slowly, and carefully chose his words.[410] Although he was not considered a great orator, his speeches conveyed "his personal commitment, charm and humour".[411]

Mandela was a private person who often concealed his emotions and confided in very few people.[412] Privately, he lived an austere life, refusing to drink alcohol or smoke, and even as President made his own bed.[413] Renowned for his mischievous sense of humour,[414] he was known for being both stubborn and loyal,[415] and at times exhibited a quick temper.[416] He was typically friendly and welcoming, and appeared relaxed in conversation with everyone, including his opponents.[417] A self-described Anglophile, he claimed to have lived by the "trappings of British style and manners".[418] Constantly polite and courteous, he was attentive to all, irrespective of their age or status, and often talked to children or servants.[419] He was known for his ability to find common ground with very different communities.[420] In later life, he always looked for the best in people, even defending political opponents to his allies, who sometimes thought him too trusting of others.[421] He was fond of Indian cuisine,[422] and had a lifelong interest in archaeology[423] and boxing.[424]

The significance of Mandela can be considered in two related ways. First, he has provided through his personal presence as a benign and honest conviction politician, skilled at exerting power but not obsessed with it to the point of view of excluding principles, a man who struggled to display respect to all ... Second, in so doing he was able to be a hero and a symbol to an array of otherwise unlikely mates through his ability, like all brilliant nationalist politicians, to speak to very different audiences effectively at once.

—Bill Freund, academic[425]

He was raised in the Methodist denomination of Christianity; the Methodist Church of Southern Africa claimed that he retained his allegiance to them throughout his life.[426] On analysing Mandela's writings, the theologian Dion Forster described him as a Christian humanist, although added that his thought relied to a greater extent on the Southern African concept of Ubuntu than on Christian theology.[427] According to Sampson, Mandela never had "a strong religious faith" however,[428] while Boehmer stated that Mandela's religious belief was "never robust".[429]

Mandela was very self-conscious about being a man and regularly made references to manhood.[430] He was heterosexual,[431] and biographer Fatima Meer said that he was "easily tempted" by women.[432] Another biographer, Martin Meredith, characterised him as being "by nature a romantic", highlighting that he had relationships with various women.[433] Mandela was married three times, fathered six children, and had seventeen grandchildren and at least seventeen great-grandchildren.[434] He could be stern and demanding of his children, although he was more affectionate with his grandchildren.[435] His first marriage was to Evelyn Ntoko Mase in October 1944;[436] they divorced in March 1958 under the multiple strains of his adultery and constant absences, devotion to revolutionary agitation, and the fact that she was a Jehovah's Witness, a religion requiring political neutrality.[437] Mandela's second wife was the social worker Winnie Madikizela-Mandela, whom he married in June 1958.[438] They divorced in March 1996.[439] Mandela married his third wife, Graça Machel, on his 80th birthday in July 1998.[440]

Reception and legacy

Flowers left at the Mandela statue in London's Parliament Square following his death

By the time of his death, within South Africa Mandela was widely considered both "the father of the nation"[441] and "the founding father of democracy".[442] Outside of South Africa, he was a "global icon",[443] with the scholar of South African studies Rita Barnard describing him as "one of the most revered figures of our time".[444] One biographer considered him "a modern democratic hero",[445] while his popularity resulted in a cult of personality building up around him.[446] Some have portrayed Mandela in messianic terms,[447] in contrast to his own statement that "I was not a messiah, but an ordinary man who had become a leader because of extraordinary circumstances."[448] He is often cited alongside Mahatma Gandhi and Martin Luther King, Jr. as one of the 20th century's exemplary anti-racist and anti-colonial leaders.[449] Boehmer described him as "a totem of the totemic values of our age: toleration and liberal democracy"[450] and "a universal symbol of social justice".[451]

Mandela's international fame had emerged during his incarceration in the 1980s, when he became the world's most famous prisoner, a symbol of the anti-apartheid cause, and an icon for millions who embraced the ideal of human equality.[254] In 1986, Mandela's biographer characterised him as "the embodiment of the struggle for liberation" in South Africa.[452] Meredith stated that in becoming "a potent symbol of resistance" to apartheid during the 1980s, he had gained "mythical status" internationally.[453] Sampson commented that even during his life, this myth had become "so powerful that it blurs the realities", converting Mandela into "a secular saint".[454] Within a decade of the end of his Presidency, Mandela's era was being widely thought of as "a golden age of hope and harmony",[455] with much nostalgia being expressed for it.[456] His name was often invoked by those criticising his successors like Mbeki and Zuma.[457] Across the world, Mandela earned international acclaim for his activism in overcoming apartheid and fostering racial reconciliation,[413] coming to be viewed as "a moral authority" with a great "concern for truth".[458] Mandela's iconic status has been blamed for concealing the complexities of his life.[459]

Mandela generated controversy throughout his career as an activist and politician,[446] having detractors on both the right and the radical left.[460] During the 1980s, Mandela was widely labelled a terrorist by prominent political figures in the Western world for his embrace of political violence.[461] According to Thatcher, for instance, the ANC was "a typical terrorist organisation".[462] The US government's State and Defense departments officially designated the ANC as a terrorist organisation, resulting in Mandela remaining on their terrorism watch-list until 2008.[463] On the left, some voices in the ANC—among them Frank B. Wilderson III—accused him of selling out for agreeing to enter negotiations with the apartheid government and for not implementing the reforms of the Freedom Charter during his Presidency.[464] According to Barnard, "there is also a sense in which his chiefly bearing and mode of conduct, the very respect and authority he accrued in representing his nation in his own person, went against the spirit of democracy",[446] and concerns were similarly expressed that he placed his own status and celebrity above the transformation of his country.[465] His government would be criticised for its failure to deal with both the HIV/AIDS pandemic and the high levels of poverty in South Africa.[446] Mandela was also criticised for his friendship with political leaders such as Castro, Gaddafi, and Suharto—deemed dictators by critics—as well as his refusal to condemn their governments' human rights violations.[466]

Orders, decorations, monuments, and honours

Russian President Vladimir Putin and South African President Cyril Ramaphosa in front of a Mandela statue

Over the course of his life, Mandela was given over 250 awards, accolades, prizes, honorary degrees and citizenships in recognition of his political achievements.[467] Among his awards were the Nobel Peace Prize,[228] the US Presidential Medal of Freedom,[468] the Soviet Union's Lenin Peace Prize,[467] and the Libyan Al-Gaddafi International Prize for Human Rights.[469] In 1990, India awarded him the Bharat Ratna,[470] and in 1992 Pakistan gave him their Nishan-e-Pakistan.[471] The same year, he was awarded the Atatürk Peace Award by Turkey; he at first refused the award, citing human rights violations committed by Turkey at the time,[472] but later accepted the award in 1999.[467] He was appointed to the Order of Isabella the Catholic[473] and the Order of Canada,[474] and was the first living person to be made an honorary Canadian citizen.[475] Queen Elizabeth II appointed him as a Bailiff Grand Cross of the Order of St. John and granted him membership in the Order of Merit.[476]

In 2004, Johannesburg granted Mandela the Freedom of the City,[477] and in 2008 a Mandela statue was unveiled at the spot where Mandela was released from prison.[478] On the Day of Reconciliation 2013, a bronze statue of Mandela was unveiled at Pretoria's Union Buildings.[479] In November 2009, the United Nations General Assembly proclaimed Mandela's birthday, 18 July, as "Mandela Day", marking his contribution to the anti-apartheid struggle. It called on individuals to donate 67 minutes to doing something for others, commemorating the 67 years that Mandela had been a part of the movement.[480] In 2015 the UN General Assembly named the amended Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners as "the Mandela Rules" to honour his legacy.[481]

Biographies and popular media

The first biography of Mandela was authored by Mary Benson, based on brief interviews with him that she had conducted in the 1960s.[482] Two authorised biographies were later produced by friends of Mandela.[483] The first was Fatima Meer's Higher Than Hope, which was heavily influenced by Winnie and thus placed great emphasis on Mandela's family.[484] The second was Anthony Sampson's Mandela, published in 1999.[483] Other biographies included Martin Meredith's Mandela, first published in 1997, and Tom Lodge's Mandela, brought out in 2006.[483]

Since the late 1980s, Mandela's image began to appear on a proliferation of items, among them "photographs, paintings, drawings, statues, public murals, buttons, t-shirts, refrigerator magnets, and more",[363] items that have been characterised as "Mandela kitsch".[485] In the 1980s he was the subject of several songs, such as The Specials' "Free Nelson Mandela", Hugh Masekela's "Bring Him Back Home (Nelson Mandela)", and Johnny Clegg's "Asimbonanga (Mandela)", which helped to bring awareness of his imprisonment to an international audience.[486]

Following his death, many internet memes appeared featuring images of Mandela with his inspirational quotes superimposed onto them.[363] Mandela has also been depicted in films on multiple occasions.[487] Some of these, such as the 2013 feature film Mandela: Long Walk to Freedom and the 1996 documentary Mandela, have focused on covering his long life, whereas others, such as the 2009 feature film Invictus and the 2010 documentary The 16th Man, have focused on specific events in his life.[487] It has been argued that in Invictus and other films, "the America film industry" has played a significant part in "the crafting of Mandela's global image".[488]

See also

References

Footnotes

 1. ^ "Mandela". Collins English Dictionary. Archived from the original on 5 April 2016. Retrieved 17 December 2013.
 2. ^ Mandela 1994, p. 3; Boehmer 2008, p. 21; Smith 2010, p. 17; Sampson 2011, p. 3.
 3. ^ Mandela used the spelling Rolihlahla, see for example official website. Peter Mtuze notes that the orthography of Xhosa names has changed since the time of Mandela's schooling, and that it would now be written Rholihlahla. (Mandela's Long Walk to Freedom: the isiXhosa translator's tall order. Southern African Linguistics and Applied Language Studies 2003, 21(3), 141–152.)
 4. ^ Benson 1986, p. 16; Mandela 1994, p. 3; Smith 2010, p. 17; Meredith 2010, p. 2; Sampson 2011, p. 3.
 5. ^ Mandela 1994, p. 4; Lodge 2006, p. 2; Smith 2010, p. 16.
 6. ^ Meer 1988, p. 3; Guiloineau & Rowe 2002, p. 23; Meredith 2010, p. 1.
 7. ^ Guiloineau & Rowe 2002, p. 26.
 8. ^ Guiloineau & Rowe 2002, p. 26; Lodge 2006, p. 1; Mafela 2008, pp. 102–103.
 9. ^ Smith 2010, p. 19.
 10. ^ Mandela 1994, pp. 8–9; Smith 2010, pp. 21–22; Sampson 2011, p. 4.
 11. ^ Mandela 1994, p. 17; Meredith 2010, p. 1.
 12. ^ Benson 1986, p. 15; Mandela 1994, pp. 7–8; Smith 2010, pp. 16, 23–24; Meredith 2010, pp. 1, 3; Sampson 2011, p. 4.
 13. ^ Mandela 1994, p. 19.
 14. ^ Mandela 1994, p. 15; Meredith 2010, p. 3.
 15. ^ Benson 1986, p. 16; Mandela 1994, p. 12; Smith 2010, pp. 23–24; Meredith 2010, pp. 2, 4.
 16. ^ Mandela 1994, pp. 18–19; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, p. 24; Meredith 2010, pp. 2, 4–5; Sampson 2011, pp. 5,7; Forster 2014, pp. 91–92.
 17. ^ Mandela 1994, p. 20; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, p. 25; Meredith 2010, p. 5; Sampson 2011, p. 7.
 18. ^ Mandela 1994, pp. 8, 20.
 19. ^ Benson 1986, p. 17; Meer 1988, p. 4; Mandela 1994, pp. 22–25; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, pp. 26–27; Meredith 2010, p. 5; Sampson 2011, pp. 7–9.
 20. ^ Meer 1988, p. 7; Mandela 1994, pp. 27–29; Meredith 2010, pp. 8–9.
 21. ^ Meer 1988, p. 7; Mandela 1994, p. 25; Smith 2010, p. 27; Meredith 2010, p. 9.
 22. ^ Meer 1988, pp. 11–12; Mandela 1994, pp. 31–34; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, p. 18; Meredith 2010, p. 8.
 23. ^ Mandela 1994, p. 43; Meredith 2010, p. 11.
 24. ^ Benson 1986, p. 17; Mandela 1994, pp. 36–42; Lodge 2006, p. 8; Smith 2010, pp. 29–31; Meredith 2010, pp. 9–11; Sampson 2011, p. 14.
 25. ^ Mandela 1994, pp. 45–47; Smith 2010, pp. 27, 31; Meredith 2010, pp. 12–13; Sampson 2011, p. 15.
 26. ^ Mandela 1994, pp. 48–50.
 27. ^ Sampson 2011, p. 17.
 28. ^ Mandela 1994, p. 52; Smith 2010, pp. 31–32; Meredith 2010, p. 14; Sampson 2011, pp. 17–18.
 29. ^ Mandela 1994, pp. 53–54; Smith 2010, p. 32; Meredith 2010, pp. 14–15; Sampson 2011, pp. 18–21.
 30. ^ Mandela 1994, p. 56; Smith 2010, p. 32; Meredith 2010, p. 15.
 31. ^ Mandela 1994, pp. 62–65; Lodge 2006, p. 9; Smith 2010, pp. 33–34; Meredith 2010, pp. 15–18; Sampson 2011, pp. 21, 25.
 32. ^ Mandela 1994, pp. 62–63; Smith 2010, pp. 33–34; Meredith 2010, pp. 17–19; Sampson 2011, pp. 24–25.
 33. ^ Mandela 1994, pp. 67–69; Smith 2010, p. 34; Meredith 2010, p. 18; Sampson 2011, p. 25.
 34. ^ Mandela 1994, p. 68; Lodge 2006, p. 10; Smith 2010, p. 35; Meredith 2010, p. 18; Sampson 2011, p. 25.
 35. ^ Mandela 1994, p. 68; Lodge 2006, p. 10; Meredith 2010, p. 18; Forster 2014, p. 93.
 36. ^ Sampson 2011, p. 25.
 37. ^ Mandela 1994, pp. 70–71; Lodge 2006, p. 11; Meredith 2010, p. 19; Sampson 2011, p. 26.
 38. ^ Mandela 1994, p. 66; Smith 2010, p. 34.
 39. ^ Benson 1986, p. 21; Mandela 1994, pp. 78–86; Lodge 2006, pp. 11–12; Smith 2010, pp. 34–35; Meredith 2010, pp. 19–20; Sampson 2011, pp. 26–27.
 40. ^ Benson 1986, p. 21; Mandela 1994, pp. 73–76; Lodge 2006, p. 12; Smith 2010, pp. 36–39; Meredith 2010, pp. 20–22; Sampson 2011, pp. 27–28.
 41. ^ Benson 1986, p. 23; Meer 1988, pp. 25–26; Mandela 1994, pp. 89–94; Lodge 2006, pp. 12–13; Smith 2010, p. 40; Meredith 2010, pp. 27–28; Sampson 2011, pp. 29–30.
 42. ^ Mandela 1994, pp. 96–101; Lodge 2006, pp. 13, 19–21; Smith 2010, p. 41; Meredith 2010, pp. 28–30; Sampson 2011, pp. 30–31.
 43. ^ Mandela 1994, pp. 104–105; Lodge 2006, pp. 22, 31–32; Smith 2010, pp. 43, 48; Meredith 2010, pp. 31–32; Sampson 2011, pp. 32–33.
 44. ^ Mandela 1994, p. 106; Smith 2010, pp. 48–49.
 45. ^ Mandela 1994, p. 100; Smith 2010, p. 44; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 34.
 46. ^ Benson 1986, p. 23; Meer 1988, p. 26; Mandela 1994, pp. 99, 108–110; Smith 2010, pp. 44–45; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 33.
 47. ^ Mandela 1994, pp. 113–116; Lodge 2006, p. 23; Smith 2010, pp. 45–46; Sampson 2011, p. 33.
 48. ^ Mandela 1994, pp. 118–119; Lodge 2006, p. 24; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 34.
 49. ^ Mandela 1994, pp. 116–117, 119–120; Lodge 2006, p. 22; Smith 2010, p. 47; Meredith 2010, pp. 33–34; Sampson 2011, p. 33.
 50. ^ Mandela 1994, pp. 122, 126–27; Smith 2010, p. 49; Meredith 2010, p. 34; Sampson 2011, p. 34.
 51. ^ Mandela 1994, p. 135.
 52. ^ Meer 1988, pp. 33–34; Mandela 1994, pp. 127–131; Smith 2010, pp. 64–65; Meredith 2010, pp. 34–35; Sampson 2011, pp. 34–35.
 53. ^ Mandela 1994, pp. 122–123; Lodge 2006, pp. 27–28; Smith 2010, p. 48; Meredith 2010, p. 44; Sampson 2011, p. 37.
 54. ^ Mandela 1994, p. 136; Smith 2010, p. 53; Meredith 2010, pp. 36, 43.
 55. ^ Mandela 1994, pp. 137–139; Lodge 2006, pp. 33–34; Smith 2010, p. 53; Meredith 2010, pp. 42–43; Sampson 2011, pp. 38–39.
 56. ^ Benson 1986, p. 31; Meer 1988, pp. 34–35; Mandela 1994, pp. 142–143; Smith 2010, p. 54.
 57. ^ Benson 1986, pp. 28–29; Mandela 1994, pp. 139–143; Lodge 2006, p. 35; Smith 2010, pp. 52–56; Meredith 2010, pp. 44–46; Sampson 2011, pp. 39–41.
 58. ^ Smith 2010, p. inset photographs.
 59. ^ Benson 1986, p. 24; Meer 1988, pp. 39–40; Mandela 1994, pp. 144, 148–149; Lodge 2006, pp. 24, 25; Smith 2010, pp. 59–62; Meredith 2010, p. 47; Sampson 2011, p. 36.
 60. ^ Meer 1988, pp. 40–41; Mandela 1994, pp. 149, 152; Lodge 2006, p. 29; Smith 2010, pp. 60–64; Meredith 2010, p. 48; Sampson 2011, p. 36.
 61. ^ Meer 1988, p. 40; Mandela 1994, pp. 150, 210; Lodge 2006, p. 30; Smith 2010, p. 67; Meredith 2010, p. 48; Sampson 2011, p. 36.
 62. ^ Mandela 1994, p. 151; Smith 2010, p. 64; Meredith 2010, pp. 48–49.
 63. ^ Benson 1986, p. 36; Meer 1988, p. 43; Mandela 1994, pp. 153–154; Smith 2010, p. 66; Sampson 2011, p. 48.
 64. ^ Mandela 1994, p. 154; Sampson 2011, p. 42.
 65. ^ Mandela 1994, pp. 154–157; Lodge 2006, p. 37; Smith 2010, p. 66; Sampson 2011, p. 49.
 66. ^ Benson 1986, p. 35; Mandela 1994, pp. 159–162; Lodge 2006, pp. 41–42; Smith 2010, pp. 70–72; Meredith 2010, pp. 76–78; Sampson 2011, pp. 51–52.
 67. ^ Benson 1986, pp. 36–37; Mandela 1994, pp. 162–165; Lodge 2006, p. 44; Smith 2010, pp. 72–73; Meredith 2010, pp. 78–79; Sampson 2011, pp. 53–55.
 68. ^ Mandela 1994, p. 165.
 69. ^ Smith 2010, pp. 68–70; Sampson 2011, p. 35.
 70. ^ Benson 1986, p. 26.
 71. ^ Mandela 1994, p. 168; Lodge 2006, p. 44; Sampson 2011, pp. 55–56.
 72. ^ Benson 1986, p. 41; Mandela 1994, p. 176; Lodge 2006, p. 47; Smith 2010, p. 78; Meredith 2010, p. 88; Sampson 2011, pp. 63–64.
 73. ^ Benson 1986, pp. 38–40; Meer 1988, pp. 48–49; Mandela 1994, pp. 165–167; Smith 2010, pp. 74–75; Meredith 2010, pp. 81–83; Sampson 2011, pp. 61–62.
 74. ^ Mandela 1994, p. 176; Smith 2010, p. 78; Sampson 2011, pp. 63–64.
 75. ^ Benson 1986, p. 42; Meer 1988, p. 55; Lodge 2006, p. 48; Meredith 2010, p. 94.
 76. ^ Mandela 1994, pp. 177–172; Lodge 2006, pp. 45, 47; Smith 2010, pp. 75–76; Meredith 2010, p. 87; Sampson 2011, pp. 64–65.
 77. ^ Mandela 1994, p. 172.
 78. ^ Mandela 1994, p. 165; Lodge 2006, p. 53; Smith 2010, p. 77; Meredith 2010, p. 92.
 79. ^ Mandela 1994, p. 170; Smith 2010, p. 94; Meredith 2010, p. 103.
 80. ^ Benson 1986, pp. 44–46; Meer 1988, pp. 56–58; Mandela 1994, pp. 182–183; Smith 2010, pp. 77, 80; Meredith 2010, pp. 88–89; Sampson 2011, pp. 66–67.
 81. ^ Mandela 1994, pp. 183–188; Lodge 2006, p. 52, 53.
 82. ^ Lodge 2006, p. 47.
 83. ^ Mandela 1994, pp. 188–192; Sampson 2011, p. 68.
 84. ^ Benson 1986, p. 51; Mandela 1994, pp. 194–195; Lodge 2006, p. 54; Smith 2010, p. 85; Sampson 2011, pp. 72–73.
 85. ^ Benson 1986, pp. 50–51; Mandela 1994, pp. 195–198; Lodge 2006, p. 54; Smith 2010, pp. 83–84; Meredith 2010, p. 92; Sampson 2011, pp. 71–72.
 86. ^ Meer 1988, p. 64; Mandela 1994, pp. 199–200, 204; Smith 2010, p. 86; Sampson 2011, p. 73.
 87. ^ Benson 1986, pp. 58–59; Meer 1988, p. 60; Mandela 1994, pp. 205–207, 231; Lodge 2006, p. 58; Meredith 2010, pp. 107–108; Smith 2010, pp. 116–117; Sampson 2011, pp. 81–82, 84–85.
 88. ^ Mandela 1994, pp. 209–210; Smith 2010, p. 87; Meredith 2010, p. 95; Sampson 2011, p. 7.
 89. ^ Benson 1986, pp. 54–57; Meer 1988, p. 61; Mandela 1994, pp. 210–216; Lodge 2006, p. 73; Smith 2010, pp. 87–93; Meredith 2010, pp. 95–101; Sampson 2011, pp. 77–80.
 90. ^ Lodge 2006, pp. 28–29, 75.
 91. ^ Meredith 2010, pp. 103–104; Smith 2010, pp. 95–99, 105–106.
 92. ^ Mandela 1994, pp. 293–294; Meredith 2010, pp. 104–105; Smith 2010, pp. 98–99, 105–106; Sampson 2011, pp. 76–77.
 93. ^ Benson 1986, p. 66; Sampson 2011, p. 92.
 94. ^ Mandela 1994, pp. 218–233, 234–236; Lodge 2006, pp. 59–60; Meredith 2010, pp. 114–117; Smith 2010, p. 120–123; Sampson 2011, pp. 82–84.
 95. ^ Mandela 1994, pp. 226–227; Lodge 2006, p. 60; Meredith 2010, pp. 108–109; Smith 2010, p. 118; Sampson 2011, p. 84.
 96. ^ Benson 1986, pp. 64–67; Meer 1988, pp. 71–75; Mandela 1994, pp. 243–249; Lodge 2006, pp. 65–66; Meredith 2010, pp. 129–133; Smith 2010, pp. 118–120, 125–128; Sampson 2011, pp. 87–95.
 97. ^ Meredith 2010, p. 134.
 98. ^ Mandela 1994, pp. 253–274; Smith 2010, pp. 130–132; Sampson 2011, pp. 96–99.
 99. ^ Mandela 1994, p. 275; Meredith 2010, p. 147; Sampson 2011, pp. 101–102.
 100. ^ Meer 1988, pp. 79–80; Meredith 2010, pp. 143–144; Smith 2010, pp. 100–102; Sampson 2011, p. 110.
 101. ^ Meer 1988, pp. 79–80; Mandela 1994, p. 296; Smith 2010, pp. 102–104; Sampson 2011, p. 110.
 102. ^ Benson 1986, pp. 74–76; Meer 1988, p. 93; Mandela 1994, pp. 306–311; Lodge 2006, pp. 75–77; Meredith 2010, pp. 144–149; Smith 2010, pp. 104, 132–145; Sampson 2011, pp. 110–113.
 103. ^ Meredith 2010, pp. 165, 186.
 104. ^ Benson 1986, pp. 68, 71–72; Meer 1988, p. 83; Mandela 1994, pp. 283–292; Meredith 2010, pp. 136–141; Smith 2010, pp. 163–164; Sampson 2011, pp. 103–106.
 105. ^ Mandela 1994, pp. 299–305; Meredith 2010, p. 142; Smith 2010, pp. 167–168; Sampson 2011, pp. 116–117.
 106. ^ Mandela 1994, pp. 331–334; Meredith 2010, pp. 162, 165; Smith 2010, p. 167; Sampson 2011, pp. 122–123.
 107. ^ Benson 1986, p. 79; Meer 1988, pp. 90–92, 141–143; Mandela 1994, pp. 327–330; Meredith 2010, pp. 167–168; Smith 2010, pp. 171–173; Sampson 2011, pp. 117–122.
 108. ^ Benson 1986, pp. 83–84; Meer 1988, pp. 144–147; Mandela 1994, pp. 342–346; Lodge 2006, pp. 81–82; Meredith 2010, pp. 167–170; Smith 2010, pp. 173–175; Sampson 2011, pp. 130–131.
 109. ^ Benson 1986, pp. 85–86; Mandela 1994, pp. 347–357; Meredith 2010, pp. 172–175; Smith 2010, p. 175; Sampson 2011, pp. 132–133.
 110. ^ Mandela 1994, pp. 357–364; Meredith 2010, pp. 176, 184; Smith 2010, p. 177; Sampson 2011, pp. 134–135.
 111. ^ Benson 1986, p. 98; Mandela 1994, pp. 373–374; Lodge 2006, pp. 83–84; Meredith 2010, pp. 187–188; Smith 2010, pp. 183–185; Sampson 2011, pp. 140–143.
 112. ^ Benson 1986, p. 94; Meer 1988, p. 151; Mandela 1994, pp. 377–380; Lodge 2006, p. 84; Meredith 2010, pp. 188–189; Smith 2010, p. 178; Sampson 2011, p. 143.
 113. ^ Benson 1986, p. 99; Mandela 1994, pp. 283–287; Meredith 2010, pp. 192–193; Smith 2010, pp. 186–188, 193; Sampson 2011, pp. 144–146, 154.
 114. ^ Mandela 1994, pp. 289–291; Smith 2010, pp. 188–189; Sampson 2011, pp. 147–149.
 115. ^ Mandela 1994, pp. 393–396; Meredith 2010, pp. 199–200; Smith 2010, pp. 206–210; Sampson 2011, pp. 150–151.
 116. ^ Benson 1986, p. 107; Mandela 1994, pp. 397–398; Meredith 2010, pp. 197–198, 200–201; Smith 2010, pp. 209–214; Sampson 2011, pp. 151–154.
 117. ^ Smith 2010, pp. 209–210; Sampson 2011, p. 151.
 118. ^ Benson 1986, p. 107; Mandela 1994, pp. 397–409; Lodge 2006, pp. 92–93; Meredith 2010, pp. 201–204; Smith 2010, pp. 191, 222–229; Sampson 2011, pp. 154–156.
 119. ^ a b Ellis 2011, pp. 667–668.
 120. ^ Ellis 2016, p. 1.
 121. ^ a b "SACP statement on the passing away of Madiba". South African Communist Party. 6 December 2013. Archived from the original on 3 March 2016. Retrieved 29 June 2016.; Marrian, Natasha (6 December 2013). "SACP confirms Nelson Mandela was a member". Business Day. South Africa. Archived from the original on 6 March 2016. Retrieved 7 December 2013.
 122. ^ Meer 1988, p. 171; Meredith 2010, p. 207.
 123. ^ Benson 1986, p. 108; Meer 1988, p. 171; Mandela 1994, pp. 411–412; Lodge 2006, p. 90; Meredith 2010, p. 204.
 124. ^ Benson 1986, p. 110; Meer 1988, p. 170; Mandela 1994, pp. 413–415; Lodge 2006, p. 95; Meredith 2010, p. 206; Smith 2010, pp. 239–246; Sampson 2011, pp. 158–159.
 125. ^ Benson 1986, p. 111; Meer 1988, pp. 171–172, 176; Mandela 1994, pp. 418–425; Lodge 2006, p. 95; Smith 2010, pp. 251–254; Benneyworth 2011, p. 81; Sampson 2011, pp. 160–162.
 126. ^ Meer 1988, pp. 173–175; Lodge 2006, p. 97; Meredith 2010, p. 209; Benneyworth 2011, pp. 81, 84.
 127. ^ Meer 1988, pp. 176–177, 180; Mandela 1994, pp. 427–432; Smith 2010, pp. 255–256; Sampson 2011, pp. 163–165.
 128. ^ Meer 1988, pp. 185–194; Mandela 1994, pp. 432–440; Meredith 2010, p. 210; Smith 2010, pp. 256–259; Sampson 2011, pp. 165–167.
 129. ^ Benson 1986, p. 114; Meer 1988, pp. 196–197; Mandela 1994, pp. 441–443; Meredith 2010, pp. 210–211; Smith 2010, pp. 259–261; Sampson 2011, pp. 167–169.
 130. ^ Mandela 1994, pp. 443–445; Lodge 2006, p. 100; Meredith 2010, p. 211; Smith 2010, pp. 261–262; Benneyworth 2011, pp. 91–93; Sampson 2011, pp. 169–170.
 131. ^ Benson 1986, pp. 116–117; Meer 1988, pp. 201–202; Mandela 1994, pp. 435–435; Meredith 2010, pp. 215–216; Smith 2010, pp. 275–276; Sampson 2011, pp. 170–172.
 132. ^ Mandela 1994, pp. 278–279; Meredith 2010, p. 216; Sampson 2011, p. 172.
 133. ^ Meredith 2010, pp. 216–217; Sampson 2011, p. 172.
 134. ^ "Ex-CIA spy admits tip led to Nelson Mandela's long imprisonment". The Guardian. 15 May 2016. Archived from the original on 16 May 2016. Retrieved 20 May 2016.
 135. ^ Mandela 1994, pp. 456–459; Sampson 2011, pp. 172–173.
 136. ^ Mandela 1994, pp. 463–465; Smith 2010, pp. 292–293; Sampson 2011, pp. 173–174.
 137. ^ Benson 1986, pp. 120–134; Meer 1988, pp. 210–213; Mandela 1994, pp. 468–482; Lodge 2006, pp. 104–106; Meredith 2010, pp. 218–426; Sampson 2011, pp. 174–176.
 138. ^ Benson 1986, p. 159; Meer 1988, p. 258; Meredith 2010, p. 265; Smith 2010, p. 302; Sampson 2011, p. 193; Broun 2012, p. 74.
 139. ^ Nelson Mandela. "I am prepared to die". Nelson Mandela Centre of Memory. Nelson Mandela Foundation. Archived from the original on 1 February 2016. Retrieved 16 December 2013.
 140. ^ Benson 1986, pp. 134–137; Meer 1988, pp. 223–226; Mandela 2004, pp. 27–32; Lodge 2006, pp. 108–109; Meredith 2010, pp. 242–250; Smith 2010, pp. 292–295; Sampson 2011, pp. 183–186; Broun 2012, pp. 6–10, 19–20.
 141. ^ Benson 1986, pp. 138–139; Meer 1988, p. 226; Mandela 2004, pp. 33–42; Meredith 2010, pp. 252–254, 256; Sampson 2011, pp. 186–190; Broun 2012, pp. 43–49.
 142. ^ Benson 1986, p. 160; Meer 1988, pp. 232–233; Mandela 2004, pp. 42–44; Meredith 2010, pp. 252, 259.
 143. ^ Benson 1986, p. 140; Mandela 2004, pp. 43–57; Meredith 2010, pp. 258–265; Smith 2010, pp. 298–302; Sampson 2011, pp. 191–194; Broun 2012, pp. 68–75.
 144. ^ Mandela 2004, p. 62; Meredith 2010, p. 268; Smith 2010, p. 303; Sampson 2011, pp. 194–195; Broun 2012, pp. 102–104, 107.
 145. ^ Benson 1986, pp. 161, 163; Mandela 2004, pp. 63–68; Meredith 2010, pp. 268–272; Smith 2010, p. 306; Sampson 2011, pp. 196–197; Broun 2012, pp. 116–128.
 146. ^ Benson 1986, p. 165; Meer 1988, p. 262; Mandela 2004, pp. 75–78; Smith 2010, pp. 307–308; Sampson 2011, p. 204.
 147. ^ Mandela 2004, pp. 79–80; Meredith 2010, p. 279; Sampson 2011, p. 205.
 148. ^ Benson 1986, p. 166, 182; Meer 1988, p. 266; Mandela 2004, pp. 82–84, 108–116; Meredith 2010, pp. 281–283, 290–291; Sampson 2011, pp. 206–207.
 149. ^ Benson 1986, p. 174; Mandela 2004, p. 126; Meredith 2010, p. 299; Sampson 2011, pp. 205, 258.
 150. ^ Benson 1986, p. 169; Mandela 2004, pp. 102–108; Meredith 2010, p. 283; Sampson 2011, p. 205.
 151. ^ Benson 1986, p. 175; Mandela 2004, pp. 83, 90, 136–138; Lodge 2006, p. 124; Meredith 2010, pp. 284, 296–298.
 152. ^ Meredith 2010, pp. 298–299; Sampson 2011, pp. 210–214.
 153. ^ Lodge 2006, pp. 130–131; Meredith 2010, pp. 292–295; Sampson 2011, pp. 236–241, 288–294.
 154. ^ Meredith 2010, pp. 301, 313; Sampson 2011, p. 232.
 155. ^ Meredith 2010, pp. 295, 299–301; Sampson 2011, p. 229.
 156. ^ Meredith 2010, pp. 301–302; Sampson 2011, p. 221.
 157. ^ Meredith 2010, p. 337; Sampson 2011, p. 222.
 158. ^ Meredith 2010, p. 334; Sampson 2011, p. 241.
 159. ^ Lodge 2006, pp. 142, 145; Meredith 2010, pp. 303–304; Sampson 2011, pp. 246–247.
 160. ^ Benson 1986, pp. 192–194; Meer 1988, pp. 306–307; Meredith 2010, pp. 287–288, 304–310; Sampson 2011, pp. 248–254, 302.
 161. ^ Meredith 2010, p. 301; Sampson 2011, pp. 222, 235.
 162. ^ Meer 1988, pp. 207–208; Sampson 2011, p. 231.
 163. ^ Lodge 2006, pp. 127–128; Meredith 2010, pp. 308–310; Sampson 2011, pp. 223–225.
 164. ^ Lodge 2006, pp. 128–129; Sampson 2011, pp. 226–227.
 165. ^ Hutton 1994, p. 60.
 166. ^ Sampson 2011, p. 228.
 167. ^ Sampson 2011, pp. 314–315.
 168. ^ Meer 1988, p. 268; Lodge 2006, p. 139; Meredith 2010, p. 317; Sampson 2011, pp. 242–243.
 169. ^ Sampson 2011, pp. 285–286.
 170. ^ Benson 1986, pp. 186–188; Meer 1988, pp. 304–306; Meredith 2010, pp. 324–327; Sampson 2011, pp. 259–276.
 171. ^ Lodge 2006, p. 135; Meredith 2010, pp. 327–328; Sampson 2011, pp. 277–283; Soudien 2015, pp. 363–364.
 172. ^ Sampson 2011, p. 296.
 173. ^ Meer 1988, pp. 313, 314; Sampson 2011, pp. 315–316.
 174. ^ Lodge 2006, p. 155; Meredith 2010, pp. 338–339; Sampson 2011, pp. 319–320.
 175. ^ Barber 2004, p. 24; Sampson 2011, p. 321.
 176. ^ Benson 1986, p. 218; Lodge 2006, pp. 147–149; Meredith 2010, p. 340; Sampson 2011, pp. 324–325.
 177. ^ Lodge 2006, p. 148; Meredith 2010, pp. 346–347; Sampson 2011, pp. 324–325.
 178. ^ Meredith 2010, p. 347; Sampson 2011, p. 326.
 179. ^ Sampson 2011, pp. 329.
 180. ^ Benson 1986, p. 224; Barber 2004, pp. 20, 23, 26–27; Meredith 2010, pp. 341–346; Sampson 2011, pp. 335–336.
 181. ^ Benson 1986, pp. 247–248; Barber 2004, p. 30; Lodge 2006, pp. 152–153, 156; Meredith 2010, pp. 249–256; Sampson 2011, pp. 338–342.
 182. ^ Benson 1986, p. 210; Meredith 2010, p. 340.
 183. ^ Benson 1986, pp. 237–238; Meer 1988, pp. 315–318; Barber 2004, p. 36; Lodge 2006, p. 157; Meredith 2010, pp. 351–352; Sampson 2011, pp. 330–332.
 184. ^ "Mandela's response to being offered freedom". ANC. Archived from the original on 22 June 2008. Retrieved 28 October 2008.
 185. ^ Benson 1986, p. 254; Lodge 2006, pp. 157–158; Meredith 2010, p. 358; Sampson 2011, pp. 343–345.
 186. ^ Meredith 2010, pp. 359–360; Sampson 2011, pp. 347–355.
 187. ^ Sampson 2011, p. 355.
 188. ^ Sampson 2011, pp. 354–357.
 189. ^ Lodge 2006, p. 160; Meredith 2010, pp. 362–368; Sampson 2011, pp. 363–378.
 190. ^ Barber 2004, p. 35; Sampson 2011, p. 368.
 191. ^ Meer 1988, pp. 20–23; Lodge 2006, pp. 183–184; Meredith 2010, pp. 371–383; Sampson 2011, pp. 373–380.
 192. ^ Meer 1988, pp. 318–319; Lodge 2006, p. 160; Meredith 2010, p. 369; Sampson 2011, pp. 369–370.
 193. ^ Meer 1988, p. 320; Lodge 2006, p. 160; Meredith 2010, pp. 369–370; Sampson 2011, p. 381.
 194. ^ Sampson 2011, pp. 384–385, 392–393.
 195. ^ Christopher S. Wren (8 December 1988). "Mandela Moved to House at Prison Farm". The New York Times. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 13 February 2013.
 196. ^ Barber 2004, p. 41; Lodge 2006, p. 62; Meredith 2010, p. 388; Sampson 2011, p. 386.
 197. ^ Lodge 2006, pp. 161–162; Meredith 2010, pp. 387–388; Sampson 2011, pp. 390–392.
 198. ^ Barber 2004, pp. 41–42; Sampson 2011, pp. 392–397.
 199. ^ Glad & Blanton 1997, p. 567; Barber 2004, p. 1; Lodge 2006, pp. 165–166; Meredith 2010, pp. 369–397; Sampson 2011, pp. 399–402.
 200. ^ "1990: Freedom for Nelson Mandela". BBC. 11 February 1990. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 28 October 2008.
 201. ^ Sampson 2011, p. 403.
 202. ^ Lodge 2006, p. 167; Meredith 2010, pp. 399–402; Sampson 2011, p. 407.
 203. ^ Ormond, Roger (12 February 1990). "Mandela free after 27 years". The Guardian. London. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 28 October 2008.
 204. ^ Barber 2004, p. 2; Meredith 2010, pp. 400–402; Sampson 2011, pp. 408–409.
 205. ^ The text of Mandela's speech can be found at "Nelson Mandela's address to Rally in Cape Town on his Release from Prison". ANC. 11 February 1990. Archived from the original on 28 July 2008. Retrieved 28 October 2008.
 206. ^ Lodge 2006, p. 171; Meredith 2010, pp. 403–405; Sampson 2011, pp. 409–410.
 207. ^ Barber 2004, pp. 57; Lodge 2006, p. 172; Meredith 2010, pp. 409–410; Sampson 2011, pp. 412–414.
 208. ^ Barber 2004, pp. 58–59; Sampson 2011, pp. 415–418.
 209. ^ Barber 2004, p. 60; Meredith 2010, p. 410; Sampson 2011, p. 420.
 210. ^ Barber 2004, p. 60; Sampson 2011, pp. 418–420.
 211. ^ a b Meredith 2010, pp. 412–413; Sampson 2011, pp. 424–427.
 212. ^ Meredith 2010, p. 439; Sampson 2011, pp. 428–429.
 213. ^ a b Barber 2004, p. 47; Lodge 2006, p. 173; Meredith 2010, pp. 439–440; Sampson 2011, pp. 429–430.
 214. ^ Meredith 2010, p. 409; Sampson 2011, pp. 431, 448.
 215. ^ Meredith 2010, pp. 429–436, 435–460; Sampson 2011, pp. 431, 448.
 216. ^ Tomaselli & Tomaselli 2003, p. 6; Lodge 2006, p. 174; Meredith 2010, pp. 418–424; Sampson 2011, pp. 436–442.
 217. ^ Meredith 2010, pp. 425–426; Sampson 2011, p. 444.
 218. ^ Barber 2004, pp. 45, 69; Lodge 2006, pp. 174–175; Meredith 2010, pp. 443–446; Sampson 2011, pp. 456–459.
 219. ^ Sampson 2011, p. 460; Meredith 2010, pp. 448, 452.
 220. ^ Barber 2004, pp. 72–73; Lodge 2006, p. 177; Meredith 2010, pp. 462–463; Sampson 2011, pp. 461–462.
 221. ^ Sampson 2011, pp. 462–463; Meredith 2010, pp. 466–467.
 222. ^ Lodge 2006, pp. 177–178; Meredith 2010, pp. 467–471; Sampson 2011, pp. 463–466.
 223. ^ Barber 2004, p. 79; Lodge 2006, p. 180; Sampson 2011, pp. 467–468.
 224. ^ Barber 2004, p. 80; Meredith 2010, pp. 489–491; Sampson 2011, p. 472.
 225. ^ Barber 2004, p. 46; Meredith 2010, pp. 449–450, 488; Sampson 2011, pp. 466, 470–471.
 226. ^ Lodge 2006, pp. 180–181; Meredith 2010, pp. 476–480; Sampson 2011, pp. 468–469.
 227. ^ Sampson 2011, p. 471.
 228. ^ a b Barber 2004, p. 68; Lodge 2006, p. 182; Meredith 2010, p. 494; Sampson 2011, p. 474.
 229. ^ Lodge 2006, p. 182; Meredith 2010, p. 497; Sampson 2011, pp. 434–445, 473.
 230. ^ Meredith 2010, p. 495; Sampson 2011, pp. 467–477.
 231. ^ Barber 2004, pp. 76–77; Meredith 2010, pp. 495–496; Sampson 2011, p. 478.
 232. ^ Sampson 2011, p. 479.
 233. ^ Sampson 2011.
 234. ^ Lodge 2006, p. 188; Sampson 2011, pp. 477–478; Meredith 2010, p. 484.
 235. ^ Meredith 2010, pp. 488–489, 504–510; Sampson 2011, pp. 480–489.
 236. ^ Meredith 2010, pp. 500–501; Sampson 2011, p. 488.
 237. ^ Barber 2004, p. 82; Meredith 2010, p. 512; Sampson 2011, p. 491.
 238. ^ Levy, Glen (15 November 2010). "Top 10 Political Prisoners". Time. Archived from the original on 25 March 2013. Retrieved 25 March 2013.
 239. ^ Meredith 2010, pp. 510–512; Sampson 2011, p. 490.
 240. ^ "This Day in History: April 27, 1994: South Africa holds first multiracial elections". History. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 February 2013.
 241. ^ Meredith 2010, p. 514; Sampson 2011, pp. 492–493.
 242. ^ Barber 2004, p. 3; Sampson 2011, pp. 491–492.
 243. ^ "Mandela becomes SA's first black president". BBC. 10 May 1994. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008.
 244. ^ Barber 2004, p. 87; Lodge 2006, p. 210; Meredith 2010, p. 566; Sampson 2011, pp. 508–511.
 245. ^ Meredith 2010, pp. 523, 543; Sampson 2011, pp. 496–497.
 246. ^ Sampson 2011, p. 502.
 247. ^ Sampson 2011, pp. 497–499, 510.
 248. ^ Sampson 2011, pp. 501, 504.
 249. ^ Lodge 2006, p. 209; Meredith 2010, p. 543; Sampson 2011, p. 517.
 250. ^ Lodge 2006, pp. 208–209; Meredith 2010, pp. 547–548; Sampson 2011, pp. 525–527.
 251. ^ Lodge 2006, p. 186; Meredith 2010, p. 517.
 252. ^ Meredith 2010, pp. 539–542; Sampson 2011, pp. 500, 507.
 253. ^ Lodge 2006, pp. 222–223; Meredith 2010, pp. 574–575; Sampson 2011, pp. 546–549.
 254. ^ a b Barnard 2014, p. 1.
 255. ^ Sampson 2011, p. 524.
 256. ^ Lodge 2006, p. 213; Meredith 2010, p. 517; Sampson 2011, pp. 495–496.
 257. ^ Barber 2004, p. 88; Lodge 2006, p. 204.
 258. ^ Sampson 2011, pp. 507–511.
 259. ^ Sampson 2011, p. 508.
 260. ^ a b Lodge 2006, pp. 204–205; Meredith 2010, p. 528; Sampson 2011, pp. 511, 534.
 261. ^ Lodge 2006, p. 212; Meredith 2010, pp. 523–524; Sampson 2011, pp. 520, 522–523.
 262. ^ Meredith 2010, pp. 523–524; Sampson 2011, pp. 520, 522–523.
 263. ^ Lodge 2006, p. 212; Meredith 2010, pp. 525–527; Sampson 2011, pp. 516, 524.
 264. ^ "Mandela rallies Springboks". BBC Sport. 6 October 2003. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008.; Carlin, John (19 October 2007). "How Nelson Mandela won the rugby World Cup". The Daily Telegraph. London. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008.
 265. ^ Lodge 2006, p. 213; Meredith 2010, pp. 517, 536; Sampson 2011, pp. 491, 496, 524.
 266. ^ Meredith 2010, pp. 517, 536; Sampson 2011, pp. 491, 496, 524.
 267. ^ Meredith 2010, pp. 527, 551–564; Sampson 2011, pp. 528–532.
 268. ^ Meredith 2010, p. 563; Sampson 2011, p. 532.
 269. ^ Meredith 2010, pp. 518–520.
 270. ^ Meredith 2010, p. 519; Sampson 2011, pp. 514–515.
 271. ^ Barber 2004, pp. 122–124, 162.
 272. ^ Muthien, Khosa & Magubane 2000, pp. 369–370; Meredith 2010, pp. 520–521.
 273. ^ a b Houston & Muthien 2000, p. 62.
 274. ^ Lodge 2006, p. 205; Meredith 2010, p. 521.
 275. ^ Leatt, Annie; Shung-King, Maylene & Monson, Jo. "Healing inequalities: The free health care policy" (PDF). Children's Institute. Archived (PDF) from the original on 26 February 2013. Retrieved 15 May 2011.
 276. ^ Herbst 2003, p. 312.
 277. ^ "Land Reform Policies in South Africa Compare To Human Rights Internationally" (PDF). Archived from the original (PDF) on 31 March 2012. Retrieved 11 February 2012.; "No. 3 of 1996: Land Reform (Labour Tenants) Act, 1996". South African Government Online. 22 March 1996. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 February 2013.
 278. ^ Barber 2004, pp. 102–194.
 279. ^ Barber 2004, p. 130.
 280. ^ Barber 2004, pp. 135–137; Lodge 2006, p. 219; Meredith 2010, pp. 571–573.
 281. ^ Sampson, Anthony (6 July 2003). "Mandela at 85". The Observer. London. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008.; "Can Mandela's AIDS Message Pierce the Walls of Shame?". Peninsula Peace and Justice Center. 9 January 2005. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008.; Quist-Arcton, Ofeibea (19 July 2003). "South Africa: Mandela Deluged With Tributes as He Turns 85". AllAfrica. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008.
 282. ^ Meredith 2010, p. 573; Sampson 2011, pp. 510, 565–68.
 283. ^ Barber 2004, pp. 137–138.
 284. ^ Meredith 2010, pp. 544–547; Sampson 2011, p. 510.
 285. ^ Barber 2004, p. 131; Meredith 2010, p. 573; Sampson 2011, pp. 510, 565–68.
 286. ^ Barber 2004, p. 133.
 287. ^ Barber 2004, p. 89; Lodge 2006, p. 214.
 288. ^ Sampson 2011, p. 555.
 289. ^ Sampson 2011, p. 559.
 290. ^ Sampson 2011, pp. 560–561.
 291. ^ Barber 2004, pp. 107–108.
 292. ^ Lodge 2006, p. 216; Sampson 2011, pp. 561–567.
 293. ^ Barber 2004, pp. 104–105; Sampson 2011, p. 560.
 294. ^ a b Lodge 2006, p. 214.
 295. ^ a b Sampson 2011, pp. 562–563.
 296. ^ Sampson 2011, p. 564.
 297. ^ Barber 2004, p. 144; Lodge 2006, pp. 215–216; Sampson 2011, pp. 563–564.
 298. ^ "Analysis: Lockerbie's long road". BBC. 31 January 2001. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008.
 299. ^ Barber 2004, pp. 124–125; Sampson 2011, pp. 556–557.
 300. ^ Barber 2004, pp. 108–110; Lodge 2006, p. 215; Sampson 2011, pp. 556–557.
 301. ^ Barber 2004, pp. 176–177; Lodge 2006, p. 216; Sampson 2011, p. 558.
 302. ^ Lodge 2006, pp. 217–218.
 303. ^ Barber 2004, pp. 111–113; Sampson 2011, pp. 558–559.
 304. ^ Muthien, Khosa & Magubane 2000, p. 366.
 305. ^ Barber 2004, pp. 128–129; Lodge 2006, p. 204; Meredith 2010, pp. 529–530; Sampson 2011, p. 534.
 306. ^ Sampson 2011, p. 535.
 307. ^ Barber 2004, pp. 128–129.
 308. ^ Lodge 2006, p. 207; Sampson 2011, p. 536.
 309. ^ a b Lodge 2006, p. 211.
 310. ^ Barber 2004, p. 130; Lodge 2006, p. 211.
 311. ^ Lodge 2006, p. 211; Meredith 2010, p. 568; Sampson 2011, pp. 537–543.
 312. ^ Meredith 2010, p. 568; Sampson 2011, pp. 537–543.
 313. ^ Meredith 2010, p. 576; Sampson 2011, pp. 549–551.
 314. ^ Sampson 2011, pp. 551–552.
 315. ^ Sampson 2011, p. 578.
 316. ^ Lodge 2006, p. 219.
 317. ^ Meredith 2010, p. 576; Battersby 2011, pp. 587–588.
 318. ^ Meredith 2010, p. 576; Battersby 2011, pp. 588–589.
 319. ^ Lodge 2006, pp. 219–220; Meredith 2010, pp. 584–586; Battersby 2011, pp. 590–591.
 320. ^ a b Battersby 2011, p. 598.
 321. ^ "Mandela 'responding well to treatment'". BBC News. 15 August 2001. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008.
 322. ^ Battersby 2011, pp. 589–590.
 323. ^ Tebas, Pablo (13 July 2000). "Closing Ceremony". The Body. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 25 February 2013.
 324. ^ Hogg, Chris (15 July 2004). "Mandela urges action to fight TB". BBC News. Archived from the original on 18 July 2004.
 325. ^ Nolen, Stephanie (5 December 2013). "Mandela arrived late to the fight against HIV-AIDS". The Globe and Mail. Toronto. Retrieved 11 May 2017.
 326. ^ Weir, Keith (13 April 2003). "Equipo Nizkor – Mandela slams Western action in Kosovo, Iraq". Derechos.org. Reuters. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 3 October 2010.
 327. ^ Murphy, Jarrett (30 January 2003). "Mandela Slams Bush on Iraq". CBS News. Archived from the original on 15 January 2016. Retrieved 13 December 2013.
 328. ^ Battersby 2011, pp. 591–592.
 329. ^ Pienaar, John (1 September 2002). "Mandela warns Bush over Iraq". BBC. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008.; Fenton, Tom (30 January 2003). "Mandela Slams Bush on Iraq". CBS. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008.
 330. ^ Battersby 2011, p. 593.
 331. ^ Meredith 2010, p. 593; Battersby 2011, p. 598.
 332. ^ a b Keyes, Allison (17 May 2005). "Mandela, Bush Discuss Education, AIDS in Africa". NPR. Archived from the original on 26 June 2013.
 333. ^ a b Hennessey, Kathleen. "The Obama-Mandela dynamic, reflected in a photo". Los Angeles Times. Archived from the original on 26 June 2013.
 334. ^ Battersby 2011, p. 594.
 335. ^ Battersby 2011, p. 600; "Mandela joins 'Elders' on turning 89". NBC News. Associated Press. 20 July 2007. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008.; "Mandela launches The Elders". SAinfo. 19 July 2007. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008.
 336. ^ a b "Nelson Mandela Celebrates 90th Birthday by Urging Rich to Help Poor". Fox News Channel. 18 July 2008. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008.
 337. ^ Bingham, John (6 May 2008). "Hyde Park concert to mark Mandela's 90th". The Independent. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008.
 338. ^ a b Meredith 2010, p. 598; Battersby 2011, pp. 594–597.
 339. ^ "World Cup 'perfect gift for SA'". BBC News. 11 May 2004. Archived from the original on 16 March 2016. Retrieved 13 September 2016.
 340. ^ Battersby 2011, p. 600.
 341. ^ Batty, David (11 July 2010). "Nelson Mandela attends World Cup closing ceremony". The Guardian. Archived from the original on 25 February 2013.
 342. ^ Polgreen, Lydia (24 May 2013). "Messy Fight Over Mandela Trust Goes Public". The New York Times. Retrieved 13 September 2016.
 343. ^ Smith, David (3 July 2013). "South African courts step in over Mandela family burial row". The Guardian. Archived from the original on 9 July 2013. Retrieved 13 September 2016.; Moreton, Cole (2 July 2013). "Nelson Mandela's grandson Mandla accused of grave tampering". The Telegraph. Archived from the original on 27 January 2016. Retrieved 13 September 2016.
 344. ^ Battersby 2011, p. 607.
 345. ^ "Nelson Mandela 'breathing on his own'". News 24. 18 January 2011. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 30 January 2011.
 346. ^ "Nelson Mandela has lung infection". BBC News. 11 December 2012. Retrieved 16 December 2017.
 347. ^ "Mandela Has Surgery for Gallstones". The New York Times. 15 December 2012. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 15 December 2012.
 348. ^ "Nelson Mandela, 94, responding positively to treatment in hospital". CTV News. 28 March 2013. Archived from the original on 19 April 2016. Retrieved 10 June 2013.
 349. ^ "Nelson Mandela arrives home in ambulance". The Telegraph. London. 6 April 2013. Retrieved 6 April 2013.
 350. ^ "Nelson Mandela hospitalized in serious condition". CNN. 8 June 2013. Retrieved 8 June 2013.
 351. ^ AFP 2 (26 June 2013). "Mandela wished a 'peaceful end' by Cape Town Archbishop". The Telegraph. Archived from the original on 27 January 2016. Retrieved 5 July 2013.
 352. ^ "Nelson Mandela condition worsens as Zuma cancels trip". BBC News. 27 June 2013. Archived from the original on 26 January 2014. Retrieved 27 June 2013.
 353. ^ "Nelson Mandela released from hospital". CNN. 1 September 2013. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 1 September 2013.
 354. ^ "Mandela discharged from South Africa hospital". Al Jazeera. 1 September 2013. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 1 September 2013.
 355. ^ a b "South Africa's Nelson Mandela dies in Johannesburg". BBC News. 5 December 2013. Archived from the original on 15 April 2016. Retrieved 5 December 2013.
 356. ^ "Nelson Mandela dies". Mail & Guardian. 5 December 2013.
 357. ^ Polgreen, Lydia (5 December 2013). "Mandela's Death Leaves South Africa Without Its Moral Center". The New York Times. Retrieved 5 December 2013.
 358. ^ Pillay, Verashni (6 December 2013). "Mandela's memorial service to be held on December 10". Mail & Guardian. Retrieved 6 December 2013.
 359. ^ Vecchiatto, Paul; Stone, Setumo; Magubane, Khulekani (6 December 2013). "Nelson Mandela to be laid to rest on December 15". Business Day. South Africa. Retrieved 6 December 2013.
 360. ^ Mount, Harry (9 December 2013). "Nelson Mandela: the long goodbye". The Telegraph. London. Retrieved 11 December 2013.
 361. ^ "Nelson Mandela funeral: 'Millions misspent'". BBC News. 4 December 2017. Retrieved 4 December 2017.
 362. ^ Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 917.
 363. ^ a b c Nelson 2014, p. 130.
 364. ^ Dixon, Robyn (3 February 2014). "Nelson Mandela leaves $4.1-million estate to family, staff, schools". Los Angeles Times. Archived from the original on 27 January 2016.
 365. ^ Mandela 1994, p. 173.
 366. ^ Boehmer 2008, p. 13; Barnard 2014, p. 14.
 367. ^ a b Lodge 2006, p. ix.
 368. ^ Benson 1986, pp. 25, 232; Lodge 2006, p. 220; Meredith 2010, p. 241; Sampson 2011, pp. 37, 584.
 369. ^ Benson 1986, pp. 231–232; Smith 2010, p. 231.
 370. ^ a b c d e Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 907.
 371. ^ Suttner 2007, p. 122.
 372. ^ Boehmer 2008, p. 109.
 373. ^ Boehmer 2008, p. 102.
 374. ^ Lodge 2006, p. viii.
 375. ^ Boehmer 2008, p. 107.
 376. ^ Boehmer 2008, pp. 105, 108.
 377. ^ Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 914.
 378. ^ Suttner 2007, pp. 119–120.
 379. ^ Sampson 2011, p. 433.
 380. ^ Ndlovu-Gatsheni 2014, pp. 906–907.
 381. ^ Battersby 2011, p. 605.
 382. ^ Kalumba 1995, p. 162.
 383. ^ Suttner 2007, pp. 113–114.
 384. ^ Lodge 2006, p. xi.
 385. ^ Oppenheim 2012, pp. 369–370.
 386. ^ Benson 1986, pp. 231, 232; Ellis 2016, p. 7.
 387. ^ Sampson 2011, p. 298.
 388. ^ Sampson 2011, p. 282.
 389. ^ Mandela 1994, p. 365; Sampson 2011, pp. 135–138.
 390. ^ Benson 1986, p. 232.
 391. ^ Ellis 2016, p. 18.
 392. ^ Soudien 2015, p. 361.
 393. ^ Smith 2010, pp. 217–218.
 394. ^ Ellis 2016, p. 7.
 395. ^ Ellis 2016, p. 17.
 396. ^ Smith 2010, p. 231.
 397. ^ Kalumba 1995, pp. 164–165.
 398. ^ a b Freund 2014, p. 294.
 399. ^ Sampson 2011, pp. 433–435.
 400. ^ Glad & Blanton 1997, p. 570; Read 2010, p. 326.
 401. ^ Benson 1986, p. 51.
 402. ^ Sampson 2011, pp. 432, 554.
 403. ^ Lodge 2006, p. 2.
 404. ^ Boehmer 2008, p. 111.
 405. ^ Boehmer 2008, p. 133; Meredith 2010, p. 495; Sampson 2011, p. 503.
 406. ^ Khumalo, Fred (5 August 2004). "How Mandela changed SA fashion". BBC. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008.
 407. ^ Glad & Blanton 1997, p. 577.
 408. ^ Sampson 2011, pp. 582–583.
 409. ^ Boehmer 2008, pp. 128, 134.
 410. ^ Glad & Blanton 1997, p. 576.
 411. ^ Barber 2004, p. 87.
 412. ^ Suttner 2007, p. 119; Meredith 2010, pp. xv–xvi.
 413. ^ a b Meredith 2010, p. xvi.
 414. ^ Battersby 2011, p. 599.
 415. ^ Meredith 2010, p. xvi; Sampson 2011, p. 583.
 416. ^ Glad & Blanton 1997, p. 582; Meredith 2010, p. xvi.
 417. ^ Sampson 2011, pp. 411, 498.
 418. ^ Glad & Blanton 1997, p. 581; Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 907.
 419. ^ Meredith 2010, pp. xvi, 482–483.
 420. ^ Barnard 2014, pp. 5–6.
 421. ^ Sampson 2011, pp. 431, 582.
 422. ^ Meredith 2010, p. 164.
 423. ^ Meer 1988, p. 189.
 424. ^ Lodge 2006, p. 29.
 425. ^ Freund 2014, p. 295.
 426. ^ Forster 2014, p. 89.
 427. ^ Forster 2014, pp. 106–107.
 428. ^ Sampson 2011, p. 65.
 429. ^ Boehmer 2008, p. 86.
 430. ^ Suttner 2014, p. 342.
 431. ^ Boehmer 2008, p. 142.
 432. ^ Meer 1988, p. 78.
 433. ^ Meredith 2010, p. 21.
 434. ^ "The Life and Times of Nelson Mandela: Genealogy". Nelson Mandela Foundation. Archived from the original on 16 January 2016. Retrieved 13 July 2016.
 435. ^ Meredith 2010, p. 481; Smith 2010, p. 147; Sampson 2011, p. 246.
 436. ^ Mandela 1994, pp. 144, 148–149; Smith 2010, pp. 59–62; Sampson 2011, p. 36.
 437. ^ Mandela 1994, p. 296; Smith 2010, pp. 102–104; Sampson 2011, p. 110.
 438. ^ Benson 1986, pp. 74–76; Meer 1988, p. 93; Mandela 1994, pp. 306–311; Meredith 2010, pp. 144–149; Smith 2010, pp. 104, 132–145; Sampson 2011, pp. 110–113.
 439. ^ Meredith 2010, pp. 539–542; Sampson 2011, p. 500.
 440. ^ Meredith 2010, pp. xvii, 576; Sampson 2011, pp. 549–551.
 441. ^ "Nelson Mandela to spend Christmas in S Africa hospital". BBC News. 24 December 2012. Archived from the original on 3 February 2013. Retrieved 13 July 2016.
 442. ^ Meredith 2010, p. 565.
 443. ^ Barnard 2014, pp. 1, 2; Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 906.
 444. ^ Barnard 2014, pp. 1, 2.
 445. ^ Lodge 2006, p. 225.
 446. ^ a b c d Barnard 2014, p. 2.
 447. ^ Suttner 2007, pp. 125–126.
 448. ^ Meredith 2010, p. 599; Barnard 2014, p. 4.
 449. ^ Boehmer 2008, p. 82; Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 918.
 450. ^ Boehmer 2008, p. 16.
 451. ^ Boehmer 2008, p. 1.
 452. ^ Benson 1986, p. 13.
 453. ^ Meredith 2010, p. xv.
 454. ^ Sampson 2011, p. xxvi.
 455. ^ Meredith 2010, p. 599.
 456. ^ Freund 2014, p. 296.
 457. ^ Mangcu 2013, p. 101.
 458. ^ Sampson 2011, p. 582.
 459. ^ Suttner 2016, p. 17.
 460. ^ Boehmer 2008, p. 173.
 461. ^ Boehmer 2005, p. 46.
 462. ^ Sampson 2011, p. 360.
 463. ^ Windrem, Robert (7 December 2013). "US government considered Nelson Mandela a terrorist until 2008". NBC News. Archived from the original on 3 March 2016.
 464. ^ Barnard 2014, p. 2; Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 918.
 465. ^ Ndlovu-Gatsheni 2014, p. 918.
 466. ^ Fortin, Jacey (18 July 2012). "Mandela and the Dictators: A Freedom Fighter With A Complicated Past". International Business Times. Archived from the original on 19 April 2016. Retrieved 13 July 2016.
 467. ^ a b c "How the awards have just kept flooding in". The Cape Times. 18 July 2012. Retrieved 14 February 2013 – via Questia Online Library.
 468. ^ "President Honors Recipients of the Presidential Medal of Freedom". The White House. 9 July 2002. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008.
 469. ^ "Prizes: And the Winner Is ..." Time. 8 May 1989. Retrieved 24 October 2012.
 470. ^ "List of all Bharat Ratna award winners". NDTV. 21 January 2011. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013.
 471. ^ "Mandela in Pakistan". The Independent. London: Independent Print Limited. 3 October 1992. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 7 June 2010.
 472. ^ "Statement on the Ataturk Award given to Nelson Mandela". African National Congress. 12 April 1992. Archived from the original on 1 October 2006. Retrieved 2 January 2007.
 473. ^ "Royal Decree 270/1999, 12th February 1999". Spanish Official State Gazette. 13 February 1999. Retrieved 13 September 2017.
 474. ^ "Canada presents Nelson Mandela with the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee medal". Queen's Printer for Canada. 23 August 2012. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013.
 475. ^ "Mandela to be honoured with Canadian citizenship". CBC News. 19 November 2001. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008.
 476. ^ "The Order of Merit". Royal Insight. November 2002. Archived from the original on 5 January 2005. Retrieved 26 October 2008.
 477. ^ "Madiba conferred freedom of Johannesburg". Gauteng Provincial Government. 27 July 2004. Archived from the original on 21 June 2008. Retrieved 26 October 2008.
 478. ^ Stern, Jennifer (27 August 2008). "Long walk immortalised in bronze". Media Club South Africa. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 30 November 2009.
 479. ^ "Nelson Mandela statue unveiled in Pretoria by Zuma". BBC News. 16 December 2013. Retrieved 23 December 2013.
 480. ^ Battersby 2011, p. 601; "UN gives backing to 'Mandela Day'". BBC News. 11 November 2009. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 11 November 2009.
 481. ^ Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners from the United Nations General Assembly (Report). United Nations. 29 September 2015. p. 6.
 482. ^ Lodge 2006, p. 8.
 483. ^ a b c Lodge 2006, p. vii.
 484. ^ Lodge 2006, pp. vii, 13–14.
 485. ^ Nelson 2014, p. 138.
 486. ^ Lynskey, Dorian (6 December 2013). "Nelson Mandela: The Triumph of the Protest Song". The Guardian. Retrieved 23 January 2017.
 487. ^ a b Bromley 2014, p. 41.
 488. ^ Lukhele 2012, p. 289.

Bibliography

 • Barber, James (2004). Mandela's World: The International Dimension of South Africa's Political Revolution 1990–99. Athens, OH: Ohio University Press. ISBN 978-0-8214-1566-5.
 • Barnard, Rita (2014). "Introduction". In Rita Barnard (ed.). The Cambridge Companion to Nelson Mandela. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 1–26. ISBN 978-1-107-01311-7.
 • Battersby, John (2011). "Afterword: Living Legend, Living Statue". In Anthony Sampson (ed.). Mandela: The Authorised Biography. London: HarperCollins. pp. 587–610. ISBN 978-0-00-743797-9.
 • Benneyworth, Garth (2011). "Armed and Trained: Nelson Mandela's 1962 Military Mission as Commander in Chief of Umkhonto we Sizwe and Provenance for his Buried Makarov Pistol". South African Historical Journal. 63 (1): 78–101. doi:10.1080/02582473.2011.549375.
 • Benson, Mary (1986). Nelson Mandela. Harmondsworth: Penguin Books. ISBN 978-0-14-008941-7.
 • Boehmer, Elleke (2005). "Postcolonial Terrorist: The Example of Nelson Mandela". Parallax. 11 (4): 46–55. doi:10.1080/13534640500331666.
 •  ———  (2008). Nelson Mandela: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-280301-6.CS1 maint: extra punctuation (link)
 • Bromley, Roger (2014). "'Magic Negro', Saint or Comrade: Representations of Nelson Mandela in Film". Altre Modernità (12): 40–58.
 • Broun, Kenneth S. (2012). Saving Nelson Mandela: The Rivonia Trial and the Fate of South Africa. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-974022-2.
 • Ellis, Stephen (2011). "The Genesis of the ANC's Armed Struggle in South Africa 1948–1961". Journal of Southern African Studies. 37 (4): 657–676. doi:10.1080/03057070.2011.592659. hdl:2263/19620.
 •  ———  (2016). "Nelson Mandela, the South African Communist Party and the origins of Umkhonto we Sizwe". Cold War History. 16 (1): 1–18. doi:10.1080/14682745.2015.1078315.CS1 maint: extra punctuation (link)
 • Forster, Dion (2014). "Mandela and the Methodists: Faith, Fallacy and Fact". Studia Historiae Ecclesiasticae. 40: 87–115.
 • Freund, Bill (2014). "The Shadow of Nelson Mandela, 1918–2013". African Political Economy. 41 (140): 292–296. doi:10.1080/03056244.2014.883111.
 • Glad, Betty; Blanton, Robert (1997). "F. W. de Klerk and Nelson Mandela: A Study in Cooperative Transformational Leadership". Presidential Studies Quarterly. 27 (3): 565–590. JSTOR 27551769.
 • Guiloineau, Jean; Rowe, Joseph (2002). Nelson Mandela: The Early Life of Rolihlahla Madiba. Berkeley: North Atlantic Books. pp. 9–26. ISBN 978-1-55643-417-4.
 • Herbst, Jeffrey (2003). "The Nature of South African Democracy: Political Dominance and Economic Inequality". In Theodore K. Rabb; Ezra N. Suleiman (eds.). The Making and Unmaking of Democracy: Lessons from History and World Politics. London: Routledge. pp. 206–224. ISBN 978-0-415-93381-0.
 • Houston, Gregory; Muthien, Yvonne (2000). "Democracy and Governance in Transition". In Yvonne Muthien; Meshack Khosa; Bernard Magubane (eds.). Democracy and Governance Review: Mandela's Legacy 1994–1999. Pretoria: Human Sciences Research Council Press. pp. 37–68. ISBN 978-0-7969-1970-0.
 • Hutton, Barbara (1994). Robben Island: Symbol of Resistance. Bellville: Pearson South Africa. ISBN 978-0-86877-417-6.
 • Kalumba, Kibujjo M. (1995). "The Political Philosophy of Nelson Mandela: A Primer". Journal of Social Philosophy. 26 (3): 161–171. doi:10.1111/j.1467-9833.1995.tb00092.x.
 • Lodge, Tom (2006). Mandela: A Critical Life. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-921935-3.
 • Lukhele, Francis (2012). "Post-Prison Nelson Mandela: A 'Made-in-America Hero'". Canadian Journal of African Studies. 46 (2): 289–301. doi:10.1080/00083968.2012.702088.
 • Mafela, Munzhedzi James (2008). "The Revelation of African Culture in Long Walk to Freedom". In Anna Haebich; Frances Peters-Little; Peter Read (eds.). Indigenous Biography and Autobiography. Sydney: Humanities Research Centre, Australian National University. pp. 99–107. Archived from the original on 24 July 2013. Retrieved 15 June 2013.
 • Mandela, Nelson (1994). Long Walk to Freedom Volume I: 1918–1962. Little, Brown and Company. ISBN 978-0-7540-8723-6.
 •  ———  (2004) [1994]. Long Walk to Freedom Volume II: 1962–1994 (large print ed.). London: BBC AudioBooks and Time Warner Books Ltd. ISBN 978-0-7540-8724-3.CS1 maint: extra punctuation (link)
 • Mangcu, Xolela (2013). "Retracing Nelson Mandela through the Lineage of Black Political Thought". Transition. 112 (112): 101–116. doi:10.2979/transition.112.101.
 • Meer, Fatima (1988). Higher than Hope: The Authorized Biography of Nelson Mandela. London: Hamish Hamilton. ISBN 978-0-241-12787-2.
 • Meredith, Martin (2010). Mandela: A Biography. New York: PublicAffairs. ISBN 978-1-58648-832-1.
 • Muthien, Yvonne; Khosa, Meshack; Magubane, Bernard (2000). "Democracy and Governance in Transition". In Yvonne Muthien; Meshack Khosa; Bernard Magubane (eds.). Democracy and Governance Review: Mandela's Legacy 1994–1999. Pretoria: Human Sciences Research Council Press. pp. 361–374. ISBN 978-0-7969-1970-0.
 • Ndlovu-Gatsheni, Sabelo J. (2014). "From a 'Terrorist' to Global Icon: A Critical Decolonial Ethical Tribute to Nelson Rolihlahla Mandela of South Africa". Third World Quarterly. 35 (6): 905–921. doi:10.1080/01436597.2014.907703.
 • Oppenheim, Claire E. (2012). "Nelson Mandela and the Power of Ubuntu". Religions. 3 (2): 369–388. doi:10.3390/rel3020369.
 • Soudien, Crain (2015). "Nelson Mandela, Robben Island and the Imagination of a New South Africa". Journal of Southern African Studies. 41 (2): 353–366. doi:10.1080/03057070.2015.1012915.
 • Suttner, Raymond (2007). "(Mis)Understanding Nelson Mandela". African Historical Review. 39 (2): 107–130. doi:10.1080/17532520701786202.
 •  ———  (2014). "Nelson Mandela's Masculinities". African Identities. 12 (3–4): 342–356. doi:10.1080/14725843.2015.1009623.CS1 maint: extra punctuation (link)
 •  ———  (2016). "'I Was Not Born With a Hunger to Be Free': Nelson Mandela's Early Journeys towards Political Awareness". Journal of Asian and African Studies. 51 (1): 17–31. doi:10.1177/0021909614541973.CS1 maint: extra punctuation (link)
 • Nelson, Steven (2014). "Nelson Mandela's Two Bodies". Transition. 116 (116): 130–142. doi:10.2979/transition.116.130.
 • Read, James H. (2010). "Leadership and power in Nelson Mandela's Long Walk to Freedom". Journal of Power. 3 (3): 317–339. doi:10.1080/17540291.2010.524792.
 • Sampson, Anthony (2011) [1999]. Mandela: The Authorised Biography. London: HarperCollins. ISBN 978-0-00-743797-9.
 • Smith, David James (2010). Young Mandela. London: Weidenfeld & Nicolson. ISBN 978-0-297-85524-8.
 • Tomaselli, Keyan; Tomaselli, Ruth (2003). "The Media and Mandela". Safundi: The Journal of South African and American Studies. 4 (2): 1–10. doi:10.1080/17533170300404204.

External links

Political offices
Preceded by
F. W. de Klerk
as State President of South Africa
President of South Africa
1994–1999
Succeeded by
Thabo Mbeki
Party political offices
Preceded by
Oliver Tambo
President of the African National Congress
1991–1997
Succeeded by
Thabo Mbeki
Diplomatic posts
Preceded by
Andrés Pastrana Arango
Secretary General of Non-Aligned Movement
1998–1999
Succeeded by
Thabo Mbeki