نلسون ماندلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
نلسون ماندلا
نلسون ماندلا
۱اولین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی
مشغول به کار
۱۰ مه ۱۹۹۴ – ۱۴ ژوئیه ۱۹۹۹
معاون رئیس‌جمهور اف. دبلیو. کلرک
تابو امبکی
پس از اف. دبلیو. کلرک
پیش از تابو امبکی
دبیرکل جنبش عدم تعهد

Andrés Pastrana Arango

مشغول به کار
۱۹۹۸ – ۱۹۹۹
پس از آندرس پاسترانا آرانگو
پیش از تابو امبکی
اطلاعات شخصی
تولد نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا
۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۱۸(۱۹۱۸-07-۱۸)
موزو، متاتا، ترانسکی
مرگ ۵ دسامبر ۲۰۱۳ میلادی (۹۵ سال)
ژوهانسبورگ
ملیت  آفریقای جنوبی
حزب سیاسی کنگره ملی آفریقا
همسر اولین نتوکو ماسه
وینی ماندلا
گراسا ماشل
پیشه ، سیاستمدار
دین متدیست
امضاء
وب‌گاه www.nelsonmandela.org

نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا (زاده ۲۶ تیر ۱۲۹۷ برابر با ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸ - درگذشته در ۱۴ آذر ۱۳۹۲ برابر با ۵ دسامبر ۲۰۱۳) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود.[۱]

نلسون ماندلا در زمان دستگیری خود، در سال ۱۹۶۲، عضو برجسته کمیته مرکزی حزب کمونیست آفریقای جنوبی بود. فقط پس از درگذشت او بود که حزب کمونیست همزمان با کنگره ملی آفریقا این حقیقت تاریخی را اعلام کردند.[۲]

ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول در جزیره روبن سپری کرد، مشهورترین چهرهٔ مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد. گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کنگره ملی آفریقا را کمونیست و تروریست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی قشرها مردم باشد.

ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، یک چهره سرشناس دولتی بود که تا اواخر عمر خود در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌کرد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلا است. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را مخولو (پدربزرگ) صدا می‌زنند. وی بنیان‌گذار بنیاد ریش‌سفیدان می‌باشد.

آغاز زندگی[ویرایش]

ماندلا در یک خانواده در روستای کوچک موزو در ناحیه متاتا، مرکز استان کیپ تاون از آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدر ماندلا، گادلا هنری مپهاکانییسوا، عضو شورای سلطنتی مردم تمبو بود، او از زمان تولد این مقام را به ارث برده بود و ماندلا نیز قرار بود چنین مقامی را به ارث ببرد. پدر ماندلا نقشی اساسی در به سلطنت رسیدن جونگینتابا دالیندیبو در تمبو داشت، دالیندیبو نیز پس از مرگ گادلا با به فرزندی گرفتن ماندلا به صورت غیررسمی این لطف وی را جبران کرد. در مجموع، پدر ماندلا چهار همسر داشت، که از این تعداد در مجموع سیزده فرزند (چهار پسر و نه دختر) داشت. ماندلا از نوسکنی فنی سومین ('سومین' از نظر نظام رتبه بندی پیچیده سلطنتی) همسر گادلا، در «اومزی» یا مزرعه‌ای که ماندلا بیشتر دوران کودکی خود را در آن سپری کرد به دنیا آمد.

رولیهلاهلا ماندلا در هفت سالگی، نخستین عضو خانواده خود بود که به مدرسه پا گذاشت، وی در مدرسه توسط یک معلم متدیست، با تبعیت از نام هوراسیو نلسون دریاسالار انگلیسی «نلسون» نام نهاده شد. پدر رولیهلاهلا وقتی وی نه ساله بود در نتیجه بیماری سل درگذشت، و جونگینتابا، نایب السلطنه سرپرستی وی را بر عهده گرفت. ماندلا در یک مدرسه تبلیغی وسلی در همسایگی محل زندگی نایب السلطنه مشغول به تحصیل شد. بر اساس رسوم تمبو، او در شانزده سالگی تشریف، و در مؤسسه شبانه‌روزی کلارک بری، مشغول به تحصیل فرهنگ غرب شد. او به جای سه سال، در دو سال مدرک مقدماتی خود را اخذ کرد.

ماندلا در نوزده سالگی، در سال ۱۹۳۷، به هلدتون، دانشکده وسلی در فورت بیوفورت که بیشتر خانواده سلطنتی در آن مشغول به تحصیل بودند عزیمت کرد، و به ورزش‌های بوکس و دو و میدانی علاقه‌مند شد. پس از کنکور|شرکت در کنکور، او شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی علوم انسانی|کارشناسی در دانشگاه فورت هار کرد، او در این دانشگاه با اولیور تامبو، آشنا شد و آنها تبدیل به دوست و همکار پایداری شدند.

ماندلا در پایان سال اول تحصیلات خود، در تحریم شورای نمایندگی دانشجویان که در اعتراض به سیاست‌های دانشگاه انجام گرفت شرکت کرد، و پس از آن از فورت هار اخراج شد. کمی پس از آن، جونیگنتابا به ماندلا و جاستیس (پسر نایب السلطنه که وارث تاج و تخت بود) اعلام کرد که قصد دارد برای هر دوی آنها مراسم ازدواج ترتیب دهد. هر دو مرد جوان با ناراحتی از این مسئله به جای آنکه ازدواج کنند، تصمیم گرفتند راحتی قلمرو نایب‌السلطنه را رها کرده و به تنها جایی که امکانش بود بگریزند: ژوهانسبورگ. ماندلا به محض ورود ب ژوهانسبورگ، به عنوان نگهبان معدن شروع به کار کرد. اما، بلافاصله پس از آنکه کارفرمای وی پی برد که ماندلا پسر ناتنی نایب‌السطنه است که از خانه گریخته وی را اخراج کرد. پس از آن ماندلا به لطف ارتباطی که با دوست و همکار خود والتر سیسولو داشت به عنوان منشی یک شرکت حقوقی شروع به کار کرد. ماندلا در حین کار، تحصیلات خویش را به صورت مکاتبه‌ای در دانشگاه آفریقای جنوبی (UNISA) به اتمام رساند، و پس از آن شروع به تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه ویتواترسرند کرد. ماندلا در این مدت در شهرکی به نام الکساندرا زندگی می‌کرد.

فعالیت سیاسی[ویرایش]

پس از آنکه حزب ملی‌گرا که اکثریت اعضای آن را آفریکانسهای طرفدار سیاست جدایی نژادی آپارتاید تشکیل می‌دادند در انتخابات ۱۹۴۸ پیروز شد، ماندلا در مخالفت کنگره ملی آفریقا در سال ۱۹۵۲ و مبارزات کنگره خلق در سال ۱۹۵۵، که اتخاذ منشور آزادی توسط آن برنامه بنیادین آرمان ضد آپارتاید را فراهم می‌کرد نقشی اساسی داشت. در این زمان، ماندلا و همکارش اولیور تامبو شرکت حقوقی ماندلا و تامبو را مدیریت می‌کردند، و خدمات حقوقی رایگان یا ارزان قیمت در اختیار آن دسته از سیاهانی که قادر به برخورداری از نمایندگی قانونی نبودند قرار می‌دادند.

ماندلا که در آغاز طرفدار مبارزه عمومی غیر خشونت آمیز بود، در ۵ دسامبر ۱۹۵۶ به همراه ۱۵۰ تن دیگر دستگیر شده، و متهم به خیانت شد. محاکمه به اتهام خیانت از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۱ ادامه یافت، و همگی آنان تبرئه شدند. از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۹ با روی کار آمدن طبقه جدیدی از فعالان سیاه‌پوست (آفریکانیست) در شهرکها که خواستار اتخاذ تدابیر جدی‌تری علیه رژیم حزب ملی‌گرا بود، فعالیت کنگره ملی آفریقا با اختلالات زیادی همراه بود. رهبران کنگره ملی آفریقا یعنی آلبرت لوتولی، اولیور تامبو و والتر سیسولو نه تنها احساس می‌کردند که تحولات با سرعت زیادی در حال رخ دادن است، بلکه رهبری خود را نیز در خطر می‌دیدند. درنتیجه آنان در تلاش برای جلب موقعیتی بهتر از آفریکانیست‌ها بر آن شدند که موقعیت خود را از طریق اتحاد با احزاب سیاسی کوچک سفیدپوست‌ها، رنگین پوست‌ها و هندی‌ها بهبود بخشند. آفریکانیست‌ها کنفرانس منشور آزادی را که در سال ۱۹۵۵ در کلیپتون برگزار شد به باد تمسخر گرفتند. دلیل آنها برای این کار آن بود که کنگره ملی آفریقا که بیش از ۱۰۰ هزار عضو داشت در اتحادیه کنگره تنها یک حق رای داشت. در این اتحادیه چهار دبیر کل از پنج حزب حاضر از اعضای حزب کمونیست آفریقای جنوبی (SACP) داشت، که به شدت به سیاست‌های مسکو پایبند بودند.

در سال ۱۹۵۹، پس از آنکه بیشتر آفریکانیست‌ها، با حمایت مالی از غنا و پشتیبانی چشمگیر سیاسی از جانب باسوتو مستقر در ترنسوال از این کنگره جدا شده و تحت رهبری رابرت سوبوکوه و پوتالکو لبالو، کنگره پان آفریکانیست را تشکیل دادند کنگره ملی آفریقا بیشتر حمایت نظامی خود را ازدست داد. پس از قتل‌عام حامیان کنگره پان آفریکانیست، در مارس ۱۹۶۰، و تحریم کنگره پان آفریکانیست و کنگره ملی آفریقا، کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به متابعت از جنبش مقاومت آفریقا (شورشیان لیبرال) و کنگره پان آفریکانیست پرداختند. لوتولی، که متهم به بی‌اعتنایی شده بود، به حاشیه کشانده شد، و کنگره ملی آفریقا و حزب کمونیست آفریقای جنوبی به کنفرانس فراگیر آفریقا در سال ۱۹۶۱، که تمامی احزاب در آن گرد آمدند تا به راهبرد مشترکی دست یابند متوسل شدند و در این کنفرانس ماندلا با اعلام تشکیل اومخونتو وسیزوه، که بر اساس ایرگو، نهضت چریکی یهودیان، تشکیل شده و رهبری آن را ماندلا و دنیس گلدبرگ، لیونل «راستی» برنشتاین، و هارولد ولپه فعالان یهودی حزب کمونیست آفریقای جنوبی بر عهده داشتند دعوت به مبارزه نظامی کرد.

پس از آن ماندلا پنهانی کشور را ترک کرد و با رهبران آفریقا در الجزایر و دیگر نقاط دیدار کرد. ماندلا که از پی بردن به عمق حمایت از کنگره پان آفریکانیست و عقیده عموم مبنی بر آنکه کنگره ملی آفریقا یک انجمن کوچک وابسته به قبیله خهوسا و تحت کنترل سفیدپوستان کمونیست قرار دارد شگفت زده شده بود، به آفریقای جنوبی بازگشت و مصمم شد تا بخش ملی‌گرای آفریقا را در اتحاد کنگره تقویت کند. تصور بر این است که بحث ماندلا با رهبران حزب کمونیست آفریقای جنوبی بر سر این مسئله منجر به دستگیری وی در نزدیکی هوویک شد. ویلیام بلوم، یکی از کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفته‌است سازمان سیا محل اختفای ماندلا را به پلیس اعلام کرده بود.

دستگیری و زندانی شدن[ویرایش]

در سال ۱۹۶۱، ماندلا رهبری اومخونتو وسیزوه (به معنای «نیزه ملت»، و نیز با علامت اختصاری “MK”) شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا (ANC) را که خود یکی از بنیانگذاران آن بود بر عهده گرفت. او مبارزات خرابکاری علیه اهداف نظامی و دولتی را رهبری کرده، و طرح‌هایی تدوین کرد تا در صورتی که خرابکاری نتوانست به آپارتاید خاتمه دهد به جنگ چریکی متوسل شود. چند دهه بعد، خصوصاً در دهه ۱۹۸۰، اومخونتو وسیزوه تبدیل به جنگ چریکی علیه رژیم حاکم شد. ماندلا همچنین در خارج از کشور مبادرت به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای MK کرد، و در دیدار با برخی از دولت‌های آفریقا ترتیباتی برای آموزش شبه نظامی داد.

در ۵ اوت ۱۹۶۲، ماندلا پس از هفده ماه گریز دستگیر شده و در دژ ژوهانسبورگ زندانی شد. ویلیام بلوم، یکی از کارکنان سابق وزارت امور خارجه آمریکا، گفته‌است سازمان سیا محل اختفای ماندلا را به پلیس اعلام کرده بود. سه روز بعد، در حضور ماندلا در دادگاه وی متهم به رهبری اعتصاب کارگران در سال ۱۹۶۱ و ترک غیرقانونی کشور شد. در ۲۵ اکتبر ۱۹۶۲، ماندلا به پنج سال زندان محکوم شد. دو سال بعد در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۴، به اتهام شرکت ماندلا در کنگره ملی آفریقا (ANC) برای وی حکم دیگری صادر شد.

در حالیکه ماندلا در زندان بود، پلیس در ۱۱ ژوئیه ۱۹۶۳، رهبران کنگره ملی آفریقا را در مزرعه لیلیسلی، در ریوونیا، واقع در شمال ژوهانسبورگ دستگیر کرد. ماندلا نیز به محاکمه ریوونیا کشانده شد، و در این روند ماندلا، احمد کاترادا، والتر سیسولو، گووان مبکی، آندرو ملانجلی، ریموند مهلابا، الیاس موتسوئالدی، والتر مکوایی (که در حین محاکمات از زندان گریخت)، آرتور گلدریچ (که قبل از محاکمه از زندان گریخت)، دنیس گلدبرگ و لیونل «راستی» برنشتاین توسط قاضی پرسی یوتار متهم به خرابکاری و اتهاماتی معادل خیانت، که اثبات آن برای دولت ساده‌تر بود شدند.

ماندلا در بیانیه خود که از جایگاه متهم در آغاز جلسه دفاع خود در محاکمه ۲۰ آوریل ۱۹۶۴ در دیوان عالی پرتوریا بیان کرد، به تبیین دلیل توسل کنگره ملی آفریقا به استفاه از تاکتیک خشونت پرداخت. بیانیه وی نشان می‌داد که چگونه کنگره ملی آفریقا تا پیش از قتل‌عام شارپویل سالها از طریق صلح‌آمیز به دنبال مقابله با آپارتاید بوده‌است. این حادثه که هم‌زمان با برگزاری همه‌پرسی تأسیس جمهوری آفریقای جنوبی و اعلام وضعیت فوق‌العاده هم‌زمان با ممنوعیت فعالیت کنگره ملی آفریقا بود تنها چاره‌ای که برای کنگره ملی آفریقا باقی گذاشت توسل به خرابکاری بود. هر اقدام دیگری معادل تسلیم بی‌قید و شرط بود. ماندلا به ارائه توضیحاتی در مورد طراحی Manifesto of Umkhonto در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۶۱ به منظور افشای شکست سیاست کنگره ملی آفریقا پس از امتناع بیگانگان از سرمایه‌گذاری در کشور پرداخت. اوبا این عبارات یه اظهارات خود خاتمه داد:

کاریکاتوری از کارلوس لاتوف که ماندلا را با زندانیان فلسطینی مقایسه می‌کند.

«در طول زندگی‌ام خود را وقف مردم آفریقا کرده‌ام. با استیلای سفیدپوستان مبارزه کرده‌ام، و با استیلای سیاهان نیز مبارزه کرده‌ام. به دنبال آرمان جامعه‌ای آزاد و دموکراتیک که همه بتوانند در آن در توازن و با فرصت‌هایی برابر زندگی کنند بوده‌ام. این آرمان من است که امیدوارم با آن زندگی کرده و بدان دست یابم. اما اگر نیاز باشد آماده‌ام برای این آرمان بمیرم.»[۳]

برام فیشر، ورنون بران، خوئل جوفه، آرتور چاسکالسون و جورج بیزوس اعضای تیم وکلای مدافع متهمان بودند. هارولد هنسون در پایان جریان محاکمه برای درخواست تخفیف در مجازات به جمع وکلای مدافع پیوست. همگی متهمان به استثنای راستی برنشتاین گناهکار شناخته شده، اما از مجازات مرگ گریخته و در تاریخ ۱۲ ژوئن ۱۹۶۴ محکوم به حبس ابد شدند. از جمله موارد اتهامات آنان می‌توان از این موارد نام برد: شرکت در اقدامات نظامی، خصوصاً چهار مورد اتهام خرابکاری، که ماندلا همه آنها را پذیرفت، و توطئه برای کمک به دیگر کشورها در جهت حمله به آفریقای جنوبی، که ماندلا این اتهام را نپذیرفت.

ماندلا در جزیره روبن زندانی شد و از بیست و هفت سال زندان متعاقب آن هیجده سال را در این زندان به سر برد. در این زندان بود که ماندلا زندگینامه خود را، تحت عنوان راه طولانی آزادی نوشت. اما، ماندلا هیچ چیزی در مورد همدستی فردریک دکلرک در خشونت‌های دهه‌های هشتاد و نود، یا نقش همسر سابق خود وینی ماندلا در آن قتل‌عام افشا نکرد. اما، او بعدها در همکاری با دوست روزنامه‌نگار خود آنتونی سمپسون به بررسی این مسائل در ماندلا: زندگی‌نامه تأیید شده پرداخت. ماندلا در مدتی که در زندان بود، همچنان با کنگره ملی آفریقا در ارتباط بود، و این کنگره در تاریخ ۱۰ ژوئن ۱۹۸۰ بیانیه‌ای از جانب وی منتشر کرد، که بخشی از آن به شرح زیر است: «متحد شوید! بسیج شوید! بجنگید! باید آپارتاید را در بین سندان اقدامات توده‌های متحد و چکش مبارزه مسلحانه در هم بکوبیم!»[۴]

در فوریه ۱۹۸۵ رئیس جمهوری آفریقای جنوبی پیشنهاد آزادی مشروط او را به شرط محکوم کردن بی قید و شرط خشونت به عنوان ابزاری سیاسی را داد. وزرا با این پیشنهاد مخالف بودند زیرا معتقد بودند ماندلا هرگز در ازای آزادی شخصی به این متعهد نخواهد شد که سازمانش مبارزه مسلحانه را خاتمه بدهد. ماندلا پیشنهاد را قویاً رد کرد و از طریق دخترش زیندزی در اعلامیه‌ای گفت «چه آزادی به من پیشنهاد می‌شود در حالیکه سازمان مردم ممنوع باقی می‌ماند؟ تنها مردم آزاد می‌توانند مذاکره کنند. یک زندانی نمی‌تواند قرارداد ببندد.»[۵][۶][۷]

آزادی[ویرایش]

ماندلا تا فوریه ۱۹۹۰ که تلاش کنگره ملی آفریقا و مبارزات بین‌المللی با شعار «نلسون ماندلا را آزاد کنید!» منجر به آزادی وی شد همچنان در زندان باقی‌ماند. فردریک د کلرک رئیس جمهور نیز هم‌زمان دستور آزادی ماندلا، و پایان ممنوعیت فعالیت کنگره ملی آفریقا را صادر کرد.

ماندلا در روز آزادی خود یعنی ۱۱ فوریه ۱۹۹۰، به ایراد سخنرانی‌ای خطاب به ملت پرداخت. وی هم‌زمان با اعلام پایبندی خود به صلح و آشتی با اقلیت سفیدپوستان کشور، به وضوح اعلام کرد که مبارزه مسلحانه کنگره ملی آفریقا هنوز به پایان نرسیده‌است:

""توسل ما به مبارزه مسلحانه در سال ۱۹۶۰ با تشکیل (اومخونتو وسیزوه) شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا صرفاً اقدامی دفاعی در برابر خشونت آپارتاید بود. عواملی که ایجاب کننده مبارزه مسلحانه بود امروز همچنان باقی است. ما چاره‌ای جز ادامه نداریم. امیدواریم به زودی شرایطی برای حل این مسائل از طریق مذاکره فراهم شود، تا دیگر نیازی به مبارزه مسلحانه نباشد.""

اما وی اعلام کرد که توجه وی معطوف به برقراری صلح برای اکثریت سیاه‌پوست و دادن حق رای به آنان چه در انتخابات کشوری و چه در انتخابات محلی است.

ریاست کنگره ملی آفریقا و ریاست جمهوری آفریقای جنوبی[ویرایش]

نخستین انتخابات دموکراتیک آفریقای جنوبی که در آن همه افراد می‌توانستند شرکت کنند در تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ برگزار شد. کنگره ملی آفریقا اکثریت را در انتخابات به خود اختصاص داد، و ماندلا، به عنوان رهبر کنگره ملی آفریقا، به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه‌پوست کشور برگزیده شد، و در دولت اتحاد ملی دکلرک از حزب ملی‌گرا به عنوان معاون رئیس‌جمهور برگزیده شد.

ماندلا به عنوان رئیس‌جمهور از ماه می۱۹۹۴ تا ژوئن ۱۹۹۹، رهبری انتقال از فرمانروایی اقلیت و آپارتاید را بر عهده داشت، و به خاطر حمایت از صلح ملی و بین‌المللی تحسین بین‌المللی را به دست آورد.

اما خصوصاً زمانی که آفریقای جنوبی در سپتامبر ۱۹۹۸ و در زمان ریاست‌جمهوری وی به لسوتو حمله کرد، انتقاداتی از دولت وی به عمل آمد.

زمانی که آفریقای جنوبی میزبانی جام جهانی راگبی ۱۹۹۵ را بر عهده داشت، نلسون ماندلا اتباع غیر سفیدپوست آفریقای جنوبی را به حمایت از تیم اتحادیه ملی راگبی آفریقای جنوبی که پیش از آن مورد نفرت همگان بود دعوت کرد. پس از آنکه تیم اسپرینگبوک با پیروزی بر نیوزیلند به قهرمانی رسید، ماندلا با پوشیدن لباس اسپرینگبوک جام قهرمانی را به کاپیتان سفید پوست این تیم، فرانکو پینار اهدا کرد. این اقدام ماندلا گامی مهم در راستای برقراری آشتی میان سیاهان و سفیدپوستان آفریقای جنوبی محسوب شد.

برخی گروه‌ها نیز از پیشرفت اجتماعی دولت ماندلا، خصوصاً در زمینه ناکارآمدی دولت در رویارویی با بیماری ایدز انتقاد کردند.

ماندلا پس از بازنشستگی، اذعان کرد که عدم توجه کافی وی به همه‌گیری HIV/AIDS ممکن بود عواقب وخیمی برای کشورش به همراه داشته باشد. وی در فرصت‌های مختلف اهمیت این بحران آفریقای جنوبی را گوشزد کرده‌است.

دیپلماسی بین‌المللی[ویرایش]

برای کمک به انجام محاکمه لاکربی ماندلا علاقه بسیاری به پایان دادن به اختلاف دیرین میان لیبی از یک سو، و ایالات متحده آمریکا و انگلستان از سوی دیگر، در مورد محاکمه دو لیبیایی متهم به مشارکت در سقوط هواپیمای خطوط هوایی آمریکا در تاریخ ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ که ۲۷۰ کشته بر جای گذاشت داشت. ماندلا در نوامبر ۱۹۹۴، پیشنهاد کرد که آفریقای جنوبی به عنوان یک کشور بی‌طرف محل برگزاری محاکمه بمب‌گذاری در پرواز شماره ۱۰۳ پن‌امریکن انتخاب شود اما جان میجر نخست‌وزیر انگلیس این درخواست وی را نپذیرفت. سه سال بعد ماندلا در سفر خود به لندن در ژوئیه ۱۹۹۷ بار دیگر این درخواست را برای جانشین میجر، یعنی تونی بلر، مطرح کرد. چندی بعد در همان سال، در گردهمایی رهبران کشورهای همسود (CHOGM) در اکتبر ۱۹۹۷ درادینبورگ ماندلا هشدار داد: «هیچ کشوری نباید نقش دادخواه، دادستان یا قاضی را بازی کند.» پس از چندی قرار شد محاکمه در کمپ زَیست در هلند، و بر اساس قانون اسکاتلند، برگزار شود و ماندلا در آوریل ۱۹۹۹گفتگو با سرهنگ قذافی را برای تحویل دو متهم (مقراهی و فیمه) آغاز کرد.

پس از نه ماه محاکمه، رای در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۱ صادر شد. فیمه تبرئه شد اما مقراهی گناهکار شناخته شد و به ۲۷ سال زندان در اسکاتلند محکوم شد. درخواست تجدیدنظر مقراهی در مارس ۲۰۰۲، رد شد و ماندلا در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۲ به دیدار وی در زندان بارلینی رفت. ماندلا در اتاق دیدار با زندانیان در کنفرانسی خبری گفت، «مقراهی کاملاً تنهاست.» «کسی نیست تا با او حرف بزند. تنها ماندن یک انسان در طول دروه محکومیت خود یک عذاب روانی است.» ماندلا همچنین افزود: «شاید عادلانه باشد تا او به یک کشور مسلمان انتقال یابد چراکه کشورهای مسلمانی نیز هستند که مورد اعتماد غرب باشند. اگر او در کشوری همانند مراکش، تونس یا مصر باشد خانواده‌اش راحت‌تر می‌توانند به دیدار وی بروند.» پس از آن مقراهی به زندان گریناک منتقل شد و وی دیگر در سلول انفرادی به سر نمی‌برد. کمیسیون بررسی پرونده‌های جنایی اسکاتلند اخیراً در حال بررسی پرونده وی است، و انتظار می‌رود رای به ارجاع پرونده مقراهی به دیوان عالی اسکاتلند برای تجدیدنظر مجدد دهد.

سفر به ایران[ویرایش]

ماندلا یک بار در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و بار دیگر در دوره محمد خاتمی به ایران سفر کرد.[۸]

وی در سفر سال 1371 خود به ایران ،ضمن حضور در محل اقامت سید علی خامنه ای، با رهبر ایران، دیدار کرد. ماندلا در این دیدار، در بدو وردود به سالن ملاقات ، خطاب به رهبر ایران گفت:«Hello My Leader»(سلام رهبر من)[۹][۱۰][۱۱][۱۲][۱۳]

او در سفر دیگری که درسال 1378 به ایران داشت؛ مجدداً با سید علی خامنه ای دیدار کرد. در این دیدار، رهبر ایران، خطاب به ماندلا گفت:«بخش مهم کار شما در مدت مسئولیت ریاست جمهوری آفریقای جنوبی این بود که در طول این مدت بر اصول اخلاقی خود تأکید کردید و در میدان اخلاق و معنویت نیز به پیش رفتید و پیروز شدید.[۱۴]

ازدواج[ویرایش]

ماندلا سه بار ازدواج کرد. وی نخستین بار با اولین نتوکو میس ازدواج کرد که گرچه با وی در ژوهانسبورگ آشنا شد، او نیز مانند خود ماندلا، اهل ناحیه‌ای بود که بعدها منطقه ترانسکی آفریقای جنوبی نام گرفت. این زوج دو پسر به نام‌های مادیبا (تمبی) و ماکگاتو، و دو دختر داشتند که هر دو ماکازیوه نام داشتند. دختر اول آنان در نه ماهگی درگذشت، و آنان دومین دختر خود را نیز ماکازیوه نامیدند. همه فرزندان آنان در واترفورد کامهلابا تحصیلات خود را انجام دادند. این زوج پس از ۱۳ سال در سال ۱۹۵۷ از یکدیگر جدا شدند، دلیل جدایی آنان شور انقلابی ماندلا بود و اینکه مذهب همسر ماندلا مذهبی بود که به تبلیغ سیاست بی‌طرفی سیاسی می‌پرداخت.

همسر دوم ماندلا، وینی مادیکیزلا-ماندلا، نیز اهل منطقه ترانسکی بود، گرچه آن دو نیز در ژوهانسبورگ، یعنی شهری که وینی نخستین مددکار اجتماعی سیاه‌پوست آن بود با هم آشنا شدند. بعدها، وینی قربانی اختلاف خانوادگی ناشی از نزاع سیاسی کشور شد؛ در حالی که شوهرش به اتهام تروریسم و خیانت در زندان جزیره رابن مشغول گذراندن حبس ابد بود، پدرش به سمت وزارت کشاورزی ترانسکی برگزیده شد. اختلافات سیاسی منجر به جدایی (آوریل ۱۹۹۲) و طلاق (مارس ۱۹۹۶) شد.

ماندلا در هشتادمین سالگرد تولد خود با گراکا ماچل، بیوه سامورا ماچل، رئیس‌جمهور سابق موزامبیک و متحد کنگره ملی آفریقا که دوازده سال پیش در سانحه هوایی کشته شده بود ازدواج کرد.

بازنشستگی[ویرایش]

ماندلا پس از پایان دوره ریاست جمهوری خود در سال ۱۹۹۹، تبدیل به یکی از طرفداران سازمان‌های فعال اجتماعی و حقوق بشر شد. وی جوایز بین‌المللی بسیاری از جمله نشان لیاقت و نشان سنت جان از ملکه الیزابت دوم و نشان آزادی ریاست جمهوری از جرج دبلیو بوش دریافت کرد.

ماندلا در سفر خود به کانادا در سال ۱۹۹۸، به سخنرانی در جمع ۴۵٬۰۰۰ دانش‌آموز در اسکایدوم در شهر تورونتو پرداخت و مورد استقبال آنان قرار گرفت. در سال ۲۰۰۱، او نخستین فرد زنده‌ای نام گرفت که به عنوان شهروندی افتخاری کانادا برگزیده شد (تنها فردی که پیش از وی این عنوان را به دست آورده بود رائول والنبرگ، بود که پس از مرگ به چنین عنوانی دست یافته بود). گرچه دولت کانادا امیدوار بود ماندلا با تمامی آرا به عنوان شهروند افتخاری نائل شود، اما این امر به دلیل مخالفت حزب اتحاد کانادا و اعتراض راب اندرس نماینده پارلمان در مجلس نمایندگان کانادا مبنی بر اینکه ماندلا سابقاً یک «کمونیست و تروریست» بوده حاصل نشد.[۱۵] در همین حال، وی نخستین عضو افتخاری حکم کانادا، یکی از معدود اتباع کشورهای بیگانه بود که بالاترین نشان افتخار کانادا را به دست می‌آورد.

در تابستان ۲۰۰۱، بیماری سرطان پروستات ماندلا شناسایی و درمان شد. وی در طول هفت هفته درمان شد.[۱۶][۱۷]

در سال ۲۰۰۳، ماندلا طی چند سخنرانی از سیاست خارجی دولت جرج دبلیو بوش انتقاد کرد، و اعلام کرد که جرج دبلیو بوش در مورد مسئله جنگ عراق و در قضیه عدم متابعت از سازمان ملل متحد و دبیر کل آن کوفی عنان ممکن است انگیزه‌های نژادپرستانه داشته باشد. «آیا این به این خاطر است که دبیر کل سازمان ملل متحد یک سیاه‌پوست است؟ آنان هیچگاه در زمانی که دبیرکل سازمان ملل متحد سفیدپوست بود چنین اقداماتی انجام نمی‌دادند»[۱۸]

این اظهارات ماندلا حتی در میان برخی از طرفداران وی نیز، اعتراضاتی را به همراه داشت.

بعدها در همان سال، او به حمایت از ۴۶۶۶۴ بنیاد خیریه ایدز که نام آن از روی شماره زندان وی انتخاب شده بود، پرداخت.

ماندلا در ژوئن ۲۰۰۴، در ۸۵ سالگی، اعلام کرد که از زندگی سیاسی کناره‌گیری خواهد کرد. سلامتی وی رو به وخامت نهاده بود و وی می‌خواست زمان بیشتری را در کنار خانواده‌اش سپری کند. اما وی مبارزه علیه ایدز را از این مسئله مستثنی کرده بود. او در ژوئیه ۲۰۰۴، به بانگکوک پرواز کرد تا در پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی ایدز سخنرانی کند. پسر او، ماکگاتو ماندلا، در ۶ ژانویه ۲۰۰۵ در نتیجه ابتلاء به ایدز درگذشت.

ماندلا همچنین از نهضت بین‌المللی مبارزه با فقر که گروه ONE نیز بخشی از آن است اعلام حمایت کرده‌است.

در ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۴، شهر ژوهانسبورگ با اعطای نشان آزادی شهر در جشنی اورلاندو، سووتو بالاترین نشان افتخار خود را به ماندلا اعطا کرد.

امروزه، ماندلا هنوز برای سازمان‌های آموزشی جهان همانند United World Colleges و Round Squareکه برای عقاید وی در زمینه صلح جهانی اهمیت زیادی قائلند از چهره‌های سرشناس جهان محسوب می‌شود. کمیته بین‌المللی المپیک برای چهره برگزیده فعال در زمینه مسائل بشر دوستانه یعنی المپیک زمستانی ۲۰۰۶ ماندلا از اهمیت زیادی قائل است.[۱۹]

روز بین‌المللی نلسون ماندلا[ویرایش]

روز بین‌المللی نلسون ماندلا یا روز ماندلا، آیینی است که هر ساله در ۱۸ ژوئیه به افتخار ماندلا جشن گرفته می‌شود.[۲۰] این روز در نوامبر ۲۰۰۹ رسماً توسط سازمان ملل متحد نامگذاری شد.[۲۱] ۱۸ ژوئیه زادروز ماندلا است.

کتاب‌ها و مقالات[ویرایش]

ماندلا کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده است. خاطرات وی با نام راه دشوار آزادی[۲۲] با ترجمه مهوش غلامی به فارسی منتشر شده است. آخرین کتاب در مورد وی با نام انگلیسی Conversation with Myself - "خودگویی‌های من"- که در سال ۲۰۱۱ از سوی بنیاد ماندلا مشتمل بر ناگفته‌های زندگی وی انتشار یافته در سال ۱۳۹۰ در زبان فارسی با عنوان پندارها و گفتارها[۲۳] با ترجمه علی‌اکبر عبدالرشیدی انتشار یافته است.

جوایز و افتخارات[ویرایش]

مسائل جانبی[ویرایش]

 • در صحنه آخر فیلم آمریکایی ساخت ۱۹۹۲ «مالکولم ایکس»، ماندلا که -- پس از ۲۷ سال زندانی به تازگی آزاد شده‌است – به صورت یک معلم مدرسه در یک کلاس درس در سووتو نشان داده می‌شود. او بخشی از یکی از سخنرانی‌های مالکولم ایکس، از جمله عبارت زیر را تکرار می‌کند: «اعلام می‌کنیم که حق داریم همانند دیگر انسان‌های زمین باشیم، و باید به عنوان انسان مورد احترام باشیم، و باید در این جامعه، بر روی این زمین، در این دوره از حقوق انسانی که خواهان احیای آن هستیم، برخوردار باشیم. . . .» آخرین عبارت این جمله از این قرار است: «به هر طریق لازم.» ماندلا به کارگردان فیلم اسپایک لی اطلاع داد که وی قادر به ادای این عبارت در برابر دوربین نیست، چرا که ممکن است دولت آپارتاید از این عبارت علیه وی استفاده کند. لی نیز نظر ماندلا را پذیرفت، و در آخرین لحظات عبارت «به هر طریق لازم» توسط خود مالکولم ایکس ادا شد.
 • کوئین و پول روجر ترانه‌ای به نام بگو که واقعیت نداره در کنسرت بازگشت قهرمانان، برای جنبش ۴۶۶۶۴ نلسون ماندلا سرودند. این ترانه نوشته راجر تیلور، طبل زنکوئین سروده شده بود.
 • دسته معروف اسکا خواص، که شهرتشان بیشتر به خاطر قطعات دوآهنگه آنان بود که به تبلیغ اتحاد نژادی در انگلستان می‌پرداخت ترانه‌ای با نام نلسون ماندلای آزاد سرود. در سال ۱۹۸۴، اتحادیه دانشجویان دانشکده وادهام، آکسفورد با تصویب پیشنهادی اعلام کرد که تمامی دانشکده‌ها این ترانه را به یاد نلسون ماندلا، جایگزین 'باپ' (دیسکو) کنند، و علی‌رغم آزادی ماندلا این روند همچنان ادامه دارد.
 • ماندلا علاقه زیادی به پارچه‌های نقش‌دار دارد. او حتی در موقعیت‌های رسمی نیز پارچه‌های نقش‌دار به تن می‌کند. پیراهن‌های این سبک در آفریقای جنوبی به "پیراهن مادیباً مشهور هستند.
 • سی. ان. ان. در سال ۲۰۰۳، به دلیل اشتباه در پشتیبانی از کلمه عبور سایت خود، آگهی فوت از پیش نوشته شده ماندلا و چند شخصیت سرشناس دیگر را به اشتباه در وب‌گاه خود منتشر کرد اعلان نادرست.
 • کن لیوینگستون، شهردار لندن، با وجود مخالفت‌های زیاد خواستار نصب مجسمه‌ای از نلسون ماندلا در ضلع شمالی میدان ترافالگار است.
 • جانی کلگ آوازی به نام «آسیمبونانگا (ماندلا)» را به ماندلا تقدیم کرده‌است. در این آهنگ از دیگر فعالان مخالف آپارتاید همچون استیو بیکو، ویکتوریا مخنگه، و نیل آگت نیز یاد شده‌است.
 • ماندلا نیز مانند گاندی تبدیل به نماد آزادی و برابری در سراسر جهان شده‌است.
 • خداحافظ بافانا، فیلمی در مورد زندگی ماندلا، ساخته شد. این فیلم در سال ۲۰۰۷ به نمایش درآمد.[۲۴]
 • دیک چنی به عنوان نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، علیه مصوبه کنگره آمریکا که خواستار آزادی ماندلا از زندان شده بود، رای داد. چند سال بعد، ماندلا چنی را «دایناسور» خواند.
 • ماندلا در «جشن بشردوستانه» المپیک اظهاراتی به قرار زیر ادا کرد:

"هفده روز، هم‌اتاقی هستند. "هفده روز، رفیق شفیق هستند. "و بیست و دو ثانیه، رقیب هم هستند. "هفده روز برابر. بیست و دو ثانیه رقیب. "چه دنیای جالبی است. "این همان امیدی است که در بازی‌های المپیک می‌بینم.

فیلم سینمایی سال ۲۰۱۳

این فیلم ۱۴۶ دقیقه‌ای با عنوان ماندلا، راه طولانی تا آزادی با شرکت ادریس البا بازیگر بریتانیایی بر اساس زندگینامه‌ای با همین عنوان از ماندلا تهیه شد. فیلم رکورد فروش فیلم‌هایی که در روزهای تعطیلات اکران نمی‌شوند را شکست و از همان روزهای نخست به پرفروش‌ترین فیلم در بازار سینمایی آفریقای جنوبی بدل شد.[۲۶]

شکست ناپذیر[ویرایش]

شعر «شکست ناپذیر»[۲۷] که شاعر فقیر و مسلول انگلیسی «ویلیام ارنست هنلی»[۲۸] در مواجهه با سختی‌های روزگار و بیماری سل سرود، همدم و همنشین نلسون ماندلا در ایام زندان بود که گاه‌وبیگاه زمزمه می‌کرد. مضمون شعر مزبور این است:

در فراسوی این شب تیره که چون مغاکی میان دو قطب مرا در برگرفته است، برای سرشت استوار و تسخیرناپذیر خویش، شکرگزار خدایانم. در شرایط طاقت فرسا و در چنگال ضربات زمانه سر را سندان صبور کردم. نه دست از تلاش برداشتم و نه به لابه و زاری افتادم. با پتک ایام و زیر آوار سرنوشت، سرم خونین اما برافراشته است. فراسوی این جایگاه پر از خشم و اشک، جز سایه‌های وحشت دیده نمی‌شود و تهدید و رنج سالیان مرا می‌پاید اما در من نشانی از هول و هراس نیست. از این گذرگاه تنگ و تاریک و از پیامدهای در تقدیر، واهمه‌ای ندارم. (چون) سرنوشتم را با دست خویش می‌نویسم و سردار روح خویشتنم.[۲۹]

عنوان فیلم شکست ناپذیر به کارگردانی «کلینت ایستوود»[۳۰] و با بازی «مت دیمون» Matt Damon و «مورگان فریمن»[۳۱] از این شعر گرفته شده است.

مرگ[ویرایش]

وی روز پنجشنبه ۵ دسامبر ۲۰۱۳ (۱۴ آذر ۱۳۹۲) در شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی در سن ۹۵ سالگی درگذشت.[۳۲] جیکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت که آقای ماندلا اکنون «ما را ترک کرده است.» زوما گفت که ماندلا در ساعت هشت و ۲۰ دقیقه به وقت محلی درحالی که اعضای خانواده‌اش در کنارش بودند در آرامش درگذشت.[۳۳][۳۴][۳۵][۳۶][۳۷][۳۸][۳۹]

خاکسپاری[ویرایش]

جنازه وی ده روز پس از مرگ در جمع خانواده و هزاران تن از دوستدارانش در روستای زادگاهش قونو و در گورستانی خانوادگی به خاک سپره شد. در آیین خاکسپاری او حدود ۴۵۰ نفر از اعضای خانواده‌اش حضور داشتند که او را طبق آداب سنتی قبیله‌ای که در آن زاده شده، به دور از لنز دوربین‌ها به خاک سپردند.[۴۰][۴۱]

حدود ۴۵۰۰ نفر از سیاستمداران بین‌المللی و هیئت‌های نمایندگی نهادهای اجتماعی مختلف به مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا دعوت شده بودند.

میراث[ویرایش]

پس از گشودن وصیت‌نامه ماندلا مشخص شد، وی در سال ۲۰۰۴ وصیت‌نامهٔ خود را نوشته و چهار سال بعد اصلاح کرده بود. ماندلا در کنار وصیت‌نامه، برای هریک از بازماندگان خود یک متن توضیحی کنار گذاشته است. به موجب این وصیت‌نامه از ماندلا سه میلیون یورو دارایی باقی‌مانده که نیمی از آن صرف امور خیریه می‌شود.[۴۲]

سهم بنیاد خانوادگی و حزب کنگره ملی[ویرایش]

وصیت‌نامهٔ ماندلا طی آیینی با حضور بازماندگان وی گشوده شد. ارزش میراث مالی باقی‌مانده از وی ۴۶ میلیون راند بود که به حدود سه میلیون یورو می‌رسد. به موجب این وصیت‌نامه حدود نیمی از این ثروت به همسر ماندلا (گراسا ماشل) رسید و بقیه آن بین بنیاد خانوادگی ماندلا، حزب، مراکز آموزشی و همکاران قدیمی وی تقسیم شد. همچنین ماندلا سه خانهٔ خود را به بنیاد خانوادگی ماندلا بخشید. یکی از این خانه‌ها در زادگاه ماندلا قرار دارد که پیکر او در همان‌جا به خاک سپرده شده است. سود ناشی از فروش کتاب‌ها و پروژه‌های ماندلا نیز به این بنیاد می‌رسد. ده تا سی درصد از دارایی‌های ماندلا برای پیش‌برد پروژهٔ «اصول آشتی میان انسان‌ها در آفریقای جنوبی» در اختیار حزب کنگرهٔ ملی آفریقا که به وسیله ماندلا بنیادگذاری شد گذاشته می‌شود. به هریک از همکاران پیشین ماندلا ۳ هزار یورو و به دو دانشگاه و سه مدرسه هرکدام ۶ هزار و ۷۰۰ یورو تعلق می‌گیرد. خانه رئیس‌جمهور پیشین در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، به خانوادهٔ پسر او ماکگاتو می‌رسد که چند سال پیش درگذشت. بر اساس وصیت ماندلا این خانه باید به محل گردهمایی اعضای خانواده وی تبدیل شود. تا بر اساس خواست رئیس‌جمهور پیشین «آن‌ها تا سال‌ها پس از مرگ وی همبستگی خود را حفظ کنند».

معافیت فرزندان از بازپرداخت بدهی‌ها[ویرایش]

در وصیت‌نامهٔ ماندلا روشن شده است که او در زمان حیات خود ۲۲۲ هزار یورو به فرزندانش قرض داده بود. وی فرزندان خود را از بازپرداخت این بدهی‌ها معاف کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «The passing of Cde Nelson Rolihlahla Mandela.». 
 2. «Madiba was also a member of the South African Communist Party, where he served in the Central Committee.». 
 3. ریوونیاً
 4. [۱]
 5. Cowell, Alan (1 February 1985). "South Africa hints at conditional release for jailed black leaders". NY Times. Retrieved 28 October 2008. 
 6. "Mandela's response to being offered freedom". ANC. Archived from the original on 22 June 2008. Retrieved 28 October 2008. 
 7. Sparks, Allister (1994). Tomorrow is Another Country. Struik. 
 8. حرف و حدیث‌های دو سفر نلسون ماندلا به ایران، دویچه وله فارسی
 9. "دیدار نلسون ماندلا با رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۱". aparat.com. aparat. Saturday, June 21, 2014. Retrieved Wednesday - 2015 , 29 July.  Check date values in: |date=, |accessdate= (help)
 10. "بازخوانی دیدار ماندلا با رهبر انقلاب + تصاویر". 
 11. "دیدار نلسون ماندلا با رهبر انقلاب". 
 12. "دیدار نلسون ماندلا با رهبر انقلاب". پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه ای. مؤسسۀ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی. Wednesday, July 22, 1992. Retrieved Wednesday - 2015 29 July.  Check date values in: |date=, |accessdate= (help)
 13. "دیدار نلسون ماندلا با رهبر انقلاب". پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله اعظمی خامنه ای. مؤسسۀ پچژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی. Wednesday, July 22, 1992. Retrieved Wednesday - 2015 , 29 July.  Check date values in: |date=, |accessdate= (help)
 14. "در دیدار نلسون ماندلا با رهبر انقلاب چه گذشت+تصاویر". فرهنگ نیوز. پایگاه خبری فرهنگ انقلاب اسلامی. Friday, December 06, 2013. Retrieved Wednesday - 2015 , 29 July.  Check date values in: |date=, |accessdate= (help)
 15. «وب‌گاه سی‌بی‌سی». 
 16. radiation treatment «وب‌گاه مربوطه». 
 17. «وب‌گاه بی‌بی‌سی». 
 18. «وب‌گاه». 
 19. «وب‌گاه بازی‌های المپیک». 
 20. "Nelson Mandela International Day, July 18, For Freedom, Justice and Democracy"
 21. http://www.worldlii.org/int/other/UNGARsn/2009/64.pdf
 22. آدینه بوک
 23. خبرگزاری کتاب ایران
 24. http://www.imdb.com/title/tt0438859/?ref_=fn_al_tt_1
 25. STATEMENT ON THE ATATURK AWARD GIVEN TO Nelson Mandela\
 26. راه طولانی تا آزادی، فیلم جدیدی درباره ماندلا بی‌بی‌سی فارسی
 27. Invictus
 28. William Ernest Henley
 29. همنشین بهار: سرنوشتم را با دست خویش می‌نویسم. یادی از نلسون ماندلا
 30. Clint Eastwood
 31. Morgan Freeman
 32. [۲] nbcnews
 33. http://www.asriran.com/fa/news/307488/ماندلا-درگذشت
 34. http://www.tabnak.ir/fa/news/362573/نلسون-ماندلا-درگذشت
 35. نلسون ماندلا درگذشت بی‌بی‌سی فارسی
 36. نلسون ماندلا درگذشت - فردا
 37. نلسون ماندلا درگذشت - صدای آمریکا
 38. Nelson Mandela, former South African president and anti-apartheid leader, dies at 95
 39. Nelson Mandela dies at 95 - CNN.com
 40. ماندلا در روستای خانوادگی‌اش دفن شد بی‌بی‌سی فارسی
 41. آرامش ابدی نلسون ماندلا در قبرستان خانوادگی دویچه‌وله فارسی
 42. میراث ۳ میلیون یورویی نلسون ماندلا چگونه تقسیم شد؟ بی‌بی‌سی فارسی

پیوند به بیرون[ویرایش]

"Mandela" redirects here. For other uses, see Mandela (disambiguation).
His Excellency
Nelson Mandela
OMP RE OM AC CC OJ GCStJ QC GCIH BR
Nelson Mandela on the eve of his 90th birthday in Johannesburg in May 2008
Mandela in Johannesburg, on 13 May 2008
1st President of South Africa
In office
10 May 1994 – 14 June 1999
Deputy Thabo Mbeki
F. W. de Klerk
Preceded by F. W. de Klerk
as State President
Succeeded by Thabo Mbeki
Personal details
Born Rolihlahla Mandela
(1918-07-18)18 July 1918
Mvezo, Cape Province, Union of South Africa
Died 5 December 2013(2013-12-05) (aged 95)
Johannesburg, Gauteng, South Africa
Resting place Mandela Graveyard
Qunu, Eastern Cape
31°48′21.8″S 28°36′52.7″E / 31.806056°S 28.614639°E / -31.806056; 28.614639
Nationality South African
Political party African National Congress
Other political
affiliations
South African Communist Party
Spouse(s)
Children
Alma mater
Occupation
Religion Methodist
Known for Anti-Apartheid Movement
Awards
Notable work(s) Long Walk to Freedom
Signature Signature of Nelson Mandela
Website www.nelsonmandela.org
Nickname(s) Madiba
Tata
Dalibunga

Nelson Rolihlahla Mandela (/mænˈdɛlə/;[1] 18 July 1918 – 5 December 2013) was a South African anti-apartheid revolutionary, politician, and philanthropist, who served as President of South Africa from 1994 to 1999. He was the country's first black chief executive, and the first elected in a fully representative democratic election. His government focused on dismantling the legacy of apartheid through tackling institutionalised racism and fostering racial reconciliation. Politically an African nationalist and democratic socialist, he served as President of the African National Congress (ANC) party from 1991 to 1997.

A Xhosa born to the Thembu royal family, Mandela attended Fort Hare University and the University of Witwatersrand, where he studied law. Living in Johannesburg, he became involved in anti-colonial politics, joining the ANC and becoming a founding member of its Youth League. After the Afrikaner minority government of the National Party established apartheid – a system of racial segregation that privileged whites – in 1948, he rose to prominence in the ANC's 1952 anti-apartheid Defiance Campaign, was appointed superintendent of the organisation's Transvaal chapter and presided over the 1955 Congress of the People. Working as a lawyer, he was repeatedly arrested for seditious activities and, with the ANC leadership, was unsuccessfully prosecuted in the Treason Trial from 1956 to 1961. Influenced by Marxism, he secretly joined the South African Communist Party (SACP). Although initially committed to non-violent protest, in association with the SACP he co-founded the militant Umkhonto we Sizwe in 1961, leading a sabotage campaign against the government. In 1962, he was arrested, convicted of conspiracy to overthrow the state, and sentenced to life imprisonment in the Rivonia Trial.

Mandela served 27 years in prison, initially on Robben Island, and later in Pollsmoor Prison and Victor Verster Prison. An international campaign lobbied for his release, which was granted in 1990 amid escalating civil strife. Mandela joined negotiations with President F. W. de Klerk to abolish apartheid and establish multiracial elections in 1994, in which he led the ANC to victory and became South Africa's first black president. He published his autobiography in 1995. Leading South Africa's Government of National Unity, which promulgated a new constitution, Mandela also created the Truth and Reconciliation Commission to investigate past human rights abuses. While continuing with the former government's economic liberalism, his administration introduced measures to encourage land reform, combat poverty, and expand healthcare services. Internationally, he acted as mediator in the Pan Am Flight 103 bombing trial, oversaw military intervention in Lesotho, and served as Secretary General of the Non-Aligned Movement from 1998–99. Declining a second presidential term, he was succeeded by his deputy, Thabo Mbeki. Mandela became an elder statesman, focusing on charitable work in combating poverty and HIV/AIDS through the Nelson Mandela Foundation.

Mandela was a controversial figure for much of his life. Denounced as a communist terrorist by critics, he faced particular opposition from supporters of apartheid. Conversely, he gained international acclaim for his activism, having received more than 250 honours, including the 1993 Nobel Peace Prize, the US Presidential Medal of Freedom, and the Soviet Lenin Peace Prize. He is held in deep respect within South Africa, where he is often referred to by his Xhosa clan name, Madiba, or as Tata ("Father"), and described as the "Father of the Nation".

Early life

Childhood: 1918–34

Mandela was born on 18 July 1918 in the village of Mvezo in Umtata, then a part of South Africa's Cape Province.[2] Given the forename Rolihlahla, a Xhosa term colloquially meaning "troublemaker",[3] in later years he became known by his clan name, Madiba.[4] His patrilineal great-grandfather, Ngubengcuka, was ruler of the Thembu people in the Transkeian Territories of South Africa's modern Eastern Cape province.[5] One of this king's sons, named Mandela, became Nelson's grandfather and the source of his surname.[6] Because Mandela was only the king's child by a wife of the Ixhiba clan, a so-called "Left-Hand House", the descendants of his cadet branch of the royal family were morganatic, ineligible to inherit the throne but recognised as hereditary royal councillors.[7] His father, Gadla Henry Mphakanyiswa, was a local chief and councillor to the monarch; he had been appointed to the position in 1915, after his predecessor was accused of corruption by a governing white magistrate.[8] In 1926 Gadla was also sacked for corruption, but Nelson was told that he had lost his job for standing up to the magistrate's unreasonable demands.[9] A devotee of the god Qamata,[10] Gadla was a polygamist, having four wives, four sons and nine daughters, who lived in different villages. Nelson's mother was Gadla's third wife, Nosekeni Fanny, who was daughter of Nkedama of the Right Hand House and a member of the amaMpemvu clan of Xhosa.[11]

"No one in my family had ever attended school [...] On the first day of school my teacher, Miss Mdingane, gave each of us an English name. This was the custom among Africans in those days and was undoubtedly due to the British bias of our education. That day, Miss Mdingane told me that my new name was Nelson. Why this particular name I have no idea."

— Mandela, 1994[12]

Later stating that his early life was dominated by traditional Thembu custom and taboo,[13] Mandela grew up with two sisters in his mother's kraal in the village of Qunu, where he tended herds as a cattle-boy, spending much time outside with other boys.[14] Both his parents were illiterate, but being a devout Christian, his mother sent him to a local Methodist school when he was about seven. Baptised a Methodist, Mandela was given the English forename of "Nelson" by his teacher.[15] When Mandela was about nine, his father came to stay at Qunu, where he died of an undiagnosed ailment which Mandela believed to be lung disease.[16] Feeling "cut adrift", he later said that he inherited his father's "proud rebelliousness" and "stubborn sense of fairness".[17]

Mandela's mother took him to the "Great Place" palace at Mqhekezweni, where he was entrusted under the guardianship of Thembu regent, Chief Jongintaba Dalindyebo. Although he did not see his mother again for many years, Mandela felt that Jongintaba and his wife Noengland treated him as their own child, raising him alongside their son Justice and daughter Nomafu.[18] As Mandela attended church services every Sunday with his guardians, Christianity became a significant part of his life.[19] He attended a Methodist mission school located next to the palace, studying English, Xhosa, history and geography.[20] He developed a love of African history, listening to the tales told by elderly visitors to the palace, and became influenced by the anti-imperialist rhetoric of the visiting Chief Joyi.[21] At the time he nevertheless considered the European colonialists not as oppressors but as benefactors who had brought education and other benefits to southern Africa.[22] Aged 16, he, Justice and several other boys travelled to Tyhalarha to undergo the circumcision ritual that symbolically marked their transition from boys to men; the rite over, he was given the name Dalibunga.[23]

Clarkebury, Healdtown, and Fort Hare: 1934–40

Photograph of Mandela, taken circa 1937

Intending to gain skills needed to become a privy councillor for the Thembu royal house, Mandela began his secondary education at Clarkebury Methodist High School Engcobo, a Western-style institution that was the largest school for black Africans in Thembuland.[24] Made to socialise with other students on an equal basis, he claimed that he lost his "stuck up" attitude, becoming best friends with a girl for the first time; he began playing sports and developed his lifelong love of gardening.[25] Completing his Junior Certificate in two years,[26] in 1937 he moved to Healdtown, the Methodist college in Fort Beaufort attended by most Thembu royalty, including Justice.[27] The headmaster emphasised the superiority of English culture and government, but Mandela became increasingly interested in native African culture, making his first non-Xhosa friend, a Sotho language-speaker, and coming under the influence of one of his favourite teachers, a Xhosa who broke taboo by marrying a Sotho.[28] Spending much of his spare time long-distance running and boxing, in his second year Mandela became a prefect.[29]

With Jongintaba's backing, Mandela began work on a Bachelor of Arts (BA) degree at the University of Fort Hare, an elite black institution in Alice, Eastern Cape, with around 150 students. There he studied English, anthropology, politics, native administration, and Roman Dutch law in his first year, desiring to become an interpreter or clerk in the Native Affairs Department.[30] Mandela stayed in the Wesley House dormitory, befriending his own kinsman, K.D. Matanzima, as well as Oliver Tambo, who became a close friend and comrade for decades to come.[31] Continuing his interest in sport, Mandela took up ballroom dancing,[32] performed in a drama society play about Abraham Lincoln,[33] and gave Bible classes in the local community as part of the Students Christian Association.[34] Although having friends connected to the African National Congress (ANC) and the anti-imperialist movement who wanted an independent South Africa, Mandela avoided any involvement,[35] and became a vocal supporter of the British war effort when the Second World War broke out.[36] Helping found a first-year students' house committee which challenged the dominance of the second-years,[37] at the end of his first year he became involved in a Students' Representative Council (SRC) boycott against the quality of food, for which he was temporarily suspended from the university; he left without receiving a degree.[38]

Arriving in Johannesburg: 1941–43

Returning to Mqhekezweni in December 1940, Mandela found that Jongintaba had arranged marriages for him and Justice; dismayed, they fled to Johannesburg via Queenstown, arriving in April 1941.[39] Mandela found work as a night watchman at Crown Mines, his "first sight of South African capitalism in action", but was fired when the induna (headman) discovered that he was a runaway.[40] Staying with a cousin in George Goch Township, Mandela was introduced to the realtor and ANC activist Walter Sisulu, who secured him a job as an articled clerk at law firm Witkin, Sidelsky and Eidelman. The company was run by a liberal Jew, Lazar Sidelsky, who was sympathetic to the ANC's cause.[41] At the firm, Mandela befriended Gaur Radebe, a Xhosa member of the ANC and Communist Party, as well as Nat Bregman, a Jewish communist who became his first white friend.[42] Attending communist talks and parties, Mandela was impressed that Europeans, Africans, Indians and Coloureds were mixing as equals. He stated later that he did not join the Party because its atheism conflicted with his Christian faith, and because he saw the South African struggle as being racially based rather than class warfare.[43] Continuing his higher education, Mandela signed up to a University of South Africa correspondence course, working on his bachelor's degree at night.[44]

Earning a small wage, Mandela rented a room in the house of the Xhoma family in the Alexandra township; despite being rife with poverty, crime and pollution, Alexandra always remained a special place for him.[45] Although embarrassed by his poverty, he briefly courted a Swazi woman before unsuccessfully courting his landlord's daughter.[46] In order to save money and be closer to downtown Johannesburg, Mandela moved into the compound of the Witwatersrand Native Labour Association, living among miners of various tribes; as the compound was visited by various chiefs, he once met the Queen Regent of Basutoland.[47] In late 1941, Jongintaba visited, forgiving Mandela for running away. On returning to Thembuland, the regent died in winter 1942; Mandela and Justice arrived a day late for the funeral.[48] After passing his BA exams in early 1943, Mandela returned to Johannesburg to follow a political path as a lawyer rather than become a privy councillor in Thembuland.[49] He later stated that he experienced no epiphany, but that he "simply found myself doing so, and could not do otherwise."[50]

Revolutionary activity

Law studies and the ANC Youth League: 1943–49

Mandela began studying law at the University of Witwatersrand, where he was the only black African student in the faculty. Although facing racism from some, he befriended liberal and communist European, Jewish, and Indian students, among them Joe Slovo and Ruth First.[51] Becoming increasingly politicised, in August 1943 Mandela marched in support of a successful bus boycott to reverse fare rises.[52] Joining the ANC, he was increasingly influenced by Sisulu, spending much time with other activists at Sisulu's Orlando house, including old friend Oliver Tambo.[53] In 1943, Mandela met Anton Lembede, an ANC member affiliated with the Africanist wing of African nationalism, which was virulently opposed to a racially united front against colonialism and imperialism or to an alliance with the communists.[54] Despite his friendships with non-blacks and communists, Mandela embraced Lembede's views, believing that black Africans should be entirely independent in their struggle for political self-determination.[55] Deciding on the need for a youth wing to mass mobilise Africans in opposition to their subjugation, Mandela was among a delegation that approached ANC President Alfred Bitini Xuma on the subject at his home in Sophiatown; the African National Congress Youth League (ANCYL) was founded on Easter Sunday 1944 in the Bantu Men's Social Centre in Eloff Street, with Lembede as President and Mandela as a member of its executive committee.[56]

Mandela and Evelyn in July 1944, at Walter and Albertina Sisulu's wedding party in the Bantu Men's Social Centre.[57]

At Sisulu's house, Mandela met Evelyn Mase, a trainee nurse and ANC activist from Engcobo, Transkei. Entering a relationship and marrying in October 1944, they initially lived with her relatives until moving in to a rented house in Orlando in early 1946.[58] Their first child, Madiba "Thembi" Thembekile, was born in February 1945; a daughter, Makaziwe, was born in 1947 but died of meningitis nine months later.[59] Mandela enjoyed home life, welcoming his mother and sister Leabie to stay with him.[60] In early 1947, his three years of articles ended at Witkin, Sidelsky and Eidelman, and he decided to become a full-time student, subsisting on loans from the Bantu Welfare Trust.[61]

In July 1947, Mandela rushed Lembede, who was ill, to hospital, where he died; he was succeeded as ANCYL president by the more moderate Peter Mda, who agreed to co-operate with communists and non-blacks, appointing Mandela ANCYL secretary.[62] Mandela disagreed with Mda's approach, in December 1947 supporting an unsuccessful measure to expel communists from the ANCYL, considering their ideology un-African.[63] In 1947, Mandela was elected to the executive committee of the ANC's Transvaal Province branch, serving under regional president C. S. Ramohanoe. When Ramohanoe acted against the wishes of the committee by co-operating with Indians and communists, Mandela was one of those who forced his resignation.[64]

In the South African general election, 1948, in which only whites were permitted to vote, the Afrikaner-dominated Herenigde Nasionale Party under Daniel François Malan took power, soon uniting with the Afrikaner Party to form the National Party. Openly racialist, the party codified and expanded racial segregation with the new apartheid legislation.[65] Gaining increasing influence in the ANC, Mandela and his cadres began advocating direct action against apartheid, such as boycotts and strikes, influenced by the tactics already employed by South Africa's Indian community. Xuma did not support these measures and was removed from the presidency in a vote of no confidence, replaced by James Moroka and a more militant executive containing Sisulu, Mda, Tambo and Godfrey Pitje.[66] Mandela later related that "We had now guided the ANC to a more radical and revolutionary path."[67] Having devoted his time to politics, Mandela failed his final year at Witwatersrand three times; he was ultimately denied his degree in December 1949.[68]

Defiance Campaign and Transvaal ANC Presidency: 1950–54

The ANC's tricolour flag; black for the people, green for the land, and gold for the resources of Africa[69]

Mandela took Xuma's place on the ANC national executive in March 1950,[70] and that same year was elected national president of the ANCYL.[71] In March, the Defend Free Speech Convention was held in Johannesburg, bringing together African, Indian and communist activists to call an anti-apartheid May Day general strike. Mandela opposed the strike because it was multi-racial and not ANC-led, but a majority of black workers took part, resulting in increased police repression and the introduction of the Suppression of Communism Act, 1950, affecting the actions of all protest groups.[72] At the ANC national conference of December 1951, he continued arguing against a racially united front, but was outvoted.[73]

Thenceforth, he rejected Lembede's Africanist beliefs and embraced the idea of a multi-racial front against apartheid.[74] Influenced by friends like Moses Kotane and by the Soviet Union's support for wars of independence, Mandela's mistrust of communism broke down and he began reading literature by Marxists like Karl Marx, Vladimir Lenin, and Mao Zedong, eventually embracing the Marxist idea of dialectical materialism.[75] Commenting on communism, he later stated that he "found myself strongly drawn to the idea of a classless society which, to my mind, was similar to traditional African culture where life was shared and communal."[76] In April 1952, Mandela began work at the H.M. Basner law firm,[77] though his increasing commitment to work and activism meant he spent less time with his family.[78]

In 1952, the ANC began preparation for a joint Defiance Campaign against apartheid with Indian and communist groups, founding a National Voluntary Board to recruit volunteers. The campaign was designed to follow the path of nonviolent resistance influenced by Mahatma Gandhi; some supported this for ethical reasons, but Mandela instead considered it pragmatic.[79] At a Durban rally on 22 June, Mandela addressed an assembled crowd of 10,000, initiating the campaign protests, for which he was arrested and briefly interned in Marshall Square prison.[80] With further protests, the ANC's membership grew from 20,000 to 100,000; the government responded with mass arrests and introduced the Public Safety Act, 1953 to permit martial law.[81] In May, authorities banned Transvaal ANC President J. B. Marks from making public appearances; unable to maintain his position, he recommended Mandela as his successor. Although Africanists opposed his candidacy, Mandela was elected regional president in October.[82]

The apartheid system pervaded all areas of life

In July 1952, Mandela was arrested under the Suppression of Communism Act and stood trial as a part of the 21 accused – among them Moroka, Sisulu, and Yusuf Dadoo – in Johannesburg. Found guilty of "statutory communism", a term that the government used to describe most opposition to apartheid, their sentence of nine months' hard labour was suspended for two years.[83] In December, Mandela was given a six-month ban from attending meetings or talking to more than one individual at a time, making his Transvaal ANC presidency impractical, and during this period the Defiance Campaign petered out.[84] In September 1953, Andrew Kunene read out Mandela's "No Easy Walk to Freedom" speech at a Transvaal ANC meeting; the title was taken from a quote by Indian independence leader Jawaharlal Nehru, a seminal influence on Mandela's thought. The speech laid out a contingency plan for a scenario in which the ANC was banned. This Mandela Plan, or M-Plan, involved dividing the organisation into a cell structure with a more centralised leadership.[85]

Mandela obtained work as an attorney for the firm Terblanche and Briggish, before moving to the liberal-run Helman and Michel, passing qualification exams to become a full-fledged attorney.[86] In August 1953, Mandela and Tambo opened their own law firm, Mandela and Tambo, operating in downtown Johannesburg. The only African-run law firm in the country, it was popular with aggrieved blacks, often dealing with cases of police brutality. Disliked by the authorities, the firm was forced to relocate to a remote location after their office permit was removed under the Group Areas Act; as a result, their custom dwindled.[87] Though a second daughter, Makaziwe Phumia, was born in May 1954, Mandela's relationship with Evelyn became strained, and she accused him of adultery. Claims have emerged that he was having affairs with ANC member Lillian Ngoyi and secretary Ruth Mompati; various individuals close to Mandela in this period have stated that the latter bore him a child.[88] Disgusted by her son's behaviour, Nosekeni returned to Transkei, while Evelyn embraced the Jehovah's Witnesses and rejected Mandela's preoccupation with politics.[89]

Congress of the People and the Treason Trial: 1955–61

Main article: Treason Trial

"We, the people of South Africa, declare for all our country and the world to know:
That South Africa belongs to all who live in it, black and white, and that no government can justly claim authority unless it is based on the will of the people."

— Opening words of the Freedom Charter[90]

Mandela came to the opinion that the ANC "had no alternative to armed and violent resistance" after taking part in the unsuccessful protest to prevent the forced relocation of all black people from the Sophiatown suburb of Johannesburg in February 1955.[91] He advised Sisulu to request weaponry from the People's Republic of China, but though supporting the anti-apartheid struggle, China's government believed the movement insufficiently prepared for guerilla warfare.[92] With the involvement of the South African Indian Congress, the Coloured People's Congress, the South African Congress of Trade Unions and the Congress of Democrats, the ANC planned a Congress of the People, calling on all South Africans to send in proposals for a post-apartheid era. Based on the responses, a Freedom Charter was drafted by Rusty Bernstein, calling for the creation of a democratic, non-racialist state with the nationalisation of major industry. When the charter was adopted at a June 1955 conference in Kliptown attended by 3000 delegates, police cracked down on the event, but it remained a key part of Mandela's ideology.[93]

Following the end of a second ban in September 1955, Mandela went on a working holiday to Transkei to discuss the implications of the Bantu Authorities Act, 1951 with local tribal leaders, also visiting his mother and Noengland before proceeding to Cape Town.[94] In March 1956 he received his third ban on public appearances, restricting him to Johannesburg for five years, but he often defied it.[95] His marriage broke down as Evelyn left Mandela, taking their children to live with her brother. Initiating divorce proceedings in May 1956, she claimed that Mandela had physically abused her; he denied the allegations, and fought for custody of their children.[96] She withdrew her petition of separation in November, but Mandela filed for divorce in January 1958; the divorce was finalised in March, with the children placed in Evelyn's care.[97] During the divorce proceedings, he began courting and politicising a social worker, Winnie Madikizela, whom he married in Bizana in June 1958. She later became involved in ANC activities, spending several weeks in prison.[98]

Mandela publicly burning his pass in 1960

In December 1956, Mandela was arrested alongside most of the ANC national executive, accused of "high treason" against the state. Held in Johannesburg Prison amid mass protests, they underwent a preparatory examination before being granted bail.[99] The defence's refutation began in January 1957, overseen by defence lawyer Vernon Berrangé, and continued until adjourning in September. In January 1958, Oswald Pirow was appointed to prosecute the case, and in February the judge ruled that there was "sufficient reason" for the defendants to go on trial in the Transvaal Supreme Court.[100] The formal Treason Trial began in Pretoria in August 1958, with the defendants successfully applying to have the three judges – all linked to the governing National Party – replaced. In August, one charge was dropped, and in October the prosecution withdrew its indictment, submitting a reformulated version in November which argued that the ANC leadership committed high treason by advocating violent revolution, a charge the defendants denied.[101]

In April 1959, Africanists dissatisfied with the ANC's united front approach founded the Pan-Africanist Congress (PAC); Mandela's friend Robert Sobukwe was elected president, though Mandela disagreed with the group's racially exclusionary views.[102] Both parties campaigned for an anti-pass campaign in May 1960, in which Africans burned the passes that they were legally obliged to carry. One of the PAC-organised demonstrations was fired upon by police, resulting in the deaths of 69 protesters in the Sharpeville massacre. In solidarity, Mandela publicly burned his pass as rioting broke out across South Africa, leading the government to proclaim martial law.[103]

Under the State of Emergency measures, Mandela and other activists were arrested in March, imprisoned without charge in the unsanitary conditions of the Pretoria Local prison, and the ANC and PAC were banned in April.[104] This made it difficult for their lawyers to reach them, and it was agreed that the defence team for the Treason Trial should withdraw in protest. The accused represented themselves in court, and were freed from prison when the state of emergency was lifted in late August.[105] Mandela used his free time to organise an All-In African Conference near Pietermaritzburg, Natal, in March, at which 1,400 anti-apartheid delegates met, agreeing on a stay-at-home protest to mark 31 May, the day South Africa became a republic.[106] On 29 March 1961, six years after the Treason Trial began, the judges produced a verdict of not guilty, embarrassing the government.[107]

MK, the SACP, and African tour: 1961–62

Thatched room at Liliesleaf Farm, where Mandela hid

Disguised as a chauffeur, Mandela travelled the country incognito, organising the ANC's new cell structure and the planned mass stay-at-home strike. Referred to as the "Black Pimpernel" in the press – a reference to Emma Orczy's 1905 novel The Scarlet Pimpernel – the police put out a warrant for his arrest.[108] Mandela held secret meetings with reporters, and after the government failed to prevent the strike, he warned them that many anti-apartheid activists would soon resort to violence through groups like the PAC's Poqo.[109] He believed that the ANC should form an armed group to channel some of this violence, convincing both ANC leader Albert Luthuli – who was morally opposed to violence – and allied activist groups of its necessity.[110]

Inspired by the actions of Fidel Castro's 26th of July Movement in the Cuban Revolution, in 1961 Mandela co-founded Umkhonto we Sizwe ("Spear of the Nation", abbreviated MK) with Sisulu and Slovo. Becoming chairman of the militant group, he gained ideas from illegal literature on guerilla warfare by Mao and Che Guevara. Officially separate from the ANC, in later years MK became the group's armed wing.[111] Most early MK members were white communists; after hiding in communist Wolfie Kodesh's flat in Berea, Mandela moved to the communist-owned Liliesleaf Farm in Rivonia, there joined by Raymond Mhlaba, Slovo and Bernstein, who put together the MK constitution.[112] Although in later life Mandela denied ever being a member of the Communist Party, historical research published in 2011 strongly suggested that he had joined in the late 1950s or early 1960s.[113] This was confirmed by both the SACP and the ANC after Mandela's death. According to the SACP, he was not only a member of the party, but also served on its Central Committee, but later denied it for political reasons.[114]

Mandela's former home in the Johannesburg township of Soweto

Operating through a cell structure, MK agreed to acts of sabotage to exert maximum pressure on the government with minimum casualties, bombing military installations, power plants, telephone lines and transport links at night, when civilians were not present. Mandela stated that they chose sabotage not only because it was the least harmful action, but also "because it did not involve loss of life [and] it offered the best hope for reconciliation among the races afterward." He noted that "strict instructions were given to members of MK that we would countenance no loss of life", but should these tactics fail, MK would resort to "guerilla warfare and terrorism".[115] Soon after ANC leader Luthuli was awarded the Nobel Peace Prize, MK publicly announced its existence with 57 bombings on Dingane's Day (16 December) 1961, followed by further attacks on New Year's Eve.[116]

The ANC agreed to send Mandela as a delegate to the February 1962 Pan-African Freedom Movement for East, Central and Southern Africa (PAFMECSA) meeting in Addis Ababa, Ethiopia.[117] Traveling there in secret, Mandela met with Emperor Haile Selassie I, and gave his speech after Selassie's at the conference.[118] After the conference, he travelled to Cairo, Egypt, admiring the political reforms of President Gamal Abdel Nasser, and then went to Tunis, Tunisia, where President Habib Bourguiba gave him £5000 for weaponry. He proceeded to Morocco, Mali, Guinea, Sierra Leone, Liberia and Senegal, receiving funds from Liberian President William Tubman and Guinean President Ahmed Sékou Touré.[119] Leaving Africa for London, England, he met anti-apartheid activists, reporters and prominent leftist politicians.[120] Returning to Ethiopia, he began a six-month course in guerrilla warfare, but completed only two months before being recalled to South Africa.[121]

Imprisonment

Arrest and Rivonia trial: 1962–64

Main article: Rivonia Trial

On 5 August 1962, police captured Mandela along with fellow activist Cecil Williams near Howick.[122] A large number of groups have been accused of having tipped off the police about Mandela's whereabouts, including Mandela's host in Durban G. R. Naidoo, white members of the South African Communist Party, and the CIA,[123][124] but Mandela considered none of these connections to be credible and instead attributes his arrest to his own carelessness in concealing his movements.[125] Of the CIA link in particular, Mandela's official biographer Anthony Sampson believes that "the claim cannot be substantiated."[126] Jailed in Johannesburg's Marshall Square prison, he was charged with inciting workers' strikes and leaving the country without permission. Representing himself with Slovo as legal advisor, Mandela intended to use the trial to showcase "the ANC's moral opposition to racism" while supporters demonstrated outside the court.[127] Moved to Pretoria, where Winnie could visit him, in his cell he began correspondence studies for a Bachelor of Laws (LLB) degree from the University of London.[128] His hearing began on 15 October, but he disrupted proceedings by wearing a traditional kaross, refusing to call any witnesses, and turning his plea of mitigation into a political speech. Found guilty, he was sentenced to five years' imprisonment; as he left the courtroom, supporters sang Nkosi Sikelel iAfrika.[129]

"I have fought against white domination, and I have fought against black domination. I have cherished the ideal of a democratic and free society in which all persons will live together in harmony and with equal opportunities. It is an ideal which I hope to live for and to see realised. But if it needs be, it is an ideal for which I am prepared to die."

— Mandela's Rivonia Trial Speech, 1964[130]

On 11 July 1963, police raided Liliesleaf Farm, arresting those they found there and uncovering paperwork documenting MK's activities, some of which mentioned Mandela. The Rivonia Trial began at Pretoria Supreme Court on 9 October, with Mandela and his comrades charged with four counts of sabotage and conspiracy to violently overthrow the government. Their chief prosecutor was Percy Yutar, who called for them to receive the death penalty.[131] Judge Quartus de Wet soon threw out the prosecution's case for insufficient evidence, but Yutar reformulated the charges, presenting his new case from December until February 1964, calling 173 witnesses and bringing thousands of documents and photographs to the trial.[132]

With the exception of James Kantor, who was innocent of all charges, Mandela and the accused admitted sabotage but denied that they had ever agreed to initiate guerilla war against the government. They used the trial to highlight their political cause. At the opening of the defence's proceedings, Mandela gave a three-hour speech. That speech – which was inspired by Castro's "History Will Absolve Me" speech – was widely reported in the press despite official censorship, and has been hailed as one of his greatest speeches.[133] The trial gained international attention, with global calls for the release of the accused from such institutions as the United Nations and World Peace Council. The University of London Union voted Mandela to its presidency, and nightly vigils for him were held in St. Paul's Cathedral, London.[134] The South African government generally deemed Mandela and his co-defendants violent communist saboteurs, and on 12 June 1964, justice Quartus de Wet found Mandela and two of his co-accused guilty on all four charges, sentencing them to life imprisonment rather than death.[135]

Robben Island: 1964–82

Mandela and his co-accused were transferred from Pretoria to the prison on Robben Island, remaining there for the next 18 years.[136] Isolated from non-political prisoners in Section B, Mandela was imprisoned in a damp concrete cell measuring 8 feet (2.4 m) by 7 feet (2.1 m), with a straw mat on which to sleep.[137] Verbally and physically harassed by several white prison wardens, the Rivonia Trial prisoners spent their days breaking rocks into gravel, until being reassigned in January 1965 to work in a lime quarry. Mandela was initially forbidden to wear sunglasses, and the glare from the lime permanently damaged his eyesight.[138] At night, he worked on his LLB degree, but newspapers were forbidden, and he was locked in solitary confinement on several occasions for possessing smuggled news clippings.[139] Initially classified as the lowest grade of prisoner, Class D, he was permitted one visit and one letter every six months, although all mail was heavily censored.[140]

Lime quarry on Robben Island where Mandela and other prisoners were subjected to hard labour

The political prisoners took part in work and hunger strikes – the latter considered largely ineffective by Mandela – to improve prison conditions, viewing this as a microcosm of the anti-apartheid struggle.[141] ANC prisoners elected him to their four-man "High Organ" along with Sisulu, Govan Mbeki and Raymond Mhlaba, and he involved himself in a group representing all political prisoners on the island, Ulundi, through which he forged links with PAC and Yu Chi Chan Club members.[142] Initiating the "University of Robben Island", whereby prisoners lectured on their own areas of expertise, he debated topics such as homosexuality and politics with his comrades, getting into fierce arguments on the latter with Marxists like Mbeki and Harry Gwala.[143] Though attending Christian Sunday services, Mandela studied Islam.[144] He also studied Afrikaans, hoping to build a mutual respect with the warders and convert them to his cause.[145] Various official visitors met with Mandela; most significant was the liberal parliamentary representative Helen Suzman of the Progressive Party, who championed Mandela's cause outside prison.[146] In September 1970 he met British Labour Party MP Dennis Healey.[147] South African Minister of Justice Jimmy Kruger visited in December 1974, but he and Mandela did not get on.[148] His mother visited in 1968, dying shortly after, and his firstborn son Thembi died in a car accident the following year; Mandela was forbidden from attending either funeral.[149] His wife was rarely able to visit, being regularly imprisoned for political activity, and his daughters first visited in December 1975; Winnie got out of prison in 1977 but was forcibly settled in Brandfort, still unable to visit him.[150]

From 1967, prison conditions improved; black prisoners were given trousers rather than shorts, games were permitted, and the standard of their food was raised.[151] Mandela later commented on how football "made us feel alive and triumphant despite the situation we found ourselves in".[152] In 1969, an escape plan for Mandela was developed by Gordon Bruce, but it was abandoned after being infiltrated by an agent of the South African Bureau of State Security (BOSS), who hoped to see Mandela shot during the escape.[153] In 1970, Commander Piet Badenhorst became commanding officer. Mandela, seeing an increase in the physical and mental abuse of prisoners, complained to visiting judges, who had Badenhorst reassigned.[154] He was replaced by Commander Willie Willemse, who developed a co-operative relationship with Mandela and was keen to improve prison standards.[155]

The inside of Mandela's prison cell as it was when he was imprisoned in 1964 and his open cell window facing the prison yard on Robben Island, now a national and World Heritage Site. Mandela's cell later contained more furniture, including a bed from around 1973.[156]

By 1975, Mandela had become a Class A prisoner,[157] allowing greater numbers of visits and letters; he corresponded with anti-apartheid activists like Mangosuthu Buthelezi and Desmond Tutu.[158] That year, he began his autobiography, which was smuggled to London, but remained unpublished at the time; prison authorities discovered several pages, and his study privileges were stopped for four years.[159] Instead he devoted his spare time to gardening and reading until he resumed his LLB degree studies in 1980.[160]

By the late 1960s, Mandela's fame had been eclipsed by Steve Biko and the Black Consciousness Movement (BCM). Seeing the ANC as ineffectual, the BCM called for militant action, but following the Soweto uprising of 1976, many BCM activists were imprisoned on Robben Island.[161] Mandela tried to build a relationship with these young radicals, although he was critical of their racialism and contempt for white anti-apartheid activists.[162] Renewed international interest in his plight came in July 1978, when he celebrated his 60th birthday.[163] He was awarded an honorary doctorate in Lesotho, the Jawaharlal Nehru Award for International Understanding in India in 1979, and the Freedom of the City of Glasgow, Scotland in 1981.[164] In March 1980 the slogan "Free Mandela!" was developed by journalist Percy Qoboza, sparking an international campaign that led the UN Security Council to call for his release.[165] Despite increasing foreign pressure, the government refused, relying on powerful foreign Cold War allies in US President Ronald Reagan and UK Prime Minister Margaret Thatcher; both considered Mandela's ANC a terrorist organisation sympathetic to communism and supported its suppression.[166]

Pollsmoor Prison: 1982–88

In April 1982 Mandela was transferred to Pollsmoor Prison in Tokai, Cape Town along with senior ANC leaders Walter Sisulu, Andrew Mlangeni, Ahmed Kathrada and Raymond Mhlaba; they believed that they were being isolated to remove their influence on younger activists.[167] Conditions at Pollsmoor were better than at Robben Island, although Mandela missed the camaraderie and scenery of the island.[168] Getting on well with Pollsmoor's commanding officer, Brigadier Munro, Mandela was permitted to create a roof garden,[169] also reading voraciously and corresponding widely, now permitted 52 letters a year.[170] He was appointed patron of the multi-racial United Democratic Front (UDF), founded to combat reforms implemented by South African President P. W. Botha. Botha's National Party government had permitted Coloured and Indian citizens to vote for their own parliaments which had control over education, health, and housing, but black Africans were excluded from the system; like Mandela, the UDF saw this as an attempt to divide the anti-apartheid movement on racial lines.[171]

Bust of Mandela erected on London's South Bank by the Greater London Council administration of Ken Livingstone in 1985

Violence across the country escalated, with many fearing civil war. Under pressure from an international lobby, multinational banks stopped investing in South Africa, resulting in economic stagnation. Numerous banks and Thatcher asked Botha to release Mandela – then at the height of his international fame – to defuse the volatile situation.[172] Although considering Mandela a dangerous "arch-Marxist",[173] in February 1985 Botha offered him a release from prison on condition that he '"unconditionally rejected violence as a political weapon". Mandela spurned the offer, releasing a statement through his daughter Zindzi stating "What freedom am I being offered while the organisation of the people [ANC] remains banned? Only free men can negotiate. A prisoner cannot enter into contracts."[174]

In 1985 Mandela underwent surgery on an enlarged prostate gland, before being given new solitary quarters on the ground floor.[175] He was met by "seven eminent persons", an international delegation sent to negotiate a settlement, but Botha's government refused to co-operate, in June calling a state of emergency and initiating a police crackdown on unrest. The anti-apartheid resistance fought back, with the ANC committing 231 attacks in 1986 and 235 in 1987. The violence escalated as the government used the army and police to combat the resistance, and provided covert support for vigilante groups and for the Zulu nationalist movement Inkatha, which was involved in an increasingly violent struggle with the ANC.[176] Mandela requested talks with Botha but was denied, instead secretly meeting with Minister of Justice Kobie Coetsee in 1987, having a further 11 meetings over 3 years. Coetsee organised negotiations between Mandela and a team of four government figures starting in May 1988; the team agreed to the release of political prisoners and the legalisation of the ANC on the condition that they permanently renounce violence, break links with the Communist Party and not insist on majority rule. Mandela rejected these conditions, insisting that the ANC would only end the armed struggle when the government renounced violence.[177]

Mandela's 70th birthday in July 1988 attracted international attention, notably with the Nelson Mandela 70th Birthday Tribute concert at London's Wembley Stadium.[178] Although presented globally as a heroic figure, he faced personal problems when ANC leaders informed him that Winnie had set herself up as head of a criminal gang, the "Mandela United Football Club", who had been responsible for torturing and killing opponents – including children – in Soweto. Though some encouraged him to divorce her, he decided to remain loyal until she was found guilty by trial.[179]

Victor Verster Prison and release: 1988–90

"Nelson Mandela – Freedom fighter in South Africa" as stated in Russian by this 1988 Soviet commemorative stamp dating from the Gorbachev era

Recovering from tuberculosis exacerbated by the dank conditions in his cell,[180] in December 1988 Mandela was moved to Victor Verster Prison near Paarl. Here, he was housed in the relative comfort of a warder's house with a personal cook, using the time to complete his LLB degree.[181] There he was permitted many visitors[182] and organised secret communications with exiled ANC leader Oliver Tambo.[183] In 1989, Botha suffered a stroke, retaining the state presidency but stepping down as leader of the National Party, to be replaced by F. W. de Klerk.[184] In a surprise move, Botha invited Mandela to a meeting over tea in July 1989, an invitation Mandela considered genial.[185] Botha was replaced as state president by de Klerk six weeks later; the new president believed that apartheid was unsustainable and released a number of ANC prisoners.[186] Following the fall of the Berlin Wall in November 1989, de Klerk called his cabinet together to debate legalising the ANC and freeing Mandela. Although some were deeply opposed to his plans, de Klerk met with Mandela in December to discuss the situation, a meeting both men considered friendly, before legalising all formerly banned political parties on 2 February 1990 and announcing Mandela's unconditional release.[187] Shortly thereafter, for the first time in 20 years, photographs of Mandela were allowed to be published in South Africa.[188]

Leaving Victor Verster Prison on 11 February, Mandela held Winnie's hand in front of amassed crowds and press; the event was broadcast live across the world.[189] Driven to Cape Town's City Hall through crowds, he gave a speech declaring his commitment to peace and reconciliation with the white minority, but made it clear that the ANC's armed struggle was not over, and would continue as "a purely defensive action against the violence of apartheid." He expressed hope that the government would agree to negotiations, so that "there may no longer be the need for the armed struggle", and insisted that his main focus was to bring peace to the black majority and give them the right to vote in national and local elections.[190] Staying at the home of Desmond Tutu, in the following days Mandela met with friends, activists, and press, giving a speech to an estimated 100,000 people at Johannesburg's Soccer City.[191]

End of apartheid

Early negotiations: 1990–91

Luthuli House in Johannesburg, which became the ANC headquarters in 1991

Mandela proceeded on an African tour, meeting supporters and politicians in Zambia, Zimbabwe, Namibia, Libya and Algeria, continuing to Sweden where he was reunited with Tambo, and then London, where he appeared at the Nelson Mandela: An International Tribute for a Free South Africa concert in Wembley Stadium.[192] Encouraging foreign countries to support sanctions against the apartheid government, in France he was welcomed by President François Mitterrand, in Vatican City by Pope John Paul II, and in the United Kingdom he met Margaret Thatcher. In the United States, he met President George H.W. Bush, addressed both Houses of Congress and visited eight cities, being particularly popular among the African-American community.[193] In Cuba he met President Fidel Castro, whom he had long admired, with the two becoming friends.[194] He met President R. Venkataraman in India, President Suharto in Indonesia, Prime Minister Mahathir Mohamad in Malaysia, Prime Minister Bob Hawke in Australia, and visited Japan; he did not visit the Soviet Union, a longtime ANC supporter.[195]

In May 1990, Mandela led a multiracial ANC delegation into preliminary negotiations with a government delegation of 11 Afrikaner men. Mandela impressed them with his discussions of Afrikaner history, and the negotiations led to the Groot Schuur Minute, in which the government lifted the state of emergency. In August Mandela – recognising the ANC's severe military disadvantage – offered a ceasefire, the Pretoria Minute, for which he was widely criticised by MK activists.[196] He spent much time trying to unify and build the ANC, appearing at a Johannesburg conference in December attended by 1600 delegates, many of whom found him more moderate than expected.[197] At the ANC's July 1991 national conference in Durban, Mandela admitted the party's faults and announced his aim to build a "strong and well-oiled task force" for securing majority rule. At the conference, he was elected ANC President, replacing the ailing Tambo, and a 50-strong multiracial, mixed gendered national executive was elected.[198]

Mandela was given an office in the newly purchased ANC headquarters at Shell House, central Johannesburg, and moved with Winnie to her large Soweto home.[199] Their marriage was increasingly strained as he learned of her affair with Dali Mpofu, but he supported her during her trial for kidnapping and assault. He gained funding for her defence from the International Defence and Aid Fund for Southern Africa and from Libyan leader Muammar Gaddafi, but in June 1991 she was found guilty and sentenced to six years in prison, reduced to two on appeal. On 13 April 1992, Mandela publicly announced his separation from Winnie. The ANC forced her to step down from the national executive for misappropriating ANC funds; Mandela moved into the mostly white Johannesburg suburb of Houghton.[200] Mandela's reputation was further damaged[citation needed] by the increase in "black-on-black" violence, particularly between ANC and Inkatha supporters in KwaZulu-Natal, in which thousands died. Mandela met with Inkatha leader Buthelezi, but the ANC prevented further negotiations on the issue. Mandela recognised that there was a "third force" within the state intelligence services fuelling the "slaughter of the people" and openly blamed de Klerk – whom he increasingly distrusted – for the Sebokeng massacre.[201] In September 1991 a national peace conference was held in Johannesburg in which Mandela, Buthelezi and de Klerk signed a peace accord, though the violence continued.[202]

CODESA talks: 1991–92

The Convention for a Democratic South Africa (CODESA) began in December 1991 at the Johannesburg World Trade Center, attended by 228 delegates from 19 political parties. Although Cyril Ramaphosa led the ANC's delegation, Mandela remained a key figure, and after de Klerk used the closing speech to condemn the ANC's violence, he took to the stage to denounce de Klerk as "head of an illegitimate, discredited minority regime". Dominated by the National Party and ANC, little negotiation was achieved.[203] CODESA 2 was held in May 1992, in which de Klerk insisted that post-apartheid South Africa must use a federal system with a rotating presidency to ensure the protection of ethnic minorities; Mandela opposed this, demanding a unitary system governed by majority rule.[204] Following the Boipatong massacre of ANC activists by government-aided Inkatha militants, Mandela called off the negotiations, before attending a meeting of the Organisation of African Unity in Senegal, at which he called for a special session of the UN Security Council and proposed that a UN peacekeeping force be stationed in South Africa to prevent "state terrorism". The UN sent special envoy Cyrus Vance to the country to aid negotiations.[205] Calling for domestic mass action, in August the ANC organised the largest-ever strike in South African history, and supporters marched on Pretoria.[206]

De Klerk and Mandela shake hands at the World Economic Forum, 1992

Following the Bisho massacre, in which 28 ANC supporters and one soldier were shot dead by the Ciskei Defence Force during a protest march, Mandela realised that mass action was leading to further violence and resumed negotiations in September. He agreed to do so on the conditions that all political prisoners be released, that Zulu traditional weapons be banned, and that Zulu hostels would be fenced off, the latter two measures to prevent further Inkatha attacks; under increasing pressure, de Klerk reluctantly agreed. The negotiations agreed that a multiracial general election would be held, resulting in a five-year coalition government of national unity and a constitutional assembly that gave the National Party continuing influence. The ANC also conceded to safeguarding the jobs of white civil servants; such concessions brought fierce internal criticism.[207] The duo agreed on an interim constitution, guaranteeing separation of powers, creating a constitutional court, and including a US-style bill of rights; it also divided the country into nine provinces, each with its own premier and civil service, a concession between de Klerk's desire for federalism and Mandela's for unitary government.[208]

The democratic process was threatened by the Concerned South Africans Group (COSAG), an alliance of far-right Afrikaner parties and black ethnic-secessionist groups like Inkatha; in June 1993, the white supremacist Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) attacked the Kempton Park World Trade Centre.[209] Following the murder of ANC leader Chris Hani, Mandela made a publicised speech to calm rioting, soon after appearing at a mass funeral in Soweto for Tambo, who had died from a stroke.[210] In July 1993, both Mandela and de Klerk visited the US, independently meeting President Bill Clinton and each receiving the Liberty Medal.[211] Soon after, Mandela and de Klerk were jointly awarded the Nobel Peace Prize in Norway.[212] Influenced by Thabo Mbeki, Mandela began meeting with big business figures, and played down his support for nationalisation, fearing that he would scare away much-needed foreign investment. Although criticised by socialist ANC members, he was encouraged to embrace private enterprise by members of the Chinese and Vietnamese Communist parties at the January 1992 World Economic Forum in Switzerland.[213] Mandela also made a cameo appearance as a schoolteacher reciting one of Malcolm X's speeches in the final scene of the 1992 film Malcolm X.[214]

General election: 1994

Mandela casting his vote in the 1994 election

With the election set for 27 April 1994, the ANC began campaigning, opening 100 election offices and orchestrating People's Forums across the country, at which Mandela could appear, as a popular figure with great status among black South Africans.[215] The ANC campaigned on a Reconstruction and Development Programme (RDP) to build a million houses in five years, introduce universal free education and extend access to water and electricity. The party's slogan was "a better life for all", although it was not explained how this development would be funded.[216] With the exception of the Weekly Mail and the New Nation, South Africa's press opposed Mandela's election, fearing continued ethnic strife, instead supporting the National or Democratic Party.[217] Mandela devoted much time to fundraising for the ANC, touring North America, Europe and Asia to meet wealthy donors, including former supporters of the apartheid regime.[218] He also urged a reduction in the voting age from 18 to 14; rejected by the ANC, this policy became the subject of ridicule.[219]

Concerned that COSAG would undermine the election, particularly in the wake of the conflict in Bophuthatswana and the Shell House Massacre – incidents of violence involving the AWB and Inkatha, respectively – Mandela met with Afrikaner politicians and generals, including P. W. Botha, Pik Botha and Constand Viljoen, persuading many to work within the democratic system, and with de Klerk convinced Inkatha's Buthelezi to enter the elections rather than launch a war of secession.[220] As leaders of the two major parties, de Klerk and Mandela appeared on a televised debate; although de Klerk was widely considered the better speaker at the event, Mandela's offer to shake his hand surprised him, leading some commentators to consider it a victory for Mandela.[221] The election went ahead with little violence, although an AWB cell killed 20 with car bombs. As widely expected, the ANC won a sweeping victory, taking 62 percent of the vote, just short of the two-thirds majority needed to unilaterally change the constitution. The ANC was also victorious in seven provinces, with Inkatha and the National Party each taking another.[222] Mandela voted at the Ohlange High School in Durban, and though the ANC's victory assured his election as President, he publicly accepted that the election had been marred by instances of fraud and sabotage.[223]

Presidency of South Africa: 1994–99

The newly elected National Assembly's first act was to formally elect Mandela as South Africa's first black chief executive. His inauguration took place in Pretoria on 10 May 1994, televised to a billion viewers globally. The event was attended by 4000 guests, including world leaders from disparate backgrounds.[224] Mandela headed a Government of National Unity dominated by the ANC – which alone had no experience of governance – but containing representatives from the National Party and Inkatha. Under the Interim Constitution, Inkatha and the NP were entitled to seats in the government by virtue of winning at least 20 seats. In keeping with earlier agreements, de Klerk became first Deputy President, and Thabo Mbeki was selected as second.[225] Although Mbeki had not been his first choice for the job, Mandela grew to rely heavily on him throughout his presidency, allowing him to organise policy details.[226] Moving into the presidential office at Tuynhuys in Cape Town, Mandela allowed de Klerk to retain the presidential residence in the Groote Schuur estate, instead settling into the nearby Westbrooke manor, which he renamed "Genadendal", meaning "Valley of Mercy" in Afrikaans.[227] Retaining his Houghton home, he also had a house built in his home village of Qunu, which he visited regularly, walking around the area, meeting with locals, and judging tribal disputes.[228]

Mandela moved into the presidential office at Tuynhuys, Cape Town.

Aged 76, he faced various ailments, and although exhibiting continued energy, he felt isolated and lonely.[229] He often entertained celebrities, such as Michael Jackson, Whoopi Goldberg, and the Spice Girls, and befriended ultra-rich businessmen, like Harry Oppenheimer of Anglo-American, as well as Queen Elizabeth II on her March 1995 state visit to South Africa, resulting in strong criticism from ANC anti-capitalists.[230] Despite his opulent surroundings, Mandela lived simply, donating a third of his 552,000 rand annual income to the Nelson Mandela Children's Fund, which he had founded in 1995.[231] Although dismantling press censorship, speaking out in favour of freedom of the press, and befriending many journalists, Mandela was critical of much of the country's media, noting that it was overwhelmingly owned and run by middle-class whites and believing that it focused too much on scaremongering around crime.[232] Changing clothes several times a day, after assuming the presidency, one of Mandela's trademarks was his use of Batik shirts, known as "Madiba shirts", even on formal occasions.[233]

In December 1994, Mandela published Long Walk to Freedom, an autobiography based around a manuscript he had written in prison, augmented by interviews conducted with American journalist Richard Stengel.[234] In late 1994 he attended the 49th conference of the ANC in Bloemfontein, at which a more militant National Executive was elected, among them Winnie Mandela; although she expressed an interest in reconciling, Nelson initiated divorce proceedings in August 1995.[235] By 1995 he had entered into a relationship with Graça Machel, a Mozambican political activist 27 years his junior who was the widow of former president Samora Machel. They had first met in July 1990, when she was still in mourning, but their friendship grew into a partnership, with Machel accompanying him on many of his foreign visits. She turned down Mandela's first marriage proposal, wanting to retain some independence and dividing her time between Mozambique and Johannesburg.[236]

National reconciliation

"Gracious but steely, [Mandela] steered a country in turmoil toward a negotiated settlement: a country that days before its first democratic election remained violent, riven by divisive views and personalities. He endorsed national reconciliation, an idea he did not merely foster in the abstract, but performed with panache and conviction in reaching out to former adversaries. He initiated an era of hope that, while not long-lasting, was nevertheless decisive, and he garnered the highest international recognition and affection."

— Rita Barnard, The Cambridge Companion to Nelson Mandela[237]

Presiding over the transition from apartheid minority rule to a multicultural democracy, Mandela saw national reconciliation as the primary task of his presidency.[238] Having seen other post-colonial African economies damaged by the departure of white elites, Mandela worked to reassure South Africa's white population that they were protected and represented in "the Rainbow Nation".[239] Although his Government of National Unity would be dominated by the ANC,[240] he attempted to create a broad coalition by appointing de Klerk as first Deputy President and appointing other National Party officials as ministers for Agriculture, Energy, Environment, and Minerals and Energy, as well as naming Buthelezi as Minister for Home Affairs.[241] The other cabinet positions were taken by ANC members, many of whom – like Joe Modise, Alfred Nzo, Joe Slovo, Mac Maharaj and Dullah Omar – had long been comrades, although others, such as Tito Mboweni and Jeff Radebe, were much younger.[242] Mandela's relationship with de Klerk was strained; Mandela thought that de Klerk was intentionally provocative, and de Klerk felt that he was being intentionally humiliated by the president.[243] In January 1995, Mandela heavily chastised him for awarding amnesty to 3,500 police just before the election, and later criticised him for defending former Minister of Defence Magnus Malan when the latter was charged with murder.[243]

Mandela personally met with senior figures of the apartheid regime, including Hendrik Verwoerd's widow Betsie Schoombie and the lawyer Percy Yutar, also laying a wreath by the statue of Afrikaner hero Daniel Theron.[244] Emphasising personal forgiveness and reconciliation, he announced that "courageous people do not fear forgiving, for the sake of peace."[245] He encouraged black South Africans to get behind the previously hated national rugby team, the Springboks, as South Africa hosted the 1995 Rugby World Cup. After the Springboks won a celebrated final over New Zealand, Mandela presented the trophy to captain Francois Pienaar, an Afrikaner, wearing a Springbok shirt with Pienaar's own number 6 on the back. This was widely seen as a major step in the reconciliation of white and black South Africans; as de Klerk later put it, "Mandela won the hearts of millions of white rugby fans."[246] Mandela's efforts at reconciliation assuaged the fears of whites, but also drew criticism from more militant blacks.[247] Among the latter was his estranged wife, Winnie, who accused the ANC of being more interested in appeasing the white community than in helping the black majority.[248]

Mandela oversaw the formation of a Truth and Reconciliation Commission to investigate crimes committed under apartheid by both the government and the ANC, appointing Desmond Tutu as its chair. To prevent the creation of martyrs, the Commission granted individual amnesties in exchange for testimony of crimes committed during the apartheid era. Dedicated in February 1996, it held two years of hearings detailing rapes, torture, bombings, and assassinations, before issuing its final report in October 1998. Both de Klerk and Mbeki appealed to have parts of the report suppressed, though only de Klerk's appeal was successful.[249] Mandela praised the Commission's work, stating that it "had helped us move away from the past to concentrate on the present and the future".[250]

Domestic programmes

Mandela on a visit to Brazil in 1998

Mandela's administration inherited a country with a huge disparity in wealth and services between white and black communities. Of a population of 40 million, around 23 million lacked electricity or adequate sanitation, 12 million lacked clean water supplies, with 2 million children not in school and a third of the population illiterate. There was 33% unemployment, and just under half of the population lived below the poverty line.[251] Government financial reserves were nearly depleted, with a fifth of the national budget being spent on debt repayment, meaning that the extent of the promised Reconstruction and Development Programme (RDP) was scaled back, with none of the proposed nationalisation or job creation.[252] Instead, the government adopted liberal economic policies designed to promote foreign investment, adhering to the "Washington consensus" advocated by the World Bank and International Monetary Fund.[253]

Under Mandela's presidency, welfare spending increased by 13% in 1996/97, 13% in 1997/98, and 7% in 1998/99.[254] The government introduced parity in grants for communities, including disability grants, child maintenance grants, and old-age pensions, which had previously been set at different levels for South Africa's different racial groups.[254] In 1994, free healthcare was introduced for children under six and pregnant women, a provision extended to all those using primary level public sector health care services in 1996.[255][256] By the 1999 election, the ANC could boast that due to their policies, 3 million people were connected to telephone lines, 1.5 million children were brought into the education system, 500 clinics were upgraded or constructed, 2 million people were connected to the electricity grid, water access was extended to 3 million people, and 750,000 houses were constructed, housing nearly 3 million people.[257]

The Land Restitution Act of 1994 enabled people who had lost their property as a result of the Natives Land Act, 1913 to claim back their land, leading to the settlement of tens of thousands of land claims.[258] The Land Reform Act 3 of 1996 safeguarded the rights of labour tenants who live and grow crops or graze livestock on farms. This legislation ensured that such tenants could not be evicted without a court order or if they were over the age of 65.[259] The Skills Development Act of 1998 provided for the establishment of mechanisms to finance and promote skills development at the workplace.[260] The Labour Relations Act of 1995 promoted workplace democracy, orderly collective bargaining, and the effective resolution of labour disputes.[261] The Basic Conditions of Employment Act of 1997 improved enforcement mechanisms while extending a "floor" of rights to all workers;[261] the Employment Equity Act of 1998 was passed to put an end to unfair discrimination and ensure the implementation of affirmative action in the workplace.[261]

Critics like Edwin Cameron accused Mandela's government of doing little to stem the HIV/AIDS pandemic in the country; by 1999, 10% of South Africa's population were HIV positive. Mandela later admitted that he had personally neglected the issue, in part due to public reticence in discussing issues surrounding sex in South Africa, and that he had instead left the issue for Mbeki to deal with.[262][263] Mandela also received criticism for failing to sufficiently combat crime, with South Africa having one of the world's highest crime rates; this was a key reason cited for the emigration of skilled whites in the late 1990s.[264] Mandela's administration was also perceived as having failed to deal with the problem of corruption.[265]

Foreign affairs

Mandela expressed the view that "South Africa's future foreign relations [should] be based on our belief that human rights should be the core of international relations".[266] Following the South African example, Mandela encouraged other nations to resolve conflicts through diplomacy and reconciliation.[267] In September 1998, Mandela was appointed Secretary-General of the Non-Aligned Movement, who held their annual conference in Durban. He used the event to criticise the "narrow, chauvinistic interests" of the Israeli government in stalling negotiations to end the Israeli-Palestinian conflict and urged India and Pakistan to negotiate to end the Kashmir conflict, for which he was criticised by both Israel and India.[268] Inspired by the region's economic boom, Mandela sought greater economic relations with East Asia, in particular with Malaysia, although this was scuppered by the 1997 Asian financial crisis.[269] He attracted controversy for his close relationship with Indonesian President Suharto, whose regime was responsible for mass human rights abuses, although privately urged him to withdraw from the occupation of East Timor.[270]

Mandela with US President Bill Clinton. Despite publicly criticising him on several occasions, Mandela liked Clinton, and personally supported him during his impeachment proceedings.[271]

Mandela faced similar criticism from the West for his government's trade links to Syria, Cuba, and Libya,[266] and for his personal friendships with Fidel Castro and Muammar Gaddafi. Castro visited in 1998, to widespread popular acclaim, and Mandela met Gaddafi in Libya to award him the Order of Good Hope.[272] When Western governments and media criticised these visits, Mandela lambasted such criticism as having racist undertones,[273] and stated that "the enemies of countries in the West are not our enemies."[266] Mandela hoped to resolve the long-running dispute between Libya and the US and Britain over bringing to trial the two Libyans, Abdelbaset al-Megrahi and Lamin Khalifah Fhimah, who were indicted in November 1991 and accused of sabotaging Pan Am Flight 103. Mandela proposed that they be tried in a third country, which was agreed to by all parties; governed by Scots law, the trial was held at Camp Zeist in the Netherlands in April 1999, and found one of the two men guilty.[274] [275]

Mandela echoed Mbeki's calls for an "African Renaissance", and was greatly concerned with issues on the continent.[276] He took a soft diplomatic approach to removing Sani Abacha's military junta in Nigeria but later became a leading figure in calling for sanctions when Abacha's regime increased human rights violations.[277] In 1996 he was appointed Chairman of the Southern African Development Community (SADC) and initiated unsuccessful negotiations to end the First Congo War in Zaire.[278] He also played a key role as a mediator in the ethnic conflict between Tutsi and Hutu political groups in Burundian Civil War, helping to initiate a settlement which brought increased stability to the country but which did not end the ethnic violence.[279] In South Africa's first post-apartheid military operation, Mandela ordered troops into Lesotho in September 1998 to protect the government of Prime Minister Pakalitha Mosisili after a disputed election prompted opposition uprisings.[280]

Withdrawing from politics

In the latter part of his presidency, Mandela relied increasingly on Vice President Mbeki (pictured)

The new Constitution of South Africa was agreed upon by parliament in May 1996, enshrining a series of institutions to check political and administrative authority within a constitutional democracy.[281] De Klerk opposed the implementation of this constitution, and that month he and the National Party withdrew from the coalition government in protest.[282] The ANC took over the cabinet positions formerly held by the Nationalists, with Mbeki becoming sole Deputy President.[283] When both Mandela and Mbeki were out of the country on one occasion, Buthelezi was appointed "Acting President", marking an improvement in his relationship with Mandela.[284] Although Mandela had often governed decisively in his first two years as President,[285] he had increasingly delegated duties to Mbeki after that, only retaining a close personal supervision of intelligence and security measures.[285] On a 1997 visit to London, he said that "the ruler of South Africa, the de facto ruler, is Thabo Mbeki. I am shifting everything to him."[285]

Mandela stepped down as ANC President at the party's December 1997 conference. He hoped that Ramaphosa would succeed him, believing Mbeki to be too inflexible and intolerant of criticism, but the ANC elected Mbeki regardless.[286] Replacing Mbeki as Deputy President, Mandela and the Executive supported the candidacy of Jacob Zuma, a Zulu who had been imprisoned on Robben Island, but he was challenged by Winnie, whose populist rhetoric had gained her a strong following within the party; Zuma defeated her in a landslide victory vote at the election.[287]

Mandela's relationship with Machel had intensified; in February 1998 he publicly stated that "I'm in love with a remarkable lady", and under pressure from his friend Desmond Tutu, who urged him to set an example for young people, he organised a wedding for his 80th birthday, in July.[288] The following day he held a grand party with many foreign dignitaries.[289] The 1996 constitution limited the president to two consecutive five-year terms. Mandela did not attempt to amend the document to remove the two-term limit; indeed, he had never planned on standing for a second term in office. He gave his farewell speech on 29 March 1999, after which he retired.[290] Although opinion polls in South Africa showed wavering support for both the ANC and the government, Mandela himself remained highly popular, with 80% of South Africans polled in 1999 expressing satisfaction with his performance as president.[291]

Retirement

Continued activism and philanthropy: 1999–2004

Retiring in June 1999, Mandela sought a quiet family life, to be divided between Johannesburg and Qunu. He set about authoring a sequel to his first autobiography, to be titled The Presidential Years, but it was abandoned before publication.[292] Finding such seclusion difficult, he reverted to a busy public life with a daily programme of tasks, meeting with world leaders and celebrities, and when in Johannesburg worked with the Nelson Mandela Foundation, founded in 1999 to focus on rural development, school construction, and combating HIV/AIDS.[293] Although he had been heavily criticised for failing to do enough to fight the pandemic during his presidency, he devoted much of his time to the issue following his retirement, describing it as "a war" that had killed more than "all previous wars"; affiliating himself with the Treatment Action Campaign, he urged Mbeki's government to ensure that HIV+ South Africans had access to anti-retrovirals.[294] In 2000, the Nelson Mandela Invitational charity golf tournament was founded, hosted by Gary Player.[295] Mandela was successfully treated for prostate cancer in July 2001.[296]

Mandela visiting the London School of Economics in 2000

In 2002, Mandela inaugurated the Nelson Mandela Annual Lecture, and in 2003 the Mandela Rhodes Foundation was created at Rhodes House, University of Oxford, to provide postgraduate scholarships to African students. These projects were followed by the Nelson Mandela Centre of Memory and the 46664 campaign against HIV/AIDS.[297] He gave the closing address at the XIII International AIDS Conference in Durban in 2000,[298] and in 2004, spoke at the XV International AIDS Conference in Bangkok, Thailand.[299]

Publicly, Mandela became more vocal in criticising Western powers. He strongly opposed the 1999 NATO intervention in Kosovo and called it an attempt by the world's powerful nations to police the entire world.[300] In 2003, he spoke out against the plans for the US and UK to launch the War in Iraq, describing it as "a tragedy" and lambasting US President George W. Bush and UK Prime Minister Tony Blair for undermining the UN, saying "All that (Mr. Bush) wants is Iraqi oil".[301] He attacked the US more generally, asserting that it had committed more "unspeakable atrocities" across the world than any other nation, citing the atomic bombing of Japan; this attracted international controversy, although he later reconciled his relationship with Blair.[302] Retaining an interest in Libyan-UK relations, he visited Megrahi in Barlinnie prison and spoke out against the conditions of his treatment, referring to them as "psychological persecution".[303]

"Retiring from retirement": 2004–13

Nelson Mandela and President George W. Bush in the Oval Office, May 2005

In June 2004, aged 85 and amid failing health, Mandela announced that he was "retiring from retirement" and retreating from public life, remarking "Don't call me, I will call you."[304] Although continuing to meet with close friends and family, the Foundation discouraged invitations for him to appear at public events and denied most interview requests.[305]

He retained some involvement in international affairs. In 2005, he founded the Nelson Mandela Legacy Trust,[306] travelling to the U.S., to speak before the Brookings Institution and the NAACP on the need for economic assistance to Africa.[306][307] He spoke with U.S. Senator Hillary Clinton and President George W. Bush and first met then-U.S. Senator Barack Obama.[307] Mandela also encouraged Zimbabwean President Robert Mugabe to resign over growing human rights abuses in the country. When this proved ineffective, he spoke out publicly against Mugabe in 2007, asking him to step down "with residual respect and a modicum of dignity."[308] That year, Mandela, Machel, and Desmond Tutu convened a group of world leaders in Johannesburg to contribute their wisdom and independent leadership to some of the world's toughest problems. Mandela announced the formation of this new group, The Elders, in a speech delivered on his 89th birthday.[309]

Mandela meeting with Australian Governor-General Quentin Bryce on 24 March 2009.

Mandela's 90th birthday was marked across the country on 18 July 2008, with the main celebrations held at Qunu,[310] and a concert in his honour in Hyde Park, London.[311] In a speech marking the event, Mandela called for the rich to help the poor across the world.[310] Throughout Mbeki's presidency, Mandela continued to support the ANC, although usually overshadowed Mbeki at any public events that the two attended. Mandela was more at ease with Mbeki's successor Jacob Zuma,[312] although the Nelson Mandela Foundation were upset when his grandson, Mandla Mandela, flew him out to the Eastern Cape to attend a pro-Zuma rally in the midst of a storm in 2009.[312]

In 2004, Mandela successfully campaigned for South Africa to host the 2010 FIFA World Cup, declaring that there would be "few better gifts for us" in the year marking a decade since the fall of apartheid.[313] Mandela emotionally raised the FIFA World Cup Trophy after South Africa was awarded host status.[314] Despite maintaining a low profile during the event due to ill-health, Mandela made his final public appearance during the World Cup closing ceremony, where he received a "rapturous reception".[315][316] Between 2005 and 2013, Mandela, and later his family, were embroiled in a series of legal disputes regarding money held in family trusts for the benefit of his descendants.[317] In mid-2013, as Mandela was hospitalised for a lung infection in Pretoria, his descendants were involved in intra-family legal dispute relating to the burial place of Mandela's children, and ultimately Mandela himself.[318][319][320]

Illness and death: 2011–2013

Members of the public paying their respects outside Mandela's Houghton home

In February 2011, he was briefly hospitalised with a respiratory infection, attracting international attention,[321] before being re-hospitalised for a lung infection and gallstone removal in December 2012.[322] After a successful medical procedure in early March 2013,[323] his lung infection recurred, and he was briefly hospitalised in Pretoria.[324] On 8 June 2013, his lung infection worsened, and he was rehospitalised in Pretoria in a serious condition.[325] On 23 June 2013, Zuma announced that Mandela's condition had become "critical".[326][327][328] Zuma, accompanied by the Deputy President of the ANC, Cyril Ramaphosa, met Mandela's wife Graça Machel at the hospital in Pretoria and discussed his condition.[329] On 25 June Cape Town Archbishop Thabo Makgoba visited Mandela at the hospital and prayed with Graça Machel Mandela "at this hard time of watching and waiting".[330] The next day, Zuma visited Mandela in the hospital and cancelled a visit scheduled for the next day to Mozambique.[331] In September 2013, Mandela was discharged from hospital,[332] although his condition remained unstable.[333]

After suffering from a prolonged respiratory infection, Mandela died on 5 December 2013 at the age of 95. He died at around 20:50 local time (UTC+2) at his home in Houghton, Johannesburg, surrounded by his family.[334] Zuma publicly announced his death on television.[334][335] Zuma proclaimed a national mourning period of ten days, with 8 December a national day of prayer and reflection, and a main event held at Johannesburg's FNB Stadium on 10 December 2013. Mandela's body lay in state from 11 to 13 December at the Union Buildings in Pretoria and a state funeral was held on 15 December in Qunu.[336][337] Approximately 90 representatives of foreign states travelled to South Africa to attend memorial events.[338][339] Mandela's $4.1 million estate was left to his widow, other family members, staff, and educational institutions.[340]

Political ideology

"A friend once asked me how I could reconcile my creed of African nationalism with a belief in dialectical materialism. For me, there was no contradiction. I was first and foremost an African nationalist fighting for our emancipation from minority rule and the right to control our own destiny. But at the same time, South Africa and the African continent were part of the larger world. Our problems, while distinctive and special, were not unique, and a philosophy that placed those problems in an international and historical context of the greater world and the course of history was valuable. I was prepared to use whatever means necessary to speed up the erasure of human prejudice and the end of chauvinistic and violent nationalism."

— Nelson Mandela, 1994[341]

Mandela was a practical politician, rather than an intellectual scholar or political theorist.[342] Although he presented himself in an autocratic manner in several speeches, he was a devout believer in democracy and abided by majority decisions even when deeply disagreeing with them.[343] Mandela identified as both an African nationalist, an ideological position he held since joining the ANC,[344] and a democratic socialist.[345] He advocated the ultimate establishment of a classless society,[346] with Sampson describing him as "openly opposed to capitalism, private land-ownership and the power of big money".[347]

Mandela was influenced by Marxism, and during the revolution he advocated scientific socialism.[348] During the Treason Trial, he denied being a communist,[349] maintaining this stance when later talking to journalists.[350] Conversely, biographer David Jones Smith stated that Mandela "embraced communism and communists" in the late 1950s and early 1960s,[351] while historian Stephen Ellis found evidence that Mandela had been an active member of the South African Communist Party (SACP).[352] This was confirmed after his death by the SACP and the ANC. According to the SACP, he was not only a member of the party, but also served on the party's Central Committee.[114]

"Free Mandela" protest in East Berlin, 1986

In the 1955 Freedom Charter, which Mandela had helped create, it called for the nationalisation of banks, gold mines, and land, believing this necessary to ensure equal distribution of wealth.[353] Despite these beliefs, Mandela initiated a programme of privatisation during his presidency, in line with trends in other countries of the time.[354] This decision was in part influenced by the fall of the socialist states in the Soviet Union and Eastern Bloc during the early 1990s.[355] In contrast, China was developing rapidly within a "socialist market economy", and Mandela began to quote Deng Xiaoping's aphorism: "It doesn't matter whether a cat is black or white, so long as it catches mice."[356][357]

Over the course of his life, he began by advocating a path of non-violence, later embracing violence, and then adopting a non-violent approach to negotiation and reconciliation.[358] When endorsing violence, he did so because he saw no alternative, and was always pragmatic about, it, perceiving it as a means for getting his opponent to the negotiating table.[359]

Mandela took political ideas from other thinkers, among them Indian independence leaders like Gandhi and Nehru, African-American activists, and African nationalists like Nkrumah, and fitted them into the South African situation. At the same time he rejected aspects of their thought, such as the anti-white sentiment of many African nationalists.[360] He also synthesized both counter-cultural and hegemonic views, for instance by drawing upon ideas from Afrikaner nationalism.[361] His political thought nevertheless exhibited tensions between his support for liberal democracy and pre-colonial African forms of consensus decision making.[362] He held a conviction that "inclusivity, accountability and freedom of speech" were the fundamentals of democracy,[363] and was driven by a belief in natural and human rights,[364] pursuing not only racial equality but also promoting gay rights as part of the post-apartheid reforms.[365] His political development was strongly influenced by his legal training and practice, in particular his hope to achieve change not through violence but through "legal revolution".[366]

Personality and personal life

Mandela was widely considered a charismatic leader,[367] with biographer Mary Benson describing him as having been "a born mass leader who could not help magnetizing people".[368] While living in Johannesburg in the 1950s, he cultivated the image of the "African gentleman", having "the pressed clothes, correct manners, and modulated public speech" associated with such a position.[369] In the 1990s he came to be associated closely with the highly coloured "Madiba shirts" that he began wearing.[370] He was highly image conscious, and throughout his life always sought out fine quality clothes, with many commentators believing that he carried himself in a regal manner.[371] His aristocratic heritage was repeatedly emphasised by supporters, thus contributing to his "charismatic power".[372] His official biographer Anthony Sampson commented that he was a "master of imagery and performance", excelling at presenting himself well in press photographs and producing soundbites.[373] His public speeches were presented in a formal, stiff manner, and often consisted of clichéd set phrases.[374] In describing his life, Mandela stated that "I was not a messiah, but an ordinary man who had become a leader because of extraordinary circumstances."[375]

Mandela was a private person who often concealed his emotions and confided in very few people.[376] Privately, he lived an austere life, refusing to drink alcohol or smoke, and even as President made his own bed.[377] Renowned for his mischievous sense of humour,[378] he was known for being both stubborn and loyal,[379] and at times exhibited a quick temper.[377] He was typically friendly and welcoming, and appeared relaxed in conversation with everyone, including his opponents.[380] Constantly polite and courteous, he was attentive to all, irrespective of their age or status, and often talked to children or servants.[381] He was known for ability to find common ground with very different communities.[382] In later life he always looked for the best in people, even defending political opponents to his allies, who sometimes thought him too trusting of others.[383] He was raised into the Methodist denomination of Christianity, with the Methodist Church of Southern Africa claiming that he retained his allegiance to them throughout his life.[384] An analysis of his writings have led to him being described[by whom?] as a Christian humanist, who relied more upon Ubuntu than Christian theology.[385] According to Sampson, Mandela however never had "a strong religious faith",[386] while Boehmer stated that Mandela's religious belief was "never robust".[387]

Mandela was heterosexual,[388] with biographer Fatima Meer stating that he was "easily tempted" by women.[389] Another biographer, Martin Meredith, characterised him as being "by nature a romantic", highlighting that he had relationships with various women.[390] Mandela was married three times, fathered six children, had 17 grandchildren,[391][392] and many great-grandchildren.[393] He could be stern and demanding of his children, although he was more affectionate with his grandchildren.[394] His first marriage was to Evelyn Ntoko Mase in October 1944;[395] they divorced after 13 years in 1957 under the multiple strains of his adultery and constant absences, devotion to revolutionary agitation, and the fact that she was a member of the Jehovah's Witnesses, a religion requiring political neutrality.[396] The couple had two sons whom Mandela survived, Madiba "Thembi" Thembekile (1945–1969) and Makgatho Mandela (1950–2005); his first son died in a car crash, and his second son died of AIDS. The couple had two daughters, both named Makaziwe Mandela (born 1947 and 1954); the first died at the age of nine months, the second, known as "Maki", survived Mandela.[397] Makgatho's son, Mandla Mandela, became chief of the Mvezo tribal council in 2007.[398]

Mandela's second wife, Winnie Madikizela-Mandela, also came from the Transkei area, although they, too, met in Johannesburg, where she was the city's first black social worker.[399] They had two daughters, Zenani (Zeni), born 4 February 1959, and Zindziswa (Zindzi) Mandela-Hlongwane, born 1960.[399] Zindzi was only 18 months old when her father was sent to Robben Island. Later, Winnie was deeply torn by family discord which mirrored the country's political strife; separation (April 1992) and divorce (March 1996), fuelled by political estrangement.[400] Mandela's third wife was Graça Machel (née Simbine), whom he married on his 80th birthday in 1998.[401]

Reception and legacy

Flowers left at the Mandela statue in London's Parliament Square following his death

By the time of his death, within South Africa Mandela was widely considered both "the father of the nation",[402] and "the founding father of democracy",[403] being seen as "the national liberator, the saviour, its Washington and Lincoln rolled into one".[404] Outside of South Africa, he was a "global icon", with the scholar of South African studies Rita Barnard describing him as "one of the most revered figures of our time".[405] One biographer considered him "a modern democratic hero",[406] while his popularity had resulted in a cult of personality building up around him.[407] He is often cited alongside Gandhi and Martin Luther King, Jr. as one of the 20th century's exemplary anti-racist and anti-colonial leaders.[408] Boehmer described him as "a totem of the totemic values of our age: toleration and liberal democracy",[409] and "a universal symbol of social justice".[410]

Mandela's international fame had emerged during his incarceration in the 1980s, when he became the world's most famous prisoner, a symbol of the anti-apartheid cause, and an icon for millions who embraced the ideal of human equality.[237] In 1986, Mandela biographer Mary Benson characterised him as "the embodiment of the struggle for liberation" in South Africa.[411] Meredith stated that in becoming "a potent symbol of resistance" to apartheid during the 1980s, he had gained "mythical status" internationally.[412] Sampson commented that even during his life, this myth had become "so powerful that it blurs the realities", converting Mandela into "a secular saint".[413] Within a decade after the end of his Presidency, Mandela's era was being widely thought of as "a golden age of hope and harmony".[414] Across the world, Mandela earned international acclaim for his activism in overcoming apartheid and fostering racial reconciliation,[377] coming to be viewed as "a moral authority" with a great "concern for truth".[415]

Mandela generated controversy throughout his career as an activist and politician,[407] having detractors on both the radical left and the right.[416] Some voices in the ANC accused him of selling out for agreeing to enter negotiations with the apartheid government.[407] Concerns were raised that the personal respect and authority he accrued were in contrast to the ideals of democracy that he promoted.[407] His government would be criticised for its failure to deal with the HIV/AIDS pandemic and promote an economic model that benefited South Africa's poor.[407] Throughout his life, Mandela had also been denounced as a communist and terrorist.[417][418] Thatcher attracted international attention for describing the ANC as "a typical terrorist organisation" in 1987;[419] although she later called on Botha to release Mandela.[420] Mandela has also been criticised for his friendship with political leaders such as Castro, Gaddafi, and Suharto – deemed dictators by critics – as well as his refusal to condemn their human rights violations.[421][422]

Orders, decorations, and monuments

Nobel Prize.png
"The Nobel Peace Prize 1993 was awarded jointly to Nelson Mandela and Frederik Willem de Klerk "for their work for the peaceful termination of the apartheid regime, and for laying the foundations for a new democratic South Africa"".[423]
Nelson Mandela graffiti by Thierry Ehrmann in the Abode of Chaos museum, France

On 16 December 2013, Day of Reconciliation, a 9-metre-high, bronze statue of Mandela was unveiled at the Union Buildings by President Jacob Zuma.[424] In 2004, Johannesburg granted Mandela the freedom of the city,[425] and the Sandton Square shopping centre was renamed Nelson Mandela Square, after a Mandela statue was installed there.[426] In 2008, another Mandela statue was unveiled at Drakenstein Correctional Centre, formerly Victor Verster Prison, near Cape Town, standing on the spot where Mandela was released from the prison.[427]

In 1993, he received the joint Nobel Peace Prize with de Klerk.[428] In November 2009, the United Nations General Assembly proclaimed Mandela's birthday, 18 July, as "Mandela Day", marking his contribution to the anti-apartheid struggle. It called on individuals to donate 67 minutes to doing something for others, commemorating the 67 years that Mandela had been a part of the movement.[429]

Awarded the US Presidential Medal of Freedom[430] and appointment to the Order of Canada,[431] he was also the first living person to be made an honorary Canadian citizen.[432] Mandela was the last recipient of the Soviet Union's Lenin Peace Prize[433] and the first recipient of the Al-Gaddafi International Prize for Human Rights.[434] In 1990, he received the Bharat Ratna Award from the government of India[435] and, in 1992, received Pakistan's Nishan-e-Pakistan.[436] The same year, he was awarded the Atatürk Peace Award by Turkey; he at first refused the award, citing human rights violations committed by Turkey at the time,[437] but later accepted the award in 1999.[433] Queen Elizabeth II appointed him as a Bailiff Grand Cross of the Order of St. John (upon the recommendation of the order's Honours and Awards Committee) and granted him membership in the Order of Merit (a personal gift of the monarch).[438]

In popular media

Many artists have dedicated songs to Mandela. One of the most popular was from The Special AKA who recorded the song "Free Nelson Mandela" in 1983, which Elvis Costello also recorded and had a hit with. Stevie Wonder dedicated his 1985 Oscar for the song "I Just Called to Say I Love You" to Mandela, resulting in his music being banned by the South African Broadcasting Corporation.[439]

Mandela has been depicted in cinema and television on multiple occasions. He was portrayed by Danny Glover in the 1987 HBO telefilm Mandela.[440] The 1997 film Mandela and de Klerk starred Sidney Poitier as Mandela,[441] and Dennis Haysbert played him in Goodbye Bafana (2007).[442] In the 2009 BBC telefilm Mrs Mandela, Mandela was portrayed by David Harewood,[443] and Morgan Freeman portrayed him in Invictus (2009).[444] Terrence Howard portrayed him in the 2011 film Winnie Mandela.[445] He is portrayed by Idris Elba in the 2013 film Mandela: Long Walk to Freedom.[446]

References

Footnotes

 1. ^ "Mandela". Collins English Dictionary. Retrieved 17 December 2013. 
 2. ^ Mandela 1994, p. 3; Boehmer 2008, p. 21; Smith 2010, p. 17; Sampson 2011, p. 3.
 3. ^ Benson 1986, p. 16; Mandela 1994, p. 3; Smith 2010, p. 17; Meredith 2010, p. 2; Sampson 2011, p. 3.
 4. ^ Mandela 1994, p. 4; Lodge 2006, p. 2; Smith 2010, p. 16.
 5. ^ Meer 1988, p. 3; Guiloineau & Rowe 2002, p. 23; Meredith 2010, p. 1.
 6. ^ Guiloineau & Rowe 2002, p. 26.
 7. ^ Guiloineau & Rowe 2002, p. 26; Mafela 2008, pp. 102–103.
 8. ^ Smith 2010, p. 19.
 9. ^ Mandela 1994, pp. 8–9; Smith 2010, pp. 21–22; Sampson 2011, p. 4.
 10. ^ Mandela 1994, p. 17; Meredith 2010, p. 1.
 11. ^ Benson 1986, p. 15; Mandela 1994, pp. 7–8; Smith 2010, pp. 16, 23–24; Meredith 2010, pp. 1, 3; Sampson 2011, p. 4.
 12. ^ Mandela 1994, p. 19.
 13. ^ Mandela 1994, p. 15; Meredith 2010, p. 3.
 14. ^ Benson 1986, p. 16; Mandela 1994, p. 12; Smith 2010, pp. 23–24; Meredith 2010, pp. 2, 4.
 15. ^ Mandela 1994, pp. 18–19; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, p. 24; Meredith 2010, pp. 2, 4–5; Sampson 2011, pp. 5,7; Forster 2014, pp. 91–92.
 16. ^ Mandela 1994, p. 20; Smith 2010, p. 25; Meredith 2010, p. 5; Sampson 2011, p. 7.
 17. ^ Mandela 1994, pp. 8, 20.
 18. ^ Benson 1986, p. 17; Meer 1988, p. 4; Mandela 1994, pp. 22–25; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, pp. 26–27; Meredith 2010, p. 5; Sampson 2011, pp. 7–9.
 19. ^ Meer 1988, p. 7; Mandela 1994, pp. 27–29; Meredith 2010, pp. 8–9.
 20. ^ Meer 1988, p. 7; Mandela 1994, p. 25; Smith 2010, p. 27; Meredith 2010, p. 9.
 21. ^ Meer 1988, pp. 11–12; Mandela 1994, pp. 31–34; Lodge 2006, p. 3; Smith 2010, p. 18; Meredith 2010, p. 8.
 22. ^ Mandela 1994, p. 43; Meredith 2010, p. 11.
 23. ^ Benson 1986, p. 17; Mandela 1994, pp. 36–42; Smith 2010, pp. 29–31; Meredith 2010, pp. 9–11; Sampson 2011, p. 14.
 24. ^ Mandela 1994, pp. 45–47; Smith 2010, p. 31; Meredith 2010, pp. 12–13; Sampson 2011, p. 15.
 25. ^ Mandela 1994, pp. 48–50.
 26. ^ Sampson 2011, p. 17.
 27. ^ Mandela 1994, p. 52; Smith 2010, pp. 31–32; Meredith 2010, p. 14; Sampson 2011, pp. 17–18.
 28. ^ Mandela 1994, pp. 53–54; Smith 2010, p. 32; Meredith 2010, pp. 14–15; Sampson 2011, pp. 18–21.
 29. ^ Mandela 1994, p. 56; Smith 2010, p. 32; Meredith 2010, p. 15.
 30. ^ Mandela 1994, pp. 62–65; Smith 2010, pp. 33–34; Meredith 2010, pp. 15–18; Sampson 2011, pp. 21, 25.
 31. ^ Mandela 1994, pp. 62–63; Smith 2010, pp. 33–34; Meredith 2010, pp. 17–19; Sampson 2011, pp. 24–25.
 32. ^ Mandela 1994, pp. 67–69; Smith 2010, p. 34; Meredith 2010, p. 18; Sampson 2011, p. 25.
 33. ^ Mandela 1994, p. 68; Smith 2010, p. 35; Meredith 2010, p. 18; Sampson 2011, p. 25.
 34. ^ Mandela 1994, p. 68; Meredith 2010, p. 18; Forster 2014, p. 93.
 35. ^ Sampson 2011, p. 25.
 36. ^ Mandela 1994, pp. 70–71; Meredith 2010, p. 19; Sampson 2011, p. 26.
 37. ^ Mandela 1994, p. 66; Smith 2010, p. 34.
 38. ^ Benson 1986, p. 21; Mandela 1994, pp. 78–86; Smith 2010, pp. 34–35; Meredith 2010, pp. 19–20; Sampson 2011, pp. 26–27.
 39. ^ Benson 1986, p. 21; Mandela 1994, pp. 73–76; Smith 2010, pp. 36–39; Meredith 2010, pp. 20–22; Sampson 2011, pp. 27–28.
 40. ^ Benson 1986, p. 23; Meer 1988, pp. 25–26; Mandela 1994, pp. 89–94; Smith 2010, p. 40; Meredith 2010, pp. 27–28; Sampson 2011, pp. 29–30.
 41. ^ Mandela 1994, pp. 96–101; Smith 2010, p. 41; Meredith 2010, pp. 28–30; Sampson 2011, pp. 30–31.
 42. ^ Mandela 1994, pp. 104–105; Smith 2010, pp. 43, 48; Meredith 2010, pp. 31–32; Sampson 2011, pp. 32–33.
 43. ^ Mandela 1994, p. 106; Smith 2010, pp. 48–49.
 44. ^ Mandela 1994, p. 100; Smith 2010, p. 44; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 34.
 45. ^ Benson 1986, p. 23; Meer 1988, p. 26; Mandela 1994, pp. 99, 108–110; Smith 2010, pp. 44–45; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 33.
 46. ^ Mandela 1994, pp. 113–116; Smith 2010, pp. 45–46; Sampson 2011, p. 33.
 47. ^ Mandela 1994, pp. 118–119; Meredith 2010, p. 33; Sampson 2011, p. 34.
 48. ^ Mandela 1994, pp. 116–117, 119–120; Smith 2010, p. 47; Meredith 2010, pp. 33–34; Sampson 2011, p. 33.
 49. ^ Mandela 1994, pp. 122, 126–27; Smith 2010, p. 49; Meredith 2010, p. 34; Sampson 2011, p. 34.
 50. ^ Mandela 1994, p. 135.
 51. ^ Meer 1988, pp. 33–34; Mandela 1994, pp. 127–131; Smith 2010, pp. 64–65; Meredith 2010, pp. 34–35; Sampson 2011, pp. 34–35.
 52. ^ Mandela 1994, pp. 122–123; Smith 2010, p. 48; Meredith 2010, p. 44; Sampson 2011, p. 37.
 53. ^ Mandela 1994, p. 136; Smith 2010, p. 53; Meredith 2010, pp. 36, 43.
 54. ^ Mandela 1994, pp. 137–139; Smith 2010, p. 53; Meredith 2010, pp. 42–43; Sampson 2011, pp. 38–39.
 55. ^ Benson 1986, p. 31; Meer 1988, pp. 34–35; Mandela 1994, pp. 142–143; Smith 2010, p. 54.
 56. ^ Benson 1986, pp. 28–29; Mandela 1994, pp. 139–143; Smith 2010, pp. 52–56; Meredith 2010, pp. 44–46; Sampson 2011, pp. 39–41.
 57. ^ Smith 2010, p. inset photographs.
 58. ^ Benson 1986, p. 24; Meer 1988, pp. 39–40; Mandela 1994, pp. 144, 148–149; Smith 2010, pp. 59–62; Meredith 2010, p. 47; Sampson 2011, p. 36.
 59. ^ Meer 1988, pp. 40–41; Mandela 1994, pp. 149, 152; Smith 2010, pp. 60–64; Meredith 2010, p. 48; Sampson 2011, p. 36.
 60. ^ Meer 1988, p. 40; Mandela 1994, pp. 150, 210; Smith 2010, p. 67; Meredith 2010, p. 48; Sampson 2011, p. 36.
 61. ^ Mandela 1994, p. 151; Smith 2010, p. 64; Meredith 2010, pp. 48–49.
 62. ^ Benson 1986, p. 36; Meer 1988, p. 43; Mandela 1994, pp. 153–154; Smith 2010, p. 66; Sampson 2011, p. 48.
 63. ^ Mandela 1994, p. 154; Sampson 2011, p. 42.
 64. ^ Mandela 1994, pp. 154–157; Smith 2010, p. 66; Sampson 2011, p. 49.
 65. ^ Benson 1986, p. 35; Mandela 1994, pp. 159–162; Smith 2010, pp. 70–72; Meredith 2010, pp. 76–78; Sampson 2011, pp. 51–52.
 66. ^ Benson 1986, pp. 36−37; Mandela 1994, pp. 162–165; Smith 2010, pp. 72–73; Meredith 2010, pp. 78–79; Sampson 2011, pp. 53–55.
 67. ^ Mandela 1994, p. 165.
 68. ^ Smith 2010, pp. 68–70; Sampson 2011, p. 35.
 69. ^ Benson 1986, p. 26.
 70. ^ Mandela 1994, p. 168; Sampson 2011, pp. 55–56.
 71. ^ Benson 1986, p. 41; Mandela 1994, p. 176; Smith 2010, p. 78; Meredith 2010, p. 88; Sampson 2011, pp. 63–64.
 72. ^ Benson 1986, pp. 38–40; Meer 1988, pp. 48–49; Mandela 1994, pp. 165–167; Smith 2010, pp. 74–75; Meredith 2010, pp. 81–83; Sampson 2011, pp. 61–62.
 73. ^ Mandela 1994, p. 176; Smith 2010, p. 78; Sampson 2011, pp. 63–64.
 74. ^ Benson 1986, p. 42; Meer 1988, p. 55; Meredith 2010, p. 94.
 75. ^ Mandela 1994, pp. 177–172; Smith 2010, pp. 75–76; Meredith 2010, p. 87; Sampson 2011, pp. 64–65.
 76. ^ Mandela 1994, p. 172.
 77. ^ Mandela 1994, p. 165; Smith 2010, p. 77; Meredith 2010, p. 92.
 78. ^ Mandela 1994, p. 170; Smith 2010, p. 94; Meredith 2010, p. 103.
 79. ^ Benson 1986, pp. 44–46; Meer 1988, pp. 56–58; Mandela 1994, pp. 182–183; Smith 2010, pp. 77, 80; Meredith 2010, pp. 88–89; Sampson 2011, pp. 66–67.
 80. ^ Mandela 1994, pp. 183–188; Smith 2010, pp. 81–83; Meredith 2010, pp. 88–89; Sampson 2011, p. 69.
 81. ^ Mandela 1994, pp. 188–192; Sampson 2011, p. 68.
 82. ^ Benson 1986, p. 51; Mandela 1994, pp. 194–195; Smith 2010, p. 85; Sampson 2011, pp. 72–73.
 83. ^ Benson 1986, pp. 50–51; Mandela 1994, pp. 195–198; Smith 2010, pp. 83–84; Meredith 2010, p. 92; Sampson 2011, pp. 71–72.
 84. ^ Meer 1988, p. 64; Mandela 1994, pp. 199–200, 204; Smith 2010, p. 86; Sampson 2011, p. 73.
 85. ^ Benson 1986, pp. 58–59; Meer 1988, p. 60; Mandela 1994, pp. 205–207, 231; Meredith 2010, pp. 107–108; Smith 2010, pp. 116–117; Sampson 2011, pp. 81–82, 84–85.
 86. ^ Mandela 1994, pp. 209–210; Smith 2010, p. 87; Meredith 2010, p. 95; Sampson 2011, p. 7.
 87. ^ Benson 1986, pp. 54–57; Meer 1988, p. 61; Mandela 1994, pp. 210–216; Smith 2010, pp. 87–93; Meredith 2010, pp. 95–101; Sampson 2011, pp. 77–80.
 88. ^ Meredith 2010, pp. 103–104; Smith 2010, pp. 95–99, 105–106.
 89. ^ Mandela 1994, pp. 293–294; Meredith 2010, pp. 104–105; Smith 2010, pp. 98–99, 105–106; Sampson 2011, pp. 76–77.
 90. ^ Benson 1986, p. 66; Sampson 2011, p. 92.
 91. ^ Mandela 1994, pp. 218–233, 234–236; Meredith 2010, pp. 114–117; Smith 2010, p. 120–123; Sampson 2011, pp. 82–84.
 92. ^ Mandela 1994, pp. 226–227; Meredith 2010, pp. 108–109; Smith 2010, p. 118; Sampson 2011, p. 84.
 93. ^ Benson 1986, pp. 64–67; Meer 1988, pp. 71–75; Mandela 1994, pp. 243–249; Meredith 2010, pp. 129–133; Smith 2010, pp. 118–120, 125–128; Sampson 2011, pp. 87–95.
 94. ^ Mandela 1994, pp. 253–274; Smith 2010, pp. 130–132; Sampson 2011, pp. 96–99.
 95. ^ Mandela 1994, p. 275; Sampson 2011, pp. 101–102.
 96. ^ Meer 1988, pp. 79–80; Smith 2010, pp. 100–102; Sampson 2011, p. 110.
 97. ^ Meer 1988, pp. 79–80; Mandela 1994, p. 296; Smith 2010, pp. 102–104; Sampson 2011, p. 110.
 98. ^ Benson 1986, pp. 74–76; Meer 1988, p. 93; Mandela 1994, pp. 306–311; Smith 2010, pp. 104, 132–145; Sampson 2011, pp. 110–113.
 99. ^ Benson 1986, pp. 68, 71–72; Meer 1988, p. 83; Mandela 1994, pp. 283–292; Meredith 2010, pp. 136–141; Smith 2010, pp. 163–164; Sampson 2011, pp. 103–106.
 100. ^ Mandela 1994, pp. 299–305; Meredith 2010, p. 142; Smith 2010, pp. 167–168; Sampson 2011, pp. 116–117.
 101. ^ Mandela 1994, pp. 331–334; Smith 2010, p. 167; Sampson 2011, pp. 122–123.
 102. ^ Benson 1986, p. 79; Meer 1988, pp. 90–92, 141–143; Mandela 1994, pp. 327–330; Smith 2010, pp. 171–173; Sampson 2011, pp. 117–122.
 103. ^ Benson 1986, pp. 83–84; Meer 1988, pp. 144–147; Mandela 1994, pp. 342–346; Smith 2010, pp. 173–175; Sampson 2011, pp. 130–131.
 104. ^ Benson 1986, pp. 85–86; Mandela 1994, pp. 347–357; Smith 2010, p. 175; Sampson.
 105. ^ Mandela 1994, pp. 357–364; Smith 2010, p. 177; Sampson 2011, pp. 134–135.
 106. ^ Benson 1986, p. 98; Mandela 1994, pp. 373–374; Smith 2010, pp. 183–185; Sampson 2011, pp. 140–143.
 107. ^ Benson 1986, p. 94; Meer 1988, p. 151; Mandela 1994, pp. 377–380; Smith 2010, p. 178; Sampson 2011, p. 143.
 108. ^ Benson 1986, p. 99; Mandela 1994, pp. 283–287; Smith 2010, pp. 186–188, 193; Sampson 2011, pp. 144–146, 154.
 109. ^ Mandela 1994, pp. 289–291; Smith 2010, pp. 188–189; Sampson 2011, pp. 147–149.
 110. ^ Mandela 1994, pp. 393–396; Smith 2010, pp. 206–210; Sampson 2011, pp. 150–151.
 111. ^ Mandela 1994, pp. 397–398; Sampson 2011, pp. 151–154; Smith 2010, pp. 209–214.
 112. ^ Mandela 1994, pp. 397–409; Sampson 2011, pp. 154–156; Smith 2010, pp. 191, 222–229.
 113. ^ Ellis 2011, pp. 667–668.
 114. ^ a b "Umsebenzi Online, Volume 12, No. 42". Sacp.org.za. 6 December 2013. Retrieved 2014-07-18. ; Marrian, Natasha (6 December 2013). "SACP confirms Nelson Mandela was a member". Business Day. Retrieved 7 December 2013. 
 115. ^ Mandela 1994, pp. 411–412.
 116. ^ Mandela 1994, pp. 413–415; Sampson 2011, pp. 158–159; Smith 2010, pp. 239–246.
 117. ^ Benson 1986, p. 111; Smith 2010, pp. 251–254; Sampson 2011, pp. 160–162.
 118. ^ Mandela 1994, pp. 427–432; Sampson 2011, pp. 163–165; Smith 2010, pp. 255–256.
 119. ^ Mandela 1994, pp. 432–440; Sampson 2011, pp. 165–167; Smith 2010, pp. 256–259.
 120. ^ Mandela 1994, pp. 441–443; Sampson 2011, pp. 167–169; Smith 2010, pp. 259–261.
 121. ^ Mandela 1994, pp. 443–445; Sampson 2011, pp. 169–170; Smith 2010, pp. 261–262.
 122. ^ Benson 1986, pp. 116–117; Mandela 1994, pp. 435–435; Smith 2010, pp. 275–276; Sampson 2011, pp. 170–172.
 123. ^ David Johnston (10 June 1990). "C.I.A. Tie Reported in Mandela Arrest". The New York Times. The report, scheduled for publication on Sunday, quoted an unidentified retired official who said that a senior C.I.A. officer told him shortly after Mr. Mandela's arrest: We have turned Mandela over to the South African Security branch. We gave them every detail, what he would be wearing, the time of day, just where he would be. 
 124. ^ Stein, Jeff (2013-12-05), The Day Mandela Was Arrested, With A Little Help From the CIA, Newsweek, According to a 1990 Johannesburg Sunday Times newspaper account, a CIA agent by the name of Millard Shirley fingered Mandela for the apartheid regime\u2019s secret police, allowing them to throw up a roadblock and capture him. 
 125. ^ Mandela 1994, pp. 278–279
 126. ^ Sampson 2011, pp. 171
 127. ^ Mandela 1994, pp. 456–459; Sampson 2011, pp. 172–173.
 128. ^ Mandela 1994, pp. 463–465; Sampson 2011, pp. 173–174; Smith 2010, pp. 292–293.
 129. ^ Mandela 1994, pp. 468–482; Sampson 2011, pp. 174–176.
 130. ^ Mandela, Nelson. "I am prepared to die". Nelson Mandela Centre of Memory. Nelson Mandela Foundation. Retrieved 16 December 2013. 
 131. ^ Mandela 2004, pp. 27–32; Sampson 2011, pp. 183–186; Smith 2010, pp. 292–295.
 132. ^ Mandela 2004, pp. 33–42; Sampson 2011, pp. 186–190.
 133. ^ Mandela 2004, pp. 42–57; Sampson 2011, pp. 190–194; Smith 2010, pp. 300–302.
 134. ^ Mandela 2004, p. 62; Sampson 2011, pp. 194–195; Smith 2010, p. 303.
 135. ^ Mandela 2004, pp. 63–68; Sampson 2011, pp. 196–197; Smith 2010, p. 306.
 136. ^ Mandela 2004, pp. 75–78; Sampson 2011, p. 204; Smith 2010, pp. 307–308.
 137. ^ Mandela 2004, pp. 79–80; Sampson 2011, p. 205; Meredith 2010, p. 279.
 138. ^ Mandela 2004, pp. 82–84, 108–116; Sampson 2011, pp. 206–207; Meredith 2010, pp. 281–283, 290–291
 139. ^ Mandela 2004, p. 126; Sampson 2011, pp. 205, 258; Meredith 2010, p. 299.
 140. ^ Mandela 2004, pp. 102–108; Sampson 2011, p. 205; Meredith 2010, p. 283.
 141. ^ Mandela 2004, pp. 83, 90, 136–138; Meredith 2010, pp. 284, 296–298.
 142. ^ Sampson 2011, pp. 210–214; Meredith 2010, pp. 298–299.
 143. ^ Sampson 2011, pp. 236–241, 288–294; Meredith 2010, pp. 292–295.
 144. ^ Sampson 2011, p. 232; Meredith 2010, pp. 301, 313.
 145. ^ Sampson 2011, p. 229; Meredith 2010, pp. 295, 299–301.
 146. ^ Sampson 2011, p. 221; Meredith 2010, pp. 301–302.
 147. ^ Sampson 2011, p. 222; Meredith 2010, p. 337.
 148. ^ Sampson 2011, p. 241; Meredith 2010, p. 334.
 149. ^ Sampson 2011, pp. 246–247; Meredith 2010, pp. 303–304.
 150. ^ Sampson 2011, pp. 248–254, 302; Meredith 2010, pp. 287–288, 304–310
 151. ^ Sampson 2011, pp. 222, 235; Meredith 2010, p. 301.
 152. ^ "Nelson Mandela: How sport helped to transform a nation". BBC. Retrieved 6 December 2013
 153. ^ Sampson 2011, p. 231.
 154. ^ Sampson 2011, pp. 223–225; Meredith 2010, pp. 308–310.
 155. ^ Sampson 2011, pp. 226–227.
 156. ^ Hutton, Barbara (1994). Robben Island: Symbol of Resistance. Bellville: Pearson South Africa. p. 60. ISBN 0-86877-417-0. 
 157. ^ Sampson 2011, p. 228.
 158. ^ Sampson 2011, pp. 314–315.
 159. ^ Sampson 2011, pp. 242–243; Meredith 2010, p. 317.
 160. ^ Sampson 2011, pp. 285–286.
 161. ^ Sampson 2011, pp. 259–276; Meredith 2010, pp. 324–327.
 162. ^ Sampson 2011, pp. 277–283; Meredith 2010, pp. 327–328.
 163. ^ Sampson 2011, p. 296.
 164. ^ Sampson 2011, pp. 315–316.
 165. ^ Sampson 2011, pp. 319–320; Meredith 2010, pp. 338–339.
 166. ^ Sampson 2011, p. 321.
 167. ^ Sampson 2011, pp. 324–325; Meredith 2010, p. 340.
 168. ^ Sampson 2011, pp. 324–325; Meredith 2010, pp. 346–347.
 169. ^ Sampson 2011, p. 326; Meredith 2010, p. 347.
 170. ^ Sampson 2011, pp. 329.
 171. ^ Sampson 2011, pp. 335–336; Meredith 2010, pp. 341–346.
 172. ^ Sampson 2011, pp. 338–342; Meredith 2010, pp. 249–256.
 173. ^ Meredith 2010, p. 340.
 174. ^ Sampson 2011, pp. 330–332; Meredith 2010, pp. 351–352; "Mandela's response to being offered freedom". ANC. Archived from the original on 22 June 2008. Retrieved 28 October 2008. 
 175. ^ Sampson 2011, pp. 343–345; Meredith 2010, p. 358.
 176. ^ Sampson 2011, pp. 347–355; Meredith 2010, pp. 359–360.
 177. ^ Sampson 2011, pp. 363–378; Meredith 2010, pp. 362–368.
 178. ^ Sampson 2011, p. 368; Ketchum, Mike. "The Mandela Concert, Wembley 1988". African National Congress. Archived from the original on 9 July 2008. Retrieved 23 December 2008. 
 179. ^ Sampson 2011, pp. 373–380; Meredith 2010, pp. 371–383.
 180. ^ Sampson 2011, pp. 369–370; Meredith 2010, p. 369.
 181. ^ Sampson 2011, p. 381; Meredith 2010, pp. 369–370.
 182. ^ "The Mandela merry-go-round". 24 December 1989. 
 183. ^ Sampson 2011, pp. 384–385, 392–393; Christopher S. Wren (8 December 1988). "Mandela Moved to House at Prison Farm". The New York Times. Archived from the original on 13 February 2013. Retrieved 13 February 2013. 
 184. ^ Sampson 2011, p. 386; Meredith 2010, p. 388.
 185. ^ Sampson 2011, pp. 390–392; Meredith 2010, pp. 387–388.
 186. ^ Sampson 2011, pp. 392–397.
 187. ^ Sampson 2011, pp. 399–402; Meredith 2010, pp. 369–397; "1990: Freedom for Nelson Mandela". BBC. 11 February 1990. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 28 October 2008. 
 188. ^ Sampson 2011, p. 403
 189. ^ Sampson 2011, p. 407; Meredith 2010, pp. 399–402; Ormond, Roger (12 February 1990). "Mandela free after 27 years". The Guardian (London). Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 28 October 2008. 
 190. ^ Sampson 2011, pp. 408–409; Meredith 2010, pp. 400–402; The text of Mandela's speech can be found at "Nelson Mandela's address to Rally in Cape Town on his Release from Prison". ANC. 11 February 1990. Archived from the original on 28 July 2008. Retrieved 28 October 2008. 
 191. ^ Sampson 2011, pp. 409–410; Meredith 2010, pp. 403–405.
 192. ^ Sampson 2011, pp. 412–414; Meredith 2010, pp. 409–410; "ITN Source website: "...Mandela onto stage..."". Itnsource.com. 16 April 1990. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 27 December 2012. 
 193. ^ Sampson 2011, pp. 415–418.
 194. ^ Sampson 2011, p. 420; Meredith 2010, p. 410.
 195. ^ Sampson 2011, pp. 418–420.
 196. ^ Sampson 2011, pp. 424–427; Meredith 2010, pp. 412–413.
 197. ^ Sampson 2011, pp. 428–429; Meredith 2010, p. 439.
 198. ^ Sampson 2011, pp. 429–430; Meredith 2010, pp. 439–440.
 199. ^ Sampson 2011, pp. 431, 448; Meredith 2010, p. 409.
 200. ^ Sampson 2011, pp. 431, 448; Meredith 2010, pp. 429–436, 435–460
 201. ^ Sampson 2011, pp. 436–442; Meredith 2010, pp. 418–424.
 202. ^ Sampson 2011, p. 444; Meredith 2010, pp. 425–426.
 203. ^ Sampson 2011, pp. 456–459; Meredith 2010, pp. 443–446.
 204. ^ Sampson 2011, p. 460; Meredith 2010, pp. 448, 452.
 205. ^ Sampson 2011, pp. 461–462; Meredith 2010, pp. 462–463.
 206. ^ Sampson 2011, pp. 462–463; Meredith 2010, pp. 466–467.
 207. ^ Sampson 2011, pp. 463–467; Meredith 2010, pp. 467–471.
 208. ^ Sampson 2011, p. 472; Meredith 2010, pp. 489–491.
 209. ^ Sampson 2011, pp. 466, 470–471; Meredith 2010, pp. 449–450, 488.
 210. ^ Sampson 2011, pp. 468–469; Meredith 2010, pp. 476–480.
 211. ^ Sampson 2011, p. 471.
 212. ^ Sampson 2011, p. 474; Meredith 2010, p. 494.
 213. ^ Sampson 2011, pp. 434–445, 473; Meredith 2010, p. 497.
 214. ^ Cunningham, Matthew (3 June 2004). "Creme cameos". The Guardian (London). Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008. 
 215. ^ Sampson 2011, pp. 467–477; Meredith 2010, p. 495.
 216. ^ Sampson 2011, p. 478; Meredith 2010, pp. 495–496.
 217. ^ Sampson 2011, p. 479.
 218. ^ Sampson 2011, pp. 479–480.
 219. ^ Lodge 2006, p. 188; Sampson 2011, pp. 477–478; Meredith 2010, p. 484.
 220. ^ Sampson 2011, pp. 480–489; Meredith 2010, pp. 488–489; 504–510
 221. ^ Sampson 2011, p. 488; Meredith 2010, pp. 500–501.
 222. ^ Sampson 2011, p. 491; Meredith 2010, p. 512; Glen Levy (15 November 2010). "Top 10 Political Prisoners". Time. Archived from the original on 25 March 2013. Retrieved 25 March 2013. 
 223. ^ Sampson 2011, p. 490; Meredith 2010, pp. 510–512; "This Day in History: April 27, 1994: South Africa holds first multiracial elections". History. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 February 2013. 
 224. ^ Sampson 2011, pp. 492–493; Meredith 2010, p. 514.
 225. ^ Sampson 2011, p. 492; "Mandela becomes SA's first black president". BBC. 10 May 1994. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 226. ^ Lodge 2006, p. 210; Meredith 2010, p. 566; Sampson 2011, pp. 508–511.
 227. ^ Sampson 2011, pp. 496–497; Meredith 2010, pp. 523, 543.
 228. ^ Sampson 2011, p. 502.
 229. ^ Sampson 2011, pp. 497–499, 510.
 230. ^ Sampson 2011, pp. 501, 504.
 231. ^ Lodge 2006, p. 209; Meredith 2010, p. 543; Sampson 2011, p. 517.
 232. ^ Lodge 2006, pp. 208–209; Meredith 2010, pp. 547–548; Sampson 2011, pp. 525–527.
 233. ^ Sampson 2011, p. 503; Meredith 2010, p. 495; Khumalo, Fred (5 August 2004). "How Mandela changed SA fashion". BBC. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008. 
 234. ^ Lodge 2006, p. 186; Meredith 2010, p. 517.
 235. ^ Sampson 2011, pp. 500, 507; Meredith 2010, pp. 539–542.
 236. ^ Lodge 2006, pp. 222–223; Meredith 2010, pp. 574–575; Sampson 2011, pp. 546–549.
 237. ^ a b Barnard 2014, p. 1.
 238. ^ Sampson 2011, p. 524.
 239. ^ Lodge 2006, p. 213; Meredith 2010, p. 517; Sampson 2011, pp. 495–496.
 240. ^ Lodge 2006, p. 204.
 241. ^ Sampson 2011, pp. 507–511.
 242. ^ Sampson 2011, p. 508
 243. ^ a b Lodge 2006, pp. 204–205; Meredith 2010, p. 528; Sampson 2011, pp. 511, 534.
 244. ^ Lodge 2006, p. 212; Meredith 2010, pp. 523–524; Sampson 2011, pp. 520, 522–523.
 245. ^ Sampson 2011, pp. 520, 522–523; Meredith 2010, pp. 523–524.
 246. ^ Lodge 2006, p. 212; Sampson 2011, p. 524; Meredith 2010, pp. 525–527; "Mandela rallies Springboks". BBC Sport. 6 October 2003. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008. ; Carlin, John (19 October 2007). "How Nelson Mandela won the rugby World Cup". The Daily Telegraph (London). Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 28 October 2008. ; Sampson 2011, p. 516
 247. ^ Lodge 2006, p. 213; Meredith 2010, pp. 517, 536; Sampson 2011, pp. 491, 496, 524.
 248. ^ Sampson 2011, pp. 491, 496, 524; Meredith 2010, pp. 517, 536.
 249. ^ Sampson 2011, pp. 528–532; Meredith 2010, pp. 527, 551–564.
 250. ^ Sampson 2011, p. 532; Meredith 2010, p. 563.
 251. ^ Meredith 2010, pp. 518–520.
 252. ^ Sampson 2011, pp. 514–515; Meredith 2010, p. 519.
 253. ^ Meredith 2010, pp. 520–521; Muthien, Khosa & Magubane 2000, pp. 369–370
 254. ^ a b Houston & Muthien 2000, p. 62.
 255. ^ Lodge 2006, p. 205; Meredith 2010, p. 521.
 256. ^ Leatt, Annie; Shung-King, Maylene; and Monson, Jo. "Healing inequalities: The free health care policy" (PDF). Children's Institute. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 15 May 2011. 
 257. ^ Herbst 2003, p. 312.
 258. ^ "Land Redistribution: A Case for Land Reform in South Africa". NGO Pulse. 10 February 2010. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 21 November 2011. 
 259. ^ "Land Reform Policies in South Africa Compare To Human Rights Internationally" (PDF). Archived from the original (PDF) on 31 March 2012. Retrieved 11 February 2012. ; "No. 3 of 1996: Land Reform (Labour Tenants) Act, 1996". South African Government Online. 22 March 1996. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 February 2013. 
 260. ^ "Faculty of Commerce at the University of Cape Town" (PDF). Commerce.uct.ac.za. 25 April 2007. Archived from the original (PDF) on 11 August 2013. Retrieved 27 December 2012. 
 261. ^ a b c "Why workers should vote ANC". Cosatu.org.za. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 27 October 2012. 
 262. ^ Lodge 2006, p. 219; Meredith 2010, pp. 571–573.
 263. ^ Sampson, Anthony (6 July 2003). "Mandela at 85". The Observer (London). Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008. ; "Can Mandela's AIDS Message Pierce the Walls of Shame?". Peninsula Peace and Justice Center. 9 January 2005. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008. ; Quist-Arcton, Ofeibea (19 July 2003). "South Africa: Mandela Deluged With Tributes as He Turns 85". AllAfrica. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 264. ^ Sampson 2011, pp. 510, 565–68; Meredith 2010, p. 573.
 265. ^ Sampson 2011, p. 510; Meredith 2010, pp. 544–547.
 266. ^ a b c Lodge 2006, p. 214.
 267. ^ Sampson 2011, p. 555.
 268. ^ Sampson 2011, p. 559.
 269. ^ Sampson 2011, pp. 560–561.
 270. ^ Sampson 2011, p. 560.
 271. ^ Lodge 2006, p. 216; Sampson 2011, pp. 561–567.
 272. ^ Sampson 2011, pp. 562–563.
 273. ^ Sampson 2011, p. 564.
 274. ^ Lodge 2006, pp. 215–216; Sampson 2011, pp. 563–564.
 275. ^ "Analysis: Lockerbie's long road". BBC. 31 January 2001. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 276. ^ Sampson 2011, pp. 556–557.
 277. ^ Lodge 2006, p. 215; Sampson 2011, pp. 556–557.
 278. ^ Lodge 2006, p. 216; Sampson 2011, p. 558.
 279. ^ Lodge 2006, pp. 217–218.
 280. ^ Sampson 2011, pp. 558–559;Thai, Bethuel (4 October 1998). "Lesotho to hold re-elections within 15 to 18 months". Lesotho News Online. Archived from the original on 26 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 281. ^ Muthien, Khosa & Magubane 2000, p. 366
 282. ^ Lodge 2006, p. 204; Meredith 2010, pp. 529–530; Sampson 2011, p. 534.
 283. ^ Sampson 2011, p. 535.
 284. ^ Lodge 2006, p. 207; Sampson 2011, p. 536.
 285. ^ a b c Lodge 2006, p. 211.
 286. ^ Lodge 2006, p. 211; Meredith 2010, p. 568; Sampson 2010, pp. 537–543.
 287. ^ Sampson 2011, pp. 537–543; Meredith 2010, p. 568.
 288. ^ Sampson 2011, pp. 549–551; Meredith 2010, p. 576.
 289. ^ Sampson 2011, pp. 551–552.
 290. ^ Sampson 2011, p. 578.
 291. ^ Lodge 2006, p. 219.
 292. ^ Battersby 2011, pp. 587–588; Meredith 2010, p. 576.
 293. ^ Battersby 2011, pp. 588–589; Meredith 2010, p. 576.
 294. ^ Lodge 2006, pp. 219–220; Meredith 2010, pp. 584–586; Battersby 2011, pp. 590–591.
 295. ^ "Nelson Mandela Invitational Tees Off". GaryPlayer.com. 14 November 2003. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008. 
 296. ^ Battersby 2011, p. 598; "Mandela 'responding well to treatment'". BBC. 15 August 2001. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 297. ^ Battersby 2011, pp. 589–590.
 298. ^ Tebas, Pablo (13 July 2000). "Closing Ceremony". The Body. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 25 February 2013. 
 299. ^ "XV International AIDS Conference – Daily Coverage". Kaisernetwork. 15 July 2004. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008. 
 300. ^ Weir, Keith (13 April 2003). "Equipo Nizkor – Mandela slams Western action in Kosovo, Iraq". Derechos.org. Reuters. Archived from the original on 21 February 2013. Retrieved 3 October 2010. 
 301. ^ Jarrett Murphy (30 January 2003). "Mandela Slams Bush On Iraq". Cbsnews.com. Retrieved 13 December 2013. 
 302. ^ Battersby 2011, pp. 591–592; Pienaar, John (1 September 2002). "Mandela warns Bush over Iraq". BBC. Archived from the original on 21 February 2013. Retrieved 27 October 2008. ; Cornwell, Rupert (31 January 2003). "Mandela lambastes 'arrogant' Bush over Iraq". The Independent (London). Retrieved 27 October 2008. ;Fenton, Tom (30 January 2003). "Mandela Slams Bush on Iraq". CBS. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 303. ^ Battersby 2011, p. 593.
 304. ^ Battersby 2011, p. 598; Meredith 2010, p. 593; "I'll call you". SouthAfrica.info. 2 June 2004. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 305. ^ Battersby 2011, p. 598.
 306. ^ a b Keyes, Allison (17 May 2005). "Mandela, Bush Discuss Education, AIDS in Africa". NPR. Archived from the original on 25 June 2013. 
 307. ^ a b Hennessey, Kathleen (25 June 2013). "The Obama-Mandela dynamic, reflected in a photo". Los Angeles Times. Archived from the original on 25 June 2013. 
 308. ^ Battersby 2011, p. 594.
 309. ^ Battersby 2011, p. 600; "Mandela joins 'Elders' on turning 89". MSNBC. Associated Press. 20 July 2007. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 26 May 2008. ; "Mandela launches The Elders". SAinfo. 19 July 2007. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008. 
 310. ^ a b "Nelson Mandela Celebrates 90th Birthday by Urging Rich to Help Poor". Fox News Channel. 18 July 2008. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008. 
 311. ^ Bingham, John (6 May 2008). "Hyde Park concert to mark Mandela's 90th". The Independent (London). Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 27 October 2008. 
 312. ^ a b Meredith 2010, p. 598; Battersby 2011, pp. 594–597.
 313. ^ "World Cup 'perfect gift for SA'". 11 May 2004 (7 March 2015). BBC News. 
 314. ^ "Blatter presents Mandela with a special FIFA World Cup Trophy". FIFA.com. Retrieved 5 December 2013
 315. ^ Battersby 2011, p. 600; Batty, David (11 July 2010). "Nelson Mandela attends World Cup closing ceremony". The Guardian (London). Archived from the original on 25 February 2013. 
 316. ^ Aislinn Laing, "Nelson Mandela, South Africa's anti-apartheid icon, dies aged 95", The Telegraph, 6 December 2013. Retrieved 6 December 2013.
 317. ^ Polgreen, Lydia (24 May 2013). "Messy Fight Over Mandela Trust Goes Public". The New York Times. 
 318. ^ David Smith in Johannesburg (3 July 2013). "South African courts step in over Mandela family burial row". London: The Guardian. Retrieved 5 July 2013. 
 319. ^ Moreton, Cole (2 July 2013). "Nelson Mandela's grandson Mandla accused of grave tampering". London: The Telegraph. Retrieved 5 July 2013. 
 320. ^ 4 July 2013 at By Henriette Geldenhuys. "Affidavit points out Mandla's 'master plan'". IOL.co.za. Retrieved 5 July 2013. 
 321. ^ Battersby 2011, p. 607; "Nelson Mandela 'breathing on his own'". News 24. 18 January 2011. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 30 January 2011. 
 322. ^ Jon Gambrell (11 December 2012). "Mandela Has Lung Infection, South African Officials Say". The Huffington Post. Associated Press. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 11 December 2012. ; "Mandela Has Surgery for Gallstones". The New York Times. 15 December 2012. Archived from the original on 25 February 2013. Retrieved 15 December 2012. 
 323. ^ "Nelson Mandela, 94, responding positively to treatment in hospital | CTV News". Ctvnews.ca. 28 March 2013. Retrieved 10 June 2013. 
 324. ^ "Nelson Mandela arrives home in ambulance". London: The Telegraph. 6 April 2013. Retrieved 6 April 2013. 
 325. ^ "Nelson Mandela hospitalized in serious condition". CNN. 8 June 2013. Retrieved 8 June 2013. 
 326. ^ "Nelson Mandela's Condition Becomes Critical". Sky News. Retrieved 23 June 2013. 
 327. ^ Karimi, Faith; Norgaard, Kim (23 June 2013). "Nelson Mandela in critical condition, South Africa's presidency says". CNN. Retrieved 23 June 2013. 
 328. ^ "Nelson Mandela in critical condition". Al Jazeera. 23 June 2013. Retrieved 23 June 2013. 
 329. ^ Associated Press. "South Africa: Anti-apartheid leader Nelson Mandela's condition has turned critical". The Washington Post. Retrieved 24 June 2013. 
 330. ^ AFP 2 (26 June 2013). "Mandela wished a 'peaceful end' by Cape Town Archbishop". London: The Telegraph. Retrieved 5 July 2013. 
 331. ^ "Zuma Cancels Trip Amid Mandela Worry". ABC News. Retrieved 26 June 2013. 
 332. ^ "Nelson Mandela released from hospital". CNN. 1 September 2013. Retrieved 1 September 2013. 
 333. ^ "Mandela discharged from South Africa hospital". Al Jazeera. 1 September 2013. Retrieved 1 September 2013. 
 334. ^ a b "South Africa's Nelson Mandela dies in Johannesburg". BBC News. 5 December 2013. Retrieved 5 December 2013. 
 335. ^ Polgreen, Lydia (5 December 2013). "Mandela's Death Leaves South Africa Without Its Moral Center". The New York Times. Retrieved 5 December 2013. 
 336. ^ Pillay, Verashni (6 December 2013). "Mandela's memorial service to be held on December 10". Mail & Guardian. Retrieved 6 December 2013. 
 337. ^ Vecchiatto, Paul; Stone, Setumo; Magubane, Khulekani (6 December 2013). "Nelson Mandela to be laid to rest on December 15". Business Day. Retrieved 6 December 2013. 
 338. ^ "Speech by Minister of DIRCO, Maite Nkoana-Mashabane on confirmation of foreign Heads of State and Government attending activities relating to Former President Mandela's passing". GCIS. 9 December 2013. Retrieved 11 December 2013. 
 339. ^ Mount, Harry (9 December 2013). "Nelson Mandela: the long goodbye". The Telegraph (London). Retrieved 11 December 2013. 
 340. ^ Robyn Dixon (3 February 2014). "Nelson Mandela leaves $4.1-million estate to family, staff, schools". Los Angeles Times. 
 341. ^ Mandela 1994, p. 173.
 342. ^ Boehmer 2008, p. 13; Barnard 2014, p. 14.
 343. ^ Sampson 2011, p. 433.
 344. ^ Benson 1986, pp. 25, 232; Lodge 2006, p. 220; Meredith 2010, p. 241; Sampson 2011, pp. 37, 584.
 345. ^ Benson 1986, pp. 231–232; Smith 2010, p. 231.
 346. ^ Benson 1986, pp. 231, 232.
 347. ^ Sampson 2011, p. 298.
 348. ^ Sampson 2011, p. 282.
 349. ^ Mandela 1994, p. 365; Sampson 2011, pp. 135–138.
 350. ^ Benson 1986, p. 232.
 351. ^ Smith 2010, pp. 217–218.
 352. ^ Ellis 2011, pp. 667–668.
 353. ^ Kalumba 1995, pp. 164–165
 354. ^ "The painful privatisation of South Africa". The Economist. 
 355. ^ Sampson 2011, pp. 433–435.
 356. ^ Sunter, Clem (6 December 2013). "A Meeting of the Minds Behind Bars". CNBC Africa. He laid great emphasis on government being pragmatic in resolving the problems afflicting South African society. If memory serves me right, he quoted the Chinese Premier, Deng Xiaoping: "I don't care if a cat is black or white, as long as it catches mice." 
 357. ^ A Town Meeting with Nelson Mandela. The Koppel Report. June 21, 1990. American Broadcasting Company. We are not concerned with models. We are not concerned with labels. We are practical men and women whose solutions are dictated by the actual conditions existing in our country. As somebody has said, "We do not care whether the cat is black or white, as long as it can catch mice." 
 358. ^ Boehmer 2008, p. 107.
 359. ^ Boehmer 2008, pp. 105, 108.
 360. ^ Boehmer 2008, p. 109.
 361. ^ Boehmer 2008, p. 102.
 362. ^ Lodge 2006, p. xi.
 363. ^ Battersby 2011, p. 605
 364. ^ Kalumba 1995, p. 162
 365. ^ Cameron, Edwin (17 July 2013). "Mandela: A hero for all of us". MAMBAonline. Mambaonline. Retrieved 10 December 2014. 
 366. ^ Lodge 2006, p. viii.
 367. ^ Read 2010, p. 326.
 368. ^ Benson 1986, p. 51.
 369. ^ Boehmer 2008, p. 111.
 370. ^ Boehmer 2008, p. 133.
 371. ^ Sampson 2011, pp. 432, 554.
 372. ^ Lodge 2006, p. 2.
 373. ^ Sampson 2011, pp. 582–583.
 374. ^ Boehmer 2008, pp. 128, 134.
 375. ^ Meredith 2010, p. 599; Barnard 2014, p. 4.
 376. ^ Meredith 2010, pp. xv–xvi.
 377. ^ a b c Meredith 2010, p. xvi.
 378. ^ Battersby 2011, p. 599.
 379. ^ Meredith 2010, p. xvi; Sampson 2011, p. 583.
 380. ^ Sampson 2011, pp. 411, 498.
 381. ^ Meredith 2010, pp. xvi, 482–483.
 382. ^ Barnard 2014, pp. 5–6.
 383. ^ Sampson 2011, pp. 431, 582.
 384. ^ Forster 2014, p. 89.
 385. ^ Forster 2014, pp. 106–107.
 386. ^ Sampson 2011, p. 65.
 387. ^ Boehmer 2014, p. 86.
 388. ^ Boehmer 2008, p. 142.
 389. ^ Meer 1988, p. 78.
 390. ^ Meredith 2010, p. 21.
 391. ^ Geoffrey York (16 April 2013). "South Africans express disgust as Mandela family members cash in on icon's name". The Globe and Mail. Retrieved 28 June 2013. 
 392. ^ Nelson Mandela Foundation. "The Life and Times of Nelson Mandela: Genealogy". Nelson Mandela Centre Memory. Retrieved 27 March 2014. 
 393. ^ Jon Jeter (17 June 1999). "In S. Africa, a President Replaces an Icon; Mbeki Takes Over From Mandela, Nation's 'Saintly Man'". The Washington Post.  – via HighBeam Research (subscription required). Retrieved 3 February 2013. 
 394. ^ Sampson 2011, p. 246; Smith 2010, p. 147; Meredith 2010, p. 481.
 395. ^ Mandela 1994, pp. 144, 148–149; Sampson 2011, p. 36; Smith 2010, pp. 59–62.
 396. ^ Mandela 1994, p. 296; Sampson 2011, p. 110; Smith 2010, pp. 102–104.
 397. ^ "Genealogy". Nelson Mandela Centre of Memory. Nelson Mandela Foundation. Retrieved 8 December 2013. 
 398. ^ Andrew Quinn (16 April 2007). "Mandela's grandson becomes tribal chief, political heir". Reuters  – via HighBeam Research (subscription required). Retrieved 3 February 2013. 
 399. ^ a b "Winnie Mandela". ANC. Archived from the original on 22 July 2008. Retrieved 27 October 2008. 
 400. ^ "Nelson and Winnie Mandela divorce; Winnie fails to win $5 million settlement". Jet. 8 April 1996. Retrieved 27 October 2008. 
 401. ^ Meredith 2010, p. xvii.
 402. ^ "Nelson Mandela to spend Christmas in S Africa hospital". BBC News. 24 December 2012. Archived from the original on 3 February 2013. Retrieved 3 February 2013. 
 403. ^ Meredith 2010, p. 565.
 404. ^ Fairbanks, Eve (26 August 2009). "Father Disfigure". Newsweek. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013. 
 405. ^ Barnard 2014, pp. 1, 2.
 406. ^ Lodge 2006, p. 225.
 407. ^ a b c d e Barnard 2014, p. 2.
 408. ^ Boehmer 2008, p. 82.
 409. ^ Boehmer 2008, p. 16.
 410. ^ Boehmer 2008, p. 1.
 411. ^ Benson 1986, p. 13.
 412. ^ Meredith 2010, p. xv.
 413. ^ Sampson 2011, p. xxvi.
 414. ^ Meredith 2010, p. 599.
 415. ^ Sampson 2011, p. 582.
 416. ^ Boehmer 2008, p. 173.
 417. ^ Ungar, Rick (6 December 2013). "When Conservatives Branded Nelson Mandela A Terrorist". Forbes. Retrieved 7 December 2013. 
 418. ^ Carter, Zach; Ashdari, Shadee (6 December 2013). "Here Are 6 Moments From Mandela's Marxist Past That You Won't Hear On CNN". Huffington Post. Retrieved 7 December 2013. 
 419. ^ Sampson 2011, p. 360.
 420. ^ Meredith 2010, p. 357.
 421. ^ "Mandela And The Dictators: A Freedom Fighter With A Complicated Past". International Business Times. 18 July 2012. Retrieved 6 December 2013. 
 422. ^ "3 Things You Didn't (Want To) Know About Nelson Mandela". The Backbencher. 27 June 2013. Retrieved 6 December 2013. 
 423. ^ "The Nobel Peace Prize 1993". http://www.nobelprize.org/. Nobel Media AB. Retrieved 27 February 2016.  External link in |website= (help)
 424. ^ "Nelson Mandela statue unveiled in Pretoria by Zuma". BBC News. 16 December 2013. Retrieved 23 December 2013. 
 425. ^ "Madiba conferred freedom of Johannesburg". Gauteng Provincial Government. 27 July 2004. Archived from the original on 21 June 2008. Retrieved 26 October 2008. 
 426. ^ "S. Africa renames Sandton Square as Nelson Mandela Square". Xinhua News Agency. 31 March 2004. Retrieved 28 October 2008. 
 427. ^ Stern, Jennifer (27 August 2008). "Long walk immortalised in bronze". Media Club South Africa. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 30 November 2009. 
 428. ^ "The Nobel Peace Prize 1993". Nobelprize.org. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008. 
 429. ^ Battersby 2011, p. 601; "UN gives backing to 'Mandela Day'". BBC News. 11 November 2009. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 11 November 2009. 
 430. ^ "President Honors Recipients of the Presidential Medal of Freedom". The White House. 9 July 2002. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008. 
 431. ^ "Canada presents Nelson Mandela with the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee medal". Queen's Printer for Canada. 23 August 2012. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013. 
 432. ^ "Mandela to be honoured with Canadian citizenship". CBC News. 19 November 2001. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008. 
 433. ^ a b "How the awards have just kept flooding in". The Cape Times.  – via HighBeam Research (subscription required). 18 July 2012. Retrieved 14 February 2013. 
 434. ^ "Prizes: And the Winner Is...". Time. 8 May 1989. Retrieved 24 October 2012. 
 435. ^ "List of all Bharat Ratna award winners". NDTV. 21 January 2011. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013. 
 436. ^ "Mandela in Pakistan". The Independent (London: Independent Print Limited). 3 October 1992. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 7 June 2010. 
 437. ^ "Statement on the Ataturk Award given to Nelson Mandela". African National Congress. 12 April 1992. Archived from the original on 1 October 2006. Retrieved 2 January 2007. 
 438. ^ "The Order of Merit". Royal Insight. November 2002. Archived from the original on 5 January 2005. Retrieved 26 October 2008. 
 439. ^ "Stevie Wonder Music Banned in South Africa". The New York Times. 27 March 1985. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 May 2008. 
 440. ^ "IMDB "Mandela" (TV) (1987)". Retrieved 6 December 2013. 
 441. ^ Keller, Bill. "Mandela and de Klerk (1997)". The New York Times. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 26 October 2008. 
 442. ^ "The Color of Freedom (2007)". The New York Times. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013. 
 443. ^ Dowell, Ben (11 March 2009). "BBC commissions Winnie Mandela drama". The Guardian (London). Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 11 March 2009. 
 444. ^ Battersby 2011, p. 601; Keller, Bill (15 August 2008). "Entering the Scrum". The New York Times. Archived from the original on 14 February 2013. Retrieved 14 February 2013. 
 445. ^ Ross, Dalton (6 December 2013). "Terrence Howard, 'Winnie Mandela' producers remember late Nelson Mandela". Insidemovies.ew.com. Retrieved 13 December 2013. 
 446. ^ Derschowitz, Jessica (19 July 2013). "Idris Elba plays Nelson Mandela in 'Mandela: Long Walk to Freedom' trailer". CBS News. Retrieved 21 August 2013. 

Bibliography

Barnard, Rita (2014). "Introduction". In Rita Barnard (ed.). The Cambridge Companion to Nelson Mandela. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 1–26. ISBN 978-1107013117. 
Benson, Mary (1986). Nelson Mandela. Harmondsworth: Penguin Books. ISBN 9780140089417. 
Battersby, John (2011). "Afterword: Living Legend, Living Statue". In Anthony Sampson. Mandela: The Authorised Biography. London: HarperCollins. pp. 587–610. ISBN 978-0-00-743797-9. 
Boehmer, Elleke (2008). Nelson Mandela: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780192803016. 
Ellis, Stephen (2011). "The Genesis of the ANC's Armed Struggle in South Africa 1948–1961". Journal of Southern African Studies 37 (4): 657–676. doi:10.1080/03057070.2011.592659. 
Forster, Dion (2014). "Mandela and the Methodists: Faith, Fallacy and Fact". Studia Historiae Ecclesiasticae 40: 87–115. 
Guiloineau, Jean; Rowe, Joseph (2002). Nelson Mandela: The Early Life of Rolihlahla Madiba. Berkeley: North Atlantic Books. pp. 9–26. ISBN 1-55643-417-0. 
Herbst, Jeffrey (2003). "The Nature of South African Democracy: Political Dominance and Economic Inequality". In Theodore K. Rabb, Ezra N. Suleiman. The Making and Unmaking of Democracy: Lessons from History and World Politics. London: Routledge. pp. 206–224. ISBN 978-0-415-93381-0. 
Houston, Gregory; Muthien, Yvonne (2000). "Democracy and Governance in Transition". In Yvonne Muthien, Meshack Khosa and Bernard Magubane. Democracy and Governance Review: Mandela's Legacy 1994–1999. Pretoria: Human Sciences Research Council Press. pp. 37–68. ISBN 978-0-7969-1970-0. 
Kalumba, Kibujjo M. (1995). "The Political Philosophy of Nelson Mandela: A Primer". Journal of Social Philosophy 26 (3): 161–171. doi:10.1111/j.1467-9833.1995.tb00092.x. 
Lodge, Tom (2006). Mandela: A Critical Life. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199219353. 
Mafela, Munzhedzi James (2008). "The Revelation of African Culture in Long Walk to Freedom". In Anna Haebich, Frances Peters-Little, Peter Read. Indigenous Biography and Autobiography. Sydney: Humanities Research Centre, Australian National University. pp. 99–107. 
Mandela, Nelson (1994). Long Walk to Freedom Volume I: 1918–1962. Little, Brown and Company. ISBN 978-0-7540-8723-6. 
Mandela, Nelson (2004) [1994]. Long Walk to Freedom Volume II: 1962–1994 (large print ed.). London: BBC AudioBooks and Time Warner Books Ltd. ISBN 978-0-7540-8724-3. 
Meer, Fatima (1988). Higher than Hope: The Authorized Biography of Nelson Mandela. London: Hamish Hamilton. ISBN 0-241-12787-4. 
Meredith, Martin (2010). Mandela: A Biography. New York: PublicAffairs. ISBN 978-1-58648-832-1. 
Muthien, Yvonne; Khosa, Meshack; Magubane, Bernard (2000). "Democracy and Governance in Transition". In Yvonne Muthien, Meshack Khosa and Bernard Magubane. Democracy and Governance Review: Mandela's Legacy 1994–1999. Pretoria: Human Sciences Research Council Press. pp. 361–374. ISBN 978-0-7969-1970-0. 
Read, James H. (2010). "Leadership and power in Nelson Mandela's Long Walk to Freedom". Journal of Power 3 (3): 317–339. doi:10.1080/17540291.2010.524792. 
Sampson, Anthony (2011) [1999]. Mandela: The Authorised Biography. London: HarperCollins. ISBN 978-0-00-743797-9. 
Smith, David James (2010). Young Mandela. London: Weidenfeld & Nicolson. ISBN 978-0-297-85524-8. 

Further reading

Boehmer, Elleke (2005). "Postcolonial Terrorist: The Example of Nelson Mandela". Parallax 11 (4): 46–55. doi:10.1080/13534640500331666. 
Freund, Bill (2014). "The Shadow of Nelson Mandela, 1918–2013". African Political Economy 41 (140): 292–296. doi:10.1080/03056244.2014.883111. 
Glad, Betty; Blanton, Robert (1997). "F. W. de Klerk and Nelson Mandela: A Study in Cooperative Transformational Leadership". Presidential Studies Quarterly 27 (3): 565–590. JSTOR 27551769. 
Lukhele, Francis (2012). "Post-prison Nelson Mandela: A 'made-in-America hero'". Canadian Journal of African Studies / Revue canadienne des études africaines 46 (2): 289–301. doi:10.1080/00083968.2012.702088. 
Mangcu, Xolela (2013). "Retracing Nelson Mandela through the Lineage of Black Political Thought". Transition 112: 101–116. doi:10.2979/transition.112.101. 
Ndlovu-Gatshenia, Sabelo J. (2014). "From a 'terrorist' to global icon: a critical decolonial ethical tribute to Nelson Rolihlahla Mandela of South Africa". Third World Quarterly 35 (6): 905–921. doi:10.1080/01436597.2014.907703. 
Nelson, Steven (2014). "Nelson Mandela's Two Bodies". Transition 116: 130–142. doi:10.2979/transition.116.130. 
Soudien, Crain (2015). "Nelson Mandela, Robben Island and the Imagination of a New South Africa". Journal of Southern African Studies 41 (2): 353–366. doi:10.1080/03057070.2015.1012915. 
Suttner, Raymond (2014). "Nelson Mandela's Masculinities". African Identities 12 (3–4): 342–356. doi:10.1080/14725843.2015.1009623. 
Tomaselli, Keyan; Tomaselli, Ruth (2003). "The Media and Mandela". Safundi: The Journal of South African and American Studies 4 (2): 1–10. doi:10.1080/17533170300404204. 

External links

Political offices
Preceded by
F. W. de Klerk
President of South Africa
1994–1999
Succeeded by
Thabo Mbeki
Party political offices
Preceded by
Oliver Tambo
President of the African National Congress
1991–1997
Succeeded by
Thabo Mbeki
Diplomatic posts
Preceded by
Andrés Pastrana Arango
Secretary General of Non-Aligned Movement
1998–1999
Succeeded by
Thabo Mbeki