نقطه مرزی سه‌گانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نقطه مرزی سه‌گانه موقعیت جغرافیایی است که نقطه ملاقات مرزهای سیاسی سه کشور است . [۱] [۲] این نقطه می تواند یک بیابان باشد ، و سپس اغلب در مورد یک اثر تاریخی شناخته می شود ، یا می تواند یک آب باشد (رودخانه ، دریاچه یا دریا).

والسبرگ : نقطه مرزی سه گانه بین ( آلمان / هلند / بلژیک )

منطقی است که بگوییم هرچه تعداد کشورهای همسایه با یک کشور بیشتر باشد ، تعداد نقاط مرزی سه گانه بیشتر است. به عنوان نمونه ، چین ۱۶ نقطه مرزی سه گانه ، روسیه ۱۴ نقطه و در اروپا اتریش ۹ نقطه مرزی سه گانه دارد که یکی از آنها با سوئیس و لیختن اشتاین است .

از سوی دیگر ، کشورهای جزیره ای دارای نقاط مرزی سه گانه نیستند ، با اشاره به اینکه برخی از این کشورها مانند بحرین و سنگاپور دارای نقاط مرزی سه گانه در آب‌های سرزمینی هستند . همچنین کشورهایی هم مرز با یک کشور مانند پرتغال و دانمارک وجود دارند که دارای نقاط مرزی سه گانه نیستند و کشورهایی هم مرز با دو کشور هستند مانند ایالات متحده آمریکا که فقط با مکزیک و کانادا هم مرز هستند و آنها هیچ نقاط مرزی سه گانه ندارند.

نمونه[ویرایش]

یک مثال مشهور ، نقطه سه گانه (فالس) بین هلند ، بلژیک و آلمان است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Treaty on boundaries between Spain and Portugal from the mouth of the Minho River to the junction of the river Cay a with the Guadiana. Signed at Lisbon on 29 September 1864 بایگانی‌شده در ۲۰۱۱-۰۵-۱۹ توسط Wayback Machine
  2. "Mapa Topogràfic de Catalunya". Institut Cartogràfic de Catalunya. Retrieved May 22, 2010.