نقش‌بازی حیوانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نقش‌بازی حیوانی (به انگلیسی: Animal roleplay) شکلی از نقش بازی است که در آن حداقل یکی از شرکت کنندگان نقش حیوانی-غیرانسانی را بازی کند. همانند بسیاری از اشکال نقش بازی، این مدل نیز شامل بازی و سایکودراما می‌شود. نقش بازی حیوانی همچنین ممکن است در زمینهٔ بی‌دی‌اس‌ام (به انگلیسی: BDSM) نمایان شود، جایی که فرد می‌تواند در روابط مسلط/تحت سلطه شرکت کند در حالیکه با او مثل حیوان رفتار شود. این فعالیت غالباً مربوط به نقش بازی حیوانات خانگی (به انگلیسی: pet play) می‌شود. به هر حال همهٔ انواع نقش بازی حیوانی در بی‌دی‌اس‌ام به عنوان نقش بازی حیوانات خانگی نیستند و همچنین تمام نقش بازی حیوانات خانگی در بی‌دی‌اس‌ام شامل نقش بازی کردن به عنوان یک حیوان نمی‌شود. بعضی از گونه‌های این نقش بازی‌ها می‌توانند مربوط به furry play باشند.[۱]

یک دختر Pony سَرور خود را در حالیکه روی ارابه نشسته‌است، می‌کشد.

در نگاه کلی[ویرایش]

نقش بازی حیوانی بر خلاف برخی دیدگاه‌ها که آن را تنها منحصر به همجنسگرایان مرد می‌داند، می‌تواند در افرادی با انواع گرایش‌های جنسی، هویت جنسیتی، جنس و روابطی با یک یا چند شریک نمایان شود. از آنجایی که روابط در این نقش بازی می‌تواند شامل مسائل عاطفی نیز باشد، افرادی با گرایش بی‌جنس‌گرایی هم در آن حضور دارند.

محل پیدایش نقش بازی حیوانی و حیوانات خانگی احتمالاً گسترده و متنوع است و دوباره وابسته به افراد شرکت‌کننده در رابطه می‌شود. به هر حال ریشه‌های آن قطعاً تحت تأثیر لباس پوشیدن‌ها، ادبیات داستانی، اسطوره، افسانه، نقش بازی و سایکودراما در جنبه‌های گوناگون آنهاست. بعضی از اولین تصاویر منتشر شده از نقش بازی حیوانی (بخصوص نقش pony) را می‌توان در آثار John Willie -عمدتاً منتشر شده در مجلهٔ Bizarre از سال ۱۹۴۶ تا ۱۹۵۹ میلادی- یافت. بعضی از تجهیزاتی که می‌توانند در نقش بازی حیوانی استفاده شوند عبارتند از: قلاده، درپوش مقعد، افسار، دهان‌بند، مهاربند، پوزه‌بند، قلادهٔ گردن، چکمه‌های باله، catsuit, bodystocking و غیره.[۲]

استفاده‌ی فرهنگی و غیر جنسی[ویرایش]

نقش بازی حیوانی به شکل غیر جنسی آن، در بسیاری از فرهنگ‌های قبیله‌ای در دوران اخیر و احتمالاً در دوران ماقبل تاریخ، بخش مشترک و جدایی ناپذیری از مراسمی بود که عضو (یا اعضا) در آن قبیله از لحاظ جسمی و اغلب به لحاظ معنوی نقش حیوانی را که در نزد آن‌ها مورد احترام بود یا شکار می‌شد، بازی می‌کردند. بسیاری از قبایل هندی-آمریکایی و مردم بومی قطب شمال در این مورد مثال زدنی هستند. نمونه‌هایی از این موارد با نقاشی‌های غار به ثبت رسیده‌اند. در ۱۹۱۱میلادی، Julia Tuell آخرین رقص حیوانات را که توسط مردم شمالی Cheyenne Montana انجام شده، عکسبرداری کرد. همچنین این نقش بازی‌ها گاهی برای آموزش استفاده شده‌است، بخصوص آموزش جسمی که به عنوان راهی برای تشویق مردم برای تمرین‌های بدنی در راه‌های غیرمعمول و با تقلید از حیوانات مختلف صورت گرفته‌اند.

نقش بازی در داستانهای مصور[ویرایش]

بعضی از شخصیت‌های ابرقهرمان، قهرمان و افراد خائن دارای ویژگی‌های مربوط به نقش بازی حیوانی هستند. مانند شخصیت گربهٔ وحشی (به انگلیسی: Wildcat) در DC comics، زن گربه ای (به انگلیسی: Cat woman)، و مرد گرگی (به انگلیسی: Man-wolf). گروهی نیز ممکن است اعتقاد معنوی در گرگ دیسی، گربه دیسی و غیره را به عنوان نوعی نقش بازی حیوانی به‌شمار آورند.

طیف رفتارها[ویرایش]

مانند بسیاری از بازی‌های وابسته به عشق شهوانی و نقش بازی‌ها، نقش بازی حیوانی در زمینه‌های شهوانی یا مسائل مرتبط، سراسر توسط افراد شریک، رفتار و خوی آن‌ها و علایقی که در بازی دارند، مشخص می‌شود. این نقش بازی‌ها طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود. محدوده‌ای شامل تقلید شیههٔ اسب و پارس سگ، رفتار شیطنت‌آمیز مثل گربه‌های کوچک، نفس نفس زدن همچون سگ‌ها، خزیدن و کشیدن خود به اطراف، تغذیه شدن و نوازش شدن با دست و غیره. به شکلی وسیعتر بازی با لباس پوشیدن به شکل اسب کوچک یا Pony (همراه با زین و اسباب اسب سواری)، ماسک صورت، اسارت موقت و موارد این چنینی همراه است.

دلایل افراد در نقش بازی[ویرایش]

دلایل نقش بازی کردن مثل یک شخصیت یا حیوان به اندازهٔ شدت آن متنوع است. عده‌ای از اینکه بتوانند انتخاب عمل و آزادی در تفاوت داشته باشند، لذت می‌برند، گروهی نقش بازی حیوانی را به عنوان یک عشق و علاقه، زمانی برای نوازشگری آرام که در آن نیازی به علنی‌سازی نیست، در نظر می‌گیرند. برای آن‌ها کارهای ساده‌ای مثل نوازش کردن شریک یا شرکا راضی‌کننده است. برای بعضی، این نقش‌ها می‌تواند جنبهٔ معنوی داشته باشد. عده‌ای با اینکار به توتم حیوانی خود احساس نزدیکی می‌کنند. عده‌ای خود را با یک حیوان و غیره به شکلی یکسان و در روان خود مشخص می‌کنند. اینکار به Therianthropy مشهور است. برای برخی افراد این نقش بازی‌ها تجربه‌ای از تعویض قدرت بین خود و دیگری یا دیگران است. به هر حال نقش بازی حیوانی در درجهٔ اول به عنوان یک فعالیت بی‌دی‌اس‌ام در نظر گرفته می‌شود. اگر چه عموماً این نقش‌ها به اشتباه با فعالیت‌های مرتبط با آن مثل furry یا یک نوع از سبک زندگی جایگزین خلط شده‌اند اما نقش بازی حیوانی عموماً مثل این موارد نیست اگرچه ممکن است مواردی در نقض این موضوع نیز موجود باشد. برای بیشتر شرکت کنندگان در نقش بازی حیوانی، این موضوع به حیوان‌خواهی مربوط نیست، مسئله‌ای که در بی‌دی‌اس‌ام بحث‌برانگیز است.

انواع نقش بازیهای حیوانی و ویژگی‌ها[ویرایش]

هر مدل از بازی‌های حیوانی می‌توانند روی یک مورد خاص از حیوانات متمرکز باشند. اسب بازی اغلب شامل تمرین و آموزش از طرف صاحب اسب است، آموزش برای اینکه اسب چگونه راه برود، چهار نعل باشد و غیره. اسب بازی و گربه بازی اغلب می‌توانند با بی‌دی‌اس‌ام مرتبط با نمایش(به انگلیسی: Displin) باشند. گاو بازی اغلب شامل فانتزی‌هایی در مورد شیردهی و غیره می‌شود. محدوده‌های معمول در این روابط همان اصول SSC یعنی امنیت (به انگلیسی: Safe)، عاقلانه رفتار کردن (به انگلیسی: Sane) و روابط مبتنی بر رضایت طرفین (به انگلیسی: Consensual) است. محدودیت‌هایی که در هر رابطهٔ انسانی مبتنی بر احترام و پذیرش علایق افراد درگیر و محدودیت‌های آن‌ها مطرح است. باید توجه کرد که بازی کردن در نقش یک حیوان لزوماً به معنای ایفای نقش مفعول یا تحت تسلط برای آن فرد نیست.

حوزه‌ی بی‌دی‌اس‌ام[ویرایش]

بعضی از افراد بر این باورند که دارای غریزهٔ حیوانی هستند و بازی کردن نقش حیوانات به آن‌ها اجازهٔ فراروی می‌دهد؛ این امر بخصوص در مورد اجتماعات بی‌دی‌اس‌ام حقیقت دارد، جایی که بعضی از افراد در ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت هر روز با حیوان انتخابی خود زندگی می‌کنند. این مدل از ذهنیت در واقع فراتر از نقش بازی کردن می‌رود و به سبک زندگی کاملی برای افراد درگیر در رابطه می‌شود. از دیگر مدل‌های نقش بازی زندگی به عنوان یک حیوان در یک زمان و زندگی در نقش حیوان دیگری در زمانی دیگر است. در مواقع مختلف امکان ترکیب مدل‌های مختلفی از این نقش بازی‌ها وجود دارد و انتخاب‌ها بسته به شرایط است. به نظر می‌رسد این نقش‌ها روند رو به رشدی را در بی‌دی‌اس‌ام دارند و این بخصوص در مورد نقش توله سگ (به انگلیسی: Puppy) و بچه گربه (به انگلیسی: Kitten) صدق می‌کند. دو نقش نامبرده به افراد اجازهٔ کنترل کامل را می‌دهد در حالیکه ارباب/سرور یا صاحب آن حیوان انتظار عشق و اطاعت بی قید و شرط از حیوان خود را دارد.

Pony Play[ویرایش]

بازیگران Pony Play در نمایشگاه Sevastopol در شبه‌جزیره کریمه

نقش حیوانی اسب کوچک یا Pony Play در جایی صورت می‌گیرد که حداقل یکی از شرکت‌کنندگان لباس یا اطوار و رفتارهای یک اسب را از خود به نمایش بگذارد. افرادی که در این مدل نقش بازی شرکت می‌کنند، به‌طور کلی خود را به سه گروه تقسیم می‌کنند در حالیکه ممکن است بعضی از افراد در بیش از یک دسته‌بندی شرکت کنند:

 • اسب مخصوص ارابه (به انگلیسی: Cart Pony) که در آن اسب، شخص/اشخاص مورد نظر را در حالیکه روی ارابه نشسته‌اند، می‌کشد.
 • اسبِ سواری (به انگلیسی: Riding Pony) که در آن اسب، روی چهارپا یا دوپا شخص/اشخاص را روی شانه‌هایش سوار می‌کند (این حالت به شانه‌سواری یا Shoulder Riding شناخته شده‌است). اصولاً کتف انسان به اندازه‌ای قوی نیست که تحمل وزن شخص بالغ دیگری را داشته باشد و با این حال، خطر آسیب جسمی را به همراه دارد، از این رو به‌طور کلی سواری روی چهارپا نمادین‌تر است.
 • اسب نمایشی (به انگلیسی: Show Pony) که مهارت‌ها و توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارد و غالباً لباسی مهارکننده به تن دارد.

در سال ۲۰۰۳ یک فیلم مستند به اسم Pony Passion توسط کلوب بریتانیایی De Ferre ساخته شد که در آن فعالیت‌های کلوب نشان داده می‌شد. همچنین در سال ۲۰۰۵ فیلم مستند Born in a Barn ساخته شد، مستندی که در آن زندگی چند شخص علاقه‌مند به Pony Play را به تصویر می‌کشید.[۳]

گاهی اوقات Pony Play مربوط به مسئلهٔ انحراف ارسطویی (به انگلیسی: Aristotelian Perversion) می‌شود، داستانی ساختگی که در آن شخصی به اسم پروفسور Aristotle متقاعد شده بود تا زنی به اسم Phyllis روی او مثل یک اسب سوار شود.

Puppy Play[ویرایش]

یک بازیگر Puppy در رژهٔ کلن سال ۲۰۱۵

Puppy Play یا Pup Play وقتی صورت می‌گیرد که در آن حداقل یکی از شرکت‌کنندگان نقش یک سگ را عهده‌دار باشد. این نقش می‌تواند با چرم‌پوشی (خرده فرهنگ جنسی) یا یادگارخواهی لاستیکی و پی‌وی‌سی مرتبط باشد. در این نوع نقش اگر شخصی به عنوان فرد مسلط حضور داشته باشد، به عنوان handler، ارباب (به انگلیسی: Master)، آموزش‌دهنده (به انگلیسی: Trainer) یا Alpha شناخته می‌شود؛ همچنین اگر شخص تحت تسلطی در رابطه باشد، ممکن است عنوان Pup را به خود بگیرد. بر خلاف دیگر انواع نقش بازی حیوانی، در این نوع ارتباط برای دو یا چند Puppy غیرمعمول است که برای تسلط بجنگند یا در جایی که شخصی به وضوح یک Alpha است، بازی کنند.[۴] این نقش بازی بیشتر مربوط به شیطنت و بازیگوشی و نقش سگ‌ها می‌شود.[۵] بیشتر افرادی که در نقش سگ هستند، علاقه به ساده کردن تمایلات خود دارند، همان‌طور که می‌پذیرند بخشی از خودشان به صورت غریزی عمل می‌کند.[۶] در ارتباط با دیگر بازی‌های بی‌دی‌اس‌ام، شخصی که نقش سگ را دارد، اگر بی‌صاحب (به انگلیسی: Onowned) یا بدون قلاده (به انگلیسی: Oncollared) باشد، به عنوان ولگرد (به انگلیسی: Stray) شناخته می‌شود. بسیاری از افراد Puppy از فضای آزادی تحت عنوان Puppy Space استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد شخصیت حیوانی را به شکل آسانتری داشته باشند.

در رابطه با ویژگی‌های نشأت گرفته از بی‌دی‌اس‌ام در Puppy Play می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: اسارت و محدودسازی از طریق قلاده و افسار، استفاده از زانوبند، وسایل و لباس‌های مهارکننده، لباس‌های لاستیکی، کلاه، ماسک Puppy و کفش مخصوص. ممکن است آموزش دهندگان این سگ‌ها محلی را برای دستور دادن، آموزش و غیره در نظر بگیرند.

در حال حاضر گروه‌ها و اجتماعاتی در بعضی کشورها وجود دارند که متشکل از افراد علاقه‌مند به Puppy Play هستند.[۷] بر اساس آمار سایت PuppyPlay بیش از ۴۰ گروه، کلوب یا اجتماع Puppy در ایالات متحده آمریکا وجود دارد، ۷ مورد در کانادا، ۶ مورد در استرالیا و ۴ مورد نیز در انگلستان هستند. کشورهای مکزیک، بلژیک و تایوان هر کدام یک اجتماع Puppy دارند. یک مورد نیز در آفریقای جنوبی مربوط به Puppy, Pony و Furry می‌شود. رژهٔ Puppy استرالیا از سال ۲۰۱۵ در Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras برگزار می‌شود.[۸] این رژه موضوع مستندی در یک شبکهٔ استرالیایی ساختهٔ Special Broadcasting Service قرار گرفت.[۹]

در سال ۲۰۰۵ مستند کوتاهی با عنوان Pup توسط Antino Kao ساخته شد که به این بخش کمتر دیده شده می‌پرداخت. همچنین در سال ۲۰۱۶ مستندی تحت عنوان Secret life of human pups از شبکهٔ ۴ انگلستان پخش شد. این مستند مصاحبه‌ای با افرادی از اجتماع Puppy انجام داد. در این فیلم، اجتماع سالانهٔ Mr Puppy Europe نیز که با هزاران نفر شرکت‌کننده برگزار می‌شود، نشان داده شد.

Kitten Play[ویرایش]

در Kitten Play یا نقش بازی حیوانی بچه گربه فرد به شکلی لباس می‌پوشد یا رفتار می‌کند که شبیه به گربه‌ها شود. بعضی از بازیگران این نقش ممکن است همانند نقش سگ‌ها، آموزش ببیند. اینکه چگونه راه بروند، اسباب بازی‌ها را به صاحب برگردانند و غیره. همانند Puppy Play در اینجا نیز اگر شخصی بدون قلاده یا صاحب باشد، ممکن است Stray یا ولگرد خوانده شود.[۱۰] باید در نظر گرفت که روابط نقش بازی حیوانی که به شکل جنسی انجام می‌شود، لزوماً به ارتباط جسمی افراد محدود نمی‌شود و می‌تواند به صورت سایبری و سکس مجازی صورت پذیرد. نقش بازی حیوانی می‌تواند با حیوانات دیگری نیز صورت بگیرد اما باقی آن‌ها غالباً ناشناخته هستند و محبوبیتی ندارند. همچنین گاهی برای تحقیر فرد تحت سلطه یا برده در بی‌دی‌اس‌ام او را با نام حیوانات مثل Pig, Piglet صدا می‌زنند. باید توجه کرد که اگر این موضوع وارد ایفای نقش یک حیوان از سوی فرد نشود، همچنان رفتاری غیر از نقش بازی به‌شمار می‌آید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "About Sirius Pups". SiriusPup. Retrieved 27 September 2017.
 2. Taormino, Tristan (2012). "Chapter 12. A romp on the wild side: erotic human animal roleplaying". The ultimate guide to kink : BDSM, role play, and the erotic edge. Berkeley: Cleis Press. ISBN 9781573447829.
 3. "Born in a Barn". IMDb.com. 1 February 2005. Retrieved 24 September 2017.
 4. "What is an Alpha?". SIRIUSPUP. Retrieved 24 September 2017.
 5. Dog play in the BDSM Dictionary بایگانی‌شده در مه ۱۱, ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine accessed 4 July 2008
 6. "What is human pup play?". SIRIUSPUP. Retrieved 24 September 2017.
 7. "Pup Play?". Puppy Play. Retrieved 28 September 2017.
 8. "2017 parade float running order - Float 103". Mardi Gras. 2017. Archived from the original on 28 September 2017. Retrieved 28 September 2017.
 9. "Pup play men who live as dogs". Special Broadcasting Service. 18 July 2016. Retrieved 28 September 2017.
 10. "What is kitten play?". Kitten-Play. Retrieved 28 September 2017.