آیکن (رایانش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نقشک)
نقشک‌های میز کار KDE با فرمت PNG در شش اندازه مختلف و با فرمت SVG با قابلیت تغییر اندازه وجود دارند.

آیکون یا آیکن یا نَقشَک[۱] (به انگلیسی: Computer icon)، در مقوله نمایش رایانه‌ای، به یک تصویرنگار کوچک گفته می‌شود که به‌عنوان ابزاری برای کمک به کاربران در ناوبری در سیستم رایانه محسوب می‌شوند. آیکن‌ها به‌صورت نمادهایی هستند برای دسترسی سریع به یک نرم‌افزار، عملکرد، فایل داده، ... درون سیستم رایانه و تصاویر آن‌ها شبیه نشان‌های راهنمایی و رانندگی است.[۲]

تاریخچه

با ظهور قابلیت نمایش تصاویر گرافیکی بیتی (شطرنجی) در رایانه‌ها، نقشک‌ها به‌عنوان ابزاری برای کمک به کاربران در راهبری به وجود آمدند. نقشک‌ها ابتدا در دهه هفتاد و توسط کمپانی زیراکس برای کمک به کاربران تازه‌کار طراحی شدند. پس از آن نیز توسط کمپانی‌های مایکروسافت و اپل مکینتاش در سیستم‌عامل هایشان رواج پیدا کردند.

یک نقشک می‌تواند بسته به مشخصات فنی دستگاه نمایش، ترجیحات کاربر و شرایط بینایی او اندازه‌ای از ۱۶×۱۶ پیکسل تا ۱۲۸×۱۲۸ پیکسل داشته باشد. برخی از سیستم‌عامل‌ها، نقشک‌هایی تا اندازه ۵۱۲×۵۱۲ پیکسل را نیز پشتیبانی می‌کنند.

جایگاه و جانمایی

برای نشان دادن تعداد زیادی از آیکن‌ها که پیچیدگی رو به رشد یک دستگاه را نشان می‌دهد، سیستم‌های مختلف، روش‌های مختلفی برای اداره فضای قابل رویت دارند. در مانیتور رایانه‌ها در صفحه اصلی یا دسکتاپ، مجموعه‌ای از آیکن‌ها وجود دارند که دسترسی سریع به عملکردهای رایج را برای کاربران فراهم می‌کند.

طرح

شکل

شکل نقشک باید به آسانی قابل تشخیص باشد و در نمایشگرهای با اندازه‌های مختلف به‌خوبی دیده شود.

رنگ

رنگ نقشک باید رنگارنگ باشد تا به آسانی خود را در صفحه نشان دهد و با رنگ پس‌زمینه یکی نباشد تا به خوبی دیده شود و در صورت استفاده از یک رنگ، باید متضاد و قابل رویت باشد.

اندازه و مقیاس

اندازه نقشک باید به اندازه انگشت شست یک فرد بالغ باشد و حتی در دستگاه‌های لمسی هم بتوان از آن استفاده نمود.

پانویس

  1. «نقشک» واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای «Icon» است.
  2. Rosenblatt, Joel (August 7, 2012). "Former Apple Designer Kare Testifies at Samsung Patent Trial". Businessweek. Bloomberg LP. Retrieved August 7, 2012.

منابع