نقشه کارنو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمونه‌ای از یک جدول کارنو

جدول کارنو روشی است برای ساده‌سازی توابع جبر بولی که به وسیلهٔ موریس کارنو در سال ۱۹۵۳ ارائه شد. این روش کامل شده دیاگرام ویچ است که در سال ۱۹۵۲ توسط ادوارد ویچ ارائه شده بود. جدول کارنو نیاز به محاسبات طولانی را کاهش داده و به مشخص کردن و حذف کردن سریع وضعیت رقابتی کمک می‌کند.

مقادیر بولی از جدول ارزش و با توجه به اصول کد گری به جدول کارنو انتقال می‌یابند. داده‌ها در جدول کارنو که ۲n سلول دارد چیده می‌شوند و مینترم‌ها بر اساس اصول جبر بول ساخته می‌شوند.

نقشه کارنو نموداری از مربع‌ها است که هر مربع یک مینترم را نمایش می‌دهد. به کمک این مربع‌ها می‌توان یک تابع بول را نمایش داد. نقشه کارنو به چند حالت مختلف دو، سه، چهار و گاهی پنج متغیره نمایش می‌یابد. نقشه کارنوی n متغیره، دارای 2n خانه است که هر خانه یک مینترم را نمایش می‌دهد. بعد از اینکه مینترم‌های یک تابع را در نقشه کارنو علامت‌گذاری کردیم، می‌توانیم مربع‌های همجوار را با هم ساده کنیم. در شکل زیر یک نقشه ۴ متغیره که ۱۶ مربع یا خانه دارد نمایش داده شده‌است:

K-map minterms A.svg

برای شماره‌گذاری خانه‌ها از کد گری استفاده شده‌است. چرا که در کد گری، هر عدد با اعداد ماقبل و مابعد خود تنها در یک رقم تفاوت دارد و این خاصیت به ساده کردن توابع بول کمک می‌کند.

مثال[ویرایش]

مثال زیر یک تابع ساده نشده جبر بول را با متغیرهای بولی A،B،C،D نشان می‌دهد.

جدول صحت تابع به صورت زیر ساخته می‌شود:

#
۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۱ ۰ ۰ ۰ ۱ ۰
۲ ۰ ۰ ۱ ۰ ۰
۳ ۰ ۰ ۱ ۱ ۰
۴ ۰ ۱ ۰ ۰ ۰
۵ ۰ ۱ ۰ ۱ ۰
۶ ۰ ۱ ۱ ۰ ۱
۷ ۰ ۱ ۱ ۱ ۰
۸ ۱ ۰ ۰ ۰ ۱
۹ ۱ ۰ ۰ ۱ ۱
۱۰ ۱ ۰ ۱ ۰ ۱
۱۱ ۱ ۰ ۱ ۱ ۱
۱۲ ۱ ۱ ۰ ۰ ۱
۱۳ ۱ ۱ ۰ ۱ ۱
۱۴ ۱ ۱ ۱ ۰ ۱
۱۵ ۱ ۱ ۱ ۱ ۰
K-map 6,8,9,10,11,12,13,14.svg

متغیرها می‌توانند در ۱۶ حالت مختلف ترکیب شوند پس جدول ما ۱۶ سلول دارد. متناظر با مینترم‌هایی که تابع در آن‌ها یک است، خانه‌های جدول را نیز مانند شکل یک می‌کنیم. مابقی خانه‌های جدول را نیز صفر قرار می‌دهیم. سپس باید سلول‌های جدول را به دسته‌های دوتایی، چهارتایی یا هشت تایی تقسیم کنیم. دقت کنید که فقط سلول‌هایی که همسایه هستند قابل انتخاب هستند. در ضمن سلول‌های بالایی با پایینی و سلول‌های راستی با چپی نیز همسایه هستند و قابل دسته‌بندی هستند. در این مثال سلول‌های قرمز و قهوه‌ای را می‌توان با هم دسته‌بندی کرد. اگر این عمل را انجام دهیم جواب نهایی ساده‌تر می‌شود ولی اجباری در این کار نیست.
پس از عملیات دسته‌بندی باید مینترم متناظر به هر دسته را بنویسیم که در این مثال:

  • سلول‌های آبی: 'BCD
  • سلول‌های قهوه‌ای و سبز: 'AB
  • سلول‌های قرمز و قهوه ای: 'AC

سپس تابع بولی ساده شده را بر اساس حاصل جمع حاصل ضرب‌ها می نویسیم:
'f(a،b،c،d)=BCD' + AB' + AC

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]