نقشه وب‌گاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نقشهٔ وب‌گاه (به انگلیسی: site map) فهرستی از صفحه‌های اصلی یک وب‌گاه است که ارتباط بین این صفحه‌ها را نیز نمایش می‌دهد. نقشهٔ سایت به دو منظور تهیه می‌شود: ۱- برای مشاهده کاربران سایت و تسهیل ناوبری در وب‌گاه ۲- برای استفادهٔ موتورهای جست‌وجو.

یک نقشه وب‌گاه درست شده از صفحه‌های ویکی‌پدیای انگلیسی
نقشهٔ وب گاه گوگل

نقشه وب‌گاه برای مشاهده کاربران سایت[ویرایش]

نقشه وب‌گاه برای مشاهده کاربران سایت، یک صفحه ساده از سایت است که ساختار وب سایت شما را نشان می‌دهد، و معمولا متشکل از یک لیست سلسله مراتبی از صفحات سایت شما است. این صفحه برای این استفاده می‌شود که اگر بازدید کنندگان در پیدا کردن صفحات مورد نظر خود دچار مشکل شوند به این صفحه از سایت مراجعه کنند و آن را بهتر و آسان تا پیدا کنند.

نقشه وب‌گاه برای موتورهای جستجو[ویرایش]

نقشه وب‌گاه برای موتورهای جستجو، فایل XML از سایت است که ساختار وب سایت شما را نشان می‌دهد که باعث آسان‌تر شدن کشف صفحات موجود در سایت شما توسط ربات‌های موتورهای جستجوگر می‌شود. پلاگین Google XML Sitemaps به شما امکان ایجاد نقشه سایت برای وردپرس را می‌دهد، این افزونه به صورت خودکار پس از انتشار پست و مطلب جدید نقشه سایت شما را آپدیت می‌کند.

توصیه به صاحبان سایت[ویرایش]

نقشه سایت با فرمت‌های HTML و XML در سایت خود قرار دهید: وجود یک صفحه نقشه سایت ساده با لینک‌هایی به تمام صفحات یا صفحات مهم (اگر شما صدها یا هزاران صفحه دارید) در سایت خود می‌تواند مفید باشد. ساخت یک نقشه سایت با فرمت XML برای سایت خود به شما کمک می‌کند که اطمینان بیشتری بدست آورید که موتور جستجوگر صفحات سایت شما را کشف کرده است.[۱]

هشدار به صاحبان سایت[ویرایش]

نباید در نقشه وب‌گاهخود از پیوندهای تاریخ‌های انقضا شده با شکسته استفاده کنید.

پانویس[ویرایش]

پلاگین ساخت نقشه سایت وردپرس