نقشه راه بلوغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

روش نقشه راه بلوغ ‎(MRMM)‎ (ام آر ام ام )یکی از روش‌های مدیریتی برای توسعه و تحقق بهره وری است. اساس این روش متکی به نگاه علت و معلولی به پدیده‌های طبیعت است.

این منطق، روشی مانند (PDCA) برای بهبود مستمر ارائه می‌دهد که متکی بر سه عنصر برنامه ریزی، اجرا و اصلاح است[۱].

سه رکن اساسی[ویرایش]

سه رکن اساسی در این منطق مشابهاجزاء نظریه کنترل سیستمهای دینامیکی (ورودی، خروجی و بازخورد) عبارتند از: ۱- نرم‌افزار ۲- سخت‌افزار ۳- راه افزار

با تعریف نرم‌افزار به عنوان برنامه، طرح، نقشه و هدف و سخت‌افزار به عنوان امکانات، تجهیزات و اجرا می‌توان اتمام و اجرای هر طرحی را به تحقق دو رکن نرم‌افزار و سخت‌افزار وابسته دانست.

چنین سیستمی می‌تواند هدف از ایجاد خود را در مدت محدودی متناسب با مشخصات برآورده کند ولی با تغییر شرایط درونی و بیرونی به سمت تضعیف یا تخریب خواهد رفت. برای مقاوم کردن و حفاظت سیستمها در برابر تغییرات باید ویژگی انطباق را در آنها ایجاد کرد که این امر نیاز به رکن بازخورد دارد که به آن راه افزار میگوییم بدین علت که با داشتن آن راه اصلاح و تطبیق با شرایط مشخص می‌گردد. با این رکن سیستم را می‌توان به عنوان یک مجموعه کامل شناخت که امکان دفاع از خود رادر برابر عوامل مزاحم دارد.

زمینه‌های کاربرد[ویرایش]

این روش نه تنها در سیستمهای مهندسی و زیست شناسی بلکه در علوم اجتماعی، اقتصاد و حتی مباحث جامعه‌شناسی نیز کاربرد دارد.

مزایای مهم این رویکرد[ویرایش]

یکی از مزایای مهم این رویکرد ایستکه با منطق مربوطه با سه رکن اشاره شده می‌توان مانند جدول تناوبی عناصر توسط دمیتری مندلیف رکن سوم که معمولاً مجهول و مغفول است را ردیابی و شناسایی نمود.

مثلثات (ارکان سه گانه)[ویرایش]

مدیریت= برنامه ریزی، هماهنگی، مراقبت

بهبود مستمر= برنامه ریزی، اجرا، اصلاح

جستارهای وابسته[ویرایش]

مهندسی ارزش

نظریه کنترل

علیت

بهبود مستمر

منابع[ویرایش]

http://www.scribd.com/doc/44082273/MRM-Maturity-Road-Mapping