نعمت‌الله ریاضی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نعمت الله ریاضی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نعمت اله ریاضی
تابلوی رنگ و روغن از رصدخانه ابوریحان بیرونی اثر نعمت اله ریاضی

نعمت اله ریاضی در روز یکشنبه اول خرداد ماه سال ۱۳۳۹ در کازرون استان فارس زاده شد. آموزش‌های پایه دبستان و دبیرستان را در کازرون و شیراز سپری کرد. دوره کارشناسی فیزیک را با به دست آوردن رتبه ممتاز در دانشگاه شیراز در سال ۱۳۶۴ به پایان رساند. وی دوره کارشناسی ارشد اختر فیزیک و همچنین دوره دکتری کیهان‌شناسی را در دانشگاه ساسکس انگلستان گذراند و دانش‌آموخته شد. عنوان رساله کارشناسی ارشد او «سن جهان» به راهنمایی پروفسور لئون مستل وعنوان رساله دکتری وی «تأثیر ویمپ‌ها در تحول ستارگان کم جرم رشته اصلی» به راهنمایی پروفسور راجر تیلر بود. نعمت اله ریاضی پس از بازگشت به ایران در بخش فیزیک دانشکده علوم دانشگاه شیراز به تحقیق و تدریس پرداخت ومراتب استادیاری دانشیاری و استادی را در آنجا گذراند. دکتر ریاضی از بهمن ماه ۱۳۹۱ به عضویت هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه شهید بهشتی در آمده است.

نعمت اله ریاضی در سال ۱۳۹۰ به عنوان استاد نمونه کشوری در گروه علوم پایه برگزیده شد. کتاب‌های درآمدی بر اخترفیزیک نوین، درآمدی بر کیهان شناسی نوین و خاکستر ستارگان از جمله تالیفات وی می‌باشد. ریاضی در زمینه کیهان شناسی، اخترفیزیک و نظریه سالیتون مقالات متعددی را در ژورنال‌های تخصصی علمی به چاپ رسانده است. در مقالات وی مدل‌ها و محاسبات جدیدی در زمینه نظریه کرمچاله‌ها، سیاهچاله‌ها، سالیتون‌ها و برهمکنش‌های بین آن‌ها و نیز ستارگان دوتائی گرفتی ارائه شده است.

کرمچاله‌ها ساختارهائی هندسی در فضا زمان هستند که به صورت گلوگاهی دو نقطه دوردست در فضا زمان یا دو جهان مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند. سابقه این نظریه به اینشتین و روزن می‌رسد. سالیتون‌ها پاسخ‌های جایگزیده‌ای از معادلات موج غیر خطی هستند که از برخی جهات شبیه به ذرات رفتار می‌کنند. نظریه سالیتون کاربردهای فراوانی در اپتیک غیر خطی، فیزیک پلیمرها و ملکول‌های DNA دارد.

ریاضی عضو وابسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و عضو قطب نجوم و اخترفیزیک (مرکز نجوم مراغه) است. وی از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۹۱ در چند نوبت ریاست رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز را به عهده داشته است.

ریاضی به نقاشی و شعر پارسی نیز علاقه‌مند است. https://sites.google.com/site/nematollahriazipaintings/

منابع[ویرایش]