نظریه مجموعه‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یک نمودار ون که اشتراک دو مجموعه را نشان می‌دهد.

نظریه مجموعه‌ها (به انگلیسی: Set theory) شاخه‌ای از منطق ریاضی است که به مطالعه مجموعه‌ها می‌پردازد. مجموعه‌ها، گردایه‌ای از اشیاء هستند. هر چند هر نوعی از اشیاء می‌توانند یک مجموعه را تشکیل دهند، اما نظریه مجموعه‌ها اغلب در مورد اشیاء مرتبط با ریاضی به کار می‌رود. زبان نظریه مجموعه‌ها را می‌توان در تعریف تقریباً همه اشیاء ریاضی به کار برد. مطالعه جدید بر روی نظریه مجموعه‌ها توسط گئورگ کانتور و ریچارد ددکیند در دهه ۷۰ قرن ۱۸ میلادی شروع شد. بعد از کشف تناقض‌های نظریه طبیعی مجموعه‌ها، دستگاه‌های اصل موضوعی بی‌شماری در اوایل قرن ۲۰ مطرح شدند که معروف‌ترین آن‌ها اصل موضوعه زرملو-فرانکل و اصل موضوعه انتخاب هستند. نظریه مجموعه‌ها عموماً به عنوان سیستم بنیادین ریاضیات در شکل نظریه مجموعه‌های زرملو-فرانکل همراه با اصل موضوعه انتخاب به کار می‌رود. ورای نقش بنیادینش، نظریه مجموعه‌ها در جایگاه خود یکی از شاخه‌های ریاضی با جامعه پژوهش فعالی محسوب می‌شود. پژوهش‌های معاصر در نظریه مجموعه‌ها موضوع‌های متنوعی را شامل می‌شود که از ساختار خط اعداد حقیقی تا مطالعه سازگاری اعداد بزرگ متغیر است.

تاریخچه[ویرایش]

گئورگ کانتور

مباحث ریاضی به‌طور معمول از ارتباط متقابل میان پژوهش گران زیادی به دست می‌آیند. نظریه مجموعه‌ها، هرچند، با یک تک مقاله «یک خاصیت مشخصه‌ای تمام اعداد جبری حقیقی» در سال ۱۸۷۴ توسط گئورگ کانتور پایه‌ریزی شد. از قرن ۵ قبل از میلاد، از زمان ریاضیدان یونانی زنون الئایی در غرب و ریاضیدانان هندی در شرق، ریاضیدانان با مفهوم بی‌نهایت در کشمکش بوده‌اند. بخصوص یکی از کارهای قابل توجه کار برنارد بولتزانو در نیمه اول قرن ۱۹ است. درک مدرن از بی‌نهایت با کار کانتور روی نظریه اعداد در ۱۸۷۱–۱۸۶۷ شروع شد. یک ملاقات بین کانتور و ریچارد ددکیند در سال ۱۸۷۲ تفکر کانتور را تحت تأثیر قرار داد و در مقاله ۱۸۷۴ کانتور به اوج خود رسید. کار کانتور به دو قطبی شدن ریاضیدانان آن زمان انجامید. در حالی کارل وایرشتراس و ددکیند از کانتور حمایت می‌کردند، لئوپولد کرونکر، که امروزه به عنوان بنیان‌گذار ریاضیات برساخت گرایی از او یاد می‌شود، حمایت نمی‌کرد. نظریه اعداد کانتور سرانجام به علت کاربرد مفاهیم کانتوری مانند تناظرات یک به یک بین مجموعه‌ها، اثباتش مبنی بر اینکه تعداد اعداد حقیقی بیشتر از اعداد صحیح است، و «بی‌نهایت بودن بی‌نهایت ها» («بهشت کانتور») مبتنی بر عملکرد مجموعه توانی متداول گشت. کاربرد نظریه مجموعه‌ها منجر به ارائه مقاله «نظریه مجموعه‌ها» (به آلمانی: Mengenlehre) در سال ۱۸۹۸ از جانب آرتور شونفلایس به دائرةالمعارف کلین شد. موج جالب توجه بعدی در نظریه مجموعه‌ها حدود ۱۹۰۰ پدیدار شد، وقتی معلوم شد نظریه کانتوری مجموعه‌ها منجر به ایجاد تناقضات بسیاری شد که آنتنومیها یا پارادوکس‌ها خوانده می‌شوند. برتراند راسل و ارنست زرملو به‌طور جدا ساده‌ترین و معروف‌ترین پارادوکس را که امروزه پارادوکس راسل خوانده می‌شود پیدا کردند: «مجموعه تمام مجموعه‌هایی که عضو خودشان نیستند» را در نظر بگیرید، که منجر به این تناقض می‌شود که باید عضو خودش باشد و عضو خودش نباشد. در ۱۸۹۹ کانتور خودش را در معرض این سؤال قرار داد: «کاردینال مجموعه تمام مجموعه‌ها چقدر است؟»، و به تناقض مرتبطی رسید. راسل از پارادوکس خود در سال ۱۹۰۳ به عنوان زمینه خلاصه ریاضیات قاره‌ای در «اصول ریاضیات»اش استفاده کرد. پیشرفت نظریه مجموعه‌ها طوری بود که مناظره بر روی پارادوکس‌ها باعث رها کردن آن نشد. کار زرملو در ۱۹۰۸ و آبراهام فرانکل در ۱۹۲۲ مجموعه اصول موضوعه ZFC را نتیجه داد، که به مورد استفاده‌ترین اصول موضوعه برای نطریه مجموعه‌ها بدل شد. کار آنالیست‌هایی مثل هنری لبگ کاربرد بزرگ ریاضی نظریه مجموعه‌ها را که از آن زمان به بعد در تار و پود ریاضیات مدرن بافته شده، نشان داد. نظریه مجموعه‌ها به‌طور معمول به عنوان یک سیستم پایه استفاده می‌شود، هرچند در برخی از نواحی نظریه رده‌ها به عنوان سیستم پایه ترجیح داده می‌شود.

مفاهیم و نمادهای اصلی[ویرایش]

نظریه مجموعه‌ها با یک رابطه دودویی اصلی بین یک شی o و یک مجموعه A آغاز می‌شود. اگر o یک عضو (یا «عنصر») A باشد، بنویسید oA. چون مجموعه‌ها خود اشیاء هستند، رابطه عضویت نیز می‌تواند مرتبط باشد. یک رابطه دودویی برگرفته بین مجموعه‌ها رابطه زیرمجموعه‌ای است، که شمول مجموعه ای نیز نامیده می‌شود. اگر همه اعضای A اعضای B نیز باشند، A زیر مجموعه B است، که AB نمادگذاری می‌شود. برای مثال، ‏{۱، ۲}‎ یک زیر مجموعه ‏{۱، ۲، ۳}‎ است. اما ‏{۱، ۴}‎ نیست. با این تعریف، واضح است که هر مجموعه زیر مجموعه خودش است؛ در صورتی که نخواهیم این مورد را به حساب بیاوریم، عبارت «زیرمجموعه سره» تعریف شده‌است. A زیر مجموعه سره B است اگر و فقط اگر A زیر مجموعه B باشد ولی B زیر مجموعه A نباشد. همانند حسابان که عملیات دودویی را روی اعداد پیاده‌سازی می‌کند، نظریه مجموعه‌ها نیز عملیات دودویی را روی مجموعه‌ها اعمال می‌کند.

 • اجتماع مجموعه‌های A و B، مجموعه AB، مجموعه تمام اشیایی است که یا عضو A هستند، یا عضو B یا عضو هردو. اجتماع ‏{۱، ۲، ۳}‎ و ‏{۲، ۳، ۴}‎ مجموعه ‏{۱، ۲، ۳، ۴}‎ است.
 • اشتراک مجموعه‌های A و B، مجموعه AB مجموعه تمام اشیایی است که هم عضو A و هم عضو B هستند. اشتراک ‏{۱، ۲، ۳}‎ و ‏{۲، ۳، ۴}‎ مجموعه ‏{۲، ۳}‎ است.
 • تفاضل مجموعه‌های U و A، مجموعه U \ A، مجموعه تمام اعضایی است که عضو U هستند ولی عضو A نیستند. تفاضل ‏{۱، ۲، ۳}‎ \ ‏{۲، ۳، ۴}‎ مجموعه ‏{۱}‎ است؛ و برعکس تفاضل ‏{۲، ۳، ۴}‎ \ ‏{۱، ۲، ۳}‎ مجموعه ‏{۴}‎ است. وقتی که A زیر مجموعه U است، تفاضل U \ A متمم A در U نیز خوانده می‌شود. در این مورد، اگر انتخاب U از متن معلوم باشد، نماد Ac بعضی اوقات به جای U \ A استفاده می‌شود، مخصوصاً وقتی U مانند مطالعه نمودار ون مجموعه جهانی باشد.
 • تفاضل متقارن مجموعه‌های A و B، مجموعه AB یا AB، مجموعه تمام اشیایی است که عضو دقیقاً یکی از مجموعه‌های A و B باشد. (اعضایی که در یکی از مجموعه‌ها هستند، نه در هر دو). برای مثال، برای مجموعه‌های ‏{۱، ۲، ۳}‎ و ‏{۲، ۳، ۴}‎، تفاضل متقارن مجموعه ‏{۱، ۴}‎ است. تفاضل اجتماع و اشتراک (AB) \ (AB) یا (A \ B) ∪ (B \ A) نیز همان تفاضل متقارن است.
 • ضرب دکارتی A و B، مجموعه A × B مجموعه‌ای است که اعضایش تمام زوج مرتب‌های ممکن (a,b) است که a عضوی از A و b عضوی از B است. ضرب دکارتی {۱, ۲} و {red, white} می‌شود {(red,۱), (red, ۲), (white, 2), (white, ۱)}.
 • مجموعه توانی یک مجموعه A مجموعه تمام زیر مجموعه‌های A است. برای مثال مجموعه توانی ‏{۱، ۲}‎ مجموعه ‏{{}، {۱}، {۲}، {۱، ۲}}‎ است.

برخی از مجموعه‌هایی که در کانون اهمیت قرار دارند، مجموعه تهی، مجموعه اعداد طبیعی و مجموعه اعداد حقیقی هستند.

مقداری هستی‌شناسی[ویرایش]

یک بخش اولیه از سلسله مراتب فون نویمان.

یک مجموعه هنگامی محض است که همه اعضایش مجموعه باشند، و همهٔ اعضای اعضایش مجموعه باشند و به همین ترتیب… برای مثال، مجموعه که تنها مجموعه تهی را دربردارد یک مجموعه خالص ناتهی است. در نظریه مدرن مجموعه‌ها، معمول است که توجه را به جهان فون نویمان مجموعه‌های خالص معطوف کرد، و تعداد زیادی از سیستم‌های نظریه اصل موضوعی مجموعه‌ها طراحی شده‌اند که تنها مجموعه‌های خالص را اصل بندی کنند. این محدودیت از نظر فنی امتیازهای زیادی به همراه دارد و به کلیت خیلی کم لطمه می‌زند، زیرا به طرز ویژه‌ای همه مفاهیم ریاضی می‌توانند با استفاده از مجموعه‌های خالص بازسازی شوند. مجموعه‌ها در جهان ون نویمان با توجه به اینکه چقدر عمیق اعضایشان، اعضای اعضایشان و… در هم قرار گرفته‌اند در یک سلسله مراتب انباشته مرتب می‌شوند. هر مجموعه از این سلسله مراتب با یک عدد ترتیبی α مشخص می‌گردد (با استفاده از استقرای ترامتناهی)، که به عنوان مرتبه آن شناخته می‌شود. مرتبه یک مجموعه خالص X به عنوان کوچکترین کران بالای همه جانشین‌های مرتبه‌های اعضای X تعریف می‌شود. برای مثال، مجموعه تهی مرتبه ۰ خوانده می‌شود، درحالی که مجموعه که تنها شامل مجموعه تهی است مرتبه ۱ خوانده می‌شود. برای هر عدد ترتیبی α، مجموعه Vα به عنوان مجموعه‌ای تعریف می‌شود که شامل همه مجموعه‌های خالص با مرتبه کمتر از α است. کل جهان ون نویمان با V نشان داده می‌شود.

نظریه اصل موضوعی مجموعه‌ها[ویرایش]

نظریه مقدماتی مجموعه‌ها می‌تواند به صورت غیررسمی و طبیعی مطالعه شود، که بتوان آن را در مدارس ابتدایی با استفاده از نمودار ون تدریس کرد. رویکرد طبیعی تلویحاً فرض می‌کند که یک مجموعه می‌تواند از تشکیل کلاس کل اشیایی تولید شود که از یک شرط خاص تبعیت می‌کنند. این فرض تناقض‌هایی را به دنبال دارد، که ساده‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها پارادوکس راسل و پارادوکس بورالی-فورتی هستند. نظریه اصل موضوعی مجموعه‌ها در اصل درست شده بود که نظریه مجموعه‌ها را از چنین پارادوکس‌هایی برهاند. گسترده‌ترین سیستم مطالعه شده نظریه اصل موضوعی مجموعه‌ها اذعان می‌کند که همه مجموعه‌ها از یک سلسله مراتب انباشته می‌آیند. همچنین سیستم‌هایی در دو ذائقه می‌آیند، آن‌هایی که هستی شناسیشان از:

سیستم‌های بالا می‌توانند طوری اصلاح شوند که یورالمنت (به انگلیسی: urelement) یا عناصر اساسی، اشیایی که می‌توانند اعضای مجموعه‌ها باشند ولی خودشان مجموعه نیستند و عضوی ندارند، را مجاز بشمرند. سیستم‌های مبانی جدید NFU (شامل یورالمنت ها) و NF (فاقد آنها) بر پایه یک سلسله مراتب انباشته نیستند.NF و NFU شامل یک «مجموعه همه چیز» هستند، مرتبط با اینکه هر مجموعه یک متمم دارد. در این سیستم‌ها عناصر اساسی مهم هستند، چون NF، نه NFU، مجموعه‌هایی را تولید می‌کند که اصل موضوعه انتخاب آن‌ها را در برندارد. سیستم‌های نظریه مجموعه‌های ساختمانی، مانند CFT, CZF و IFZ، اصول مجموعه ایشان را در منطق شهودی به جای منطق مرتبه اول جای دهند. در حالی که سیستم‌های دیگر منطق استاندارد مرتبه اول را قبول می‌کنند اما یک رابطه عضویت غیر استاندارد را پوشش می‌دهند. این شامل نظریه ناهنجار مجموعه‌ها و نظریه فازی مجموعه‌ها می‌شود، که در آن‌ها ارزش فرمول اتمی که رابطه عضویت را دربردارد، به سادگی درست یا غلط نیست. مدل ارزش بولی ZFC یک موضوع مرتبط هستند. یک غنی‌سازی ZFC که نظریه درونی مجموعه‌ها نامیده می‌شود، توسط ادوارد نلسون در ۱۹۹۷ ارائه شد.

کاربردها[ویرایش]

بسیاری از مفاهیم ریاضی می‌توانند به صورت دقیق تنها با استفاده از مفاهیم نظری بیان شوند. برای مثال، ساختارهای متنوعی مانند گراف، خمینه‌ها، حلقه‌ها، و فضاهای برداری همه می‌توانند به صورتی تعریف شوند که خواص اصل موضوعی متنوعی را داشته باشند. رابطه هم‌ارزی و روابط ترتیب در ریاضیات همه جا هستند، و نظریه روابط ریاضی در نظریه مجموعه‌ها می‌توانند تعریف شوند. نظریه مجموعه‌ها همچنین یک سازمان نویدبخش برای بیشتر ریاضیات است. از زمان انتشار اولین جلد «مبادی ریاضیات» ادعا شده‌است که بیشتر یا حتی همه نظریه‌های ریاضی می‌توانند با استفاده از یک مجموعهٔ اصول موضوعه خوب طراحی شده برای نظریه مجموعه‌ها که به وسیله تعریف‌های زیادی بهبود یافته، با استفاده از منطق مرتبه اول یا منطق مرتبه دوم، مشتق شوند. برای مثال، خواص اعداد طبیعی و اعداد حقیقی از دل نظریه مجموعه‌ها نتیجه می‌شود، هر سیستم عددی را با یک کلاس هم‌ارزی تحت یک رابطه هم‌ارزی مناسب با زمینه یک مجموعه نامتناهی شناخت. نظریه مجموعه‌ها به عنوان یک نظام برای آنالیز ریاضی، توپولوژی، جبر مجرد و ریاضیات گسسته، مشابهاً بدون بحث است. ریاضیدانان می‌پذیرند که نظریه‌های این ناحیه می‌توانند از تعریف‌های مرتبط و اصول موضوعه نظریه مجموعه‌ها ناشی شوند. تعداد کمی از مشتقات کامل نظریه‌های پیچیده ریاضی از نظریه مجموعه‌ها رسماً تأیید شده‌اند، هرچند مشتقات رسمی اینچنین معمولاً از اثبات‌های زبان طبیعی که ریاضی‌دان‌ها معمولاً ارائه می‌دهند بسیار طولانی ترند. یک پروژه تأیید صحت متامث، شامل مشتقات بیش از ۱۰۰۰۰ نظریه از اصول موضوعه ZFC تا استفاده از منطق مرتبه اول می‌شود.

اصل موضوع گسترش[ویرایش]

اصل موضوعی گسترش نخستین اصل موضوع نظریه اصل موضوعی مجموعه‌ها (Axiomatic set theory) است و گویای این است که دو مجموعه x و y برابرند اگر و تنها اگر اعضای (member) یکسانی داشته باشند.[۱][۲]

نواحی مطالعه[ویرایش]

نظریه مجموعه‌ها یک ناحیه وسیع تحقیق در ریاضیات، همراه با تعداد زیادی زیرموضوع مرتبط است.

پانویس[ویرایش]

 1. Set theory, T. Yech, Academic Press 1978
 2. example.com

منابع[ویرایش]

مطالعه بیشتر[ویرایش]

A Venn diagram illustrating the intersection of two sets.

Set theory is a branch of mathematical logic that studies sets, which informally are collections of objects. Although any type of object can be collected into a set, set theory is applied most often to objects that are relevant to mathematics. The language of set theory can be used to define nearly all mathematical objects.

The modern study of set theory was initiated by Georg Cantor and Richard Dedekind in the 1870s. After the discovery of paradoxes in naive set theory, such as Russell's paradox, numerous axiom systems were proposed in the early twentieth century, of which the Zermelo–Fraenkel axioms, with or without the axiom of choice, are the best-known.

Set theory is commonly employed as a foundational system for mathematics, particularly in the form of Zermelo–Fraenkel set theory with the axiom of choice.[1] Beyond its foundational role, set theory is a branch of mathematics in its own right, with an active research community. Contemporary research into set theory includes a diverse collection of topics, ranging from the structure of the real number line to the study of the consistency of large cardinals.

History

Mathematical topics typically emerge and evolve through interactions among many researchers. Set theory, however, was founded by a single paper in 1874 by Georg Cantor: "On a Property of the Collection of All Real Algebraic Numbers".[2][3]

Since the 5th century BC, beginning with Greek mathematician Zeno of Elea in the West and early Indian mathematicians in the East, mathematicians had struggled with the concept of infinity. Especially notable is the work of Bernard Bolzano in the first half of the 19th century.[4] Modern understanding of infinity began in 1870–1874 and was motivated by Cantor's work in real analysis.[5] An 1872 meeting between Cantor and Richard Dedekind influenced Cantor's thinking and culminated in Cantor's 1874 paper.

Cantor's work initially polarized the mathematicians of his day. While Karl Weierstrass and Dedekind supported Cantor, Leopold Kronecker, now seen as a founder of mathematical constructivism, did not. Cantorian set theory eventually became widespread, due to the utility of Cantorian concepts, such as one-to-one correspondence among sets, his proof that there are more real numbers than integers, and the "infinity of infinities" ("Cantor's paradise") resulting from the power set operation. This utility of set theory led to the article "Mengenlehre" contributed in 1898 by Arthur Schoenflies to Klein's encyclopedia.

The next wave of excitement in set theory came around 1900, when it was discovered that some interpretations of Cantorian set theory gave rise to several contradictions, called antinomies or paradoxes. Bertrand Russell and Ernst Zermelo independently found the simplest and best known paradox, now called Russell's paradox: consider "the set of all sets that are not members of themselves", which leads to a contradiction since it must be a member of itself and not a member of itself. In 1899 Cantor had himself posed the question "What is the cardinal number of the set of all sets?", and obtained a related paradox. Russell used his paradox as a theme in his 1903 review of continental mathematics in his The Principles of Mathematics.

In 1906 English readers gained the book Theory of Sets of Points[6] by husband and wife William Henry Young and Grace Chisholm Young, published by Cambridge University Press.

The momentum of set theory was such that debate on the paradoxes did not lead to its abandonment. The work of Zermelo in 1908 and the work of Abraham Fraenkel and Thoralf Skolem in 1922 resulted in the set of axioms ZFC, which became the most commonly used set of axioms for set theory. The work of analysts such as Henri Lebesgue demonstrated the great mathematical utility of set theory, which has since become woven into the fabric of modern mathematics. Set theory is commonly used as a foundational system, although in some areas—such as algebraic geometry and algebraic topology—category theory is thought to be a preferred foundation.

Basic concepts and notation

Set theory begins with a fundamental binary relation between an object o and a set A. If o is a member (or element) of A, the notation oA is used. A set is described by listing elements separated by commas, or by a characterizing property of its elements, within braces { }. Since sets are objects, the membership relation can relate sets as well.

A derived binary relation between two sets is the subset relation, also called set inclusion. If all the members of set A are also members of set B, then A is a subset of B, denoted AB. For example, {1, 2} is a subset of {1, 2, 3} , and so is {2} but {1, 4} is not. As insinuated from this definition, a set is a subset of itself. For cases where this possibility is unsuitable or would make sense to be rejected, the term proper subset is defined. A is called a proper subset of B if and only if A is a subset of B, but A is not equal to B. Also 1, 2, and 3 are members (elements) of the set {1, 2, 3} but are not subsets of it; and in turn, the subsets, such as {1}, are not members of the set {1, 2, 3}.

Just as arithmetic features binary operations on numbers, set theory features binary operations on sets.[7] The:

 • Union of the sets A and B, denoted AB, is the set of all objects that are a member of A, or B, or both. The union of {1, 2, 3} and {2, 3, 4} is the set {1, 2, 3, 4} .
 • Intersection of the sets A and B, denoted AB, is the set of all objects that are members of both A and B. The intersection of {1, 2, 3} and {2, 3, 4} is the set {2, 3} .
 • Set difference of U and A, denoted U \ A, is the set of all members of U that are not members of A. The set difference {1, 2, 3} \ {2, 3, 4} is {1} , while, conversely, the set difference {2, 3, 4} \ {1, 2, 3} is {4} . When A is a subset of U, the set difference U \ A is also called the complement of A in U. In this case, if the choice of U is clear from the context, the notation Ac is sometimes used instead of U \ A, particularly if U is a universal set as in the study of Venn diagrams.
 • Symmetric difference of sets A and B, denoted AB or AB, is the set of all objects that are a member of exactly one of A and B (elements which are in one of the sets, but not in both). For instance, for the sets {1, 2, 3} and {2, 3, 4} , the symmetric difference set is {1, 4} . It is the set difference of the union and the intersection, (AB) \ (AB) or (A \ B) ∪ (B \ A).
 • Cartesian product of A and B, denoted A × B, is the set whose members are all possible ordered pairs (a, b) where a is a member of A and b is a member of B. The cartesian product of {1, 2} and {red, white} is {(1, red), (1, white), (2, red), (2, white)}.
 • Power set of a set A is the set whose members are all of the possible subsets of A. For example, the power set of {1, 2} is { {}, {1}, {2}, {1, 2} } .

Some basic sets of central importance are the empty set (the unique set containing no elements; occasionally called the null set though this name is ambiguous), the set of natural numbers, and the set of real numbers.

Some ontology

An initial segment of the von Neumann hierarchy.

A set is pure if all of its members are sets, all members of its members are sets, and so on. For example, the set {{}} containing only the empty set is a nonempty pure set. In modern set theory, it is common to restrict attention to the von Neumann universe of pure sets, and many systems of axiomatic set theory are designed to axiomatize the pure sets only. There are many technical advantages to this restriction, and little generality is lost, because essentially all mathematical concepts can be modeled by pure sets. Sets in the von Neumann universe are organized into a cumulative hierarchy, based on how deeply their members, members of members, etc. are nested. Each set in this hierarchy is assigned (by transfinite recursion) an ordinal number , known as its rank. The rank of a pure set is defined to be the least upper bound of all successors of ranks of members of . For example, the empty set is assigned rank 0, while the set {{}} containing only the empty set is assigned rank 1. For each ordinal , the set is defined to consist of all pure sets with rank less than . The entire von Neumann universe is denoted .

Axiomatic set theory

Elementary set theory can be studied informally and intuitively, and so can be taught in primary schools using Venn diagrams. The intuitive approach tacitly assumes that a set may be formed from the class of all objects satisfying any particular defining condition. This assumption gives rise to paradoxes, the simplest and best known of which are Russell's paradox and the Burali-Forti paradox. Axiomatic set theory was originally devised to rid set theory of such paradoxes.[note 1]

The most widely studied systems of axiomatic set theory imply that all sets form a cumulative hierarchy. Such systems come in two flavors, those whose ontology consists of:

The above systems can be modified to allow urelements, objects that can be members of sets but that are not themselves sets and do not have any members.

The systems of New Foundations NFU (allowing urelements) and NF (lacking them) are not based on a cumulative hierarchy. NF and NFU include a "set of everything, " relative to which every set has a complement. In these systems urelements matter, because NF, but not NFU, produces sets for which the axiom of choice does not hold.

Systems of constructive set theory, such as CST, CZF, and IZF, embed their set axioms in intuitionistic instead of classical logic. Yet other systems accept classical logic but feature a nonstandard membership relation. These include rough set theory and fuzzy set theory, in which the value of an atomic formula embodying the membership relation is not simply True or False. The Boolean-valued models of ZFC are a related subject.

An enrichment of ZFC called internal set theory was proposed by Edward Nelson in 1977.

Applications

Many mathematical concepts can be defined precisely using only set theoretic concepts. For example, mathematical structures as diverse as graphs, manifolds, rings, and vector spaces can all be defined as sets satisfying various (axiomatic) properties. Equivalence and order relations are ubiquitous in mathematics, and the theory of mathematical relations can be described in set theory.

Set theory is also a promising foundational system for much of mathematics. Since the publication of the first volume of Principia Mathematica, it has been claimed that most or even all mathematical theorems can be derived using an aptly designed set of axioms for set theory, augmented with many definitions, using first or second-order logic. For example, properties of the natural and real numbers can be derived within set theory, as each number system can be identified with a set of equivalence classes under a suitable equivalence relation whose field is some infinite set.

Set theory as a foundation for mathematical analysis, topology, abstract algebra, and discrete mathematics is likewise uncontroversial; mathematicians accept that (in principle) theorems in these areas can be derived from the relevant definitions and the axioms of set theory. Few full derivations of complex mathematical theorems from set theory have been formally verified, however, because such formal derivations are often much longer than the natural language proofs mathematicians commonly present. One verification project, Metamath, includes human-written, computer-verified derivations of more than 12,000 theorems starting from ZFC set theory, first-order logic and propositional logic.

Areas of study

Set theory is a major area of research in mathematics, with many interrelated subfields.

Combinatorial set theory

Combinatorial set theory concerns extensions of finite combinatorics to infinite sets. This includes the study of cardinal arithmetic and the study of extensions of Ramsey's theorem such as the Erdős–Rado theorem.

Descriptive set theory

Descriptive set theory is the study of subsets of the real line and, more generally, subsets of Polish spaces. It begins with the study of pointclasses in the Borel hierarchy and extends to the study of more complex hierarchies such as the projective hierarchy and the Wadge hierarchy. Many properties of Borel sets can be established in ZFC, but proving these properties hold for more complicated sets requires additional axioms related to determinacy and large cardinals.

The field of effective descriptive set theory is between set theory and recursion theory. It includes the study of lightface pointclasses, and is closely related to hyperarithmetical theory. In many cases, results of classical descriptive set theory have effective versions; in some cases, new results are obtained by proving the effective version first and then extending ("relativizing") it to make it more broadly applicable.

A recent area of research concerns Borel equivalence relations and more complicated definable equivalence relations. This has important applications to the study of invariants in many fields of mathematics.

Fuzzy set theory

In set theory as Cantor defined and Zermelo and Fraenkel axiomatized, an object is either a member of a set or not. In fuzzy set theory this condition was relaxed by Lotfi A. Zadeh so an object has a degree of membership in a set, a number between 0 and 1. For example, the degree of membership of a person in the set of "tall people" is more flexible than a simple yes or no answer and can be a real number such as 0.75.

Inner model theory

An inner model of Zermelo–Fraenkel set theory (ZF) is a transitive class that includes all the ordinals and satisfies all the axioms of ZF. The canonical example is the constructible universe L developed by Gödel. One reason that the study of inner models is of interest is that it can be used to prove consistency results. For example, it can be shown that regardless of whether a model V of ZF satisfies the continuum hypothesis or the axiom of choice, the inner model L constructed inside the original model will satisfy both the generalized continuum hypothesis and the axiom of choice. Thus the assumption that ZF is consistent (has at least one model) implies that ZF together with these two principles is consistent.

The study of inner models is common in the study of determinacy and large cardinals, especially when considering axioms such as the axiom of determinacy that contradict the axiom of choice. Even if a fixed model of set theory satisfies the axiom of choice, it is possible for an inner model to fail to satisfy the axiom of choice. For example, the existence of sufficiently large cardinals implies that there is an inner model satisfying the axiom of determinacy (and thus not satisfying the axiom of choice).[8]

Large cardinals

A large cardinal is a cardinal number with an extra property. Many such properties are studied, including inaccessible cardinals, measurable cardinals, and many more. These properties typically imply the cardinal number must be very large, with the existence of a cardinal with the specified property unprovable in Zermelo-Fraenkel set theory.

Determinacy

Determinacy refers to the fact that, under appropriate assumptions, certain two-player games of perfect information are determined from the start in the sense that one player must have a winning strategy. The existence of these strategies has important consequences in descriptive set theory, as the assumption that a broader class of games is determined often implies that a broader class of sets will have a topological property. The axiom of determinacy (AD) is an important object of study; although incompatible with the axiom of choice, AD implies that all subsets of the real line are well behaved (in particular, measurable and with the perfect set property). AD can be used to prove that the Wadge degrees have an elegant structure.

Forcing

Paul Cohen invented the method of forcing while searching for a model of ZFC in which the continuum hypothesis fails, or a model of ZF in which the axiom of choice fails. Forcing adjoins to some given model of set theory additional sets in order to create a larger model with properties determined (i.e. "forced") by the construction and the original model. For example, Cohen's construction adjoins additional subsets of the natural numbers without changing any of the cardinal numbers of the original model. Forcing is also one of two methods for proving relative consistency by finitistic methods, the other method being Boolean-valued models.

Cardinal invariants

A cardinal invariant is a property of the real line measured by a cardinal number. For example, a well-studied invariant is the smallest cardinality of a collection of meagre sets of reals whose union is the entire real line. These are invariants in the sense that any two isomorphic models of set theory must give the same cardinal for each invariant. Many cardinal invariants have been studied, and the relationships between them are often complex and related to axioms of set theory.

Set-theoretic topology

Set-theoretic topology studies questions of general topology that are set-theoretic in nature or that require advanced methods of set theory for their solution. Many of these theorems are independent of ZFC, requiring stronger axioms for their proof. A famous problem is the normal Moore space question, a question in general topology that was the subject of intense research. The answer to the normal Moore space question was eventually proved to be independent of ZFC.

Objections to set theory as a foundation for mathematics

From set theory's inception, some mathematicians have objected to it as a foundation for mathematics. The most common objection to set theory, one Kronecker voiced in set theory's earliest years, starts from the constructivist view that mathematics is loosely related to computation. If this view is granted, then the treatment of infinite sets, both in naive and in axiomatic set theory, introduces into mathematics methods and objects that are not computable even in principle. The feasibility of constructivism as a substitute foundation for mathematics was greatly increased by Errett Bishop's influential book Foundations of Constructive Analysis.[9]

A different objection put forth by Henri Poincaré is that defining sets using the axiom schemas of specification and replacement, as well as the axiom of power set, introduces impredicativity, a type of circularity, into the definitions of mathematical objects. The scope of predicatively founded mathematics, while less than that of the commonly accepted Zermelo-Fraenkel theory, is much greater than that of constructive mathematics, to the point that Solomon Feferman has said that "all of scientifically applicable analysis can be developed [using predicative methods]".[10]

Ludwig Wittgenstein condemned set theory. He wrote that "set theory is wrong", since it builds on the "nonsense" of fictitious symbolism, has "pernicious idioms", and that it is nonsensical to talk about "all numbers".[11] Wittgenstein's views about the foundations of mathematics were later criticised by Georg Kreisel and Paul Bernays, and investigated by Crispin Wright, among others.

Category theorists have proposed topos theory as an alternative to traditional axiomatic set theory. Topos theory can interpret various alternatives to that theory, such as constructivism, finite set theory, and computable set theory.[12][13] Topoi also give a natural setting for forcing and discussions of the independence of choice from ZF, as well as providing the framework for pointless topology and Stone spaces.[14]

An active area of research is the univalent foundations and related to it homotopy type theory. Within homotopy type theory, a set may be regarded as a homotopy 0-type, with universal properties of sets arising from the inductive and recursive properties of higher inductive types. Principles such as the axiom of choice and the law of the excluded middle can be formulated in a manner corresponding to the classical formulation in set theory or perhaps in a spectrum of distinct ways unique to type theory. Some of these principles may be proven to be a consequence of other principles. The variety of formulations of these axiomatic principles allows for a detailed analysis of the formulations required in order to derive various mathematical results.[15][16]

Set theory in mathematical education

As set theory gained popularity as a foundation for modern mathematics, there has been support for the idea of introducing basic theory, or naive set theory, early in mathematics education.

In the US in the '60s, the New Math experiment aimed to teach basic set theory, among other abstract concepts, to primary grade students, but was met with much criticism. The math syllabus in European schools followed this trend, and currently includes the subject at different levels in all grades.

Set theory is used to introduce students to logical operators ( NOT, AND, OR) and semantic or rule description (technically intensional definition.[17]) of sets, (e.g. "months starting with 'A'"). This may be useful when learning computer programming, as sets and boolean logic are basic building blocks of many programming languages.

Sets are commonly referred to when teaching about different types of numbers (, Z, R...) and when defining mathematical functions as a relationship between two sets.

See also

Notes

 1. ^ In his 1925, John von Neumann observed that "set theory in its first, "naive" version, due to Cantor, led to contradictions. These are the well-known antinomies of the set of all sets that do not contain themselves (Russell), of the set of all transfinte ordinal numbers (Burali-Forti), and the set of all finitely definable real numbers (Richard)." He goes on to observe that two "tendencies" were attempting to "rehabilitate" set theory. Of the first effort, exemplified by Bertrand Russell, Julius König, Hermann Weyl and L. E. J. Brouwer, von Neumann called the "overall effect of their activity . . . devastating". With regards to the axiomatic method employed by second group composed of Zermelo, Abraham Fraenkel and Arthur Moritz Schoenflies, von Neumann worried that "We see only that the known modes of inference leading to the antinomies fail, but who knows where there are not others?" and he set to the task, "in the spirit of the second group", to "produce, by means of a finite number of purely formal operations . . . all the sets that we want to see formed" but not allow for the antinomies. (All quotes from von Neumann 1925 reprinted in van Heijenoort, Jean (1967, third printing 1976), From Frege to Gödel: A Source Book in Mathematical Logic, 1879–1931, Harvard University Press, Cambridge MA, ISBN 0-674-32449-8 (pbk). A synopsis of the history, written by van Heijenoort, can be found in the comments that precede von Neumann's 1925.

References

 1. ^ Kunen 1980, p. xi: "Set theory is the foundation of mathematics. All mathematical concepts are defined in terms of the primitive notions of set and membership. In axiomatic set theory we formulate a few simple axioms about these primitive notions in an attempt to capture the basic "obviously true" set-theoretic principles. From such axioms, all known athematics may be derived."
 2. ^ Cantor, Georg (1874), "Ueber eine Eigenschaft des Inbegriffes aller reellen algebraischen Zahlen", Journal für die reine und angewandte Mathematik (in German), 77: 258–262, doi:10.1515/crll.1874.77.258
 3. ^ Johnson, Philip (1972), A History of Set Theory, Prindle, Weber & Schmidt, ISBN 0-87150-154-6
 4. ^ Bolzano, Bernard (1975), Berg, Jan (ed.), Einleitung zur Größenlehre und erste Begriffe der allgemeinen Größenlehre, Bernard-Bolzano-Gesamtausgabe, edited by Eduard Winter et al., Vol. II, A, 7, Stuttgart, Bad Cannstatt: Friedrich Frommann Verlag, p. 152, ISBN 3-7728-0466-7
 5. ^ Dauben, Joseph (1979), Georg Cantor: His Mathematics and Philosophy of the Infinite, Harvard University Press, pp. 30–54, ISBN 0-674-34871-0.
 6. ^ Young, William; Young, Grace Chisholm (1906), Theory of Sets of Points, Cambridge University Press
 7. ^ Kolmogorov, A.N.; Fomin, S.V. (1970), Introductory Real Analysis (Rev. English ed.), New York: Dover Publications, pp. 2–3, ISBN 0486612260, OCLC 1527264
 8. ^ Jech, Thomas (2003), Set Theory, Springer Monographs in Mathematics (Third Millennium ed.), Berlin, New York: Springer-Verlag, p. 642, ISBN 978-3-540-44085-7, Zbl 1007.03002
 9. ^ Bishop, Errett (1967), Foundations of Constructive Analysis, New York: Academic Press, ISBN 4-87187-714-0
 10. ^ Feferman, Solomon (1998), In the Light of Logic, New York: Oxford University Press, pp. 280–283, 293–294, ISBN 0195080300
 11. ^ Wittgenstein, Ludwig (1975), Philosophical Remarks, §129, §174, Oxford: Basil Blackwell, ISBN 0631191305
 12. ^ Ferro, Alfredo; Omodeo, Eugenio G.; Schwartz, Jacob T. (September 1980), "Decision Procedures for Elementary Sublanguages of Set Theory. I. Multi-Level Syllogistic and Some Extensions", Communications on Pure and Applied Mathematics, 33 (5): 599–608, doi:10.1002/cpa.3160330503
 13. ^ Cantone, Domenico; Ferro, Alfredo; Omodeo, Eugenio G. (1989), Computable Set Theory, International Series of Monographs on Computer Science, Oxford Science Publications, Oxford, UK: Clarendon Press, pp. xii, 347, ISBN 0-19-853807-3
 14. ^ Mac Lane, Saunders; Moerdijk, leke (1992), Sheaves in Geometry and Logic: A First Introduction to Topos Theory, Springer-Verlag, ISBN 9780387977102
 15. ^ homotopy type theory in nLab
 16. ^ Homotopy Type Theory: Univalent Foundations of Mathematics. The Univalent Foundations Program. Institute for Advanced Study.
 17. ^ Frank Ruda (6 October 2011). Hegel's Rabble: An Investigation into Hegel's Philosophy of Right. Bloomsbury Publishing. p. 151. ISBN 978-1-4411-7413-0.

Further reading

External links