نظام آموزشی آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Schulen Wegweiser.jpg

مسئولیت نظام آموزشی در کشور آلمان (به آلمانی: Bildungssystem in Deutschland) عموما بر عهده ایالات می باشد و دولت مرکزی در آن نقش جزئی بر عهده دارد. دوره اختیاری کودکستان در آلمان برای کودکان یک تا شش سال فراهم شده است که پس از آن ورود به مدرسه اجباری می باشد. سیستم آموزشی در هر نقطه از این کشور متفاوت است زیرا هر ایالت به تنهایی در رابطه با سیاست آموزشی خود تصمیم می گیرد. بیشتر کودکان در آلمان از سن شش سالگی تا یازده سالگی جذب مدارس ابتدایی می شوند.

آموزش دوره دوم در آلمان شامل پنج نوع مدرسه می شود. دبیرستان یا ژیمناسیوم (Gymnasium) به گونه ای طراحی شده تا کودکان را برای ورود به دوره های بالاتر آموزش آماده کند که در انتهای آن پس از پایه ی دوازده یا سیزده آزمون نهایی یا آبیتور (Abitur) برگزار می شود. رئال شول (Realschule) یا مدارس راهنمایی تاکید بیشتری بر جذب دانش آموزان در گستره ی سنی میانی دارند چهار مرحله است:

۱- پیش دبستانی / ۲- دبستان / ۳- دبیرستان و دوره های کارآموزی / ۴- تحصیلات تکمیلی

ادامه تحصیل تا کلاس نهم برای کودکان اجباری است.

پیش دبستانی[ویرایش]

این دوره یک سال است که در آلمان Kindergarten یا Vorschule خوانده می شود.

دبستان[ویرایش]

این دوره 4 یا 6 سال است که در آلمان Grundschule خوانده می شود.

دبیرستان و کارآموزی[ویرایش]

پس از دبستان گزینه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. که عبارتند از:

die Hauptschule 

این دوره تا کلاس نهم یا دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگذرانند. قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام نمی شود جز اینکه سن فرد به 18 سال رسیده باشد.

(die Realschule (Mittelschule 

این دوره تا کلاس دهم طول میکشد. پس از اتمام دانش آموزان می توانند یا به سیستم آموزش ادامه بدهند یا یک دوره آموزش کار بگزرانند.

قانون اجبار تحصیلات با پایان این دوره تمام می‌شود و می توانند فارغ التحصیل بشوند. ادامه تحصیل در دانشگاه های فنی حرفه ای مقدور است.

تحصیلات تکمیلی[ویرایش]

das Gymnasium
die Gesamtschule 
پس از سپری کردن این دوره تا کلاس 12 ، دانش آموزان فارغ التحصیل می شوند و می توانند وارد دانشگاه شوند.
Deutsches Bildungssystem-quer.svg

منبع[ویرایش]