نشان ملی پورتوریکو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی پورتو ریکو
Coat of arms of the Commonwealth of Puerto Rico.svg
نسخه‌ها
Coat of arms of the Commonwealth of Puerto Rico (variant).svg
Variant
ملازممشترک‌المنافع پورتوریکو
پذیرفته‌شده۱۹۷۶ (۱۵۱۱ & ۱۹۰۵)
شعارJoannes Est Nomen Ejus در زبان لاتین یعنی «نامش جان است».

نشان ملی پورتوریکو برای نخستین بار توسط پادشاهی اسپانیا در سال ۱۵۱۱ به این جزیره اهدا شد و قدیمی‌ترین نمادی است که هنوز در قارهٔ آمریکا استفاده می‌شود.[۱] تسلط اسپانیایی‌ها بر جزیرهٔ پورتوریکو پس از پایان جنگ آمریکا و اسپانیا در سال ۱۸۹۹، اتمام یافت و در پیمان‌نامه‌ای آمریکا صاحب آن گردید. قانونی در سال ۱۹۰۵ فرمان استفادهٔ مجدد از نشان ملی در عصر استعمار اسپانیا را صادر کرد و پس از تلاش‌هایی جهت بازسازی علامت مذکور، از سال ۱۹۷۶ میلادی نشان ملی پورتوریکو مجدداً استفاده شد.

تاریخچه[ویرایش]

یک نقاشی از کریستف کلمب در بر جدید که بیرقی با نشان فردیناند آراگون و ایزابلای کاستیل حمل می‌کند.

نشان اصلی نشانهٔ تسخیر و تسلط امپراتوری اسپانیا، نفوذ قدرتمندانهٔ کلیسای کاتولیک رومی در منطقه و یکپارچگی پورتوریکو به عنوان مستعمره‌ای از اسپانیا است. انواع مختلفی از نشان ملی مذکور در طول تاریخ پورتوریکو وجود داشته. نسخهٔ کنونی را حکومت مشترک‌المنافع پورتوریکو در تاریخ ۳ ژوئن ۱۹۷۶ به تصویب رساند.

در این نشان علائم مختلفی نهفته‌است. به طور مثال:

مهر ملی پورتو ریکو
Seal of the Commonwealth of Puerto Rico.svg
ملازممشترک‌المنافع پورتو ریکو
شعارنام او جان است.

مهر ملی[ویرایش]

همه ایالت‌ها و قلمروهای ایالات متحده آمریکا یک مهر و موم رسمی برای تأیید اعتبار اسنادشان دارند. در پورتوریکو نشان ملی سنتی به عنوان علامت اصلی دولت مرکزی استفاده می‌شود. مهر و موم دارای بیشتر عناصر نشان ملی است، اما عناصر مذهبی با توجه به جدایی کلیسا و دولت در ایالات متحده از آن زدوده شدند. در مهر بره، دیگر هالهٔ نور ندارد و در پرچمش رنگ سفید به جای صلیب قرمز جای گرفته. او بر کتابی نشسته‌است که نشانی از وحی و آسمانی بودن ندارد.

مهر فرمانداران[ویرایش]

مهر فرماندار نماد رسمی رئیس اجرایی پورتوریکو است. این طرح از مهر رئیس جمهور ایالات متحده، پیروی می‌کند. انواع مختلفی از مهر فرماندار وجود دارد.

مهر حکومت پورتوریکو[ویرایش]

بخش‌های مختلف و نهادهای گوناگون جزیره دارای مهرهای مختص به خود هستند:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. New York Daily News, June 3, 2008.
  2. [۱] s/Escudo.htm Official Puerto Ricao Government website.]
  3. Grabowski, John F. (1992). U.S. Territories and Possessions (State Report Series). Chelsea House Pub. Page 7. شابک ‎۹۷۸۰۷۹۱۰۱۰۵۳۲.