سندرم استکهلم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نشانگان استکهلم)
پرش به: ناوبری، جستجو

سندرم استکهلم پدیده ایست روانی که در آن گروگان حس یکدلی و همدردی و احساس مثبت نسبت به گروگان گیر پیدا کرده، و در مواقعی این حس وفاداری تا حدیست که از کسی که جان/مال/آزادیش را تهدید می‌کند، دفاع نموده و به صورت اختیاری و با علاقه خود را تسلیمش می‌کند. علت این عارضه روانی، عموماً یک نوع مکانیزم دفاعی دانسته می‌شود.

ویژگی‌های سندرم استکهلم[ویرایش]

از آنجایی که که این سندرم برای همه گروگان گیرها و گروگان‌ها پیش نمی‌آید. هر سندرمی علائم و مشخصاتی دارد و سندرم استکهلم هم از این قاعده مستثنا نیست. درحالی‌که با توجه به نظرات متفاوت محققان، فهرست روشنی در این مورد وجود ندارد اما می‌توان برخی از آن‌ها را برشمرد:

  1. احساسات مثبت قربانی به گروگان گیر یا زندانبان
  2. احساسات منفی قربانی نسبت به خانواده، دوستان و مقاماتی که سعی در نجات آن‌ها دارند و موفق هم می‌شوند.
  3. پشتیبانی از دلایل و رفتارهای گروگان گیر
  4. احساسات مثبت زندانبان یا گروگان گیر نسبت به قربانی
  5. رفتارهای حمایتی قربانی درزمانی کمک به زندانبان.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

عارضهٔ استهکلم Stockholm syndrome، اصطلاحیست که پس از سرقت از بانکی در میدان نورمالمستوری Norrmalmstorg استهکلمِ سوئد، توسط بیل بیِروت (Nils Bejerot) -روانشناسی که از ابتدا تا انتها به پلیس مشاوره روانشناسی می‌داد و به بانک رفت وآمد داشت- در پوشش خبری مورد استفاده قرار گرفت و بعدها توسط روانشناس دیگری به نام فرانک اوخبری (Frank Ochberg) رسما تعریف و نام گذاری شد. در طی این گروگان گیری چهار کارمند (سه زن و یک مرد) به مدت ۶ روز (از تاریخ ۲۳ تا ۲۸ آگوست ۱۹۷۳) به گروگان گرفته شدند. در طی این شش روز قربانیان وابستگی عاطفی به گروگان گیرها پیدا کردند تا حدی که از همکاری با پلیس سربازمیزدند و حتی پس از آزادی از این مصبیت شش روزه در دفاع از گروگان گیران خود برآمدند.

موارد مشابه[ویرایش]

در برخی موارد کودک آزاری و همسر آزاری که کودک یا همسر از آزاردهنده حمایت می‌کند یا به او علاقمند می‌شود. همچنین در زندانیان جنگی و در اردوگاه‌های تمرکز کار اجباری

منابع[ویرایش]

^ de Fabrique، Nathalie; Romano، Stephen J. ; Vecchi، Gregory M. ; van Hasselt، Vincent B.(July ۲۰۰۷). "Understanding Stockholm Syndrome". FBI Law Enforcement Bulletin (Law Enforcement Communication Unit) ۷۶ (۷): ۱۰–۱۵. ISSN ۰۰۱۴-۵۶۸۸. Retrieved ۱۷ November ۲۰۱۰.

"'Stockholm syndrome': psychiatric diagnosis or urban myth?" (in London، UK).. Department of Psychiatry and Behavioural Sciences، Hampstead Campus. Royal Free and University College Medical School. ۲۰۰۷ November ۱۹.. Retrieved ۷ January ۲۰۱۰.

الگو:خرد پزشکی

  1. http://www.iranpsy.ir/showthread.php?t=12754