پرش به محتوا

نسل‌کشی کالیفرنیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نسل‌کشی کالیفرنیا
بخشی از تسخیر کالیفرنیا
و تب طلا در کالیفرنیا
"حفاظت از ساکنین", تصویری از جی آر براون برای اثرش سرخپوستان کالیفرنیا, ۱۸۶۴
موقعیتکالیفرنیا
تاریخ۱۸۴۶–۱۸۷۱
هدفبومیان کالیفرنیا
گونه حمله
نسل‌کشی، پاک‌سازی قومی، شکار انسان، برده‌داری، تجاوز جنسی، حذف سرخپوستان
کشته‌ها۹٬۴۹۲ تا ۱۶٬۰۹۴[۱] (دیگر برآوردها: ۴۵۰۰[۲]–۱۰۰٬۰۰۰[۳])بومی کالیفرنیا آشکارا کشته شدند، هزاران نفر دیگر هم بر اثر بیماری یا دیگر دلایل مردند.
زخمی‌ها۲۴٬۰۰۰[۴] تا ۲۷٬۰۰۰[۴] بومی آمریکایی توسط مهاجران سفیدپوست به عنوان نیروی کار اجباری مورد استفاده قرار گرفتند؛ که ۴۰۰۰[۴]تا ۷۰۰۰[۴] نفرشان کودک بودند.
مرتکباننیروی زمینی ایالات متحده آمریکا, شبه نظامیان ایالت کالیفرنیا، مهاجران مکزیکی، اسپانیایی و دیگر نژادهای اروپایی

نسل‌کشی کالیفرنیا (به انگلیسی: California genocide) مجموعه وقایعی است که در قرن نوزدهم پس از تسخیر کالیفرنیا توسط آمریکا در کالیفرنیا اتفاق افتاد و باعث کاهش چشمگیر جمعیت بومیان کالیفرنیا شد. در برآوردی محافظه کارانه استعمارگران آمریکایی مابین سالهای ۱۸۴۹ تا ۱۸۷۰ حدود ۹۵۰۰ بومی کالفرنیا را کشتند و اعمالی چون به بردگی کشیدن، ربایش افراد، تجاوز، جدایی کودک از والدین و آواره کردن شایع، مورد تشویق بود و توسط مقامات دولتی و شبه نظامیان انجام می‌گرفت و تحمل می‌شد.

در ۱۹۲۵ کتاب راهنمای بومیان کالیفرنیا برآورد کرد که جمعیت بومیان کالیفرنیا شاید از حدود ۱۵۰٬۰۰۰ نفر در ۱۸۴۸ به ۳۰٬۰۰۰ نفر در ۱۸۷۰ و سپس به ۱۶٬۰۰۰ نفر در ۱۹۰۰ کاهش یافته‌است. این کاهش بر اثر بیماری، قحطی و کشتار اتفاق افتاده‌است. بومیان کالیفرنیا خصوصاً در دوره تب طلا، هدف کشتار قرار گرفتند.[۵][۶] ۲۴٬۰۰۰ تا ۲۷٬۰۰۰ بومی آمریکایی به عنوان نیروی کار اجباری توسط ساکنین به خدمت گرفته شدند. ایالت کالیفرنیا از نهادهای خود به نفع حقوق ساکنین سفیدپوست در برابر حقوق بومیان استفاده کرد و مسئول سلب مالکیت از بومیان است.[۷]

از سال ۲۰۰۰ دانشگاهیان آمریکا و سازمانهای فعال حقوق بشر، هم از بومیان آمریکا و آمریکایی‌های اروپایی، دوره پس از تسخیر کالیفرنیا را به عنوان نسل‌کشی دولت ایالتی و فدرال علیه بومیان آمریکا در این منطقه قلمداد کرده‌اند. در سال ۲۰۱۹ فرماندار کالیفرنیا گوین نیوسام برای نسل‌کشی عذرخواهی کرد و خواهان هیئتی برای بررسی، فهم بهتر موضوع و آگاهی نسلهای آینده شد.

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام dmad وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام nisev وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام castdward وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام slavecount وارد نشده است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  5. Madley, Benjamin (2016). An American Genocide: The United States and the California Indian Catastrophe, 1846–1873.
  6. "California Genocide". Indian Country Diaries. PBS. September 2006. Archived from the original on 2007-05-06.
  7. Lindsay, Brendan C. (2012). Murder State: California's Native American Genocide 1846-1873. United States of America: University of Nebraska Press. pp. 2, 3. ISBN 978-0-8032-6966-8.