نرم‌افزار مدیا پلیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ام‌پلیر نمونه‌ای از نرم‌افزار پخش فایل‌های چندرسانه‌ای

رسا نما[۱] یا مدیا پلیر (به انگلیسی: Media player) یا پخش‌کنندهٔ فایل‌های چندرسانه‌ای، به گونه‌ای از نرم‌افزارهایی اطلاق می‌شود که ویژگی آن‌ها، پخش فایل‌های چندرسانه‌ای می‌باشد. این نرم‌افزارها توانایی پخش فایل‌های صوتی و تصویری را دارند؛ برخی از این نرم‌افزارها، به شکل اختصاصی توانایی پشتیبانی از یکی از آن‌ها و برخی نیز توانایی پخش هردو نوع فایل صوتی و تصویری را دارند. به عنوان مثال، Windows media player نمونه ای از نرم افزارهای رسانما است که به صورت پیشفرض در سیستم عامل ویندوز وجود دارد.

در نرم‌افزارهای رسانما، آیکون‌ها و دکمه‌های مشترکی در میان تفاوت‌های آن‌ها وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند Media-playback-start.svg (play یا پخش)، Media-playback-pause.svg (pause یا مکث)، و Media-playback-stop.svg (stop یا توقف) از آن جمله‌اند.

این نرم‌افزارها برای پخش هرگونه از فایل‌های صوتی و تصویری، از پسوندهای خاصی پشتیبانی می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. فرهنگستان زبان و ادب فارسی سَبُک رسا نما را به جای Portable Media Player و رسا نوا را به جای MP3 Player و رسا نما را به جای MP4 Player در انگلیسی به تصویب رسانده‌است. «جست‌وجوی واژه‌های مصوب فرهنگستان». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۶ دسامبر ۲۰۱۱.