پرش به محتوا

نخست‌وزیر مونته‌نگرو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رئیس‌دولت مونته‌نگرو
Предсједник Владе Црне Горе
نشان مونته‌نگرو
متصدی کنونی
میلویکو اسپایچ

از ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳
گمارندهپارلمان مونته‌نگرو
مدت دورهNo term limit
دارندهٔ افتتاحیبوزو پترویچ-نیگوس
بنیادگذاری۲۰ مارس ۱۸۷۹
حقوق۱۵/۵۵۲USD سالانه[۱]
وبگاه

نخست‌وزیر مونته‌نگرو (مونته‌نگروئی: Премијер/Премијерка Црне Горе به زبان) رسماً رئیس دولت مونته‌نگرو (مونته‌نگروئی: Предсједник/Предсједница Владе Црне Горе، رئیس دولت مونته‌نگرو است. نقش نخست‌وزیر هدایت کار دولت و ارائه برنامه دولت به مجلس است که شامل فهرستی از وزرای پیشنهادی است. استعفای نخست‌وزیر باعث انحلال دولت او خواهد شد.

نخست‌وزیر کنونی، میلویکو اسپایچ، رهبر حزب اکنون اروپا، پس از تشکیل چهل و چهارمین دولت مونته‌نگرو در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۳ توسط پارلمان مونته‌نگرو به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

اولین دولت مدرن مونته‌نگرو در ۲۰ مارس ۱۸۷۹ در زمان شاهزاده مونته‌نگرو تأسیس شد. عنوان رئیس دولت، رئیس شورای وزیران بود .

در ۲۸ اوت ۱۹۱۰ مونته‌نگرو به عنوان یک پادشاهی اعلام شد. هم در دوران پادشاهی و هم در دوران بعد از پادشاهی، این پست از اهمیت و نفوذ عمده ای برخوردار نبود، بلکه صرفاً به اراده پادشاه حاکم نیکولای اول وابسته بود. پس از تسلیم مونته‌نگرو به قدرت مرکزی در ۱۵ ژانویه ۱۹۱۶ در طول جنگ جهانی اول، دولت به تبعید رفت و تا پایان جنگ در تبعید در خارج کشور باقی ماند. پس از تصمیم مجلس پودگوریتسا در ۲۶ نوامبر ۱۹۱۸ مبنی بر اتحاد مونته‌نگرو با صربستان و متعاقب آن تشکیل پادشاهی صرب‌ها، کروات‌ها و اسلوونیایی‌ها، استویان پروتیچ در ۲۰ دسامبر ۱۹۱۸ نخست‌وزیر پادشاهی تازه تأسیس شد. پادشاه مخلوع نیکولاس اول تا زمان مرگش در سال ۱۹۲۱ به انتصاب نخست وزیران مونته‌نگرو در تبعید ادامه داد. دولت مونته‌نگرو در تبعید سرانجام در سال ۱۹۲۲ موجودیت خود را از دست داد.

منابع[ویرایش]

  1. "Kosovo's PM is the highest paid in the region". 19 August 2018.
  2. "Izabrana 43. Vlada Crne Gore". vijesti.me (به صربی). Retrieved 28 April 2022.

پیوند به بیرون[ویرایش]