نثاراحمد بهاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نثاراحمد بهاوی
مدال‌ها
شرکت‌کنندهٔ کشور  افغانستان
تکواندو مردان
قهرمانی جهان
نقره پکن ۲۰۰۷ ۷۲ ک‌گ
بازی‌های آسیایی
برنز دوحه ۲۰۰۶ ۶۸ ک‌گ
نقره گوانگ‌ژو ۲۰۱۰ ۸۰ ک‌گ
بازی‌های آسیایی هنرهای رزمی
طلا بانکوک ۲۰۰۹ ۷۲ ک‌گ
بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی
برنز مکه ۲۰۰۵ ۷۲ ک‌گ

نثار احمد بهاوی[۱] (زادهٔ : ۷ حمل ۱۳۶۳ در کاپیسا) تکواندوکار اهل افغانستان است که نایب قهرمانی جهان و دو مدال بازی‌های آسیایی را کسب کرده‌است.

وی اولین ورزش‌کار افغانی است که در یک رقابت قهرمانی جهان موفق به کسب مدال شده و در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه تنها مدال کاروان ورزشی این کشور را دریافت کرد. بهاوی در قهرمانی جهان ۲۰۰۷ پکن هادی ساعی قهرمان چندین باره جهان و المپیک و در بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو ۲۰۱۰ فرزاد عبداللهی دیگر قهرمان جهان ایرانی را شکست داد. مدال طلای اولین دوره بازی‌های آسیایی هنرهای رزمی در بانکوک ۲۰۰۹ از دیگر عناوین مهم اوست.

بهاوی پرچم‌دار کاروان ورزشی افغانستان در المپیک ۲۰۰۸ پکن و بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو بود. در المپیک پکن وی یکی از تنها چهار ورزش‌کار این کشور بود و با دو شکست از حریفان آمریکایی و آلمانی از دور مسابقات حذف شد. وی از مهمترین قهرمانان ملی افغانستان است و یک ورزشگاه ۱۰ هزار نفری در زادگاهش غوربند به نام او تأسیس شده‌است.[۲] وی همچنین پس از کسب مدال نقره جهان «مدال عالی دولتی وزیرمحمد اکبرخان» از نشان‌های رسمی دولت افغانستان را به همراه دویست هزار افغانی هدیه نقدی از حامد کرزی رئیس‌جمهور این کشور دریافت کرد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. نام این ورزش‌کار در رسانه‌های ایرانی به اشتباه «ناصر احمد وهاب» و «ناصر احمد وهابی» نوشته می‌شود.
  2. افتتاح استدیوم نثاراحمد بهاوی کلید گروپ، ۲۴ دلو ۱۳۸۸
  3. تقدیر از نثاراحمد بهاوی هفته‌نامه مشارکت ملی، ۱۴ جوزا ۱۳۸۶