نبی تاجیما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبی تاجیما (۲۰۱۸–۱۹۰۰)
زادهٔ۴ اوت ۱۹۰۰ شنبه ۱۳ مرداد ۱۲۷۹
اوشیما، کاگوشیما، ژاپن
درگذشت۲۱ آوریل ۲۰۱۸(2018-04-21)
(سن در هنگام مرگ ۱۱۷ سال، ۲۶۰ روز) شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
کیکای، کاگوشیما، ژاپن
محل زندگیآسایشگاه کیکای، کاگوشیما، ژاپن
ملیتژاپنی
شناخته‌شده برایپیرترین انسان زنده (از ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۸)
رتبه سوم در جدول کهنسال ترین‌های جهان

مسن‌ترین انسان زنده ژاپن
(از ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۵ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۸)
مسن‌ترین انسان ژاپنی شناخته شده در طول تاریخ

آخرین انسان بازمانده از قرن نوزدهم
همسر(ها)تومینیشی تاجیما (مرگ سال ۱۹۹۱)
فرزندان۹ (۷ پسر - ۲ دختر)

نبی تاجیما (متولد ۴ اوت ۱۹۰۰ در کاگوشیمای ژاپن – درگذشته ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ در کاگوشیمای ژاپن)[۱][۲] یک ابرصدساله ژاپنی بود. او پس از مرگ ویولت براون در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ (جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶) مسن‌ترین انسان شناخته شده جهان (با ۱۱۷ سال سن) و آخرین انسان زنده بازمانده از قرن نوزدهم میلادی بود.[۳][۴] همچنین از او به عنوان پیرترین انسان شناخته شده در کشور ژاپن و قاره آسیا یاد می‌شود. تاجیما در ۴ فوریه ۲۰۱۸ میلادی ۱۱۷/۵ ساله شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

نبی تاجیما در جوانی در مزرعه کار می‌کرد و تا میانسالی مشغول کشاورزی بوده‌است. حاصل ازدواج وی با تومینیشی تاجیما نه فرزند بود. همسرش در سال ۱۹۹۱ در سن ۹۵ سالگی درگذشت. تاجیما در فوریه ۲۰۰۲ به خانه سالمندان کیکای منتقل شد و تا هنگام مرگ در آنجا زندگی می‌کرد. وی بر اثر شکستگی استخوان ناشی از سقوط از ارتفاع، برای همیشه ویلچرنشین شد. وی روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ در سن ۱۱۷ سال و ۱۳۷ روزگی در رتبه ۶ در جایگاه اما مورانو (۲۰۱۷–۱۸۹۹) قرار گرفت. او آخرین انسان زنده متولد سال ۱۹۰۰ و آخرین انسان زنده بازمانده از قرن ۱۹ میلادی است. وی علت طول عمر خود را کار کردن و مصرف ماهی می‌داند. بیشتر غذای مورد مصرف وی، سوشی و ماهی قزل آلا است. وی در ۱۰ فوریه ۲۰۱۸ در سن ۱۱۷ سال و ۱۹۰ روز، به رتبه پنجم جدول کهنسال ترین‌های جهان رسید و رکورد ویولت براون را پشت سر گذاشت. نبی تاجیما آخرین انسان زنده ای است که گذر ۳ قرن ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ میلادی را دیده‌است.

وی در ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷) در سن ۱۱۷ سال و ۲۳۱ روز، به رتبه چهارم جدول کهنسالان جهان رسید.

وی در ۱۰ آوریل ۲۰۱۸ (۲۱ فروردین ۱۳۹۷) در سن ۱۱۷ سال و ۲۴۹ روز ، به رتبه سوم جدول کهنسالان جهان رسید و رکورد خانم لوسی هانا (با ۱۱۷ سال و ۲۴۸ روز سن) را پشت سر گذاشت.

نبی تاجیما، در ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ (۱ اردیبهشت ۱۳۹۷) در ۱۱۷ سالگی بر اثر عوارض ناشی از کهولت سن درگذشت.[۵] او ۱۱۷ سال و ۲۶۰ روز عمر کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Schumann, Rebecka (9 June 2014). "Misao Okawa, The World's Oldest Woman, And 39 Other Female Supercentenarians". International Business Times. Retrieved 7 July 2015.
  2. Guinness World Records 2015. Guinness World Records. 11 September 2014. p. 77. ISBN 978-1-908843-70-8.
  3. Oldest living woman is the last survivor of the 1800s
  4. 世界最高齢、117歳女性死去=最後の1800年代生まれ-伊 (ژاپنی)
  5. http://www.aftabir.com/news/article/view/2018/04/22/1864086